hein üaoSchopfX30 P.v.d.A.-nederlaag in raad Rhenen A.R.-man ontliep flau Hearing bestemmingsplan Cuneralaan is nu zinloos Geen telefooncel in Eist wegens materiaalgebrek Officierskruis voor Ir. Muller Raad zwichtte voor tu-tu-tu-tu Achterbergers krijgen inspraak over plan voor hun buurtschap Herv. Kerk krijgt nieuw orgel Driemaal zilver en eenmaal brons Oranjebal op Candia Meer lijnen voor raadhuis Inentingsdata verschoven Ontheffing sluitingsuur J. P. Glasbergen kreeg zilveren eremedaille O.N. WOENSDAG 29 APRIL 1970 DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER VIJF LIJNEN MEEVALLERS RECLAMES ALTERNATIEVEN *m plan Air) ine' In samenwerking Hoofdstraat 81 - 89 Veenendaal RHENEN Gistermiddag reikte burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal ten gemeentehuize de ver sierselen uit behorende bij de benoe ming tot officier in de Orde van Oran je Nassau van de heer Ir. W. F. M. Muller (70), sinds 1965 woonachtig in Rhenen. De hoge onderscheiding werd aan de heer Muller toegekend bij de gelegenheid van de komende verjaar dag van Hare Majesteit de Koningin. De heer Muller is sinds 1961 voor zitter van de raad van advies van de Koninklijke Jaarbeurs in Utrecht. In de zestiger jaren heeft hij zeer be langrijke rol gespeeld bij iie reorga nisatie van de jaarbeurs. Als gevolg daarvan hebben de activiteiten van de Utrechtse beurs een grote vlucht ge nomen. Naast zijn werkzaamheden ten bate van de Jaarbeurs vervulde de heer 'Muller tijdens de periode van 1926 tot op heden talrijke andere juncties op het maatschappelijk vlak. Sedert zijn vestiging in Rhenen is hij onder meer secretaris van de parochieraad van de St. Cunera-Parochie. ELST Vorige week is het oude or gel in de Ned. Herv. kerk te Eist voor de laatste maal bespeeld. Daarna is men begonnen dit muziekinstrument, dat reeds vanaf 1863 heeft dienst ge daan, te slopen. Behalve de laatste jaren heeft het ruim honderdjarige orgel zich bijzonder kranig gehouden, al waren tegen het eind van zijn lange bestaan wel enige vernieuwingen nodig, zoals even na de oorlog en in 1963, toen de kerk tevens aan een restauratie werd onderworpen. Tot voor kort ontbraken de voor een nieuw orgel benodigde financiën. Een dergelijke aanschaf kost nu eenmaal veel geld en daarom werd er van alles in het werk gesteld om zo veel mogelijk aan het vereiste bedrag tegemoet te ko men. Zo werd in maart 1969 door de da- meskrans van de Ned. Herv. Kerk een bazaar georganiseerd, terwijl in novem ber j.l. een oliebollenactie op touw werd gezet. Beide acties verliepen zeer suc cesvol. Daarna kwamen er nog ver schillende giften binnen. Hoewel het totaalbedrag groter was dan men had durven hopen, bleek dit toch niet toe reikend voor de aanschaf van een nieuw orgel. Omdat een nieuw instru ment nu eenmaal hard nodig was, is voor het ontbrekende geld een lening aangegaan, die men door middel van een bazaar e.d. op z'n laatst volgend jaar hoopt af te betalen. Maandag is een begin gemaakt met het installeren van het nieuwe orgel. Naar verwacht wordtzal het op 27 mei a.s. tijdens een specialekerkdienst officieel in gebruik worden genomen. RHENEN De telefoon was in de raadsvergadering van Rhenen g&teravond een belangrijk onderdeel van de discussies. In de eerste plaats vroeg de heer Glasbergen (Arb.) hoe het stond met de openbare telefooncel voor Eist, waar op hij in de vorige vergadering had aangedrongen. A. OLASBERGEN (P.v.d.A) alsnog hearing ELST Het lid van de gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid, de heer J. P. Glasbergen, is hedenmorgen op het DELM te Eist onderscheiden met de ere-med'aille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Glasbergen, eerste antenne technicus, kreeg de onderscheiding op gespeld voor het front van vrijwel het gehele militaire en burger personeel van het depot door overste A. J. Fok ker. Deze prees de onderscheidene om zijn bijzondere vakkennis en inventief vermogen. De heer Glasbergen is daar naast lid van de contactcommissie Bur gerpersoneel van het depot en lid van de groepsraad Defensie. Overste Fok ker zag in de onderscheiding ook een stuk waardering voor het werk van dit depot. De bijeenkomst die op het achterter rein plaatsvond, werd namens het ge meentebestuur bijgewoond door de wethouders T. van Lienden en mr. J. Deen. Na de plechtigheid was er in de officierskantine voor de genodigden nog gelegenheid de heer Glasbergen te feliciteren. VEENENDAAL Drie ere-medailles in zilver en een in brons was vandaag de totale neerslag van de jaarlijkse lintjesregen in Veenendaal. Met