Riolering en reconstructie van wegen in 'Achterberg Belastingverhogingen om leefbaarheid van buurtschap te verhogen mcwtrt Clandestiene vuilstorters gaan op de bon Dienstverlening aan Lienden Plastic zakken iemmers RHENEN OVERWEEGT REORGANISATIE VAN REINIGINGSDIENST Invoering eventueel tweede lielft van 1970 Nadelig exploitatiesaldo geschat op 872.000.- Prestatieloop op Grebbeberg van ..Arena" Schoort schip voor toeristenseizoen Veilig Verkeer j»aat definitief bestuur kiezen Cabaret voor schooljeugd T&e heeft 't I rene geeft uitv oering VEILING KESTEREN Capitulatierit op 9 mei Belt GRONDVERKOOP STRAATVERLICHTING ONONTKOOMBAAR op het vliegveld VOORKOMT koopt 'n lange broek TON MEER ZUIVERING BURGERLIJKE STAND EDE VRIJDAG 24 APRIL 1970 RHENEN In een nota van ongeveer vijf pagina's zetten burgemeester en wethouders van Rhenen uiteen welke belastingmaatregelen genomen zullen moeten worden om de buurtschap Achterberg tot ontwikkeling te brengen, de uitvoering van urgente kapitaalswerken ter hand te kunnen nemen en bij het .lulianaziekenhuis een straatverlichting te kunnen aanleggen. Aan het slot wordt de raad voorgesteld de volgende maatregelen te nemen per I januari 1971: 0 invoering van een rioolaanlegbelasting 0 verhoging van de wegbelasting tot 24% verhoging van de rioolrechten tot f 40,per aansluiting. „Wil voor het bestemmingsplan „Achterberg" een sluitende exploitatie worden verkregen, dan zal het tekort op de één of andere wijze moeten wor den gedekt. Hiertoe dient in de aller eerste plaats een bijdrage van diege nen. die direct van de voorzieningen profijt hebben, in casu een gedeelte van de Achterbergse ingezetenen*," al dus luidt de aanhef van de nota, die voor de leek moeilijk te lezen is, omdat erin wordt teruggegrepen naar een be leidsnota die, voor zover ons bekend, nimmer is gepubliceerd. Wel blijkt nu dat in die nota de voorkeur is uitge sproken voor het invoeren van een va riant op de wegaanlegbelasting, ge naamd de „rioolaanlegbelasting". Deze rioolaanlegbelasting treft volgens het rapport alleen de bebouwde eigendom men. „Daar de openbare voorzieningen, zoals deze thans aanwezig zijn, op een hoger peil worden gebracht en het nieuwe element de riolering vormt, hebben wij gemeend, aldus B. en W„ In principe uitsluitend de kosten van de aanleg van de riolering in de heffing te betrekken, daar deze laatste voorzie ning in belangrijke mate de leefbaar heid van de gemeenschap bepaalt." Naar de voorlopig verwachting van het college zal ongeveer de helft van de rioleringskosten binnen het plan door middel van grondverkopen kunnen worden verhaald. Daarom wordt ge- «teld, dat eveneens de helft van deze kosten langs fiscale weg zal moeten worden verhaald. De aanleg van de persleiding en de verbetering van de Achterbergsestraat- weg vanaf de grens van het bestem mingsplan tot aan de spoorwegovergang RENSWOUDE De afdeling Rens- woude van het verbond voor veilig ver keer houdt op vrijdag 1 mei een propa- ganda-avond in gebouw Rehoboth. Op deze avond ontvingen de 28 ge slaagde kandidaten het Veilig Verkeer Sleutel diploma uit handen van burge meester J. A. Hosang. Op de agenda staat verder het jaarverslag van de se cretaris en de penningmeester. Daar de afdeling tot op heden en oprichting was doch nu meer dan 50 leden telt moet verder een definitief bestuur worden gekozen. Het voorlopig bestuur dat be staat uit de heren Held (voorz.) Hamer (secr.) Vermeulen (penn.) en Hoorn als adviserend lid zal met 1 lid worden uit gebreid. Na het officiële gedeelte ver toon' het verbond voor veilig verkeer een film. RHENEN Via de stichting „Het Sciuolconcert" is de commissie school- conccrten Rhenen erin geslaagd als af sluiting van hel schoolconcerlscizoen 1969-70 een gezelschap aan te trekken, beslaande uit de cabaretière Seral Mar- celis, de zanger Walter van Canöy en de pianist Henk de Jonge. Dit gezelschap zal de leerlingen laten kennismaken met de verschillende vor men van cabaret en aan de hand van vele voorbeelden het cabaret aanschou welijk voorstellen. Deze laatste bijeenkomst van het af gelopen winterseizoen wordt gehou den op woensdag 29 april in „Irene" en wel van 9.45 tol 10.45 voor leerlingen van de openbare mavo en de streek- huishoudschool en van 11-12 uur voor leerlingen van de openbare lavo en de christelijke BergschooL is volgens B. en W. weliswaar niet los te zien van de ontwikkeling van het be stemmingsplan Achterberg, doch van wege de niet sluitende exploitatie van het plan dienen deze kosten nog steeds aldus de nota volledig ten las te van de algemene dienst te worden gebracht. Als billijke bijdrage van de betref fende Achterbergse ingezetenen wordt een gemiddelde jaarlijkse bijdrage van f 150,gedurende 30 jaar als redelijk genoemd. Uitgaande van circa 70 perce len komt dit neer op de helft van de aanlegkostèn van de riolering. De ten laste van de algemene dienst komende investiering wordt berekend op 1.281.309,46 Uit verkoop van bouw terreinen hoopt men 560.000,te ont vangen. De reconstructie van het zuide lijk deel van de Achterbergsestraatweg, inclusief gedeelte persleiding en grond aankopen wordt geraamd op 150.000,zodat totaal ten laste van de algemene dienst komt 872.000, Naast de aanleg van de zo dringende rioleringswerken moeten verschillende wegen worden verbeterd. Dat zijn een gedeelte Cuneraweg tussen Levendaal- selaan en Grebbesluis, een deel van de Dijk tussen Maatsteeg en Wetering- steeg. een deel van de Noordelijke Meentsteeg en Weteringsteeg, een deel van de Noordelijke Meensteeg tussen de Middelbuurtseweg en de spoorwegover gang, een deel van de Nieuw» Veenen daalseweg en de Geertesteeg tussen de Verlengde Oude Veenendaalseweg en de Oude Veensegrindweg. Een totale in vestering vergen deze wegenobjecten van f252.000,-. Aan wegen binnen de bebouwde kom van Rhenen-stad moet f 164.565,worden besteed. Dat zijn het verbreden en verbeteren van de Kastanjelaan tussen LevendaalseWeg en de fabriek De Specht, alsmede het verbreden en verbeteren van Candia- laan en Radboudweg. Bij gedeputeerde staten ligt een ver zoek om 50 pet. subsidie in de inves teringskosten voor de straatverlich ting bij het Julianaziekenhuis. Door het feit dat de provinciale bijdrage de onmiddellijke investering van de gemeente dekt, zal in de eerstkomen de jaren slechts rekening behoeven te worden gehouden met de hogere stroomkosten. Die zijn dan altijd nog door de PUEM becijferd op 11.000,— Bij uitvoering van genoemde werk zaamheden zijn de lasten de volgende: Bestemmingsplan Achterberg - nadelig exploitatiesaldo 872.000, Uitgaande van een gemiddelde af- schrijvingsdüur voor het gehele plan van 25 jaar tegen een rentepercentage van 7 pet. bedragen de jaarlijkse lasten 74.827,binnen het kader van de fi nanciële verhouding rijk-gemeente kan voor de op de riolering aan te sluiten oude percelen (70 stuks) worden gere kend op