Ds. Biesma bij intrede: „Betrouwbaar zijn in evangelieverkondiging Meningsverschil over drie of vier klassen Christelijke school te Achterberg gaat in noodgebouw huizen „Wij zijn hard bezig leven te verpesten" „IRENE" KIJKT UIT NAAR JUBILEUM EN VERENIGINGSGEB. LAVO school gaat nog dit jaar sluiten Gebouw op terrein langs A eh terbergsestraatweg Hearing nu op 14 mei ir Lezing over orchideeën VALLEI? Belt Vuilstorter ac' *erhaald Alleenwonende lag nacht met hersenschudding Voorzitter Jong Gelre: HoojtisfmhSf- N.Y.V.H. actief Jongen gewond bij aanrijding Volleyballen met Set-Up '69 EHBO'ers doen 1 mei examen animo van ouders en kinderen DIENAAR TAAK 10550 11079 PLAATS MAANDAG 27 APRIL 1970 VEENENDAAL „In deze wereld hebben wij, dienaren van God, de taak tegenover alle en allerlei meningen in het geheimenis van Gods heil en vrede rijk te presenteren", aldus ds. H. Biesma, tijdens de preek waarmee hij zich gisteravond aan de Christelijke Gereformeerde Bethelkerk verbond. Na een vacature van ongeveer drie jaar. ontstaan door het aangaan van een verbintenis als legerpredikant door ds. J. Langbroek, werd ds. Biesma. komend uit Aals meer. in de ochtenddienst bevestigd als predikant van de Bethelkerk. Als be vestiger trad op zijn broer ds. T. Biesma uit Lisse. Tijdens de dienst werd tot ds. Biesma ■leehts een woord van welkom gespro ken door de heer, H. N. Hardeman praeses van de kerkeraad. Na de dienst was er in een bijgebouw van de kerk gelegenheid voor de genodigden nog even bijeen te zijn. Daar werd infor meel nog door enkele sprekers, namens de classis, de zustergemeente Fniëlkerk in de Hoofdstraat en kerkelijke instel lingen gesproken. Dinsdagavond krijgt de gemeente de gelegenheid kennis te maken met haannieuwe predikant. „Het is voor u een belangrijke en verblijdende zaak, dat aan uw vacant zijn een einde is gekomen, „aldus ds. Biesma aan het begin van zijn preek. „Ook voor mijzelf is het een betekenis vol ogenblik omdat ik aan het begin sta van een nieuw tijdperk in mijn ambte lijk en persoonlijk leven. Het moge u en mij gegeven zijn hierin de leiding van Gods voorzienigheid in te zien. Uw en mijn persoonlijke aangelegenheden zijn niet het belangrijkste. Van veel groter gewicht is het feit dat ik van nu af aan als uw eigen herder en leraar het woord van Gód mag, verkondigen. Dat laatste is ook mijn taak voor deze avond, en de Here geve mij veel jaren de kracht om dat te doen." Ds. Biesma ging voor zijn preek uit van een tekst uit de eerste brief van Paulus aan de gemeente te Corinthe: „Zo moet men ons beschouwen: als die naren van Christus aan wie het beheer van de geheimenissen Gods is toever trouwd. Voor zulke beheerders is dit ten slotte het vereiste: betrouwbaar te Mijken." (1 Cor. 4 1 en 2). „Een van de hoofdzonden, die Paulus In de gemeente van Corinthe bestraf fen moest was de geestelijke hoogmoed. Eigenlijk zijn deze woorden in zich al in tegenspraak: het geestelijk leven houd juist „ootmoed" in zich. Men wist het zo goed in deze gemeente, men ei gende zich zelfs het recht toe de apos telen en hun helpers te oordelen. Men achtte de ene voorganger dermate be ter dan de ander, dat men zich zelfs naar hem noemde. Zo kwam men er toe te zeggen: Ik ben van Apollos en zetten daarbij Paulus op de laagste plaats. Paulus trok zich dat wel nitt persoon lijk aan, maar het deed afbreuk aan het gezag van het Woord. Het is een menselijke dwaasheid om zich te noe men naar, of te beroepen op een mens, want de kerk is groot in zijn hoofd Je ins Christus. Moet de kerk dan gaan twisten over de meerdere of mindere grootheid of wel sprekendheid van de mensen die al- ELST Op uitnodiging van de Cul tuur-Natuurhistorische