Justitie beschermde verdachte tegen bloedwraak familie Sommige pillen vergroten de trom bose-ka ns Waar is Julia Dêvény? Kleuter uit Aalst na zes dagen nog niet gevonden Ned. Hartstichting hoopt f 10 miljoen in te zamelen ABN Spaarbiljet 1970176 Algemene Bank Nederland 10 Dagen vrij? Er op uit met de trein! 8-daags kriskras- abonnement* NS-lentetochten Samen op reis? Neem een 2-pluskaart* c30, f35, f40, f45. euit? -etour! Avonc Avond Hulpdocenten houden school na conflict draaiende f100.- groeit naar f155.- in vijf jaaren acht maanden SLAG MET CHIC WAS BIJ DOG>d VAN LIMBURGER NIET DE HOOFDOQHZA AK enkele reis een kwartje PROF. KWANT BREEKT MET AUGUSTIJNEN „Volksgezondheid" zond artsen brief met waarschuwing In twee kerken herdenking van de bevrijding mét Duitsers CURSUS VOOR (A.S.) LEDEN GEMEENTE RAAD 0 Voorjaarsactie begonnen f ylf) (kinderen 4 t/m I TV." 9 jaar f20.-) voordelig uit met NS Hervormden gaven voor Biafra al ruim drie ton GEHEIME WEG HARTGEBREK Utrecht en A'dam FAMILIEBEZOEK GEGARNEERDE GEBAKKEN SCHOLFILETS^ P8r77 GROOT LEGER LOF U bent welkom bij de Pagina 7 DINSDAG 28 APRIL 1970 ADVERTENTIF Keuze uit verschillende, met zorg samengestelde trips o.a. naar De Efteling, Zuid-Limburg/ Aken, Amsterdam Schiphol, De Keukenhof etc. Van 30 april t/m 10 mei dagelijks onbeperkt een dag voordelig reizen. 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen 2 kinderen 4 t/m 9 jaar gelden voor 1 persoon. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen! Van 30 april t/m 10 mei elke avond na 18.00 uur, dus ook op vrijdag en zondag. De Biafra-collecte van de Nederland se Hervormde Kerk heeft tot nu toe bijna 330.000 gulden opgebracht. Van dit bedrag is al 75.000 gulden naar Frankrijk verzonden voor het on derbrengen en verder helpen van Biaf- raanse vluchtelingen die niet naar hun land terugkunnen. Honderdduizend gulden is besteed aan een project in het voormalige Biaf ra voor de uitvoering van een landbouw programma. Tienduizend gulden is uit getrokken voor de revalidatie van ge handicapten Biafranen in doorn. MAASTRICHT „lk doe geen vlieg kwaad. Ik verdedig mij slechts", placht de 26-jarige Henk D„ een schriel gebouwde aannemer uit Munstergeleen, te zeggen. In die geest greep hij acht maanden geleden angstig zijn autocric, toen de 23-jarige bouwvakarbeider Hans Hindriks hem op de stoep van een café hardhandig genoegdoening vroeg wegens achterstallig loon. Henk D. dook behendig onder de mokerende vuisten door en mepte de grote man met twee slagen van de cric in de heg. „Geef hem wat water en bel de poli tie", zei Henk D. laconiek tot de café bezoekers. Het water bleek niet meer nodig, maar de komst van de politie des te meer, want Hans Hindriks was dood. Tijdens de sectie kwam aan het licht, dat hij was gestorven aan een ernstige hartafwijking. Gisteren stond Henk D. in Maastricht voor een dubbele rechtbank. Tegenover hem de rechters met het Nederlands wetboek van strafrecht voor zich op tafel. Achterin de rechtszaal de ouders en de broers van Hans Hindriks die de ongeschreven wet van „oog om oog, tand om tand" hanteerden. „Sla hem dood, die moordenaar!", riep vader Hin driks snikkend, toen Henk D. werd bin nengeleid. Hoezeer de officier van Justitie, mr. A. Weggemans, rekening hield met de bloedwraak van de familie, bleek uit de extra veiligheidsmaatregelen, die tij dens de zitting waren genomen. De publieke tribune werd zorgvuldig bewaakt door parketwachten. Henk D. betrad en verliet het gerechtsgebouw langs een geheime weg. En in afwach ting van zijn berechting, had hij zich acht maanden lang op advies van de officier van justitie in het buitenland schuil gehouden. Voor Henk D. was de rechtszitting kennelijk een bevrijding en hij greep zijn kans om met de familie van zijn slachtoffer in het reine te komen: „Ik heb zijn dood niet gewild. Ik heb wel met de krik geslagen maar wat kon ik anders doen? Hij was veel groter en sterker dan ik". „Nu ben ik acht maanden lang ge