Kamer neemt sluiting B. B. en B. hoog op Kies., uwtapijt thuis BRAAT! rrico gaan nu eenmaal niet per kilo Als dat niet romantisch is.... 1 3 Lintjesregen-nieuwe-stijl zit nu volledig in het slop Agrarische jeugd eist versnelling tempo van landbouwhervormingen Lentestorm bracht veel schade Joods meisje .onthaald' op hakenkruisen louis de poortere KEUKENS? Nederland viert uitbundig Bevrijdingsfeest PERSONEEL VAN HAARDENFABRIEK KRIJGT IN ELK GEVAL HULP Onderzoek naar kerkinsluiper Toeneming clandestiene zenders VRAGEN OVER GEMEENTEN IN GELDNOOD Friese boeren gingen klagen SCHIETENDE ECHTGENOOT VAN BED GELICHT Gevangene over muur gesprongen Vijf daklozen door brand Basisopleiding voor slag ers Het woord is aan de regering Lardinois wil spoed met lïrker vaargeul SCHAPEN WRAKHOUT Veilig gesteld HUISORDE v VRIJDAG I MEI 1970 DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de sluiting van de haardenfabriek Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom en Ulft zeer hoog opgeno men. Zij besloot woensdag om het „bevrijdingsreces" te onderbreken en woens dag 6 mei de moeilijkheden rondom het bedrijf met de ministers Nelissen (Econ. Zaken) en Roolvink (Soc. Zaken) door te nemen. DEN HAAG Hevige noordwester storm en hoog water hebben woensdag grote schade veroorzaakt langs de hele Nederlandse kust. Het zwaarst heeft de storm gewoed in Scheveningen. Een aantal Scheveningse exploitanten van strandtentjes wil proberen bij het ministerie van Sociale Zaken een scha devergoeding te krijgen. Zij zeggen een paar ton schade te hebben opgelopen. Langs het hele strand was geen tent zonder schade. Als zij geen geld van het Rijk krijgen, zullen de exploitanten hun financiële nood gaan klagen bij de ge meente. Omdat geen enkele verzeke ringsmaatschappij het risico durft te dragen, zijn de exploitanten niet verze kerd. De vloed verraste achter de Westpol der in het Groningse Ulrum 65 schapen. De dieren, die werden gehinderd door hun zware vacht, zagen geen kans het snel oprukkende water voor te blijven en verdronken. Ook op de weg werd veel hinder on dervonden van het slechte weer. In de loop van de middag moest de weg Le lystad - Muiderberg worden afgesloten. Het gevaar bestond dat de auto's door zware windstoten van de weg zouden worden geslingerd. Bovendien was de waterstand zo hoog dat de golven over de weg sloegen; meegevoerd drijfhout leverde gevaar op voor het verkeer. Dit is de eerste keer dat deze maarregel moest worden genomen. ADVERTENTIE NIEUWI Haal bi) uw woninginrichter de 2 boe ken met tapijt-stalen van Louis de Poortere en kies thuis uw tapijt. Keuze uit 18 kwaliteiten (wol en synthetisch) In 84 kleuren. De mooiste tapijt-col lectie van heel Europa ligt voor tl klaar. Ga 'm halen. de grootste tapljtfabrlkent van het Europese vasteland 8USTEREN De politie van Suste- ren onderzoekt of een gewonde man, die 's avonds een café binnenkroop, iets te maken heeft met de inbraak die de zelfde avond in de kerk werd gepleegd. Onder een vernield glas-in-loos-raam werden namelijk bloedsporen gevonden, die erop wijzen, dat de ongenode kerk ganger een fikse valpartij had ge maakt. De gewonde man in het café vertelde, dat hij was aangereden door onbekende automobilist. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. ALMELO (ANP) In het arrondisse ment Almelo is het clandestien zenden schrikbarend toegenomen. Dit blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag van de reclasseringsraad. Vorig jaar was het aantal veroordelingen ruim 2 1/2 maal zo hoog als in 1968. Vorig jaar kwamen 62 mensen wegens etherpiraterij voor de rechter. De clandestiene zenders zijn vooral te vinden in Vriezenveen, Almelo, En schede, Tubbergen en Den Ham. Van de veroordeelden was 79 procent beneden de dertig jaar. De helft oefende een beroep uit waarvoor geen speciale op leiding is vereist. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOMKAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK S-ZATIROAGS GEOPEND VAN 9 TOT IJ UUR Het initiatief daartoe kwam van de pacifist Gortzak, nadat was gebleken dat minister Nelissen niet aanwezig kon zijn om de vragen te beantwoorden, die de socialist drs. Nederhorst de regering wilde voorleggen. Minister Roolvink kon wel en daarom kon de heer Nederhorst althans nog een vraag kwijt: In hoeverre zijn de aan spraken van de ontslagen werknemers van Beckers, Becking en Bongers op loon, pensioen en vakantiegeld veilig gesteld? Hij deelde mee dat de sluiting van de fabriek voor hem een verplette rende meededeling was geweest. De ge beurtenis deed hem denken aan de slui ting van de fabriek van Van Heyst in Den Haag. Minister Roolvink zei graag bereid te zijn om aan de vooravond van de vie ring van de bevrijding, voor zover no dig een stuk onzekerheid weg te ne men. Hij kon de heer Nederhorst gerust stellen: De aanspraken van de ontsla gen werknemers zijn veilig gesteld. Als LEEUWARDEN Onbekenden heb ben bij de familie J. Bos aan de Pieter Stuyvesantweg hakenkruisen geschil- ders in de hal van de flat en naast de voordeur. Bij de familie Bos logeert Rina Vles- sing, een van de drie jongeren uit Is raël, die op verzoek van het Genoot schap Nederland-Israël de bevrijding in Nederland meevieren. Rina zelf heeft van het gebeurde niets gemerkt. De familie heeft de kruisen weggeboend. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Notenboom en Kolfschoten (beiden KVP) hebben de ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Witteveen (Fi nanciën) vragen gesteld over de slechte financiële positie van de gemeenten. Zij willen weten waarom het Rijk dit jaar als eerste overheidsinstantie een beroep heeft gedaan op de publieke ka pitaalmarkt door twee obligatielenin gen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten wil dat de regering voor dit jaar voorzieningen van de gemeenten met vaste financieringsmiddelen tot ongeveer 3300 miljoen gulden veilig worden gesteld. LEEUWARDEN Terwijl ledereen in Friesland op Koninginnedag opge wekt feest vierde, ging een groot aantal melkveehouders op pad om voer voor hun koeien te kopen. Er dreigt in Friesland een noodsitua tie te ontstaan, omdat de wintervoorra den hooi en stro opraken en de prijzen dermate stijgen, dat de zaken niet meer rendabel te maken zijn. Normaal hebben de boeren in maart, uiterlijk april, het vee al in de wei. Het ziet er naar uit dat de dieren voorlopig nog op stal moeten blijven. BREDA In St. Willebrord ls de twintig-jarige J. L. aangehouden. Hij wort ervan verdacht in Breda zijn ne gentienjarige vrouw en een caféhouder met een pistool te hebben gedreigd. Toen zijn vrouw, erin slaagde de po litie te bellen, loste L. een schot. De ko gel verdween in de café-vloer. De man sloeg op de vlucht en schoot buiten nog een keer. Toen de rijkspolitie in St. Willebrord L. 