een jaarlijkse bijdrage van ADVERTENTIE HOOFDSTRAAT 15. VEENENDAAL (BIJ DE MARKT) TEL. 12869 f 9500,-. De jaarlijkse last wordt dan te ruggebracht tot 65.327, Na een gelijksoortige berekening van de andere kosten komen B. en W. op een totale lastenverzwaring in hel eer ste jaar var) 124.620, Deze lastenverzwaring kan niet bin nen het raam van de huidige begroting worden opgevangen en daarom komen zij tot de slotsom dat een verhoging van enkele belastingen noodzakelijk zal blijken te zijn, teneinde aan de plannen uitvoering te kunnen geven. De ge raamde kosten van Bouwrijpniakcn (exclusief riolering en wegaanleg bui ten het plan) zijn geraamd op niet min der dan 746.814,10. B. en W. willen de belastingverhoging een zo algemeen mogelijk karakter laten hebben. Aan die belastingverhoging valt volgens de nota niet te ontkomen, omdat de stand van de begroting het niet toelaat hierop nog een zwaardere last te leggen. Dan volgt een overzicht van de op brengst van de huidige belastingen. Wegbelasting gebouwd 20 pet. 151.000,rioolrechter 55.000, reinigingsrecht 88.000,—, personele belasting 109.248,— Totaal 403.248, Teneinde een lastenverzwaring tot een bedrag van ƒ114.293— te kunnen opvangen wordt voorgesteld de wegbe lasting te brengen op 24 pet, de norm van de rioolrechten te verhogen van 15,tot 40,de reinigingsrechter van 24,zo te laten, evenals de per sonele belasting, maar een rioolaanleg belasting voor de 70 aansluitbare perce len in Achterberg gedurende 30 jaar te stellen op 150,— per jaar per aanslui- •>i EDERVEEN Zaterdagavond 25 april geeft het fanfarekorps „Irene" in het marktgebouw aan de Schrars de jaarlijk se uitvoering. Aan deze avond zal ook het tamboerskorps medewerking verle nen. Na de pauze wordt een toneelstuk opgevoerd getiteld „Zijn late huwelijks reis" door het toneelgezelschap ATS uit Scherpenzeel. Op Hemelvaartsdag gaat het fanfa rekorps naar het concours in Zaltbom mel. Supporters die met de bus mee willen kunnen zich opgeven tot 2 mei bij de secretaris van „Irene" de heer T. v. Hardeveld Azaleastraat 17. Stinksloten bijna dichtgeslibt mei vuil en afval zijn er voldoende in Achterberg. Er zijn echter plannen in de maak om hieraan een eind te ma ken zogenaamd om de leefbaarheid in deze buurtschap op een hoger plan te brengen. Aanleg van riolering doet echter een forse aanslag op de over heidskas en voor de jaarlijkse lasten zullen diverse belastingen worden ver hoogd. ting. Dit gaat 10.500,opbrengen. De wegbelasting komt van f151.000.— op 1 181.200,— de riool rechten komen van f 55.000,- op f 146.000.De totale belastingop brengst komt van 403.248,(1970) op 534.948,(1971). Een stijging van 131.700,De geringe overschrijding zal worden toegevoegd aan dc post „on voorzien". Duidelijk hebben B. en W. gekozen voor een verhoging van de wegbelas ting en rioolrechten". Daarmee menen zij te hebben voldaan aan het uitgangs punt van de beleidsnota om een even tuele verhoging een algemeen karakter te laten hebben. In al deze cijfers is nog geen reke ning gehouden met de bouw van de verplicht gestelde rioolwaterzuiverings installatie, zodat voor die lastenverzwa ring voor het gemeentelijk budget te zijner tijd een tweede voorstel is te verwachten voor belastingverhoging. Het laatste woord is nu aan de ge meenteraad. Veilingsvereniging Resteren en Omstre ken. D.d. 22 april 1970 waren de prijzen als volgt: Goudreinetle (gele): 1 65 75 38-46; I 75 85 58-68; 1 85 95 60-72; II 65 75 32-35; II 75 85 47-55. 