KANKER I PAVILJOEN nanciele notities VREES VOOR OVERVAL OP VREDESTEIN N.V. GUNSTIG JAAR VOOR DE RAIFFEISENRANKEN Philips helpt sleepvoet- patiënten AMERIKAANS KREDIET AAN DE K.L.M. ONBEKENDE KOPERS JAGEN OP AANDELEN MINISTERIES ZIJN GEWAARSCHUWD MEER ORDERS VOOR DE ADM Amerikaanse justitie eist stopzetting t.v.-reclame voor Geritol INTRODUCTIE VAN NIEUW SPAARPLAN JAARVERSLAG WESSANEN ERG VAAG Het bod van Goodyear op Vredestein Rijnlandse disconto had gunstig jaar WINST VAN EN-NILLMIJ F 38,3 MLN Steenfabriek moet sluiten Omzet Gasunie nu een miljard NDU kon de kostenstijging niet opvangen PILOOT STORM TEKKO TAKS Waterhoogten Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Hulpmiddel Ecu gezonde voet Pagina 2 MAANDAG 27 APRIL 1970 in%u< ®ê$te 15® Het was, alsof ze een of ander lichtend teken op hun voorhoofd droegen, of stigmata aan voeten en handpalmen. (Natuurlijk waren er ei genlijk aanwijzingen genoeg: een woord, dat hier of daar viel, de ma nier waarop het werd uitgesproken, lippen die tussen de woorden werden samengesperst, een glimlach, terwijl alle anderen ernstig keken of juist voluit lachten.) De Uzbeks en Kara- kalpaks viel het helemaal gemakke lijk hun eigen mensen in de kliniek te om Parijs. Parijs! Tot je trommelvlie zen er haast van barsten," gromde Kostoglotov. „We schijnen er elke straat, elk cafeetje te moeten kennen. Uit pure wrok wil ik helemaal niet naar Parijs!" „Helemaal niet?" Ze lachte en hij lachte met haar mee. „Zit je liever in ballingschap?" Ze lachten precies eender: een lach, die duidelijk begon, maar dan leek weg te sterven. „Toch is het zo", foeterde Kostoglo tov. „Ze blijven maar aan 't kwette ren, blazen zich-verschrikkelijk op en herkennen en zo ging het ook hen, die doen niets dan van die gemeenplaat eens in de schaduw van het prikkel draad hadden geleefd. Kostoglotov en Elizaveta Anato- lyevna hadden elkaar lang geleden al herkend en sindsdien begrijpend ge groet. Tot een gesprek was het echter nog nooit gekomen. Oleg liep naar haar tafel, kleppe rend met zijn sloffen om haar niet aan het schrikken te maken. „Goeien- avond, Elizaveta Anatolyevna." Ze las zonder bril. Ze keerde haar hoofd om, op ondefinieerbaar andere wijze dan gewoonlijk, klaar naar de roep van de plicht te luisteren. „Goedenavond." Ze glimlachte met alle waardigheid van een vrouw van middelbare leeftijd, die een welkome gast onder haar eigen dak ontvangt. Vriendschappelijk, rustig namen ze elkaar op. Hun blikken drukten uit, dat ze altijd bereid waren elkaar bij te staan. Maar geen van de twee kon de ander werkelijk helpen. Oleg boog zijn warrig hoofd om het boek beter te kunnen bekijken. „Weer iets Frans, hé" vroeg hij. „Wat is het?" „Claude Farrère," antwoordde de ongewone verpleeghulp met een zachte, vloeiende uitspraak van'de „1". „Waar krijgt u al die Franse boeken vandaan?" „Er is een leeszaal in de stad voor boeken in vreemde talen. En ik leen ze ook wel van een oude dame, die ik ken." Kostoglotov gluurde van •opzij naar het boek, als een hond, die een opgezette vogel bekijkt. „Waarom altijd Frans?" vroeg hij. De kraaie- pootjes rond haar ogen en lippen ver- raaden haar leeftijd, haar intelligen tie en die diepte van haar lijden. „Die doen je niet zo'n pijn," antwoordde ze. Haar stem klonk nooit luid; ze sprak elk woord zacht uit. „Waarom bent u bang voor pijn?" wierp Oleg tegen. Het viel hem moei lijk, zo lang te staan. Ze merkte het en trok een stoel voor hem bij. „Hoeveel