's nachts van zijn bed lichtte, lag het geladen pistool onder zijn hoofdkussen. L. werd al gezocht wegens verduiste ring van een auto. LEEUWARDEN De 22-jarige L. B. uit Groningen is gistermorgen tijdens het luchten op de binnenplaats van het huis van bewaring over de hoge muur ontsnapt. L. B., die verdacht van een fors aan tal inbraken in voorarrest zat, had zijn vlucht goed voorbereid. Twee medear restanten de een op de schouders van de ander vormden een „ladder", waar L. B. tegenop klom en vervolgens over de muur wipte. Het huis van bewaring ligt in de dichtbevolkte binnenstad. Toen de poli tie de alarmering kreeg, was B. dan ook nergens meer te bekennen. de ondernemer niet in staat is te beta len, nemen de bedrijfsverenigingen de verplichting over om uit te keren, aldus de minister. Hij verwees naar de werk loosheidswet, die twee jaar geleden juist met het oog op dit soort zaken is gewijzigd. De aanspraken van de werknemer komen na die wetswijziging neer op uitbetaling van achterstallig loon gedu rende dertien weken, loon dat wordt gewaarborgd over een opzegtermijn van vijf weken (voor oudere werknemers tot negentien weken), vakantiegeld en vakantietoeslag over maximaal één jaar.Voorts een vergoeding van de pen sioenpremie over het laatste jaar als die premie niet aan het pensioenfonds is afgedragen zodat er straks minder pen sioen zou worden uitgekeerd. ADVERTENTIE niet vergeten Fricoeten FRICO. KAAS MET EEN GROTE K ADVERTENTIE Toch staan er in minimale flatjes soms zeer pompeuze exemplaren. Wij worden daar danig nerveus van. Want een niet-functionele bank betekent minder woonplezier. Evenals een alledaagse tafel. Een net-niet-fijne stoel. Groter gezien: een matig ingericht huis is op den duur een bron van ergernis. Wij willen dat graag voorkomen. Daarom wijzen wij iedereen die dat wil, op het avontuur dat „Wonen" heet. Wij adviseren. Maken een ontwerp. Calculeren. Praten met u over een bank. Over een kamer. Over een flat. Over een heel huis. Want praten over wonen is geweldig interessant. Wat vindt u? rsTin voor mensen die fijn wonen willen Brink 93, Deventer. Vestigingen In Rotterdam, Den Haag en Utrecht AMSTERDAM Een felle uitslaan de brand heeft gisteren in Amsterdam in een half uur vijf mensen dakloos gemaakt. De brand ontstond op de derde etage van een woonhuis aan de Jon Hanzen- straat en verwoestte de gehele woning. Hoewel de brandweer het vuur binnen een half uur had bedwongen, kon niet worden voorkomen, dat huisraad en kleding een prooi van de vlammen werd. De vijf bewoners zijn door de Ram- pendienst ondergebracht. DEN HAAG Op de Haagse Fran cois Vatelschool kunnen met ingang van augustus jongens die van de lagere school komen oen basisopleiding voor de slagerij volgen. Deze Haagse primeur op onderwijsge bied is bedoeld als een overbrugging van het tot nu toe overal in het land bestaande hiaat tussen de lagere school en het leerlingenstelsel voor het slagers- bedrijf. Daar is een minimumleeftijd van veertien jaar. Tegen een achtergrond van feestend Rotterdam verloofden gisteren twee Rotterdamse raadsleden. Het jongste fractie lid van de VVD drs. L. van Leeuwen, verloofde met het jongste lid van de KVP-frac- tie, mejuffrouw mr. E. J. J. E. Schut. De voorzitters van de katho lieke en liberale fractie stapten op de receptie rond als de trotse politieke schoonvaders. De romance begon niet in de raadzaal, van de gemeente raad, waarin beiden zitting heb ben. De heer Van Leeuwen (31) is wetenschappelijk medewefker van de Professor Teldersstich- ting en gooit hoge ogen voor de functie van gecommitteerde van Rijnmond. Mejuffrouw Schut is directiesecretaresse. De wet verbiedt alleen niet dat man en vrouw samen in de raad zitting hebben. Toch bood mejuffrouw Schut haar ontslag aan. KV P-fractieleider mr. L. A. Struik en burgemeester Tho massen vonden een scheiding gezien de op dat punt zwijgende wet en de nog korte periode tot de