Derde vrouw van Soekarno klaagt bewind Suharto aan J Ha fijn...een borrel Rijkspostspaarbank rentetot 7% Russische piloten vliegen in Egypte India voert tempo van ruimtevaartprogram op zekerheid! Bomaanslag in N.-Ierland kinder voedin Interessant interview in Amsterdam Nixon bezuinigt Gambia officieel een republiek Israël voert actie tegen guerrilla's op Zuidafrikaan met ruilhart geopereerd arschau-pact was hijeen Werkloosheid onder Belgische jeugd groot Vlucht mislukt van Tsjechen Sihanoek in Peking gevangen Meer verliezen bij luchtvaart W.-Duitsland 42 BTW op 1 in België jan. 1971 I I I I UG^ i I 1 I I i i i i 11 zolang ze in de groei zijn! LIJDEN ONTHOOFD SCHANDAAL mm TOEKOMST DA'S PAS FIJN! attracties in de ('heling kaatsheuvel Daar hebben kinderen evenveel recht op. Goed dat Liga er is! Voor alle kinderen: é"iW*i.'h„ WOENSDAG 29 APRIL 1970 ADVERTENTIE Ratna Sari Dewi vecht dagelijks tegen onrecht Tn de Noordathsterdamse drive-in woning van journalist Willem Oltmans „Ik ben een vriend van Soekar- zit Ratna Sari Dewi. Op een rood fluwelen bank. kt een eenvoudig lichtblauw mantelpak. Meer is niet no dig, want ze heeft de maximale schoonheid die haar Ja panse vaderland maar in voorraad had. Als mevrouw Soekarno-3 trekt deze vroegere geisha op het ogenblik de aandacht van de wereld. De internationale persbureaus melden vrijwel iedere stap die zij zet. En toch zegt het Amsterdamse A polio hotel dat ze daar incognito verblijft. Waarom? Ze zegt: „Als ik publiciteit kan vermijdendoe ik dat. Ik wil in vrede leven". En de serie brieven dan. die ze nu in het Engels aan Willem Oltmans dic teert; daarbij gebruik makend van de oorspronkelijk Japanse versie. Mevrouw Soekarno: „Ik wilde eigen lijk het huidige regime van president Suharto niet beschuldigen; hij heeft al ADVERTENTIE ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zó uit de koelkast BELFAST In de nacht van dinsdag op woensdag is in Belfast een bomaan slag gepleegd op het huis van Richard Ferguson, ex-parlementslid van de Moordierse unionisten. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, terwijl de schade beperkt bleef tot enkele ge broken ruiten. De politie heeft onmiddellijk een groot gebied rond de woning afgezet in de hoop twee auto's te kunnen achter halen die tijdens de explosie in de buurt waren gezien. Ferguson, een liberaal protestants unionist, legde tegen het einde van 1969 zijn functie als parlementslid neer. Hij werd opgevolgd door de extremistische dominee William Beattie, een fervent aanhanger van Ian Paisley. genoeg problemen. Ik wilde hem niet in verlegenheid brengen. Zolang ik een rustige vluchteling was hoopte ik en geloofde ik ook dat ik het regime Soe karno met rust zou laten. Hij is niet ziek, maar erg zwak. Al heb ik dan geen contact meer met hem. toch heb ik zo I mijn informatiebronnen". Pas in de loop van vorig jaar hoorde Ratna Sari Dewi hoe haar man werd j behandeld. Hij zou geestelijk worden j gemarteld, door een consequente isole- j rihgs- en treitercampagne. Hoe reageerde ze daarop? Ze zegt: „Ik heb daarop een tijdelijke echtscheiding aangevraagd, om Soekar no mijn man niet in moeilijkhe den te brengen. Hij moest niet als mijn echtgenoot voor mij verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Het is gewei gerd, maar toen, in november, heb ik toch in een Japans blad in zes artikelen geprobeerd de wereld op Soekamo's lij den attent te maken en ook de waar heid te vertellen over de 13de septem ber 1965, de directe aanleiding van zijn val". Wat was die directe aanleiding? Mevrouw Soekarno: „Mijn man wei gerde de communisten de schuld van de malaise te geven. En toen hebben ze toch 800.000 zogenaamde communisten omgebracht. Ik heb ze zelf zien liggen, op Bali, met onthoofde lichamen. Hoe veel het er precies zijn geweest