Motto voor bloemendefilé was: Onder (lands)moeders paraplu Rampzalig gevolg bleef uit na treinontsporing Reilen in Amsterdam PROF. PRESSER OVERLEDEN Felicitatie premier Stille tocht naar graf van sgt. Meijer Dolle Mina 's waren op vele plaatsen actief Schrijver van „Ondergang" luimistc limcderdiigcailcnn: ecu S'riüiaa horloge! Vogel saboteerde tv KoninkJijke familie en duizenden belangstellenden trotseerden guur weer bij jaarlijks evenement 99 HAGEL JOEG PRINSJES PALEIS IN DAG VOL ANGST IN UTRECHT P.T.T. koopt terrein x Gelukkig geen explosies of gifdampen PRISMA7 HANDEN TF. KORT BARRICADE DOORGESLAPEN LEKKEN GOLD MENS OPDRACHT BUITENOM b doublé dameshorloge, klassiek mddel 89,- (doublé dameshorloges reeds v.a. 64,-) VRIJDAG I MEI 19/0 Qoestdijk kende gistermiddag maar één onderwerp van gesprekhoe guur het was geweest en hoe nat. Het dejilé langs het paleisbordes was nog maar nauwelijks achter de rug, of de cafés en restaurants stroom den vol met verkleumde volhouders die urenlang voor het paleis hadden gestaan. Op het bordes was het parool: „Onder moeders paraplu". De Koninklijke fa milie vijftien personen was nog maar net aangetreden, of een fikse ha gelbui brak boven het paleis los. De allerkleinsten de prinsen Con stanten, Bomhard en Carlos gingen al meteen af. De grotere broertjes volg den weldra en verdrongen zieh achter een van de paleisramen, vanwaar ze verbaasd naar de rillende en verkleum de mensenmassa voor het bordes keken. Hetzelfde barre weer was ook schul dig aan de geringere publieke belang stelling: zo'n 4500 mensen deden mee aan het défilé en zo'n drieduizend (toch nog!) verdrongen zich voor de paleis hekken. Maar er was nog een schuldige: de „dolle week", die heel wat mensen een extra vakantie in het buitenland ople vert. "Maar binnen de paleishekken was het: Kop (en paraplu) op. In anderhalf uur tijds een dikke vierduizend mensen met de muziek mee, geeft toch vertier. De Koningin kwam handen te kort: om felicitaties in ontvangst te nemen, om te wuiven en om geschenken aan te pakken: groente- en fruitmanden, een bloemenmozaïek, poppen, streekproduk- ten, zes paar pure Hollandse klompjes (voor elk kleinkind een paar), een kren- tebrood van één meter, een grammo foonplaat, een kameelzadel een tonne tje haring... Ook mr. Pieter van Vollen hoven, die gisteren 31 jaar werd, werd even in de bloemetjes gezet. Na afloop van het défilé maakte de koninklijke familie een langdurige rondgang over het gazon voor het pa leis, waar padvinders een demonstratie gaven van hun kunnen: vlees roosteren, volksdansen, muziek- en sportbeoefe ning, poffertjes bakken, ringwerpen en ADVERTENTIE UTRECHT De Utrechtse telefoon dienst krijgt een nieuw gebouw. Het komt op het voormalige terrein van de metaalfabriek Thomassen en Drijver Verblifa dat door de PTT is gekocht. het ronddraaien in een enorme zelfge maakte draaimolen. Een dikke vijfhon derd padvinders deden aan de manifes tatie mee. Ook de gebruikelijke rijtoer na af loop van het défilé viel in het water. Het was te guur en te veel mensen wa ren al naar behaaglijker oorden uitge weken. Ook de kabouters die gisteren in Baarn een „filiaal" van Oranje Vrij staat kwamen oprichten en wat pam fletten uitdeelden zonder daarbij door de politie van de naburige Staat der Nederlanden gestoord te worden. DEN HAAG Voorafgaand aan de te levisie-reportage van het défilé op Soestdijk, heeft premier De Jong de Koningin en haar familieleden geluk gewenst met haar verjaardag. „Het is opvallend", zei de minister president „dat wij, te midden van alle kritiek, soms toch sterk behoefte kun nen hebben aan spontane uitingen van hartelijkheid en medeleven". „Een dag als deze biedt daar ruimte voor. Dan voelen we weer dat wij on danks alle verschillen in levensbe schouwing, politieke overtuiging en persoonlijke instelling, als natie een eenheid vormen". „Deze eenheid vindt haar symbool in onze constitutionele monarchie", besloot de premier, „en in het dagelijks leven krijgt deze steeds weer gestalte door het optreden van onze Koningin, die daaraan een zo rijke inhoud geeft". DIEREN Op 4 mei zal een comité van oud-Grebbestrijders in Dieren een stille tocht houden langs het graf van sergeant Johan Christiaan Meijer, de militair die op 12 mei 1940 werd dood geschoten „wegens lafheid in het ge zicht van de vijand". Het comité wil eerherstel voor ser geant Meijer, omdat de krijgsraad be ïnvloed zou zijn door generaal-majoor J. Harberts. De herdenking begint om zeven uur 's avonds. De tocht voert ook langs het huis van de moeder van de gefusilleerde sergeant, voor wie men geld wil inzamelen. Het comité van oud-Grebbestrijders staat onder voorzitterschap van G. Voortman uit Deventer. ADVERTENTIE Terwijl prins Bernhard het ge dienstig voor haar vasthield, dankte koningin Juliana gistermor gen op het bordes van paleis Soest dijk glunder lachend voor een van de vele bloemstukkendie haar op haar verjaardag werden aangebo den. Bij de aanvang van het bloe mendefilé was de hele konink lijke familie op het. bordes com pleet. tot en met. de allerjongsten van de zes kleinzoons van de jarige Koningin. Hier zien we prinses Beatrix met haar half jaar oude zoon Constantijn op de arm.. ADVERTENTIE ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast.