Mevrouw De Jong is het meer dan beu Dal gelenr aan de deur bedreigt onze Eerst stemmen dan dagje uit Voorlichting aan burgerij Twee para's zochten de hoogte J. P. Glasbergen: VALLEI? Belt u dan avan a.u.b. Nieuwe leden in oudereommissie Prinses Marijke Gehandicapten naar de beurs Marokkaan beet landgenoot stuk uit oor Bejaarden gaan 10 mei uit Jongens gepakt voor jov-riding Twee gewonden bij botsing Geslaagd voor verkeersexamen oetbal Iers vergaderen Kaasboeren en eiermannetjes Zwendel Toneelgroep speelt „vrijdag de dertiende" W edvlucht van „De Instuif" 10550 3328 Schade bij hotsing BURGERLIJKE STAND KESTEREN DINSDAG 28 APRIL 1970 voor Vaanandaal Tot 17.30 uur v".30»; 11079 Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen Nwa Veanendaalseweg 159 VEENENDAAL In het centrum van Veerien- daal heeft sinds zaterdag de reeds lang aangekondig de blauwe zone zijn intrede gedaan. De borden en de drempels die de begrenzing van de zone aangeven zijn geplaatst en aangebracht en de regeling is daarbij tegelijker tijd van kracht geworden omdat de gemeen teraad enige maanden geleden het besluit tot invoe ring al heeft bekrachtigd. Het enige dat tot dusver J nog ontbreekt zijn de aanduidingsborden naar de „vrije' parkeerplaatsen waar de lang parkeerders te- 5| recht kunnen. In feite kan dus nu iedere automobilist 5 op een bekeuring rekenen als hij verzuimt een juist afgestelde parkeerschijf zichtbaar achter de voorruit te plaatsen. De politie zal echter in de eerstkomende veertien dagen nog een oogje dichtknijpen om ieder een in de gelegenheid te stellen aan de nieuwe situatie te wennen. Dat geldt overigens voor de overheid zelf ook. Na het voor en tegen van blauwe zone of par- keermeters in ruime mate te hebben afgewogen nog betrekkelijk recent is het gerucht, dat de blauwe zone toch geen doorgang zou vinden en dat de hele materie weer in studie zou zijn genomen circuleer den er bijvoorbeeld ook onjuiste berichten over de afgifte van de parkeerschijven. Alleen de groep cen trum-winkeliers heeft ze. De politie neemt de distribu tie niet ter hand. Bovendien zijn ze bij de winkeliers niet gratis te verkrijgen. Voor iedere parkeerschijf moet dertig cent worden betaald. KESTEREN Dezer dagen dagen werd een ouderavond gehouden van de openbare kleuterschool Prinses Marijke te Resteren. Na de notulen en het financieel ver slag, was het woord aan de heer H. Spanjersberg uit Rotterdam, die sprak over het onderwerp onderwijsvernie- wing en het openbaar onderwijs. Als eerste punt gaf de spreker de tegen stellingen tussen bijzonder en openbaar onderwijs. De heer Spanjersberg zag voorname lijk drie dingen die in het onderwijs nog sterk moesten veranderen, te weten betere aansluiting tussen kleuterschool en het basisonderwijs, democratisering van het onderwijs en betere individua lisering. Door de vele belangstellenden, werden tijdens de lezing vele vragen en opmerkingen geuit, die door de heer Spanjersberg op een prettige en leerza me wijze werd beantwoord. Ook waren er verkiezingen voor de oudercommissie. Aftredend en niet her kiesbaar waren: de dames Spies, Pieters en Versteeg. Hiervoor werden de heren Veenstra, Egbertsen en mevrouw Hoek stra gekozen. Het is dit jaar voor het eerst, dat er heren in de oudercommis sie van de kleuterschool zitting hebben. Tot slot van de avond werden nog en kele dia's vertoond. VEENENDAAL Op uitnodiging van de UW afdeling Veenendaal hebben circa 35 gehandicapten in het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan de huishoudbeurs in de RAI te Amsterdam. Door bemiddeling van de Rotaryclub werd voor het vervoer spontaan hulp geboden door personeel van het DELM uit Eist, die de gasten op de beurs rond reden en beleidden. Ook een aantal par ticulieren hielpen met hun auto's