Veenendaals dagblad Buiten Werken over de grens neemt toe 1970" „Kuinderbos en Harskamp geen oefenterreinen Cyaankali in haven Montreal Nieuwe tank voor Europa BLACK-POWER LEIDER IN ARREST Opstand in Trinidad onder controle Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Grote smokkel ontdekt in stimulantia KOSTUUMS „Miss Krèsj j Enigzins onvast Koning Frederik komt alleen KAMERCOMMISSIE: Tijdelijk regen AANDEEL AMERIKANEN IN OORLOG VERMINDERT „WONDER" Ook carnaval in gemeenteraad Stijging in Achterhoek niet verontrustend ctef)J&£ wmm springende dolfijnen... SAIGON - De verliescijfers in Vietnam, die vorige weck bij de Zuidvietnamese regeringstroepen ruim zeven maal hoger waren dan bij de Amerikanen, zijn een weerspiege ling van het tempo waarin de oorlog wordt „gevietnami- seerd." PERFIDE Dun van schaal I wonder bovenwonder en toch.... staat aan de top Steenfabriek dicht NIET ZO ERG ARBEIDSMARKT „Schijndemocratie BUITEN NIET MEER DOLFINARIUM VTBN.V. Bw. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Tetef. 08385-10550 (adm.), 10757 en •0855 (red.). Giro 1321600. losse nummers 0,25: Abonnement LM p.w., 1 4.40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 24 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 96 Verliezen Z.-Vietnam nemen toe De Zuidvietname/en hadden vorige week 740 doden tegen de Amerikanen 101. Het aantal gewonden bedroeg respectievelijk 1705 en 698. De Viet-Cong en de Noordvietnamezen verloren in dezelfde tijd, volgens op gaven in Saigon, 2962 man aan doden. De Zuidvietnamezen hebben nu al 49 weken achtereen meer mensen in de strijd verloren dan de Amerikanen en hun verliezen bedragen sinds 1 januari 1961 104.543 doden. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft donderdag bevestigd, dat vliegtuigen van de VS. Noord-Vietnam hebben gebombardeerd, om onbewa pende Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen te beschermen. Deze acties had den onlangs plaats gehad. Gevraagd om commentaar op de ver klaring van radio-Hanoi, dat bevolkte gebieden in Noord-Vietnam kort gele den door Amerikaanse vliegtuigen wa ren aangevallen, zei de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie: „Wij hebben gereageerd om Amerikaanse levens te redden. Wij hebben zo gehandeld om onze piloten van onbewapende verkenningsvliegtui gen te beschermen en wij zullen dit blijven doen". Sinds de stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen ten noorden van de 38ste breedtegraad, hebben Amerikaanse verkenningsvliegtuigen boven Noord-Vietnam gevlogen. Zij wa ren soms vergezeld door jagers, die vol gens officiële Amerikaanse woordvoer ders, bij sommige gelegenheden op Noordvietnamees vuur. Het Noordvietnamesc ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag de door president Nixon aangekondigde te rugtrekking van 150.000 militairen uit Vietnam betiteld als „een perfide plan" om de volledige terugtrekking te ver tragen. (Vijlen president Ho Tsji Minh cite rend, verklaarde het ministerie: „De Vielnamezen eisen vastberaden de te rugtrekking van alle Amerikaanse troe pen en die van hun satellieten, niet slechts van 25.000 of 250.000 man, maar een volledige en onvoorwaardelijke te rugtrekking". De regering-Nixon was stijfhoofdig. De „Vietnamisering" betekende niet het einde van de oorlog, maar veeleer de voortzetting daarvan en uitbreiding tot Laos en Cambodja, aldus de verkla ring, gepubliceerd door het Noordviet- namese persbureau en ontvangen in lïongkong. Al een paar keer heb ik er tot mijn verdriet op gewezev. hoe funest de zaaizaadbehandelings- middelen sinds de jaren 1955 "56, door hun roekeloze toepassing voor onze vogelstand en {n 'l bijzon- der voor de roofvogels is ge- weest. Gelukkig, dal hier de we- tenschap niet stil zithet „Insti- jj tuut voor Veterinaire Farmacolo- H gie en Toxicologie" te Utrecht ver- richt