tergd. Ik heb mijn familie nauwelijks gezien. Wij hebben moeten leven van 82 gulden steun per week, want ik durfde niet te gaan werken. Voortdurend zijn wij bang geweest voor de wraak. Straks is het weer zover. Moeten er weer do den vallen?" Ook mr. Weggemans trachtte in zijn requisitoir de op wraak beluste familie van Hans Hindriks tot rede te brengen. Een zware opgave, aangezien de andere broer van Hans Hindriks in,,1961 bij het woonwagenkamp te Sittard op raadsel achtige wijze om het leven kwam en nooit een schuldige werd gevonden. Met nadruk vroeg mr. Weggemans de patholoog-anatoom, dr. M. Voortman, voor de ouders zijn verklaring te her halen dat de potige Hans Hindriks niet was overleden aan de klappen met de UTRECHT Pater professor dr. R. C. Kwant (52) van de orde der Augus tijnen heeft zijn priesterambt neerge legd. Hij zal 1 mei afstand doen van zijn functie als bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Voor de r.k. Radboudstichting was professor Kwant benoemd tot bijzonder hoogleraar in de logica, metafysica, de zielkunde en de ethica. Als wetenschap pelijk hoofdambtenaar zal hij zijn werk aan de Rijksuniversiteit blijven voortzetten. In de KRO-rubriek Echo zei profes sor Kwant, dat hij geen Augustijn en geen priester meer zal blijven. „Dege nen, die mijn publikaties over de afge lopen vijftien jaar hebben gevolgd, zul len zich over mijn besluit niet verba zen", zo zei hij. ADVERTENTIE krik, die op zichzelf slechts twee ge broken ribben tot gevolg hadden, maar aan de ernstige hartafwijking, die tij dens de sectie was geconstateerd. Overmatig alcoholgebruik, de opwin ding en de twee klappen in de hartr- streek, dit alles tezamen was de schijn baar onverwoestbare bouwvakarbeider fataal geworden. Daarom liet mr. Weg gemans in zijn requisitoir primair ten laste gelegde doodslag vallen en eiste hij een maand gevangenisstraf met aftrek wegens mishandeling. De familie van Hans Hindriks riep echter luidkeels om het bloed van Henk D. De parketwachten moesten voorko men, dat zij de verdachte te lijf ging. DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in een circulaire alle Nederlandse artsen gewaarschuwd voor een aantal mer ken van de „pil". Aanleiding hiertoe zijn onderzoekingen in Engeland, waar bleek dat anticonceptionele preparaten met 100 microgram of meer oestrogene stoffen het al jaren bekende nevenverschijnsel van trombose versterken. In de brief, die de artsen eind vorige week in hun brievenbus vonden, zegt het ministerie, dat meer dan 90 procent van de vrouwen in Nederland prepara ten gebruikt, die naar alle waarschijn lijkheid tot de veiligste groep behoren. De overige tien procent heeft waar schijnlijk om verschillende redenen de relatief hogere dosering oestrogenen nodig voor een effectieve voorkoming van zwangerschap. Het ministerie erkent dat men eerst niet te zwaar tilde aan de resultaten, die de onderzoekingen naar de neven verschijnselen van de pil in Engeland hadden opgeleverd. Na besprekingen in Den Haag tussen de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Kruisinga, en de directeur-generaal van de Volksgezondheid van Engeland, Sir George Godber, begin vorige week, is men anders over de zaak gaan denken. Hoewel men zou kunnen spreken van een zekere vertrouwenscrisis rondom de pil, aldus het ministerie, is er nog geen aanleiding om de minder veilige pil uit de markt te nemen. Wel is de artsen te kennen gegeven bij eventuele omschakelink van het ene preparaat op het andere dat te doen na beëindiging van een menstruatiecyclus, om een groter zwangerschapsrisico te voorkomen. VEILIGE PILLEN met een rela tief laag oestrogeengehalte zjjn volgens het Staatstoezicht op de Volksgezondheid: Anovlar, Enavid, Eugyunon, Gynovlar, Lyndiol 2.5, S Orlestrin, Planovin, Stederil, Volplan. „Onveiliger" preparaten met een relatief hoger oestrogeengehalte: Aconcen, Alfames, Enavid E, Lyndiol 5, Ortho-Novum 2, Ovostat, Ovulen, Ovulen M. Ook bij een in het