li lil Rudie Lubbers stootte glashard Wielertop faalt in voorseizoen Nederlandse prof worn zijn bazen teveel in de watten gelegd Gegarandeerde jaarinkomen is te hoog 73 deelnemers aan Tulpenrally AGOVV biedt amateurclubs afd. betaald- voetbal aan Botwinnik magistraal AMVJ uit Europa Cup m lp Italianen voor Mexico René Pijnen behield leiding Bravenboer winnaar in België Bob Schoutsen zwom record voor 120 winnaars Venhcdk koek mals en geurig met boter... mmm! Ove Kindvall in Zweedse selectie Stoppen Ontzien Talent BOLDOOT samerr 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). naam:. straat:. plaats: Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! DINSDAG 28 APRIL 1970 sport •v.v.v! v.v>X' ROTTERDAM Jan van Ispelen had gisteren in de Tunesische middenge wicht Lokser Nebot een mannetje dat hem voor grote problemen stelde. In Rotterdam trachtte de Haarlemmer, op zijn naar gebruik stijlvolle en vloeiende wijze, een puntenvoorsprong op te bou wen maar dat viel in de eerste ronden niet mee. Nebot kwam, als hij geïncas seerd had, alt(jd nog wel met een na- stoot. En daarmee bleef de Tunesiër ge vaarlijk. Van Ispelen miste de precisie om de zaken definitief af te ronden, na vaak goede opbouw. Een opstoot had wonde ren gedaan, maar Van Ispelen zal deze kansen vaak niet. Wat niet wegnam, dat hij naar een straatbreedte voorsprong op punten toeliep en zeer overtuigend winnaar werd. Rudi Lubbers had een moeilijke op gaaf. Hij bokste tegen de Franse half- 7.waargewicht José Guillois. Een paar maanden geleden had hij in zijn aller eerste profpartij van dezelfde man gewonnen op punten. Met het accepte ren van Guillois als reprise had hij de handschoen opgenomen: beter boksen dan die eerste keer, toen hij weliswaar ROME Ferruccio Valcarelli, de coach van het Italiaanse voetbalelftal, heeft maandag 22 spelers aangewezen waaruit het team wordt samengesteld, dat zal uitkomen in het toernooi om het wereldkampioenschap in Mexico. Deze spelers zijn: doelverdedigersEnrico Albertosi (Cagliari), Lido Vieri (Inter) en Dino Zoff (Napoli); verdedigers; Pierluigi Cera (Cagliari), Communardo Niccolai (Cagliari), Ugo Ferrante (Fio- rentina), Tarcisio Burchnich (Inter), Giacinto Fachetti (Inter), Giuseppe Fu- rino (Juventus), Roberto Rosato (AC Milan) en Fabrizio Poletti (Torino); middenveldspelers; Giancarlo de Sisti (Fiorentina), Giovanni Lodetti (AC Mi lan), Gianni Rivera (AC Milan), Antonio Juliano (Napoli) en Giorgio Puia (Tori no); voorhoedespelers; Angelo Domen- ghini (Cagliari), Sergio Gori (Cagljari), Luidi Riva (Cagliari), Mario Bertini (In ter), Sandro Mazzola (Inter) en Pietro Anastasi Juventus). STOCKHOLM Ove Kindvall (Feij- enoord) en Inge Danielsson (ex-Ajax) zijn opgenomen in de Zweedse selectie voor het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. Van de 22 geselecteerden «taan er acht onder contract bij een niet-Zweedse club. Rudi Lubbers: uitermate gespan nen naar overwinning. wel op punten won, maar niet overtuig de. Uitermate gespannen won de jongste Lubbers: het moest nu gebeuren,o ver- tuigend. En het gebeurde. De Fransman haalde niet eens het einde van de eerste ronde. Wat Lubbers weggaf was als altijd puntgaaf. Maar de nieuwe di mensie was dat het harde stoten waren kristal/ui ver en glashard. Jammer voor het publiek, dat dit sublieme werk maar een minuut of twee duurde. Guil lois was toen gestopt en zijn helper gooide terecht de handdoek in de ring. ALMA ATA De Russische kam- pioensploeg