Griekse bewind doet niet voldoende Ha fïjn.„ een borrel van floryn! FLORYN GEZONDE GEZINNEN SNURKEN Spanning in het Israëlisch kabinet rrico V.S geeft Cambodja buitgemaakte Sovjet-wapens Over de grenzen Anders REGERING IN Z.-AFRIKA VERLOOR 9 ZETELS Minister Luns in Raad van Europa: Nieuwe boot voor Heyerdahl fiets veilig... op een nieuwe fiets Gewonde Russen naar Engeland Gouden lijkin Midden-Azië LEEFMILIEU Postbodes in Londen beroofd van diamanten HONDERD DUIZENDEN NEDERLANDERS BEREIDEN EXTRA VAKANTIE VOOR niet vergeten- fHcoeten Wij willen graag voorkomen dat u tevergeefs bij ons aanklopt. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle banken op donderdag 30 april gesloten zullen zijn. En datzelfde geldt ook op dinsdag 5 mei (Bevrijdingsdag) donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) maandag 18 mei (Tweede Pinksterdag). De gezamenlijke banken in Nederland. VRIJDAG 24 APRIL 1970 MOSKOU Het stoffelijk overschot van een mens „geheel met' goud be kleed" is door Russische archeologen opgegraven in Midden-Azië, aldus heeft het Russische persbureau Tass gemeld. Volgens het persbureau vond men in het graf kledingstukken die met goud bedekt waren. Ook vond men ongeveer 1.000 gouden sierraden. Archeologen hebben verklaard dat het graf waarschijnlijk dateert uit de vierde of vijfde eeuw voor Christus. De dode was waarschijnlijk een Saka. De Saka's zijn vermoedelijk de voorva deren van de Russische kazakhs, die aan de Chinese grens wonen. STRAATSBURG De Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in de as semblee van de Raad van Europa in Straatsburg gezegd, dat enkele recente maatregelen van de Griekse regering welkom zijn, maar niet voldoende. De minister, die als voorzitter van het mi nisterscomité van de Raad van Europa verslag uitbracht, zei te hopen dat die enkele maatregelen het begin zijn van een herstel van de democratie in Grie kenland. Hij voegde eraan toe hiermee alleen een wens uit te spreken en geen uiting te geven aan optimisme of pes simisme. uitspraak van het ministerscomité vori ge week volgens welke Griekenland verscheiden artikelen van de Europese ADVERTENTIE U kunt er ook een winnen. Hoe? Vraag dat aan uw vakman-rijwielhersteller of lees de advertentie in uw damesblad. Indianen uit Bolivia leqgen in de plaats Safi in Marokko de laatste hand aan de boeg van de „RA"-, waarmee de Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl een tweede poging zal doen de Atlantische Oceaan over te steken In een papyrusboot. conventie van de rechten van de mens had geschonden, waaronder die over foltering en mishandeling van gevan genen. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft donderdag een door 112 leden ondertekende schrifte lijke verklaring gepubliceerd, waarin er bij de zeventien regeringen van de lan den van de Raad van Europa op wordt aangedrongen, nieuwe stappen bij de Griekse regering te doen voor de vrijla ting van politieke gevangenen. De door de Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel voorgestelde verklaring wordt ge steund door vertegenwoordigers van alle partijen in de assemblee, met uit zondering van de Gaullisten. In de verklaring spreken de leden hun bezorgdheid uit over het lot van de politieke gevangenen in Griekenland van onverschillig welke partij, en in het bijzonder over dat van de zieken en de ouderen, die nog altijd worden vastge houden in omstandigheden, „die weinig of geen gelegenheid bieden voor een goede medische behandeling". In de verklaring wordt gewezen op de resolutie die het ministerscomité van de Raad van Europa vorige week heeft aangenomen en waarin de Griekse re gering wordt verweten inbreuk te heb ben gemaakt op een aantal artikelen van de Europese Conventie van de rechten van de mens. De minister deelde voorts mee, dat de plaatsvervangers van de ministers op dracht hebben gekregen tot voorberei ding van de ministeriële bijeenkomst over het leefmilieu. Een datum is nog niet vastgesteld. In februari had de Raad van Europa daarover een niet-mi- nisteriële conferentie in Straatsburg gehouden. De minister onderstreepte de noodzaak van een rationele taakverde ling op het terrein van de bescherming van het leefmilieu. Minister Luns zei voorts dat het aan vaarden van een aanbod van de Franse regering voor een lening van ongeveer 45 miljoen gulden voor nieuwe gebou wen van de Raad