diepe riviertje de Ton- gelreep gevallen boom werd giste ren gezocht naar de driejarige Ju lia Dévény uit Aalst. De boom, een geliefde speel, plaats voor kin deren uit de buurt, ligt onge veer driehonderd meter van het huis van de fa milie Dévény. Omdat Julia mis schien onder de boom zou kunnen zijn vastgeraakt, zou men vandaag proberen hem op te lichten. AALST Waar is Julia Dévény uit de Alexanderstraat in Aalst? Het meisje, dat morgen drie jaar wordt, is nu al zes dagen spoorloos. Uitgebreide zoek acties en een buurtonderzoek hebben niets opgeleverd. Speurhonden, kikvors mannen, ruim 150 militairen, de BB, rijkspolitiemannen en buurtbewoners hebben bossen, stukken hei, vennetjes en riviertjes in de omgeving van Aalst afgezocht. Dit alles zonder resultaat. Is Julia meegelokt? De groepscom mandant van de rijkspolitie in Aalst, adjudant Steunenberg, noemt de kans dat Julia meegelokt is even groot als de kans dat bet meisje, dat bang was voor water, is verdronken. Een nauwgezet buurtonderzoek heetf enkele tientallen tips opgeleverd', waarvan er echter tot nog toe geen enkele bruikbaar was. Even was er gistermiddag hoop in Aalst, bij Eindhoven. Volgens de ge- UTRECHT Zondagmiddag heeft in de Buurkerk te Utrecht een bijzondere herdenkingsdienst 1940-1970 plaats, waar ook een van de bekendste Duitse kerkelijke leiders, Propst dr. H. Grüber uit Berlijn, het woord zal voeren. In deze dienst gaan verder voor: dr. J. van der Werf, hervormd predikant te Utrecht (liturg), bisschop dr. B. Möller van Groningen (gebeden) en ds. J. Over- duin, geref. emeritus-predikant (preek). De dienst wordt door CVK en IKOR via radio en televisie uitgezonden. Ook aan een Amsterdamse hervorm de kerkdienst wordt zondag van duitse zijde medewerking verleend; in de Westerkerk gaat naast ds. H. A. Visser ook pfarrer Hoek, predikant van de Deutsch Evangelische Gemeinde te Am sterdam voor; het koor van de Sankt Katherinenkirche (een van Hamburgs hoofdkerken) verleent medewerking en een delegatie van ongeveer zestig ge meenteleden van de St. Katharinen- wijk komt mee naar Amsterdam, even als de predikant van deze kerk. Ds. Vis ser zal preken over 1 Koningen 22 (de ware en de valse prediking); het is de bedoeling dat pfarrer Hoek de preek zal onderbreken om te zeggen waarom de valse prediking destijds voor Duits land zulke catastrofale gevolgen had en wat toen de betekenis was van de echte woordverkondiging. ruchten in het dorp was Julia gevon den. Wie het gerucht had verspreid, is niet bekend. Julia bleef spoorloos. „Je zou haast wel geloven dat ze door iemand is meegenomen", vertelde giste ren een terneergeslagen vader Dévény. Hij is in Hongarije geboren. Zijn ou ders zijn dézer dagen uit Boedapest naar Aalst gekomen om voor het eerst de twee dochtertjes Julia en een jon ger zusje van hun zoon en schoon dochter te zien. Woensdagmiddag werd Julia voor het laatst gezien op 150 meter van haar huis. Het meisje, dat ouder lijkt dan drie jaar, kón haar naam zeggen, de straat waar zij woont, en zelfs haar huisadres. Ook al hebben zoekacties niets opge leverd toch hoopt de heer Dévény, dat zijn dochtertje is meegenomen. „Dan is er tenminste nog een levenskans," zo redeneert hij. DEN HAAG De Stichting Burger schapskunde te Leiden heeft vandaag een cursus voor gemeenteraadsleden geïntroduceerd, die (a.s.) gemeente raadsleden de noodzakelijke kennis kan geven om hun functie zo goed mogelijk te vervullen. De cursus is op verzoek van de politieke partijen samengesteld omdat er geen andere mogelijkheden bestaan om grondig te worden geïnfor meerd. Met andere intiatiefnemers wordt samengewerkt om overlappingen te voorkomen. De introductie had plaats door de voorzitter van het stichtingsbestuur prof. dr. G. Kuiper Hzn., hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, en het Tweede-Kamerlid drs. Ed. van Thijn, tevens voorzitter van de PvdA-fractie in de Amsterdamse ge meenteraad. De cursus zal bestaan uit 25 schriftelijke