Burevestnik heeft in Alma Ata de tweede wedstryd voor de kwart finale van het toernooi om de Europese volleybalbeker tegen de Nederlandse titelhouder AMVJ met 30 gewonnen. De Russen, die de eerste wedstrijd in Amsterdam met 3-1 hadden gewonnen, bereikten moeiteloos de halve finales. Burevestnik speelt daarin tegen de Hongaarse kampioen. Alles in de tweede en vooral derde set kwam AMVJ tot aanvaardbaar te genspel. De setstanden waren: 15-2, 15-12, 17-15. Met een overwinning van 3-2 op Werder Bremen heeft Rot-Weiss Essen zich maandag op eigen terrein veilig gesteld in de Bundesliga. Twee jaar geleden moest de club uit Essen nog na een eenjarig verblijf in de hoogste Westduitse klasse terugke ren naar de Regionalliga. De ruststand van de ontmoeting was 1-1. Gealarmeerd door het voortdurende falen der Nederlandse wielerprofs in ze ven klassiekers speurden de ploegbazen binnenskamers naar oorzaken, intussen maatregelen treffend. Caballero's openhartige Gé Peters: „Voorlopig houd ik het er maar op dat ze niet beter künnen. Maar als je ziet hoe gemakkelijk ze afstap pen...". Hij heeft zijn superieuren geadviseerd een percentage van het maandgeld der toprenners in te houden. Besloten is dat advies op te volgen: „Logische zaak. Wanneer je die renners beschouwt als werknemers en zij stappen onnodig veel te vroeg af, dan maken zij toch hun normale aantal werkuren niet?" Ton Vissers van Willem II/Gazelle, onderzoekend nu in de Ronde van Spanje of zijn gelegenheids-kopman René Pijnen en de tot vedette geworden knokker Rini Wagtmans (vorig jaar zesde in de Tour) nog klaar te stomen zijn voor de Ronde van Frankrijk, heeft laten weten dat hij rekent op spoedig herstel ,Maar gesteld dat we dit seizoen he lemaal niets presteren, dan zal mijn di rectie vermoedelijk wel stellen: we pro beren het nog een seizoen en als het dan wéér mislukt, stoppen we ermee". Binnen de Belgische concurrentie vorig seizoen zegevierend in alle klas siekers, niet alleen .drijvend op feno meen Merckx beschouwt men de oorzaak vap het falen der Nederlanders als overbekend: het gegarandeerde jaarinkomen is te hoog, zodat de prik kel tot het leveren van prestaties komt te vervallen. Er valt in elk geval te constateren dat in het algemeen de Nederlandse sponsor in vergelijking met zijn Belgische colle ga de middelmatige renner royaler be taalt. Daarnaast wordt de Nederlandse prof door zijn bazen aanzienlijk eerder in de watten gelegd hetgeen wellicht het gemak verklaart waarmee de Ne derlandse beroepsrenner in de bezem- wagen stapt, zodra kou, regen, pech of vermoeidheid hem kwelt. Luister naar de bewogen Belgische wielervakman Lomme Driessens, die recht van spreken heeft. Onder zijn ploegleiderschap koersten destijds Faus- to Coppi en ook Rik van Looy. In op dracht van het Italiaanse koffiemerk Faemino leidt hij nu de ploeg, waarin Eddy Merckx de wielerwereld verbijs tert. Driessen: „De Hollandse renners zijn bedorven, omdat zij te veel worden ont zien. De jaargelden liggen te hoog. Een coureur moet zijn franken verdienen door knappe koersen te rijden of nuttig knechtenwerk te leveren". „Verder trekken wij zo ongeveer elke dag naar de criteria. Niet altijd om te winnen, ook wel bij wijze van harde training. Merckx geeft daarbij het voorbeeld. Hij is keihard voor zich zelf." Kijkend naar Nederland: „Wanneer ik denk aan mannen als Wagtmans, Steevens, Pijnen en Duyndam dan weet ik dat er in Nederland heel wat talent rondloopt. Maar op deze manier