Engeland gelijk tegen Schotland Sieb Bolman afgetreden als vice-voorzitter KNZB NTCjudo afgeschaft Pijnen behield leiding Rodriguez won in Monza Spasski- Donner: remise Minister Klompé ontving leden van schaatsploegen Gezamenlijke competitie CKB en KNKB Enkelspeltitel voor Bil lie Kin" KNVL herdacht 40-jario bestaan Reacties van spelers ZELF KEUZE MAKEN BESPREKEN Duitsland Italië 1 België Rusland zwom sneller dan Engeland Competitip-uitslagen van volleybaltop RUSTIG VERLOOP Munneke skifkampioen HOCKEY Districtsduels HOCKEY EXCUUS TALENTEN KORFBAL DAMES OPSTELLINGEN MAANDAG 27 APRIL 1970 ZA TERDA GAMA TEURS TOCH NAAR ITALIË ZAANDAM/KAMPEN Gert Jan Hoek, een van de meest erva ren amateurinternationals en ini tiatiefnemer van de spelersactie tegen het nooit op zondag"-besluit van het sectiebestuur zaterdag voetbal, verklaarde in zijn woon plaats Zaandam na de ommezwaai van hel bondsbestuur: ,,lk ben re latief blij voor de zaterdagspelers. Het feit dat er tweedracht gezaaid is door de gebeurtenissen van de afgelopen dagen bij de KNVB-be- stuurders tempert de vreugde ech ter. Ik betreur het dat de kwestie zo op de spits gedreven is. Volgens mij had dat best voorkomen kun nen worden". Hoek, die rechten studeert aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam, was vrijdag nog som ber gestemd geweest over de goe de afloop van de zaak. ,,lk werd pessimistischer toen de vergade ring weer verdaagd werd naar za terdag", zo zei hij. De ZVV'er hoopte voorts dat het gezonde ver stand bij de zaterdag sectie in de toekomst zal zegevieren. ,,Voor de toekomst zou een clausule opgeno men moeten worden, dat er in voorkomende gevallen door overmacht, zoal§ nu zonder remming op zondag gespeeld kan worden. Daarbij denk ik speciaal aan de Olympische Spelen in Mun- ahen". Henk Kiel toonde zich bijzonder verheugd over het besluit. ,,Het is te danken aan de solidariteit van de spelers, dat wij nu toch alle maal gaan. Ik hoop in Italië ook op zondag van de partij te mogen zijn". ZEIST Het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft zaterdagmorgen na een vergadering van ruim twee uur in het K.N.V.B.- sportcentrum te Zeist besloten dat de spelers van de zaterdagsectie, indien zij dat wensen, zondag 3 mei zullen mogen uitkomen in de tweede wedstrijd voor de eindronde van het toernooi om de Europese beker voor amateurlanden teams. „Het bestuur van de K.N.V.B.", zo werd na afloop van de bijeenkomst by monde van bondsvoorzitter W. G. A. M. Meulcman verklaard, „heeft in zijn vergadering in overgrote meerderheid besloten zijn beslissing van 11 april te herzien en aan bondsoefenmeester Arie de Vroet opdracht gegeven het elftal voor het eindtoer- nooi, dat op 1 en 3 mei a.s. in Italië wordt gehouden, zonder enige restricties sa men te stellen met in achtneming van de persoonlijke keuze van iedere speler". Bij zijn besluit heeft het bondsbe stuur in overweging genomen de schade welke enerzijds de KNVB nationaal en internationaal zou lijden tegenover an derzijds de consequenties, die het oor spronkelijke besluit van 11 april op de interne verhoudingen van de KNVB zou hebben. Het bestuur van de KNVB wenst geen beperkingen op te leggen aan de spelers met betrekking tot het al dan niet uitkomen in het toernooi in Italië en staat op het standpunt dat de speler zelf zijn keuze dient te maken ten aan zien van al dan niet uitkomen in de wedstrijd die voor zondag 3 mei is vast gesteld. Voorts wordt erop gewezen dat nooit de persoonlijke vrijheid van de spelers discutabel is