Tot levenslang veroordeelde na 19 jaar toch onschuldig Met kinderen wordt gesold! Voor gemengd huwen toestemming vragen GAZELLE FIETSEN Nog deze maand voor tweede keer Meer kans op vliegtuigen voor Israel Nieuwe mogelijkheden voor jury in zaak Mary Jo Kopechne Waarom guldens méér betalen en nog geen natuurlijke^ 18 Orwo-kleuren ORWO U.T. 18 „Fotograferen in het weekend? Ik kan m'n geld wel beter besteden." Westduitservrijgesproken van moord op collega zal omtrent 65.000 mark vergoeding ontvangen het gezondste moederdag geschenk: een nieuwe fiets! Paus Paulus blijft eisen Luiwammes van huis-uit Russische piloten in Egyptische toestellen Onmiddellijke verklaring van Kennedy op bezwarend rapport 36 dia's slechts f 12,50incl.ontwikkelen Deze week 'm Eva: een open blad Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum GEVOLGEN VORDERING NOG SNEEUWVAL IN JOEGOSLAVIË Maak in't weekend géén foto's. U mocht er eens plezier in krijgea VRIJDAG I Md 1**0 ADVERTENTIE zegt kinderpsychiater Prof. Dr. DJ. de Levita in een interview dat er niet om liegt Intussen vraagt Nel Noordzij zich af: heeft de vrouw wel zin in politiek? In Eva-Praktisch o.aj de lange, moderne zomerblouses, jong leren zwemmen, alles overeen eigen huis kopen en ideeën voor een mini-flat En wéér nieuwe prijzen in „Een ton voor Eva's ziekenzon"! Overal te koop! ROMEL (REUTER) Een rooms-ka tholiek mag ook in de toekomst niet met een niet-katholieke partner in het huwelijk treden zonder speciale toe stemming van de kerk. Wel mogen dis pensaties voor gemengde huwelijken voortaan worden verleend door de plaatselijke bisschoppen. Dit staat in de nieuuc richtlijnen over het gemengde huwelijk, die paus Paulus gisteren in Rome heeft bekend gemaakt. De meeste beperkende bepalingen met betrekking tot het gemengde hu welijk blijven gehandhaafd. Zo moet de rooms-katholieke partner beloven dat alle kinderen uit zijn huwelijk ge doopt en opgevoed zullen worden vol gens de rooms-katholieke leer. Het is niet meer nodig dal de niet-katholieke partner een soortgelijke belofte aflegt. De gezamenlijke huwelijksinzegening van een gemengd huwelijk door een ADVERTENTIE een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! Wil op kwaliteit staat gaat op8ttejlezftt«i! rooms-katholiek priester en een protes tantse geestelijke is niet toegestaan. De paus verbiedt voorts in zijn docu ment „Matrimonia mixta (gemengde huwelijken) de zogenaamde oecumeni sche huwelijkssluiting. Voor of na de plechtigheid in de rooms-katholieke kerk mag er ook geen andere plechtig heid worden gehouden. Het pauselijk document bepaalt ten slotte dat de excommunicatie niet meer van kracht is voor hen die een ongeoor loofd 'of ongeldig gemengd huwelijk hebben gesloten voor een niet-katholiek geestelijke en voor hen die uitdrukke lijk of stilzwijgend hadden afgespro ken dat een of meer kinderen niet ka tholiek zouden worden opgevoed. De nieuwe bepalingen worden op 1 oktober van kracht. Vrij man na negentien jaar on schuldig in een tuchthuis te heb ben gezeten. Arthur Mainberg, links, werd gisteren door zijn zoons afge haald. f" TUZLA Een dame te Tuzla in Joegoslavië, mevrouw, Hatidja Selimowitsjhad op 21 maart het leven geschonken aan haar zesde dochter. Bijna vier weken later, nauwelijks van de feest vreugde bekomen, en wel op 19 april, moest zij weer bevallen en dit keer was het een zoon, haar eerste. De artsen hebben er nog geen verklaring voor, maar een buur vrouw wel: „het had natuurlijk een tweeling moeten worden maar die jongen was veel te 5 laat. Een luiwammessie van 5 huis-uit." 5 BONN Negentien jaar heeft de Westduitser Arthur Mainberg (60) onschuldig in een tuchthuis gezeten. Gisteren was hij weer officieel vrij man. De gezworenenrechtbank id Sie- gen sprak hein in een