Tino Tabak: Balk heeft Belgische zege in Amstel Gold-race de hele zaak verknold Perfect georganiseerde ronde werd slijtage slag van zuiverste water OUTSIDER CORNELISSE VERRASTE AZEN IN RONDE VAN GELDERLAND Toer (radio) en talrijke favorieten ontbraken JAVAANS! JONGENS DOORZETTER Circuit des Mines BESLISSlDiC Ronde van België Leo Duyndam zegevierde LACHESDE WINNAAR EMGE APELDOORSER Da's geen geld voor zo'n goeie shag. Prima kwaliteit en lekker pittig. 50 gr. 1.10 'l V T Voordat wedstrijdleider Stef van de Berg uit Zwolle zijn rode vlag in de knuisten nam om het vertreksein te ge ven waren de renners al tot op het bot doorweekt. Grauwe regenflarden sloe gen de dapperen in het „Orderbos" in het gezicht. Tegen dat decor maakten zij zich op voor een rit over een af stand van bijna 166 kilometer. Je moet al een pure liefhebber zijn om dan de moed niet diep in de schoenen te laten zinken. Gelukkig bezit ons landje vele tientallen liefhebbers die op hun ter rein even enthousiast zijn als de bijna gepensioneerde Jan van de Blankevoort op zijn terrein. Maar voordat op de Keienbergweg de rode vlag werd gestreken ten teken dat de koers niet langer geneutraliseerd liep, hadden heel wat pechvogels moe ten afhaken. Lenferink uit Geesteren en Salantijn uit Roermond, beiden beho rend tot een bekende ploeg uit de Ach terhoek, wisten niet waar ze het eerst naar moesten grijpen. Naar hun snel leeglopende tubes of naar een onwillige ketting. Op de winderige Hallsedijk werd de grote groep in parten en par tjes opgedeeld. De volgerskaravaan kon onmogelijk op de smalle paden langs de achterblijvers gemanoeuvreerd worden en pas slechts door het afsnijden van een gedeelte bleek het mogelijk om in Laag-Soeren om na het optrekken van de kruitdamp te zien wat er was ge schied. De slachting bleek vrijwel compleet. Eerst trok een groep van zestien ren ners met kleine terriër Henk Nieuw- kamp voorop aan het Soerense Amster- da voorbij. In deze groep ook Van der Hoek uit Borne, J. Buis uit Zwanenberg en Gezinus Hoven uit Deurne. Op twee honderd meter volgden ongeveer vijf entwintig renners en daarna moesten de wachtenden zich viereneenhalve mi nuut tevreden stellen met het van het prille groen afdruipende water en een bleek zonnetje. Met andere woorden: wat volgde reed een kansloze wedstrijd. Bij het beklimmen van de Posbank reed Johnny Cornelisse plat. Dat was pech want een kilometer verder ston den de materiaalwagens klaar om zich op eerste teken „in de strijd te men gen". Cornelisse moet dat gevoeld heb ben want hij ging met de platte tube manmoedig te Zijpenberg af, om snel VERDUN De Nederlandse ploeg die deelneemt aan het Circuit des Mines heeft zondag de tfjdrit voor ploegen over 9500 meter gewonnen. Het tweede ge deelte van de eerste etappe, een rit over 11 km, eindigde in een overwinning van de Fransman Froidmont. Uitslagen: tijdrit: 1. Nederland 1 uur 3 min. 20 sec.; 2. Polen 1.03.55; 3. Nan- cia (Fr.) 1.04.10; 4. België 1.04.15. Piennes-Saint Mihiel over 11 km: 1. Froidmont (Fra) 3.00.00; 2. Zimmer- mann (Fra) 3.00.10; 3. Fuchs (Zwi) 3.00.12; 4. Rosseel (Bel) 3.00.20; 5. Bak ker (Ned.) 3.00.20; 9. W. Vlot 3.00.26; 13. Van Katwijk; 15. J. Vlot: 20. Den Hertog, allen dezelfde tijd als Wicher Vlot. Winnaar Johnny Cornelisse. te