zullen zij nooit de top halen, dat durf ik te garanderen." Francois Cools van Mann/-Grundig negen jaar in de weer met profs concludeert hetzelfde vanuit een ander vertrekpunt. Hij dient, anders dan Driessens bij Faemino, te woekeren met een bescheiden budget en bouwt der halve rondom zijn kopman Herman van Springel met een stel vechters aan een homogene ploeg. „De Hollanders", oordeelt hij, „drei- ROTTERDAM De verwachting van de organisatoren dat de koppeling van de 22e internationale Tulpenrallye aan de Rotterdamse manifestatie C70 een extra contingent deelnemers zou opleveren is niet bewaarheid. Integendeel, het aan tal inschrijvingen voor de sterrit van de R.A.C.-West is lager dan ooit tevoren. Er meldden zich slechts 73 equipes aan, afkomstig uit tien landen. Vorig jaar, toen Rotterdam voor het eerst begin- en eindpunt va nd erally was, startten er 86 combinaties. In 1968 een duidelijk dieptepunt 77. Er hebben zich 30 Nederlanders aan gemeld, 20 Engelsen, zes Oostduitsers, vier Fransen, drie Belgen, drie West duitsers, twee Finnen, twee Denen, twee Zweden en een Italiaan. Ook nu moet de rit het stellen met een zeer beperkt aantal rijders van naam. Voor een deel is dat te wijten aan de Londen-Mexico-rally, waarvoor een groot aantal fabrieksrijders is in geschreven. Van de 73 equipes behoren er 47 tot de categorie van de amateurs. De deelnemers gaan maandag 4 mei in de morgenuren van de Rotterdamse Ahoyhal van start voor de tocht over 3666 kilometer. Villard-de-Lans in de Franse Alpen is het keerpunt van de rit, dat dinsdag rond het middaguur wordt bereikt. Donderdag 7 mei keert de karavaan in Rotterdam terug. De Fin Pauli Toivonen, die een van de drie fa- brieksdaf's 555 zou rijden, heeft zich moeten terugtrekken wegens een been breuk. Voor de Tulpentoertocht, waarvoor de inschrijving openstaat tot kort voor de start, hebben zich een vijftigtal combi- ADVERTENTJE Uiteraard fs het voorkómen van roest beter dan het betalen van een hoge onkosten- rekening. En waar kunt Ci dat dan beter mee voorkomen dan met TECTYL k van Valvollne én de originele Zweedse ML-methode?# Een gouden combinatie waar u gegarandeerd safe mee zit (in uw auto). TECTYl, perfecte autobescherming. Valvollne Oil Nederland N.V. - Postbus 11 - Dordrecht - Tel. (01850) 44011. *Qrouwma) Itenaalt. Frankrijk» grootste «rtomark, gaeft alle modefleo «en tebrlefcwege een complete TECTYL ML PROTECT®. naties aangemeld. Zij reden een toe ristische rit van zo'n 1600 km waarin een nacht rust is opgenomen. LORCA De Belgische wielrenner Jean Ronsmans heeft de vierde etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de 160 kilometer van Almeria naar Lorca af in vier uur negen minu ten en 44 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Raymond Steegmans en derde de Spanjaard Ramon Saez, beiden in dezelfde tijd als Ronsmans. De Nederlander René Pijnen behield de leiding in het algemeen klassement. MOERBEKE Wim Bravenboer heeft de tweede etppe van de Ronde van België voor amateurs gewonnen. Hij legde de 164 kilometer van Diegem naar Moerbeek af in 4 uur 4 minuten en 30 seconden. Matthijs de Koning werd in dezelfde tijd tweede. Ook in het alge geen klassement staan Bravenboer en De Koning op de eerste en tweede plaats, met een onderling verschil van 15 seconden. Het ploegenklassement wordt aangevoerd door Nederland I. Willem II is tweede en Nederland II derde. Het Braziliaanse elftal heeft in een oefenwedstrijd tegen het Bulgaarse jeugdelftal