gesteld. Zaterdagmorgen heeft eerst het sec tiebestuur zondagamateurvoetbal zijn standpunt bepaald. In deze bijeenkomst is onder meer naar voren gebracht, dat de internationale competities vallen on der de competitie van het bondsbestuur en niet onder de selectiebesturen. De zondagamateurs hebben vervolgens bij het bondsbestuur sterk aangedrongen op vernietiging van het besluit, dat spe lers van de zaterdagsectie niet in de tweede wedstrijd in Italië zouden mo gen worden opgesteld. „Het is echt niet zo", aldus de heer Remmers, die er later op wees voorals nog slechts zijn mening te geven, ..dat wij als zaterdagsectie zeggen, we heb ben verloren en nu lopen we weg. Dat zou voor mij de gemakkelijkste weg zijn. Maar zo'n beslissing is fout. We hebben voor een rechtvaardige zaak ge streden. Ik ben overigens van mening dat deze hele kwestie geen goed heeft gedaan aan de interne verhoudingen. De drie secties van het amateurvoetbal gaan nu een moeilijke tijd tegemoet. We moeten over de ontstane tegenstel lingen heen groeien". Binnen enkele dagen komt het be stuur van de zaterdagsectie bijeen om het communiqué dat het bondsbestuur zaterdagmorgen heeft opgesteld te be spreken. Aangenomen mag worden dat er vervolgens een buitengewone alge mene vergadering van het zaterdag voetbal zal komen, waarna ook de be langenvereniging zich over het besluit van het bondsbestuur zal uitspreken. Mr. Brokx, de begeleider van het amateurelftal, zei opgelucht na dagen var\ spanning: „Ik prijs me gelukkig met dit besluit dat getuigt van gezond verstand". Overigens is men in leidinggevende kringen van het bondsapparaat aller minst gelukkig met de wijze waarop voorzitter Meuleman en het bondsbe stuur deze emotionele kwestie hebben behandeld. Zowel staffunctionarissen van de KNVB als leden van sectiebe- sturen zijn van mening dat een snelle beslissing had moetep worden genomen en dat bepaald geen sprake is geweest van een sterk beleid. Manneke op winning. weg naar de over- UTRECHT Tegelijk met de aanbieding van het reglement recreatief-elementair zwemmen aan de algemene vergadering is Sieb Bolman zaterdag in Utrecht afge treden als vice-voorzitter van de K.N.Z.B. In twee jaar tijd heeft de vroegere voorzitter van de sportcommissie „de tweede zuil" vorm gegeven, waarmee de KNZB als vrjjwel eerste sportbond in Nederland is gekomen tot reglementering van de recreatiesport. De uitwerking zal worden overgedragen aan dr. ir. E. G. Kloosterman (Emmeloord), de nieuw gekozen vice-voorzitter. „Uiteraard ben ik bij mijn pogingen tot activering van de recreatiesport al lereerst bij de sportmensen terecht ge komen. Maar langzamerhand is de ge lukkige situatie gegroeid dat ook an deren zich voor dit werk zijn gaan inte resseren". aldus Sieb Bolman. De aftre dende vice-voorzitter, die het zo druk had met de opbouw van de recreatieve sector van de bond, dat hij geen tijd meer overhield voor zijn eigen recrea tie, werd benoemd tot commissaris voor algemene zaken, belast met de opleidin gen, een tijdelijke functie, want zodra voor dit werk een geschikte kandidaat is gevonden, zal Bolman tussentijds af treden. „Bij de reglementering van de recreatiesport heeft", zoals bondsvoor zitter mr. J. van der Krol het stelde, „de KNZB er een principieel punt van gemaakt, dat de bewegingsrecreatie in zijn algemeenheid geen zaak van de bonden is, maar van de overheid. De KNZB wil zich er alleen mee belasten voor zover er geld aanwezig is en het LONDEN Wereldkampioen Enge land, dat de laatste twee jaar ook de Britse voetbaltitel