Dragonder-zuid in vogelvlucht Programma viering Koninginnedag C.H. en A.R. met één programma, maar twee lijsten 25 jaar geleden Zwaar granaatvuur teisterde 't Veen in laatste oorlogsdagen Noodziekenhuis in kelder van ,,De Schup" Kermis op zondag blijft taboe in Rhenen Filmfestival in Veenendaal door Rik Valkenburg u Per 1 juni: Bus-dienst naar Barn eve ld wordt ootreheven Dagboek WOENSDAG 29 APRIL 1970 VEENENDAAL Onze fotograaf Cord Otting uit Rhenen is een van de drie parachutisten die op 5 mei in het kader van de bevrijdings feesten boven „De Groene Velden" zullen afspringen. Gisteren ging hij terrein verkennen en schoot en passant bovenstaande opname van het nieuwe bestemmingsplan „Dragonder-Zuid"Duidelijk te zien zijn de zand bedden waarop binnenkort de woningbouw van start gaat met kris kras enkele reeds geasfalteerde wegen. Op de voorgrond midden onder de brug over het Omleidingskanaal bij het kruispunt Polderweg-Vallei straat-Groeneveldselaan-BenedeneindDaarboven achtereenvolgens de Vij gendam en de Buurtlaan-Oost. VEENENDAAL De program ma's van de feestelijkheden, die de verschillende gemeenten uit het ver spreidingsgebied van ons dagblad hebben gepland ter gelegenheid van de viering van de 61e verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, luiden als volgt: VEENENDAAL Woensdag 29 april: groot lunapark op het parkeerterrein aan de Brouwerstraat. Koninginnedag: 10.00 uur: off. opening van de fees telijkheden op de markt door bur gemeester P. Bode (hierop aanslui tend zang door ongeveer 4500 kin deren). 11.00 uur: brandweerdemonstratie op terrein bij raadhuis door de Vee- nendaalse Vrijwillige Brandweer (o.a. watervoetbal). 12.00 uur: opening tentoonstelling in de Talmaschool door burgemeester P. Bode. 13.30-15.30 uur: uitgebreide kinder spelen; contactadressen waar in lichtingen verkrijgbaar zijn: speel tuinver. ,,'t Hoorntje", Dahliastraat 47; wijkgemeenschap „De Punt", Jan Roeckplantsoen 42 III; wijk- gem. „De Engelenburg", Boom- pjesgoed 207; speeltuinver. „Prins Willem Alexander", Buurtlaan- West 48; speeltuinver. „Westersin gel", Thorbeckesingel 64. 14.00-23.00 uur: in garage Van Schoonhoven groot popfestival met m.m.v. onder andere Golden Earring, Bintangs, Zip Fastening's Bluesband en Left Side; in de pauzes modeshow en Charly Chap- lin-films. 14.00-15.45 uur: voetbalwedstrijd op het Panhuis tussen GVW en Vee- nendaal. 15.30 uur: „Caecilia" vertrekt met. finalisten schoolvoetbaltoernooi vanaf Markt naar het Panhuis complex. 16.00-18.00 uur: finale schoolvoet baltoernooi 1970 op het Panhuis; de prijzen worden uitgereikt door burgemeester Bode; vrije toegang. Vrijdag 1 mei: 19.00 uur: ringsteken en beh. wed strijden op tractoren aan de Grote Pekken, m.m.v. een boerenkapel. Zaterdag 2 mei: 14.00-16.00 uur: op terrein bij post kantoor ruitersportdemonstraties van l.r. „De Klomp en Omstre ken". RHENEN Koninginnedag: 8.00-8.10 uur: klokken luiden. 8.30-9.00 uur: carillonconcert door beiaardier C. Brinks. 9.00 uur: vlaggenhulde en aubade voor het gemeentehuis met mede werking van muziekverenigingen 9.15 uur: optocht leerlingen van eer ste tot en met derde klassen lager scholen; met muziek vertrekt mei naar Ouwehands Dierenpark, waa traktaties worden uitgereikt. 9.15 uur: optocht leerlingen vierdi tot en met zesde klassen lagere scholen; men vertrekt met muziek naar de Beukenlaan. 