te Sao Paulo met 00 gelijk gespeeld. DUYNDAM STEEVENS Drie profs met talent, die nog nauwelijks in de frontlinie zijn gesignaleerd. Ploegleider Merckx: „Op deze manier zullen zij nooit de top halen, dat durf ik te garanderen" gen de boot te missen omdat zij de za ken nauwelijks professioneel aanpak ken: Als ik de bedragen hoor, die er worden gegarandeerd nog zonder dat er een meter is gereden, weet ik al vol doende". Hij verwijst naar Italië waar de prominente profs snel verdwijnen in de vergetelheid, omdat zij kunnen re kenen op te grote luxe. IJzersterk voorbeeld: „Van Springel is vorig jaar een week te gast geweest bij Molteni omdat hij met Boifava de Trofeo Baracchi moest rijden. Van al les kon hij daar gedaan krijgen. Steeds zeiden ze tegen hem: niets is hier on mogelijk als het erom gaat de coureur van dienst te zijn. In datzelfde seizoen zaten wij tijdens de Tour in Rijssel toevallig in het hotel bij de Italianen, die steeds champagne kregen tijdens de avondmaaltijd. De renners vroegen mij: waarom krijgen wij eigenlijk geen champagne? Ik ant woordde: Misschien wordt er na afloop ADVERTENTIE Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. van de Tour door ons champagne ge dronken. Dat ligt aan jullie. Tot zolang drink je maar water, net zoals ik". Waarmee de rijk ervaren Cools maar wil zeggen: „De Nederlanders kunnen leren van de Italianen. Zij kunnen zien hoe verkeerd het is om profrenners te verwennen. In Nederland gaat het die zelfde kant op. Levensgevaarlijk, want Driessens van Eddg als Gimondi waar zijn mannen Adorni gebleven?" „Je moet een coureur mét beloften nooit blind slaan voor het vertrek. Je moet hem daarentegen belonen voor geleverde prestaties. Wanneer je zo handelt, bouw je aan een situatie als in België, waar we nu wel zes Gimondi'i hebben". balverenigingen, waarin het de afdeling betaald voetbal van AGOW aanbiedt aan het gezamenlijke Apeldoornse voetbal en daarmee in feite aan hot Apeldoornse voetbal-minnende pu bliek. APELDOORN Het bestuur van de tweededivisieclub AGOVV heeft zich met een schrijven gericht tot de besturen van alle Apeldoornse voet balclubs en het bestuur van de Fede ratie van Apeldoornse Amateurvoet- A de afdeling betaald voetbal van A.G.O.V.V. wordt opgeheven. De eigen dommen, rechten en verplichtingen worden by notariële akte overgedragen aan een nieuwe voetbalvereniging, op te richten door de gezameniyke Apeldoorns# voetbalverenigingen. B de afdeling amateurvoetbal van A.G.O.V.V. biyft voortbestaan als de v.v. A.G.O.V.V., spelend in de amateurafdelingen van de K.N.V.B., resp. van de afde ling Gelderland. C de gezameniyke Apeldoornse voetbalverenigingen richten een voetbalver eniging op, waarvan de naam b.v. zou kunnen luiden: v.v. Federatie Apeldoorn 1970, afgekort „Apeldoorn *70". D de gezameniyke Apeldoornse voetbalverenigingen vormen het bestuur van deze nieuwe vereniging. De afdeling betaald voetbal van AGOVV, die na gunstig verlopen on derhandelingen over de vestiging van een benzinestation op een deel van het parkeerterrein van het complex „Berg en Bos" in een gezonde financiële posi tie verkeert, zal, zo is het plan, worden afgescheiden van de huidige vereni ging. De amatcurafdeling zal opnieuw moeten beginnen in de laagste regionen en de betaalde afdeling zal worden om gezet in een vereniging, waarin alle Apeldoornse amateurclubs participeren. Ir. N. van der Kolk, de voorzitter van AGOW, die men wel de geestelijke va der van dit plan kan