verkiezingen niet nodig. Tot september houdt Rotter dam dus een verloofd paar in de raadzaal. ADVERTENTIE SiSi Sinas bekertjes of driekantjes voor 99 DEN HAAG De lintjesregen-nieuwe- stijl zit volledig in het slop. Het minis terie van Binnenlandse Zaken is opge houden met de voorbereiding van een nieuw decoratiebeleid. Het wachten is al maanden op een uitspraak van het kabinet. Het kabinet moet een keus maken uit de verschillende nieuwe regelingen, die op het ministerie zijn uitgebroed. Het heeft geen zin, aldus het ministerie, daar nog weer nieuwe regelingen aan toe te voegen. Pas als de ministers de knoop hebben doorgehakt, kan een nieuwe decoratiewet worden uitge werkt. Het gevolg is dat ook dit jaar onge veer drieduizend koninklijke onder scheidingen zijn toegekend volgens een verouderd systeem van rangen, standen, posities en titels. Verleden maand nog verklaarde mi nister-president De Jong in antwoord op kritische vragen van het Tweede- Kamerlid Vondeling (PvdA), dat de voorgenomen herziening van het deco ratiebeleid, meer tijd vergt dan werd verwacht. Het ministerie van Binnen,andse Za ken zegt echter klaar te zijn met de voorbereiding. Het wachten is uitslui tend op de kabinetsbeslissing. De uit werking van de gekozen regeling zal betrekkelijk weinig tijd kosten. Koningin Juliana heeft begin dit jaar het toekennen van haar eigen Huisorde van Oranje drastisch gedemocratiseerd. Zij wenst geen onderscheid meer te maken op grond van maatschappelijke verantwoordelijkheid. Voortaan krijgt iedereen dezelfde onderscheiding. Bij „bijzondere verdiensten" het Erekruis en (voor personeel van het hof) het Kruis van trouw en verdienste. De enige uitzondering is gemaakt voor onderscheidingen in het diploma tieke verkeer. De Nederlandse burgerij is voorstan der van het bestaan van ridderorden. Dit blijkt uit een landelijk verspreide steekproef van het Nipo onder negen honderd Nederlanders. Vijf van iedere tien ondervraagden vonden het bestaan van ridderorden zinnig, drie waren er tegen en twee kon het niets schelen. Meer vrouwen dan mannen waren voor het bestaan van ridderorden. De aanhangers van de vier regeringspartijen zijn in meerderheid voor ridderorden. AR-aanhangers zijn het meeste voor (69 pet.), PvdA (37 pet.) en D'66 (42 pet.) staan onder aan de lijst. Dat de ridderorden bijna allemaal omstreeks Koninginnedag worden uit gereikt vindt 38 pet. van de onder vraagden een goede gewoonte, 26 pet. een slechte en de rest heeft geen oor deel. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een gaoot deel van de rond 50.000 leden tellende platteland* jongeren-organisaties is het lange wachten op en het vele praten over structuur verbeteringen in de landbouw moe. Men wil dat de maatregelen die nodig zijn om de landbouw op de been te helpen wat sneller worden uitgevoerd. Met name willen de jongeren van de algemene, christelijke en katholieke organisaties, dat er een grondbank komt ter financiering van de bedrijven die straks door jongeren moeten worden overgenomen. Verder behoort een beter aan het maatschappelijk leven aangepast en van het ministerie van Landbouw losgemaakt agrarisch en lager en middelbaar onderwijs tot de wens van dat deel van de platteland* jongeren, dat zich nog direct met de landbouw bezig houdt. Dat moeten er thans, in georganiseerd verband zo'n 15.000 tot 20.000 zijn. Op een persconferentie, woensdag middag in het perscentrum Nieuws poort te Den Haag gehouen, hebben vertegenwoordigers van de drie centra le plattelandsjongeren organisaties hun plannen en voorstellen omtrent een