9.30-11.30 uur: filmvoorstellingen in gebouw „Irene" voor kleuters met uitreiking van traktaties. 12.30-17.00 uur: voetbalwedstrijden op sportpark „Candia"; 12.30 uur Candia-junioren - Wageningen- jun. en 14.30 uur Candia (zondag) - Velox; muz. medewerking van „Ons Genoegen" en drumband „Rhenen". 19.00 uur: show-taptoe van muziek vereniging OBK op korfbalveld „Candia". Verder wordt er des avonds in verschillende gelegenhe den Oranjebal gehouden. LEERSUM Koninginnedag: 9.00 uur: aubade schoolkinderen bij „Keihof"; na afloop voetbalwed strijd tussen spelleiders van het 5-meicomité en een gecombineerd schoolteam. 14.00 uur: optreden van kinderope- rettegezelschap Cheerio uit Amersfoort in de grote hal van Van Soest (voor schoolkinderen). 20.00 uur: groot Oranjebal in grote hal van Van Soest. SCHERPENZEEL Woensdag 29 april: 15.00 uur: filmvoorstellingen voor lagere scholen in Filalethes. Koninginnedag: 9.00 uur: aubade bij het bejaarden tehuis „Het Huis in de Wei". 9.45 uur: filmvoorstellingen in Fila lethes (met traktaties). 13.00 uur: trapskelterwedstrijd voor het bejaardentehuis (250 deelne mers). 14.00 uur: bromfietscross rondom Huize Scherpenzeel. 15.00 uur: hobbelfietswedstrijd voor bejaardentehuis. 15.00 uur: modeshow voor kinderen (bij Wilhelmina-Ziekenverpleging). 16.30 uur: tienkamp (start aan de Parklaan). 20.00-1.00 uur: Oranjebal in „Bos- zicht". Vrijdag 1 mei: 15.00 uur: opening tentoonstelling in gebouw Filalethes (deze expositie is ook zaterdag 2 en maandag 4 mei geopend). KESTEREN Koninginnedag: 8.00 uur: klokken luiden. 9.00 uur: aubade van schoolkinderen voor het gemeentehuis in Opheus- den. 13.30 uur: trad. kinderspelen op sportpark „De Lede". 16.00 uur: voetbalwedstrijd tussen twee teams van de ulo en hand balwedstrijd tussen de meisjes leerlingen van de ulo. U.OO uur: lampionoptocht, die va>- start gaat op het Dorpsplein. 30 uur: groot Oranjebal in h Dorpshuis m.m.v. „The Smurfs". tENSWOUDE Koninginnedag: 9.00 uur: aubade van schoolkinderei bij het gemeentehuis. RENSWOUDE Geen huwelijk nog ditmaal tussen de C.H.U. en de A.R.P. in Renswoude, maar wel een stevige verloving. De beide politieke partijen presen teren hun kiezers hetzelfde gemeenteprogramma bij de verkiezingen op 3 juni, maar komen toch met eigen lijsten uit. De besturen hebben tot deze stap besloten omdat de overtuiging is gegroeid dat nauw moet worden samengewerkt. Dat men toch onder de eigen namen kandidaten naar voren schuift is omdat men de traditionele partijstemmers niet plotseling voor een voldongen feit wil stellen. Wel kondigden de besturen gisteren aan, dat in de nieuwe raadsfractie nauw samen zal worden gewerkt, en dat zij zoveel mogelijk als een eenheid zullen optreden. Ofschoon de respectieve ledenverga deringen van de kiesverenigingen in meerderheid achter het gezamenlijke programma staan, acht men de tijd nog niet rijp om een algehele fusie nu al tot stand te laten komen. „We moeten de mensen niet ook nog deze zekerheid ontnemen", vond de heer Tienstra van het ARP-bestuur. De toenadering tussen de partijen in Renswoude is in feite al in het vorige voorjaar op gang gekomen, Toen stuur de men samen een protest naar Gede puteerde Staten, tegen het toen nog of ficieuze plan om Renswoude met