Ik vertik het om lelijk te zijn! „Toelating van vreemdelingen zeer humaan" zegt Polak Politieman voor winkeldiefstallen veroordeeld i:kii lijm: verjaardag., ceil Prisma iinringc ABN Spaarbiljet 197076 Algemene Bank Nederland Staatssecretaris mr. Van Veen: INWONERTAL f100.- groeit naar f155.- Geen spanning over nieuwe samenstelling GS Gelderland Pleidooi voor Griekse arbeiders in vijf jaar en acht maanden Overleg over schadeloos stelling voor slachtoffers van geweld BEPALEND ZIJN Ex-senator O. Boetes op kazerneterrein PRISMA7 opgepakt Medici weigeren samenwerking met directielid Kamercommissie landbouw jjaat ook kijken in liet Noorden MET ZEKER VERKIEZING 3 JUNI Joods protest bij Lenin-hérdenkinjt Deze week in Eva: een open blad Overal te koop! Haagse PSP-top moet wijken wegens schrijven „sex-brief aan R. en W. VERONTRUSTING Folder voor Vara-ombudsman GEEN HULPDIENST Premier ontvangt Zuidmolukkers A.B.P. WIL VAN ZWOLSMAN NERVI-PROJECT KOPEN U bent welkom bij de VRIJDAG 24 APRIL 1970 In „moeilijke" gemeente heeft ambtenaar recht op een hoger salaris DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) wil de salarissen van gemeente-ambtenaren anders gaan berekenen. Niet langer het aantal inwoners, maar de spe ciale problematiek van de gemeente zou volgens ntr. V an Veen bepalend moeten zijn voor de hoogte van de honorering. Op die manier kan misschien worden ]VTT7rr Voorkomen dat goede ambtenaren iTj. v/JEj JL IN JLjLj J. zo snel mogelijk uit kleine gemeen- -» IVTi^T^TF ten proberen weg te komen. ij A lxItiSK De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en de Algemene bond van ambtenaren (Aboa) hebben al la ten weten geen bezwaar tegen deze gedachte te hebben. De voorzitter van de Aboa, de heer Van Rossen: „Het starre getalscriterium moet verdwijnen maar we moeten oppassen voor teveel uniformiteit en te weinig onderlinge verschillen in salarissen. Ambtenaren hebben wat dat betreft toch al zo weinig moge lijkheden". Staatssecretaris Van Veen is van me ning dat ook het personeelsbeleid van de gemeenten op de helling moet. De ambtenaren krijgen veel te weinig gelegenheid voor studie en bijscho ling. Een gezamenlijk personeelsbe leid van alle gemeenten zop voor een beter en moderner promotiebeleid moeten zorgen. In een vergadering van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel in Utrecht verklaarde de staatssecretaris gisteren zo snel mo gelijk het rookgordijn om het ge meentelijk bestuur te willen laten verdwijnen. Daarvoor is, aldus mr. Van Veen, een ander type wethouder en een ander type ambtenaar nodig. De gemeentebestuurder-nieuwe-stijl is volgens mr. Van Veen een man met een brede visie, die waarde hecht aan wetenschappelijk onderzoek, weet wat organisatie en informatie ver werking is en bij het plannen maken rekening houdt met het „grote ge heel". Het is aldus mr. Van Veen, no dig dat eenmaal vastgestelde plannen ook tijdens de uitvoering regelmatig worden getoetst aan de nieuwe situa tie. Wil de bestuursambtenaar alle nieuwe ontwikkelingen in onze maatschappij volgen en begrijpen dan zal hij als nog bij moeten leren. Zijn vooroplei ding is niet meer genoeg. Aldus de staatssecretaris. Dp heer Van Rossen: „Er wordt zoveel gezegd. Ik ben er nog helemaal niet zo zeker ven dat de huidige gemeente ambtenaren het allemaal niet meer kunnen volgen". Een andere manier om het gemeentelijk bestuur te versterken, ziet de staats secretaris in de vorming van stadsge westen. Het inwonertal zou ongeveer zeventigduizend moeten bedragen, maar in ieder ga val meer dan veer tigduizend. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De 18 maart gekozen Provinciale Staten van Gelderland ko men woensdag 3 juni voor het eerst bij een. Na de beëdiging (c.q. het afleggen van de beloften) gaan de Staten over tot verkiezing van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Commissaris mr. II. W. Bloemers hoopt de vergade ring tijdig te kunnen sluiten omdat op dezelfde dag ook de gemeenteraadsver kiezingen gehouden worden. In de wandelgangen van het Huis der Provincie heerst nauwelijks spanning over de samenstelling van het nieuwe college van GS. De formatie van het cojlege zal, zo wordt nu door velen aan genomen, déze zijn: mej. mr. J. M. C. van Driel en H. J. A. Verberk (beiden KVP), drs. A. R. Vermeer en mr. S. J. Wijnperle (beiden PvdA), mr. O. W. A. baron van Verschuer (CHU) en mr. H. P. Jager (VVD). Nieuwe leden van het college zijn in dit geval mej. Van Driel (die nu studen tendecaan in Nijmegen is), mr. Wijn perle (o.m. wethouder van Tiel) en mr. Jager (advocaat en procureur in Ede). De ARP zou dus niet meer in het colle ge „vertegenwoordigd" zijn en de WD zou haar intrede in GS doen. AMSTERDAM Joodse jongeren hebben gisteravond bij de ingang van Krasnapolsky in Amsterdam, waar de Vereniging Nederland-USSR een bij eenkomst hield ter herdenking van de 100ste geboortedag van Lenin, met bor den geprotesteerd tegen de behandeling van de Joden inRusland. Een bloem- stukje van rode tulpen met daaraan ge hecht een uitspraak van Lenin uit 1919: „Smaad en schande over hen, die de vij andschap tegen de Joden verbreiden" en dat bestemd was voor de vertegen woordigers van de vereniging USSR- Nederland, die de avond bijwoonden, kregen de jongeren van de organisato ren van de bijeenkomst terug met de mededeling „dat men daar niet op ge steld was en men er anders over dacht". ADVERTENTIE Het ware verhaal van een vrouw die bewees dat niemand lelijk hoeft te zijn. Hoe vrij is onze vrijheid, vraagt Simon Jelsma zich af. In Eva praktisch o.a.: nieuwe trend in mode-accessoires, dieet voor dunnerikken en problemen rond het onttroonde kind. Verder nieuwe prijzen in 'Een ton voor Eva's ziekenzon' en een zee van tips, boeiende verhalen en aktuele reportages. ADVERTENTIE damesolifant. Naast de wilde olifanten, de dierentuinolifanten en de circusolifanten komt de damesolitant steeds meer ,jn". Zij ziet er als volgt uit: boog glas, ferme scheut Jonge Olifant jenever, blokje ijs, schijfje citroen, opvullen, met Tonic of Cola. Als Long-drink behoudt Olifant ''«die 7iin Verpieter DEN HAAG De waarnemend voor zitter van de Haagse PSP. de heer A. P. van Hoek en secretaris L. A. van Os zullen waarschijnlijk van hun functies worden ontheven. Zij zijn de onderteke naars van 'n brief aan B en W van Den Haag, waarin onder meer wordt aanbe volen het hele Scheveningse strand tot naaktstrand te bestemmen en in de haagse parken het paren toe te staan. De raadsfractie van de PSP heeft zich inmiddels officieel van de brief gedis tantieerd. Het raadslid L. Brinkman heeft het afdelingsbestuur van de PSP gevraagd met spoed een ledenvergadering bijeen te roepen. Daarin zal een motie van wantrouwen worden ingediend tegen de heren Van Hoek en Van Os. Fractievoorzitter 'L. J. Bot overhan digde burgemeester Marijnen gisteren namens zijn fractie een brief, waarin hij zegt met ontstellende en stijgende verontrusting kennis te hebben geno men van de brief var. de heren Van Hoek en Van Os. „Wij schamen ons omdat in de brief de meest elementaire fatsoensnormen zijn overschreden", stelt de fractie. De brief is opgesteld in een bestuurs vergadering die afgelopen zondag is gehouden. Drie van de zes bestuursle den moesten de besprekingen, voordat zij waren afgelopen, verlaten. Over de brief