uiterst betrouwbare onder- zoekingen, gelijk het dit aan zijn standing en verantwoordelijkheid verplicht is Talloze publikaties en rapporten die zijn verschenen, ver- melden dat van vogelsoorten, waar- l van het bestand van jaar tot jaar jj afneemt, de z.g. gechloreerde kool- waterstof-insecticiden (o.m. diel- drin en DDT) voorkomen in de weefsels en eieren. In Engeland en vooral ook in Nederland werd i aangetoond, dat vele roofvogels ten offer vielen aan deze verderfelijke stoffen: van 32 buizerden bevatte meer dan de helft een dodelijke concentratie dieldrin. De Britten leden grote verliezen in slechtval- ken en steenarendenpopulaties, ja 5 toen aldrin en dieldrin in Gr.-Brit- tannië werd toegepast, ving de el- lende meteen aan. Thans mogen deze stoffen niet meer worden ge- bruikt en het schijnt dat enige ver- betering reeds merkbaar is. Enge- se ornithologen constateerden, dat sinds 1945 "46 merkwaardigerwijze de schaaldikte van sperwer- en slechtvalkeieren 15 a 20dunner teas geworden, d.w.z. toen DDT voor het eerst in hun land werd toegepast. Het fraaie ..Jaarboek der Valkerij in de Nederlanden J 1969" maakt er melding van. 24 april 1970 A. B. Wigman. ADVERTENTIE DORTMUND Politiefunctionaris sen uit Nederland, Zweden en Duitsland hebben in Dordtmund gegevens uitge wisseld over een internationaal opcren- de groep, die op grote schaal buisjes met stimulerende middelen op de zwar te markt brengt. Volgens het etiket op de buisjes zou den er Predudinetabletten inzitten. Dit is een wekamine, die in ons land en in Duitsland slechts op doktersrecept ver krijgbaar is en in Zweden tot de groep verboden middelen behoort. De grondstoffen zouden uit Italië naar Hamburg worden gesmokkeld waar er tabletten van gemaakt worden. In Zweden zouden deze losse tabletten in glazen buisjes worden verpakt. Langs allerlei wegen, met schepen en per vliegtuig worden grote partijen van deze buisjes tal van landen binnenge smokkeld. Ook in ons land zouden reeds grote aantallen buisjes in cafés en bars worden verhandeld. De sluikhandelaren in verdovende middelen zouden gebruik maken van valse cheques waarmee zij de dure vliegreizen en de verblijfkosten in ho tels betalen. MAASTRICHT Het ziet er naar uit dat de carnavalsvereniging De Kwek- kerte een aantal zetels in de ge meenteraad van Limmen gaat bezetten. De vorst en de vier bestuursleden van De Kwekkerte prijken op de zeven man tellende lijst van oud-wethouder J. Naus. ROERMOND De steenfabriek L. H. Joosten in Roermond gaat binnen kort sluiten. Het bedrijf is verouderd en wegens de ligging heeft modernise ring geen zin. Er moeten twintig men sen worden ontslagen. DEN HAAG; WINTERSWIJK/ARNHEM „Er gaan steeds meer Nederlanders in West-Duitsland werken", zegt de Raad voor de Arbeidsmarkt. Precieze cUfers ont breken, maar volgens deze raad zullen er dit jaar vjjf tot tien keer meer Neder landers naar Duitsland pendelen dan in 1969. „Een opmerkelijk vroeg begin van de pendel", zo bevestigde het Gewestelijk Bu reau voor de Arbeidsvoorziening in Gelderland. Vorig jaar was er van een stijging in het aantal pendelaars nauwelijks sprake, terwijl er nu sinds januari al 700 man meer dan normaal over de grens verdwijnen. In het grensgebied van Gelderland en Overijssel zijn het nu al 3300 werkne mers (waarvan tweederde werkzaam is in de metaal en een derde in de wegen bouw) die Nederland ontvluchtten voor meer beloning en reisvergoeding. Als de prognose van de Raad voor de Arbeidsmarkt voor 't hele land juist zou zijn, gaat die in ieder geval toch niet op voor de Achterhoek, waar ook wel eni ge toeneming te bespeuren is, maar lang niet in die mate als de Raad in een pas verschenen bulletin opgeeft. De heer A. W. J. van Onna, directeur van het arbeidsbureau te Winterswijk, coördinator van de grenscontacten met Duitsland is ook rapporteur over de pendel met