had veroverd, is ge slaagd in zijn opzet in het door 134.000 voor de tweede keer binnen korte tijd volkomen uitverkochte Hampden Park- Stadion. ten minste gelijk te spelen tegen Schotland. Daar Wales echter met 10 van Nqord-Ierland won, zijn drie lan den gelijk geëindigd, zodat Engeland de titel moet delen met Schotland en Wales. Met een zwakke voorhoede, bestaan de uit Thompson, Ball, Astle, Hurst en Peters slaagden de Engelsen er nitt in hun wedstrijd in Groot-Brittannië voor het begin van het toernooi om het we reldkampioenschap, waarin Britten hun titel verdedigden, winnend af te slui ten. Schotland werd op het middenveld volkomen vrij gelaten, maar de Schotse aanval kreeg desondanks weinig gele genheid doelman Banks op de proef te stellen. De achterste linie met de uitste kend spelende Moore en Labone, geas sisteerd door Newton en Hughes, gaf geen enkele kans weg. Tekenend voor de defensieve instel ling van de Engelse ploeg was de ver vanging van Thompson, die het als eni ge aanvaller de Schotse verdediging nog wel eens moeilijk maakte, door Mullery. Nobby Stilet maakte een ge slaagde rentree. De gedrongen midden veldspeler van Machester United, die geruime tijd geleden een kraakbeen operatie onderging, speelde zowel aan vallend als verdedigend sterk. Overi gens speelde de Westduitse scheidsrech ter Schullenburg een opvallende rol door niet minder dan vijfmaal een Schotse strafschop „weg te wuiven". Het betekende het eerste doelpuntloze gelijke spel tussen Schotland en Enge land in 98 jaar. Hamburger SVHertha BSC, 1 0; l.FC KaiserslauternFC Köln, 32. Bari Juventus 2—1 (op neutraal ter rein gespeeld; BresciaLazio 00; AC MilanLanerossi 10; PalermoFlo rentine 1—1; AS Roma—Bologna 1—2; Sampdoria—Internazionale 0—5; Tori- no—Cagliari 04; Verona—Napoli 1—0. Eindstand van de competitie is: 1. Ca gliari 45; 2. Internazionale'41; 3. Juven- tfls 38; 4. AC Milan 36 en 5. Fiorentina 36 ptn. La Gantoise-Anderlecht 31; FC Luik—Racing White 1—1; Waregem- Standaard Luik 0—2; Oostende-Lierse SK 0—3; Union St Gillis—FC Brugge 2—2; Beerschot-St. Truiden 2—0; Cros- sing-Charleroi SC 2—1; Beringen—Be- veren Waas 12. Stand aan kop: 1. Standaard Luik 30 gesp. 49 pnt; 2. FC Brugge 3045; 3. La Gantoise 30-39; 4. Anderlecht 30—36. DEN HAAG De gezamenlijke com petitie van de bij de Koninklijke Neder landse Korfbal Bond en de Christelijke Korfbal Bond aangesloten verenigingen is een stuk dichterbij gekomen. De CKB heeft zaterdag in zijn jaarvergadering met een stemmenverhouding van 256 voor en 9 tegen de gewijzigde statuten LibanonOrawi 32 aanvaard en daarmee de laatste hin- 1015, 1816, 155). dernis weggenomen, die hen nog scheidt van de gezamenlijke competitie. Wan neer de KNKB op zijn buitengewone vergadering op 23 mei tot een zelfde re sultaat komt, zal de competietie nieuwe opzet in september 1970 van start kun nen gaan. EDINBURGH Rusland heeft de tweedaagse zwemontmoeting tegen En geland, die zaterdag eindigde, met 200 tegen 104 punten gewonnen. In het nieuwe Ryal Commonwealth bad in Edinburgh kosten bijna twee miljoen gulden leverden Alan Widdows en John Mills een verrassende prestatie door de favoriete Rus Victor Sharygin op de 100 meter vlinderslag naar de derde plaats te verwijzen. De tijden wa ren respectievelijk 1.0.1, 1.0.7 en 1.0.8. De Russische afvaardiging, die na de eerste dag reeds een voorsprong had van 102 tegen 46, behaalde zaterdag ze ges op drie estafette-onderdelen en te vens vijf dubbele overwinningen. UTRECHT Tijdens de algemene jaarvergadering