Tevergeefs pleidooi van burgemeester voor behoud Hoeveel kost een brief naar Milaan, München, Marseille? Gekwetste doden ij delheid dreef man tot van zijn ex-vriendin Ulntuiiltu of een iBii? Persoonlijke attentie „Oproep tot gezamenlijk indammen van inflatie volkomen onbegrijpelijk" Een all-round auto, die Mercedes 280 Een klasse apart. Al eens gereden? De Vries N.V. Parlementair contactplan van Lachmon Precies hetzelfde als naar Monnickendam: een kwartje. Want de PTT stuurt uw brieven tot 20 gram tegen het binnenlandse tarief naar: België, Luxemburg, West-Duitsland, Italië, Frankrijk en - voor hetzelfde geld - naar San Marino, Vaticaanstad en Monaco. Aardig reisje voor 25 ct! Nog per vliegtuig ook! PTT FRANCE ZESDE DODE NA BOTSING NAALDWIJK A TtZZ&l Mishandeling bestraft met terbeschikking stelling O.-Duitsland verhoogt last op vervoer Geen kijkgeld voor AOW"ers zonder andere inkomsten NKV-commentaar op jaarverslag Ned. Bank Dordtse PvdA- wethouder wil niet meer Meer inspraak voor redacties UIT SCHOOL HOUDEN VAN KINDEREN HAD SUCCES Succes geboekt Angstig stil OFFICIER EIST VIJF JAAR MET AFTREK nu RL VOOR 'SÉJB fcwer 1 INDEXERING VOORZICHTIGHEID „WEINIG NIEUWS" DE DEUR UIT KINDEREN „NOODZAKELIJK" Min. Koolvink per brief gevraagd honorering goed te keuren De rijkst geïllustreerde brochure verbleekt, vergeleken bij een proefrit met de Mercedes 280 S of SE. Die is groots. Hier ondergaat u één harmonische totaliteit van veiligheid, betrouwbaarheid en comfort zoals u misschien niet voor mogelijk hield. In deze auto is op alle punten nèt dat stapje verder gegaan waardoor de volmaaktheid bereikt lijkt. Mooie w oorden? Neen. Want zoals we al zeiden: de praktijk is nog veel mooier. Een praktijk die niet hoeft te éindigen met een proefrit. Apropos: voor de snelle beslissers die willen kiezen uit wat beschikbaar is of komt, kan de levertijd voor deze typen kort zijn. AUTOMOBIELBEDRIJF WOENSDAG 29 APRIL 1970 ADVERTENTIE BERGEN OP ZOOM Het is eigen!tyk overbodig om. wanneer je nu door de dubbele deuren de burgemeesterskamer in het veertiende-eeuwse stad huis van Bergen op Zoom binnengaat, de eerste burger van die stad te vra gen: „Hoe gaat het met u?" „Niet best", is dan ook het antwoord. Om helemaal geen twijfels meer over zijn stemming en die in de oude koopmansstad aan de boorden van de Oosterschelde te laten, voegt hij daar nog aan toe: „Ik heb goed de pest in". Volgens burgemeester drs. L. J. M. van de Laar, is de plotselinge slui ting van de Verenigde Bedrijven Beckers, Becking en Bongers een vreselijke slag voor Bergen op Zoom. „Wij sjouwen de benen onder ons lijf uit om voor onze kernge meente industrie te krijgen en nu gebeurt dit". Afschuwelijk vindt Bergen op Zooms burgemeester het voor die 693 mensen (van wie vijfhonderd in zijn gemeente), die gistermorgen van de ene minuut op de andere op straat stonden. Een bedrijfscommu- niqué van achttien regels was aan hun bestaan gekoppeld. Zaterdagavond hoorde burgemees ter Van de Laar voor het. eerst van de ramp. „Ik had toevallig contact met de directie hoe het in Den Haag was afgelopen. Maandenlang heb ik bij de minister gepleit voor dit. be drijf", aldus drs. Van der Laar, die, voor hij in oktober 1965 in Bergen op Zoom burgemeester werd, staats secretaris was van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Nog maar kort geleden boekte hij een flink succes. Het Amerikaanse bedrijf General Electric gaat zich in zijn gemeente vestigen, waardoor, oh toeval, juist vijfhonderd arbeids plaatsen worden gecreëerd evenveel als er nu in Bergen op Zoom (39.000 inwoners) vrijkomen. Burgemeester Van de Laar: „Ge neral Electric was een prachtige oogst van jarenlange activiteit. Het bedrijf gaat echter pas over een paar jaar draaien". Daarom is er nog weinig van te zeggen wat er nu met die vijfhon derd mensen van de haardenfabriek moet gebeuren. De burgemeester wijst op de conjuncturele spanning op de arbeidsmarkt, ook in zijn ge meente, ..maar structureel komen wij zo'n 2.200 