NordRhein-Westfalen en Niedersaksen-Bremen, gebieden waar over zich de pendel van Nederlanders voornamelijk uitstrekt. Juist gisteren heeft hij een rapport opgestuurd aan het ministerie; van een verontrustende toeneming wordt daarin niet gesproken. De Raad voor de Arbeidsmarkt zegt dat de grotere belangstelling voor werk in West-Duitsland zijn oorzaak vindt in de opwaardering van de Duitse mark (die dus meer waard is geworden) en de forse loonstijgingen in de Bondsrepu bliek. De heer Van Onna echter zegt: „De lonen liggen in Duitsland momenteel ongeveer gelijk met die in Nederland. Het enige verschil zit hem in het aantal arbeidsuren, dat de pendelaar in Duits land maakt. (Zo ook bijvoorbeeld in de buurt van Keulen). Ze wonen b.v. in de buurt van Keulen in barakken en wer ken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, omdat er in Duitsland geen toe stemming van de overheid nodig is om langer te mogen werken. De meeste ar beiders maken 60 of meer uren per week. De tijd, die de Nederlandse ar beider in eigen land gebruikt voor re creatie, gebruikt de pendelaar voor overwerk". De Raad voor de Arbeidsmarkt zegt, dat de werkloosheid minder daalt dan is aangenomen. De indruk bestaat dat dit het gevolg is van het sterk toegeno men aantal bedrijfssluitingen, inkrim pingen en fusies. Bovendien werkt waarschijnlijk ook een grotere rationalisatie hieraan mee. De bedrijven hebben de laatste jaren meer aan arbeidsbesparende investerin gen gedaan. Er is een vrij groot aantal werkloze metaalbewerkers. De textielarbeider blijkt echter wat gemakkelijker werk in een andere bedrijfstak aan te nemen. Het valt volgens de raad op dat de werkloosheid onder jongeren beneden 19Jaar iets groter wordt dan het alge meen gemiddelde. ADVERTENTIE Veenendaal - Hoofdstraat 75 LICHTGEWICHT vanaf 110.— KOPENHAGEN Koning Frederik van Denemarken is donderdag zonder zijn echtgenote naar Nederland ver trokken, omdat koningin Ingrid maag klachten had. Het koninklijk paar zou aanwezig zijn bij de inwijding van een kerk voor Deense zeelieden in Rotter dam. Koning Frederik zal nu alleen de plechtigheid bijwonen. Hij is tot zater dag de gast van koningin Juliana en prins Bernhard. 5 Minister Klompé is gistermorgen door de Dolle Mina's uitgeroepen 5 tot „Miss Krèsj 1970". Zij kreeg j een witte sjerp waarop haar nieu- i we titel stond en een fraaie bos S tulpen. g Deze Miss-vcrkiezingvond plaats in Amsterdam, waar de mi- j nister een feestzitting bijwoonde 5 j ter gelegenheid van het vierhon- j derdjarig bestaan van de Stichting Roomscii Catholijk Maagdenhuis. J De voorzitter van de stichting, mr. j H. F. Blaisse werd benoemd tot of- ficier in de orde van Oranje-Nas- S saw. DEN HAAG Plannen om het Kuinderbos voor militaire oefeningen te bestemmen vinden in de Tweede- Kamercommissie die de handeling van de nota over militaire oefeningen voorbereidt geen enkele steun. Ook bestaat veel verzet tegen uitbreiding van de Harskamp, gezien het recrea tieve belang van de Veluwe. Ver scheidene leden van de commissie me nen dat wellicht de gehele voormalige Lauwerszee geschikt kan zijn voor militair gebruik, met uitzondering van de weekeinden en vakantieperio den. In een eventueel met delen van ingepolderd Noordgronings kustge bied uitgebreide Lauwerszee zou dan een centraal oefengebied kunnen worden ingericht. Veel andere leden wilden graag nadere informatie van de regering, ook over het zg. divisieplan Ter Apel (het plan-Kikkert), waarvoor de belang stelling, mede gezien het economisch belang, weer schijnt toe te nemen. 