NS-Lente- tochten door berichten over Door wachtlijsten harde studenten acties gevreesd Tweede woningen in Friesland vaak doelwit van inbrekers Kamerlid verontrust dagbladconcentratie Fase Over de grenzen Naar een foto geschilderd Ned. chauffeur puwb Gratis reizen twee dagen in mei op uw 6d+kaart in Frankrijk OM GELD VERLEGEN? In week drie doden door toedoen van dezelfde chauffeur omgekomen Handgemeen op Sardinië bij bezoek paus Cijfers over uitgetreden religieuzen -v voordelig TC7 uit met NS voordelig uit met NS Wagen van drs. Aarden aan min. Klompé Wilde staking van 16 melkrijders uiterst gebrekkige planning99 BELASTINGDRUK ga met uw tijd mee-ga naardenmb! een uitnodiging voor een bezoek aan feestelijk Rotterdam! JO.V.D.-voorzitter laakt DRIE MAANDEN EN RIJVERBOD GEËIST Twee nieuwe Statenleden ZATERDAG 25 APRIL 1970 CAGLIARI (Sardinië) Enige minu ten nadat paus I'aulus VI vrijdag zijn toespraak tot 4.000 inwoners van een armenwijk van de stad Cagliari in Sar dinië had beëindigd, brak er daar een gevecht uit tussen anarchisten en de politie. De anarchisten, die iets van plan wa ren, begonnen te roepen, dat de politie hun megafoon had gestolen en begon nen vervolgens „Fascisten, fascisten" te schreeuwen. Kort hierop ontstond een vinnig ge vecht, waarbij ook van stenen werd ge bruik gemaakt. Een aantal projectielen vloog ook in de richting van de menig te, die naar de paus had geluisterd. Deze had toen juist per auto het terrein verlaten. Het bezoek van de paus zijn ne gende buiten het Italiaanse vasteland in de zeven jaar van zijn pontificaat duurde één dag. Zijn bezoek moest vol gens hem, worden gezien als eert belo ning van de bevolking voor haar „eeu wenoude trouw" aan hard werken en hel christelijk geloof. Tijdens een openluchtmis onder de brandende zon vielen tientallen mensen flauw. De slachtoffers, die er het ergst aan toe waren, werden met ziekenauto's weggehaald. De paus kreeg de lachers op zijn hand, toen hij even voor de zegening van de misgangers zei: „Gezegend zij het voetbalteam van Cagliari". De plaat- li jke voetbalvereniging is de trots van het. eiland, nu zij het kampioenschap van Italië heeft veroverd. De Sardijnen hebben trouwens dit jaar weinig reden tot klagen, algemeen gesproken. Van de nationale plaag, ont voeringen, is dit jaar nog geen enkel ge val gemeld, terwijl het gemiddelde in de twee voorgaande jaren één per maand was. ADVERTENTIE *n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar de Efteling of Zuid- Limburg/A ken, naar Den Haag 'Scheveningen of Amsterdam Schiphol, naar de Keukenhof. Keuze uit 13 geheel verzorgde dagtrips. Alle informaties in de NS-reiskrant op de stations. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. H. C. Schoch, buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Buenos Aires, tevens tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in de republiek Paraguay met standplaats Buenos Aires. Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5, 9.12,13, 20, 21, 23, 26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. 3-maands kaart f 20.-, echtpaar f 30.- Jaarkaart f 50.-, echtpaar f 75.- In aanwezigheid van koningin Juliana, prins Bemhard, koning Frederik, prijis Georg en prinses Anne van Denemarken is vrijdag de nieuwe Deense zeemanskerk te Rotterdam ingewijd. Op de foto een onderonsje tussen koningin Juliana en koning Frederik. WINSCHOTEN De zestien melkri j ders van de coöperatieve zuivelfabriek combinatie „Oost-Groningen" in Win schoten hebben vrijdag van tien uur tot half twee geweigerd de door hen aange voerde melk, 100.000 liter, te lossen. Aanleiding tot deze wilde staking was het feit, dat een van de melkrijders, de seizoenrijder W. Buurke, uit