Veenendaals dagblad Buiten Kleuter fietst van Ernst naar Apeldoorn Geen bezwaar tegen reis van koningin naar Indonesië Vandaag bloemencorso in Lisse Waalbrug bij Tiel over drie jaar gereed Grieks bewind in conflict met rechterlijke macht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Presidentieel paleis beschoten Jongelui in Kampen bezetten leegstaande kazerne NA REGEN] i W EER ZON i Bouwen werd in één jaar 16 proeent duurder „Eén vrijdag in de maand koopavond" PRINS WILLEM-ALEXANDER Bankbediende WORDT MAANDAG DRLE JAAR heeft maling aan gewapende overvaller Nederlandse chauffeur in DDR tot één jaar cel veroordeeld ,Schoolmelk nog belangrijk' REGERINGSSTANDPUNT: Nog gevechten op Cuba Nieuwe legerchef op Trinidad Dun van schaal II Politie zocht in de bossen MAN OPGEPAKT DIE DOORREED REGERING WIL: Man die zich in gevangenis voor ander uitgaf weer gepakt Aanslag op zoon >an Tsjang mislukt r wor wctoctfe en «drntntotraltot Bernhardfaan 28, Veenendaai, 08385-10550 (adm.), 10757 en <0905 (red Giro 1321600. boaae nummers 0,25; Abonnement t 1,0® p.w* 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. IATERDAG 25 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 97 Rebellie op Haïti weinig succesvol WASHINGTON - De hoofdstad van Haïti, Port au Prince is vrijdag door rebellerende bemanningsleden van drie of vier schepen van de Haïtiaanse kustwacht bescho ten aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. olgens een woordvoerder voor het ministerie schoot men op het paleis van president Francois Duvalier „papa doe". Het is nog niet bekend of er gewonden zijn gevallen en of er schade is aangericht. Volgens berichten van de Amerikaanse ambassade in de stad, lijkt het er niet op dat de bevolking solidair is met de rebellen. DEN HAAG Het bouwen van hui- Ken is in het vierde kwartaal van vorig jaar zestien proeent duurder geworden dan in de vergelijkbare periode van 1968. Volgens het Centraal bureau voor de statistiek zijn de gestegen bouwkosten voornamelijk te wijten aan de B.T.W. de verhoogde loonkosten en de stijging van de materiaalprijzen. VOORTHUIZEN De Nederlandse chauffeur Gys Bouwman uit Voorthui zen is door een Oostduitse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De 23-jarige chauffeur had in sep tember een Oostduits meisje willen hel pen vluchten naar het westen. Zij werd bij de grenspost Marienborn in de ge reedschapskist van zijn koelwagen ont dekt. De chauffeur komt in september vrij. RIJSWIJK De voedingsraad vindt •choolmelk nog steeds belangrijk voor een goede voeding. Behalve 4,5 gram vet bevat de schoolmelk dagelijks ook 4,5 gram hoogwaardige melkeiwit, alsmede kalkzouten, fosfaten en B-vitaminen. Het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek is tot dezelfde conclusie ge komen. r|oor de Engelse onderzoeker D. I Rattcliffe werd erop gewezen, E dat de dunner worden eischaal van E door hem onderzochte roofvogelleg- E seis verantwoordelijk moet worden E gesteld voor de opvallend hoge breukpercentages van slechtvalk- eieren in natuurlijke populatiesge- lijk ook in Amerika bij een aantal vogelsoorten werd geconstateerd. 