arbeidsplaatsen tekort. Vandaar dat wij hard doordraven om industrie te krijgen". BURGEMEESTER VAN DE LAAR Wij sjouwen de benen onder ons lijf uit om industrie te krij gen Voor de ingang van de „kapotte" haardenfabriek was het gisteren laat in de middag angstwekkend stil. De vakbonden vergaderden in een naburig café (waar ook anders?) en de werkers waren aan het eind van de ochtend gelaten op de fiets ge stapt, naar huis. Op hun aanwezig heid werd geen prijs meer gesteld. „Je staat er machteloos tegen over", had burgemeester Van de Laar even eerder gezegd. Dat vindt ook de heer L. van de Veeken, plaat selijk voorzitter van de Metafalbe- drijfsbond St. Eloy, het NKV en lid van de ontslagcommissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau: „Je begrijpt niet, dat het allemaal nog mogelijk is in Nederland. Wij hebben nu die debêcle met de Da- vo-Haardenfabriek gehad en even goed gaan ze nog maar steeds hun gang". Toch denkt deze vaksbondsman wel, dat de ontslagenen weer aan de slag kunnen. „Er is veel vraag naar metaalarbeiders". In de oude stad gaat het leven in tussen gewoon door. De getroffen werknemers zijn weinig spraakzaam. De taxichauffeur lijkt het goed te typeren: „De mensen durven hier nog weinig te zeggen. Ze zijn nog een beetje bang. Je zou een heet hoofd tegen het lijf moeten lopen". AWrv. TÓin.V.-b. fiat TYIokmniiMjg/ NAALDWIJK Het aantal slachtof fers van de frontale autobotsing bij Naaldwijk (zondagmiddag) is gestegen tot zes. ïn het ziekenhuis in Vlaardingen is gisteren de bestuurder van een van de auto's, de 21-jarige Vlaardinger O. Bon te. overleden. De negenjarige Roland Beier uit Born is gistermiddag tijdens het spelen met een bal op straat door een auto gegre pen en op slag gedood. Gisternacht is de 55-jarige C. van Dongen uit Dongen met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomende bestelwa gen gereden. Hij werd tegen het weg dek geslingerd en even later nogmaals door een andere auto overreden. De man overleed ter plaatse. Bij een verkeersongeluk op de Bus- summer Grindweg in Hilversum is dinsdagavond de 62-jarige H. van den Velden uit Hilversum om het leven ge komen. Hij werd bij het oversteken van de weg door een auto aangereden. ADVERTENTIE ROTTERDAM „Ik steek die vrouw dood. Kom me in de gevangenis maar sinaasappelen brengen". Dat zei Frank I. (34) tegen een vriend, toen hij d'c film „Ljjken plaveien zjjn weg" had gezien. Korte tijd daarna, in de nacht van 24 op 25 januari van dit jaar, bracht hij zijn 32-jarige ex-vriendin Maria Zuid- meer door talrijke stilettostcken om het leven. Frank I, een op Curagao geboren tim merman, moest zich gistermorgen voor deze daad verantwoorden. De daad was eigenlijk het einde van „het drama in de Hollandsestraat", dat al in augustus Bic CristaU zichtbaar inktnivcau/ blauw, rood. zwartgroen DEN HAAG De 38-jarige lasser Dirk B. is gisteren wegens zware mis handeling en geweldpleging door de Haagse rechtbank veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. De eis was acht maanden plus tbr. De lasser kwam herhaaldelijk bij een 71-jarige vrouw, die in een hofje woon de. In de nacht van 27 op 28 september van het vorig jaar kwam hij weer; on der invloed van drank. Hij vroeg haar geld. Toen de vrouw zei dat ze dat niet had, mishandelde hij haar. Eerst sloeg hij haar met het handvat van een mat tenklopper, daarna stak hij met een aardappelmesje in haar onderbuik. OOST-BERLIJN - Oost-Duitsland gaat de bijzondere heffing op het vrachtvervoer over de weg en en te water tussen West-Duitsland en West- Berlijn met 20 30 procent verhogen met ingang van 1 mei. De heffing is ingesteld in juni 1968. Toen moesten voortaan West-Berlijners cn West- Duitsers ook een visum hebben als zij door Oostduits gebied wilden reizen. DEN HAAG Aow-trekkers, die geen andere bron van inkomsten heb ben. hoeven in de toekomst geen kijk en luistergeld te betalen. Dit heeft minister Klompé (CRM) geantwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Engels en Maenen (beiden KVP). Zij hadden de minister gevraagd ook de vrijstellingsnorm voor omroepbij dragen te verhogen, nu per 1 januari de aow-uitkeringen verhoogd zijn. UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond zegt in een commentaar op het jaarverslag van Oc Nederlandsche Bank, dat 't het volkomen onbegrijpelijk vindt, dat dr. Zijlstra de partijen oproept om gezamenlijk een oplossing te vinden voor 't indammen van de inflatie. In dit verband noemt het NKV het overigens „merkwaardig", dat de heer Zijlstra met geen woord gewag maakt van de door de „Loonwet-Rooi vink" veroorzaakte impasse in het centraal overleg. In de Utrechtse Congreszaal had dinsdagavond een af scheidsavond plaats voor de schei dende burgemeester jhr. De Ranitz. H.M. de Koningin woonde deze avond incognito bij. Aan het begin van de bijeenkomst werd deze foto van vorstin en burgemeester ge maakt. Zoals bekend, behoren burge meester en mevrouw De Ranitz tot de weinige intieme vrienden van het koninklijk paar. Het verbond vindt de benadering, die de heer Zijlstra voorstaat, wat onrealis tisch, aangezien hij voorbijgaat aan de breuk, die het sociale front op het ogenblik verdeeld houdt. Dr. Zijlstra doet ook geen suggestie om die breuk te helen en dat zou men. volgens het NKV, toch mogen verwachten van iemand, die zoveel waarde hecht aan een collec tieve poging om de problemen het hoofd te bieden. Het verbond zegt verder, cUt de in het jaarverslag gekozen bewoordingen over de wenselijke hoogte van de c.a.o.- verbeteringen in 1970 en 1971 en de ma nier. waarop toegpast, enigszins de moeten worden toegepast, enigszins de indruk wekken, dat daarvoor mir» of meer strikte regels zouden moeten gel den. Het NKV meent, dat het verstandiger zou zijn geweest, en meer in overeen stemming met het huidige systeem van vrije loonvorming, als dr. Zijlstra dui delijker had laten blijken, dat de SER- adviezen niet verder kunnen en mogen gaan dan het doen van aanbevelingen aan de contractpartijen die een eigen verantwoordelijkheid hebben ten aan zien van het al of niet opvolgen ervan. Over de indexering zegt het NKV, dat de vakbeweging van partiële indexe ring, waarbij bepaalde componenten, die aanleiding tot prijsstijgingen kun nen geven, buiten beschouwing worden gelaten, moeilijk tot bevredigende re sultaten kan leiden. Dr. Zijlstra doet het voorkomen of de SER hierover in het verleden eenstemmig heeft gead viseerd, aldus het verbond, maar dat is geenszins het geval. In november 1965 heeft de grootst mogelijke minderheid van de SER, de vakbeweging en enkele kroonleden, partiële indexering afgewezen. Die minderheid wilde echter wel rekening houden met een drempel bij de indexa tie (Looncompensatie pas nadat de prijs stijgingen een bepaalde grens hebben overschreden). Over een dergelijke drempel kan met de vakbeweging worden gesproken, mits daaruit geen normen voortvloeien, die minister Roolvink kan hanteren bij het beoordelen van looncontracten. Die ze kerheid bestaat, volgens het NKV op het ogenblik niet. Volgens het verbond, doet de tekst van de recente adviesaan vrage van de minister integendeel weer vrezen, dat hij op zoek is naar richtlij nen, die iedereen zou moeten volgen. Het NKV geeft er daarom de voor keur aan deze kwestie intern te bespe- ken. Een aspect van de huidige indexe- ingspraktijk is. dat de regering tot de grootst mogelijke voorzichtigheid wordt gedwongen bij het optrekken van indi recte belastingen, omdat prijsstijgingen als gevolg daarvan worden „meegeno men" in de indexering. In zoverre, al dus het NKV, sluit de indexering mooi aan bij de uitspraak van dr. Zijlstra. dat prijsverhogende belastingen nauwelijks passen in het beleid, dat is gericht op een zover mogelijk terugdringen van prijsstijgingen inj.970.en 1971. Het NKV vindt dat het in dit verband dan ook wat merkwaardig aandoet, dat de regering kennelijk overweegt de btw volgend jaar niet alleen met 300 mil joen gulden te verhogen, maar even tueel zelfs met 600 miljoen. Tenslotte stelt het