Zuidbroek, meende te zijn ontslagen, omdat hij weigerde een vaste rit van een collega, die geen contract met de fabriek wilde aangaan, over. te nemen. De andere krijders legden daarop het werk neer. Aan de staking kwam een einde, toen een deputatie van de melkrijders, ver gezeld van twee vakbondsfunctionaris sen een gesprek met directeur H. Post- ma aanvroegen. De heer Postma bleek alleen bereid te'praten als de staking werd opgeheven. Tijdens dit gesprek werd duidelijk, dat er van ontslag voor de melkrijder Buurke geen sprake was geweest. De 30.000 Nederlandse padvinders en de 40.000 katholieke verkenners zul len zo mogelijk voor 1 januari 1972 op gaan in één nationale scoutsorganisatie voor jongens. De nationale padvinders- raad, waarin de beide organisaties reeds zijn verenigd, heeft deze fusie voorbe reid. Zij wenst, dat in de nabije toe komst ook de beide organisaties voor meisjes zullen samensmelten. GRONINGEN „Het invoeren van wachtlijsten voor tweedejaars medische stu denten is een uitvloeisel van een uiterst gebrekkige planning van universiteiten en overheid. Dc studenten worden daarvan de dupe. Ook in andere faculteiten zjjn nog steeds of dreigen grote moeilijkheden. Het invoeren van die wacht lijsten zou wel eens een basis voor harde studentenacties in het najaar kunnen gaan vormen". Deze sombere verwachting sprak gisteravond de voorzitter van de Jongeren Organisatie voor Vrijheid en Democratie, drs. D. J. D. Dees, uit op een J.O.V.D.-vergadering in Groningen. Het selecteren op basis van de cijfers van de propaedeuse zal de studenten onder zware psychische druk stellen en onderling rivaliteit bevorderen. Met name studenten uit de sociaal-zwakkere milieus, die in het algemeen grote aan passingsmoeilijkheden hebben, zullen hiervan de dupe worden, volgens de heer Dees. Hij vroeg zich af of een gezamenlij ke inspanning van overheid, universi teiten en studenten geen tijdelijke op lossing kan brengen. Tevens achtte hij het wenselijk, dat met de achtste medi sche faculteit in Maastricht meer haast wordt gemaakt, zodat deze althans ge ruime tijd voor 1980 kan gaan functio neren. Wat de Kamerverkiezingen volgend jaar betreft, wijst alles er volgens hem op, dat de huidige regeringscoalitie ge handhaafd zal blijven. „Toch is er een alternatief voor het huidige kabinet, dat bereikt kan worden door wijzigin gen in de personele samenstelling. Het kabinet-De Jong zal dus geen inzet van de verkiezingen moeten worden; in plaats daarvan zal een hervormingsge zind conceptprogramma en een lijst van kandidaat-ministers de inzet moeten zijn", aldus de JOVD-voorzitter. Hoewel enkele D'66'ers een stembus- UTRECHT In de jaren 1968-1969 heeft het „Centraal adviesbureau voor priesters en religieuzen" in Utrecht contact gehad met 133 vrouwelijke reli gieuzen en 354 mannelijke religieuzen en priesters voor advies en begeleiding. Van de priesters en broeders, die zich tot het bureau wendden om hulp en ad vies, trad plm. 70 procent uit klooster om ambt, bij de zusters bedroeg dit percentage 50. Dit blijkt uit de landelijke cijfers van het centraal adviesbureau, dat in opdracht van het Nederlands episcopaat de landelijke instantie is voor de op vang en begeleiding van uittredenden. LEEUWARDEN Er worden veel inbraken gepleegd in tweede woningen in Friesland en op de Waddeneilanden. Dit signaleerde de officier van Justitie bij de rechtbank in Leeuwarden, mr. H. Niemeijer in zijn requisitoir tegen vier nog tamelijk jeugdige verdachten, die voor een reeks van dergelijke inbraken terecht moesten staan. In november werd te Nijheets tien meter aan koperen leidingen uit een woninkje gesloopt. In februari werd in een bungalow te Oudega een enorme ravage aangericht. Voor een waarde van ruim 1200 aan bliksemafleiders en koperen leidingen werd meegeno men, nog afgezien van de overige scha de. De opbrengst van het gestolene be droeg ƒ100.