noemen, en zijn medebestuursleden zijn van mening, dat alleen met een hechte samenwer king van alle voetbalbedrijvende ver enigingen in Apeldoorn topvoetbal kan worden gerealiseerd. Van elke vereniging zullen twee afgevaardigden in het bestuur van de nieuw te vormen semiprofclub zitting moeten hebben, waardoor die vereniging eigendom wordt van de gezamenlijke Apeldoornse voetbalverenigingen. Onder meer zullen die verenigingen zich dan moeten verplichten alle mede- LEIDEN Het feest van kliekjes dag. in schaaktoernooien is dat zo'n beetje rondlummelen, daar iedereen het scenario al weet, is gisteren bij het Leids Schaakgenootschap (LSG) grondig bedorven. Het meest voor de spelers met als uitzondering grootmeester Donner. Die kon namelijk, toen hij een kwartiertje met Larsen had zitten schuiven, de re mise binnenhalen en zijn puntental op de reeds voorspelde vijftig procent (3 uit 6) handhaven. Waar het vooral om draaide was Spasski Botwinnik. Zij hadden een toreneindspel op het bord, met Spasski als bezitter van een pluspion. Wie zou dan niet proberen op winst te spelen! Zelfs tegen Botwinnik, de alleskenner in deze materie. Wel, voor de zoveelste maal heeft de legendarische Botwinnik een hoofdstuk geschreven, waar generaties lessen uit kunnen putten. Op werkelijk magistrale wijze toverde hij finesse na finesse op het bord. Hij bereikte na zo'n 25 extra zetten de remisehaven. Gevraagd naar commentaar, zei Bot winnik: „Tja, het was bij het afbreken al remise. Enkele zetten daarvoor had mr. Spasski misschien kunnen winnen". Toen poetste hij zijn brilleglazen weer eens op en wendde zich charmant tot Larsen... Of het misschien schikte maar direct door te gaan met hun hangpartij, uit de vijfde ronde! Wel, Larsen is ook de kwaadste niet. Er werd begonnen. De cracks stopten pas bij de 75ste zet. Toen had Botwinnik het volle pond binnengehaald. De stand na 6 ronden luidt: 1. Spasski Zl/2 p.; 2/3 Botwinnik en Donner 3 p.; 4. Larsen 2V« p. AMSTERDAM Bob Schoutsen heeft maandagavond in het. AMVJ- zwembad tijdens de open Dolfijnkam pioenschappen de 100 meter vrije slag gewonnen in de fraaie tijd van 54,0 se conden, een nieuw nationaal record voor 25-meterbanen. De drie chronome ters stonden stil op respectievelijk 53,8, 54,0 sec en 54,1 sec. Het oude record was met 54,7 seconden sinds 9 maart van het vorig jaar in handen van de Utrechter Elt Drenth (Zwemlust). Jef Schillemans werd tweede in 56,4 secon den voor zijn broer Piet, die 57,8 seconi den nodig had. Piet Schillemans won de 100 meter rugslag in 1 minuut en 2,8 se conden. Bob Schoutsen bleef op de 400 meter wisselslag niet ver van het Nederlands record van Jan Jiskoot (4.58,4) verwij derd. De Amsterdammer zegevierde in 5 minuten en 2,8 seconden. werking te verlenen voor de overgang van talentvolle spelers naar de nieuwe club. De nieuwe vereniging zal zich zeer speciaal richten op het bedrijven van topvoetbal, waarbij alle aandacht wordt gegeven aan de selectie en opleiding van jeugdig talent uit Apeldoorn. Aan de gemeente zal, wanneer het plan instemming vindt, gevraagd wor den medewerking te verlenen in die zin, dat voor een zowel voor publiek als spelers zeer goede accommodatie wordt gezorgd. Het aanbod van AGOW en de opzet van het plan zijn zonder enige twijfel uniek in het Nederlandse voetbal. Voorgesteld wordt de nieuwe vereni ging de naam te geven V.V. Federatie Apeldoorn 1970, afgekort „Apeldoorn '70". ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 13