Scherpenzeel en Woudenberg samen te voegen. De CHU rekent weer op drie zetels in de nieuwe raad, en de ARP hoopt op twee. ofschoon één waarschijnlijker wordt geacht. De bestuursleden ontken den gisteravond dat waarde moet wor den gehecht aan een in Renswoude al vaker gelanceerde theorie die tegen een optreden met één lijst zou pleiten. De redenering daarbij zou zijn: de CHU kreeg vier jaar geleden haar derde zetel dank zij reststemmen, en de ARP be haalde de hare op dezelfde wijze, want de partij verzamelde zelf slechts drie kwart van de kiesdeler. Op deze manier zou een combinatie mogelijk slechts drie zetels in de nieuwe raad krijgen. „Deze overweging heeft in elk geval geen invloed gehad op het besluit om niet met cei gezamenlijke lijst uit te komen", verklaarde de heer Cozijnsen, van het CHU-bestuur. „We willen niet te hard van stapel lopen, daar komt het op neer", zei hij. In de komende vier jaar willen de partijen de kiezers tonen dat een nauwe sarr nwerkmg vruchtbaar kan zijn. Men wil als lelijke partijen een blok vormen, en dat komt ook tot uit drukking in het gezamenlijke program ma, waarin om te beginnen wordt ge steld dat de partijen het Bijbelse getui genis maatstaf achten voor mens, maat schappij en overheid. In het programma kondigen de par tijen voorts aan zoveel mogelijk de openbare orde en rust te willen bevor deren, de grootst mogelijke openbaar heid te willen betrachten door middel van hoorzittingen met de bevolking, te blijven streven naar plaatselijke zelf standigheid, en krachten te willen sa menbundelen ter behartiging van de actieve en passieve recreatie. 10.00 uur: kinderspelen bij het kas- teelbos. 14.00 uur: volksspelen met mede werking van de plaatselijke voet balvereniging en de brandweer (bij het kasteelbos). ELST Koninginnedag: 6.30 uur: reveille door Crescendo. 8.45 uur: zanghulde door de school kinderen bij de muziektent. 10.00 uur: vanaf de muziektent in optocht naar het sportpark voor de te houden kinderspelen (na ai- loop traktatie en demonstraties van enkele lokale verenigingen). 14.30 uur: optocht, die muzikaal wordt begeleid door het Ingense muziekkorps (opstellen bij de openb. lagere school aan de vent- weg). OVERBERG Koninginnedag: Chr. school aan de Haarweg: 's mor gens kinderspelen onder leiding van het onderwijzend personeel en 's middags volksspelen. Kamp Overberg: 8.00 uur: vlaghijsen en toespraak van de directeur (mu zikale omlijsting „Ons Genoegen" uit Amerongen). 9.00-10.15 uur: veldloop achter het oude sportveld en koffiedrinken. 10.15 uur: voetbalwedstrijd personeel - kampelftal; vanaf 14.00 uur: volksspelen op het oude sportveld. 19.00 uur: prijsuitreiking in de sportzaal. AMERONGEN Koninginnedag: 8.00 uur: vlaggenhulde. 10.00 uur: aubade schooljeugd bij het gemeentehuis, muzikaal begeleid door „Ons Genoegen"; na afloop traktaties in de diverse scholen. 14.00 uur: kleuterspelen achter ge bouw Lievendael; verder film voorstellingen in het Dorpshuis voor kinderen van de lagere scho len en voor kinderen vanaf 12 jaar zwemwedstrijden :n ..De Blauwe Schuur". 20.00-22.45 uur: Oranjebal in het Dorpshuis (leden van Oranjever enigingen hebben vrije toegang). OPHEUSDEN Koninginnedag: 8.00-8.10 uur: luiden van de toren klok der Ned. Herv. Kerk. 8.15 uur: muzikale opening van de dag voor het gemeentehuis en mars door het dorp. 9.00 uur: aubade van de schoolkinde ren voor het gemeentehuis. 