—. Ook in leegstaundt ooerderijt je. n de ruilverkaveling „Het Koningsdie" werd schade aangericht ten nadele van de Stichting Beheer Landbouwgronden. Hier werden o.a. antieke tegeltjes uit woningen gesloopt. Bij een kraakje te Terwispel zette een van de daders een ijzerzaag in een gasleiding, die op een gegeven moment begon te sissen. De helden werden bang en gingen op de loop. Ook het buitenhuisje van een arts uit Drachten werd met een bezoek vereerd. De waterleiding en een aantal koperen kranen werden er uit gesloopt. Dit kwartet beperkte zich niet tot 'leegstaande huisjes. Zo stal een van hen ook de autoradio van eer melkrij der. Bijzonder ergerniswekkend vond de officier het doodschieten van twee zwanen, behorend aan de vereniging Drachtster Vogelvrienden. Op een win terse avond passeerden drie van de ver dachten in een auto de vijver aan de Zuiderhogeweg te Drachten. Zij zagen de zwanen op het ijs staan. De hoofd verdachte schoot de beide dieren met een vuurbuuks dood. De dode vogels werden achter in de auto gegooid en bij een zakenrelatie geruild voor drie pond gerookte paling. Ter verontschuludiging brachten de heren naar voren, dat ze die avond nog al aan het bier waren geweest. De op brengst van hun roverijen werd groten deels in bier en de produkten van een patates kraam omgezet. De eisen tegen het viertal waren resp. zeven, zes, vier en twee maanden ge vangenisstraf, gedeeltelijk voorwaarde lijk. akkoord van D'66, VVD en de drie confessionele partijen hebben afgewe zen de VVD is er wél voorstander van heeft hij nog niet alle hoop ver loren, dat D'66 in december alsnog een keuze zal maken. Het congres van deze partij heeft althans begin april op meer duidelijkheid aangedrongen. De heer Dees ziet ook wel een moge lijkheid, dat DS '70 zich bij 't stembus akkoord zal aansluiten. De stellingna- me van voorman Van Stuyvenberg, dat samenwerking met de WD bij voor baat onmogelijk is vanwege het rechtse sociaal-economische programma van de VVD. verwees hij naar het rijk der fa belen. Uit de rapporten van het liberaal be raad blijkt, volgens de JOVD'er trou wens duidelijk, dat veranderingen in het sociaal-economische programma van de WD beslist niet uitgesloten zijn. Hij wees erop. dat verschillende VVD-Kamerleden, mede in aansluiting op het liberaal beraad, al hebben ge steld. dat een verdere verhoging van de belastingdruk onvermijdelijk is. Drs. Dees acht verhoging van de be lastingdruk niet alleen onvermijdelijk, maar zelfs gewenst. Het principe van een maximaal verteerbaar inkomen is weinig relevant, wanneer er nog onvol doende mogelijkheden aanwezig zijn om dat inkomen optimaal te besteden. Het accres van de huidige rijksbegro ting is te gering om nieuwe noodzake lijke projecten te financieren. Meer in vesteringen in het onderwijs, bevorde ring van de milieuhygiëne, optrekking van het minimumloon, verhoging van de AOW en de ontwikkelingssamen werking vergen een grotere stijging van het uitgavenpeil, aldus drs. Dees. BRUNO KR EI SKY veranderd en leerde daar een groot aantal poli tici kennen. Met een van hen groeide de kennismaking uit tot een duurza me vriendschap: Willy Brandt, nu de Westduitse bondskanselier. In Zweden leerde Kreisky ook zijn vrouw Vera kennen. Het echtpaar heeft twee kinderen. Peter en Suzan ne, die alle twee in Stockholm zijn geboren. TVa de oorlog keerde Kreisky naar 1 Oostenrijk terug. Hij kreeg een baan bij dc Oostenrijkse diplomatieke dienst. Hij was lid van dc Oostenrijk se delegatie naar Moskou, die de voorwaarden moest