Rubriek adver tenties meidagen op van er Wal (51) uit Doesburg meent: grebbeberg 25 jaar geleden PLOEGKEUKENS 5 75 12: 75 29: 75 45' 7wm 6.- 21 4, 75 127. 14? 25 i Haagse vrouw acht zich door Weinreh onjuist van verraad beticht Hij deserteerde niet, maar trok met stuk en bemanning terug HEMA Herdenking van Duitse capitulatie AFWEZIG 2 t/m 10 mei DE VALLEI 1 Schrikbarende cijfers over gebruik van hasjiesj onder scholieren Buit gevonden van juwelenroof Moskou tegen verontreiniging van water Politiewagen zou gevaarlijk over trottoir zijn gereden Studentenrel kost kapitalen JOHANNES BENJAMIN MEYER S. T. HEJJ dr. Annot, dr. Pilon, dr. Remme en dr. Kets Bij ons ziet U de meest moderne aanbouwkeukens Chris was geen lafaard, 't Was een moedige aardige kerel. Zijn ondergeschikten zouden voor hem door het vuur zijn gegaan. Hij was geen deserteur. Als hij gewild had, zou hij net als de hon derden anderen uit de voorste linies hebben kunnen vluchten. Hij had zich gewoon in burgerkleren kunnen steken, want die waren er toen nog genoeg in de Rhenense woningen. Maar neen. de man, die bevel gaf aan zijn negen manschappen om het stuk geschut terug te trekken, werd doodgeschoten om als voorbeeld te dienen voor die honderden, die wel deserteerden. WAT GEBEURDE ER ONOVERZICHTELIJK DE WAARHEID Oudejaarsfeest in de mobilisatietijd. Tweede van links is Van der Wal. Twee- j de van rechts is Jan Klein Heerenbrink uit Wijhe, die later deel uitmaakte Van der Wal vindt het tijd worden dat van Meyer's peloton. Tweede wegpiraat aangehouden Op de tweede pinksterdag van 1940 werd sergeant Johan Christiaan Meijer uit Dieren gefusilleerd. Geëxecuteerd, omdat generaal Harberts. toen commandant van de infante- rietroepen op de Grebbeberg. zich geërgerd had aan de hon derden, die de linies in over haaste vlucht verheten en een voorbeeld wilde stellen. De executie van sergeant Meijer is een duistere zaak. zelfs voor degenen, die hem goed gekend hebben en met hem op de Grebbeberg heb ben gevochten. Een zaak. die er niet duidelijker op gewor den is, nu blijkt, dat men het vonnis van de krijgsraad ge heim heeft proberen te hou den. f Iemand, die geen doekjes windt om de gebeurtenissen in de Meidagen van 1940 is de heer H. van der Wal uit Doesburg. DINSDAG 28 APRIL 1970 Heden ging plotseling van ons heen, onze geliefde zorgzame man, vader, broeder, behuwd broeder en oom echtgenoot van HENDRIKA WILLEMINA VAN DER VLIET In de leefttyd van 63 jaar. Rhenen H. W. MEYER-van der Vliet Zwolle A. G. MEYER en verloofde Rhenen, 27 april 1070. Bantuinweg 13. Gelegenheid voor condoleren woensdag en donder dag a.§. n-m. van 7 tot 9 uur, Bantuinweg 13 te Rhenen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het wtjkgebouw, Nieuwe Veenendaalseweg 53 te Rhenen. Bezoekuur Iedere dag van n.m. 7 tot 8 uur. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op de Algemene Begraafplaats te Rhenen op vrijdag 1 mei a.s. te ongeveer n.m. 2.15 uur. arts van WAARNEMING Vindt U het belangrflK te weten, dat ergens in de buurt een voordelige aanbieding wordt gedaan Kflk dan in Dagblad voor V'daal en omgeving. elke DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG MIELWEG 4 LUNTEREN Telefoon 08380 - 2928 SERGEANT CHRIS MEIJER WAS GEEN LAFAARD Kinderbijslag van de Hema. Tijd voor dezomergarderobe van uw kinderen. Kleurige, luchtige kleding. En kijk eens naar die prijsverlagingen. Daar is uw Hema toch echt niet kinderachtig mee. Sm i Acryl pullover. In wit en kleuren met contrasterende streepjes langs taille, boord en manchetten Maten 116-146. Vararf 8,75, nü vanaf 100% katoenen denim rok. Met brede kokos ceintuur. Bruin, rood, groen of bleu. Maten 116-146. Vanaf 14,75, nu tijdelijk vanaf Viatram jack in 2 modellen. Rood, donker rood, zwart, bruin of wit. Maten 110-164. Vanaf 35,75, mi vanaf pantalon. Velours of corduroy. In verschillende kleuren. Maten. 