was toen nog niet gepraat. Behalve de heren Van Hoek en Van Os moest daarom nog een derde be stuurslid van de inhoud van de brief op de hoogte zijn geweest. De heren Van Hoek en Van Os staan op een niet-verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van de Haagse PSP voor de komende raadsverkiezingen. Zij kunnen van die lijst niet meer worden afgevoerd. De Haagse PSP telt onge veer 350 leden DEN HAAG Over de toelating van vreemdelingen in ons land Is gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor justitie een heel debat ontketend door de oppositie. De VARA-tv maakte gretig opnamen voor het programma van de VARA-ombuds- man drs. Van Dam. Dat ging met name over de Portugezen. Mejuffrouw mr. Goudsmit (D'66) wilde een telefonische hulpdienst voor vreem delingen, die moeilijkheden ondervinden aan de grens en daarvoor dan een advo caat moeten kunnen bellen. Mejuffrouw Barendregt (PvdA) vroeg of in de folder die aan de grens zou worden uitgereikt ook het adres van het Amsterdamse op vangcentrum voor Portugezen kon worden gestempeld. De pacifist Wiebenga meen de dat Tsjechische vluchtelingen worden bevoordeeld boven Portugezen. De televisiecamera maakte hiervan uitvoerige opnamen. Het ging om de voorlichting aan vreemdelingen, waar voor een folder in tien talen beschik baar is. Drs. van Dam had voor dit doel zelf ook een tekst gemaakt, maar minister mr. Polak vond de zijne toch vollediger. Deze folder werd aan de Kamerleden uitgereikt. De minister vroeg ook een exemplaar aan drs. Van Dam te geven: „Die speelt hier tenslotte de hoofdrol." Tegenover de „gebrekkige rechtbe- scherming", die die vreemdelingen vol gens mejuffrouw Goudsmit in ons land zouden genieten, stelde de liberaal mr. Rietkerk dat het vreemdelingenbeleid humaan is. Hij waarschuwde fegen stemmingmakerij waarmee men het doet voorkomen alsof de Vreemdelin gendienst een ongecontroleerd schrik bewind uitoefent. De toelating is humaner clan ooit, zei de minister, de indruk is niet juist. Dat zou trouwens een schande zijn. De Vreemdelingenpolitie is er niet op uit om de mensen te weren. Van discrimi natie tussen Portugezen en Tsjechen geen sprake. Minister Polak zei te proberen de voorlichting zo goed mogelijk te maken. LEEUWARDEN „lk zou het een vorm van klassejustitie vinden als ik u alleen maar met een boete naar huis zou sturen. Dit zou onjuist zijn tegenover andere mensen die ik moet veroordelen wegens winkeldiefstallen". Dit zei gis teren de Leeuwardense politierechter, mej. A. G. L. Rosier, tijdens de behan deling van de zaak tegen de 32-jarige postcommandant van de rijkspolitie te Menaldum. Hero. J. N. De politieman had vorig jaar bij Vroom en Dreesmann in de Friese hoofdstad winkeldiefstallen gepleegd tot een waarde van vierduizend gulden. Hij ging in zijn vrije tijd in burger naar Leeuwarden, nam een papieren zak mee en stal grammofoonplaten, een cassette en een platenspeler. Dank zij de oplettendheid van een verkoopster kon hij op heterdaad wor den betrapt. De verdachte kon tijdens de zitting geen enkele verklaring geven voor zijn daad. De officier eiste drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk, een boete van 250 gulden met een proeftijd van drie jaar. De politierechter vonniste met drie maanden voorwaardelijk, 250 gulden boete of 25 dagen hechtenis en een proeftijd van drie jaar. DEN HAAG Op het departement van economische zaken wordt nagegaan of aan huishoudtrappen en eventueel ook aan andere huishoudelijke appara ten veiligheidseisen dienen te worden gesteld. ADVERTENTIE a Dolphin 100 chroom herenhorloge, 100% waterdicht 99,- met datum109,- In edelstaal v.a.115,- met datum 