99 De wijze waarop planologische beslis singen worden genomen, ondervond kritiek. Veel leden vroegen zich af of de hearings die over militaire oefen terreinen zijn gehouden niet veel weg hadden van „schijndemocratie". Ver schillende leden meenden dat de in spraak van plaatselijke autoriteiten en de bevolking niet ideaal is ge weest. vele anderen verzochten de bewindslieden de inspraak een meer reële inhoud te geven. Zoals bekend meent de regering dat in de behoefte aan militaire oefenter reinen, die in beginsel 3000 ha groot moeten zijn, kan worden voorzien de uitbreiding van de Harskamp en ver plaatsing van het daar gevestigde in- fanterieschietkamp naar he* Kuin derbos, uitbreiding van het oefenter rein bij Oirschot, vestiging van een oefenterrein in het Lauwerszeegebied en vestiging van een vierde terrein in de noordelijke provincies. Veel leden van de Kamercommissie in formeerden of, indien het plan-Kik kert wordt uitgevoerd, het Lauwers zeegebied voor recreatie behouden zou kunnen blijven. MONTREAL Vtff vaten C yaankali - poeder z(jn in het Bickerdike Basin, in deshaven van Montreal, gevallen. In een der vaten is een scheur ont staan, waardoor voor de omgeving een zeer gevaarlijke toestand is veroor zaakt. Duikers, die de vaten van de bodem naar een punt even onder de water spiegel brachten, zagen uit een dezer vaten belletjes opstijgen. Eerst werd gevreesd dat in de vaten dodelijk cyanidegas zat. Zolang het vat onder water bleef zou het poeder worden opgelost. Niettemin zijn de gevaren groot. De vier andere vaten, die intact geble ven zijn, worden hermetisch afgeslo ten in een grotere container, waarme de zij naar de fabriek van Cyanamid of Canada Limited te Niagara Falls zullen worden vervoerd. De 130 kg zware vaten vielen in het water toen zij aan boord van het 12.000 ton Deense vrachtschip Tobias Marsk werden geladen. LONDEN Groot-Britannic heeft het fiat van de Duitse Bondsrepubliek gekregen voor de gezamenlijk ontwik keling en produktie van een nieuwe ge vechtstank, die in de plaats moet ko men van een Amerikaans-Duits pro gramma voor de bouw van een middel zware gevechtstank van 70 ton. Dit laatste project is om bezuinigingsrede nen opgegeven. De Britse autoriteiten streven in hun gemeenschappelijke project met de Duitsers naar de produktie van een nieuwe gevechtstank voor Europa, te gen het einde van de jaren zeventig of het begin van de jaren tachtig. Het is de bedoeling om de beste pun ten van de Britse Chieftain en de Duit se Leopard samen te smeden tot een wapen, dat voornamelijk bedoeld Is voor operaties of Europese terreinen. De nieuwe tank zal niet slechts snel zijn en goed bewapend worden, maar zal tevens uitgerust worden met een elektronisch systeem en zal tegen vrij wel elk anti-tank explosief bestand zijn. De regeringen te Londen en Bonn zullen hun plannen en akkoord-in-be- ginsel, nog in de definitieve vorm moe ten gieten. Het is thans reeds de bedoe ling alles dusdanig te regelen, dat alle lidstaten van de NAVO hun wensen kunnen indienen om deze in het defini tieve ontwerp op te nemen. A Premier Eric Williams PORT OF SPAIN Het gaat erop ljjken dat de regering van Trinidad-Tobago, de muiters van het leger en de onruststokers van de „Black Power", thans onder controle heeft. De op Trinidad geldende avondklok is nu gedeeltelik, maar niet in de hoofdstad Port of Spain, ingetrokken. Gistermiddag tegen het vallen van dc avond was het zeer rustig in de stad. De meeste winkels waren gebarricadeerd en al vroeg dichtgegaan. De politie van Trinidad heeft de „Black Power"-leider Geddes Granger gear resteerd. Sinds de regering van Trinidad en Tobago dinsdag de noodtoestand af kondigde, was Granger onvindbaar geweest. De 34-jarige „Black Power'Meider is ergens midden op het eiland gearresteerd en onder gewapend escorte naar de hoofdstad Port of Spain gebracht. Muiters van het Trinidad en Tobago regiment, hebben donderdagavond een hoofdofficier van het leger en vijf vrouwelijke kantoorbedienden, die als gijzelaars werden vastgehouden, vrijge laten. De regering van premier Eric A Een demonstrant in de hoofdstad van Trinidad, Port of Spain, tracht