jaren al niet, zeker de laatste tweehonderd, staan wij Rus sen, maar „ooo!" en „aaa!" te roepen sen verzinnen. Je zou ze liefst een toontje lager laten zingen en ze vra gen: „Hé vrienden, hoe zouden jullie 't rooien als ze je dwangarbeid lieten doen? Hoe zouden jullie 't uithouden op zwart brood, zonder ooit een hap warm eten?" „Dat is niet eerlijk. Ik bedoel: zij .wisten dat zwarte brood te ontlopen, en terecht." „Nou ja, dat kan wel. Misschien ben ik alleen maar jaloers. Toch zou ik ze graag een toontje lager laten zingen." Kostoglotov zat heen en weer te schuiven op zijn stoel. Het leek, alsof zijn lichaam hem te groot was, hem hinderde. Hij deed geen poging, de kloof te overbruggen, maar vroeg haar opeens zonder aarzeling en rechtstreeks: „Ging het...om uw man of om uzelf?" Haar antwoord kwam prompt en zonder omhaal, alsof ze de dienst voor de nacht bespraken. „Om ons hele gezin. Maar wie voor wie ge straft werd, daarvan heb ik geen idee". Zn jullie weer allemaal bij el kaar?" „Nee, m'n dochter is in bal lingschap gestorven. Na de oorlog zijn we hierheen verhuisd en werd m'n man voor de tweede keer gearres teerd. Ze transporteerden hem naar een van de kampen''. „En bent u nu alleen?" „Nee, met m'n kleine jongen. Hij is acht." Oleg keek naar haar ge zicht. Het had niet in deernis getrild. Waarom zou het ook? Ze voerden een zuiver zakelijk gesprek. „Die tweede keer, dat was in '49, niet?" vroeg hij haar „Ja." „Dat dacht ik wel. Welk kamp?" „Station Taishet." Weer knikte Oleg. „Ken ik," zei hij. „Het Meerkamp waarschijnlijk. Mis schien zit hij wel helemaal aan de Lena, maar het postadres is Taishet." „Ben jij daar dan ook geweest?" vroeg ze. niet bij machte, haar hoop te on derdrukken. „Nee, ik heb er alleen van gehoord. Je loopt nu eenmaal overal mensen tegen het lijf." „Hij heet Duzarsky. Ben je hem nergens tegengekomen? Heb je hem noodt gezien?" Ze hoopte nog altijd. Hij moest hem wel eens hebben ont- moet..Jiij zou haar over hem vertel len...Duzarsky...Oleg smakte met zijn lippen. Nee, hij had hem nooit gezien. Je kunt ook niet iederéén tegenkomen! „Hij mag maar twee brieven per jaar schrijven," klaagde ze. Oleg knikte. Het oude liedje. „Vorig jaar was het er maar één, in mei. Daarna heb ik nooit meer iets gehoord..." Kijk, ze klampte zich vast aan dat ene draadje, aan die ene draad van hoop. Ze was tenslotte maar een vrouw. „Dat zegt niets", beweerde Kostog- lotnov vol overtuiging. „Ze mogen al lemaal maar twee brieven per jaar schrijven en weet u, hoeveel duizen den er dat worden? Die lui van de censuur sloven zich niet uit. Toen een van de gevangenen in het kamp Spass ki eens 's zomers de kachels moest controleren, vond hij een paar honderd ongepost brieven in de kachel op het kantoor van de censor. Die hadden ze vergeten te verbranden". Hij had zijn best gedaan, het haar voorzichtig duidelijk te maken. Hij was al zo lang aan de gang, dat ze er nu eigenlijk aan gewend had moeten zijn. Toch keek ze hem nu zo schuw en verschrikt aan. Een mens zou zich toch langzamerhand over niets meer moeten verbazen. Maar hij leert het nooit af. „Wilt u zeggen, dat uw zoon tje in ballingschap is geboren?" Ze knikte. „En moet u hem nu van uw eigen sail ar is grootbrengen? Wil nie mand u een behoorlijke baan geven? Komen ze overal met uw strafregister aan? Woont u in het een of andere krot". Hij formuleerde het vragend, maar er school geen element van nieuws gierigheid in die vragen. Het was alle