NKV vast, dat vooral het looninkomen sinds 1963 flink terrein heeft verloren. Het aandeel van het besteedbare looninkomen is sedert dat jaar teruggelopen van 46 tot 39 pro cent, terwijl het aandeel van de zoge naamde overige inkomens in dezelfde periode daalde van 17 tot 16 procent. Het NKV trekt daaruit de conclusie, dat de sterke groei van het overheidsaan deel en van het aandeel van de overge dragen inkomens (uitkeringen via so ciale verzekeringen en voorzieningen) wel heeft geleid tot een opvallende vermindering van het loonaandeel, maar niet of nauwelijks tot een ver mindering van het aandeel van de ove rige inkomsten. Het Christelijk Nationaal Vakverbond noemde het verslag „een interessante opsomming en duidelijke analyse van de problematiek". Hoewel ook dr. Zijlstra geen oplossing kan bieden, doet hjj, vol gens het CNV, wel een aantal sugges ties, die het overwegen waard zijn. al bevatten ze weinig nieuwe gezichtspun ten. Het CNV is het eens met de conclusie van dr. Zijlstra, dat de bestrijding van de inflatie centraal moet staan en dat daarvoor een zo goed mogelijke samen werking van, alle betrokkenen nodig is. DORDRECHT Methouder P. J. van Meqrs heeft zijn kandidatuur voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in Dordrecht ingetrokken. De heer Van Meurs (60), die tweede staat op de lijst van de PvdA beheert de portefeuille van sociale aangelegen heden, sport en recreatie en personeels zaken. „De ontwikkelingen in de Partij van de Arbeid en mijn ervaringen van de laatste tijd hebben mij veel te denken gegeven", schrijft de wethouder aan het bestuur van de afdeling Dordrecht van de P.v.d.A. De wethouder schrijft tenslotte dat t hem niet mogelijk is zijn werk voort te zetten als niet een kli maat wordt bevorderd waarin door hem constructief kan worden gewerkt. AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalis ten zegt in een brief aan de directies van het Algemeen Handelsblad, de Nieuwe Rotterdamsche Courant en de Arbeiderspers met grote bezorgdheid te constateren dat de structuurveranderin gen bij de dagbladen in hoge mate on zekerheid scheppen voor de daarbij be trokken journalisten. Die onzekerheid betreft zowel hun materiële als hun immateriële belangen. Het bestuur van de NVJ acht het dringend noodzakelijk dat de journalis ten veel intensiever worden betrokken bij de redactionele aspecten van deze structuurwijzigingen. Met name acht het bestuur inspraak noodzakelijk bij de keuze van de redac tionele leiding. Het bestuur schaart zich achter de activiteiten van de redactie en redactiecommissie van de betrokken kranten. 1968 begon. Frank was toen pas enkele maanden in Nederland en leerde Riet Zuidmeer kennen. Riet was gehuwd en had twee kinderen. Met haar man bo terde het niet en nadat de scheiding was uitgesproken trok Frank bij haar in. In het begin was alles koek en ei, maar toen er een kind werd geboren, kwamen er conflicten. Eind vorig jaar was er van de relatie niet veel nieer over. Vriend Frank moest de deur uit. In het begin stond Riet hem nog wel toe zijn kind te zien, maar later weiger de zij ook dit. Vóór hij de fatale steken toebracht, probeerde hij een paar keer 's nachts het huis binnen te dringen, een andere keer smeet hij stenen door het raam van de kinderkamer. Riet maakte er een politiezaak van en zei, dat Frank een agressieve natuur had. „Als we ruzie hadden, sloeg hij pie", verklaarde ze te genover de politie. Door het uitsnijden van een ruit klom Frank in de bewuste nacht zijn vroege re woning binnen. „Zij had gezegd dat ik niet meer mocht komen, en daar wil de ik over praten", zei hij tijdens het verhoor. Riet wilde helemaal niet praten en probeerde te vluchten. Frank greep haar beet en bracht haar terug. Op de bank in de woonkamer begon het twee tal toch een gesprek, maar er kwam al snel ruzie. Terwijl de twee zoontjes van Riet (acht en negen) vanuit hun slaap kamer toekeken, haalde Frank een sti letto uit zijn zak en stak zijn ex-vrién- din veertien maal In het