Oud-generaal erkent: „Ik had aan Grebbe niet genoeg inzicht" Paus kwaad op de pers Aarden ziet kansen voor 'n progressief minderheidskabinet Vloerbedekking kopen volgens het boekje. ekaapt Balamundi vloerbedekkingen S. J. van den Berg die China bezocht meent: Rood China kan 't Westen technisch nooit verslaan Husqvarna Zeker twintig doden in weekend verkeer Kleine raket bracht kunstmaan in ruimte Hupsakee-daar gaat Friso Met muziek meer melk Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595,- Weer Spoetnik gelanceerd Beroering over doodvonnis in mei 1940 over sergeant Chris Meyer uit Dieren CHU -voorzitter heeft kritiek op 'N aticaaii O ver strom i n en in Joegoslavië Voedselvlucht wordt woensdag herhaald Rij-examen in automatische auto's 1 juni voor iedereen Ook dr. Sijes hoogleraar In sekten vraten palmen kaal GEZIN OMGEKOMEN BIJ BOTSING „VOORBEELD" ONJUIST RADIO VERONICA WEGPIRATEN TE KLEINE BOCHT IN BELGIË Praktica super TL MAANDAG 27 APRIL 1970 rote beroering is ontstaan over het doodvonnis, dat in mei 1940 door een Ne- derlandse krijgsraad tegen een Nederlandse militair werd uitgesproken: de sergeant Chris Meyer uit Dieren. Naar thans is gebleken, heeft men dit vonnis en de voltrekking ervan tot nu toe geheim prqberen te houden. Zelfs de ouders van het slachtoffer waren tot voor kort onbekend met dit dra ma: zü hadden in mei 1940 het bericht ontvangen dat hun enige zoon was gesneu veld. Alleen de moeder is thans nog in leven. In „Mei '40", het derde deel van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", heeft professor dr. L. de Jong al grote aandacht aan dit doodvonnis gewijd. Hij deed dit in een beschrijving van het zeer emotionele en weinig doeltreffende beleid van de ge neraal J. Harberts, die in de mei-dagen van 1940 het bevel voerde over een sector van de Grebbe-linie. Professor De Jong beschrijft dat de generaal geen enkel inzicht had in de krachtsverhoudingen en dat hij alleen maar zeer opgewonden reageerde op elke vordering, die het Duitse SS-leger in zijn gebied maakte. Harberts meende, dat de Nederlan ders laf waren en hij kreeg de „origi nele" gedachte dat er een doodvonnis moest komen om de Nederlandse solda ten tot een standvastiger verzet te prik kelen. Eerst wilde hij een vaandrig op be schuldiging van desertie laten fusille ren, maar toen hij merkte, dat de krijgsraad aarzelde, liet hij de dienst plichtig sergeant Chris Meyer voorge leiden. Harberts deelde de krijgsraad mee dat hij een doodvonnis verwachtte. Hoewel één lid van de krijgsraad pro testeerde tegen deze inbreuk op de ge rechtelijke onafhankelijkheid, gaf de krijgsraad de woedende Harberts zijn zin: zonder dat de ongelukkige sergeant een behoorlijke verdediger kreeg toege wezen, werd hij op zondag 12 mei 1940 ter dood veroordeeld en enkele uren la ter doodgeschoten. Over deze kwestie is door dienst vrienden van sergeant Chris Meyer veel gesproken, maar zij hadden tot voor i VATICAANSTAD Een vertoornde paus Paulus VI heeft de pers beschul digd van verdraaiing van het nieuws over zijn bezoek aan Sardinië in ver band met het incident met dc anar chisten. De paus noemde Italiaanse bladen, die het incident met grote koppen in de edities van zaterdag brachten „niet lan ger bladen van informatie, maar van deformatie". Hij hield vol dat de ontvangst die hem vrijdag in Cagliari ten deel was gevallen „allerhartelijkst en zeer mooi" was. „In feite alle kranten die zich groot noemen, hebben het nieuws absoluut op zijn kop gezet", aldus de paus. De paus sprak kort nadat een woord voerder voor het Vaticaan bekend had gemaakt dat de stenen die door anar chisten gegooid werden, niet voor de paus bedoeld waren. Waarnemers in het Vaticaan ver wachten dat de veiligheidsmaatregelen rond de paus voortaan strenger zullen *ijn. DRIEBERGEN De voorzitter van de CHU., prof. dr. J. W. van Hulst, heeft zaterdag kritiek geuit op het Va ticaan. Sprekend voor de voorjaarsconferen tie van de CH-jongerenorganisatie in Driebergen zei hij ongerust te zijn over de bestemming van de miljoenen Ame rikaanse dollars die de paus heeft ge