125,- u duikerhorloge, automatic/datum u in chroom 155,- in edelstaal 179,- (edelstaal duikerhorloges reeds v.a. 115,- met datum reeds v.a. 125,-) edelstaal duikerhorloge, chronograaf, tachometer 245,- (chronograaf modellen reeds v.a. 189,-) 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal. DEN HAAG Minister-president De Jong ;:al zaterdagmorgen om tien uur op zijn kabinet aan Plein 1813 in Den Haag een delegatie ontvangen van de Zuidmolukkers, die een zesdaagse mars van Assen naar Den Haag maken. De Zuidmolukkers hadden hierom verzocht in een bij de start in Assen verzonden telegram en eerder al in een brief die aan premier De Jong gericht was. In deze brief wordt aangedrongen op een wettelijke regeling van de rechtspositie van deze Zuidmolukkers. Gisteravond waren de deelnemers aan de mars duizend man sterk, In Al phen aan de Rijn beland. DEN HELDER Otto Boetes, oud-lid van de Eerste Kamer voor de PSP, zijn vrouw en dochter zijn gisteravond sa men met zeven anderen door de mare chaussee opgepakt, omdat /tv zonder toestemming het kazerneterrein Deibel- kamp van de Koninklijke luchtmacht in Den Helder hadden betreden. Ze gingen daar pamfletten .uitdelen aan de Duitse militairen die daar gedu rende acht dagen zijn ondergebracht. Omdat de groep weigerde vrijwillig mee te gaan, namen marechaussee de leden ervan bij de arm en voerden ze zo de kazerne binnen. Daar werden ze verhoord. Er werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt, waarna de marechaus see het tiental weer vrijliet. De protest actie was opgezet door de PSP, de So cialistische jeugd en de actie Geweldlo ze Weerbaarheid. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Wierenga (PvdA) wil dat Griekse arbei ders die in Nederland werken en van' wie het paspoort door Griekse autori teiten niet kan worden verlengd omdat zij de inzichten van t't Griekse regime niet delen, worden beschouwd als poli tieke vluchtelingen. Mij vraagt dit aan de ministers Polak (justitie) en Luns (buitenlandse zaken). In zijn schriftelijke vragen verwijst hij naar de weigering van de Griekse consul in Rotterdam het paspoort van een Griek te verlengen. Personeel van het consulaat zou zaterdag foto's heb ben gemaakt van Griekse demonstran ten tegen het kolonelsbewind. Het Ka merlid verwacht dat de paspoorten van hen niet zullen woeden verlengd en dat de demonstranten bij terugkeer naar hun land moeilijkheden zullen onder vinden. ADVERTENT1I DEN HAAG Het Algemeen Bur gerlijk Pensioensfonds overweegt het Haagse Nerviprojeet te kopen van de EMS. Besprekingen tussen de directeur van de ABP dr. mr. N. H. VVierda en EMS-directeur R. Zwolsman zijn in het stadium van principe-afspraken. Ook de gemeente Den Haag en de ar chitecten Nervi en Lucas zijn voorstan ders van deze verkoop. In de loop van de volgende maand wil de heer Wierda tot definitieve con tracten met de heer Zwolsman komen over het bouwplan in de Haagse bin nenstad dat een oppervlakte van ruim veertienhonderd vierkante meter heeft. Gedurende een reeks van jaren heeft de EMS geprobeerd het kantorencom plex te realiseren. Diverse malen moes ten de ontwerpen van de architecten door de eisen van gemeente of rijk worden gewijzigd, zodat de EMS sinds dien ruim twintig miljoen gulden heeft moeten investeren. De heer Wierda verwacht dat de tot standkoming van het. Nerviprojeet over de honderd miljoen gulden zal gaan kosten. Als hij met de EMS tot over eenstemming komt, is slechts een vijf de van het gehele project gerealiseerd en kan worden onderhandeld met bouwmaatschappijen en instellingen die interesse voor de kantoren hebben. DIRKSLAND Vijf doktoren van het Weel-Bethesdazickenhuis