van de Nederlandse .Judo en Jiu Jitsu Bond, die zaterdag in Utrecht werd gehouden, is besloten de nationale technische commissie af te schaffen. Het voorstel van het bestuur om een scheiding te brengen in het technische secretariaat werd aangenomen. In de toekomst z£l een secretaris algemene zaken en een secretaris voor sporttech- nische zaken worden aangesteld. De se cretaris s.t.z. zal in samenwerking met 'n adviescollege de zaken gaan behartigen op het gebied van trainingen, voorbe reidingen op grote evenementen, gra- duerjngen en het scheidsrechterwezen. Als gevolg van de nieuwe trainingsop- zet zal in de eerste maanden van het nieuwe seizoen een landelijke competi tie voor teams worden ingevoerd. Deze wordt gehouden in drie seniorenklassen en een juniorenklasse. Uit de landelijke teamcompetitie zal te zijner tijd de na tionale selectiegroep worden gevormd. De eisen der gradueringen zullen in tensiever worden aangepast aan de ver schillende systemen. De benamingen der systemen zullen worden afgeschaft en de bond zal richtlijnen vaststellen voor deze graduaties. Verder werd be sloten dat elk lid van een school of ju dovereniging direct lid dient te worden van de NJJB. Heren: HML CLV—SFC 3—1 (15—11, 8—15, 15—13, 15—6); Blokkeer—Tornado 31 (15—17, 15—12, 17—15, 15—7); (15—4. 7—15. Promotie eredivisie: HVSEAVV 30 (157, 15—10, 15—13y, EVV—NSH 3—1 (11—15, 15—7, 15—3, 15—11). Dames: OctopusUnion MC 3—1 (15—6, 15—6, 9—15, 15—13); DOS '58— Olympus 3—1 (15—11, 15—1, 8—15, 15—7). uit oogpunt van propaganda voor onze sport dienstig is". De heer Van der Krol memoreerde dat door de Tweede Ka mer een amendement is ingediend, waardoor in 1971 de bouw van overdek te baden zal worden gestimuleerd en dat zwem-onderwijs voor alle scholen verplicht is gesteld. „Wij hopen echter, dat de bouw van grotere baden vooral niet achter zal worden gesteld bij die van instructiebaden, anders zal de ruimtenood in de baden nog groter worden dan nu al het geval is", aldus de heer Van der Krol. De algemene vergadering had een rustig verloop. Moties van de vereni ging Zwemlust (inzake de overschrij vingsbepalingen van waterpolospelers) en Nord '59 (tuchtrechtspraak) werden ingetrokken na toezeggingen van het bondsbestuur. In het bestuur werd de heer J. J. Wensing, die zich niet her kiesbaar had gesteld, als penningmees ter opgevolgd door de heer J. H. Evers. De 75-jarige heer L. C. Sweerts. aftre dend als commissaris voor de kringen Drente, Groningen en Friesland, werd onderscheiden met de gouden draag- speld van de KNZB. Damesleidster (en oud-rugslagzwemster) Iet Koster van Feggelen, de pf treden de penningmees ter Jan Wensing en de oud-waterpolo- scheidsrechter Henk de Kok werden benoemd tot lid van verdienste. De moeder-Triebelsbeker werd toegekend aan de scheidende voorzitter van de commissie- elementair zwemmen, de heer P. Mooyman, die wegens een min der goede gezondheid zelf niet aanwe zig kon zijn. Het Van der Mast-schild was voor Roger van Hamburg, met 23 recordverbeteringen, negen nationale en twee Europese jeugdtitels, veruit de meest succesvolle zwemmer van het seizoen 1969. De HDZ-krans ging naar Gerda Lassooy. AMSTERDAM Jannus Munneke van Gijas is zondag lange-afstands- kampioen van de Amstel bij de skifs geworden. Hij legde de 7,5 kilometer van Ouderkerk aan de Amstel naar het clubhuis van de Hoop in Amsterdam af in 31 minuten en 58,1 seconden. Paul Veenemans van .Nereus werd tweede. Bij de dames zegevierde Elisabeth Krebs van Nautilus in de recordtijd van 16 minuten en 43,3 