maal zo duidelijk, zo duidelijk, dat je er beroerd van werd. Elizaveta Anato- lyevna's smalle handen, gehavend door het eeuwige wassen, de dweilen en het kokende water, en met krab bels en kloven overdekt, lagen nu op het boekje met de zachte kaft. in klein, sierlijk formaat op buitenlands papier gedruist en langs de randen wat ingscheurd, omdat het al zoveel jaren was opengesneden. „Was dat wonen in een krot maar mijn enige probleem", zei ze. „Nee, de moeilijkheid is mijn zoontje. Hij wordt groter, is intelligent en vraagt me over alles en nog wat. Hoe moet ik hem opvoeden? Hem met de hele waarheid belasten? Die immers zwaar genoeg is om er een volwassene onder te laten bezwijken, om je ribben te breken? Of moet ik hem de waarheid verdoezelen en hem leren, zich in het leven te schikken? Is dat de goede op- lossjng? Wat zou zijn vader ervan zeg gen? Én zou het me lukken? De jon gen heeft tenslotte ogen in zijn hoofd, hij kan zien." „Leer hem de waarheid dragen!" Oleg drukte zijn handpalm op het gla zen tafelblad; zijn stem klonk over tuigd. (wordt vervolgd) wmm 4410. Grepan moest wel een onbegrensd vertrouwen hebben in zijn schokzwaard om er zo maar mee op los te trekken tegen volkomen onbekende wezens in een hem vreemd en vijandig element. Nergens had hij enig houvast in het donkere water om zijn bewegin gen de gewenste kracht te geven. Doch niettemin bleek zijn vertrouwen gegrond te zijn, want toen het zwarte wezen zich als een uitwaaierende inktvlek over hem heen dreigde te spoelen, bracht het zwaard redding. Zelfs onder water verspreidde het staal een flinkerend licht als van koudvuur toen Grepan zijn wapen met forse slagen in de zwarte ondefinieerbaar ijle substan tie deed bijten, keer op keer, tot- de donkere massa ineenkromp en zelfs zich splitste met een onbegrijpe lijk gemak en in plaats van één tegenstander had hij er nu twee. Om maar niet te spreken van de rest van de horde, die nu allemaal kwamen opdringen. Grepan zwom intussen steeds achterwaarts naar het eiland. 76. Zo ver met zijn gedachten gekomen, stak onze vriend de gouden muntstukken bij zich en zweefde ver volgens naar het dek van het oude vergane fregat. „Terry!" ging het toen plotseling door hem heen en meteen zette hij krachtig af om zo vlug mogelijk boven water te komen, wat nodig was om zich te kunnen oriënteren. Die arme Terry! Door al dit onverwachte gebeuren was Tekko zijn dappere vriend warempel haast vergeten. En dan te bedenken dat vriend Fox in handen of zelfs misschien al in de magen van een woeste kannibalenstam gevallen was.. Ineens kwam Tekko boven water en onmiddellijk rukte hij zich oog glas en neusklem van het gezicht en haalde met diepe teugen de frisse lucht in. Welke kant moest hij nu op? Ah, daar lagen de boten! Heel voorzichtig zwom Tek ko naderbij en zag hoe de Chinees met een kistje on der arm, zich via een ijzeren laddertje van de motor boot opnieuw in het water neerliet. „Zeker, een kistje dynamietpatronen om die octopus te vernietigen", mom pelde Tekko. „Jammer, dat je te laat komt, maar ga je gang maar!" DEN HAAG De Amerikaanse voorlichtingsdienst deelt mee: de heer Henry Kearns, voorzitter van de Ex port-Import Bank der Verenigde Sta ten, heeft de machtiging aangekondigd voor een krediet van 33.436.800 dollar aan de KLM teneinde de aankoop te helpen financieren van zes DC-10 „jet" vliegtuigen en van de bijbehorende goederen en diensten. Het krediet ver tegenwoordigt 24 pet. van de