vaststellen voor het verdrag dat een einde maakte aan de vier - mogendhrd onbezet ting van Oostenrijk en de soevereiniteit over Oostenrijk herstelde (1955). Na de algemene verkiezingen van 1959 werd Kreisky minister van Buiten landse Zaken. Hij is dat tot 1966 ge weest, toen zijn partij de verkiezin gen verloor en in do oppositie ging. Vis minister van Buitenlandse Zaken was Kreisky in 1961 betrokken bij de historische ontmoeting tussen de Amerikaanse president John Kennedy en de Russische premier Nikita Kroestsjef in Wenen. In september 1965 trok Kreisky de aandacht toen hij het bekende Westduitse weekblad Der Spiegel uit daagde voor een openlijke discussie. Het blad had in een voorbeschouwing over de naderende algemene verkie zingen in West-Duitsland cn dc daar mee gepaard gaande discussie over een grote coalitie, een dergelijke re geringsvorm in Oostenrijk als de oor zaak van een groot aantal misver standen en wantoestanden genoemd. De kwestie leidde tot een boeiend twistgesprek tussen Kreisky en Aug- stein, de uitgever van Der Spiegel. ADVERTENTIE nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om maar een bedrag te noemen: ƒ5000,- kunt u aflossen in 24 x 238,09. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB-kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. ADVERTENTIE 6 Mei flut COMMUNICATIE 70 van start! Het grote feest Waarmee Rotterdam 29 jaar bevTiJ- ding en wederopbouwvlerL Vele attracties! HAVODAM, de spectaculaire ma quette van '9 werelds grootste haven. Een kabelbaan door Rotterdams centrum. DOL- FIRODAM, Rotterdams fonkelnieuwe dolfinarium. Nedorlands hoogste punt, de Euromast Nu 170 m hoog! 5 Maanden lang Is Rotterdam een stad In feesttooi. Feest In de talloze nieuwe restaurantjes en cafeetjes, die door heel Rotterdam In vrolijke r u ook komt, wanneer u ook komt, 5 maan- k den lang is het feest In Rotterdam J bevrijdingsdag viert u In Rotterdam! S Mei Is Rotterdam hoofd- én hofstad van Neder land. Het koninklijk huls vereert Rotterdam met ean bezoek. Oftlclèle opening van C 70 met een grote Zweed se wittebroodmaaltijd om 12.00 uur. Om 13.00 uur een spectaculair défilé van haven- en transport- werktuigen met zelfs echte schepen van haven politie e.d. Om 21.00.uur première van het fasci nerende klank en lichtspel overRotterdams geschiedenis bij de St. Laurenskerk. 22.46 uur groots vuurwerk. Vele, vele andere evenementen. Bezoek het nationale bevrijdingsteelt In Rotterdam! Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting vanmensonftadl ADVERTENTIE DEN HAAG Drs. J. M. Aarden, lid van de Tweede Kamer (groep-Aarden) heeft minister dr. M. A. M. Klompé (C.R.M.) een aantal vragen gesteld betref fende de dagbladconcentratie in ons land, met het verzoek deze mondeling te beantwoorden in de vergadering van de Tweede Kamer op woensdag 29 april. De tekst van de vragen luidt als volgt: kanselier Bruno Kreisky (59) al hoofd van de regering in Oos tenrijk een nieuwe fase in zijn ge schiedenis ingegaan. Het land, dat wel de bakermat van het nationaal - socialistische anti-semitisme is ge noemd en enkele van de weerzinwek kendste jodenvervolgers Adolf Hitler en Adolf Eichmann heeft voortgebracht heeft nu een Jood als kanselier. Na de berichten over een herlevend an ti-semitisme in diverse landen mag met voldoening worden vastgesteld dat de Joodse afkomst van Bruno Kreisky geen ongunstige invloed heeft gehad op het verloop van de Oostenrijkse verkiezingen. IZTeisky was op zestienjarige leeftijd al politiek actief in de jongeren organisatie van de sociaal-democrati sche party. Z(jn studie in de rechten aan de universiteit van Wenen moest hij in januari 1938 noodgedwongen onderbreken, toen hij werd gearres teerd