wisselen en er na anderhalve kilome ter weer bij te fietsen. Klaaglijk ge blaat van de Rhedense schaapskudde begeleidde de hoofdrolspelers bij het bestijgen van de Emmapiramide. De Zutphense marathon-specialist Aad Steylen kwam met zijn langeafstandse- lectie de renners hollend tegemoet. Wanneer zij iets eerder in het beeld waren gekomen hadden zijn Aloserij uit Vlijmen overeind kunnen helpen. Deze kwam in een kromming van de weg te vallen en nam twee collega's mee in zijn gang naar de aarde. Geluk kig bleken de gevolgen niet ernstig. In middels was er een kopgroep van dertig renners ontstaan doordat de twee voor ste groepen waren samengesmolten. Bij deze dertig waren kanshebbers als Tino Tabak, de Acifit-mensen Meyer en Jurriaans (heel knap want van deze driemansformatie viel Hennie van Zandbeek al in de beginfase door ma- teriaalpech terug), de Caballero-man- nen Aldershof en Kroonen, de Ket ting-mensen Balk, Nieuwkamp en Nie- meyer, Gerrit Leferink en Luppers van Peugeot, Van de Valk, Kettenis en Hee- 9 Jules Bruessing miste zondag de kans op de overwinning in de achtste Brian Robinsonwedstrijd in Londen door een lekke band toen hij in gewonnen positie lag. Hoewel hij snel van wiel verwisselde kwam hij niet verder dan de vijfde plaats en dat was net niet vol doende om ten minste nog zijn vereni ging De Bataaf aan de eerste plaats in het ploegenklassement te helpen. ringa van Batavus-Vredestein, Marcel Pennigs, Kruims en Knetemans van Lo comotief-Vredestein, Schelling en De Wit van Pionier Sport, Zantink en Car- dol van De Koning uit Genderen, Van Hoogstraten uit St. Antonis, Tino Tabak, Johnny Cornelisse en E. Diepenveen van de militaire ploeg, Walter de Vlam uit Groesbeek en van de individuele renners onder meer Jantje Zomer uit Halfweg. Herhaaldelijk berichten de ordonansen van vluchtpogingen maar zo snel waren de vluchters niet geboteerd of ze waren ook al weer teruggehaald. Herhaaldelijk troffen we bij die dur- vers de namen van Heeringa, Tino Ta bak en Gerrit Leferink. Het bleven speldeprikken en het duurde heel lang voordat er werkelijk iets gebeurde. Jan van de Blankevoort kreeg alle gelegen heid om zijn gespannenheid van de schouders te laten glijden. Hij kon zich zeker weten van een goed verloop door dat de begeleidende politiemensen hun taak uitstekend verstonden. Aan het - begin van de wedstrijd nog bestempelde hij zijn chauffeur en bijrijders tot melkrijders door hun een aantal bussen van het parcours te laten slepen... En in de afdaling van de kop Van Deelen gebeurde het ineens. Attente Tino Tabak flitste vanuit de achterhoe de langs zijn verblufte „bewakers" en kreeg vier wakkeren aan zijn wiel: Heeringa, Cornelisse, Cornelissen en Balk. Heeringa was in deze groep helemaal op zichzelf aangewezen want de militairen Tabak en Cornelisse hiel pen elkaar en in het burger leven zijn Cornelisse en zijn bijna naamgenoot uit Amsterdam ploegmakkers bij Ca- ballero. Bovendien zijn Tabak en Balk ploegmakkers van Ketting. Klaas Balkh eeft het herhaaldelijk geprobeerd. De concurrentie was echter beducht. Veel tijd om na te denken was er trouwens ook niet want een achter volgend zestiental onder aanvoering BRUSSEL De Belg Verstraeten heeft zondag het eerste gedeelte van de openingsetappe van de ronde van Bel gië voor amateurs gewonnen. Hij reed de 116 km van St. Truiden naar Evere in 2 uur 38 minuten en 30 sec. Zijn land genoot Verhaegen bezette op dezelfde tijd de tweede plaats. Bravenboer (Ned-1) werd derde. Uitslag: 1. Verstraeten (Bel.) 2.38.30 (met bon. 2. 