Vereniging Zuid-Oost-Utrecht zal dinsdagavond 28 april in het wijkgebouw aan de Vee- nendaalsestraat, ir. H. L. Bernelot Moens, die in Wageningen werkzaam is, een lezing houden over orchideeën, die hij tijdens zijn werkperiode op Nieuw Guinea heeft bestudeerd en gefotogra feerd. Spreker zal deze lezing toelich ten aan de hand van een aantal prach tige dia's. Op Hemelvaartsdag (7 mei), zal weer de traditionele dauwtraptocht plaats vinden. Er zijn al verschillende voorbe reidingen getroffen om de deelnemers een genoeglijke ochtend te verschaf fen. Er is ondermeer een quiz, die met een boek als inzet voor de winnaar. Ge gadigden dienen om 5.30 uur 's ochtends bij de Ned. Herv. Kerk te Eist aanwezig te zijn. Voor niet-leden kost de dauw traptocht f 1, per deelnemer. Men wordt verzocht schrijfgerei mee te brengen. Bij regenachtig weer wordt de tocht tot tweede Pinksterdag uitgesteld. VEENENDAAL De hearing waarbij aan de ongeorganiseerde jeugd inspraak wordt verleend over de bestemming van de YVillibrordusschooI zal nu ge houden worden op donderdagavond 14 mei in het NVV-gebouw. Het panel dat vragen zal beantwoor den en suggesties gaat beluisteren be staat uit de raadscommissie, die vorig jaar in het leven werd geroepen en wordt gepresideerd door de heer R. Dekker, chef sport- en jeugdzaken van de gemeente Ede. Uitgenodigd wordt de jeugd van 16-25 jaar. De aankondiging van de hearing zal onder meer geschie den in fabriekskantines, scholen, enz. leen maar de boodschap van deze Christus gebracht hebben? Weet ge, zegt Paulus hoe ge ons beschouwen moet? als dienaren van Hem die ons gezonden heeft. Het woord dienaar heeft in de tekst de betekenis van een „dienaar, die overal heen gezonden kan worden". Of dat nu Amsterdam, Aals meer, Veenendaal, Toradjaland of Ven- daland is. Het is de taak van die diena ren het geheimenis van God over te brengen. Paulus gebruikt het woord ge heimenis (in het grieks mysterion, waar ons woord mysterie van is afgeleid) om de kern van het evangelie aan te dui den: Jezus Christus, de gekruisigde en opgestane Vredesvorst. Jezus Christus is Gods antwoord op de problemen van deze wereld. Welke oplossing de mensen ook gevonden heb ben voor die problemen, geen biedt er uitzicht op hoop, omdat ze die Jezus missen. In Christus is de wegneming van schuld en zonde gegeven. De eeu wige God staat met al zijn deugden al leen achter deze Christus als redder van de mens en de wereld. Daarom zul len alle pogingen van mensen, hoe goed en soms ook hoe vroom ook be doeld doodlopen. Het geheim van deze wereld is, dat God er is en dat Hij de God is, die in Christus zondaren in zijn hart sluit. In dien de wereld God laat zijn dit Hij is in Christus Jezus en Hem in die Jezus laat doen wat Hij doen wil, dan kan de wereld leven, dan zal de wereld vrede dragen. Maar als wij hem niet willen aanvaarden, dan kunnen wij niet be staan en niet leven. De tragiek van deze tijd is, dat er allerwegen leuzen worden aangeheven en oplossingen worden voorgesteld, maar alle buiten Christus om, In deze wereld hebben wij, dienaren, de taak tegenover alle meningen in hel geheimenis van Gods Vrederijk te pre senteren. We moeten laten zien, dat men aan dit geheimenis alleen door het geloof deel kan hebben. Genade kan alleen maar beantwoord worden door geloof. Wij mogen en moeten het zijn die de genade mogen uitdelen. Zo hebt u ons te beschouwen, te beoordelen en te aanvaarden. Wat u verder denkt en doet is uw verantwoor delijkheid tegenover God. Voor ons is er maar een eis: dat we betrouwbaar blijken te zijn. Dat we de boodschap onverkort en ook met niets er aan toe gevoegd uitdragen." Aan het eind van de dienst zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar de (aangepaste) woorden van Psalm 17:4 toe: „Maak uwe weldaan wonder baar". dan «van a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 oor 's Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwo Veenendeelseweg 159 VEENENDAAL Vrijwel de ge- hele Pander-familie was zaterdag- avond uitgeweken om in schouw- S burg Junushoff de finale bij te wo- S nen van de feestelijkheden ter ge- legenheid van het 50-jarig bestaan S van het bedrijf. Met als decor 1920 Panter 1970 traden tal van radio en t.v. bekende artiesten op, waarmee men zich opperbest ver- maakte. Een drietal bands van uit- eenlopende pluimage zorgden daar- i na voor een bijzonder gezellige sfeer en een welluidende ouverture voor een volgende jubileumperiode. SCHERi 3L Ondanks het feit, dat er Scherpenzeel en in de omliggende gemeenten een zeer goede vuilnisophaaldienst functioneert, zijn er toch nog mensen die met hun auto er op uittrekken om vuil in de bossen van Scherpenzeel en omgeving te depone ren. Regelmatig lukt het de daders op te sporen en procesverbaal op te ma ken. Zo troffen G. van Ginkel Van de Veldpolitie en jachtopziener J. Koudijs weer een hoop vuil aan op de Voskui- lerdijk. Men stelde een onderzoek in en men wist beslag te leggen op de dader een zekere K. uit Woudenberg die tr nog al een behoorlijke reis voor over had gehad om zich van het vuil te ont doen. VEENENDAAL De alleenwonende 56-jarige H. S. heeft van vrijdag op za terdag bewusteloos in zijn woning aan de Parallelweg gelegen, nadat hij vrij dagavond vrij ernstig aan het hoofd gewond raakte bij een val van de trap. De man werd zaterdagmorgen door buren gevonden. Men alarmeerde de ambulance die de man naar het Julia- naziekenhuis overbracht. S. kreeg on dermeer een hersenschudding en diver se verwondingen. RHENEN In de zomer van 1968 werd door de gemeenteraad van Rhenen aan het bestuur van de stichting ter behartiging van de belangen van scholen met de Bjjbel op reformatorische grondslag te Achterberg medewerking verleend voor de stichting van een vierklassige bijzondere school voor basisonderwijs in Ach terberg. Deze buurtschap heeft tot nu toe alleen een basisschool voor openbaar onderwijs. De start van het bijzonder onderwijs komt nu in zicht. Ter voorlopige voorziening in de behoefte aan lokaalruimte kan het bestuur binnenkort de be schikking krjjgen over een houten noodgebouw, waardoor het mogelijk is deze school per 1 augustus 1970 in gebruik te nemen. Het schoolbestuur heeft verzocht ter dekking van de hiermede verband hou dende financiële verplichting voor dit noodgebouw een huurvergoeding te verlenen. Deze financiële verplichting bestaat uit de betaling van rente a 8 1/2 pet. per jaar en aflossing gedurende acht haar over een bedrag van 91.349.zijnde de waarde van een vierklassig noodgebouw. In de gemeenteraadsvergadering van morgenavond komt deze zaak aan de orde. Er blijkt uit de stukken, dat er verschil van mening bestaat over drie of vier klassen. B. en W. merken hier over op: „Hoewel wij het schoolbestuur hebben toegezegd bereid te zijn de raad voor te stellen een huurvergoeding voor een drieklassige school te verlenen, acht het schoolbestuur de stichting van een vierklassig gebouw nodig. Wij menen daarom, dat zolang het schoolbestuur niet heeft aangetoond dat een voor vier klassen voldoend aan tal leerlingen de nieuwe school gaat be zoeken, ten hoogste een huurvergoeding kan» worden toegekend voor een drie- klassig gebouw. De waarde van een zo danig gebouw dient te worden gesteld op 83.849.Op basis van een achtja rige annuïteit tegen een rente van 8l/2 pet. per jaar voor een investering van 83.849. hebben wij de huurvergoe- ARNHEM