totale kos ten der aankopen in de Verenigde Sta ten, die 139,3 miljoen dollar groot zijn. De aflevering der toestellen zal ge schieden van november 1972 tot mei 1973. Het krediet van 33,4 miljoen dol lar moet aan de Export-Import Bank worden terug betaald in halfjaarlijkse termijnen. De rente bedraagt zes pet. per jaar. DEN HAAG 27/4 Waterhoogten van hedenmorgen: Konstanz 383 +10; Rheinfelden 990 +4; Straatsburg 458 18: Plittersdorf 610 —3; Maxau 693 3; Plochingen 190 +2; Mannheim 575 5; Steinbach 308 11; Mainz 508 8; Bingen 400 5; Kaub 480 onv.; Trier 462 +36; Koblenz 486 +8; Keulen 513 1; Ruhrort 728 —5; Lobith 1345 1; Nijmegen 1116 onv.; Arnhem 1076 +1; Eefde IJssel 658 +8; Deventer 527 +7; Monsin 5510 10; Borgharen 4148 +43; Belfeld 1330 +63; Grave beneden de sluis 580 +29. DEN HAAG De raad van bestuur van de N.V. Rubberfabriek Vredesteyn deelt het volgende mede: De koersontwikkeling ter beurze van en de grote omzetten in certificaten Vredestetfn hebben verschillende persorganen aanleiding gegeven te veronderstellen, dat er wel een hogere bieding zal komen. Na de publikatie van het bod van 380*/*, door Goodyear uit te brengen op de aandelen en certificaten, ex-dividend 1969 (6'/«), zijn ons geen andere of nieuwere ontwikkelingen bekend dan op 20 april door ons gepubliceerd. De bovenstaande situatie geeft ons aanleiding te veronderstellen, dat een of meer ons onbekende kopers pogin gen in het werk stellen, zonder een openbaar bod uit te brengen, via aan kopen ter beurze zich in korte tijd de meerderheid van het uitstaande aande lenkapitaal te verschaffen. Op deze wijze wordt gehandeld in strijd met de Tekort aan personeel AMSTERDAM De Amsterdamse Droogdok Maatschappij heeft over de eerste vier maanden van dit jaar een betere orderpositie dan over dezelfde periode van vorig jaar. In tegenstelling tot vorig jaar zijn er nu orders op lan gere termijn binnengekomen. Er is een tekort aan personeel, aldus is in de aandeelhoudersvergadering meegedeeld. De aandeelhouders vonden het dividend van 7 procent over 1969 te laag. Voor gesteld werd om 10 procent uit te ke ren, maar de directie wees dit af. UTRECHT De organisatie kan wederom terugzien op een gunstig jaar, waarin een ruime aanwas van middelen het mogelijk maakte in de gestegen vraag van kredietnemerszijde te voorzien, aldus zegt het bestuur van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-Bank in zijn heden verschenen jaarverslag. Het totaal der toe vertrouwde middelen steeg,van f 7,9 miljard tot f 9,2 miljard ofwel met ruim 16 procent (v.j. 14,4 pet.). De uitzettingen stegen van f 8,2 miljard tot f 9,4 mil jard. De nettowinst bedroeg in 1969 f 34 min. (v.j. f 28,3 min). Het aantal aangeslo ten banken bedroeg ultimo 1969 645 (v.j. 649). Het aantal bedieningspunten nam toe van 1601 tot 1679. Het balanstotaal bedroeg f 9,7 miljard tegen f 8,5 miljard in 1969. In totaal waren bij de banken 6811 personeelsleden werkzaam (v.j. 5755). De werkzaamheden bij de Centrale Bank namen in 1969 opnieuw belangrijk toe als gevolg van de aanhoudende expansie bij de plaatselijke banken. Het tegoed in rekening-courant van de aangesloten banken steeg met f 325 min. tot f 3096 min. (in 1968 bedroeg de stijging f 247 min.). De rekening-couranttegoeden van derden daalden van f 15 min. tot f 14 min. Het tegoed van de stichting Spaarbank van de Centrale Bank bedroeg f 17 min. tegen f 19 min. in 1968. Het resultaat over 1969 is bevredigend, aldus het