seconden. GRONINGEN De districtswedstrij den hockey hebben zondag in Gronin gen twee winnaars opgeleverd. Zowel district Oost als district West behaalde vijf punten uit drie wedstrijden. Ook het doelsaldo was precies gelijk: 83. Uitslagen: Noord—Oost 13, Zuid West 04, NoordWest 12. Zuid Oost 0—3. West—Oost 2—2, Noord- Zuid 1—0. Eindstand: 1 en 2 Oost en West; 3 ge speeld, 5 punten; 3 Noord 3 en 2: 4. Zuid 3 en 0. GUENFIROLA De Spanjaard Ju lian Cuevas heeft zaterdag de tweede etappe van de Ronde van Spanje ge- wormen, een rit over 220 kilometer van Jerez-de-la-Frontera naar Fuengirola Uitslag: 1. Cuevas (Spa) 220 kilometer in 5-07.11; 2. Saez (Spa) z.t.; 3. Pijnen z.t.; 4. Dolman z.t.; 5. Serpenti z.t.; 6. Van Katwijk (Ned); 7. Wagtmans (Ned); 8. Santisteban (Spa); 9. Callens (Belg); 10. Peelmans (Belg);18. Pepels (Ned); 24. Van der Vleuten; 51. Hoog- zaad;;;;; 69. Hiddinga, allen z.t.; 94. Hoo- gerheide 5.23.30;; 95. Van Midden z.t. De Belg Guido Reybroek won zondag de derde etappe. Hij legde de 249 kilo meter van Fuengirola naar Almeria af in 6 uur en 47 minuten (met tijdsver- goeding). Zijn landgenoot Peelman werd tweede op tien seconden, voor de Engelsman Wright, die nog eens zes se conden meer nodig had. Het peloton kwam binnen in dezelfde tijd als Wright. René Pijnen behoudt de leiding in de algemene rangschikking. De Belg Dae- lemans heeft opgegeven. Uitslag: 1. Reybroek (Belg) 6 uur 47 min en 20 sec. (met bonificatie 6.47.00); 2. Peelmans (Belg. 4.47.20 (met bonifi catie 6.47.10): 3. Wright (Gbr.) 6.47.20 (met bonificatie 6.47.16); 4. Rosiers (Bel) 6.47.20: 5. Pijnen (Ned.); 6. Saez (Spa); 7. Jose Manuel Lasa (Spa); 8. Callens (Bel); 9. Rodriguez (Spa); 10. Miguel Lasa (Spa); 19. Wagtmans (Ned); 20 Serpenti (Ned), allen dezelfde tijd als Rosiers. 45. Dolman; 61 Van der Vleuten, 65. Hiddinga; 72 Hoogzaad allen dezelfde tijd als Rosiers; 92. Hoogerheide op 21 minuten 8 seconden; 93. Van Midden; 94. Pepels zelfde tijd. Het algemeen klassement: 1. Pijnen 16 uur 28 minuten 42 seconden; 2. Oca- na (Spa) 16.28.46; 3. Van Springel (Bel) 16.28.48; 4. Cuevas (Spa) 16.28.51; 5. Jose Manuel Lasa (Spa) 16.28.51; Jos van der Vleuten (Ned) 16.28.57. Aan de wedstrijd Praag-Warschau- Oost-Berlijn zal dit jaar geen Neder landse ploeg deelnemen. De KNWU heeft deze beslissing moeten nemen, aangezien geen representatieve afvaar diging op de been kan worden gebracht. De „Vredeskoers" en Olympia's Toer door Nederland overlappen elkaar na melijk gedeeltelijk. Tweemaal hockeywinst Kampioenscshap van Nederland Heren HHIJC—Tilburg AmsterdamHTCC Dames Union—HMC AmsterdamOranje Zwart ZUIDEN Heren Eerste klasse V enlo's-Hertogenbosch Keep FitEindhoven OOSTEN Vierde klasse AvantiDieren AresMezen ZOWSalamanders OOSTEN Tweede klasse DeventerKromhouters Derde klasse ZOW—EHV OosterbeekHattem Vierde klasse ZutphenDieren LochemSalamanders Beslissingswedstrijd AresEpe 0—1 1—2 1—0 0—2 1—1 0—1 3—1 0—1 3—0 5—0 1—3 3—2 3—0 4—1 0—1 MONZA De Mexicaan Pedro Rodri- j 1 guez heeft zaterdag met de Fin Leo Kinnuncn de 1000 kilometer van Monza gewonnen. Het duo legde de afstand in een Porsche 917 af in vier uur 18 minu ten 1.7 seconden. Het Italiaanse duo Giunti Vaecarella legde met een Fer rari beslag op de tweede plaats voor de Ferrari van de Brit John Surtees en de Zwitser Peter Schetti. Uitslag: 1. Rodriguez Kinnunen (Mex./Finl.) Porsche 4 uur 18 min. 1.7 sec., gem. 232,65 km u.; 2. Giunti/Vaccarella (It.) Ferrari 4.19.27.6; 3. Surtees Schetti (Zwits.) Ferrari op 3 ronden 4.19.00.2; 4. Amon/Marzario (Nw. ZeeVlt.) Ferrari op 4 ronden 4.19.18.8; 5. Beltoise/Brab- ham (Fr. Aust.) Matra-Simca op 5 ron den 4.18.35.8; 6. Pescarolo/Servoz-Gavin (Fr.) Matra-Simca op 5 ronden 4.19.17.