Atoomkracht geeft impuls aan hartslag Oostenrijk blijft neutraal maar wil lid zijn van EEG zz\ Zusterschepen ramden elkaar De juiste man op de juiste (EEG)-plaats Binnen dertig jaar omkeer in Rusland Grote vier praten over status Berlijn Eind drama „Softenon" in zicht Honger in Amerika bij laagst betaalden W at zijn Pandbrieven? Pandbrieven Helgoland drinkt ontzilt zeewater Zuid-Afrika houdt vast aan eigen politiek Stakingsgolf in Geen Britten in Israël Gesprek tussen China en V.S. inventum maakt u het koffiezetten gemakkelijk! WORLD PACK-MACROPAK Noglbeursdag In Frans ziekenhuis toegepast ISieuwe kanselier Kreisky wil hervormingen Beter onderwijs Korter dienen De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak Veel werklozen in luüië Zuidslavische schrijver Djilas: tijdelijk elke fles( van-^voor Chauffeur betrapt op munteiismokkel INVENTUM Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvoor nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. v»n mensen die geld willen uitleef tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Hypotheekbanken geven ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. DINSDAG 28 /-\PK<L I^J INTERNATIONALE VERPAKKINGS8EURS Voordelig® troin-toegangs- biljetten op de stations verkrijgbaar. vmmmsmmsi ADVERTENTIE 9.30-1 9.30-1750 9.30-1120 9.30-1120 9.30-22°° 9.30-1120 WENEN De nieuwe Oostenrijkse kanselier dr. Bruno Kreisky, de eerste so cialistische kanselier in Oostenrijk sedert het einde van de Tweede Wereld oorlog, heeft maandag in het parlement twee en een half uur lang gesproken over de plannen van zijn minderheidsregering. Het land zal een strikte neu traliteit in acht blijven nemen. Men gaat trachten zich spoedig aan te sluiten bij de Euromarkt. In het land zal een groot aantal belangrijke hervormingen worden ingevoerd. Wat dit laatste betreft zal bijvoor beeld het universiteitsstelsel geheel worden vernieuwd. Ofschoon de kanselier zei da^ hij de contacten met alle landen die tot de Verenigde Naties behoren zal gaan ver stevigen bleek uit zijn toespraak niet van een voorgenomen aanpak ten aan zien van de communistische landen van Oost-Europa, in navolging van de bondskanselier van West-Duitsland. zijn mede-socialist Brandt. Hij zei zich bewust te zijn van de be langrijkheid van de niet-verbonden landen in het noorden, midden en zui den van Europa voor de ontspanning in Europa. Kreisky heeft duidelijk gemaakt dat ADVERTENTIE Sucrose Sucrosa, kaloriebesparend zoet voor wie geen suiker mag gebruiken. hij het beleid van de voorgaande kabi netten wil voortzetten en zal blijven streven naar een speciale status voor Oostenrijk in de Europese Economische Gemeenschap die niet in strijd komt met de neutraliteit van het land. De regeringsverklaring van Kreisky bevatte geen opvallende nieuwigheden en was in overeenstemming met de koers links van het centrum die Kreisky voorstaat. Kreisky wordt trouwens voor al te grote experimenten gehinderd door het feit dat hij voor nieuwe wetten de steun nodig heeft van ofwel de conser vatieven ofwel de (kleine) partij van de vrijheid. De socialisten bezetten in de kamer slechts 81 van de 165 zetels, de conservatieven hebben 79 zetels, de partij van de vrijheid 5. De voornaam ste punten van het hervormingspro gramma voor het binnenland dat Kreis ky bekend maakte, waren: De kieswet zal worden herzien, om BONN Als eerste gemeente in Eu ropa gaat het Westduitse eiland Heige land ontzilt zeewater als drinkwater ge bruiken. Tot nog toe moest Helgoland, dat ze ventig kilometer uit de Noordzeekust ligt, alle drinkwater per schip aange voerd krijgen. Prijs twaalf mark per kubieke meter. Het inzilte zeewater gaat niaar twee mark per kubieke me ter kosten. Het procédé komt neer op destillatie. Het zeewater wordt daardoor onaange naam smakeloos. Daarom wordt het tot slot bijgemengd met zouthoudend re genwater. dat op het eiland in putten wordt verzameld en door zandefil- terd. kleinere partijen een eerlijker kans te geven. Een commissie zal nagaan of het mogelijk is de diensttijd van 9 tot 6 maanden terug te brengen. Deskundigen gaan plannen opstel len voor modernisering van het onder wijs op alle niveaus van de bewaar school tot de universiteit. De kanselier wees op de noodzaak zowel het bestuur als het leerprogramma van de institu ten voor hoger onderwjs