bestuur. Tegenover een stijging van de baten met f 15,9 min. (v.j. f 8,5 min.) stond een toeneming van de kosten van f 5,3 min. (v.j. f 5,0 min). Na de gebruikelijke afschrijvingen resteert een winstsaldo van f 9,4 min. (v.j. 8,3 min.). Voorgesteld wordt hiervan f 5 min. toe te voegen aan de algemene reserve, f 4 min. aan de bouwreserve en het restant over te brengen op nieuwe rekening. Hierdoor zullen de zichtbare reserves van de centrale bank toenemen tot f 65,9 min. Het bestuur constateert, dat de toeneming van het girale betalingsverkeer de centrale verwerking via de N.V. Bankgirocentrale urgent maakt. In 1969 werden goede vorderingen gemaakt met het treffen van de daarvoor noodzakelijke voor bereidingen. WASHINGTON Het Amerikaanse departement van Justitie heeft een proces aanhangig gemaakt tegen de fa brikant van het farmaceutische pro- dukt „Geritol" en tegen het reclamebu reau dat het artikel adverteert. De federale commissie van handel heeft in 1967 de beide beklaagden be volen hun campagne vja de televisie te staken. Zij prijzen het pro'dukt aan als een doeltreffend middel tegen verlies van krachten, nervositeit en prikkel baarheid. Het departement van Justitie heeft de rechter gevraagd beide beklaagden een half miljoen dollar op te leggen en bovendien een boete van 5000 dollar voor elke dag dat er nog reclame voor het middel wordt gemaakt. geest van de gedragsregels bij fusies welke voor zover van toepassing door ons in acht zijn en zullen worden genomen. Wij hebben het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel van onze bezorgdheid in kennis gesteld en in overweging gegeven, waar moge lijk, te dezer zake geëigende stappen te ondernemen. De mogelijkheid moet thans niet uit gesloten worden geacht dat een of meer onbekende kopers de meerderheid 194 „Ach man, zeur toch niet", antwoordde profes sor Nosco bars. „Wat denk jij nou eigenlijk wel? Ik heb dat schip vol goud gezien en het is miljoenen waard. Wat zeg ik! Miljarden is het waard, me neertje! En dat is nou allemaal voor mij, al heb ik er veel moeite voor moeten doen. Ik heb er zelfs voor in de bak gezeten! Wat betekent naast dat al les de schamele waarde van jullie burgermensleven tjes" De geleerde had de bundel dynamietpatro nen nu in de lus van een lang koord gebonden, dat door Asmar neergelaten was. „Haal ze maar om hoog. Asmar!" riep hij uit „Steek ze in de gehakte gaten en breng dan de elektrische verbindingen aan!"— „Het is, in een wipje gebeurd, baas!" ant woordde Asmar, die nog steeds als een vlieg aan dc- wand geplakt hing. Nog éénmaal probeerde smidje Verholen toen zijn tegenstander te vermurwen, maa het bleef tevergeefs. „Laat mij nou maar gaan" antwoordde Nosco. „Ik doe wat ik wil en daarbij valt al het andere in het niet. En jij bent nou toe vallig dat andere. Je hebt dus pech gehad. En als je nou precies weten wilt, waarom ik de boel laat ploffen, luister dan goed. Als het dak uit de grot is. ontsnapt de lucht en loopt de grot vol water. Maar dat wist je al. En wat gebeurt er dan? Dan wordt het goudschip omhoog geheven, dan ga ik rustig te rug naar mijn padvinderskampje op de Dodemans- clippen. De naam komt dan mooi uit, vind je niet? Nou..., en dan zal het verder nog maar een klein kunstje zijn om de schatten aan een touwtje door dat gat omhoog te halen! Haha!"En juist toen riep Asmar: „Alles oké, baas! Ik kom weer naar beneden toe!"