is moei lijk te zeggen, omdat men in Indonesië geen bevolkingsregistratie kent, maar dat getal van 800.000 heeft in alle kran ten gestaan". „Harto zou nice zijn tegen Bung Kar- no", zegt Sari Dewi, „maar hij was het niet". Zelf mocht ze met haar in Japan gekregen baby het land niet meer in. Haar werd verteld dat overal geheime politie op haar zou wachten. Voelt zij zich nu een politieke fi guur? Ze zegt: „Ik wil alleen maar schoon heid in het leven en er moeten geen vragen overblijven. Maar ik wil niet in de politiek betrokken worden. Het gaat mij erom dat mijn man èen betere be handeling krijgt; dat ze hem met rust laten". Toch reageerde de regering in Dja karta scherp en direct op de eerste brief in Vrij Nederland. Nog geen 48 uur na publikatie meldde Reuter uit Djakarta dat er volgens de regering daar met Soekarno (68) niets aan de hand is, dat hij niet voor het gerecht zal worden gedaagd en dat zijn gezond heid alleen achteruit ging door een nierkwaal en door niets anders. Vrijwel onmiddellijk na de publika tie van haar verhalen in Japan, vorig laar november, kwam de Indonesischp regering met een beschuldiging dat ze zou hebben meegeholpen aan de ver duistering van 215 miljoen gulden. Hoe komt men aan die beschuldiging? Ratna Sari Dewi: dank zij een onuit puttelijk lijkende bron van woorden: ..Het is een schandaal. Hoe durven ze. Ik zal in een publikatie aantonen hoe corrupt Suharto zelf is, en dertien van zijn ministers. Er is nu meer corruptie dan ooit." „Natuurlijk, in Soekarno's tijd was er ook corruptie, ik ben erg eerlijk. Maar nu zoeken ze mij, omdat ik een Japanse ben en omdat 24 parlementsleden heb ben gevraagd naar de corruptie in de handel tussen Indonesië en Japan. Dan ben ik een gemakkelijke zondebok. Door mij te beschuldigen willen ze mijn man treffen. Ik ben radeloos, ik ben zo allen". In de praktijk in--Parijs is dat niet zo te merken. Ze flaneert langs de grote boulevards met haar dochtertje, heeft een fors appartement met een dienstbode en een chauffeur. Waar doet ze dat dan van, als er niets iets van die 215 miljoen in haar bezit is? Ze zegt: „Nu die beschuldiging van WASHINGTON President Nixon heeft dinsdag de verkoop gelast van twee jachten teneinde jaarlijks 200.000 dollar (ruim 700.000 gulden) uit te spa ren. Hij wil daarmee kennelijk een voorbeeld geven aan zijn door toene mende inflatie geplaagde landgenoten. De twee jachten, genaamd naar zijn dochters Patricia en Julie, zijn sinds de tweede wereldoorlog door vijf ach tereenvolgende presidenten bevaren. Zij worden o.a. gebruikt voor officiële ont vangsten. De president heeft nu nog maar één jacht, de Sequoia. ADVERTENTIE Feestelijke borrel... zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldiggedistiileerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed gla6 in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE OROTE DISTILLEERDERIJ VAN M DDUOWAQER-SCHIEDAM corruptie toch op tafel ligt wil ik daar wel iets over zeggen. Soekarno verloor al zijn macht op de dag dat mijn doch tertje in Japan werd geboren, op 7 maart 1967. Er zijn in Japan veel vrien den van Soekarno, toen mijn man zelfs geen geld meer aan mij kon sturen, hebben die vrienden samen een sonatie bij elkaar gelegd." „Het was genoeg om van te leven, maar niet om het prestige van Soekar no op te houden. Daarom heb ik het geïnvesteerd. Maar het is niet zakelijk; Parijs is duur. Mijn naam is in Parijs daarom ook bij de lommerd bekend." „Ze hebben geprobeerd van mij een soort lege showpop te 'maken, maar waarom moet ik mij schamen om in het uitgaansleven te verschijnen? Een waarom moet ik mij ervoor schamen dat ik voor de boulevardbladen fotoge niek ben? Ik ben veel op straat omdat ik van wandelen houd". Tenslotte de toekomst. Ooit nog eens met Soekarno? Ratna Sari