Veenendaals dagblad Acties tegen publiek Feest verstoord door op rellen beluste jongeren Devaluatie Britse pond opnieuw ter discussie Buiten Gevaarlijke ontsporing liep goed af Nixon verklaarde vannacht na inval samen met Zuid-Vietnam: Ze waren met z 'n vijftienen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Eindelijk zachter Terugtrekking Amerikanen uit Zuid-Vietnam «aal dooi- zingende dolfijnen... Wilson voor moeilijke beslissing co Personeel van haardenfabriek zond telegram aan minister GEEN WONDER.. HET IS .WONDER KOSTUUMS I Iets zachter Mini-veldslag in Amsterdam tot de hagel neerkletterde Bloeimaand INDIANENGEHUIL V. HELPEN DOLFINARIUM VTBN.V. «W, Vt6Mf)dMfc 06366-10060 tadm V K)7«7 m (wd). Giro 1321600 nummer# 0,26; Abonnement UM p*».. 4,40 p.m.. 1*10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v.' Advertentietarieven op aanvraag. mWDAS I Mïl I970 44, JAARGANS m. I0I '■x Zó tuas komen de situatie gisteravond op de Dam in Amsterdam: politiemannen op de oproerkraaiers af die daarna snel de benen nemen WASHINGTON - President Nixon heeft vannacht ver klaard dat op zijn bevel Amerikaanse grondtroepen een complex van communistische bases hebben aangevallen dat 32 km op Cambodjaans grondgebied ligt. Nixon zei in een door radio en televisie uitgezonden rede dat hij bij zijn beveldat zeker een twistpunt zou wordenzou blijven ook al zou dit voor hemzelf betekenen dat hij slechts één ambtstermijn president zou zijn. O „Dit is geen invasie in Cambodja", verzekerde de president .JRe gebieden waar de aanvallen zullen plaatsvinden zijn volledig bezet en in handen van de Noord- vïetnamese strijdkrachten. Ons doel is niet deze gebieden te bezetten. Als de vij andelijke eenheden uit hun schuilplaatsen zijn verdreven en hun voorraden daar vernietigd, zullen wij ons terugtrekken". Nixon zei tot de slotsom te zijn gekomen dat de tijd voor ingrijpen was gekomen, omdat, zo verklaarde hij, ..de commu nistische operaties van de afgelopen tien dagen een duidelijk gevaar betekenen voor de levens van de Amerikanen in Vietnam en een onaanvaardbaar risico zouden vormen voor hen die daar zouden achterblijven als er 150.000 Amerikaan se militairen zijn teruggetrokken". Ais opperste bevelhebber zei hij dat hij drie mogelijkheden had: niets doen, uitgebreide militaire hulp verschaffen aan Cam bodja en ten derde „ingrijpen in de kern van de moeilijkheden De aanval, onder commando van Amerikaanse officieren en gesteund door eenheden van het Zuidvietnamcse leger is te 24.00 uur begonnen, onge veer twee uur voor Nixon de natie toe sprak en een uur voor hij bijeenkwam met democratische en republikeinse lei ders van het congres: Volgens een zegsman op het Witte Huis, die niet met name genoemd wilde worden, zijn duizenden Amerikaanse soldaten ingezet bij de actie op Cam bodjaans grondgebied. Volgens deze zegsman zal de operatie zeker zes tot acht weken duren, naar niet van invloed zijn op de door Vixon eerder aangekondigde terugtrekking van minstens 150.0Ü0 Amerikaanse mili tairen uit Zuid-Vietnam voor mei 1971 Nixon merkte in zijn rede op. dat ge, zegd was dat als Amerika zich in Cr. bodja actief in de oorlog zou begev dit het verlies voor de republikein partij van de volgende presidentsve kiezingen zou betekenen. „Anderen zuj len nu zeggen", aldihs de president, „d;j mijn besluit op te treden tegen c,jd schuilplaatsen van de vijand mij eer president zuilen maken die slechts, ééi ambtstermijn haalt. Niemand is mee. dan ikzei bewejst van de ppldieko.con sequenties