-; 11. Gijs van Lennep'Hans Laine (Ned.- Fin.) Porsche op 12 ronden 4.18.32.2; 18. Toinc Hezemans,Masten Gregory (Ned.- V.S.) Alfa Romea op 43 ronden 4.37.56.4 tegen Wales CARDIFF"— De reis van de nationale hoekeyploegen naar Wales is een dub bel Nederlands succes geworden. Op de open gelegen speelvelden van de uni versiteit van Cardiff, waar de harde, koude zeewind vrij spel had en de toe schouwers, voor een groot deel bestaan de uit schoolmeisjes tot het bot verkild, zegevierden de Nederlandse dames met 2-1 en wonnen daarna de heren met 1-0. Het waren twee alleszins verdiende overwinningen, want behalve in geest drift waren de Nederlanders op alle fronten superieur. Wales kon de te kortkomingen niet compenseren door de grote vechtlust, die beide ploegen de monstreerden. Het duidelijkst kwam het verschil in kwaliteit naar voren bij de heren, van wie de Welshmen in de tweede helft geheel op eigen helft werden teruggedrongen en tot geen en kele aanval meer kwamen. De kansen, die onze landgenoten kregen, o.m. bij negen strafcorners, wisten zij echter onvoldoende uit te buiten en daardoor bleef de overwinning zeer bescheiden: 0-1. door een doelpunt van de jubile rende Frans Spits hij speelde in Car diff zijn vijftigste interlandwedstrijd in de 29e minuut. Als excuus konden de Nederlanders aanvoeren het hobbelige veld, dat bo vendien zeven meter te smal was een groot aantal uitballen was daarvan het gevolg maar geheel acceptabel was dit toch niet. Door de spelers werd ook nog aangevoerd de inderdaad zwakke leiding van de Ierse scheids rechters en het ontbreken van enig ge luk, maar ook dit zijn factoren, die men te allen tijde dient in te calculeren. De overwinning viel daardoor tegen de fanatiek en ook vrij hard strijdende Welshmen vooral in de verdediging wist men van wanten schraal uit. Toch heerste er tevredenheid. En niet ten onrechte. Als geheel beschikte de Nederlandse ploeg over een goede wed strijdmentaliteit en week geen duim breed voor de conditioneel sterke te genstanders, die als meest geduchte wa pen hun tempo in de strijd wierpen. Tegen de bekwaam opererende Neder landse verdediging, die de stormlopen in de eerste helft reeds opving voor de Welshmen oog-in-oog konden komen met doelmar) Jan Willen Buij en na de rust haar posities kon verleggen tot dicht bij de middenlijn, waar zij haar tegenstanders reeds opving, kreeg Wa les geen kans. Buij heeft de strijd dan ook vanuit de verte moeten volgen. Er werd ook goed gecombineerd, doch zo dra de vijandelijke cirkel was bereikt, gaven de Welshmen de Nederlanders weinig ruimte en bovendien beschikten zij in Savage over een bekwame en koelbloedig ingrijpende doelverdediger, die niet schroomde de doellijn meters achter zich'te laten. In de vierde minuut, bij de eerste Ne derlandse strafcorner, genomen door Frans Spits en ingeschoten door zijn ditmaal als spil opererende broer Nico, gaf Savage reeds van zijn talenten blijk. Door een snelle reactie stopte hij de bal met het uitgestoken rechter been. Ofschoon Nederland bleef aan- Hoofdklasse Ons Eibernest—Archipel HKV—Blauw Wit RohdaStanfries DeetosLuto Westerkwartier—Die Haghe OOST Eerste klasse Rapiditas IIONI Naas IIOost Arnhem EK(?AHKC RigtersbleekWit Blauw Tweede klasse A Groen ZwartNaas III Hellas—ZKC II HKC II—NKC Rigtersbleek't Overschotje B VadaOnder Ons Steeds