5 Bij de bruinkop-pelikaan aan de E oostkust der V.S. liep de schaal- E dikte zelfs terug tot 50°lo van de E oorspronkelijke, zodat vrijwel alle E eieren in een kolonie van 300 E vogels braken en zij geen enkel jong voortbrachten. Dankzij 'n be- wonderenswaardige proef-opzet, waarbij liefst 27 paren Amerikaan- se torenvalken in gevengenschap met succes tot broeden kwamen, E slaagden onderzoekers erin aan te E tonen, dat de schaaldikte afneemt E in de experimenteel met DDT en dieldrin behandelde dieren. Ouder- E vogels vernietigden soms de eieren. E Ook bij eenden nam de dikte af. Deze recente onderzoeksresulta- ten vormen een belangrijk argu- ment voor de hypothese, dat de achteruitgang van een aantal soor- 5 ten gedurende de laatste 20 a 25 E jaar mede een gevolg is van de E persistente gechloreerde koolwa- E terstofbestrijdingsmiddelen. Het ef- E fect op de eischaal is derhalve van E veel invloed op de voortplanting en daarom toont het Instituut van Veterinaire Farmacologie en Toxi- cologie" naar ik meen terecht een uiterste gereserveerdheid t.a.v. het 5 toepassen dezer gevaarlijke stoffen E voor land- en tuinbouw. Wettelijk 5 is het thans weliswaar verboden, E maar niettemin moeten we waak- E zaam blijven. E 25 april 1970 A. B. Wigman. E Duvalier heeft het eiland onmiddel lijk onbereikbaar gemaakt. De luchtha vens zjjn gesloten en 't telefoonverkeer is verbroken. Slechts het paleis en mi nisteriefunctionarissen kunnen nog van de telefoon gebruik maken. Ook heeft hij een verbod uitgevaar digd voor burgers om op straat te ver schijnen. Duvalier heeft zijn ambassadeur in Washington, Bonhomme, opgedragen Amerika om luchtbescherming te ver zoeken en een spoedonderhoud met pre sident Nixon aan te vragen. Maar Nixon was al uit Washington vertrokken om het weekeinde door te brengen in zijn buitenverblijf Camp David, en Ameri kaanse functionarissen zeiden, niet te geloven dat er onmiddellijke noodzaak bestond om vliegtuigen te sturen. Ambassadeur Bonhomme zei, dat de beschieting van Port-au-Prince volgde op een „door communisten geïnspireer de" muiterij aan boord van de kanon neerboten van de kustwacht. De schepen hadden volgens hem tweemaal het vuur geopend, waarna ze waren verdreven door een Mustang-jager van de Haiti- aanse luchtmacht en een op de kust ge ïnstalleerd 105 mm-kanon. Het presi dentiële paleis was niet getroffen. Wel waren enkele huizen in de buurt be schadigd. Er was een gewonde gevallen. Bonhomme vertelde dat hij tweemaal een telefoongesprek met de president had gevoerd, en dat de regering de toe stand volledig meester was. Het uit gaansverbod gold van zeven uur 's avonds tot vijf uur 's morgen. Wat er van de kanonneerboten was geworden, wist de ambassadeur niet. DICTATOR De Franstalige negerrepubliek wordt sinds 1957dictatoriaal geregeerd door „papa doe" Duvalier, die zich in 1964 tot president voor het leven heeft laten uit roepen. Hij oefent de macht uit met be hulp van de „ton ton macoute", zijn ge heime politie, waarvan gezegd wordt dat ze marteling en moord als wapens ge bruikt tegen politieke tegenstanders. Pogingen om zjjn bewind ten val te brengen zjjn steeds mislukt. Vorig jaar juni wierp een niet geïden tificeerde Lockheed-Constellation zes benzinebommen boven Port-au-Prince af, waardoor branden ontstonden die naar verluidt drie mensen het leven kostten. Tevens deed een ballingengroep een vergeefse poging, een invasiemacht aan land te brengen. Ambassadeur Bon homme beschuldigde toen Cuba van de aanval. Het bewind van Duvalier is door de internationale commissie van juristen veroordeeld wegens „flagrante minach ting van de elementaire begrippen van democratie". Het was de tweede maal deze wéék dat rich in een Caribische staat muiterij voordeed. Dinsdag kwamen op Trinidad militairen in opstand uit solidariteit met betogers van de Black Powerbeweging. Terwijl