van( of. k heb gfrzet. maar ik zal l? -c president 'zijn voor één amÖifw/rnïjh, 4ón voor tivèé, indien dit gaal-tên koste van een Ame rika dat hij een tweederangs mogend heid ziet geworden en een mogendheid die voor hel eerst in' zijn trotse geschie denis van 190 jaar zijn eerste nederlaag aanvaardt". Guur en nat was het gisteren tijdens het défilé langs het bordes van paleis Soestdijk. De koninklijke jj familie was net voltallig aangetre- den, toen een gulle hagelbui los- brak en de jongste prinsjes ijlings naar binnen werden gebrcht. De eerste minuten van het de- filé stond het koninklijk paar op het bordes temidden van de voltallige schare dochters, schoonzoons en kleinkinderen: v.l.n.r. prinses jj Christina, prinses Beatrix met Con- E stantijn, prins Claus met Friso op 5 de arm en Willem-Alexander aan E de hand, prinses Irene met Carlos, 5 prins Car el Hugo, mr. Pieter van E Vollenhoven met Maurits en prin- ses Margriet met Bernhard. L Van een onzer verslaggevers LONDEN W komende negen dagen staat premier Wilson voor een beslb- ya.wg die een eter zwaarste is uit zijn loopbaan, namelijk of hij in juni algemene -^ciezingen zal laten houden of niet. A, iij het besluit neemt krijgt de nog twee belangrijke aanwij- emeenteraadsverkiezingen en opihie-onderzoek. 11 liggen de gevreesde IJsheiligen Pancratius, Servatius en Boni- facius aan het eind der eerste helft van mei altoos op de loer en al ko men er doorgaans tot ons verdriet telkens schrale, gure dagen voor toch willen wij de volksnaam Bloeimaand" voor de vandaag op hoop van zegen begonnen mei be houden. De meeste fruitbomen ondanks de grote slachtingen in de boomgaarden staan in volle fleur en tegen het laatst der maand haast zich ten slotte ook de geurige acacia de crème bloemtrossen te ontplooien. Dan hebben wij al ruimschoots kunnen genieten van het bloesemende oofthout, maar ook van de haag- of meidoorn, de met kaarsen bestoken kastanje, lijsterbes, plantaan, vlier, esdoorn, brem, sering, gouden regen en niet te vergeten het naaldhout, waar veel te weinig naar gekeken wordt. Jk kan er niet aan beginnen de on telbare soorten bloeiende planten ook heesters te noemen; dit zou een vervelendrijtje worden. Laat mij er enkele uitpikken: lelietje-der dalen, dalkruid, Salomonszegel, ereprijs, wikke, lis en pinkster bloem; aan de tuinbloemen kom ik niet eens toe en toch staan ze voor velen vóóraan. Het genot, de rogge in de aren te zien schieten, kennen slechts weinigen, behalve de boer, maar het bloeiende koolzaad trekt ontelbaren naar de N.O.-Polder en Zeeland, aangelokt als ze waren door volijverige VVV's. die einde lijk weer eens een doel kunnen aan wijzen. Vroeger was de boekweit op de Veluwe, de Gelderse Vallei en de Achterhoek zeker niet minder mooi, maar naar zulke zaken keek loen geen mens. De dorpelingen zijn in hun hofjes druk bezig met het leggen van doppers, late peulen en kapucijners. Langs de zuidkant komen zonnebloemen en eenjarige zomertooi, die de volgende maand kleur zullen geven. 