wegens illegale activiteiten voor de buiten de wet geplaatste sociaal democratische partij. Anderhalf jaar lang verbleef Kreisky in Oostenrijkse gevangenissen. Kort na zijn vrijlating in 1938 mar cheerden de nazi's Oostenrijk binnen en sloten de gevangenisdeuren zich opnieuw achter Kreisky. Een half jaar later werd hij vrijgelaten maar Kreisky maakte zich geen illusies meer en nam de wjjk naar Zweden. Hij heeft daar verschillende functies gehad hij was o.a. oorlogscorres pondent in de Fins-Russische oorlog voor een internatiotiaal persbureau Aan de hand van een foto maakte Hub Sijs- termans (47) te Meerssen. sein huiswachter bij de N.S., een schilde rij 1,50 bij 1.10 meter) van prin ses Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander Volgende week dinsdag mag hij zijn werkstuk aan bieden op Dra- kensteyn. Heeft de minister kennis genomen van de berichten over structuurwijzi gingen in de directie van de N..V Pers combinatie; over besprekingen tussen de N.V. Perscombinatie en de N.V. De Arbeiderspers over samenwerking of samenvoeging van De Volkskrant, Het Parool cn Het Vrije Volk; over de sa menvoeging van de redacties van de Nieuwe Rotterdamse Courant en het Algemeen Handelsblad met ingang van 14 september en over de verklaringen en reacties van de directies, redacties en journalisten van de betrokken bla den? Is de minister bereid de Kamer een overzicht te verstrekken van alle be sprekingen, die gaande zijn tot samen werking, verdergaande samenwerking of samenvoeging van dagbladen? 9 Heeft de minister kennis genomen van het artikel: „Aantoonbare schade door etherreclame; gevolgen veel groter dan algemeen wordt verondersteld" in het aprilnummer van Mededelingen van de Nederlandse Dagbladpers? Heeft zij met name ook kennis geno men van de volgende passage in de ver klaring van directie en hoofdredactie van de Nieuwe Rotterdamse Courant van 20 april, naar aanleiding van de sa menvoeging van dit dagblad met het Algemeen Handelsblad: Deze twee kranten zijn voor hun advertentie-inkomsten in de eerste plaats aangewezen op nationale ad vertenties. Dit betekent dat het voor deze kranten niet mogelijk is geweest de nog steeds optredende schade te compenseren, ondanks de z.g. televi siecompensatieregeling, die de rege ring voor de jaren 1967, 1968 en 1969 heeft toegepast, waardoor deze scha- ASSEN De officier van justitie mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop heeft voor de rechtbank in Assen drie maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen dc 22-jarige chauffeur J. J. de J. uit De Kiel. De verdachte zou, volgens de officier, grove schuld hebben aan twee verkeersongelukken, waarbij in totaal drie mensen werden gedood en één zwaar gewond. Het eerste ongeluk gebeurde op 8 ja nuari van dit jaar op Rijksweg 35 in Borne. De verdachte reed met zijn vrachtwagen met aanhangwagen in een file en moest plotseling remmen. Hij reed op een voor hem rijdende bestel wagen, die op de linkerweghelft tegen een tegemoet komende Duitse vracht wagencombinatie werd geduwd. Twee inzittenden van de bestelwagen, H. J. Schreurs en H. Gerritsen Mulkes, bei den zeventien jaar, afkomstig uit Wier den, werden gedood. De bestuurder van de bestelwagen, de heer J. G- Braak man (23), aannemer uit Nijverdal, werd ernstig gewond. Een week later, op 15 januari, had de verdachte met dezelfde vrachtwagen combinatie een aanrijding op de pro vinciale weg in Nieuwlande (gemeente Oosterhesselen). Daar kwam hij met zijn vrachtwagen met aanhangwagen op de linkerweghelft, toen van de an dere kant een personenauto naderde. Deze auto raakte onder de aanhangwa gen en werd" verpletterd. De bestuurder, de 33-jarige regeltechnicus A. G. E. Dhaenens uit