de politie in Epe, samen met particulieren een grote actie op touw zette in de bossen rond Ernst, meldde zich gisteravond een vijfjarig jongetje bij een familie aan het Vanenburg in Ugchelen. Na veel speurwerk bleek dat de kleuter op zijn fietsje van Ernst naar Apeldoorn was gereden. Het knaapje vertelde Jan Bloe- mendaal te heten en 5 jaar oud te zijn. Waar hij woonde wist hij de verbaasde mensen niet te vertel len, maar wel dat hij dicht bij een speeltuin en een kleuterschool ivoonde. Tenslotte wist hij dan ook nog te vertellen dat zijn vader op een ,,mattenfabriek" werkte. Via de bedrijfsleiding van de Nedcos kwam de politie aan het adres van de daar werkende heer Bloemen- daal. Dit gezin heeft inderdaad ook een zoontje, maar die lag heerlijk in bed te slapen. Nog steeds was de politie niets wijzer, Jantje vertelde, dat hij een kleuterjuffrouw Hofland kende. Ook deze. juffrouw werd opgezocht. Hoewel mej. Hof and in Apeldoorn woont is zij in Ernst op school. Hierna leidde ,,het spoor" naar Ernst. Bij de politie Epe was inmiddels rond half negen een melding bin nengekomen van vermissing van Jantje Bloemendaal uit de ds. Van Rhijnstraat in Ernst. De politie Epe zette direct een speuractie in, maar kon het zoeken na het bericht uit Apeldoorn staken. Gisteravond laat is de jonge reiziger opgehaald en naar zijn ouders teruggebracht. DEN HAAG De politie heeft de 44-jarige Hagenaar J. B. O. in zijn wo ning aangehouden. De man heeft bekend vorige week na een aanrijding met do delijke afloop te zijn doorgereden. De man verkeerde, toen hij het ongeluk veroorzaakte, onder invloed van alcohol. Twee jaar geleden werd hij door de rechtbank veroordeeld wegens het door rijden na een verkeersongeluk te hebben veroorzaakt. Met zijn auto had O. vorige week de 74-jarige A. H. van der Burch uit Den Haag aangereden, die te voet de weg overstak en bijna aan de overkant van de straat was. De politie slaagde er in uit te vinden met welk soort auto het ongeluk was veroorzaakt. Zij heeft de auto bij een sloper aangetroffen en in beslag geno men. O. had de wagen, voor hij hem doorverkocht, laten repareren. KAMPEN Een aantal .jongelui heeft gisteravond tegen 9 uur de leeg staande Vloeddijk-kazerne in Kampen „bezet". De jeugdige bezetters behoren volgens een zegsman van de aetiegroep ,-,De Ui" tot de P.v.d.A. en de S.J.G. en andere groeperingen, terwijl zich onder hen ook studenten van de Theologische Hogeschool bevinden. Hun aantal zou volgens deze zegsman 150 bedragen, doch de Kampense politie noemde dit cijfer bij navraag overdre ven. De jongelui verlangen, dat het leegstaande gebouw tot jeugdcentrum zal worden bestemd, waarin naar hun mening 400 a 500 jongeren zich aan al lerlei soorten creativiteit zouden kunnen overgeven. Daar het hier een militaire aange legenheid betreft, beperkt de politie van Kampen zich tot handhaving van de or de op de openbare straat. Welke maat regelen (eventueel) van militaire zijde zullen worden getroffen, is nog niet bekend. DEN HAAG De regering wil in het hele land op elke eerste vrijdag van de maand een koopavond laten houden. Zij wil dat mogeljjk maken zonder dat daar voor een besluit nodig is van de ge meenteraad. De regering wil zo'n koop avond daarom hij wet vaststellen. Zij wil de gemeenten wel de mogelijk heid geven of in plaats van de vrijdag1 avond een andere avond aan te wijzen als koopavond. De meningen in kringen van de klein handel zijn echter over de instelling van koopavonden nogal verdeeld. De