116-164. mm 7C 2 Modellen. m - I D Vanaf 19,75, nü vanaf kleuren. is: Terlenka pullover. In wit en pasteltinten met bloemdessin.* 7P Maten 116-146. miD V*iaf 13,75, mg nü vanaf M Gestreepte katoenen pull-polo met korte mouwen. Verschillende kleuren. Maten 122-158. M 50 Vanaf 5,25, Mm nü tijdelijk vanaf Denim spijkerbroek. Blauw.Maten 110-164. Vanaf 6,75, nü tijdelijk vanaf Katoenen streep pullover. Diverse kleuren. Korte mouwen. Maten 98-110. 3,—. nü tijdelijk Katoenen pull-polo. Korte mouwen. Verschillende kleuren. Maten 104-110. 4,75, nü tijdelijk Bonded acryl rok. 100% acryl. 2 Modellen. In zwart, marine of rood. Maten 116-146. Vanaf 17,75, nü vanaf 100% katoenen denim pantalon. Met brede kokos ceintuur. Bruin, rood, groen of bleu. mm «yr Maten 116-146. O Vanaf 16,75, nü tijdelijk vanaf rooa, geldig tot en met 9 mei H. van der Wal (51) trekt behoedzaam aan de zware shag, als hij vertelt over de tijd aan de Grebbeberg. Hij heeft de forse sergeant uit Dieren zelf goed gekend. Rond de dood van Chris Meijer heeft altijd een waas gehangen. „Het is te hopen dat de tongen van mensen, die bij sergeant Meijer zijn geweest op het kritieke moment, nu eindelijk eens los komen. Aan al die gissingen hebben we niets", zegt hij. degenen, die sergeant Meyer op de kri tieke momenten meegemaakt hebben, nu hun mond opendoen. „Als de waarheid dan aan het licht moet komen, moet het dan ook de volledige waarheid zijn". Hij meent Meyer echter zo goed gekend te hebben dat hij de vraag of Chris Meyer inderdaad deserteerde bij voor baat met een pertinent „nee" durft te beantwoorden. SCHIEDAM De Schiedanise politie is op jacht naar enkele handelaars in verdovende middelen. De politic is op het spoor gezet door een stencil dat de directeur van de rijksscholengemeen schap heeft verzonden aan de ouders van zijn leerlingen, waarin hij wijst op de gevaren, die verbonden zijn aan het gebruik van verdovende middelen. Dit_ stencil was het gevolg van een enquête op de school, waaruit blijkt dat 5 procent van de leerlingen min of meer regelmatig hasjiesj gebruikt en dat 17 procent wel eens hasjiesj rookt. Ongeveer 78 procent rookt nooit has jiesj en is ook niet van plan dit ooit te gaan doen. AMSTERDAM In de kamer van de president van de Amsterdamse recht bank, mr. U. Stheemann, is gisteren weer een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de „affaire-Weinreb". die is ont staan nadat vorig jaar het eerste deel van de memoires van Weinreb versche nen was. Gisteren diende een drievoudig kort geding, dat door de Haagse advocaat mr. I. E. Hes namens mejuffrouw R. Turksma was aangespannen tegen drs. F. Weinreb, Renate Rubinstein en uit geverij Meulenhoff. Mejuffrouw Turksma acht zich in eer en goede naam aangetast door „de grievende en onware publikaties in het eerste deel van de memoires van Wein reb". In dat deel staat dat Weinreb zou zijn gearresteerd door de S.D. nadat mejuffrouw Turksma in» 1942 in een Haagse bioscoop was gearresteerd en daarna tijdens een verhoor de naam van Weinreb had laten vallen als dege ne, die haar had aangeraden om onder te duiken. Ze wordt eigenlijk van ver raad beticht. Volgens mr. Hes vormt deze passage in het boek de bodem voor het hele verhaal van Weinreb. Hij moet een schuldige hebben voor zijn arrestatie om daarmee het verhaal van zijn lijsten en adviezen geloofwaardig te maken. Als mejuffrouw Turksma, die voor treffelijk