sneller verzekeren van een betere toe komst voor de jonge boer uit de doeken gedaan. Die voorstellen komen in grote trekken overeen met wat het Land bouwschap als overkoepelende boeren- organisatie al eerder bij de minister van Landbouw op tafel heeft gelegd. Maar de jongeren vinden dat het alle maal te langzaam gaat. Ze willen de la gere landbouwscholen maar direct, bij het begin van het -'olgende schooljaar, afschaffen. Zij willen een meer alge mene opleiding, niet alleen op produk- tie, maar vooral op de ontplooiing van de mens gericht. Een opleiding met meer mogelijkheden tot beroepskeuze, tot een betere integratie van de boer in de maatschappij en afgestemd op de hoge eisen die thans aan een onderne mer worden gesteld. De jongeren willen het agrarische onderwijs nieuwe vorm ondergebracht zien bij het ministerie van Onderwijs en wensen voorts ook een part-time onderwijs voor vijftien tot achttienjarigen. Wat de financiering in de nabije toe komst betreft dringen de jongeren met grote klem aan op instelling van een grondbank. Die zou dan de landbouw grond moeten aankopen en in erfpacht uitgeven aan jonge boeren tegen een redelijke prijs, die echter wel hoger zou moeten liggen dan het huidige pacht prijsniveau. De grondbank zou moeten worden gefinancierd door aandeelhou ders en bezitters van door de bank uit gegeven pandbrieven. Men ziet geen andere mogelijkheid voor jonge boeren om aan land te ko men want met de oude spreuk, boeren land in boerenhand hebben de meeste jongeren vandaag de dag al afgedaan. De jongeren, die zich op hun beurt ook gebogen hebben over het probleem van de overschotten in landbouw en veeteelt, vinden dat dit probleem niet overtrokken moet worden. Zij vinden dat op korte termijn mogelijkheden moeten worden aangegrepen om vraag DEN HAAG Minister Lardinois (landbouw en visserij) zal er bij minis ter Bakker (verkeer en waterstaat) op aandringen om het uitdiepen van een vaargeul van Urk naar Kornwerder- zand te bespoedigen. Hij verwacht ook dat minister Rool vink (Sociale Zaken) spoedig een beslis sing zal nemen over de maatschap een rechtsvorm die in de Urker visserij veel wordt toegepast Tot woensdag hadden 150 van de 157 vergunninghouders voor de kuilvisserij op het IJsselmeer een schadevergoeding gevraagd, die de minister in het voor uitzicht had gesteld. Zoals bekend, is de kuilvisserij met ingang van heden verboden, slechts ze ven kuilvissers keren de visserij op het IJsselmeer helemaal de rug toe, zo zei de minister in een openbare commissie vergadering over de visserij in de Tweede Kamer en aanbod beter op elkaar af te stern - men. Voorts moet er een produktiebe- perking komen door het uit de produk- tie nemen van landbouwgronden. Daar voor zal de overheid een contingent.»* - ringssysteem moeten ontwerpen, vinden de jongeren. Men acht het voorts ontoe laatbaar dat de produktenprijzen in dr landbouw niet kunnen worden vet hoogd, temeer omdat de kosten no$ steeds stijgen. Het zijn allemaal gedachten die in de agrarische wereld eigenlijk al lang le ven en in wezen maar weinig verschil len van wat de ouderen in principe we! hebben aanvaard, maar waarvoor nog geen praktische oplossing is gevonde De jongeren echter zijn het zoeken na; die oplossing nu moe en willen dadc* zien. Zij vinden dat de problemen r.\ maar eens heel snel moeten wordt aangepakt, ook al zou dat de Nede landse belastingbetaler in eerste instat tie misschien wat geld gaan kosten. Dj; komt er op den duur volgens de platte lands jongeren zeker weer uit. ADVERTENT1F LQ$8£|

De Vallei | 1970 | | pagina 15