revisieproces vrij van de moord waarvoor hij in 1950 tot levenslang was veroordeeld. Mainberg is in West-Duitsland de man die het langst onschuldig gevangen heeft gezeten. Zijn treurig record over treft de gevallen van twee andere on schuldig veroordeelden: Johann Letten- bauer (achttien jaar gevangenisstraf) en Hans Hctzel (veertien jaar). Arthur Mainberg, melker van beroep, werd op grond van aanwijzingen des tijds schuldig verklaard aan de moord op een collega, die op een eenzame weg werd neergeslagen. Een professor re construeerde uit enkele bloedvlekken op Mainbergs jasje zelfs hoe de moord zou zijn gepleegd. Van de gevangenis uit betoogde de toen veertigjarige Mainberg steeds weer zijn onschuld. Jarenlang schreef hij brieven aan ministers en kerkelijke au toriteiten, maar hij kreeg nooit ant woord. Zijn werkgever kon zich echter niet voorstellen dat deze vriendelijke man een moord zou hebben begaan en be taalde twee gepensioneerde politieman nen om nieuw materiaal te verzamelen. De speurders vonden onder meer een getuige die Mainbergs alibi kon beves tigen. Een Keulense hoogleraar liet geen spaan heel van de oorspronkelijke bloedvlekken-expertise. Het was inder daad een gewone bloedneus geweest, zoals Mainberg al in 1950 gezegd had. Gisteren besliste de rechtbank: Vrij spraak bij gebrek aan verdenking. De tengere man zijn huwelijk werd in tussen ontbonden en zijn kinderen groeiden op in een tehuis brak uit in tranen. Hulpeloos stond hij met een bosje rozen in de hand, dat een oude kennis hem had toegestoken Mainberg kan rekenen op een finan ciële schadevergoeding van naar schat ting 65.000 mark. Deskundigen zijn van oordeel dat er nog heel wat onschuldig veroordeelden in Westduitse gevangenissen zitten. Vooral in de eerste jaren na de oorlog zijn er vele justitiële dwalingen begaan. MAROKKO De Noorse ontdek kingsreiziger THOR HEYERDAHL gaat wederom op stap met een uit papyrus vervaardigde boot. Hij staat hier (2e v.r.) aan dek, in gesprek met het Italiaanse lid van de bemanning CARLO NAXJRI, die de functie van kok aan boord heeft. Het is de bedoe ling van Hayerdahl nog deze maand de tweede poging te wagen de Atlan tische Oceaan over te steken. ADVERTEN TI i Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsenhandelaar een deelname-biljet. WASHINGTON Amerika eist rekenschap van de Sovjet-Unie over de aan wezigheid van Russische piloten in het Egyptische luchtruim. Het beschouwt dit als een ernstige bedreiging voor het machtsevenwicht in het Midden-Oosten. Zo spoedig mogelijk zal het de kwestie met Moskou opnemen. Deze nieuwe ontwikkeling zal, naar men verwacht, ertoe leiden, dat presi dent Nixon alsnog 125 Phantomstraalja- gers aan Israël gaat leveren. Vorige maand besloot hij dat voorlopig niet te doen. „De Spwjetunie stuurt aan op een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten". Dat zei de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Eban, gisteren kort nadat Israëlische troepen een Egypti sche commando-overval over het Suez-kanaal hadden afgeslagen. De minister verzocht Amerika om de Israëlische veiligheid te waarborgen nu Egypte aangemoedigd door de Russen, de vijandelijkheden gaandeweg opvoert. Zijn oproep was kennelijk bedoeld als een verzoek om meer Amerikaanse vliegtuigen. Dit met het oog op het feit, dat Russische piloten deelnemen aan acties van de Egyptische luchtmacht. Van verscheidene zijden werd presi dent Nixon inmiddels onder druk gezet om Israel de gevechtsvliegtuigen te le veren, die hij het land tot nog toe wei-vJ gerde. Invloedrijke kringen in het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zijn van mening, dat Amerika in elk geval betrokken moet blijven bij de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, wil het niet de indruk