Waarom staat de Unile ver in Nederland en niet in de ontwik kelingslanden. Hier draagt de fabriek alleen maar bij tot de luchtvervuiling, verrijkt alleen de rijke landen en ver armt de arme landen nog meer. „We zijn heel hard bezig ons leven te verpesten", die waarschuwing lanceerde zaterdag de voorzitter van Jong Gelre, ADVERTENTIE J. O. Kersjes uit Ruurlo, op de voor jaarsvergadering van de plattelandsjon geren in Arnhem. Hij oefende scherpe kritiek op het huisje-boompje-beestjes systeem, waarin iedereen op winstbejag uit is. „Dat gaat vaak gepaard met geestelijke verarming. Kijk maar naar de flats, de hokken, de volte waarin de mensen wel moeten leven terwijl de so ciale leegte op haar prooi loert!" Ook de water- en luchtverontreini ging passeerden de revue, waarbij de voorzitter van Jong Gelre er de nadruk op legde dat niet alleen de industrie boosdoener is. „Ook de enorme hoeveel heden mest die de veredelingssector voortbrengt vormen een probleem." Hij noemde het logisch dat de stads bewoners steeds hun omgeving verlaten als ze er eens op uit willen. „Laat het platteland zichzelf niet in een hokje insluiten, maar juist reclame maken voor deze vorm van recreatie. Het moet toch mogelijk zijn de vlag uit te hangen, ze te ontvangen. En dan kunnen deze recreanten bovendien met eigen ogen zien net welke problemen de landbouw heeft te kampen. Dat is een kans wederzijds begrip aan te kweken. Nog te vaak wordt het woord boer in de verkeerde zin gebruikt, omdat men er geen flauwe notie van heeft wat er bij een modern bedrijf komt kijken". De heer Kerjes zag hierin juist voor de plattelandsjongeren een enorme taak. De afdeling Lochem van Jong Gelre liet 's avonds haar musical The Boy Friend zien. ding voor 3 leslokalen voor-een tijdvak van acht achtereenvolgende jaren vast gesteld op 14.869.per jaar." Het schoolbestuur heeft verzocht de noodschool te mogen plaatsen op een terrein, gelegen aan de Achterbergse- straatweg. Dit terrein ligt in het be stemmingsplan Achterberg en is eigen dom van de gemeente Rhenen. De grond is ingebracht bij het gemeentelijk grondbedrijf. VEENENDAAL De Veenendaalse afdeling van de Ned. Ver. van Huis vrouwen was deze maand weer actief. Dinsdag 21 april werd het toneelstuk „Het levenselixer" opgevoerd door le den van de Arnhemse afdeling. De kwaliteit van het gebodene was zeer goed, zodat de aanwezigen op een pret tige avond kunnen terugzien. Eerder deze maand was er een ten toonstelling van door de leden vervaar digde wandkleden. Het vervaardigen yan deze kleden was de dames geleerd in 5 lessen. Het resultaat was verras send. Volgend seizoen worden de lessen voortgezet. VEENENDAAL Zondagmorgen raakte op de Nieuweg een 13-jarige Amsterdamse jongen gewond toen hij zonder uit te kijken de weg overstak. De jongen L. de W. die met zijn ouders op de camping „de Batterijen" kam peerde, liep vanaf de 2e Melmseweg de straat op, waarbij hij werd aangereden door een personenauto bestuurd door G. D. uit Veenendaal. De jongen werd per ambulance naar het Juliananziekenhuis overgebracht. J SCHERPENZEEL Het gaat goed met de Scherpenzeel se Volleybalvereni ging- Door de verbouwing van de gemeen telijke tierhal tot speelhal is er een fraaie sportaccommodatie bijgekomen die Set-Up '69 ruime mogelijkheden biedt. Komend seizoen wil de club met di verse teams aan de competitie deelne men maar om de Volleybalsport nog meer bekendheid te geven wil men in Scherpenzeel meer gaan doen. Het be stuur is van plan een competitie te or ganiseren voor scholen, verenigingen en bedrijven, die vermoedelijk op donder dagavond gaan spelen. Spelers die in competitieverband in de NeVoBo spelen mogen niet meedoen, de NeVoBo