van Europa, een be gin betekent van het proces tot vervan ging van het huidige gebouw in Straatsburg. In antwoord op vragen zei de minis ter dat Straatsburg op grond van zijn Europees verleden, recht heeft op die gebouwen als persoonlijke mening zei hij aan te nemen, dat het Europese par lement ook wel in Straatsburg zal blij ven vergaderen. Verscheidene netelige problemen in verband met de bouw moeten echter nog wórden opgelost, zoals bijv. de keu ze van een architect. De minister hoop te dat vóór het einde van dit jaar de nodige besluiten zouden zijn genomen, maar hij voegde eraan toe op dat punt niet al te optimistisch te zijn. Minister Luns bracht een kort verslag uit van zijn recente bezoeken aan Bei roet, Amman en Cairo en zei dat de toestand in het Midden-Oosten, zowel militair-politiek als psychologisch slechter was geworden In toenemende mate twijfelen de Arabieren aan de be reidheid van Israël tot terugtrekking van de troepen uit de bezette gebieden. Hij bepleitte een Israëlische beginsel verklaring daarover. Verontrustend was volg,ens minister Luns ook dat in de Arabische landen de radicale groepen de overheid krijgen. Meer dan ooit is het noodzakelijk dat de westelijke landen zich inspannen om mogelijkheden te zoeken voor een op lossing van het conflict in het Mid den-Oosten. Hij wees daarbij speciaal op het gevaar voor een groot conflict dat uit de toestand zou kunnen voort vloeien. Zonder de Sovjet-Unie met name te noemen, maakte de minister melding van het vraagstuk van de ma ritieme middelen in de Middellandse Zee PLYMOUTH Vier Russische zee lieden, die bij een explosie op hun schip brandwonden opliepen, zijn door een loodsboot naar Plymouth gebracht waar zij in een ziekenhuis zijn opgenomen. De mannen kregen brandwonden in het gezicht toen op de „Almaz", een moederschip van een Russische vissers vloot. een koelinstallatie ontplofte. ADVERTENTIE EDINBURGH Een medicus te Edinburgh heeft vastgesteld dat snurken, vooropgezet dat vader en moeder hieraan doen, leidt tot „ge zonde gezinnen". Waarmee hij be doelt dat bij een door hem ingesteld onderzoek is gebleken, dat de kinde ren die het best sliepen, voorkwa men in gezinnen waar zowel pa als moe de nacht doorbromden, in vol maakte rust en ontspanning. Hetgeen niet wegneemt dat snur ken een groot probleem vormt. Daar is dr. Edmund Seiler het wel over eens. Vooral als van het ouderpaar er slechts een is die met de gewoon te is behept. Hij heeft uitgerekend dat een forse snurker een geluid produceert dat ligt tussen de 40 en de 69 deci bels, hetgeen niet gering is als men bedenkt dat een pneumatische boor het brengt tot tussen de 70 en de 90 decibels. In Amerika wordt veel gedaan te gen het snurken, aldus de doctor, onder meer door toepassing van oor doppen. Wat Groot Brittannië be treft beschikt men daar nog niet veel over van die hulpmiddelen. Hij had enkele remedies of schoon „medelijders" van mening zullen zijn, dat het allemaal maar behelpen blijft: klokkende geluiden maken met de tong, als de ander aan het zagen is, of met de vingers knakken, of de ander met een bor stel over de rug wrijven totdat de lawaaimaker of maaksters op de andere zij rolt, waardoor het weer een tijdje rustig in huis is. Dr. Seiler zegt dat hij zelf niet snurkt, maar dat zijn vrouw in haar slaap praat. „Dan maak ik ook klok- „klokgeluidjes of geef haar een zetje en dan houdt het wel op". ADVERTENTIE TEL AVIV „Wij zullen niet aarzelen de regering te verlaten als de voorstellen, die door zekere ministers zijn gedaan, worden aangenomen". Dit heeft donderdag voor 400 afgevaardigden van de nationalistische party Heroeth. de leider van deze party, minister van Staat Menahem Begin, gezegd. Begin heeft niet met zoveel woorden gezegd, wat voor voorstellen hy bedoelt, maar hy Het er in elk geval geen twyfel over bestaan, dat het om voorstellen gaat, waarin van de Israëlische regering wordt geëist, dat zy duideiyk verklaart voornemens te zyn een groot deel van de bezette gebieden te ontruimen, in het kader van een vredesakkoord. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zakên Sisco. zou tijdens zijn recente bezoek aan Israël er her haaldelijk op hebben aangedrongen, dat de Israëliërs het woord ..terugtrekken" bezigen. Begin heeft zijn verklaring afgelegd na afloop van een op zijn verzoek be legde ministerraad, die gewijd was aan de besprekingen van Sisco met Israëli sche leiders. Begin heeft voorts scherpe kritiek geoefend op de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, omdat Eban gezegd had. dat het nodig was het Joodse karakter van de staat Israël te bewaren, en dat daarom de gebieden met een grote Arabische bevolking niet ingelijfd dienden te worden. Begin heeft ook nog gezegd, dat de affaire-Goldmann door de Egyptische en de Zuidslavische inlichtingendien sten in het leven geroepen is. „Als de VS besluiten, positief te ant woorden op ons verzoek om nieuwe vliegtuigen, is het zeer te betwijfelen of dit bekendgemaakt, wordt", aldus heeft de Israëlische ambassadeur in Washington, generaal Jitzhak Rabin, in een telefonisch vraaggesprek met de Israëlische staats radio-omroep ver klaard. Generaal Rabin zei verder: „De VS willen doen zoals Frankrijk, toen het ons wapens verkocht: het. stilzwijgen bewaren over deze leveranties. In elk geval zullen de VS pas een beslissing nemen als zij ervan overtuigd zijn, dat het nodig is om het machtsevenwicht te bewaren". De 72-jarige Engelsman Arthur Pe terson, die naar zijn zeggen „hoogleraar en journalist" is. is door de Israëlische politie gearresteerd. Peterson wordt be schuldigd van spionage. De arrestatie is overigens reeds enke le geleden verricht, maar pas nu be kendgemaakt. LONDEN Drie gewapende gang sters hebben in de Londense juweliers- wijk Halton Garden, een pakje diaman ten ter waarde van ruim 1 miljoen gul den buitgemaakt. Zij overvielen twee postbodes, die de diamanten bij een ju welier wilden afleveren. De gangsters duwden de postbodes de trap,af, namen hen het pakje diaman ten af en vluchtten in een klaar staan de auto. De auto werd later teruggevonden, maar van de dieven ontbreekt tot nog toe ieder spoor. ADVERTENTIE FRICO. KAAS MET EEN GROTE K DJAKARTA 29 papoea's die zich verzetten tegen het Indonesische be wind in West-Irian, hebben zich in Ma- nokwari aan Indonesische troepen overgegeven. WASHINGTON De C ambodjanen bestrijden de Viet-Cong met communis tische wapens die in Zuid-Vietnam op de tegenstanders zijn buitgemaakt en die met toestemming van dc Amerika nen naar Cambodja worden gebracht. Dit maakte de woordvoerder van het ADV E Rl EN Til Uwbankis op Koninginnedag gesloten. Witte Huis, Ziegler, gisteren in Was hington bekend. Het betreft hier voor namelijk de AK-47 automatische ma chinegeweren die in Rusland zijn ont worpen en in China gemaakt. Deze steun had volgens Ziegler niets te maken met de herhaalde verzoeken van Cambodjaanse premier Lon Nol aan president Nixon om wapenhulp in zijn strijd tegen de Vet-Cong. Deze ver zoeken worden nog „bestudeerd". Ziegler veroordeelde Noord-Vietnam en de Viet-Cong wegens hun aanvallen op de nieuwe regering van premier Lon Nol. „Het is maar al te duidelijk wie de agressor is in deze situatie," aldus Zie gler. De Cambodjaanse regeringstroepen hebben het stadje Saang, op slechts 20 km van de hoofdstand Phnom Penh, zonder slag of stoot op de Viet-Cong heroverd, die het vier dagen be<set had gehouden. Op één monnik na was de hele bevolking van 4.000 man verdwe nen toen de Cambodjanen Saang be reikten. Ook van de Viet-Cong was niets meer te bekennen. Het is de eerste overwinning van de Cambodjaanse troepen op de Viet-Cong die vooral in het zuiden weer terrein heeft gewonnen. Drcmier Balthazar Vorster* Natlona Ie Partij in Zuid-Afrika, hoeft zich voorlopig geen zorgen te maken, naar het schijnt. Opnieuw werd bij de blanke verkiezingen een meerder heid gehaald. En aangezien de blan ken het nog voor het zeggen hebben, betekent dat, dat de macht voorlopig in handen van Vorstcr en zijn voor standers van apartheidspolitiek blijft. En toch zal het na deze verkiezingen iets anders zijn dan daarvoor. Niet dat de apartheid kans maakt te verdwijnen. Voorlopig althans niet. De blanke leeft, dank zij de arbeid mede van de rech teloze zwarte, in een grote welvaart en de angst om die welvaart te ver liezen. drjjft de blanken te zamen In een afweerstelling. De geheime poli tie BOSS, blijft een van de steunpi laren van de maatschappij. Zelfs niet de winst van de oppositie, de Verenigde Partij van De Velliers Graaf is een grote factor bij deze verkiezingen. Want hoewel deze par tij tegenstander is van Vorster, ver schilt zij in opvattingen wat betreft het racisme, niet fundamenteel van de regeringspartij. tïet