38.00); 2. Verhaegen (Bel.) (met bon 2.38.15), 3. Bravenboer (Ned.) 2.38.34, 13. De Koning (Ned.) zt, 16. Aling (Ned.) zt, 19. Schür (Ned.) zt, 25. Van der Ruit (Ned) zt, 26. Vonk (Ned.) zt, 33. Duyker (Ned.) zt, 46. Van den Burgh (Ned.) 2.41.30, 70. Oosterhof (Ned.) 2.41.33; 75. Kuiper (Ned.) 2.46.00; 84. Van der Kruys (Ned.) 2.47.29; 94. Van der Donk (Ned.) 2.50.45. Het tweede gedeelte van de eerste etappe was een ploegentijdrit over 10.6 km, die werd gewonnen door Nederland- in 14 minuten, 24.7 sec. Van Linden Willem-2 werd in 14.27.4 tweede en Wilma KWV derde (14.31.8). De ploe gentijdrit telde niet mee voor het alge mene klassement. De meute op iceg naar de Keien bergweg. van Leferink en Nieuwkamp trapte de laatste energie uit de benen. In de slot fase kreeg Cornelisse de gelegenheid om zijn droom waar te maken. De ge hele week had hij zichzelf in de krans gezien en enkele minuten later kreeg hij die inderdaad om de schouders. De man wiens naam een letter n meer telt dan die van de winnaar zag zijn stop pende werk beloond met de tweede plaats. De uitslag: 1. Johnny Cornelisse (Nijmegen) de 165,7 kilometer in 3 uur 41 minuten en 56 seconden; 2. op 18 seconden: Rink Cornelissen (Amsterdam), 3. Klaas Balk (Badhoevedorp), 4. Gerrie Heeringa (Veendam), 5. Tino Tabak (Egmond aan Zee) allen z.t. als Cornelissen, 6. op 28 seconden J. Aldershof (Haarlem), 7. Zantink uit Rijsenhout 8. W. van Hoog straten uit St. Antonis, 9. J. Bakker uit Zaandam 10. Van de Valk (Zandvoort), 11. G .de Wit ('s Gravendeel). 12. W. Keileners uit Born, 13. G. Leferink (Haaksbergen), 14. J. Meyer (Utrecht), 15. H. Nieuwkamp (Borne), 16. E. Die penveen (Bilthoven), 17. Be. Jurriaans (Amsterdam). 18. J. v.d. Kamp (Arn hem), 19. H. Krums (Groningen), 20. J. Knekelmans (Amsterdam. Het ploegenklassement werd gewon nen door de militaire equipe die 22 pun ten verzamelde, Vervolgens: 2. Bata vus-Vredestein (36 pnt.), 3. Caballero (39 pnt); 4. Ketting a (49 pnt.), 5. Frico- Noble-Acifit a(62 pnt). SCHINNEN Leo Duyndam heeft zondag de Ronde van Schinnen voor pro fessionals gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint van de 84 kilometer lange rit vier andere renners van wie Jan Jans sen tweede werd. De tijd van de winnaar was 2 uur 1 minuten en 27 seconden. Uitslag: 1. Duyndam (Honselerswijk) 2.11.27; 2. Janssen (Putte) z.t.; 3. Zoon tjes (Tilburg) z.t.; 4. Den Hartog (Els- loo) z.t.; 5. Monty (België) z.t.; 6. J. Harings (Vilt) op 28 sec.; 7. Vianen (Kockengen) z.t.; APELDOORN De heer H. Op stal stelde het na afloop heel dui delijk: Persoonlijk voel ik me door de KNWU in de boot geno men". De rechterhand van de on vermoeibare eenmans-organisator Jan van de Blankevoort zei vervol gens waarom hij deze mening was toegedaan. ,,De medewerking" van de KNWU bestond uit het or ganiseren van een belangrijke wedstrijd als Amstel Gold op de zelfde dag. Geen (toer)radio. tele visie, geluidswagen door de Ronde van Gelderlandde sterkste ama teurs in het