bij het vervoer. VEENENDAAL Bij een ruzie in een pension aan de Valleistraat heeft een Marokkaanse gastarbeider maan dagmorgen een stuk uit het oor van een landgenoot gebeten. De bijterige Mohammed B. A. had ruzie met de in hetzelfde huis inwo nende K. M. A. K. over het wassen van kleding in de keuken. Het liep uit op 'n handgemeen, een onvolledig oor, en een proces-verbaal. AMERONGEN Door het Comité „Autotocht Bejaarden Amerongen" is de voorbereiding voor de tocht voor 1970 in een ver gevorderd stadium. De tocht wordt al meer dan twintig jaar door de gehele bevolking aangeboden aan de bejaarden van 65 jaar en ouder. Door het college van B. en W. is ver gunning verleend voor het houden van een huis aan huis collecte in de periode van 4 mei tot 10 mei 1970. De bejaarden van 65 jaar en ouder die deze tocht wensen mee te maken, kunnen zich hiervoor opgeven op zater dag 2 mei in het zaaltje van Lievendaal RESTEREN Gistermorgen vond een aanrijding plaats op het Waldeck Pyrmontplein te Resteren. De heer H. B. die met zijn auto uit de richting Lienden kwam en op het kruispunt de richting Rhenen wilde in slaan, had de heer Van W. uit Dode- waard niet tijdig gezien, die over de Spoorstraat reed. Het bleef bij mate riële schade. RHENEN In de nacht van zondag op maandag, omstreeks drie uur, hoorden omwonenden van het Kerkplein en het Koningshof vreemde geluiden ergens bovenin de majestueuze Cuneratoren. Onmiddellijk werd de rijkspolitie gewaarschuwd om een onderzoek in te stellen, waarbij de koster van de Cunerakerk de heer J. van Hun- nik niet ontbrak. Aanvankelijk werd dat onderzoek bemoeilijkt door de duisternis. De grote vraag was zijn er spoken op de toren zijn het nachtuilen of zijn het somsmensen? Plotseling sloeg de torenklok éénmaal. Iedereen keek op 'n hor loge. Maar het was geen tijd voor een klokslag, bovendien was he toen al over vieren geworden. Het werd toen zo zachtjes aan wel dui delijk dat het geen nachtuil was die op het brons had geslagen of de klepel had opgebeurd. Daar de mannen van de rijkspolitie uit Rhe nen niet in spoken gelovenwaren die ook uitgeschakeld, zodat de enige mogelijkheid die overbleef was, dat er mensen op de toren waren geklommen. Het hoe en het waarom bleef voorlopig echter nog beantwoord. Vanaf de patrouillewagen van de politie werd, een schijnwerper op alle hoeken en gaten van de toren gericht. Maar de mogelijkheden om zich ergens achter te verschui len, vooral ook door het enorme steigerwerk, waren zo groot, dat ook dat felle licht geen resultaten opleverde. Tegen vijf uur toen het licht was geworden, begaf de politie zich naar boven. Op de eerste omgang trof men daar in een nis twee mannelijke personen aan. Het wa ren een fotograaf uit Wageningen, en een in Rhenen wonende student van de landbouwhogeschool in Wa peningen. Zij zouden zondagmiddag aan parachutespringen gaan doen op een vliegveld op de Veluwe, maar de beide para's konden niet omhoog vanwege de slechte weers omstandigheden. Tegenover de politie verklaarden ze met alle ge weld toch de hoagte te hebben wil len opzoeken en dat ze daarom maar hadden besloten de hoge Cu neratoren te beklimmen, om op die manier tot bezinning te komen. Het was maar goed dat ze geen parachute bij zich hadden, ander waren ze er misschien wel afge sprongen VEENENDAAL Woensdag- avond vertoont de heer P. de Geus in de aula van het Christelijk Ly- i ceum aan de Kerkewijk een film J over de bezetting en de bevrijding van Nederland, en van Veenendaal t in het bijzonder. De heer De Geus J heeft enkele maanden gewerkt aan j een montage, waarvoor hij authen- tieke opnamen kon gebruiken die s de Veenendaler Th. Diepeveen maakte. Bovendien ontving hij van o.a. de N.O.S. fragmenten van op- j namen van het bombardement op Rotterdam. Maandagavond kon het college 5 van burgemeester en wethouders s vast bekijken wat de bevolking woensdag kan gaan zien. Welkom j zijn dan in eerste instantie de j ouders en lyceum-leerlingen, maar ook andere belangstellenden. De heer De Geus overweegt nog op J een later tijdstip de film nogmaals te S draaien, mede gezien het feit dat juist woensdag weer het t.v.