48 ton. Goudreinette (rode): I 65/75 41-48; I 75; 85 63-72; I 85 95 67-78. 7 ton. Jonathan: I 60/65 26-30; I 65/70 37-45; I 70/75 47-55; I 75/85 45-51. 6 ton. Golden Delicious: II 65/75 36-44; II 75 85 46-51; I 80/90 49-59. 16 ton. Laxton's Superb: I 65/70 43-45; I 70/75 58-64; 1 75 85 68-76. 6 ton. Lombartscalville: I 60/70 37-39; I 70/80 52-56; I 80 90 45-50; II 60 70 35-36; II 70 80 40-51; 80 90 43-48. 10 ton. Conference: I 55 65 77-86; I 65 75 97- 105. 7 ton. Aardbeien (kas): EI 134-151 per doosje a 200 gram; II 114-128 per doosje a 200 gram 3500 doosjes. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. Verschillende wegen in en rond Achterberg zijn niet meer berekend op het huidige verkeersintensiteit. Zij zullen worden verbreed. Ter compen satie van de lasten zal de wegbelas ting per 1 januari 1971 omhoog gaan. RHENEN Zaterdag 9 mei organi seert de WAC-Wageningen voor de ne gentiende maal de alom bekend gewor den capitulatierit. Deze rally is nog al tijd de grootste van Oost-Nederland en ook ditmaal worden weer zeer veel deelnemers verwacht. Er wordt in vier klassen gereden, te weten een A en B-klasse, respectieve lijk voor meer en minder ervaren kaartlezers en een C en D-klasse voor geroutineerde en minder geroutineerde rijders op het gebied van oriëntatierit- ten. De lengte van de A-rit is ongeveer 180 km, van de B-rit 150 km en van de C-rit 70 km. De zogenaamde D-klassers moeten plm. 50 km afleggen. Inschrijvingen kunnen geschieden bij de sportsecretaris de heer A. H. Harms- ma, Dr. Boeslaan 49, Wageningen, tele foon 08370-5331, waar men ook nadere inlichtingen kan verkrijgen. De start is bij hotel „Nol in 't Bosch" om 13.00 uur. Tussen 12 en 1 uur kan men zich ook aanmelden bij de start. Naast vele prijzen zijn er zowel voor bestuurder als kaartlezer draaginsignes en voor degenen, die al eerder meegere den hebben zijn er strips voor deze in signes. RHENEN Op 5 mei organiseert de sportvereniging „Arena" de eerste Grebbeprestatierit over een afstand van circa 4 km. op de Grebbeberg. Het circuit kan bereikt worden via de in gang tegenover restaurant „De Konings tafel". Dit evenement begint om half drie 's middags. Iedereen die deze prestatieloop vol brengt ontvangt een prachtige herinne ringsvaan. Inschrijvingen vóór 24 april aan de wedstrijdsecretaris J. D. J. Ver- woert, Tielsestraat 116, Resteren, of per giro 242620 t.n.v. penningmeester S. V. Arena, Rhenen, met vermelding „pres tatieloop". Na-inschrijving is mogelijk op de dag zelf tegen betaling van 2.50. RHENEN De politie in Rhenen is de strijd gaan aanbinden met ingezetenen, die waar dan ook op of langs de openbare weg zo maar vuil storten. „Er staan zware boeten op het spel", aldus een zegsman van de groep Rhenen. „Er is al zoveel en zo vaak tegen gewaarschuwd dat men de omgeving niet moedwillig moet bevuilen, dat er nu maar eens definitief een einde aan moet worden gemaakt". Gisteren werd een hoop vuil gevon den ergens langs de Weteringsteeg in Achterberg. Toen de politiepatrouille de hoop ging uitzoeken vond men een flesje van een apotheek uit een andere plaats met op het etiket een naam zon der verder adres. De apotheek werd op gebeld en al spoedig kwam er bericht terug aan wie de medicijnen waren af geven. Via dat flesje kreeg de politie de dader te pakken, die al gauw bekende dat hij ter plaatse het vuil had gedepo neerd. De man kwam