1 mei'70 A. B. WIGMAN. AMSTERDAM De feestelijkhe den op Koninginnedag in de hoofdstad zijn danig verstoord door rellenschop- bers. Wat 's middags was begonnen als baldadigheden van jongelui, ein digde in een mini-veldslag op het Dam rak, waar de politie met een regen van stenen werd bestookt. Drie agenten werden gewond en een tiental burgers werd getroffen door rondvliegende stukken steen. Inspec teur P. A. Vlot werd van achteren door een klinker geraakt, waardoor zijn oor half werd losgerukt. Negentien arrestaties werden ver richt. Onder de opgepakten waren drie buitenlanders: twee# Italianen en een Fransman. Aanvankelijk wilde dc politie geen motoragenten, ruiters en honden inzet ten, maar toeen een groeiende massa bij het invallen van dc duisternis steeds agressiever werd, besloot het hoofdbu reau van alle middelen gebruik te ma ken. Het Damrak kreeg weldra het aan zien van een slagveld. Er werden brandjes gesticht, parkeermeters omver gehaald en ruiten ingegooid. Slechts met grote moeite wist de poli tie de duizendkoppige massa op afstand te houden. Daartoe moest hard worden geslagen met de lange wapenstok. In slagorde veroverde politie het Damrak, bijgestaan door waterkanon en ruiters. De blijvende opdracht luidde iedere concentratie van publiek direct uit el kaar te chargeren. De agenten hieven daarbij een soort indianengehuil aan om hun acties indrukwekkender te ma ken. Er moesten voortdurend charges worden uitgevoerd om de zaak in de hand te houden. Toen na tien uur de massa zich weer naar de Dam begaf, bleef het Damrak als een chaotisch slagveld achter. Direct werd de stadsreiniging hier ingezet. Ook de oplitie keerde spoedig terug op het oorspronkelijke strijdtoneel, de Dam, die in één massale politieactie werd schoongeveegd. Alle toegangen tot de Dam werden hermetisch afgesloten. De strijd ver plaatste zich naar stegen en portieken waarbij soms hard werd gevochten. De politie had het niet gemakkelijk. Telkens laaide de strijd weer op. Er was een grote macht ingezet, die zich van de ene haard van onrust naar de andere moest verplaatsen. De totale po litiemacht, che op de been was, bedroeg 550 man. De politie begon zich rond midder nacht langzamerhand terug te trekken. De politiewagens werden naar het hoofdbureau gedirigeerd. Op enkele steunpunten werden nog controleposten gehandhaafd en twee pelotons bleven surveilleren. Ook na middernacht is het nog on rustig geweest op de Dam en omgeving en de politie voerde nog een aantal kleine charges uit. Op de Dam voor het paleis raakte een jongeman gewond door een klap met een wapenstok en op de N.Z. Voorburgwal een jong meisje. Zij kreeg een klap op haar hoofd, waar door zij een hevig bloedende wond op liep. Na half één trokken kleine groepen relschoppers van de Dam naar het ge bouw van De Telegraaf op de N. Z. Voorburgwal. Daar werden stenen ge gooid naar politieauto's. Van het te- lexommunicatiegebouw sneuvelde een ruit. Tegen half twee was de politie macht uit de binnenstad teruggetrok ken. -ft-) Men zie ook elders in deze editie. BERGEN OP ZOOM Het voltallige personeel van dc in moeilijkheden ver kerende haardenfabriek Beckers, Bec king cn Bongers heeft de ministers Nc- lisscn (Economische Zaken) cn Roolvink (Sociale Zaken) een telegram gezonden. Daarin staat dat de 2 1/2 miljoen gul den, die de regering het bedrijf heeft geweigerd, in het niet verzinken bij de zevenhonderd man, die werkeloos zijn geworden. ADVERTENTIE cteA X'&z Veenendaal - Hoofdstraat 75 LICHTGEWICHT vanaf 110. miljoVrr^TT Bij do -brand, dit* gasexplosie in een cafetaria, wc-raeh rechercheur A. Hoogerdijk en nog een tweede man zo ernstig Ngewond, dat zij moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis te Beverwijk' dat gespeciali seerd is op het gebied van brandwon den. Er gingen vanmorgen geruchten, dat er ook iemand om het leven gekomen was, wiens stoffelijk overschot zich nog onder de brandende puinhopen zou be vinden. VOORBURG Aan de Van Arem- berglaan in Voorburg heeft zich don derdagavond een