mi nisterraad .hesloc ï- daarom 'gisteren, de SER om advies te vragen, hoe de win kelsluitingswet van 1951 kan worden aangepast aan de huidige omstandig heden die duidelijk wijzen op de instel ling van een koopavond. LAGE VUURSCHE Prins Claus maakte deze foto van zijn zoon prins Willem-Alexander in verband met diens derde verjaardag op maandag 27 april. DEN HAAG De 33-jarige loswerk - man Th. J. uit Den Haag is gistermid dag door de politie in het centrum van de stad herkend als de man die op 13 maart in het huis van bewaring in Scheveningen wist te ontsnappen. De loswerkman zat er in afwachting van zijn berechting, nadat de postale re cherche hem had aangehouden. In de ge vangenis leerde hij iemand jennen, die op 13 maart op vrije voeten kwam. De loswerkman slaagde er in zich voor de andere man uit te geven, zodat hij door het personeel van de gevange nis uitgeleide werd gedaan. DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft er geen enkel bezwaar tegen dat koningin Juliana een bezoek brengt aan Indonesië. De regering meent dat zo'n bezoek de laatste gevoelsmatige en formele bezwa ren kan wegnemen voor een verdere ontwikkeling van nieuwe en normale betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland. Een grote meerderheid in het parle ment onderschrijft de opvatting van de regering. Minister-president De Jong verklaar- LISSE Vandaag zal het. eerste fleurige bloemencorso van dit jaar weer door de straten van de bollen streek trekken. Gisteren werd er in i bouwsels op tijd klaar te krijgen. Hier de grote veilinghal van Lisse met wordt een draak tot in de puntjes vöor man en macht gewerkt om de geurige de komende tocht aangekleed". de gisteravond dat een bezoek van d? koninging aan Indonesië voor de hand ligt. De Indonesische president Suharto zal op de kortst mogelijke termijn Ne derland bezoeken. Suharto zal koningin Juliana dan uitnodigen voor een tegen bezoek. Wanneer president Suharto naar Ne derland komt is nog een onderwerp vart overleg. Prins Bernhard oogstte gisteren^ de lof van het koninkrijkskabinet voor de manier waarop hij inhoud had gegeven aan zijn reis door Indonesië. De prins had daarvan in de koninkrijksraad ver slag uitgebracht. De prins vervulde een moeilijke op dracht, zei premier De Jong. Prins Bern hard is er in geslaagd een groot succes te maken van zijn bezoek. Het heeft Nederland dichter gebracht tot de ver werkelijking van normale betrekkingen met Indonesië. MIAMI Namens de Alpha-66, de in Miami gevestigde beweging van Cu baanse ballingen, is de kleine invasie door Alpha-66 verleden week op Cuba ondernomen nog niet mislukt en wordt er op liet oosten van het eiland door de guerrillastrijders nog gevochten. Dit in weerwil met de verklaring van Fidel Castro dat de invallers waren „vermorzeld". Volgens Alpha-66 zijn de invallers niet alleen goed geland, maar ook ter plaatse door landgenoten warm verwel komd, terwijl velen zich bij hen zouden hebben aangesloten. De landing was gevolgd door gevech ten in de heuvels van Oriente en al met teen zouden Cubaanse soldaten in dat gebied zijn gedrost, aldus Alpha-66. Voorwaardelijke schorsing 13 Tilburgse studenten TILBURG De dertien Tilburgse studenten die vrijdag 17 april de werk kamer van prof. dr. R. A. de Moor be zetten, zijn voorwaardelijk geschorst. Als ze voor 1 januari 1970 opnieuw meedoen aan het bezetten van kamers of andere ruimten en lokalen van de Katholieke Hogeschool, zal hun voor twee maanden de toegang tot de hoge school