notabene nog uit een andere gemeente. Hij was eindje gaan „omrijden" en had zich onderweg van zijn rommel ontdaan door het zo maar uit z'n auto lags de weg neer te gooien. „Je vindt de gekste dingen langs de straat en in de bossen en weilanden," aldus de Rhenense politie. „We zoeken net zo lang totdat we aanwijzingen hebben die naar de dader leiden. Laatst nog hebben we van verscheurde brie ven een complete legpuzzel in elkaar gezet, maar we kwamen er achter." „Vóórdat voor Rhenen het toeristen seizoen begint wil men definitief schoon schip maken en houden. „Regel matig laat het gemeentebestuur wagens lopen om het grof vuil op te halen. Dat dan «ven a.u.b. voor Veenendaal ,7.30 Lr 10550 vr,.3o"; 11079 Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 er dan nog mensen zijn die de rommel zomaar van zich afgooien is onbegrij pelijk, maar het gebeurt." aldus de po litie. Geboren: Gerrit, z.v. R. J. Ploeg en S. Pol; Sergio, z.v. C. Minchero Delgado en K. Winschermann; Jan G. M„ z.v. J. M. Schreuder en A. N. M. J. Hoogenkamp; Johannes, z.v. H. Versteeg en A. H. van Roekei; Marjolein, d.v. P. W. Israël en M. H. Buitenhuis; Wilhelmina C„ d.v. G. Vlastuin en C. van Veller; Ronald A. J., z.v. A. J. van Elburg en J. Beekhuis; Alexander R., z.v. A. W. E. A. Kruijsse en A. Visser; Pieter, z.v. G. J. Blanke- stijii en L. A. de Jong; Michiel A„ z.v. H. D. Dankbaar en J. A. Gerritsen; Al- bertina, d.v. A. van de Pol en G. Top; Jacobje, d.v. A. van de Pol en G. Top; Annemarieke. d.v. H. J. Vriezekolk en M. Groenewold; Gijsbertha G., d.v. G. van Heerdt en G. van de Kieft; An- dries, z.v. H. Jansen en J. Teunissen; Maria E„ d.v. M. van der Meiden en E. Heidstra; Eveline J„ d.v. J. van de Heetkamp en C. Nap; Monique, d.v. J. F. Boogert en L. Franzani; Alida E., d.v. P. van Ee en E. H. W. Morren; Gerrit J„ z.v. W. Stomphorst en J. van Ame- rongen; Hermanus J„ z.v. H. Fluit en M. Smid; Rachèle, d.v. A. J. M. Dalhui- sen én M. C. G. van Wissen; Raymond P. M. S„ z.v. R. Liebrechts en G. S. Peursem; Gerrit J., z.v. H. Pol en H. G. Nijburg; Miranda, d.v. W. B. van Wei den en H. W. Huizenga; Ronald, z.v. J, A. Bos en G. Blotenburg; Simone P., d.v. W. M. van Assenbergh en B. van Harten; Erwin T„ z.v. E. Knegt en J. W. M. Verpalen. Ondertrouwd: M. G. van Lienden en A. J. Lippelt; J. J. M. T. Paes en C. Buurman; H. J. van Laar en J. Hendrik- sen; H. Blumink en J. M. Nederveen; J. Dijkstra en B. van der Kuur; J. Vlijm en J. van den Berg; J. van Dijk en W. van Holland; C. M. den Ouden en W. J. Langelaar; J. Drost en E. Klaas- sen. Getrouwd: W. Wagensveld en H. M. Otten; K. H. Franke en A. A. H. Snij ders; E. Elsenaar en J. Prins; J. Lens en G. van de Pol. Overleden: J. E. J. Koetsier, geb. 29 jan. 1970; J. B. Vaarkamp geb. 9 mrt 1883; C. Hulstein, geb. 20 okt 1879; G. van den Brink, geb. 3 mei 1889; C. Wijnberg, geh. met H. Albers, geb. 23 jan. 1908; H. W. Elshof, geb. 14 sep. 1887; E. van Laar, geh. gew. met J. H. van der Laag, geb. -7 okt. 1883; D. Vermeulen, e/v R. Prinsen, geb. 14 mei 1917; G. Goor, geb. 26 mei 1889; J. Ro- zeboom, e/v L. Teunissen, geb. 8 mrt. 1885; H. C. Huijbregts, e/v P. Rozen- boom, geb. 24 okt. 1943. RHENEN De gemeenteraad van Rhenen krijgt dinsdagavond een voorstel te behandelen 0111 de reinigingsdienst te gaan reorganiseren. Er bestaat volgens de stukken bovendien een kans dat de gemeente Rhenen ook in de gemeente Lienden het huisvuil /al gaan ophalen, waarvoor