Dewi: „Ik heb op het groene licht, van Soekarno zitten wach ten, maar dat verwacht ik nu niet meer. Ik moet een nieuw leven beginnen." „Deze publikaties die ik doe, is het laatste om hem. Het kost me veel te veel tijd. Ik heb het veel te druk als vertegenwoordigster van kunstgalerij en. als moeder, als beheerder van de huishouding en als vrouw. Als het ene probleem is opgelost is er wel weer een ander probleem. Mijn leven is iedere dag een gevecht". BATHURST Dinsdag is de West- Afrikaanse staat Gambia officieel tot republiek geproclameerd. De eerste president is Sir Dawada Jawara, die tot dusver de functie van premier vervul de. Vorige week sprak de bevolking zich b|j referendum voor de stichting van een republiek uit. Gambia was tot 1964 een Britse kroonkolonie. Het kreeg daarna volledig intern zelfbestuur en werd in 1965 een onafhankelijk lid van het Èritse Geme nebest. Bij een in november 1965 ge houden volksstemming over de vraag of Gambia, dat tot dusver een gouver neur-generaal had, een republiek zou worden werd de daarvoor vereiste tweederde meerderheid niet gehaald. JERUZALEM Israëlische troepen z|jn een grootscheepse actie begonnen tegen Arabische guerillastrtfders in het gebied van Hebron in het bezette deel van Jordanië. Dit is dinsdag in mi litaire kringen te Jeruzalem vernoipen. Militairen kammen de heuvels rondom Hebron uit, op zoek naar schuilplaatsen van verzetsstrijders en wapendepots. Sinds het begin van 1969 zijn er in het betrokken gebied ruim 70 incidenten geweest. In totaal werden 36 aanslagen gepleegd met handgranaten, waaronder een aanval op de Israëlische militaire gouverneur. Bij deze acties zijn tien Arabische bewoners van de stad, drie Israëliërs en twee toeristen om het le ven gekomen en werden zes Arabieren en twee toeristen gewond. KAAPSTAD De 53-jarige Petrus Smith, de Zuidafrikaan die het langst met een ruilhart leeft, heeft maandag avond in Kaapstad een buikoperatie on dergaan. Het was de tweede maal dat hij werd geopereerd sinds prof. Chris Barnard hem op 7 september 1968 het hart van een ander gaf. Smith werd twee dagen geleden in het ziekenhuis Grote Schuur opgenomen, omdat hij rugklachten had. De man met een ruilhart die het ab solute record op zijn naam heeft staan, is de Amerikaanse onderwijzer Louis Russel, die twee weken voor Smith een ander hart kreeg. MOSKOU In Boedapest is dinsdag de tweedaagse bijeenkomst van de mili taire raad van de strijdkrachten van het Warschau-pact geëindigd. De vergade ringen stonden onder leiding van de Russische maarschalk Iwan Jakoebovski. In een bekendmaking van het persbu reau Tass staat dat de besprekingen in een geest van vriendschap en volledig begrip zijn gehouden. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. TEL AVIV De Israëlische regering heeft vanmorgen in Jeruzalem een communiqué gepubliceerd met de vol- ADVERTENTIE BRUSSEL Ondanks de huidige hoogconjunctuur in België zijn er op het moment tussen de 20.000 en 25.000 jonge Belgen van 18 tot 25 jaar. zonder werk. Meer dan een derde van dit aan tal, 36 procent, is in het bezit van een diploma van technisch, middelbaar of hoger onderwijs. De kabinetschef van de minister van nationale opvoeding Dubois, de heer Dethier. die deze cijfers meedeelde, heeft uit dit feit de conclusie getrok ken dat het Belgische onderwijssysteem zich sneller dient aan te passen aan de economische veranderingen in het land en dat de leerplicht verlengd moet wor den. Verder acht hij het nodig dat alle instanties die zich met de beroepsoplei ding bezig houden tot nauwere samen werking komen. WENEN Tsjechoslowaakse grens wachten hebben een poging van een aantal onbekende Tsjechen om naar Oostenrijk te ontkomen, verijdeld. De vluchtpogiing werd ondernomen bij een grenspost niet ver van de Slowaakse hoofdstad