-voetbal J I z'n invloed laat gelden. VEENENDAAL Het het weekeinde en maandagmorgen heeft de Veenen- daalse politie proces-verbaal opgemaakt tegen vijf jonge knapen, die worden beschuldigd van diefstal en joy-riding met bromfietsen. Het zijn de vijftien jarigen A. M., G. J. L., D. H. T. v. D. en H. B. VEENENDAAL In het Julianazie- kenhuis ligt sinds maandagmorgen het Veenendaalse echtpaar M., dat gewond raakte bij een botsing met een vracht auto op de Buurtlaan-west. De heer R. A. P. A. M. en zijn echtge note wilden de richting van Rijksweg- 12 inslaan, maar kwamen daarbij op de Imkerweghelft op de kruising met de Holleweg en de Nieuweweg. Hun auto raakte bij de botsing met de daar rij dende vrachtauto total-loss. De vracht wagen, bestuur door W. R. uit Epe, was beladen met onderdelen voor een betonnen garage. Delen' daarvan staken buiten de wagen, en daartegen botste het echtpaar, dat juist gisteren naar Bussum verhuisde. De heer en me vrouw M. verkeren niet in direct le vensgevaar. OVERBERG Ale 15 kinderen van de Chr. Lagere School aan de Haarweg zijn geslaagd voor het verkeersexamen waarbij 6 met 0 fouten. SCHERPENZEEL Op vrijdagavond 1 mei houdt de voetbalvereniging Scherpenzeel haar voorjaarsvergade ring in Hotel Boszicht. VEENENDAAL Mevrouw De Jong-Boom is het beu. Meer dan beu zelfs. Zij is ten strijde ge trokken tegen het geleur aan de deur door kinderen, verkopers, col lectanten, kortom, tegen mensen dié om de een of andere reden aanbel len en dat op de meest ongelegen momenten doen. Mevr. De Jong is flatbewoonster en gesprekken bij kennissen hebben haar de overtui ging gegeven dat verkopers en col porteurs liefst deze categorie men sen benaderen omdat men op een flat nu eenmaal een grote concen tratie van mensen heeft. Zij is in de pen geklommen en heeft het college van burgemeester en wethouders 'n brief geschreven met de vraag daar eens wat aan te doen. Mevr. De Jong schrijft aan het gemeentebestuur onder andere: „Zoals u weet brengt het wonen op een flat veel nadelen mee. Velen zijn bij gebrek aan beter gedwongen hier hun intrek te nemen. De vrij heid van flatbewoners is meer be perkt als van bewoners van eenge zinswoningen. Het is voor verkopers, colporteurs, enz. wel heerlijk 6 of 12 deuren op een galerij. Dit is na melijk het punt waar het over gaat. Wij worden zo enorm vaak lastig gevallen door stomerijen, fruitver- kopers, bloemenverkopers, colpor teurs, kaasboeren, eiermannetjes, kinderen voor oude kranten, voor St. Nicolaas en kerstfeest, kinderen met prikkaarten en acties voor diverse doeleinden. Wij zijn gedwongen mevrouw De Jong spreekt hierbij uit naam van haar mede-flatbewoon sters de bel af te zetten als je een uurtje wil rusten of de baby moet baden, met het risico dat familie of kennissen die onaangekondigd je willen bezoeken voor een dichte deur komen". Mevrouw De Jong vervolgt haar schrijven met het vermelden van èen aantal gevallen waarbij het ging om zwendel met tegeltjes onder de vlag van het ds. Luther King-Insti- tuut en om het ophalen van bood schappenboekjes, dat ver na twaalf uur 's nachts plaats vond omdat „het-licht-nog-brandde". In het laat ste geval was het een jongen van circa twaalf jaar die voor zijn vader dit karweitje opknapte en mevr. De Jong vraagt zich af in hoeverre hier sprake is van bij de wet' verboden kinderarbeid. Ook het collecteren voor allerlei doeleinden vindt mevr. De