10.15 uur: behendigheidsritten voor bromfietsers van 16 t/m 18 jaar. 14.00 uur: traktatie kinderen bij de ingang van het Sparta-terrein. 4.30 uur: kinderspelen op het Spar ta-terrein. 0.00 uur: volksspelen op het gra veld voor het gemeentehuis. \30 uur: lampionoptocht (start va1 af het plein voor het gemeentehui met medewerking van de muzie! vereniging. .ampionnen worden gratis ter be schikking gesteld). SCHERPENZEEL Per 1 juni wordt de busdienst Scherpenzeel - Barneveld wegens de grote tekorten door de NV De Haas uit Veenendaal gestaakt. De enige verbinding van Scherpen zeel met de pluimveestad via de weg voert na die datum via Ede of Amers foort. In een recente raadsvergadering heeft burgemeester J. Heij nog wel meegedeeld dat de NV VAD bereid zou zijn deze lijn de exploiteren, maar inge wijden weten met stelligheid te be wc ren, dat er geen andere busonderne ming bereid is een buslijndienst te gaai onderhouden op dit traject. Het was op een dag in april 1945. De heer Van Kooten stond aan de Dijkstraat voor zijn huis naar de kom van onze woonplaats te turen, omdat hij daareven een aantal verschrikke lijke knallen had gehoord. In de verte zag hij vuur en rook en hij vreesde het ergste voor V eenendaal. Hij riep zijn vrouw er bij en samen griezelden zij van het schouwspel. Het vervulde hen met gevoelens van angst voor en solidariteit met de ge plaagde plaatsgenoten. Temeer, daar ook de moeder van de heer V an Kooten, met een zoon en schoondochter, bij elkaar ih een huisje in het Kostverloren woonde. Middenin de „vuurlinie'" dus. „Ik houd het niet uit, vrouw", sprak Van Kooten, „ik ga erheen om te kijken hoe het met moeder is. Misschien is mijn hulp nodig. Als je het goed vindt, haal ik hen hierheen. Het is hier veiliger dan ginds"... Mevrouw Van Kooten had geen bezwaar, maar wel waarschuwde ze haar man toch vooral voorzichtig te zijn langs de weg. Liever had ze hem bij zich gehouden. Het was heel niet pluis, de kant van het dorp uit.... Even later liep Van Kooten be hoedzaam De Geer over, naar de „Meulenpol". Het vuren was nog niet opgehouden en naarmate hij het Veen naderde, kwam het allemaal angstwekkend op hem af. Steeds dichterbij sloegen de granaten in „Bij het huis van Van Asselt was een tuintje met een stenen muur er voor. Daar ben ik nog een keer ach ter gedoken, toen het me te gortig werd. Daarna ging ik weer verder en was van plan langs de woning van Pons ter Haar naar boven te lopen over het land, naar De Heuvel, om zodoende wat sneller het Kostverlo ren te bereiken. Ik liep daar nog maar net of er klonken weer insla gen. Vanaf de huizen van Welkzijn in de Korte Molenstraat klonk ge kerm en hulpgeroep. Ik ontmoette Dirk de Man, die daar ook liep en samen gingen we op het geschreeuw af. man. Het waren gelukkig hun laat ste stuiptrekkingen, want ze moesten er toch aan"... chie werd weggebracht, en de ge wonde man namen wij voor onze re kening. Iemand haalde een laddertje en daar spreidden we wat dekens op. We legden er de gewonde op en zo vervoerden wij hem, al kreunend, naar het noodziekenhuis in de kelder van „De Schup" (scheepjeswolfa- briek). We waren met een man of vier en probeerden zo dicht mogelijk langs de huizen te lopen. Het was