Dieren werd op slag ge dood. Na dit laatste ongeluk maakte de ver dachte een slaperige indruk. Hij had de laatste 38 uur hard gewerkt en daarvan slechts anderhalf uur gerust. Dat voor al nam de officier van Justitie de ver dachte erg kwalijk. Ook tegen zijn werkgever een expeditiebedrijf uit Zweeloo zal een vervolging worden ingesteld wegens overtreding van het rijtijdenbesluit,. „Maar dat ontheft de verdachte niet van de eigen verant woordelijkheid", aldus de officier. De verdachte werd niet bijgestaan door een raadsman. De rechtbank zal op 8 mei uitspraak doen. de althans gedeeltelijk werd goedge maakt. Maar deze regeling zal niet in dezelfde vorm worden voortgezet. Hoewel wij menen, dat er voor de re gering alle aanleiding bestaat om voor deze en soortgelijke gevallen op objectieve gronden een regeling te treffen, waarbij de televisiecompen satie zal worden voortgezet teneinde ook voor deze kranten een aanpassing mogelijk te maken, ontheft dit ons niet van de plicht onzerzijds te stre ven naar een zo spoedig mogelijk herstel van de rentabiliteit van Alge meen Handelsblad en N.R.C. Is de minister niet van oordcel, dat de door regering en Kamer zozeer noodzakelijk geachte verscheidenheid en onafhankelijkheid van dagbladen steeds meer in het gedrang komt? Is de minister niet tevens van oor deel, dat de dringendheid van het tref fen van maatregelen tot oplossing van de economisch-structurele problemen van de dagbladpers door de ontwikke ling van de laatste tijd nog meer is ver groot? Is de minister bereid en in staat bij het treffen van maatregelen nog grote re spoed te betrachten? In dit verband verneemt de vra gensteller gaarne wanneer het rap port van de interdepartementale com missie, die de economische positie van de dagbladpers in beschouwing heeft genomen, gereed komt en wanneer de minister verwacht de uitkomsten te ontvangen van het beraad van de persraad over de reacties op zijn voorontwerp van een perswet. 9 Is de minister bovendien niet van oordeel, dat de toenemende concentratie van dagbladen een onderzoek naar fu sies van dagbladen, in de geest en in de zin van de motie Goudzwaard-Nelissen. die de Kamer 4 december 1969 heeft aangenomen, dringend noodzakelijk maakt? 9 En is zij bereid ook harerzijds te be vorderen, dat met de grootst mogelijke spoed wordt ingediend een wetsontwerp tot instelling van het in voornoemde motie gevraagde college van onderzoek? Aldus de vragen van de heer Aarden. ADVERTENTIE ARRAS De 30-jarige Nederlandse vrachtwagenchauffeur Adr. de Weert uit Etten-Leur is vrijdagmorgen op de autoweg Parijs - Rijssel ter hoogte van Rocul bij een ongeluk om het leven ge komen. Zijn vermoedelijke bijrijder, de 29-jarige P. Korvaets. moest met zware verwondingen in het ziekenhuis van Arras worden opgenomen. Het ongeluk ontstond toen de Franse chauffeur E. Herbin op de vlucht strook van de weg stopte om een colle ga. die met pech te kampen had, een handje te helpen. Even later botste de Nederlandse vrachtauto door nog onbe kende oorzaak in volle vaart op de combinatie van Herbin, die op haar beurt toen tegen de eerste auto botste. Ook chauffeur Herbin kwam om het leven. ARNHEM Twee gekozen leden van de nieuwe Provinciale Staten van Gel derland hebben alsnog voor hun benoe ming bedankt: de heren W. Timmer (CHU) te Arnhem en J. H. Manders (PvdA) uit Nijmegen. In hun plaats zijn nu benoemd de he ren ir. A. van den Berg (CHU) te Arn hem en J. Koops (PvdA) uit Zutphen. Aanvankelijk was het huidige Statenlid D. Rebel (Barneveld) tot opvolger van de heer Timmer benoemd, maar hij heeft omdat hij uit een andere kieskring dan de heer Timmer komt bedankt, waarna ir. Van den Berg benoemd werd.

De Vallei | 1970 | | pagina 13