te hervormen. Het huidige begrotingstekort ad 8,9 miljard schilling (356 miljoen dollar) dat naar wordt voorspeld binnen 3 jaar tot 15 miljard schilling (600 miljoen dol lar) zal stijgen moet worden wegge werkt door budgettaire planning op lan ge termijn. PARIJS Franse artsen hebben maandag 's werelds eerste door atoom kracht aangedreven hartstimulator bij een mens ingebracht. Een team onder leiding van professor Armand H. Piw- nica heeft de hartstimulator. die wordt aangedreven door een pilletje van ra dioactief plutonium, ingeplant in de borstkas van een vrouwelijke hartpa tiënt van over de vijftig. De operatie geschiedde in het Brous- sais ziekenhuis te Parijs, waar reeds verschillende harttransplantaties zijn verricht. De stimulator geeft regelmatige im pulsen aan de hartslag die daardoor het goede ritme krijgt. Tot nu toe werden de stimulators aangedreven door batte rijen die elke 18 maanden moesten worden vernieuwd, waarvoor een nieu we operatie noodzakelijk was. De Fran se artsen geloven, dat de atoom-stimu lator tien jaar zal werken. Met de atoom-stimulator zijn in de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk reeds uitgebreide proeven genomen met honden. Twee Franse honden met een atoom-hartstimulator maken het tien maanden na de operatie goed, zo werd in Parijs bekend gemaakt. ADVERTENTIE LUXEMBURG De ministers van ar beid van de zes EEG-landen en verte genwoordigers van werknemers en werkgevers-organisaties in de EEG wa ren het er maandag tijdens hun confe rentie in Luxemburg in grote meerder heid over eens dat de basis van een ge meenschappelijk arbeidsbeleid in de ge meenschap moet worden gevormd door een uniform systeem voor de bereke ning van de werkloosheid. De Italiaanse minister van arbeid Carlo Donat-Cattin heeft op de confe- rebtie verklaard dat Italië in 1960 vier miljoen werklozen zal hebben, als ge volg van de uittocht van het land naar dc stad en de grote bevolkingsgroei Van de 1.700.000 buitenlandse gastar beiders in West Duitsland is een derde uit Italië afkostig. De conferentie was van mening dat het migratie-beleid in de EEG herzie ning behoefde en dat nieuwe wegen dienen te worden geschapen teneinde de juiste arbeiders op de juiste plaatsen te krijgen. De Nederlandse minister van sociale zaken Bouke Roolvink verklaarde dat de EEG een beleid dient te voeren dat werkeloosheid voorkomt en niet een be leid dat slechts ontstane moeilijkheden oplost. Hij drong aan op een gemeen schappelijk sociaal beleid. Morgen wor den de beraadslagingen in Luxemburg voortgezet. De Luxemburgse minister an buiten landse zaken, Gastorn Thorn, is in Lon den aangekomen waar hij een begin zal maken met het overleg met de Britse regering over de te voeren onderhande lingen aangaande het toetreden van Groot Brittannië tot de EEG. Het is nog niet vastgesteld wanneer de officiële onderhandelingen zullen beginnen, maar minister Thorn zou er voor zijn dat de datum wordt gesteld op 29 juni. Die dag komt de ministerraad van de EEG bijeen in Luxemburg in plaats van op het hoofdkwartier te Brussel en Thorn zal dan de verga dering voorzitten. Aland, dc Baltische zee ramde het vlaggeschip „Kapelle" van de Vikinglijn het kleinere zusterschip Viking 2, doordat een storing optrad in de stuurboordmachine. Het geram de schip liep een gat van twee meter op onder de waterlijn en de boven bouw werd ernstig beschidigd. Er vie len geen gewonden PEKING China en de Verenigde Staten zullen hun gesprek op ambassa deursniveau in de Poolse hoofdstad War schau op 20 mei hervatten, zo maakte Radio-Peking gisteren bekend. De twee landen hebben elkaar voor het laatst ontmoet op 20 februari. Het zal de 137ste ontmoeting worden van de serie, die in 1955 in Genève is begonnen. NEW YORK Milovan Djilas. oud president van Zuld-Slavië, verwacht dat Rusland in de komende 30 jaar volko men zal veranderen. In die tijd, zo heeft hij tegenover een verslaggever van „Life" verlkaard, zal ales in Rus land veranderen zijn economische en sociale betrekkingen met het westen, zijn regering en de structuur van de partij. De 58 jaar oude Djilas heeft vele ja ren in gevangenissen doorgebracht als gevolg van zijn openhartige geschrif ten. „Het oude communisme is mors- ADVERTENTIE Mn m AKEN Een vrachtwagenchauffeur uit Rotterdam is gisteren aan dc Duits- Belgische