kregen. „Ik weet het niet zeker maar ik heb wel enige aanwijzing dat dit geld toch weer heeft gediend om bestaande regimes in het zadel te houden." De heer Van Hulst vroeg zich af of een rooms-katholieke minister van bui tenlandse zaken (Luns) de aangewezen man is om de politiek van het Vaticaan te beïnvloeden. BELGRADO Dertienduizend bewo ners van door overstromingen getrof fen dorpen Bosnië worden bedreigd door schaarste aan levensmiddelen. Ook veevoer begint schaars te worden in de dorpen. Aangezien alle bronnen en wa terputten zijn ondergelopen vreest men voor epidimieën als het water gaat zak ken. kort geen mogelijkheid om de zaak te onderzoeken. Elk onderzoek liep dood bij militaire instanties, die geen inlich tingen wensten tegeven. Zowel voor de familie als voor zijn dienstvrienden werd de officiële lezing volgehouden, dat de sergeant in het ge vecht was gesneuveld. Twee dagen na dat generaal Harberts het doodvonnis had doen voltrekken, werd hij wegens onbekwaamheid door de generale staf van zijn commando ontheven en naar huis gestuurd. Gisteren werd een radio-interview met de nog steeds in leven zijnde heer Harberts uitgezonden. Tijdens dat in terview bleek dat het hoogst onwaar schijnlijk moet worden geacht dat de beschuldiging van desertie waarop dc sergeant werd gevonnist juist is ge weest. De heer Harberts wist voor de radio slechts te vertellen, dat hij op dc bewuste dag kennelijk geen voldoende inzicht in de feitelijke situatie heeft gehad. Prinses Beatrix en prins Clans zijn zaterdag na een wereldreis van ruim drie weken op Schiphol teruggekeerd. Zij werden er verwelkomd door twee van hun zonen, de prinsen Willem-Alexander en Friso. De laat ste trok het volle profijt van zijn weey aanwezige ouders door zich schate rend van het lachen van een afstapje te laten tillen. AMSTERDAM Het radicale Tweede-Kamerlid drs. Aarden verwacht, dat de P.v.d.A.. D'66, P.P.R. en eventueel de P.S.P. en individuele personen uit A.R.P. en K.V.P. een stembusakkoord zullen sluiten en na de volgende verkiezingen een progressief minderheidskabinet zullen vormen. Op een vergadering van de kerngroep van de PPR, zaterdag in Amsterdam, voorspelde de heer Aarden dat de pro gressieve partijen zelfstandig aan de verkiezingen mee zullen doen. „De ont wikkelingen binnen de P.v.d.A. vind ik niet bevorderlijk vor een snel tot stand komen van een Progressief Akkoord en D'66 is zelfs nog niet eens toe aan een losse verbintenis", meende het Kamer lid. Drs. Aarden sloot een tweede kabi net-De Jong in 1971 uit, omdat de con fessionele partijen te veel zullen ver liezen. Bovendien groeit in die partijen de weerstand tegen samenwerking met de VVD, meende hij. Volgens de heer Aarden, maakt het kabinet „een redeijk kansje" om de eindstreep te halen. De belastingverho ging voor 1971 en het al of niet verbie den van Radio Veronica zijn de voor naamste obstakels. Impopulaire belastingmaatregelen kunnen missschien leiden tot vervroeg de verkiezingen, aldus het Kamerlid. Drs. Aarden, twee jaar geleden uit de KVP getreden, vond de recente ontwik kelingen in die partij belangrijk. Het Kamerlid suggereerde dat iemand als oud-premier Cals zou kunnen bemidde len met de P.v.d.A., nu de KVP een progressief rapport-Steenkamp op ta fel heeft gelegd. De PPR-kerngroep besloot met krap pe meerderheid het Eerste-Kamerlid J. Tonnaer aan het in juni te houden con gres voor te dragen als nieuwe voorzit ter. Hij volgt mr. E. Jurgens op, die o.a. lijsttrekker wordt bij de raadsverkie zingen in Amsterdam. DEN HAAG Als de weersomstan digheden het toelaten, zullen woensdag met een vlucht van Britse en Neder landse militaire vliegtuigen de voedsel- vluchten van 1945 worden herhaald. Woensdag is het precies een kwart eeuw geleden, dat de eerste van de voedselvluchten werd ondernomen. Om half een 's middags zal de for matie bij Hoek van Holland ons land binnenvliegen. Zij vliegt langs de Nieu we Waterweg over Maassluis, Vlaardin- gen en Schiedam naar Rotterdam (on geveer 12.40). Vandaar naar Delft en Den Haag. De formatie buigt omstreeks 12.46 uur bij de