Bratislava. Volgens d.e Oostenrijkse grenspolitie schoten de Tsjechische militairen met machinepistolen op de wagen van de vluchtelingen. Toen het zware voertuig waarschijnlijk een kraanwagen te gen de slagbomen reed, schoot een steekvlam omhoog. Door de duisternis was van Oostenrijkse zijde niet te zien of bij de vluchtpoging iemand werd ge dood of gewond. Toen het licht was ge worden stond de halfuitgebrande wagen nog bij de Tsjechoslowaakse slagbomen op ongeveer 150 meter van de grens met Oostenrijk. gende inhoud: „Russische piloten vlie gen al met gevechtsopdrachten boven Egypte. Zij komen vanaf Russische ba ses die op Egyptisch grondgebied zijn gebouwd". Het communiqué zegt wel dat de Russische piloten nog niet in het gebied van de bestandslijn (Suez-kanaal) vlie gen en dat ze ook nog niet hebben deel genomen aan luchtgevechten over die bestandslijn heen. Israëlische straalvliegtuigen hebben intussen dinsdag gedurende ruim drie uur Egyptische militaire doelen langs het noordelijke deel van het Suez-ka naal en de Noordwestkust van de golf van Suez bestookt, zo heeft een militai re woordvoerder in Tel Aviv bekend gemaakt. Alle toestellen waren behou den op hun bases teruggekeerd. Egyptische jachtbommenwerpers heb ben op grote schaal Israëlische posities aangevallen langs het Suezkanaal en in Sinai, zo is door een militaire woord voerder in Cairo meegedeeld. Aan de Israëliërs was veel schade toegebracht. Alle Egyptische toestellen waren op hun bases teruggekeerd. SYDNEY De Australische minister van Buitenlandse Zaken, William Mc- Mahon, heeft gezegd, dat het afgezette Cambodjaanse staatshoofd, prins Noro dom Sihanoek, kennelijk een gevangene in China is. De berichten over de verblijfplaats van Sihanoek waren tegenstrijdig. „Wij weten niet waar hij is. Maar ik geldóf, dat hij een gevangene van communis tisch China is". Sihanoek arriveerde op 19 maart in Peking. BRUNSWIJK —Bij de burgerlucht vaart in West-Duitsland hebben zich in het eerste kwartaal van dit jaar 60 on gelukken voorgedaan, waarbij 20 men sen het leven verloren en 13 werden ge wond. 15 vliegtuigen gingen verloren en 44 werden beschadigd. In het eerste kwartaal van 1969 kwamen slechts 9 ongelukken voor, die 4 mensenlevens eisten. ADVERTENTIE Ga d'er weer eens heen BRUSSEL De Belgische minister van Financiën heeft dinsdag in Brussel, in een vergadering van de Kamercom missie voor Financiën gezegd, dat Bel gië op 1 januari 1971 de belasting op de toegevoegde waarde zal invoeren. Dit had eigenlijk een jaar eerder moeten gebeuren, maar vorig jaar be sloot de Belgische regering tot uitstel. Enige tijd geleden circuleerden in het land geruchten dat de regering in ver band met de hoge conjunctuur, op nieuw uitstel van de BTW-invoering overwoog. ADVERTENTIE - M u NEW DELHI India gaat z|jn tien jarenplan voor de ruimtevaart mis schien in versneld tempo uitvoeren nu China een kunstmaan in een baan om de aarde heeft gebracht. Dit deelde de minister van Defensie, S. Singh, gisteren in het parlement van India mede. Volgens minister Singh moet het mogelijk zijn dat India eerder dan pas over vier of vijf jaren een eerste kunstmaan lanceert. De Chinese Volksrepubliek, aldus mi nister Singh, is nu blijkbaar op weg grote intercontinenetale raketten voor militair gebruik te produceren. Dat doel zullen de Chinezen, zo meende hij, ech ter niet bereiken eer zij bestuderings problemen en de techniek van het door de dampkring heen laten terugkomen van een neuskegel zijn meester gewor den. Met het oog op dat vooruitzicht pleit te minister Singh voor versnelde ont wikkeling in India van een grote lan- ceerraket. Hij zei dat de regering in In dia de mogelijkheid van versnelde uit voering van het nationale ruimtevaart- programma gaat bestuderen. HGA

De Vallei | 1970 | | pagina 17