niet on gevaarlijk, maar je kon de man niet aan zijn lot overlaten. Je mocht ei genlijk niet eens buiten komen in die tijd. Gelukkig werden we niet aangehouden en zo kwamen we bij de portier. We mochten de patiënt in de kelder brengen en zetten hem daar neer. We namen afscheid en vertrokken weer. Nu spoedde ik mij snel naar moe der. Met z'n drieën zaten ze bezijden de schoorsteen in de woonkamer fvolgens voorlichting was dat de vei ligste plek tijdens bombardementen). Ze wilde graag met me mee We laad den de nodige bedden op de altijd voorhanden zijnde kruiwagen en gingen snel op stap. Levensmiddelen hoefden we niet op te laden, want daar was moeder juist doorheen. Gelukkig had ik nog wat eten achter de hand op de Dijk straat. Dat konden we dan samen delen. Dat moest je toen wel. Ook nu werden we onderweg niet aange houden en kwamen met z'n vieren Voor een juist overzicht over nu precies 25 jaar geleden, slaan we er enkele Veense annalen op na en vin den het volgende: Woensdag, 25 april 1945. „Vanmorgen kwamen tien Duitse tanks door Veenendaal. Het had te maken met de Canadezen in Rens woude. De tanks werden aanhou dend door Engels-artillerievuur be schoten. De granaten richtten een enorme ravage aan. Overal lagen doden en gewonden. In de Gortstraat vonden twee zusters tegelijk de dood. door een voltreffer. Donderdag. 26 april: Geweldig kanonvuur (Duits) op het Ruisse- veen. In Veenendaal deze middag bijkans de zwaarste kanonade tot nog toe. Branden in Zandstraat en Kostverloren. De torenspits van de Julianakerk in puin geschoten. Vrijdag, 27 april. In Veenendaal worden wat olie. kaas, bonen en krips (soort Brinta) gedistribueerd. Zondag, 29 april De tweede zondag achtereen, waarop geen kerkdiensten kunnen en mogen worden gehouden. Maandag, 30 april De verjaardag van prinses Juliana begint met „goede" berichten. Musso lini is door partisanen gevangen ge nomen en gefusilleerd. In Duitsland wordt nog hard gevochten. In het westen des lands vinden voedsel- droppings plaats door geallieerde vliegtuigen. De honger is daar ver schrikkelijk. Op dinsdag 1 mei gaat de mare door Veenendaal, dat Hitier defini tief dood is. Het moet nu vast waar zijn! Maar....Veenendaal is er nog niet!! Toen de oorlog snood in Veenen daal in het voorjaar van 1945 het hoogst werd. moesten onder meer de p^kstcaauaan. Een tij§ roolcde verpleegden van het Julia- \JjZW\Jri4AtSfS later werd het op dê-.Di^kstraat trou.* na zieken huis naar veiliger oorden wens ook minder veilig, maar waar worden overgebracht. Het vervoer ik:wpöhdë hadden we gelukkig geen van de ebücués geschiedde op de Het kwam uit een soort schuilkel der, die daar -achter in een höf stond. Er lag een man met een stuk geschoten voet, hevig bloedend. Hij kermde van schrik en pijn. Vlak bij hem lag een jochie van een jaar of :es, zeven, dat erg bloedde. Het jo- fei9 *9RS Allëen....toen we reeds bevrijd wa ren, schoten enkele SS-ers de vlag, die ik zojuist uitgehangen had, van het huis af. Ze deden het met een karabijn, vanaf de buurman Bou- ^'S'ibee&^prirrCiitèvïè manier omdat er eenvoudig geen alternatieve ver- voermogelijkheden voorhanden waren. Op de foto een tweetal be jaarden die per bakfiets naar el ders werden getransporteerd. RHENEN Er lag bij de stukken in de raadsvergadering van gisteravond een verzoek