lichaam. Zij was op slag dood. Nadat Frank het huis was uitge vlucht, renden de twee kinderen van Riet op blote voeten naar het politiebu reau. „Ze hebben mama met een mes vermoord", vertelden ze, „Oom Fie heeft het gedaan. hij stak mam wel vijftien keer". Ondanks de belastende uitspraak: „Ik steek die vrouw dood", achtte de offi cier van justitie niet bewezen dat Frank zich schuldig heeft gemaakt aan moord. „Hij doodde de vrouw omdat zijn ijdelheid gekwetst was en omdat hij zich niet kon aanpassen aan het West- europese leefpatroon", aldus mr. Mee- ter in zijn requisitoir. Daarom eiste hij vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank doet op 8 mei uit spraak. DEN HAAG De Surinaamse sta ten voorzitter J. Lachmon wil een hech ter contact tussen de parlementen van Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname. Volgens de heer Lachmon moeten be langrijke kwesties als de toekomstige verhouding tussen de drie leden van het Koninkrijk, de positie van het Konlnk- rijksparlement, het fungeren van het Statuut bij de benoeming van gouver neurs en de eventuele Invoering van een Surinaams en een Antilliaans staatsburgerschap behalve door de drie regeringen ook door de parlementariërs worden besproken. De heer Lachmon heeft zijn gedach ten vastgelegd in een nota, die hij het parlementaire contactplan heeft ge noemd. Dat plan is het belangrijkste onderwerp van gesprek tussen parle mentaire delegaties uit de delen van het Koninkrijk, die van 12 tot 24 mei in Su riname bijeen komen. Volgens het plan maakt het verschil ln economische stfuctuur tussen de ko ninkrijkspartners een nauwer contact noodzakelijker. De partners moaten voortdurend worden ingelicht over el- kaars problemen. riet huidige tweejaarlijks contact wordt daarvoor onvoldoende gevonden. Het nauwere contact mag echter niet leiden tot inmenging in eikaars binnen landse aangelegenheden. UTRECHT Huisartsen, tandartsen. specialisten, apothekers en vroedvrou wen vinden dat hun honoreringsover eenkomsten met de ziekenfondsen moe ten worden goedgekeurd door minister Roolvink (sociale zaken) en niet langer door een commissie uit de Zieken fondsraad. Zij hebben deze wens neergelegd in een brief aan minister Roolvink. Hierin wordt bezwaar gemaakt tegen het ge brek aan inspraak bij de goedkeurings procedure en de ondoorzichtigheid van de procedure zelf. De commissie, die de overeenkomsten nu beoordeelt, is samengesteld uit werkgevers, werknemers en door de Kroon benoemde leden van de Zieken fondsraad. Medewerkers en zieken fondsen zijn zelf niet vertegenwoor digd. De overeenkomsten moeten volgens de briefschrijvers nu worden afgeslo ten door medewerkers en ziekenfond sen en vervolgens aan de minister wor den voorgelegd. ROTTERDAM Het actiecomité voor kleinere schoolklassen heeft giste ren een doorslaand succes geboekt met provocerende „dolle dinsdag": veel ou ders hielden hun kinderen thuis van school. In de wijk Groot-IJsselmonde, waar schoolklassen wel vijftig leerlingen kunnen tellen, hebben alle scholen gis teren leeggestaan. De werkende moe ders in deze wijk, die aanvankelijk met een opvangprobleem kampten, hebben eveneens een dag „gespijbeld" om de actie kracht bij te zetten. Ook in andere Rotterdamse stadswij ken is het voorbeeld van IJsselmonde nagevolgd. Ruim vijftig scholen voor het kleuter-en basisonderwijs in Rot terdam waren „kinderloos" en als er al kinderen op school verschenen, werden geen lessen gegeven omdat de onder wijzers een stiptheidsactie hielden. Uit veel steden in ons land zijn bij valsbetuigingen gekomen voor het ini tiatief van de ouders. Ouders van leerlingen in Groningen, Amsterdam, Zwolle, Maassluis en Vlaardingen hebben het Rotterdamse actiecomité toegezegd dat, als nog meet acties nodig zijn om de onderwijspro blemen op te lossen, Rotterdam van alle kanten steun en aansluiting zal krijgen. ADVERTENTIE Apeldoorn, Amerstoortseweg 15, tel. 05760-5 2323 Harderwijk. Thorbcckelaan 47, tel. 03410-42 55 ii

De Vallei | 1970 | | pagina 7