buitenland of in Am- stel Gold. Waarom laten ze daar geen eerstejaarsamateurs starten? De KNWU is bezig haar eigen bouwwerk te slechten door onver moeibare zwoegers als Jan van de Blankevoort op deze wijze te „be lonen" voor hun onversaagde zwoegen. Commentaar van KNWU-zijde: „Het is inderdaad vervelend dat we de toerradio moesten missen. We hebben alles gedaan om vervanging voor de KNWU-communicatie te krijgen maar dat is ons niet gelukt. Jam mer, maar de data van de Ronde van Gelderland liggen nu eenmaal erg ongunstig. De Omloop van de Vlaamse Gewes ten is zondag gewonnen door André Dierickx. Hij versloeg in de eindsprint Frans Verbeeck, Herman Vrijders, Etienne Antheunis en Mare Lievens. Dierickx reed de 195 km in 5 uur en 1 minuut. Joop Zoetemelk (30e) was de beste Nederlander met een achterstand van negen minuten. MEERSSEN De Amstel Gold-race heeft net als de Duitse semi-klassieker Rund um den Henniger Turm van vorig jaar de jonge Belg George Pintens winst ge bracht. En ook bü deze onder barre weersomstandigheden gereden Nederlandse koers was de fortuin beminnelijk voor hem. Vorig jaar in Frankfort triomfeerde hij doordat zijn medevluchter Michele Dancelli 300 meter voor de finish viel. In Zuid-Limburg werd de gevaarlijkste va*v zfjn concurrenten, Eric de Vlaeminck uitgeschakeld door een lekke band op minder dan 1.000 meter van de eindstreep. Met zün ploegmakker Willy Vanneste, die met Pinters en Eric de Vlaemink op minder dan twintig kilometer van de finish de geslaagde sprong maakte, had h« in de langzaam klimmende eindsprint geen moeite. De beslissing viel dus pas in de laat ste kilometers nadat in.de 220 kilometer daarvoor slechts een opvallende ont snapping had plaatsgevonden. Na 160 kilometer sprongen Van Nuelandt en Spruyt weg, kregen later hulp van De Schoenmaeker, maar hadden toen al bij na anderhalve minuut verspeeld van hun voorsprong die maximaal twee mi nuten 45 seconden had bedragen. In de laatste fase, toen de regen het peloton opnieuw teisterde en de uitvallers met tientallen konden worden geregistreerd, ging de grote groep echt rijden. De vlucht van de drie onbekenden was daarmee snel aan zijn einde. Uitslag: 1. Pintens (Belg) 240 km in 6.21.30; 2. Vanneste (Belg) z.t.; 3. op 22 sec.: Dierickx (Belg); 4. op 33 sec. Le- man (Belg); 5. Schoeters (Belg) z.t.; 6. Verbeek (Belg) z.t.; 7. Krekels (Ned); 8. Merckx (Belg); 9. Melkenbeeck (Belg); 10. Schepers (Ned), allen z.t,; 11. De Witte (Belg); 12. Den Hartog (Ned); 13. Catieu (Fra); 14. Van de Vijvere (Belg); 15. E. de Vlaeminck (Belg); 16. Opde- beeck (Belg); 16. 17. Mertens (Belg); 18. op 52 sec. Gimondi (Ita); 19. Huysmans (Belg.) z.v.; 20. Vandenberghe (Belg); 21. Steevens (Ned); 22. Van Nuelandt (Belg); 23. Seis (Belg); 24. Van Vianen (Ned); 25. Monti (Belg); allen z.t.; 26. Zoetemelk (Ned); 27. Deboever (Belg); 28. Donny (Belg); 29. Antheunis (Belg); 30. Coulon (Belg); 31. Maes (Belg) zt.; 32. Furniere (Belg); 33. Mintjens (Belg); 34. Guala zini (Ita); 35. Dubois (Ned) op 1.12; 36. Lewis (GBr) op 5.27; 37 Jans sen (Ned); 38. Rentmeester (Ned); 39. Cooreman (Belg); 40. Holst (Ned); 31. en laatste Böke (WD1). Het ploegenklassement tellend voor de wereldbeker: 1. Mann Grundig 19 punten; 2. Mars/Flandria 15; 3. Peugeot 6; 4. Caballero