Jong uit den boze vooral als het door kinde ren gedaan wordt zoals maar al te vaak gebeurt. Een van haar vragen aan het gemeentebestuur luidt dan ook: „Vindt u het pedagogisch juist, dat kinderen van de lagere scholen collecteren zonder dat hier controle op is en zonder legetimatiebewijs. Vindt u niet dat bona fide er onder lijden als men merkt dat men bedro gen wordt en zo vaak een beroep op je beurs wordt gedaan? De briefschrijfster wijst er verder op, dat het geleur aan de deur voor al veel op de flatbewoners wordt toegepast. Zelf heeft ze geruime tijd aan de Kerkedijk gewoond,' maar zij had daar veel minder last van leur ders dan in de flat die zij thans aan het Boompjesgoed bewoont. Buiten de jaarlijkse verkoopactie van kinderpostzegels zou zij liefst geen kinderen meer aan de deur zien, die met kaarten, kalenders en weet niet met wat meer de deuren langs gaan. In dit opzicht zouden de schoolbesturen beperkingen moeten worden opgelegd, zo meent zij. x Bovendien zou zij graag een con trole ingevoerd zien op collectes en mensen, die voor „een goed doel iets verkopen" en een wet die stelt, dat mensen die te kennen geven niet aan de deur te willen kopen niet worden lastig gevallen. „Als hier geen paal en perk aan gesteld wordt zijn we over een tijdje helemaal onze vrijheid kwijt", zo verzucht mevrouw De Jo:ng in haar brief. Persoonlijk heeft zij er alles aan gedaan om niet meer op de meest ongewenste momenten lastig geval len te worden. „We hebben tot twee maal toe onder meer tijdens de ziekte van mijn man een strip op de deur aangebracht met het op schrift „aan de deur wordt niet ge kocht". Er werd evengoed gebeld met de vraag of we iets van dit of van dat wilden kopen en op een ge geven moment was de hele strip verdwenen. De briefschrijfster herinnert het gemeentebestuur er aan dat in het verleden hierover al eens vragen zijn gesteld in de raad. Toen is er geen aandacht aan geschonken. „Ho pelijk wilt u er dit keer meer tijd voor uittrekken", zo verzoekt zij het college van B. en W. „Wij zijn het beu, zo vaak tegen onze wil in onze werkzaamheden te worden gestoord". Overigens, mevr. De Jong weet waar ze het over heeft. Ze was ja renlang hostess van de felicitatie- dienst OVERBERG Onder auspiciën van de personeelsvereniging van Kamp Overberg zal de toneelgroep voor het eerste acte de présence geven op don derdagavond 30 april in de recreatiezaal. Het blijspel „Vrijdag de dertiende" zal dan opgevoerd worden. Geboren: Maurice, zv. A. H. Smits, en W. G. M. J. E. Vos; Johannus C. zv. J. J. van Osenbruggen en J. C. van den Hatert. Getrouwd: J. W. F. van de Klift, (Wa- geningen) en D. van Gijtenbeek; F. L. Nienhuis, (Rhenen) en A. M. M. M. Hendriksen. RHENEN 3 juni wordt voor de Rhenense bejaarden een drukke dag. Eerst mogen ze naar de stembus en dan kunnen ze een dagje uit in het kader van de jaarlijkse bejaardentocht. Het comité, dat de tocht organiseert heeft met opzet de vertrektijd van de bustocht op half negen 's morgens gesteld om iedereen in de gelegenheid te stellen zijn stem uit te brengen op de kandidaten voor de gemeenteraad. De stembureaus zijn namelijk vanaf 's morgens acht uur ge opend. „Dank zij de bijdragen van particu lieren en het bedrijfsleven zijn we er ook ditmaal weer in geslaagd de beno digde financiën bijeen te krijgen voor de jaarlijkse tocht voor de Rhenense bejaarden," aldus deelde de heer B. Both mede, die als secretaris fungeert van het organiserend comité. Er is van 4 tot en met 15 mei gele genheid om zich als deelnemer voor de RHENEN Opnieuw en nu schrif telijk heeft de raadsfractie van de Par tij van de Arbeid in Rhenen zich aan gemeld om een lans te breken voor een vergaande democratisering door het verstrekken van een regelmatige en zo breed mogelijke