grens bij Aken-Lichtenbusch wegens muntensmokkel aangehouden. De man had in zijn vrachtwagen vijf honderd gouden twintigdollarmunten. De munten zijn niet meer in omloop. Door verzamelaars in Duitsland wordt er driehonderd gulden per stuk voor be taald. De munten waren in een aktentas tussen kartonnen dozen en radio's ver stopt. De bestemming van de vrachtwa gen was Hamburg. ADVERTENTIE I Deze koffiefilter is het hélemaal! Vol-automatisch I één, twee, drie, vier, vijf. zes, zeven, acht héérlijke koppen! f 105, u kunt er op rekenen! BERLIJN De ambassadeurs van de vier grote mogendheden die 25 jaar ge leden Nazi-Duitslanc. versloegen her vatten vandaag hun overleg over Ber lijn. De vooruitzichten dat zij snel tot maatregelen zullen kunnen besluiten waardoor de spanningen tengevolge van het verdeelde Berlijn in het hart van Duitsland zullen verminderen zijn niet erg hoopge\cnd. Op 26 maart hebben de ambassadeurs tijdens een eerste bijeenkomst de standpunten uiteengezet waarvan hun regeringen uitgaan. Men verwacht niet dat de tweede bijeenkomst opzienba rende initiatieven te zien zal geven. Volgens welingelichte kringen zullen de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hun Russische collega voorstellen voortaan elke twee weken bijeen te komen. Wellicht komt ook het voorstel ter ta fel in een later stadium West- en Oost- Duitsland uit te nodigen deel te nemen aan de besprekingen. Wat betreft de netelige problemen die samenhangen met Berlijns status zelf verwacht men geen spoedige door braak. De bijeenkomst van heden wordt voorgezeten door de Franse ambassa deur in West-Duitsland, Francois Sey- doux. De Russen en de Oostduitsers stellen dat West-Berlijn het enige deel van de stad is dat bij het overleg ter sprake kan komen. De geallieerden stellen dat heel Berlijn onder het gezag van de vier-mogendheden valt. De Westerse geallieerden trachten via het overleg de situatie waarin de bevol king van West-Berliji^ met name wat betreft de contacten met de Oostberlij- ners verkeert te verbeteren. Het vier- mogendhedenoverleg komt. op een tijd stip dat de regering in Bonn op vele fronten het contact met Oost-Europa heeft geïntensiveerd. In Moskou en Warschau voert Bonn besprekingen over de verbetering der betrekkingen en op 21 mei vindt in Kassei een tweede ontmoeting plaats tussen kanselier Willy Brandt van West-Duitsland en premier Willi S'oph van Oost-Duitsland. De geallieerden willen bereiko dat de verbindingen van West-Berlijr. iel West-Duitsland niet langer dooi de Oostduitsers daarin gesteund dooi de Sovjet Unie worden belemmerd. Voor stralingsgevaar tengevolge van de atoom-stimulator wordt niet ge vreesd. De straling die vrijkomt in een jaar zou niet groter zijn dan die welke men ondergaat wanneer een gewone Röntgenfoto wordt genomen. BONN De plannen tot schadever goeding aan de ouders van „Softenon- kinderen" maken snelle vorderingen. De organisaties van ouders hebben nu de ouders aangeraden om in te stem men met het vergelijk, waarbij de fa brikant, Chemie Grünenthal, 110 mil joen mark beschikbaar stelt. De ouders moeten dan afstand doen van alle verdere aanspraken op de on derneming en op de directieleden, die in het proces te Alsdorf voor de rechter staan. Bovendien is de Westduitse regering van plan vijftig tot honderd miljoen te geven voor een stichting voor hulp aan alle misvormde kinderen. De advocaten van de ouders en van de firma Grünenthal waren tot dit ver gelijk gekomen omdat na zeven jaar vooronderzoek en anderhalf jaar proce deren een einde van de rechtsstrijd bij lange nog niet in zicht was. PRETORIA Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft maandag in een ra diotoespraak gezegd, dat zijn regering haar apartheidspolitiek zal voortzetten. Wat zijn buitenlandse politiek betreft is Zuid-Afrika bereid vriendschappelij ke betrekkingen met andere landen te onderhouden mits deze zijn gebaseerd op het beginsel van niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden en men bereid is Zuid-Afrika te nemen zoals het is. Geen enkele druk kan ons dwingen onze politiek van gescheiden ontwikkeling te laten varen. Zuid-Afrika's politiek van gescheiden ontwikkeling, verdedigend, zei Vorster, dat deze niet de ontkenning van de menselijke waardigheid betekent. „De basis is ook niet de onderdrukking van