worden ontzegd. Dat heeft het senaatsbestuur der studenten, onder wie twee dames, schriftelijk individueel meegedeeld. TIEL De Waalbrug bij Tiel - van constructie uniek voor Nederland - zal over drie jaar voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Met de eerste bouwwerkzaamheden is al begonnen. Tijdens de bouw zal door de opdracht geefster, de stichting Waalbrug bij Tiel, aan de hand van een exploitatie-opzet worden berekend op welk niveau de tolgeldeft vastgesteld dienen te worden. Hierbij gaat men ervan uit dat de brug de eerste jaren „zelfdekkend" moet zjjn. Na een periode van tien of vijftien jaar zal de brug door de provincie over genomen kunnen worden. De constructie van de brug, die cir ca veertig miljoen gaat kosten, is van voorgespannen beton, een procédé dat voor een dergelijke grote overspanning (267 meter) nog niet eerder in de we reld werd toegepast. De brug zal in de toekomst de veren bij Ochten en Tiel gaan vervangen. Bij Tiel blijft evenwel 'n veer voor fietsers en bromfietsers in de vaart. In hoe verre en hoe lang het veer Ochten Druten gehandhaafd kan blijven hangt af van een verkeersonderzoek, dat tij dens de bouwperiode van de brug zal worden verricht. De brug vormt een belangrijk onder deel van de toekomstige verbinding Haarlem-Hilversum-Amersfoort-Doörn- Wijk bij Duurstede-Tiel-Oss-Eindhoven, een weg die voorkomt op de ruimtelijke structuurschets voor Nederland van om streeks het jaar 2000. AMSTERDAM Het Achterhuis, waar Anne Frank haar wereldberoemde dagboek schreef, is zó in verval ge raakt dat het moet worden gesloten als op korte termijn geen geld voor de broodnodige restauratie beschikbaar komt. AMSTERDAM Vertrouwende op de met pantserglas beveiligde balie, heeft de 28-jarige bankbediende Gerrit Hogenberg, gistermiddag een gewapende overvaller op de vlucht gejaagd. Omstreeks drie uur kwam bij het bij kantoor van de Raiffeisenbank in Am sterdam-Noord een slordig uitziend® man binnen. De heer Hogenberg, die op dat moment alleen in het gebouwtje aanwezig was, werd onder bedreiging van een pistool, toegesnauwd: „Dit is een overval, geef me geld". De bankbediende gaf geen gehoor aan de eis, hij voelde zich veilig achter de kogelvrije glaswand, die hem van zijn overvaller scheidde. Wel een tikkeltje zenuwachtig wandel de de bankbediende naar de telefoon en belde de politie. De bankrover sloeg toen op de vlucht, zonder het pantser glas op deugdelijkheid te beproeven. PORT OF SPAIN (Trinidad) De re gering van Trinidad en Tobago heeft vrijdagavond een nieuwe opperbevel hebber van de strijdkrachten aangesteld en alle buitenlandse schepen die voor de kust liggen verzocht te vertrekken. Na een speciale kabinetszitting kwam men overeen de 54-jarige Joffre Serret- te als opperbevelhebber van het 720 man tellende leger te benoemen. Eeerder had kolonel Stanley Johnson die functie neergelegd, waarschijnlijk onder druk van regeringsfunctionaris sen. In een officieel communique verklaar de het kabinet, dat Serrette het bevel heeft gekregen, de orde en discipline in het hoofdkwartier dat is bezet door muitende militairen te herstellen en om samen te werken met de' politie. Het kabinet zal ook 'n militaire com missie benoemen die de muiterij, die dinsdag is begonnen, zal onderzoeken. Men repte niet van amnestie voor de militairen die de aanstichters van de muiterij zijn. Ook was er geen sprake van een eventuele overeenkomst met de muiters. Toch zijn waarnemers in Tri nidad optimistisch over een