vuurtoren in Scheve- ningen naar het noorden of richting Leiden en vandaar naar Gouda (12.54 uur), Utrecht (13.00 uur), Ede en Hoen- derloo. Dan draait de formatie richting Hilversum (13.22) op weg naar Amster dam (omstreeks 13.27 uur boven het Centraal Station) en naar Haarlem (13.21 uur) waar de formatie wordt ont bonden). Op verschillende punten van deze route zullen herdrukken van het nieuwspamflet „De Vliegende Hollan der" worden afgeworpen, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog boven ons land werd verspreid. ADVERTENTIE Ja, waarom zou u 't uzelf moeili|k maken door winkel-in winkel-uit te rennen als je thuis op je gemak de juiste vloerbedekking kunt uitkiezen met de gratis Balamundi Omnibus. In dat handige boek vindt u alles wat er zo'n beetje aan woonplezier te koop is. Van stoei-proof Balatred vinyl tot leefgraag Mundiana tapijt. Uitgekiend gerangschikt, kleur bij kleur. En reuze schappelijk geprijsd. Weet u tenminste waarover u praat als u straks voor de Grote Beslissing staat. Dus handel één keertje gewoon volgens het boekje en vul even de bon in. Voor'i gemak. RIO DE JANEIRO Een lijntoestel van de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij VASA is op weg van Brasilia naar Manaus gedwongen van koers te veranderen en naar Cuba te vliegen. De Boeing 737 heeft inmiddels reeds een tussenlanding in Georgetown, Guyana, gemaakt. Luchtvaartautoriteiten in Sao Paulo hebben meegedeeld dat het gekaapte vliegtuig 37 passagiers en zeven beman ningsleden aan boord had. Het gekaapte Braziliaanse passagiers vliegtuig is zaterdagavond van het vliegveld Timehri bij Georgetown opge stegen naar Cuba nadat de passagiers waren uitgestapt en het toestel was bij getankt. l Stuur ons maar zo'n gratis kijkboek. Je weet nooit waar het goed voor is. Naarn:- Adres:.- Plaats:. Uitknippen. Opsturen, (maar alsjeblieft geen postzegel plakken) naar: Balamundi Nederland N.V., Huizen Nh. Antwoordnummer 21 DEN HAAG Met ingang vari 1 juni mag iedereen rij-examen doen In een auto met automatische versnelling. Hel rijbewijs geldt echter het eerste jaar uitsluitend voor deze categorie auto's. Daarna mag met dit rijbewijs ook In alle andere personenauto's worden ge reden. Het Koninklijk Besluit, waarin dit wordt geregeld, is zojuist afgekomen. Tot nu toe mochten alleen eigenaars van een nieuwe automatisch geschakel de auto rij-examen in dit type auto doen. Ook personen boven de zestig jaar met een nieuwe of tweedehandse automatische auto worden toegelaten. AMSTERDAM Dr. B. Sijes, nu verbonden aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, is benoemd tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Dr, Sijes zal de zogeheten „Cleverin- ga-leerstoel" gaan bekleden. Hij gaat zich in het bijzonder bezighouden met de maatschappelijke structuren en de politieke structuren en de politieke stelsels van de twintigste eeuw. De leerstoel is vernoemd naar pro fessor Cleveringa, de hoogleraar die met zijn redevoering in 1942 het massa le studentenverzet inluidde. De heer Sijes is sinds 1968 eredoctor in de sociale wetenschappen. Djakarta Insekten hebben op mid den-Java 156.000 kokospalmen kaalge vreten, zo meldt Anatar. In totaal staan op midden-Java 20 miljoen kokospalmen, die jaarlijks on geveer 700 miljoen kokosnoten leveren. Deskundigen zijn naar midden-Java vertrokken om een einde te maken aan de insektenplaag. In 1969 werden in ge heel Indonesië ongeveer 1 miljoen ko kospalmen door insekten kaalgevreten. Indonesië een van de grootste kopra- exporteurs van de wereld. MOSKOU De Sowjet Unie heeft zaterdag de 335ste satelliet in de Kos- mos-serie gelanceerd, aldus bericht Tass. De Spoetnik heeft een omwente lingstij d van 91 minuten. Zijn vaan heeft een hoogste punt van 415 km en een laagste punt van 245 km van d« aarde, en maakt een hoek van 48.7 gra den met de evenaar. WASSENAAR De beer S. J. van den Bergh was in 1965 met een Nederlandse handelsmissie in communistisch China. Hij acht het met enkele andere zakenlieden in Westerse landen onaanvaardbaar dat men communistisch China in een economisch