Veenendaals dagblad TOTO-mirakel: drie kolommen leveren jongen prijzen op Massa-arrestaties wijzen op zuivering Buiten Wijzigingen na kritiek E.E.G.-conferentie weer vastgelopen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Container- wagen als cadeau voor Het Loo Tsjonge- jonge dat was riskant Nu op visserijbeleid Rusland lanceerde ineens 8 kunstmanen Geen hinder bij afzwaaien uit kazerne Brazilië gaat naar stembus Havenstaking op Malta HERVORMINGSPLAN NU IN DEFINITIEF WETSONTWERP Rakosi terug naar Hongarije Reis naar Korea gemakkelijker Marokkaan stort zich met mes op landgenoot Aanslag op post van Amerika in Turkije RUSLAND DULDT GEEN EIGEN MENING Pauw j DEN HAAG Pas in de loop van volgend jaar kunnen de eerste Nederlandse universiteiten beginnen met een gron dige reorganisatie van hun bestuur. Minister Veringa (Onderwijs) heeft de hoop, om al in sep tember van start te kunnen gaan, laten varen. UITZONDERINGEN OMVANG Ondanks onderzoek Man met zoontje voorop bromfiets verongelukt Tijdelijk regen Prhw Barnhardlaan 28. VeenendaM. *®M. 08385-10530 (adm.), 10757 an 10055 (rad). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1.03 P-W., 4.40 p.m.. 13,10 pk. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „0e Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 28 APRIL I970 - 44a JAARGANG ne. 99 MINISTER VERINGA nog niet in september Pas half 1971 andere opzet van universiteitsbesturen DORDRECHT René Boender (20) uit Dor drecht, pool-lid van de tweede-klas ser Emma, heeft voor een unieke prestatie in de geschie denis van de sporttoto gezorgd. Hij kwam op het jongste totobiljet op twee kolommen tot 13 goede kruisjes. In een derde kolom kwam hij tot 11 goede voorspellin gen. Tot gisteravond moest René met nog slechts één andere totodeelnemer het kapitaal delen, maar hierin kan nog verande ring komen. ..Ik heb nergens naar gekeken, maar gewoon 13 maal een eentje, tweetje of drietje gezet. Dat die tweede winnen de kolom er precies zo uitzag, is gewoon stom toeval. Zelf begrijp Ik het ook niet erg". René Boender zit voor zijn eindexamen Havo en wil daarna de kweekschool gaan be zoeken. „Ik had dit lie ver vier weken later, na mijn examen meege maakt, want nu ben ik bang dat ik mogelijk wat uit mijn gewone doen wordt gebracht. René weet nog helemaal niet wat hij met het geld gaat doen. „Ik heb een vakantiereis bespro ken, waarvoor ik eigen lijk nog geen geld had. Maar dat zal er nu straks wel zijn", stelde hij nuchter vast. (Voor de eerste en voor de derde prijs is 203.516 gulden beschikbaar.) Renc zal in ieder ge val drie prijzen krijgen uitgekeerd voor de twee kolommen waarin hij alle dertien uitslagen juist voorspelde en voor de kolom, waarin hij elf uitslagen correct voor spelde. Hoeveel hij pre cies zal ontvangen is nog niet bekend. Op zijn vroegst vrijdag zal de unieke winnaar van de spanning worden ver lost. MOSKOU Tegenstanders van het huidige politieke beleid in Rusland heb ben melding gemaakt van massa-arres taties door de geheime politie en reek sen processen tegen personen met af wijkende meningen. Sommige van de rapporteurs vreesden dat de acties de inleiding vormen tot een nieuwe „grote zuivering" in de Sowjet-Unie, zoals on der Stalin. Volgens de informanten zijn vorige week in Moskou 160 Krimtartaren aan gehouden door geheime agenten in bur ger. De Tartaren zouden de viering van de 100ste geboortedag van Lenin heb ben willen benutten om betogingen te houden voor terugkeer naar hun oude W'c kunnen moeilijk beweren, dat pauwen tot ons meest algeme ne pluimvee behoren; zelden ziet men deze prachtige dieren pronken op een buitenplaats of het erf van een welgedane boerenhoeve. Ze passen eigenlijk niet bij degelijke Nederlandse verhoudingen en stijl, al blijft de beroemde „Witte pauw" op het schilderij van Melchior d'Honderoeter evenals de ver maarde witte pauwen van Staver- den" op wijzen, dat dit sierge- vogelte bij onze welgestelde voor ouders in trek was. Inderdaad ont brak het zelden in de volières van rijke kooplieden en hoge adel uit de 17e eeuw. Het werd uit verre lan- J den met de schepen der Oost- Indische Compagnie aangevoerd, maar niettemin zag men de meer handzame fazanten reeds vroeg in tal van soorten en ook veelvuldiger dan de grote pauwen in heel hun bewuste elegance en status. De be kende fokker v.d. Mark wijdt er in zijn nieuwe boek Fazanten en Pauwen" tal van bladzijden aan, waaruit blijkt, dat de fraaie sier- vogels al een voorname rol in de grijze oudheid speelden. De Egyp- tenaren leerden hen kennen van de Phoeniciërs en Salomo heeft er S reeds melding van gemaakt. Alex- i ander de Grote voerde hen in bij i de Grieken en in Europa waren ze al in de 14e eeuw aanwezig. Veel eerder hielden de Romeinen pau wen; bij Horatius, Juvenalis en Ovidius, Martialis en Cicero ston den ze bekend, o.m. om hun vlees of gebraad, dat tot de zeer luxu euze gerechten behoorde, evenals dat van kraanvogels en hazelhoen- ders. Wie meent, dat van een vogel als de pauw, waarvan de historie zovele eeuwen teruggrijpt, in de moderne tijd geen nieuwe soort te verwachten zou zijn, vergist zich. In 1936 werd er in de equatoriale oerwouden van de Kongo zowaar nog een ontdekt; de wetenschap had altijd verondersteld, dat er in Afrika geen pauwen voorkwamen! Tien jaar geleden fokte de Dier gaarde Blijdorp te Rotterdam de eerste kuikens van deze nog altoos zeldzame „Afropavo". 2S april '70 A. B. WIGMAN. vaderland de Krim en volledig herstel van hun burgerrechten. Zij raakten beide in de tweede wereldoorlog kwijt, doordat een deel van 'ae Tartaren met de Duitse bezetters zouden hebben gecolla boreerd. Het nieuws van de arrestaties van de Tartaren zou zijn verspreid in een ondergrondse nieuwbrief, die na lezing gekopieerd wordt voor verdere verspreiding. Op 21 april zouden in Moskou 100 Tartaren uit Oezbekistan, Kirgizië en de noordelijke Kaukasus zijn aangehouden, de volgende dag nog eens 60. „De demonstratie is nooit ge houden en het is niet bekend waar de arrestanten zich thans bevinden", zo staat in de getypte nieuwsbrief. De lezers van de zelfgeschreven bul letins zeggen ook dat deze maand op verschillende plaatsen in het land pro cessen tegen dissidenten zijn gehouden, die tijdens de Lenin-herdenkingen twee dagen werden onderbroken. In de stad Gorki aan de Wolga stonden een hoog leraar en drie studenten terecht, die ge protesteerd zouden hebben tegen de „herrijzing van het Stalinsme". De hoogleraar, R. Pavlenkov, die geschiede nis zou doceren, kreeg volgens de zegs lieden zeven jaar dwangarbeid, evenals zijn leerling Kapranov. Een student ge naamd Ponomarov kreeg zes jaar, de student Sjiltsov vijf jaar. In Charkov in de Oekraine kreeg de reeds als dissi dent bekend staande Arkady Levin een straf van drie jaar werkkamp. Hij was een van de 15 personen die vorig jaar in een petitie tot de Ver. Naties gepro testeerd hadden tegen de onderdruk king van het bewind onwelgevallige meningen onder de intellectuelen en de arrestatie van de bekende dissident ge neraal Pjotr Grigorjenko. Hij zou de vierde van de ondertekenaars zijn die veroordeeld is. En werd volgens de zegslieden ook gemeld dat generaal Grigorjenko ver dwenen is uit de psychiatrische inrich ting in de stad Kazan, waar hij werd vastgehouden. Zij vrouw zou zich ern stig zorgen maken om zijn veiligheid. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft in één lancering acht kunstmanen tegelijk in banen om de aarde gebracht. Dat ge beurde zaterdag, een dag na de lance ring van de Chinese kunstmaan, maar de eerste gegevens erover maakte de Sov jet-Unie pas gisteren bekend. Uti de eerste bekendmakingen blijkt niet waarvoor de acht kunstmanen moeten dienen. Alle acht beschrijven zij dicht bij elkaar banen die een hoek van ongeveer 74 graden met de evenaar maken. De omlooptijd is 115 minuten. De Amerikaanse luchtmacht bracht verscheidene jaren geleden al voor het eerst acht kunstmanen tegelijk in banen om de aarde. Dat waren kunstmanen voor het onderhouden van militaire verbindingen. Zij beschrijven hun ba nen om de aarde op onderling vrijwel gelijke afstanden. De Amerikanen be schikken nu over verscheidene groepen van acht communicatiekunstmanen in de wereldruimte. In het gisteren ingediende definitieve wetsontwerp universitaire bestuursher- vorming laat de minister de datum van invoering open. Binnen zes maanden na het van kracht worden van de wet moeten d-c universiteiten hun bestuur lijke organisatie hebben aangepast. Politiek Den Haag verwacht dat de Tweede Kamer de wet nog vóór de zo mervakantie zal behandelen. Minister Veringa is vooral de confessionele par tijen, die flink wat kritiek hadden, een heel eind tegemoet gekomen. versiteit volgens de nieuwe wet, is van zestig tot veertig leden teruggebracht. Vijfzesde van dit aantal bestaat uit studenten, leden van de wetenschappe lijke staf en niet wetenschappelijk per soneel (in gelijke verhouding). Eenzesde deel van de raad bestaat uit mensen van buiten de universiteit. Alle leden van de universitaire ge meenschap bezitten actief en passief kiesrecht. Alleen eerstejaarsstudenten zijn het eerste halfjaar van dit kies recht uitgesloten. Het definitieve wetsontwerp verschilt op vele punten van het twee maanden geleden gepresenteerde voorontwerp van wet. Rekening houdend met de dik wijls ongezouten kritiek uit universitai re en parlementaire kringen, heeft mi nister Veringa een groot aantal wijzi gingen aangebracht. Hij houdt echter onverkort vast aan het gekozen systeem van raden op ba- sis-, midden- en topniveau en de verte genwoordiging daarin van de studenten. De Nederlandse Studenten Raad (NSR) en de Algemene Studenten Ver eniging Amsterdam (Asva) noemden dat in februari al een fopspeen. Het gisteren ingediende wetsontwerp bepaalt, in tegenstelling tot het voor ontwerp, dat bijzondere protestantse en katholieke universiteiten en hogescho len buiten de wet vallen. Zij zullen zelf een nieuwe bestuursstructuur mogen kiezen, al zal deze wel aan de wettelii- ke richtlijnen worden getoetst. Zodra de wet in werking is getreden, krijgen de universiteiten een half jaar om hun bestuur te moderniseren. Voor de bijzondere universiteiten geldt een periode van een jaar. De minister kan de wet ook per universiteit of hoge school in werking stellen. Enkele andere wijzigingen ten op zichte van het voorontwerp: De wet maakt geen onderscheid meer tussen wetenschappelijk personeel in vaste en in tijdelijke dienst; Experimenten in bestuurssyste men, ook als dat buiten de wet valt, is mogelijk. De kroon beslist; Het kiesstelsel voor de samenstel ling van de verschillende raden is ver anderd. Elke universitaire geleding moet tenminste 35 procent geldige stemmen uitbrengen. Gebeurt dit niet, dan wordt de zetelverdeling berekend op basis van het werkelijke aantal uitgebrachte stemmen. De omvang van de universiteitsraad, het hoogste bestuurscollege van de uni- ERMELO Het onderzoek naar de schrijvers vande brief aan minister Den Toom over het al of niet tegen de zin van de betrokkenen worden inge schakeld by militaire acties, is nog steeds gaande. Het gaat hier om voorna melijk dienstplichtige militairen van het 103e Geneeskundig bataljon die menen te weinig inspraak te hebben by mili taire beslissingen. Hangende dat onderzoek zou een deel van de dienstplichtige