HoogerRapiditas Hl Olympus '58—Apollo '69 8—4 6—6 10—6 6—5 3—2 6—4 afg. 5—5 afg. -2 5—8 afg. afg. 2—5 7—5 2—0 LEIDEN In dit weekeinde zijn in de LSG-vierkamp te Oegstgeest drie van de vier ontmoetingen afgebroken. Het betreft de duels Botwinnik-Larsen uit de vijfde ronde en Larsen-Donner en Spasski-Botwinnik uit de zesde ron de. Het enige treffen, dat zaterdag tot een beslissing kwam. was de remise tussen Spasski en Donner. Over het algemeen wordt vermoed, dat de partij Larsen-Donner eveneens in een punten- deling zal eindigen. Daardoor zou onze landgenoot de score drie uit zes kunnen brengen. De andere partijen laten zich moei lijk voorspellen. Botwinnik heeft kan sen tegen Larsen, evenals Spasski tegen Botwinnik. De posities zijn evenwel dusdanig dat slechts een diepgaande analyse kan uitwijzen of het overwicht van de witspeler toereikend kan zijn vor een effectieve winstpoging. Als de wedstrijdleiding erin slaagt alle restanten vandaag opgeruimd te krijgen, is de vierkamp op de helft. De zevende ronde is morgenmiddag aan de orde. De stand na zes ror/'en iuidt: 1. i3oris Spasski. 3. pnt. wn. 1 afg.partij: 2. Jan Hein Donner 2,5 pnt. en 1 afg; 3 Btnt Larsen 2 pnt. en 1 afg: 4. Micha'-' Botwinnik 1,5 pnt en 1 afg. ROME Billie Jean King (VS heeft zondag in Rome de finale dame, enkelspel gewonnen. Zij versloeg haai landgenote Julie Heldman met 6-1, 6-3. De titel in het heren-dubbelspel ging naar de befaamde Roemeense combi natie Ion Tiriac/Ilie Nastase. Zij ver sloegen in de eindstrijd de Australiërs Bill Bowrey en Owen Davidson met 0-6, 10-8, 6-3. 6-8, 6-1. Billie Jean King en Rosemary Casals wonnen het dames-dubbelspel. De Ame rikaanse combinatie versloeg in de fi nale Francoise Durr (Fr.) en Virginia Wade G.B.met 6-2, 3-6 en 9-7. dringen, waarbij Nico Spits op het mid denveld als een bekwaam, maar wel sterk rechts georiënteerde dirigent op trad, duurde het toch tot in de 29e mi nuut, eer onze landgenoten tot succes kwamen. Vanuit de verdediging werd de bal naar Frans Spits gespeeld. Links achter Prosser miste en spits kreeg vrij spel. Na een rush, waarbij hij de uitgelopen doelverdediger op zijn weg kreeg, maar handig omspeelde, depo neerde hij de bal in het doel: 0-1. Bij dit ene doelpunt zou het blijven, on danks negen strafcorners tegen Wa les één en een groot veldoverwicht. Savage vooral was het, die Wales voor een grotere nederlaag behoedde. Geheel ongeschonden kwam hij echter niet uit de strijd. In de 21e minuut van de tweede helft kreeg hij de bal, geslagen door Thole, vol in het gezicht. Een grote buil onder het linker oog markeerde de plaats, waar hij werd getroffen. Zoals in deze situatie ontkwam het doel van Wales meermalen maar ternauwernood aan een doorboring. En, mede vooral omdat de „buit" toch binnen was, was men in het Nederlandse kamp na af loop van het letterlijk en firguurlijk stormachtige duel toch tevreden. Stormachtig. Slechter nog troffen de dames het aanvankelijk. Behalve tegen de wind moesten de Nederlandse meis jes ook nog optornen tegen een fijne regen. Niettemin kwamen zij in de achtste minuut reeds tot een doelpunt, toen Heleen Welschen uit de eerste, door Rietje Küper genomen strafcor ner, de bal met een resolute, scherp ge richte slag in het doel van Wales depo neerde: 0-1. De dames van Wales speel den een fanatiek spelletje „kick and rush" en met de wind in de rug ver wierven zij een licht veldoverwicht. dat door ongecontroleerd spel vooral van de voorhoede echter slechts windeie ren opleverde. Toen Marianne Grem- men in