en Geenes-Watneys 5. APELDOORN Tino J abak was woedend. Woedend op ploegmakker Klaas Balk. ..Een Ketting-zege had er dik ingezeten. Nu hebben we helemaal niets Balk heeft de hele zaak verknold". Tabak, die momenteel in de militaire ploeg rijdt omdat hij onder dienst is, kon er maar niet over uit, dat de zege niet bij zijn eigenlijke „baas" terecht was gekomen. „Ik gun het hem veel liever", verzuchtte de renner uit Egmond aan Zee. „Die man doet enorm veel voor ons en dat proberen wij zoveel mogelijk terug te doen. Maar ik mócht vandaag niet winnen. Dat had ik in de Ronde van Noord-Holland al gedaan. Klaas Balk wilde deze ronde winnen. Dat had hij van te voren al luidkeels aangekondigd". het ook lekker. Ik zat goed voorin. Maar een lekke band wierp me zo ver terug dat er geen beginnen meer aan was. Nu heb ik wel de finish gehaald en daar ben ik dik tevreden over. Het geeft me vertrouwen voor de Ronde van Arnhem-Zuid, die aanstaande don derdag wordt verreden". „Als ik kracht moet zetten, dan gaat het niet meer", Gertie Wildeboer, de specialist in het veldrijden, bekijkt zijn pijnlijke knie. Hij sukkelt er vanaf half maart mee, toen hij tijdens een trainingsrit kwam te vallen. „Ik kan niet goed rondkomen. Iedere trap doet me zeer. Ik had de tranen in de ogen staan. Bij Otterlo moest ik er wel uit". Wildeboer heeft al verschillende dok toren geraadpleegd. Rust schrijven ze voor. „Ik heb ook een maand lang niets gedaan. Maar je kunt toch niet blijven niets doen. Ik ga maar weer naar m'n huisarts en misschien wel naar dokter Strikwerda. Dan zien we wel weer ver der", aldus een teleurgestelde Gertie Wildeboer, die zijn „baas" Ketting graag iets beters had willen laten zien. „Een van de mooiste rondes, die er tot nu toe geweest zijn", was het com mentaar van organisator Jan van de Blankevoort. „Er is fel gestreden, voor al op de Posbank. Nogmaals een groot succes. Ik had het me niet beter kunnen wensen. Op naar de vijftiende. De vijf vluchters hebben zojuist de benen genomen. Op de foto van links naar rechts: Klaas Balk, Rink Cornelissen, Tino Tabak, Gerrie Heeringa (nauwelijks zichtbaar) en Johnny Cornelisse. Ongeveer vijf kilometer voor de fi nish kwam hij naast me rijden en vroeg me of ik de sprint voor hem wilde aan trekken. Dat had ik toch wel gedaan, als het tenminste op een spurt was uit gelopen. Maar het was nog veel te vroeg voor een sprint en dus ging ik er alleen tussenuit. Want alleen "met een voorsprong kan ik winnen. Ik pakte ze ker 300 meter. Maar Balk pakte me te rug. Ik weer weg. Opnieuw haalde Balk me terug. Ik zeg „Klaas doe dat nou niet", waarna ik direct weer de benen nam. Hij weer achter me aan. En weer pakte hij me terug. Een ploegmaat doet zoiets niet. Wanneer jo dit bij de be roepsrenners uithaald lig je er zo uit. En terwijl we aan het bekvechten zijn komt daar ineens Johnny Cornelisse opzetten en duikt langs ons heen. Laat maar gaan, dacht ik, Klaas kan hem al leen toch niet houden. Klaas natuurlijk hartstikke boos. Johnny werd winnaar. En dat had Balk zo graag willen zijn. Nu grepen we er beiden naast. Erg sneu voor de „baas". De 21-jarige Johnny Cornelisse uit Nijmegen was de lachende winnaar. „Net voor het bordje Apeldoorn ben ik weggesprongen. Nu of nooit, dacht ik. Ik