de ere-medaille in zilver werden onder scheiden de heren P. Hasselaar, C. G. Henzen en T. Schoeman, terwijl mej. P. van Dijk de bronzen medaille kreeg op gespeld. De heren P. Hasselaar en C. G. Hen zen zagen hiermee hun trouw beloond voor hun ruim 40-jarige lidmaatschap van de muziekvereniging „Caecilia". De heer T. Schoeman was eenzelfde perio de lid van de vrijwillige brandweer te Veenendaal. Mej. P. van Dijk werd be giftigd met het koninklijk brons we gens haar 40-jarig dienstverband bij de Scheepjes wolf abrieken (Philips Du- phar). In alle gevallen kwam vanmorgen burgemeester P. Bode naar het viertal om hun de bijbehorende versierselen uit te reiken. RHENEN Donderdag (Koninginne dag) wordt er 's avonds in het Candia- clubgebouw Oranjebal gegeven met medewerking van het Paramount Sex tet. In de middaguren worden twee voet balwedstrijden gespeeld in het kader van de viering van de nationale feest dag, namelijk om half één Candia A- junioren tegen Wageningen A-junioren en om half drie het eerste van Can- dia-zondag tegen Velox-amateurs, „Nou dat is met ook wat", riep de voorzitter uit. „In eerste instantie schreef de telefoondienst van de PTT, dat er in Eist alleen een cel kon komen wanneer deze rendabel was en zo niet als het gemeentebestuur bijsprong in het tekort. Toen wij in tweede instantie j informeerden wat dit de gemeente dan wel zou gaan kosten, omdat de raad er wel oren naar had om in Eist zo'n cel te hebben, kwam er antwoord, dat tekort of geen tekort, de PTT helemaal niet voor zo'n vel kan zorgen, omdat het ma teriaal ontbreekt. We waren wel met stomheid geslagen," aldus de burge meester. „Maar we gaan wel hogerop en zullen een brief schrijven aan het hoofdbestuur in Den Haag. „Wanneer de PTT straks grond van de gemeente nodig heeft om er het nieuwe postkantoor op te bouwen, moe ten we ze ook maar eens lang laten wachten," aldus de laatste mopperende opmerking van de vragensteller Glas bergen, die ermee akkoord kon gaan, dat het nu maar eens in hogere instantie moet worden uitgevochten. Het tweede telefoonpraatje betrof het voorstel van B. en W. om een kre diet van 18.000,- uit te trekken voor de uitbreiding van de telefooninstalla tie in het gemeentehuis van drie tot vijf lijnen. De VW'er A. Jansen was er de aan leiding van. „Ik zie de noodzakelijkheid er niet van in," zei hij en daarom zal ik tegen stemmen. „Maar U en ook de heer Glasbergen hebben het altijd over goede public re lations," zei de burgemeester, „en daar onder behoort ook het goed telefonisch kunnen bereiken van het gemeentehuis. Ik krijg veel klachten uit de gemeente dat het stadhuis zo slecht telefonisch is te bereiken. Daar moet wat aan gedaan worden. De telefoondienst heeft metin gen verricht op tijden waarvan wij niet op de hoogte waren en daar is uitgeko men dat er vijf gekoppelde lijnen moe ten komen. Op de inkomende gesprek ken zit vooral het knelpunt". De heer Kerkstra (CHU) viel de voorzitter bij. „Als ik het stadhuis moet bellen," riep hij uit, „dan hoor ik niets anders dan tu-tu-tu-tu-..." Toch gaf de heer Jansen het niet op. Hij eiste een stemming over de post van ƒ18.000,- Maar hij leed een neder laag want alleen de heer Griffioen (ARP) en fractiegenoot de heer Van de Spoel stonden achter hem. Bij de behandeling van de begro tingswijzigingen kwam de heer Jansen nog een keer terug. „Eerst hebben we voor de brandspuit van Achterberg ruim een halve ton geraamd," zei hij, „en die spuit zal heus wel nodig zijn, daarover val ik niet, maar nu komt U weer met die zaak aandragen en vraagt U een aanvulling van f 16.000,-. Dat ge beurt maar al te vaak. We worden voor voldongen feiten gesteld en daar houd ik niet van. Het wordt tijd dat we eens wat zakelijker gaan worden." „Het is niet de schuld van gemeente werken," antwoordde de burgemeester, „maar van de inspecteur van het brandweerwezen, die met nadere eisen is gekomen". „Dan is de voorbereiding niet goed geweest," aldus de heer Jansen. „Ik had dezelfde vraag willen stellen als de heer Jansen", zei de heer Van Donselaar (CHU). „In de commissie openbare werken heb ik dat trouwens al gedaan. We hebben altijd maar te kampen met tegenvallers. Ik hoop dat er nu spoedig ook eens meevallers uit de bus komen." Het debat was voor de heer Grif fioen aanleiding te vragen naar de des tijds doorgevoerde reorganisatie bij de dienst van gemeentewerken, met name of deze inmiddels al vruchten had af geworpen. Volgens de voorzitter was er over geschreven in de beleidsnota, uit gebracht bij de begroting 1970, maar hij kreeg de belofte dat er alsnog een rap port over de resultaten van de reorga nisatie zal komen. Achterberg kreeg de nieuwe spuit! RHENEN „Meneer de voorzitter, ik ga even op de publieke tribune zitten om me aan de voorgestelde flauwekulstemming van de heer Glasbergen te ont trekken. Ik wens daar niet aan mee te doen". Met die woorden voegde de ARP'er de daad bij het woord. Het ging over de vaststelling van het bestem- mingsplan Cuneralaan. De P.v.d.A.