de/e Betiiwse gemeente aan de overkant van de Rijn uiteraard zal gaan bijdragen in de kosten. Volgens het rapport /.tillen die aanmerkelijk minder gaan worden, wanneer overgestapt wordt op het gebruik van plastic zakken en afschaffen van de zware vuilnis emmers. Er wordt zelfs gesproken over een besparing van f 30.000, Al geruime tijd geleden werd in de raad de wens geuit ook in Eist en Ach terberg het huisvuil tweemaal per week op te gaan halen. Aangezien dit niet met één auto mogelijk was werd 'n kre diet verleend van f 3000,- om de ver. van Nederlandse Gemeenten een onder zoek te laten instellen naar een moge lijke reorganisatie. Uit dat onderzoek zijn nu de jongste voorstellen gekomen. Intussen is er ook een informeel verzoek van de gemeente Lienden geweest om eventueel bij de vuilnisophaaldienst van Rhenen te wor den ingeschakeld. De Vereniging adviseert over te stap pen op het gebruik van plastic zakken, zowel op hygiënische als op financiële gronden. Dit /.al het tevens mogelijk maken, dat het huisvuil slechts eenmaal per week te worden opgehaald. Men kan immers een onbeperkt aantal zakken in voorraad nemen er, de volle zakken kunnen luchtdicht worden af gesloten. Wanneer dan tevens wordt overge gaan tot het ophalen aan één zijde van de weg dan wordt een aan zienlijke arbeidstijdsbesparing verkre gen. Door combinatie van een en ander, kan in de hele gemeente het huisvuil in drie dagen worden opgehaald. De reste rende twee dagen blijven dan beschik baar voor het voor de tweede keer ledi gen van containers bij scholen en be drijven en voor het eventueel ophalen van het huisvuil in Lienden. Daar er ook een gunstiger regeling zal worden getroffen voor het ophalen van zogenaamd grof vuil, zal daaruit nog eens een besparing kunnen worden gehaald van f8000,-. Tegenover de be sparing van f30.000,- en die van f8000.- komt wel de uitgave te staan van de aankoop van plastic zakken, zo'n slordige 300.000 stuks per jaar te gen 11 cent per exemplaar. Maar óók dan zal er volgens de berekeningen van B. en W. nog f 6000,- overblijven. Wanneer het besluit valt tot de bo vengenoemde reorganisatie, dan zullen er geen zware emmers meer behoeven te worden gesjouwd, er zullen geen lege emmers meer behoeven te worden te ruggezet en men is bevrijd van het re gelmatig schoonmaken van die emmers. Het is volgens B en W algemeen ge bruikelijk dat de plastic zakken door de gebruikers zelf worden betaald. Deze komen voor een deel in de plaats van de emmers, die thans ook door de gebruikers worden bekostigd. Het bete kent voor de gebruikers een verzwaring van lasten van f 10,- a f 15.- per jaar, maar daardoor wordt voorkomen, dat de reinigingsrechten moeten worden hoogd. De dienst zal, wanneer de raad met het voorstel van B en W meegaat, niet van de ene op de andere dag worden omgeschakeld. Aangekondigd wordt dat het dan in de bedoeling ligt in een bepaalde wijk van Rhenen te begin nen, na het verifiëren van de uitkom sten eventuele correcties toe te passen en eerst daarna tot algehele invoering over te gaan. Aangezien ook nog verschillende uit voeringsmaatregelen moeten worden getroffen, zoals voorlichting van de in gezetenen, instructie van het personeel, het realiseren van voldoende verkoop punten voor de distributie van plastic zakken, ziet het er naar uit, dat de al gehele invoering eerst in de tweede helf van dit jaar zal kunnen plaatsvin den.

De Vallei | 1970 | | pagina 3