isolement houdt. Ook hij is verrast door het lanceren van de Chinese kunstmaan, maar wellicht minder verbaasd dan vele anderen in het Westen. TOKIO Bij een recente proef is gebleken dat de produktie van moe dermelk met 50 tot 150 procent toe neemt bij het luisteren naar de juiste muziek. Van de 120 vrouwen voor wie gram mofoonplaten werden gedraaid, rea geerden er slechts vijf niet, aldus dr. Ikuya Oka, van de Rode Kruis- kraamkliniek in Tokio. Volgens dr. Oka, is opgewekte in strumentale muziek, koorzang en se- miklassieke muziek het bevorderlijkst voor het opvoeren van de moeder- melkproduktie. Sommige muziek daartegen, zoals swing en elektroni sche muziek, veroorzaakte een terug gang van de melkafscheiding. Wat is uw indruk van de indus triële en wetenschappelijke ontwikke ling in Communistisch China toen u daar was? Wij bezochten China, toen het zich in een crisissituatie bevond. In 1965 trok de Sowjetunie van de ene dag op de an dere al haar téchnici en wetenschaps mensen uit China terug. Het gigantische land bevond zich plotseling in een industrieel en weten schappelijk luchtledig, maar een volk van 800 miljoen mensen dat met geest drift aan het werk gaat kan veel berei ken". Communistisch China heeft in 1956 een twaalfjarenplan opgesteld om het Westen op industrieel en wetenschap pelijk gebied in te halen. Zou deze kunstmaan een vrucht van dit plan kunnen zijn? „Ongetwijfeld, maar naar mijn me ning is het onmogelijk dat Communis tisch China het Westen ooit met het daar heersende systeem technisch en wetenschappelijk zal inhalen". Rusland heeft met het lanceren van de Spoetnik een enorm prestige gewon- ADVERTENTIE .-■f Zend deze advertentie in een ongefrankeerde enveloppe aan: ijto Husqvarna, Antwoordnummer 1846, Amsterdam en U ontvangt MK gratis fraaie brochures. rdp <£g Uit Zweden DEN HAAG Het verkeer heeft in het afgelopen weekeinde in ons land ze ker twintig doden geëist. Het ernstigste ongeluk had zondagmiddag plaats op Rijksweg 20 in de gemeente Naaldwijk. Daarbij vielen vijf slachtoffers een gezin van vader, moeder en twee kinderen uit Maassluis, en een jonge vrouw van 24 jaar, eveneens uit Maassluis. Twee perosnenauto's reden frontaal op elkaar in op de middenbaan van een driebaansweg. De namen van de slachtoffers zijn: de heer F. W. Pont (34), zijn echtgenote mevrouw A. T. M. Pont-Verhaar (30) en hun dochtertjes Hillegond? (3) en Leo- nie (1). Zij waren bij het ongeluk op slag dood. Later overleed de 24-jarige mej. M. C. van der Velde uit Maassluis, een inzittende van de andere auto. De bestuurder van deze auto, de 21-jarige O. Bonte uit Vlaardingen, is zeer zwaar gewond en twee overige inzittenden, een broer en een schoonzuster van mej. Van der Velde, zijn zwaar gewond naar het Vlaardingse ziekenhuis overge bracht. De Haagse politie heeft een 23-jari- ge tegelzetter gearresteerd, die aterdag- ochtend vreog twee fietsende jongens met grote snelheid op de Vaillantlaan aanreed en daarna verdween. De beide slachtoffers, de 17-jarige B. den Duiken en de 19-jarige J. J. Hou- waart, overleden kort na aankomst in het ziekenhuis. Toen zij op straat lagen, werden zij opnieuw door een eveneens veel te hard rijdende auto overreden. Ook dee au tomobilist bekommerde zich niet om de slachtoffers en reed door. De politie probeert ook hem nog te vinden De tegelzetter werdt ervan ver dacht onder invloed te hebben gereden. In Oranjewoud overleden zaterdag twee meisjes uit Heerenveen, van 4 en 6 jaar, die plotseling de weg overstaken en daarbij werden aangereden door een Franse automobilist. Zondag overleden in een zieknhuis in Meppel een 68-jarige Ambonese vrouw uit Huizen en haar 42-jarige dochter, nadat hun auto in een slip was geraakt en over de kop was geslagen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 34-jarige man uit Cuijk overre den. Hij zat op de provinciale weg Beers-Gassel (N.Br.) naast zijn fiets. In dezelfde nacht overleed in een zieken huis, in Amsterdam de 60-jarige D. Overmaak, een bromfietser die was aangereden door een wagen met Ameri- ans kenteken. Zaterdagoi. kwam de 17-jarige bromfietser M. W. Beljaars op een met automatisch knipp- perlichten beveiligde overweg tussen Oisterwijk en Boxtel onder een trein. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 58-jarige L. G. de Beauregard uit Geleen uit een bestelauto geslingerd, waarvan de bestuurder onder invloed was. Zondagmiddag was de 66-jarige me vrouw J. Sikkink uit Amsterdam het slachtoffer van een aanrijding te Uit hoorn. Bij een zeer gecompliceerde bot sing in Rucphen, zaterdagavond, werd de 27-jarige mevrouw C. J. Stavenuiter uit Utrecht zodanig gewond, dat zij zondagmiddag overleed. In St. Michels- gestel is zondagavond de 59-jarige wiel rijder J. Venrooy geschep* door een bij een aanrijding betrokken personenauto. De Nederlandse mevrouw Brooymans uit Tilburg (65 jaar) is zaterdag om het leven gekomen, toen de door haar man bestuurde auto op de rijksweg tussen Gent en Kortrijk in botsing kwam met een Franse personenwagen. De heer Brooymans is ernstig gewond overge bracht naar een kliniek in Waregem. Zondagmorgen vroeg is in Turnhout (België) de 21-jarige mej. Chr. Witjes uit Rotterdam om het leven gekomen, doordat de auto, waarin zij zat, kantel de. nen in de Derde wereld, hetgeen bleek uit een grote uitbreiding van de handel tussen de .Sowjetunie en de Derde We reld. Wil China wellicht met deze lan cering iets dergelijks bereiken? „Het lanceren van een sateliet is na tuurlijk opzienbarender dan het ont wikkelen van een intercontinentale ra ket, hoewel zo'n raket grotere militaire betekenis heeft. Toch geloof ik dat de Chinezen met deze lancering in de eerste plaats be ogen de Sevjetunie te waarschuwen rat hun land militair een macht is, waar mee men rekening dient te houden. In de gespannen verhouding tussen China en de Sowjetunie is deze lance ring een zware troef voor China die niet zal nalaten in Moskou de nodige indruk te maken". ADVERTENTIE De Chinese kunstmaan weegt 173 kg. Voor het lanceerwerk kan een betrek kelijk kleine raket zijn gebruikt met een „hefvermogen" dat ongeveer even groot is als dat van de Amerikaanse Scout, die el eens de „armeluisraket" is genoem„ omdat hij zo goedkoop is. Een Scout kan kunstmanen van maximaal 145 kg in een baan om de aarde brengen. Militaire betekenis heeft de Scout nooit gehad. De geschiedenis van de ruimtevaart heet geleerd dat er in 1957 sterk over dreven betekenis werd gegeven aan het gewicht van de eerste kunstmaan, Spoetnik-1. Omdat die kunstmaan 83 kg woog moest, zo meende men toen, de Sowjet-Unie enorm krachtige lanceer- raketten hebben. Toen werd het sprookje geboren van de rakettenach- terstand van de Verenigde Staten op de Sowjet-Unie, dat pas in 1961 als verzin sel werd, onmaskerd. Het is niet waarschijnlijk dat er deze keer door regeringen onjuiste conclusies zullen worden getrokken uit het ge wicht van de Chinese kunstmaan. Zo lang er weinig of geen gegevens zijn over de raket die de Chinezen voor de lancering van hun eerste kunstmaan hebben gebruikt zullen de meeste on partijdige deskundigen het er op hou den dat het een betrekkelijk eenvoudi ge vaste brandstof-raket zonder inge wikkelde besturingsmechanismen is. Een vergelijking met dt Amerikaanse Scout leert dat de Chinese lanceerraket niet per se een raket behoeft te zijn die voor militair gebruikt geschikt is. Wel kan er, door schaalvergroting, een militaire raket met midden-grote reikwijdte (ongeveer 1750 km) uit wor den onwikkeld. En door verdere schaal vergroting en verbetering kan daaruit een intercontinentale raket voortkomen. In Washington is als de veronderstelling geuit dat de Chinese Volksrepubliek dat binnen de drie jaren klaar zou kunnen spelen. HAARLEM De Noord Zuid Hol landse Vervoer maatschappij heeft vo rig jaar een verlies geleden van ruim vier ton. De directeur van het bedrijf, mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong, verwacht voor dit jaar een nadelig sal do van twee miljoen als de subsidie van de overheid uitblijft. ADVERTENTIE Met aus Jena T 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. Postbus 127 Hilversum

De Vallei | 1970 | | pagina 5