grote feit van deze blanke ver- kiezingen is gelegen in de neder laag van de zg. Herstigte Nationale Partij van ex-minister Herzog. Deze laatste was temidden van de racisten een super-racist. Volgens hem was de regering veel te „verligt", te goeder- tierend in de toepassing van de ras senwetten. Op grond van de vermen ging van religieuze en politieke denk beelden stond hij een veel scherpere scheiding voor. Vorster werd daarmee in de hoek ge drongen. Ook zijn Nationale Partij stond deze denkbeelden voor. Maar er was voor hem een kloof tussen de theorie van de absolute scheiding en de praktijk. Theoretisch kon hij b.v. geen zwarte diplomaten zelfs in Pretoria dulden. Maar de praktijk eiste dat de vertegenwoordigers van de weinige daar vertegenwoordigde Afrikaanse staten, toch moesten woë- den geduld. Zo waren en zijn er meer van deze oog luikend toegestane verzachtingen van het racisme. Eenvoudig omdat het niet anders kon in de praktyk. Vorster is zeer bezorgd geweest dat de uitra-gedachten van Herzog zijn re gering nog meer in de hoek zouden drukken, een hoek waarin de letter van de rassenwetten zozeer zou heer sen, dat zelfs in deze rassenmaat schappij niets leefbaars meer zou overblijven. Vorster. hoezeer hij ook achter zijn principes staat, weet dat rekkelijk heid absoluut geboden is. Het plan van absolute gescheidenheid, nog afkomstig van zijn voorganger Verwoerd, is niet door te voeren. Da afzonderlijke negerstaten, de Bantoe- stans, die de zwarte bevolking zouden moeten concentreren in afzonderlijke goed te controleren staten, zijn mis lukt, enerzyds omdat er In deze staten geen werk is voor de geplande mil joenen. Anderzijds omdat de overblij vende blanke staat, (met de grote meerderheid van de grond voor een kleine minderheid van de bevolking) niet meer kan leven zonder de arbeid van de zwarten. ^fuid-Afrika is op weg om een mo dern geïndustrialiseerd land te worden. Enerzijds gedwongen door de afwijzende omringende wereld, an derzijds door de aanwezige grond stoffen en behoeften. Deze nieuwe economie dwingt tot een steeds meer opschorten van de rassenwetten, zo niet in theorie, dan toch in de prak tijk. De drie en een half miljoen blanken, waarvan een deel aan de agrarische opvattingen blijft vasthouden, kun nen eenvoudig niet het geschoolde kader leveren, dat nodig is om een dergelijke moderne staal in -tand te houden. Daarom zal men de zwarte bevolking zonder het te willen en tegen dc principes in moeten gaan scholen voor taken en banen die eigeniyk verboden zijn. En uit deze praktijk zal een steeds meer de hand lichten met de rassen wetten voortkomen. Dat zal niet een, twee, drie van van daag op morgen gebeuren maar het zal moeten komen. En misschien is het voor Zuid-Afrika maar goed ook. Want een omwenteling met geweld van de gekleurde bevolking zou bloed en haat eisen. En met een gewelddadige oplossing ia niemand gebaat. JOHANNESBURG De Nationale Partij van premier B. J. Vorster heeft bij de algemene verkic 'ngen haar meerderheid behouden, maar grond moeten prijsgeven aan de oppositie, de Verenigde Partij De uitdaging van de extreem rechtse Herstigte Nationale Partij van oud mi nister dr. Albert Herzog, een partij die zich van de nationale partij heeft los gemaakt, is door de nationale partij met succes beantwoordt. De ..herstigtes" hebben geen zetel in het parlement kunnen veroveren, hoewel vier oud parlementsleden zich nu voor de HNP kandidaat hadden gesteld De einduitslag vai. de verkie 4< i luidt: Nationale tij 117 zetel- - Ver enigek Partij 47 een winst van 9, progressieve partij 1 zetel. „Ik bescsouw het eindresultaat van dé algemene verkiezingen als een ver-: trouwensvotum van de kiezers voor het tot dusver door de Nationale Partij ge voerde beleid", aldus heeft de Zuid- afrikaanse premier, Vorster, verklaard. Volgens Vorster. die leider is van de Nationale Partij, heeft de Nationale Partij geen stemmen verloren aan de „Verenigde Partij" Ondanks de bewe ringen van de „Verenigde Partij" had de nationale partij het vertrouwen van 54 procent van de kiezers behouden. Niettemin zou,de nationale partij zich moeten reorganiseren om de „Verenigde Partij", haar werkelijke tegenstander, beter te bestrijden Vorster sprak ten slotte d( hoop uit, de naar de „He tigte NasUna Party" „verdwaalde" stem men spoedig te hei winnen.

De Vallei | 1970 | | pagina 9