verzetswerk heeft verricht, uit dat verhaal weg zou vallen en dat doet ze wordt duidelijk dat zijn hele verhaal verzonnen is, aldus mr. Hes. Hij vroeg het uit de handel nemen van het boek en het weglaten van de We wisten, dat Chris Meijer was doodgeschoten. De jongens van zijn stelling vertelden het ons. De ware toe dracht hebben we echter nooit gehoord. De herinnering aan de pinksterdagen van 1940 zijn bij Van der W'al weer bo ven gekomen, nadat hij enige tijd gele den een uittreksel uit het boek van dr. I.. de Jong las. Daarin stond o.m. dat een Nederlandse sergeant was doodge schoten om als voorbeeld te dienen voor de deserteurs. „Ik heb toen meteen te gen mijn vrouw gezegd: Dat moet Chris Meijer zijn geweest". Wat is er gebeurd op de Grebbeberg in de meidagen van 1940? Van der Wal, die evenals sergeant Meijer deel uit maakte van de 19e pantserafweercom- pagnie, was met ziekteverlof, toen de oorlog uitbrak. Met Rode-Kruiswagens is hij nog tijdig bij zijn onderdeel te rechtgekomen, dat reeds de stellingen had betrokken bij Achterberg in de buurt van Rhenen. Op ongeveer zeven honderd meter afstand van het stuk van sergeant Meijer deed milicien Van der Wal zijn werk. „Onze opdracht was om terug te trek ken, als we het niet zouden kunnen houden. Meijer moet als een van de eersten met stuk en manschappen zijn teruggetrokken. Toen hij voor de krijgsraad kwam moet hij gezegd heb ben: „Ik heb de opdracht gegeven". Even voor de capitulatie was het een onoverzichtelijke boel. Ik heb gezien, dat de officieren de onderscheidingen van hun uniformen rukten, bang dat ze waren eerder door de Duitsers geraakt te zullen worden. „Van der Wal heeft overigens bijna nooit officieren gezien bij de stukken. Bijzonder onoverzichtelijk noemt Van der Wal de situatie vlak voor de over gave. „Dan weer kregen we 't bericht „ze zijn er door" en dan weer „ze zijn er nog niet door" en dan trokken we weer snel terug naar de oude stellin gen". De laatste keer dat Van der Wal „ze zijn er door" hoorde, was uit de mond van adjudant Bison van het achtste re giment infanterie. Op 14 mei werd Van der Wal met honderden anderen krijgsgevangen ge nomen. „We moesten naar Arnhem lo pen en vandaar gingen we per trein Duitsland in, met z'n 55'en in één wa gon. We kwamen in kamp Lockenwalde terecht". Na zes weken kwam Van der Wal terug in Nederland. Hij werd o.m. tewerk gesteld bij de opruimingswerk zaamheden op de Grebbeberg. Daar heeft hij het stuk van Meijer nog te ruggezien. MILAAN De politie van Milaan, heeft maandag een collectie juwelen ter waarde van 250 miljoen lire (400.000 dollar) in beslag genomen, die volgens haar afkomstig is van diefstal in Zu rich. gepleegd in januari van dit jaar. De politie vond de juwelen en een pis tool dat bij de overval was gebruikt, in een safe in een bank in Milaan. De po litie was op het spoor van juwelen ge komen door de gangen na te gaan van een Israëliër, de 27-jarige Joseph Garyi een van de vier personen die de in braak in Zürich hebben gepleegd. Gar- dyi is inmiddels gearresteerd. MOSKOU De Sovjet Unie over weegt een strenge wet in te voeren te gen waterverontreiniging door de indus trie. De wet zou ook bepalingen bevat ten die het behoud van aanwezige wa tervoorraden en bronnen in het land moeten garanderen. De Izvestia schrijft dat de nieuwe wet het lozen van industrieel afval in het water verbiedt. De industrieën wor den verantwoordelijk gesteld voor de afvalprodukten die door wettelijk hun toedoen in het water terecht komen. bewuste passages uit volgende drukken. Mr. D. Schut, die namens uitgeverij Meulenhoff en Renate Rubinstein het woord voerde, verklaarde