spen mogen niet meedoen. Daar er aan een dergelijke competite veel werk verbonden is wil de clublei ding graag vroeg genoeg weten of er belangstelling voor is Er zal een klein bedrag als inleggeld worden gevraagd van de deelnemers. Men kan zich aanmelden bij de heer H. J. v.d. Hoeff, Eikenlaan 27 (tel. 1584), B. en W. verklaren tegenover de raad er geen bezwaar tegen te hebben dat dit terrein voor ten hoogste acht jaar voor de tijdelijke plaatsing van een nood school wordt verhuurd. De huurvergoe ding hebben zij bepaald op 3528. per jaar, die met' het grondbedrijf ver rekend dient te wor.den. Tenslotte is er bij begrotingswijziging een bedrag van bijna 25.000.ge raamd voor het aanbrengen van een schoolterrein met eenvoudige afraste ring, het aanbrengen van verlichtings armaturen, zonwering, gaskachels en vloerbedekking. EDERVEEN Zaterdagavond hield het fanfarekorps „Irene" voor een vol marktgebouw de jaarlijkse winteruit- voering. De uitvoering bestond voor de pauze uit muziek door het fanfarekorps „Irene" onder leiding van de dirigent de heer S. G. Hasselaar en het tamboer korps onder leiding van de heer H. v. Beek. Na de pauze werd opgevoerd het toneelstuk „Verlate huwelijksreis" door de amateur Toneelvereniging ATS uit Scherpenzeel. Het fanfarekorps leidde de avond in met de Prinses Irene-mars waarna de voorzitter de heer C. Smit alle aanwezi gen van harte welkom heette. Hij hoop te dat het de laatste keer zou zijn dat men gebruik moest maken van het to taal ongeschikte marktgebouw maar dat men het volgend jaar van het in aanbouw zijnde verenigingsgebouw ge bruik zal kunnen maken. In het bijzonder verwelkomde de voorzitter de wethouders Rozeboom en Bos uit Ede die hij dank bracht voor de subsidie die de vereniging dit jaar weer had ontvangen. Verder waren onder de aanwezigen de heer Brunekreef van de Edese mu- ziekfederatie en diverse afgevaardig den van zusterverenigingen. De heer Smit deelde verder mede dat de vereni ging grote plannen heeft voor de toe komst. In 1973 bestaat de vereniging 25 jaar en men wil door tal van acties proberen in het jubileumjaar nieuwe uniformen aan te schaffen. De voorzitter toonde zich bijzonder verheugd over de komst van het nieuwe verenigingsgebouw en hoopte door de betere accommodatie op een aantal nieuwe leden en donateurs. Hierna werd het muziekprogramma voortgezet door het fanfarekorps met enkele pittige marsen. Tussen het muziekprogramma door trad het tamboerkorps op voor het pu bliek. Beide korpsen kregen een dave rend applaus. Ook het toneelstuk dat na de pauze werd opgevoerd had een groot succes. ELST Dp vrijdag 1 mei zal van 15 kandidaten het EHBO-examen worden afgenomen in het wijkgebouw aan de Veenendaalsestraat. Dit geschiedt door Dr. Emmelot. Verder zullen tegenwoordig zijn dr. Ossendorp uit Amerongen (do cent), en de instructeurs Borsje en v. Wamel uit Eist. Voorts maakt het bestuur bekend, dat, hoewel de onlangs gehouden olie bollenactie, georganiseerd door wandel- sportvereniging De Rijnkanters, zeer succesvol is verlopen, men het gewenste doel nog niet heeft bereikt. De dringend benodigde beademings pop (fantoom), die zeer veel geld kost, kan daarom nog niet worden aange schaft. Iemand uit de omgeving van Eist, die anoniem wenst te blijven, staat evenwel garant voor het ontbrekende geld, indien dit niet op andere wijze wordt gevonden. RHENEN Op het laatste nippertje hebben burgemeester en wethouders van Rhenen nog een punt aan de agenda voor de gemeenteraadsvergadering van morgenavond toegevoegd, namelijk een voorstel om de bestaande v.g.l.o.-oplei- ding met ingang van I augustus 1970 te beëindigen en per gelijke datum tevens de l.a.v.o.