— En even later was het zo ver. De professor trukte grijnzend de contactknop in, en BOEM..., een donderende ontploffing weerkaatste dreunend angs de rotswanden. Een regen van gruis en steen- brokken stortte naar beneden..., V. en D. ingeschakeld DELFT Dalta-Llnyd en Nationa- le-Nederlanden hebben besloten een nieuw spaarplan op aandelenbasis te gaan verkopen, waarvan het kenmerk is, dat de belegging in gelijke delen plaats vindt in participaties ABN-beleggings- pool, Amro-Pierson Fund en aandelen Rolinco. Hiermee wordt het publiek een zeer goede combinatie van beleggingen als basis voor een aandelenspaarplan aan geboden, zo zegt eén communiqué van deze beide instellingen. Overeenkomstig het gebruik bij ver zekerde spaarplannen wordt bij overlij den een extra-uitkering ter onmiddel lijke voltooiing van het spaarplan ver richt, terwijl bij blijvende algehele ar- beids-ongeschiktheid het spaarplan zijn voortzetting vindt zonder verdere beta lingen door de spaarder. De spaarduur zal 10 of 15 jaar bedra gen en de spaarders zullen gebruik kunnen maken van zelfbedieningsfor mulieren, waardoor normale risico's bij overlijden en arbeidsongeschiktheid terstond verzekerd kunnen worden. Al dus kan het spaarplan met direct in gaande risicodekking worden geleverd. Nieuw is, dat de verkoop ook plaats zal vinden in de warenhuizen van Vroom en Dreesmann, die met de assu- ranticfirma Langeveldt de Vos de Waal daartoe de vennootschap Vendopolis N.V. heeft opgericht. Voor de verzeke ringsmaatschappijen was dit aanleiding in te stemmen met het verzoek van V. en D. aan het nieuwe spaarplan de naam Vendo Plus Plan te verbinden. Geen fabriek in Meppel WORMERVEER De vestiging van een kalvermelkfabriek in Meppel door Wessanen's Koniniyke Fabrieken gaat voorlopig niet door. Dc plannen hier voor zijn opnieuw in studie genomen. In de aandeehoudersvergadering toonde de directie zich „niet ontevre den" over het lopende boekjaar. „De re sultaten zijn bevredigend en de omzet is niet teleurstellend". Cijfers weigerde de directie te noemen uit „concurrentie- overwegingen". Aandeelhouders vonden dat uit het jaarverslag en de vergadering bij lange na niet blijkt hoe sterk het bedrijf is. Deze week sprak drs. Schoonderbeek in Apeldoorn over duidelijkheid in de jaarverslaggevingl AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland NV deelt namens de Good year Tire and Rubber Company mede dat het bericht betreffende het bod van Goodyear op alle aandelen en certi ficaten nv rubberfabriek Vredestein ad 380 pet. (ex dividend 1969) over ca. 14 dagen zal verschijnen. Bevestigd wordt dat het bod in over leg met het bestuur van Vredestein wordt uitgebracht. UTRECHT Ondanks de afneming van het consumptief krediet is 1969 een zeer gunstig jaar geweest voor de Rijn landse Disconto Bank CV, een van het zeer geringe aantal Utrechtse onderne mingen. waarvan obligaties in de offi ciële beursnotering zi jn opgenomen. Het verslag maakt gewag van „schrijnende discriminatie bij maatre gelen tot beperking van het consump tief krediet. Door de conjunctuurmaatregelen worden in feite alleen getroffen de ondernemingen, die vallen onder de wet op het afbetalingsstelsel er. onder de geldschieterswet. Bij deze ondernemin gen is dan ook de autofinanciering in 1969 met bijna 12 pet, afgenomen, ter wijl er 4 1/2 pet. meer nieuwe auto s zijn verkocht. Doordat andere onderne mingen, die zich op het gebied van het consumptief krediet bewegen, deze be perkingen niet kennen, is het aanbod van consumptief krediet zodanig