had toch niets te verliezen. Voor de start had ik al het gevoel dat ik win naar zou worden, maar toen ik op de Postbank plat reed, dacht ik dat het mis zou gaan. Maar ik kwam weer mooi bij". Johnny Corhelisse, die in Oirschot gelegerd is en nog acht maanden moet dienen, vervolgt met: „Ik heb de hele week voor de Ronde van Gelderland getraind. Ik heb er echt naar toege- leefd. Deze overwinning is m'n eerste grote. Ik heb nog nooit een klassieker gewonnen, 't Is ook een vrij moeilijke zaak. Er komt een hoop geluk bij", al dus een stralende Johnny Cornelisse. Adelaarrenner Dick Masselink was de enige Apeldoorner, die de ronde had uitgereden. Jan de Groot had net na de „kop" van Deelen de pijp aan Maarten gegeven en Bennie Meyer had al eerder het strijdtoneel moeten verlaten. Gertie Wildeboer was na tachtig kilometer van zijn fiets gestapt. Dick Masselink: „Verleden jaar ging ADVERTENTIE l!° APELDOORN Johnny Cornelisse uit Nijmegen, een volkomen outsider, heeft de veertiende Ronde van Gel derland gewonnen. Hij maakte zich in de straten van Apeldoorn los van vier vluchtmakkers, met wie hij in de afdaling van de kop van Deelen uit een peloton van der tig renners was ontsnapt. Die vier waren „enfant terrible" Tino Tabak, Klaas Balk, Gerrie Heeringa en Rink Cor nelissen. Hun voorsprong werd nooit meer dan 500 me ter. De gesloten spoorbomen bij Assel schenen een vroeg tijdige beslissing in de hand te werken. Het pakte bijna averechts uit. Want terwijl de vijf op kop na het passeren van de overweg met welgevallen constateerden dat de tot zestien renners geslonken meute ziedend van woede de bomen voor haar neus neer zagen gaan en de tijd namen voor een kleine adempauze voelden zij even later tot hun grote schrik de hete adem van de driftig stampende ach tervolgers in hun nek. De vertraging was zeer gering ge weest en daaruit hadden Gerrit Leferink, Henk Nieuw kamp en de overige krachten geput voor een laatste alles- of-niets attaque. Het werd (net) niets want op de meet in het „Orderbos" hadden de vluchters nog tien seconden over. Johnny Cornelissen liet zich op dat moment al glun- De 21-jarige verkoper uit Nijmegen had bij afwezigheid van zoveel groten zijn zaken meesterlijk verkocht. Door die afwezigheid van sterke ploegen verloor de Gelderse klassieker nauwelijks aan waarde. Het aanstormende ta lent heeft er alles aan gedaan om zich in de kijker van ome Joop Middelink te fietsen. Voor alles echter werd deze opnieu\V perfect georganiseerde ronde een slijtage slag van het zuiverste water. Bij de aanloop naar de Pos bank namelijk waren er nog slechts veertig van de hon derdzestig gestarte pedaleurs die aanspraken op de ere krans konden maken. Dat betekende dat in de beginfase al driekwart van de renners ver teruggeworpen was. Wel een bewijs dat deze Ronde van Gelderland ondanks de asfaltering van „scherprechter" Dassenberg nog uitzonder lijk zwaar is en slechts voor knapen met een uitstekende conditie enig perspectief biedt op een glansrol. Deze was zaterdagmiddag in ieder geval niet weggelegd voor de renners van eigen bodem, waarvan Gert Wildeboer door een onwillige knie bij voorbaat al tot een kansloze was bestempeld. derend omhelzen door rondemiss Riet van de Blankevoort.

De Vallei | 1970 | | pagina 10