militairen, die behoren tot de lichting 1969-1 en toe vallig vandaag zouden afzwaaien, de kazerne niet mogen verlaten. Het be trof hier enige tientallen dienstplichti gen tot wie het onderzoek zich mede uitstrekte. Het blijkt echter dat van het vasthouden van dienstplichtigen die met klein verlof zouden moeten gaan, geen sprake is. De jongens zwaaien normaal af. De schrijvers van de brief aan minis ter Den Toom hebben overigens de sympathie niet geheel aan hun zijde. Dat blijkt voor een deel wel uit de op merkingen van het kamerlid Jansen in zijn brief die wij gisteren aanhaalden. Daarin wordt gesproken over ondermij ning van de krijgstucht. Ook van ande re zijde wordt de mening geuit, dat men de indruk heeft dat de dienstplichtigen de zaak van het al of niet betrokken worden bij militaire beslissingen niet helemaal juist bekijken en er meer op hef van maken dan nodig is voor een goede verstandhouding. Aan de Bergen op Zoomse groen ten- en fruitveiling zijn maandag de eerste asperges van de koude grond aangevoerd. Ze waren afkomstig van de tuinder S. Boldes uit Ossendrecht en werden verkocht voor prijzen van 36,- tot 40,- per kilogram. RIO DE JANEIRO De regering van Brazilië heeft maandag bekend ge maakt, dat op 15 november landelijke verkiezingen voor het congres en de wetgevende vergaderingen zullen wor den gehouden. Oorspronkelijk zouden de verkiezin gen voor de federale senaat, de kamer van afgevaardigden en de vergaderin gen van de staten krachtens de grond wet ook al medio november gehouden wordei maar ten van de reeks politieke wijzigingen, cue het land ver leden jaar heeftonderaan was nis mand ex zeker van dat de verkiezingen inderdaad gehouden zouden worden. O BOEDAPEST In de Hongaarse hoofdstad verluidt het in onofficiële kringen dat Matyas Rakosi. de partijlei der uit de Stalinistische tijd, amnestie heeft gekregen van de bevrijding van Hongarije en naar zijn vaderland mag terugkeren. De thans 78-jarige Rakosi werd nog voor de opstand van oktober 1956 le venslang verbannen en in 1962 uit de partij gestoten. Hij heeft al die jaren in ballingschap in de Sovjet Unie ge leefd. SEOEL Zuid-Korea en de Bene- luxlanden hebben vandaag een over eenkomst getekend op grond waarvan Zuidkoreanen met ingang van 1 juni voor een verblijf van maximaal drie maanden zonder visum in de Benelux- landen kunnen verblijven. De overeenkomst geldt ook voor in woners van de Benelux-landen in het verkeer met Zuid-Korea. De Belgische ambassadeur in Korea, Jean F. Trine, en de Nederlandse zaak gelastigde, Iwan Verkade, tekenden voor de Beneluxlanden. i prinsjes van Prinses Margriet en Rotter dams burgemeester W. Tho massen speelden gistermiddag wat met een model van een container wagen. Het was een geschenk van de Amerikaanse scheepvaartmaat schappij Sea-Land, 's werelds grootste containerrederij, voor de kinderen van de prinses. Prinses Margriet stelde in de Rotterdamse haven de container- pier van de rederij in gebruik. DELDEN Op de provincialeweg Delden-Borne zijn maandagavond om streeks zeven uur de 36-jarige B. Bu- rink uit Borne en diens driejarig zoon tje bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De heer Burink botste met zijn zoontje voorop de bromfiets frontaal tegen een grote melkauto. Bei den waren op slag dood. METSLAWIER Maandagavond omstreeks zes uur kwam te Ee (gem. Oostdongeradeel) de vijfjarige Janke Visser om het leven, toen zij uit een groepje spelende kinderen de weg op liep en daarbij onder een passerende trekker terecht kwam. Het kind was op slag dood. De Nederland se valscherm springer Van der Velde krabde zich maandag in de buurt van Kopen hagen eens ach ter het oor, toen hij zijn gescheur de parachute zag. Tijdens 'n sprong ten noorden van de Deense hoofd stad