toege nomen, dat het probleem voor de con sument „hoe kom ik aan krediet" dreigt te worden vjervangen door: „Hoe kan ik weerstand bieden aan kredietverlok king". Het rechtsbeginsel, dat allen gelijk zijn voor de wet, geldt kennelijk niet voor alle bedrijven, die consumptief krediet verstrekken", aldus het verslag. Ook al daalde het consumptief kre diet (inclusief financiering van auto's), toch groeide de kredietportefeuille van ruim 14 min tot bijna 17 min. DEN HAAG De Eerste Nederland- sche Nillmij boekte over 1969 een winst van 38.3 (v.j. 34,3) miljoen. De produktie aan nieuwe levens verzekeringen steeg met 21 procent tot 2,27 miljard. Het verzekerd bedrag kwam op 12,4 miljard. Over 1969 wordt een dividend voorge steld van 4,60 (23 procent) per aan deel, waarvan al 2 (10 procent) als in terimdividend is betaald. ROERMOND Dc directie der steenfabriek L. H. Joosten NV in Roer- mond-Maasniel ziet zich genoodzaakt haar onderneming met een personeels bezetting van circa twintig werknemers op korte termijn te sluiten. Het betreft hier een bedrijf met een verouderd produktie-aparaat. Op grond van de ligging van het bedrijf binnen de be bouwde kom van de gemeente Roer mond heeft modernisering geen zin. Als gevolg van deze sluiting zal het voltallige personeel in de komende maanden geleidelijk afvloeien. De te treffen afvloeiingsregelingen zijn in overleg met de hierbij betrokken vak organisaties en de sociale werkgevers organisatie vastgesteld. Scherpe stijging kosten GRONINGEN De sterk stijgende lijn in de gasafzet heeft zich ook in 1969 voortgezet, zegt het jaarverslag van de NV Nederlandse Gasunie. De afzet van gas nam tegenover 1968 met 56 pet. toe. De totale omzet 692 min in 1968) steeg in 1969 tot 1 miljard. De investeringen in het hoofdtransportnet beliepen circa 140 min. De aanleg van de regionale en aansluitingsleidingen vergde ongeveer 80 min. Ter dekking van kapitaalbehoeften werden leningen aangedaan ad 370 min. De winst beliep 42,4 min (v. j. 53,2 min). Wel was het bruto verkoop resultaat hoger dan in 1968 nl. 205,1 min tegenover 180,5 min, maar de be drijfskosten vertoonden een scherpe stijging nl. van 127,3 min tot J162,7 min. van de aandelen en certificaten In han den krijgen zonder dat zij toezeggingen omtrent het waarborgen van de conti nuïteit van de onderneming en van de belangen van de werknemers hebben gedaan. Door de aan de gang zijnde ontwikkeling zouden niet alleen de be langen van de werknemers kunnen worden geschaad, maar ook die van de houders van aandelen en certificaten, die niet tot verkoop overgingen. Indien zal bljjken dat hier inderdaad sprake is van een overval, wensen wij duidelijk te stellen dat wij niet alleen aan een dergelijke ontwikkeling onze medewer king zullen onthouden, maar bovendien niet zullen aarzelen gebruik te maken van de ons in de statuten geboden mo gelijkheid om de verwisseling van door deze kopers verworven certificaten in aandelen op naam tegen te gaan. De ministeries van Economische Za ken en van Financiën, alsmede vak organisaties zijn van' ons standpunt op de hoogte gesteld. Onderhandse lening DEN HAAG Naar het verslag van de Ned. Dagbladunie vermeldt is de kostenstijging 1969 van dien aard ge weest, dat het niet is gelukt haar volle dig op te vangen. Daardoor is de winst, voor aftrek van vennootschapsbelas ting, zowel relatief als absoluut ge daald, en na aftrek procentueel afge nomen, zulks ondanks het feit, dat alle technische bedrijven