in Dirks- land hebben gisteren het bestuur van het ziekenhuis meegedeeld dat samen- Werking met de economisch-directeur. de heer T. van Oortmerssen. verder on mogelijk is. De artsen adviseren hei bestuur de economisch-directeur te ontslaan. De moeilijkheden in het ziekenhuis duren al geruime tijd. De directeur-econoom wordt eigenmachtig optreden verweten. Ook zouden onderhoudswerkzaamheden niet zijn uitgevoerd. Het gemeentebestuur van Dirksland heeft het openbaar ministerie om een onderzoek verzocht. Dit is thans nog gaande. De artsen verwijten de heer Van Oortmerssen dat hij deze week opnieuw eigenmachtig is opgetreden. Gisteren werd beweerd dat hij buiten medewe ten van bestuur en artsen een ambu lancewagen had besteld. dat is een samengestelde interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen eik kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 Aan een telefonische hulpdienst voor rechtenbijstand had hij echter geen en kele behoefte. Er is dag en nacht ie mand op het departement van justitie die inlichtingen kan geven. In geen en kel ander land wordt zoveel service verleend. Minister Polak maakte er bezwaar te gen dat de vreemdeling tot voorwerp van politiek spel wordt gemaakt. Daar mee doen wij de zaak geen goed, meen de hij. Tenslotte diende mejuffrouw Gouds mit toch een motie in over een centrale hulpdienst, waarvoor volgens haar de Nederlandse orde van advocaten reed» haar medewerking heeft toegezegd. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast j DEN HAAG De vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Twee de Kamer gaat deze zomer een werkbe zoek aan drie noordelijke provincies brengen. Dat gebeurt op initiatief van de socialist S. van der Ploeg. Deze zei gisteren in een openbare commissiever gadering dat na het bezoek van minis ter Lardinois (landbouw) aan Gronin gen, Friesland en Drenthe ook de Ka merleden zich daar van de minder roos kleurige situatie op de hoogte moeten stellen. De minister bracht gisteren verslag uit van zijn reis. Hij ontkende dat de landbouw in het noorden in een af braakproces is gewikkeld. „Het gaat de boeren niet voor de wind, maar men moet niet alle agrarische gebieden in Noord-Nederland over één kam sche ren", zei de minister die enkele lijnen aangaf voor positieve maatregelen. Tot teleurstelling overigens van leden van actiecomités uit Groningen en Fries land. Na afloop van de vergadering riep een jonge agrariër vanaf de pu blieke tribune: „Excellentie, als u zich niet positiever opstelt krijgt u opnieuw met de actiecomités te maken". Op uitdrukkelijk verzoek van de c.h.-afgevaardigde Tolman (die daar over een motie achter de hand hield maar die later introk) zei minister Lar dinois bereid te zijn spoedig met het bedrijfsleven te gaan praten. Dat moet dan wel eerlijk gebeuren en niet eenzij dig worden belicht, vulde de minister aan. De socialist Van der Ploeg verlangde van minister Lardinois meer initiatie ven daft tot nu toe. Vooal de aanpas- singsmagelijkheden van de landarbei ders gingen hem ter harte. DEN HAAG Over de mogelijkheid van schadeloosstelling aan slachtoffers van geweldmisdrijven zal minister Po lak (justitie) overleg plegen met mini»- ter Roolvink (sociale zaken) en staatsse cretaris dr. van der Poel (c., r. en m.) Deze zaak is gisteren door de KVP-er mr. Van Schaik aangesneden in de Tweede-Kamercommissie voor justitie, waarbij hij steun kreeg van de socialist mr. Van den Bergh. Ook zal mr. Polak mei het openbaar ministerie nagaan op welke manier de slachtoffers hierover beter kunnen worden ingelicht. Voor verkeerszaken bestaat er een regeling.

De Vallei | 1970 | | pagina 5