voorlichting aan de inwoners van de gemeente. De fractie heeft er nu een voorstel /an gemaakt, dat uitmunt in de volgen- Ie vier punten: De voorlichting heeft betrekking jp actuele of te verwachten ontwikke- ingen binnen de gemeente Rhenen, /oor zover de overheid er op enigerlei vijze bij betrokken is. de voorlichtingwo rdt in gedrukte /orm huis aan huis verspreid. de voorlichting dient wat stijl en opmaak betreft niet van ambtelijke maar van journalistieke aard te zijn. de voorlichting zal ongeveer vijf maal per jaar plaatsvinden. De heer J. P. Glasbergen deelde mede, dat de fractie van de Partij van de Arbeid bij de behandeling van de begrotingen voor 1968, 1969 en 1970 al de aandacht van de gemeenteraad heeft gevraagd voor de wenselijkheid van een zo groot mogelijke openheid van de overheid, een zo groot mogelijk con tact met het publiek en een zo groot mogelijke inschakeling van de burgerij. „Wij zijn nog steeds van mening," al dus de heer Glasbergen, „dat de voor zichtige stappen die mede op ons initia tief zijn ondernomen in deze richting, als een eerste begin moeten worden be schouwd en slechts waarde hebben wanneer op de ingeslagen weg conse quent wordt voortgegaan. Voor deze op vergaande democratise ring gerichte ontwikkeling is een eerste voorwaarde het verstrekken van een re gelmatige en zo breed mogelijke voor lichting aan de inwoners van de ge meente. Reeds twee jaar geleden heeft daar om mijn fractie de suggestie gedaan om de gemeentenaren van tijd tot tijd rechtstreeks op de hoogte te brengen van bepaalde ontwikkelingen in ge meentelijk verband. Wij stelden toen in onze toelichting, dat de voorlichting ten dienste moet staan van de vormihg van de publieke opinie, zodat het publiek in de gelegenheid wordt gesteld zich zelf standig een oordeel te vormen." Een onderwerp van geheel andere aard waarover de heer Glasbergen in de raadsvergadering van vanavond een vraagt gaat lanceren is de kwestie van een dienstencentrum voor bejaarden. De vraag luidt als volgt: „Is het juist dat er al een commissie in de gemeente Rhenen bestaat voor een dienstencen trum voor bejaarden? Zo ja, door wie is deze commissie samengesteld en wie zijn de personen die hierin zitting heb ben en welke groepering vertegenwoor digen zij?" reis op te geven. Dat kan gebeuren bij de Raiffeisenbank aan het Fred. v. d. Paltshof. Evenals vorig jaar heeft het comité een minimum bedrag van 5, per persoon gesteld als bijdrage in de kosten. Dit bedrag dienen de deelne mers direct bij de aanmelding te storten. Bij aanmelding ontvangt iedereen een deelnamekaart, waarop is aangegeven de halteplaats van de autobus die in de buurt van zijn adres ligt. De bewoners van „De Tollekamp" kunnen zich aan melden bij de receptie, eveneens tussen 4 en 15 mei. Alle overige deelnemers dus alleen en uitsluitend bij de Raiffeisen bank. Het doel van de tocht wordt evenals voorgaande jaren geheim gehouden. De bussen zullen 's avonds om ongeveer half negen weer in Rhenen zijn. ELST De leden van p.v. „De In stuif" namen deel aan de wedvlucht vanaf St. Kath. Wafre. De eerste duif meldde zich bij de gebr. Veenhof om 9.22 uur (snelheid 1278 m per minuut). De uitslag was als volgt: Gebr. Veenhof 1, 10, 46; T. v. Mourik 2, 25, 28, 30, 40, 41; J. v. Aalten 3, 24; B. Vervat 4, 44; H. v. Burken 5, 9, 34,50; v. Swetselaar 6, 35; A. J. Bos 7, 53, 56; C. v. Viegen 8, 14, 36; Gebr. Brienessen 11, 15; A. C. v. Zetten 12, 26, 45, 48, 52; W. v. Ewijk 13; P. J. v. Geel 16, 18. 38, 43, 59; G. Brie nessen 17, 22; M. Riemsdijk 19, 20, 31, 57; M. v. Mourik 21, 29, 33; H. v. Doorn speek 23; M. Boelhouwer 27, 54; A. Veenhof 32, 49; W. E. v. Laar 37, 55; M. H. Lit 39; H. Terschegget 42; J. v. Kooten 47; G. Drost 51; J. v. Swetselaar 58.

De Vallei | 1970 | | pagina 3