-school op te heffen. Het betreft hier de houten school aan de Groe- neweg. Het personeel van de school zal per gelijke datum ontslag worden ver leend wegens opheffing der school. Voor zover nodig en gewenst zullen de kin deren, die dit jaar op het examen worden afgewezen, in de gelegenheid worden gesteld hun opleiding het komende jaar in Zeist te voltooien. B. en W. zijn be reid de daaraan verbonden reiskosten te vergoeden. „Bij de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs op 1 augustus 1968 werd de openbare 4-jarige vglo-school aan de Groeneweg omgezet in een tweejarige lavo-school. De kinderen, die in dat jaar voor deze school waren aan gemeld, werden derhalve als lavo-leer- lingen ingeschreven en gaan dit jaar de school verlaten. Aangezien zowel vorig jaar als dit jaar voor de lavo-school geen nieuwe leerlingen zijn aangenomen, is deze school hiermee in feite opgeheven", al dus luidt de aanhef van het voorstel tot opheffing van burgemeester en (wet houders. Het college merkt verder op, dat van de leerlingen, die op 1 augustus 1968 nog het programma van het 2e, 3e en 4e leerjaar van de vglo volgden, op 1 au gustus a.s. alleen die van eerstgenoem de groep zullen zijn overgebleven. Deze leerlingen in totaal 13 heb ben een verkorte opleiding voor mid denstand en ivio gevolgd en doen dit jaar het examen, dat zij normaal vol gend jaar zouden afleggen. Formeel zouden deze kinderen nog een jaar de school kunnen blijven bezoeken. „Wij hebben ons echter afgevraagd", aldus B. en W., „of het praktisch moge lijk en zinvol is voor een beperkte groep leerlingen de hele schoolorgani satie in stand te houden. Anderzijds zijn wij van oordeel, dat het belang van het kind dient tt preveleren en de leer lingen in elk geval de gelegenheid moe ten hebben de opleiding te volgen, die hun bij aanmelding aan de school voor ogen stond. De ouders van de betref fende leerlingen zijn voor een gesprek hierover uitgenodigd. Slechts de ouders van 7 leerlingen gaven hieraan gehoor. Daarbij bleek, dat één leerling de school in elk geval nog dit jaar zal verlaten. Er bleven dus 6 ouderparen over die belangstelling toonden voor de verdere toekomst van hun kind en de wens te kennen gaven, dat hun kind de kans zou krijgen zo nodig volgend jaar het txamen nog een keer over te doen. Dit zou kunnen betekenen, dat de school volgend jaar door slechts 3 a 4 leerlingen zou worden bezocht. Aange zien de examenresultaten eerst in juni en juli bekend worden, kan daarop met een beslissing over het al of niet voort zetten van de school niet worden ge wacht, daar bij ontslag van het perso neel een opzegtermijn van drie maan den in acht moet worden genomen*, aldus B. en W. Thans blijkt dat deze hele zaak is voorgelegd om advies aan de betref fende rijksinspecteur. Deze heeft ip overweging gegeven na te gaan of in de omgeving een soortgelijke onder- wijsmogelijkheid is waar kinderen het komende schooljaar hun studie even tueel kunnen voortzetten. Bij informatie door .B en W. is ge bleken dat in Zeist uit de vroegere Her vormde vglo éen scholengemeenschap voor lavo en leao is gevormd waaraan evenals in Rhenne nog een vglo-afde- ling is verbonden. Ook daar leidt men op voor middenstand en ivio en in 1971 zullen voor deze opleidingen nog ea- mens worden afgenomen. Deze school wordt onder andere bezocht door leer lingen uit Amerongen en Veenendaal. Aangezien er met Zeist een goede busverbinding bestaat lijkt het .B en W. een redelijk alternatief. Na overleg mei de inspecteur bleek ook hij van oordeel te zijn, dat dit voor die kinderen die het diploma dit jaar niet mochten behalen, een aanvaardbare oplossing te zijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 3