de 34e minuut uit aangeven van Rietje Küper en na een korte solo voor de tweede maal doelvrouwe Iris Davies versloeg (0-2), had Wales nog slechts één kans gehad. Dat was in de 28e mi nuut, toen rechtsachter Eirianwen Tho mas een goed schot loste, dat Christien Klein echter zeer vakkundig met de stick opving. Nog stormachtiger waren de aanvalsacties van Wales na de rust en dit leidde soms tot paniek in de Ne derlandse verdediging, die echter pas in de 28e minuut moest capituleren, toen linksbuiten Shirley Ellis bij een scrim mage in de Nederlandse cirkel haar kans greep: 1-2. In de laatste vijf mi nuten kreeg Nederland nog drie zeer goede scoringskansen Marjolijn Bak ker zelfs voor een leeg doel maar onze dames konden er niet in slagen de marge te vergroten. De opstellingen van de Nederlandse elftallen: Heren: doel: Buij (EMHC); achter: Taminiau (Tilburg) en Van Sta veren (Kampong); midden: De Lanoy Meijer (Laren), Nico Spits (Amsterdam) en Ebbens (Kampong), voor Frans Spits (Amsterdam), Frans Christis (HTCC), •Thole (Laren), Hulshoff (HDM) en Nolet (Kampong). Dames: doel( Christien Klein (Voor- daan); achter: Maria Fikkers (Tempo) en Anneke Staring (BDHC); midden: Wilma Koopmann (Kieviten), Miep Voets (Den Bosch) en Jose Poelmans (Rapidity): voor: Heleen Welschen (Voordaan), Marjolein Bakker (HDM), Marianne Gremmen (EMHC), Irene Menke (BDRC) en Riet Küper (Den Bosch). ARNHEM Niet zonder technische moeilijkheden heeft zaterdag de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart het veertigjarig bestaae van de Nederlandse zweef vliegsport her dacht. Het slechte weer maakte dat de militaire kist die het „postzweefvlieg tuig" van John Fukken moest aantrek ken niet mocht opstijgen. Pas geruim tijd na het voorgenomen tijdstip koi Fukken toch met zijn lading de lucht ir nadat van Teuge een privévliegtuigj was komen overvliegen om hem de ec ste aanzet te geven Tussen de met speciale zegels gefrar keerde post, die onder de filatelistc overigens een ware run teweegbrach was een brief van burgemeester drs J. A. F. Roeien van Arnhem aan ziji collega in Noordwijkerhout, waar oj het strand het postvliegtuig moest lan den. Vanaf het middelpunt der Neder landse zweefvliegsport Teriet groette hi.; zijn ambtgenoot IJS WIJK ,,L' heelt de afgelopen maanden in het buitenland lauweren geoogst en het hele Nederlandse volk ongelooflijke dagen geschonken met uw grote pres taties. Door Atje Keulen-Deelstra heeft Nederland de wereldtitel bij de dames weer in bezit gekregen en Ard Schenk werd zelfs Europees- en wereldkampioen De regering is u daarvoor dankbaar". Deze waarderende woorden sprak mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk werk. zaterdagmiddag tijdens een ontvangst van de Nederlandse schaatsenrijdsters en -rijders, die afgelopen maanden op de internationale titelwedstrijden zijn uitgekomen. De leden van de kernploegen en de beide coaches, Leen Pfrommer en Kees Broek man ontvingen als dank van de regering een casette-recorder en een geluidsband je waar de hoogtepunten van de radio- en tv-reportages van de internationale kampioenschappen zijn opgenomen. Van de kemploegieden waren naast wereldkampioen Atje Keulen-Deelstra en de tweevoudige titelhouder Ard Schenk, aanwezig, Carry Geyssen, Rieneke Dem- ming, Eddv Verheyen. Peter Nottet. en Jappie van Dijk. Kees Verkerk ontbrak omdat hij in Amerika verblijft. Ook enïgë dames waren verhinderd. Namens de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond dankte voorzitter

De Vallei | 1970 | | pagina 12