wekken, dat het in dat deel van de wereld een „papieren tijger" is. WASHINGTON Door middel van een verklaring door zijn perssecre taris, even later gevolgd door een pers conferentie gegeven door hemzelf op de trappen van het kapitool in Wash ington, heeft Edward Kennedy gere ageerd op het rapport van rechter Ja mes Boile. De rechter die de eerste twee onder zoeken na de dood van Mary Jo Ko pechne heeft geleid, meent dat senator Edward Kennedy op belangrijke punten heeft gelogen. Rechter Boyle stelt: 1. Edward Kennedy reed met opzet in de nacht van het ongeluk de weg op naar het bruggetje, waar de auto in het water stortte. 2. Kennedy wist dat die weg gevaar lijk was, maar reed desondanks roeke loos. Boyle's gedachten gaan zelfs in de richting van verkeersmisdrijf. 3. Op de dag vóór het ongeluk is Kennedy tweemaal in een auto op de ongeluksweg en de brug geweest. In de nacht van het ongeluk reed hij tegen zijn gewoonte in zelf hoewel zijn chauffeur aanwezig was. Senator Kennedy zei hierop: „Bij het onderzoek heb ik naar waarheid alle ADVERTENTIE BOYLE DENIS vragen beantwoord die mij zijn ge steld. Volgens mijn persoonlijke mening zijn de gevolgtrekkingen en de uitein delijke conclusies van het rapport van de rechter niet terecht en ik verwerp deze dan ook. De feiten ten aanzien van het ge beurde zijn nu volledig toegankelijk, en het uiteindelijke oordeel en de beoorde ling berusten daar waar dat behoort. Toch kan het rapport van rechter James Boyle. waarin senator Edward Kennedy in feite een leugenaar wordt genoemd verstrekkende gevolgen heb ben. Ten eerste is er een goede kans dat de jury, die nog maar kort geleden bij ge brek aan materiaal met de zaak-Mary Jo Kopechne niets aan kon vangen, nu opnieuw bijeen zal komen. Ten tweede is het signaleren van leu gens in de verklaring van Kennedy een zware slag voor zijn kansen op een pre sidentschap in 1972 en de psfcitie van de democratische partij. Ten derde biedt het rapport van rechter Boyle over het ongeluk de .grand jury" gronden voor een formele beschuldiging van opzettelijk roekeloos rijden. In dat geval zal Kennedy moe ten worden vervolgd. Een veroordeling opent voor de fami lie Kopechne de weg voor een zeer hoge viciele vordering. Mevrouw Joseph Kopechne, de moe der van Mary Jo, heeft woensdag ge zegd, dat zij niet direct commentaar wilde geven op het verslag van het on derzoek. Zij zei, dat zij met haar man naar Wilkes Barre, in Pennsylvania zal gaan, om daar met hun advocaten het verslag te bestuderen. LJUBLJANA In het westen van Joegoslavië is gisteren 10 cm sneeuw gevallen. ADVERTENTIE Bent ti ook zo'n type? O nee, roept u verontwaardigd, ik geef m'n weekendgeld heus niet alleen aan drank uit. Tuurlijk, ook wel 's een pilsje. Maar ook prik voor de kinderen. En 'n lekkere hamburger voor ons allemaal. Hier, kaartjes voor Artis. En patat. Bovendien - en nu wordt uw blik pas echt triomfantelijk - ik maak wel degelijk foto's. En u toont vol trots de vakantiekiekjes die u ieder jaar trouw hebt geschoten. Een schoenendoos volTorremolinos, Ardennen en de Veluwe. Bravo! Alleen krijgen u en uw gezin over een paar jaar wel een eenzijdig beeld van het verleden. Waarom? Omdat uw 50 andere vakanties, de weekends, ook vol onver getelijke momenten zitten. Nou ja, onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Ga maar na. 't Is zo'n kleine moeite om uw camera het hele weekend schiet- klaar te hebben. 't Kost maar zo weinig. En uw beloning is een onbetaalbare schat aan kleurrijke herinneringen. Herinneringen aan koste lijke momenten die nu écht onvergetelijk zijn geworden.Haal dus 'n filmpjcin huis. Zorg het hele jaar voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om geen foto's in het weekend te maken.

De Vallei | 1970 | | pagina 13