mensen of het ontroven van iemands rechten of grond. Integendeel, geschei den ontwikkeling garandeert het onver- vreemde recht van elkeen zichzelf te zijn. Dit geldt voor blanken en voor niet-blanken. De verkiezingsuitslagen hebben volgens de premier de poli tieke stabiliteit van Zuid-Afrika bewe zen. De wereld zou er goed aan doen daarvan nota te nemen. kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. dood. Alleen de structuur die het ge vormd heeft is achtergebleven", aldus Djilas. Djilas mag tot 1972 in of buiten Zuidslavië geen geschriften publiceren. Hij heeft dit bevel in de wind geslagen bereidt een nieuw boek voor, een nieuwe kritiek op het marxisme: „De imperfecte maatschappij". Volgens het artikel in Life, heeft Djilas verklaard te geloven, dat het in Rusland al gist. Hij noemde de toene mende macht van de Russische mana ger en- de oppositie van de intelligentia onder leiding van de schrijver Alexan der Solzhenitsyn. Hij is verder van mening, dat het westen het proces van wijziging en de mocratisering in de Sowjet-Unie kan verhaasten door middel van vriend schappelijke betrekkingen. Rusland zal gedwongen worden met het westen samen te gaan werken, om dat het niet in zijn isolement kan blij ven. „En vergeet China niet. In 20 jaar zal het weten hoe een waterstofbom op on verschillig welke Russische stad te wer pen. Het zal meer mensen, meer devi- sies hebben, en indien het wil expande ren, zal het slechts in een richting gaan de westelijke. Rusland moet daarom streven naar een oplossing van zijn problemen met het westen. Het kan zich geen twee vij- janden veroorloven". ROME Italië wordt vandaag over spoeld door een voorjaarsstakingsgolf die doet denken aan de stakingen van de afgelopen „hete herfst". Er wordt algemeen gestaakt in de provincies Pu- glia en de Abruzzen, woensdag is Rome en omgeving aan de beurt en donderdag volgen Milaan, Venetië, en Palermo. Bovendien begint vanavond een 24- uursstaking van het spoorwegpersoneel. De arbeiders in de bierbrouwerijen staken al 10 dagen, zij zijn van plan tot donderdag thuis te blijven. Het niet-do- cerende personeel van de Italiaanse universiteiten staakt sinds maandag en zal ook pas donderdag weer aan het werk gaan. Woensdag zal het programma van de radio en televisie ernstig beknot moeten worden want het omroeppersoneel in Rome is voornemens mee te doen met de algemene staking. Ook het personeel van de PTT in Rome en omgeving werkt woensdag niet. Het slechte nieuws voor de Romei nen wat betreft de stakingen was wel de aankondiging dat van 2 tot 5 mei geen huisvuil zal worden opgehaald. Het wordt de derde staking van de vuilnismannen binnen een maand. De voornaamste eisen van de stakers zijn: beteugeling van de prijzen, meer goedkope huurwoningen en lagere be lastingen voor de arbeidersklasse. WASHINGTON Uit een officieel onderzoek naar de honger in tien Ame rikaanse staten is gebleken, dat onder voeding op grote schaal voorkomt. Dit heeft dr. Samuel E. Schefer be kendgemaakt, die het onderzoek heeft verricht. Hij verklaarde dat er „ernstige on dervoeding" voorkomt bij verschillende bevolkingsgroepen. Het ergst worden hierdoor kleine kinderen en jonge men sen getroffen. Hoe lager het inkomen is des te erger is de ondervoeding, aldus dr. Schefer. De meerderheid van de kinderen die zijn onderzocht, variërend in leeftijd van zes maanden tot zes jaar, zou geen normale groei hebben. In sommige ge vallen had men zelfs afwijkingen in de beenderen gevonden. Minder dan tien procent van de on derzochten in Texas die aan ondervoe ding lijdt, krijgt steun van de staat. Iets meer dan de helft van de gezinnen in Texas en Louisiana heeft een jaarlijks inkomen van minder dan 3.000 dollar. LONDEN Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het bericht in het Egyptische dag blad Al Achram dat 1600 a 1700 Britse vr(jwiligers. onder wie kapitein Peter Tównsend, in het Israëlische leger zou den dienen, volkomen ongegrond is. De vrouw van Peter Tównsend noem de het bericht „dom en onwaar". Zij vertelde, dat haar man kort geleden en kele dagen naar Israel is geweest om een reportage vgor een Frans weekblad te maken. ADVERTENTIE de Hypotheekbanken staan erachtei Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken \delheldstraat 8, 's-Gravenhai?c

De Vallei | 1970 | | pagina 11