functioneer de zijn hoofdpara chute niet. Toen hij zijn reserve valscherm pro beerde, ontvouw de dit zich ook niet helemaal, zo dat hij „fladde rend" naar bene den kwam. Hij maakte een har de landing, maar kon het avontuur ongedeerd naver tellen. BRUSSEL Dc landbouwministers van het Europa van de zes die maandag en heden in Brussel vergaderen, hebben maandag alleen maar gediscussieerd over een gemeenschappelijk visserijbe leid. Dat gebeurde aan de hand van een tussentijds verslag van het speciale landbouwcomité van de gemeenschap, waarin onder meer de totstandbrenging van een gemeenschappelijk structuur beleid wordt behandeld. De discussies van maandag hebben VALETTA De havenarbeiders op Malta zijn maandag in staking gegaan uit solidariteit met de ambtenaren die al 13 dagen staken voor hogere lonen. De regering heeft deze loonsverho ging tot dusver geweigerd omdat zij meent dat dan ook de lonen voor ande re groepen herzien moet worden. De exporteurs van aardappels op Malta hebben de boeren meegedeeld dat zij hun oogst niet meer moeten ver pakken omdat het gevaar bestaat dat 1800 ton aardappelen, die op versche ping naar Nederland en Engeland lig gen te wachten, zullen bederven. GELEEN In het Gezellenhuis te Geleen, waar een groep Marokkanen gehuisvest is, die by de Staatsmijnen werken, heeft zich maandagavond een steekpartij voorgedaan. De 25-jarige Z„ die sinds kort in Nederland woont, stak de 37-jarige M. met eei. mes. Tussen beide Marokkanen bestond sinds kort een vete, die maandagavond tot uitbarsting kwam, toen Z. zijn ri vaal rustig zag zitten aan het buffet in de kantine van het Gezellenhuis. Z. stortte zich op ee.i gegeven mo ment met een mes op zijn rivaal en bracht hem enkele messteken toe in borst en rug. Zwaar gewond werd de Marokkaan opgenomen in het Sittardse ziekenhuis. Z. werd overmeesterd en uitgeleverd aan de Geleense politie. Hij belandde in een cel in afwachting van zijn voorgeleiding aan de officier van Justitie en Maastricht. tot geen enkel resultaat geleid. Op het moment dat de bewindslieden het vis recht bespraken, dat uitgebreid zou moeten worden tot eikaars territoriale wateren (een strook van drie mijlen buiten de kust) bleek dat de Fransen, om redenen van nationale soevereini teit, absoluut niet van zo'n regeling wil den weten. De Belgische minister van landbouw, Heger, fungerend voorzitter van de raad, concludeerde toen maar dat ver dere voorzetting van de gedachtenwis- seling zinloos was en toen bleef de raad niets anders te doen dan het on derwerp te verwijzen naar het comité van permanente vertegenwoordigers. De ministers hebben de avond verder gevuld met een bezoek aan de Gentse Floraliën, de jaarlijkse grote Belgische bloemen- en plantenexpositie. ANKARA Een groep saboteurs heeft vanmorgen vroeg een aanslag ge pleegd op de gebouwen van de Ameri kaanse hulpmissie in Turkije, die gele gen zijn in de onmiddellijke omgeving van Ankara. De aanvallers wisten de prikkel draadversperringen rondom de gebou wen te doorbreken. Zij vuurden op de bewakers en wierpen ontplofbare stof fen, die branden veroorzaakten. Het vuur kon evenwel snel bedwon gen worden. Tot dusver is geen melding gemaakt van doden of gewonden. In Borger is vanmorgen om half acht de 30-jarige J. Otter uit Assen veronge lukt. Hij reed een kruising op en ver leende geen voorrang aan een vracht auto, die zijn personenauto greep en totaal vernielde. De man was op slag dood. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Ttfdelyk regen, maar later ook weer opklaringen. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk zuidwestelijk, later rui mend naar noordwest. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 05.15; onder: 20.01. Maan op: 03.05; onder: 12.05.

De Vallei | 1970 | | pagina 1