goed bezet zijn ge weest. De resultaten van de verschillende onderdelen van het concern vertonen sterk afwijkende uitkomsten. De oplage van de groep Alg. Dagblad bedraagt nu 353.000 n blijft voortdurend stijgen met en percentage dat blangrijk hoger ligt (jan het gemiddelde stijgingspercentage van de gezamenlijke Ned. dagbladen. Alg. Handelsblad en NRC daarentegen zijn onrendabel geworden. Hun adver tentiebezetting is onvoldoende gestegen om de sterke kostenstijging te compen seren. Het Vaderland blijft zich uitste kend ontwikkelen en slaagt er in zijn sterke positie in de Haagse agglomera tie te handhaven. De rotatiedrukkerijen hebben bij toenemende omzetten goede resultaten bereikt. Ter versterking van de liquiditeit heeft de NDU een onderhandse lening gesloten van 3 min met een rente van 9 1/8 pet. en een looptijd van 5 jaar. In 1969 heeft de NDU voor 4,9 min geïn vesteerd. De financiering hiervan ge schiedt uit eigen middelen. Het nieuwe hoofdkantoor in Rotterdam zal nog dit jaar gereedkomen. De fotografische zetterij zal een belangrijke plaats in de krantenproduktie gaan innemen hoewel de ontwikkeling hoge uitgaven vergt. EINDHOVEN Vele sleepvoetpa- tiënten kunnen voortaan gemakkelijker uit de voeten dank zij een nieuw appa raat van Philips. Sleepvoetlijders lopen slecht door het niet of onvoldoende werken van de spieren, die hun voeten in beweging brengen. Het nieuwe appa raat stimuleert die spieren met elektri sche prikkels. Het is ontwikkeld door het Instituut voor perceptieonderzoek in Eindhoven in samenwerking met en kele Nederlandse revalidatiecentra. Deze week wordt het apparaat gede monstreerd in een congres van revali datieartsen in Den Haag en ruim een week later opnieuw in een congres van fysiotherapeuten in Amsterdam. Zij, die lijden aan sleepvoet, kunnen zich zelfs met behulp van een stok of kruk alleen met de grootste moeite op eigen benen verplaatsen. Het nieuwe apparaat biedt niet aan al die patiënten uitkomst. Voorwaarde is, dat de zenu wen, die behoren bij de voetbewegings spieren elektrisch geprikkeld kunnen worden. Bovendien moet een van de beide voeten gezond zijn. Het. apparaat, spierstimulator ge noemd, is alleen een hulpmiddel. Het kan sleepvoetlijders niet volledig van hun kwaal afhelpen. In ieder geval moeten sleepvoetlijders die hopen baat te vinden bij de spierstimulator, eerst een arts of specialist raadplegen voor dat zij het apparaat aanschaffen. De spierstimulator bestaat uit een elektrische krachtbron ter grootte van een pakje sigaretten, een inlegzool van rubber, een dun slangetje van rubber, dat van de inlegzool naar de krachtbron loopt, en een elektrode, die onder de knie op het gezonde onderbeen wordt bevestigd. Sleepvoetpatiënten kunnen de spier stimulator zonder hulp van anderen zelf aanbrengen en weer afdoen. Uit de beschrijving blijkt, dat de spierstimulator alleen uitkomst biedt aan patiënten met één gezonde voet. Het apparaat reageert namelijk op de beweging van de gezonde voet. Telkens wanneer de patiënt een stap heeft ge zet. worden spierzenuwen in het andere onderbeen zodanig geprikkeld dat hij een stap met zijn zieke voet kan zetten. De spierstimulator heeft zijn deugde lijkheid al bewezen in sommige revali datiecentra. Bij ongeveer vijftig van de zestig patiënten, die het apparaat op proef hadden gebruikt, constateerde men later een duidelijke verbetering bij het lopen en ook een grotere loopsnel heid.

De Vallei | 1970 | | pagina 2