-fractie wilde alsnog degenen horen die bezwaren hadden ingediend, met wethouder mr. J. Deen voorop, die begon met een verklaring af te leggen. „Ik had graag gezien", aldus wethouder Deen, „dat er alsnog een hearing werd gehouden, maar zowel de planologische commis sie als de meerderheid van het college van B. en W. gingen daar niet mee ak koord". de het woord inspraak een „kreet" van de huidige tijd. „We zullen er mee moe ten leren leven," zei hij. Het door wet houder Deen genoemde voorbeeld uit de gemeente Ede, waar men de belangheb benden laat komen om er het plan mee te bespreken, noemde de heer Van Don selaar géén goed voorbeeld. „Dat is geen inspraak," aldus de CHU'er, „want dan ligt het plan er al, dat noem ik voorlich ting." De burgemeester kon zich voorstel len, dat er straks bij de opzet van het bestemmingsplan voor Achterberg wel degelijk een hearing zal moeten worden gehouden, omdat daar zeer veel alternatieven zijn aan te voeren. Overigens was de burgemeester van mening, dat bij zaken als bestem mingsplannen iedereen uitgebreid waarborgen heeft om te reclameren, niet alleen bij de raad, maar ook bij Gedeputeerde Staten en zelfs bij de Kroon. De heer Griffioen (ARP) had waar dering voor de bedoelingen van de heer Burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal zei tot de voltallige raad dat hij het met de heren Deen en Glas bergen eens zou kunnen zijn, als er sprake was van één of meer alternatie ven. „Maar die zijn er in dit geval niet. Hier ligt de zaak zo: bouwen of niet bouwen. De mensen worden er zelfs fi nancieel beter op. Wel kan ik me voor stellen, dat het niet zo prettig Is als je altijd de Betuwe in hebt kunnen kijken en er komt dan plotseling een gebouw voor je neus te staan. Maar we zullen moeten bouwen of niet moeten bouwen en daarin ligt de beslissing bij de raad." De burgemeester stelde dat er be paalde gevallen zullen zijn waar een hoorzitting nut heeft. „Maar niet in het bestemmingsplan Cuneralaan. Inspraak is erg goed, maar het moet geen mani pulatie worden waar de mensen niks aan kuAnen veranderen." De heer Van Donselaar (CHU) noem- VEENENDAAL De maandelijkse gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken, difterie, kinkhoest, tetanus en polio zal in mei a.s. niet, zoals gewoon lijk, worden gegeven op de eerste dins dag. In verband met de viering van be vrijdingsdag is de inenting een week later, op dinsdag 12 mei a.s.: plaats en- tijd: het Groene Kruisgebouw, Eiken laan 2 van 3.00 tot 4.00 uur. VEENENDAAL De burgemeester van Veenendaal heeft voor 30 april a.s. (Koninginnedag) en voor 5 mei a.s. (be vrijdingsdag) algehele ontheffing van het sluitingsuur voor horecabedrijven verleend. De horecazaken mogen open blijven tot 1 uur 's nachts. De horeca-ondernemers wordt ver zocht op 4 mei van 6 tot 9 uur 's avonds in hun bedrijven geen muziek ten geho re te brengen of uitsluitend passende muziek. M. GRIFFIOEN (A.R.) flauwekulstemming" Glasbergen, maar dan voor bet geval Achterberg en niet voor de Cuneralaan. Hij maakte zich boos en verliet de raadzaal om niet aan, zoals bij het noemde de „flauwekulstemming" te hoeven deelnemen. Die stemming, door de heer Glasbergen gevraagd en door wethouder Deen ondersteund had tot resultaat, 4at alleen de vier fractiele den van de PvdA, de heren Glasbergen, Henzen, Van Gesink en wethouder Deen vóór stemden en de overige tien raadsleden tegen. Daarmee was het voorstel Glasbergen verworpen, kwam de heer Griffioen op zijn stoel terug en werd het bestemmingsplan vastgesteld. De heer Glasbergen (Arb.), die in tweede instantie het woord kreeg, sloot zich geheel bij zijn fractiegenoot mr. Deen aan. „Ik had hetzelfde naar voren willen brengen meneer de voorzitter. Ik heb alle bezwaarschriften tegen het plan goed gelezen, en ik heb de indruk, dat men het wel begrijpt, maar dat men de deskundigheid mist. Het was juister geweest de bewoners uit te nodigen om te komen praten met een deskundige en met enkele leden van de planologische commissie. Dat zou veel ontevredenheid hebben weggehaald. Ik stel voor alsnog de mensen te horen."

De Vallei | 1970 | | pagina 5