met een snelle duik aan arrestatie te ontkomen. Williams maakte bekend, dat kolonel Offre Serrette. de commandant van het regiment, hun vrijlating had be werkstelligd na een gesprek met de lei ders van de muiters in de legerbasis aan de Tetronbaai. De officier was majoor Henry Chris topher, de op een na hoogste officier van het regiment. Kolonel Serrette was naar de omsingelde basis gezonden door de premier om met de muiters te on derhandelen. Voor het eerst sinds het begin van de onlusten trokken er donderdag geen plunderende groepen mensen door de straten van de hoofdstad. De rook van de branden van de afgelopen dagen, is opgetrokken. Er heerst nog wel span ning in de stad, maar men is algemeen van oordeel, dat premier dr. Eric Wil liams geleidelijk de toestand meester wordt. Gezagsgetrouwe militairen en de po litie worden intussen geïnstrueerd in het gebruik van de wapens die woens dagavond uit Amerika werden aange voerd. Onder deze wapens bevinden zich mortieren en machinegeweren met bijbehorende munitie, aldus het minis terie van Defensie in Washington. Ook het Amerikaanse smaldeel dat vanuit Porto Rico naar Trinidad is ge stuurd, is daar inmiddels aangekomen. Het koerst buiten de territoriale wate ren bij de noordkust. Het smaldeel om vat vijf schepen. De zesde oorlogsbo dem, het met raketten uitgeruste fregat „Biddle" dat aanvankelijk ook koers had gezet naar Trinidad, is naar Porto Rico teruggekeerd. Volgens mededelin gen van Washington heeft het smaldeel tot taak, in geval van nood, Amerikaan se burgers van Trinidad te evacueren. Aan de Westindische universiteit hebben donderdag de studenten de col leges geboycot. Zij verlangen de vrijla ting van meer dan 200 leiders van de „Zwarte Macht". De studenten hebben ook een oproep gericht tot de regering geen buitenlandse troepen op het eiland toe te laten. Op het vliegveld heerste een levendi ge drukte want veel toeristen hadden besloten hun vakantie af te breken. In een van de grootste hotels, het Trinidad Hilton, logeerden slechts weinig gasten. De Amerikaanse ambassade heeft de ongeveer 3000 op het eiland wonende landgenoten de raad gegeven geen openbare gelegenheden te bezoeken, als het kan zoveel mogelijk thuis te blijven en zich streng te houden aan de voor schriften van de noodtoestand. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za- ADVERTENTIE ...in liet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410-2569. ken, Robert McCloskey, heeft donder dag gezegd, dat de regering van de VS niet voornemens is, als de situatie zich tenminste niet verslechtert, nieuwe wa penleveranties te verrichten aan de au toriteiten van Trinidad en Tobago. De vorige wapenzending was tevoren be sproken met de secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten. (Van onze weerkundige medewerker) Een zwakke rug van hoge druk passeert vandaag met zonnige pe rioden. Een volgende storing met bewolking en regen bij Ierland trekt in oostelijke richting. Daar door zal het weer tijdens het week eind in Gelderland een enigszins onbestendig karakter hebben met af en toe kans op wat regen of een bui (waarschijnlijk zaterdag al), maar ook zonnige perioden. De temperatuur verandert wei nig: de maxima zijn tussen twaalf en veertien graden. Tot op dit mo ment is april met een etmaalgemid delde van slechts 5*h graad C. (normaal 8'h graad) één van de koudste grasmaanden van deze eeuw. Het tekort aan zonneschijn is opgelopen tot circa 55 uur. En dan te bedenken dat op 21 april 1968 in AUnen 31 graden werd genoteerd Toenemende bewolking met tydeltfk regen, later gevolgd door enkele zonnige perioden. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west en ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Morgen: zon op 05.23, onder 19.54 uur. Maan op 00.15, onder 06.47 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1