lessen. AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof heeft de eerste vier van zestig studenten, die vorig jaar het ad ministratiegebouw van de Vrije Univer siteit bezetten, veroordeeld tot tweehon derd gulden boete. ADVERTENTIE I 10 8 scholfilets, wat kleine champignons, 1 gesneden appel, zout, bloem, boter of margarine, olie. Filets zouten, door de bloem halen, goudbruin bakken in hete olie. Leg ze dakpansgewijs op een schotel, warm houden. Bak champignons en stukjes appel goudbruin in boter of margarine; verdelen over de vis. Schenk de olie met wat druppels citroen uit over de vis. Opdienen met gekookte aardappelen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktechap voor Vis en Vlsprodukten, Wassenaaweweg 20, Den Haag. DEN HAAG De Nederlandse Hart stichting rekent op een opbrengst van tien miljoen gulden uit haar voorjaars campagne, die gisteren is begonnen met een Week van het Hart. Het motto: „Help de keten smeden". Daartoe zijn een landelijke collecte op 2 mei en een actie onder de bedrij ven georganiseerd. Toch houdt de Hart stichting haar hart vast, zo groot is het aanbod van vrijwilligers. Predikanten hebben er van hun kansel af over ge sproken. Bij tienduizend melkhandelaren lig gen de zogenaamde hartzakjes klaar om giften in ontvangst te nemen. Elders zal de Hartstichting een beroep moeten doen op gemeentesecretarieën en poli tiekorpsen. „We hebben een groot leger achter ons staan", vertelde de heer P. J. H. Kierkels, de directeur van de Stichting. Hier doelde hij op ontelbare kaderleden van organisaties. Met hun „hartscha- kelchqueboek" gaan zij bedrijven langs om giften in ontvangst te nemen. Dat alles omdat er nog zo heel veel moet gebeuren in de strijd tegen doods oorzaak nummer één. (In 1968 bijna 47.000 doden. Een paar voorbeelden: Meer onder zoek, meer revalidatie-centra, meer cardiologen voor kinderhartpatiëntjes, meer cardulances ofwel hartrenwagens om al tijdens het transport van patiën tjes levens te redden. Een ook: oprich ting van een nationaal hartinstituut, van waaruit alles kan worden geleid. Staatssecretaris Kruisinga (sociale za ken en volksgezondheid) had gisteren openlijk lof voor dit programma. „De regering zal het van ganser harte steu nen". Hoe ernstig de situatie is bleek ook nog eens uit mededelingen van de Utrechtse cardioloog dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen. „Door luchtvervuiling ontstane longaandoeningen kunnen tot nog meer hart- en vaatziekten aanlei ding geven". In Utrecht is nu Neder lands eerste hartrenwagen klaar. „Maar hij zal niet goed kunnen werken als er niet meer verpleegsters komen". „Wij dromen van ontzettend veel geld", zei dr. van Nieuwenhuizen. Dan kunnen we tenminste met een deel van ons programma nog dit jaar gaan be ginnen." ADVERTENTIE NIJMEGEN De Nijmeegse Marti- nus van Beekschool voor gehoorge stoorde en spraakgebrekkige kinderen is gistermorgen, na een sluiting van twee weken weer geopend. De sluiting van de school was het ge volg van ernstige conflicten tussen het schoolhoofd en acht docenten. De do centen hadden ondermeer het vertrou wen in hun schoolhoofd opgezegd. Het bestuur stelde de school gisteren weer open, nadat onderhandelingen over een door het bestuur voorgestelde arbitra gecommissie waren vastgelopen. Zes docenten, die niet akkoord gingen met het bestuursvoorstel ten aanzien van een arbitragecommissie, werd hier op de toegang tot de school ontzegd. Enkele hulpleerkrachten namen hun plaatsen in. AMSTERDAM De PSP, afdeling Amsterdam, is van mening dat de po- litie-TV-camera, die de komende feest dagen de Dam in het oog houdt, het vrijheidsbeginsel aanvreet. In een verklaring vraagt de PSP zich af of Amsterdam wellicht een voor proefje krijgt van George Orwells boek 1984, waarin „grote broer" iedereen dag en nacht bespiedt. ADVERTENTIE dat Is een samengestelde interest van 8% per jaarl de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76

De Vallei | 1970 | | pagina 7