oplossing van de crisis. In het communique werd verder ge steld, dat buitenlandse schepen hun staatsburgers niet te hulp mogen komen, en dat niet-commerciële vliegtuigen van andere landen verzocht is hef luchtruim van Trinidad niet te schenden. NEW YORK De zoon van de Chine se president, generaal Tsjiang Kai-Sjek, Tsjiang Tsjing-Keoe, is vrijdag in New York aan een aanslag ontsnapt. Tsjiang Tsjing-Keoe, die vice-premier is, brengt een officieel bezoek aan de Ver. Staten. Vrijdagmorgen was hij uit Washington in New York aangekomen. Op het mo ment 1 dat hij het Plaza-hotel, waar hij zou spreken op een lunch van de vereni ging voor het Verre Oosten en Amerika, werden er twee schoten op hem afge vuurd. De 60-jarige Tsjiang bleef onge deerd. De politie heeft twee Chinese na tionalisten aangehouden, die echter niet in het bezit van vuurwapens bleken te zijn. Beide mannen behoorden bij een groep Chinezen die voor het hotel tegen de aanwezigheid van de vice-premier op de lunch protesteerden. ATHENE De Griekse vice-premier, Styhanos Pattakos, heeft verklaard, dat de regering om staatsveiligheidsredenen paspoorten van Grieken kan intrekken, ook wanneer er sprake is van tegen gestelde gerechtelijke besluiten. Pattakos, die ook minister van Bin nenlandse Zaken is, zei dat regerings besluiten die bescherming van de staats veiligheid betreffen geëerbiedigd dienen te worden, „zelfs als de rechter een andere mening is toegedaan". De verklaring van Pattakos had be trekking op een uitspraak van het con stitutionele hof, dat de weigering van Pattakos' ministerie een paspoort uit te reiken aan de voormalige hoogleraar George Vlahos, die om beroepsredenen naar het buitenland wilde, ongeldig ver klaarde. De uitspraken van het Hof zijn op basis van een bepaling in de grond wet bindend voor de regering. Van een groot aantal Grieken zijn de paspoorten ingetrokken. Sinds het ko lonelsbewind in april 1967 de macht greep mogen zij het land niet meer verlaten. Een bekend voorbeeld is de vrouw van de onlangs vrijgelaten en naar Frankrijk vertrokken Mikis Theo- dorakis, die nog steeds op toestemming wacht zich met haar kinderen bij haar man te mogen voegen. Het constitutionele hof, dat het be sluit betreffende het paspoort van Vla hos annuleerde, noemde de motieven van het ministerie „onvoldoende". Het is de tweede maal d$t de mili taire leiders en het constitutionele hof in Griekenland tegenover elkaar staan. Op 24 juni van het vorige jaar vernie tigde het hof, officieel „staatsraad" ge heten, een besluit van de regering van mei 1968 om 21 rechters en andere ma gistraten uit hun ambt te ontslaan. Juridische deskundigen in Athene ge loven, dat de door Pattakos afgelegde verklaring de bedoeling heeft, de staats raad er op te wijzen, dat deze niet be voegd is bindende uitspraken te doen over zaken die de openbare orde en de nationale veiligheid betreffen. (Van onze weerkundige medewerker) Er staat Nederland ook het ko- 5 mende weekeinde een peper-en- S zout-weertje te wachten. De wissel- 2 vallige depressiecyclus houdt aan. Na de regen van een Ierse depres- 5 sie volgen er weer opklaringen en 2 gaat een westelijke tot noordwes- g telijke wind iets koelere lucht aan- 5 voeren. Voor begin volgende week 2 staat er waarschijnlijk een wordt 2 vervolgdop het programma. Ho- 5 gere temperaturen dan 11 a 14 gra- 5 den zijn dit weekeinde in Gelder- 2 land niet te verwachten. 2 Zon op: 05.21 Maan op 01.21 S onder: 19.56 onder: 07.49

De Vallei | 1970 | | pagina 1