van de bond van kermis exploitanten om de kermis op zondag na dertien uur te mogen openstellen voor het publiek. Er lag een afwijzend advies bij van burgemeester en wet houders. Voor de heer Henzen (ARB) was dat aanleiding op te merken dat er niet zo betutteld moet worden. „Dat past niet meer in deze tijd"' zei hij. En de heer Glasbergen was het met hem eens. „In elke gemeente wordt op zondag ook ge sport, waarom dan geen kermis op zon dag. De vrijheid van het individu word aangetast. Wie niet naar de kermis w: gaan moet thuis blijven, wie een b paald televisieprogramma niet wil zit moet de knop van zijn toestel maar draaien". De heer Griffioen (ARP) zag het a ders. „De exploitanten vragen er o Die willen de mensen alleen maar gc uit de zak kloppen en liefst zoveel m gelijk". „Als je wat bij een winkelier haa moet je ook betalen", antwoordde de heer Henzen. „Dan zeg je toch ook ni,et de man haalt je het geld uit de zak". De burgemeester wees er nog eens op, dat het voorstel van B. en W. niet gegond was op principiële overwe gingen. „Maar het terrein ligt zo dicht bij de stad", zei hij „en daarom heb ben we het op zondag, met alle ker ken in de buurt liever rustig". Toch moest er gestemd worden, want dat voorstel van de heer Henzen werd ondersteund door zijn fractiegenoot Glasbergen. Alleen de heren Van de Berg (Vrije Partij), Van Gesink. Glas bergen en Henzen (allen ARB) waren tegen het voorstel van B. en W.. zodat de kermis op zondag gesloten blijft. Nadat de raad unaniem van mening was dat de reorganisatie van de ge meentelijke reinigingsdienst doorgang moest vinden werd uitvoerig geproken over de te nemen verkeersmaatregelen in de Molenstraat, met name over het punt dat vóór 10 uur 's ochtend bevoor raden een te vroeg tijdstip was en dat de heren Verwoert en Griffioen het lie ver zagen gesteld op 12 uur. Toen er over werd ge emd bleek dat 9 van de 15 raadsleden er ook zo over dachten, zodat de SGP'er Verwoert en de ARP'er Griffioen hun zin kregen. Zonder hoofdelijke stemmen en zonder debat besloot de raad de VGLO school per 1 augustus a.s te sluiten. De vraag van de heer Glasber gen om de -en ten aren via een huis-aan-huis geschrift vijfmaal te gaan voorlich!en per jaar over gemeen telijke zaken zal in studie worden geno den. Men was het over het algemeen wel iet de heer Glasbergen eens dat op be- aalde punten wat méér voorlichting an worden gegeven, zoals een over zicht op welke wijze en hoe de belas tinggelden worden besteed en ingeval er bestemmingsplannen worden ge maakt. De raad besloot in principe ertoe over te gaan, doch niet tot een regelmatige uitgave te komen vanwege het feit dat er vaak weinig valt mede te delen en vanwege de hoge kosten. VEENENDAAL Op 23 mei krijgt Veenendaal een groot aantal amateur- filmers op bezoek. De Smalfilmclub De Gelderse Vallei organiseert dan in Ho tel De Klomp een filmfestival voor midden-Nederland. Cineasten uit Utrecht, Amersfoort en een groot aan tal plaatsen komen er hun beste films laten zien. De organiserende Veenen- daalse club verwacht meer dan twee honderd filmers. Burgemeester Bode zal de winnaars de prijzen uitreiken. Donderdag 30 april, Koninginnedag, zal ons blad niet verschijnen en zullen onze kantoren gesloten zijn. DE DIRECTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 3