dat Weinreb in zijn boek alle begrip heeft getoond voor mejuffrouw Truksma. „Hij heeft nimmer de bedoeling gehad mensen aan te vallen en ook geen bezwaar gehad tegen het veranderen van namen van mensen in zijn boek. Alleen mensen, die een neutrale of gunstige rol hebben ge speeld, zijn voluit genoemd." Renate Rubinstein die verantwoorde lijk is voor de namen, die genoemd worden in het boek, vertelde dat nie mand, die het manuscript voor het ver schijnen van het boek heeft gelezen, mej. Turksma als schuldig aan verraad had gezien. Uitspraak van de president vrijdag. AMSTERDAM Opnieuw is tegen de Amsterdamse politie een aanklacht ingediend. Ditmaal door de tekenaar G. Boissevain, die bij de officier van jus titie in de hoofdstad een chauffeur van een mobile eenheid heeft aange klaagd wegens opzettelijke bedreiging en het in gevaar brengen van het leven van zijn vrouw en kind. Tijdens een zaterdag gehouden de monstratie van Amsterdamse kabouters in de Leidsestraat heeft, volgens de te kenaar, een overvalwagen van politie op onverantwoordelijke wijze over het troittoir gereden. De wagen zou daarbij het wandelwa gentje, waarin het tien maanden oude zoontje van de tekenaar zat, hebben ge raakt. Mevrouw Boissevain zou evenals enkele andere voorbijgangers, tegen de winkelruiten zijn klemgereden. DEN HAAG De Haagse politie heeft maandag de 32-jarige koopman W. L. van N. uit Den Haag aangehou den, die bekende in de nacht van vrij dag op zaterdag ongeveer 150 meter achter de auto te hebben gereden, waarmee twee jongens van 17 en 18 jaar werden aangereden, die daarbij dodelijk werden gewond. De auto van de koopman werd niet schadevrij aan de Laakweg in Den Haag aangetroffen. Een 23-jarige tegelzetter uit Den Haag had de jongens met zijn wagen geschept. De slachtoffers zouden daar na nog door een tweede auto zijn ge raakt. Getuigen verklaarden voorts, dat beide auto's met snelheden van circa 80 kilometer per uur reden. De tegelzetter verklaarde tegenover de politie die nacht onder invloed van alcohol te zijn geweest. Beide auto's waren na de aan rijding doorgereden. BRUSSEL Drie dagen van ongere geldheden op de campus van de vrije universiteit van Brussel, begin vorige week. hebben de universiteit 70.000 gul den gekost. Dat is maandag in Brussel meegedeeld door de voorzitter van de raad van beheer van de universiteit, prof. Simonet. Prof. Simonet verklaarde tijdens een persconferentie, dat hij een kritische universiteit wil waar echter geen plaats kan zijn voor geweld. Een universiteit moet een laboratorium wezen, geen broeinest, zo zei hij. De voorzitter van de raad van beheer schrijft de uitbarsting van geweld aan universiteiten in de wereld toe aan de „burgeroorlog" tussen de generaties en aan de „maatschappelijke onrijpheid" van een aantal studenten. Hij schatte dat drievierde van de studenten van „zijn" universiteit zich enkel door de studie betrokken voelt bij het universi taire leven. Een klein deel is actief en is politiek geëngageerd. Dit deel is be reid zich in te zetten voor een goede zaak. Een derde categorie, slechts klein in aantal, tracht dr maatschappelijke orde ingrijpend en met geweld te wijzi gen en probeert de geëngageerden mee te slepen. BERLIJN Ter herdenking van de capitulatie van Duitsland in 1945 zal er op 7 en 8 mei in West-Berlijn een internationale bijeenkomst worden gehouden van vertegenwoordigers van nationale verzetsorganisaties en voor malige concentratiekampgevangenen. De heer P. Jongeling, Tweede-Ka merlid van het Gereformeerd Politiek Verbond, zal als lid van het erecomité aan de bijeenkomst deelnemen.

De Vallei | 1970 | | pagina 4