gasexplosie voorge daan. waarbij twee mensen zodanig werden gewond, dat zij in een zieken huis moesten worden opgenomen. De materiële schade is zeer aanzienlijk. De explosie, die zich omstreeks vijf over elf voordeed, werd veroorzaakt door vrij uitstromend gas. en dew epeilirig die gisteren werd naakt foonde weer aan hoe der \Conservatieven de is weggevreten door de Mswaan geeft die de To- -.sprong van 2,9 procent |'.t toeftv een daling in Mm 4,5 «mtcent. istis-.hg Lagorhuisle- 4,5 £>r dei feve/'^öy een stembus strijd inoKotv-iOT. Maar Wilson weet dat er tussen juni en oktober voor hem weer heel wat verkeerd kan lopen. Op het ogenblik is een toestand van inflatie ontstaan die de regering van Wilson zou kunnen „helpen" als er ver vroegde algemene verkiezingen worden gehouden maar die kan leiden tot een ramp als er niet meteen na de verkie zingen drastische dingen worden ge daan, aldus Lord Shawcross, oud-minis ter van handel, die van oordeel is dat inflatie er toe zou kunnen leiden dat het Britse pond over 18 maanden weer zou moeten worden gedevalueerd. De economie stagneert vindt hij ter wijl prijzen en lonen alsmaar stijgen. UTRECHT Het spoorwegver keer van Utrecht naar het zuiden cn het oosten is gisteren de hele dag gestremd geweest. Zestig man perso neel van de N.S. zijn sinds gister nacht in de weer geweest met het opruimen van de ravage van een ernstig ongeluk. Gisternacht om tien over één ont spoorden op een viaduct bij de Peli kaanstraat twaalf wagons van een goederentrein. Tien wagons vielen om. Negen daarvan waren geladen met giftige en brandgevaarlijke stoffen. Vanwege het ontploffingsgevaar bij het opruimen besloot de Utrecht se politie na overleg met de Sociale dienst dertig gezinnen te evacueren. Om vijf uur gistermiddag was alle gevaar geweken en konden de onge veer 120 evacués terug naar huis. Onze foto geeft een overzicht van de gestrande wagons. Premier Wilson zei gisteravond op een bijeenkomst dat er geen nieuwe de valuatie om het betalen der schulden ta kunnen vergemakkelijken noodzakelijk zal zijn als het land kan worden opge nomen bij de EEG. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk :,;Ss£ - In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30. 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 2569. (Van onze weerkundige medewerker) Na een van de koudste Konin ginnedagen van na de oorlog maximum-temperatuur 8 graden C.) is er nu eindelijk zachter weer in aantocht. Zuidelijke tot zuidwes telijke winden zullen het kwik het komende weekeinde opvoeren tot een niveau van 12 tot 15 graden C. Dit gebeurt door een samenspel tussen een hogedrukgebied van de Azoren tot Frankrijk en betrekke lijk zwakke oceaanfronten van IJs land tot de Britse eilanden. De kans op regen van betekenis lijkt niet groot te zijn en af cn toe zal er de komende dagen zon zijn. April was somber, nat en veel te koud. De gemiddelde dagelijkse maximum-temperatuur was in De Bilt 9,8 grdden C.f dat is ruim 3,5 graad onder normaal. Slechts twee maal sedert 1849 was deze waarde nog lager, te weten in 1917 en 1903. De absolute maximumtemperatuur voor april 1970 was voor De Bilt 14,8 graden C., een laagterecord over de laatste 120 jar. ••••■•■•••■I uiman Weersverwachting van het K.N.M.I. van vrijdagavond tot zaterdagavond: Zonnige perioden en droog weer. Meest zwakke wind. Iets hogere temperaturen dan v daag. Morgen: Zon op: 05.09: onder: 20.06. Maan op: 03.47; onder: 18.26. Amerikanen zullen niet in Cambodja blijven

De Vallei | 1970 | | pagina 1