^ (VERVOLG PAGINA 1) De feestviering in Amsterdam begon gisteren schuchter. De Dam bood het vertrouwde beeld van Oranjemutsen, paling, patates, ijs en ballonnen. In het begin van de middag begon het pas ge zellig druk te worden. Terwijl kabouter-raadslid Roel van Duyn met 150 ludieke volgelingen door het Amsterdamse Bos wandelde om daar rauwe wortels te eten en te schommelen in de kinderboerderij, groeide de massa op de Dam aan tot vele duizenden, vooral jonge mensen. Om drie uur was de Dam één men senmassa, waartussen zich kleine groepjes politie-agenten bevonden. Enkele rookbommen en rotjes waren de inleiding tot andere plagerijen. De trams werden gedwongen tot stoppen, zodat jongetjes de vlaggetjes op de wa gens konden inpikken. Nadat het auto verkeer was omgelegd, moest ook het tramverkeer over de Dam worden ge staakt. De politie liet kleine pesterijen passe ren en trad niet op. Enkele jongens klommen naar een balkon van Krasna- polsgy, luidkeels aangemoedigd door de duizenden kijkers. Toen het erop begon tegjijken, dat er niets zou gebeuren en een aantal kij kers naar huis ging, voelden enkele agenten zich bedreigd door rumoerige jongelui. Met zachte hand werd de Dam hierop ontruimd. Een tiental agenten haalden toen de rieten schilden tevoor schijn, wat voor enkele relschoppers het sein was aan de achterkant van het paleis met stenen en verkeershekken te gaan gooien. Op dat moment besloot de politie de parate pelotons in te zetten. Mobiele eenheid, marechaussee en motorpolitie werden naar het centrum gedirigeerd. Weldra ontstond het „vertrouwde" van joelende groepjes jongelui, regelmatig verspreid door de politie. Aanvankelijk werd daarbij nauwe lijks hardhandig opgetreden. Later, toen een barricade werd opgeworden, werd dat anders. Toen waren het vooral opgeschoten jongelui die, ongeorgani seerd, de politie bekogelden. Opvallend was, dat de politie dit keer aanvankelijk geen gebruik maakte van sirenes, paarden, honden en waterwer pers. Later werden op dringend verzoek van de officieren ter plaatse twee wa terwerpers ingezet, waarvan er een we gens beschadiging weer moest inruk ken. De straten rond de Dam werden re gelmatig schoon gespoten, maar het re sultaat was niet dat men „afdroop". Honderden jongelui bleven in het cen trum en gaven de politie handen vol werk. UTRECHT De Utrechtse wijken Tolsteeg en in iets mindere mate Hoograven zijn gisternacht aan een ramp ontsnapt. Op een viaduct bij de Pelikaanstraat ontspoorden twaalf wa gons van een goederentrein, waarvan er negen waren geladen met zeer gif tige en brandbare stoffen. De wind stond in de richting van de woonwijk. Voor alle zekerheid heeft de politie gistermorgen enkele uren na het on geluk dertig gezinnen, die aan de spoorlijn wonen, hun huizen laten ont ruimen voor de duur van het oprui- mingswerk. Tegen de avond konden allen hun huizen weer in. Kort na een uur gisternacht ont spoorden twaalf wagens van de goede rentrein. De snelheid van de trein, die van Pernis op weg was naar Arnhem, was ongeveer 35 kilometer, de trein was juist het Utrechtse centraal station voorbij. Van de twaalf oitspoorde wagons sloe gen er tien om. Daarvan waren er twee geladen met zeer giftige resten van chloor, drie met uiterst brandbare was benzine, twee met brandbare spijsolie, een met een zeer brandbare soort alco hol, waarvan reukwater wordt ge maakt, en een met het ongevaarlijke beenderzwart. Ook de twee wagons, die overeind bleven, waren geladen met beenderzwart. Onmiddellijk na het ongeluk kwamen politie en brandweer in actie. Deskun digen stelden een onderzoek in. Toen bleek dat er bij de ontsporing zelf geen gevaarlijke stoffen waren vrijgekomen. De moeilijkheden konden wel komen bij het opruimingswerk. De mensen, die naast de spoorlijn wonen, waren 's nachts niet wakker ge worden. Zij zijn gewend aan het geraas van de vele treinen, die op een dag langs komen. Om half acht in de mor- gen werden dertig gezinnen (120 men sen) door de politie gewekt met het verzoek voor 9 uur hun huis te ont ruimen. Zij konden naar familie gaan of worden ondergebracht in het nabij gelegen bejaardencentrum Tolsteeg. De rest van de buurt werd gevraagd ramen en deuren te sluiten, de elektriciteit uit te schakelen, waakvlammetjes te doven en de gordijnen dicht te doem om mo gelijke scherven op te vangen. Het opruimingswerk heeft gisteren de hele dag geduurd. Uiterste voorzich tigheid was geboden. Men kon niet met snijbranders werken. De ontspoorde wagons moesten uit elkaar worden ge trokken. Daartoe waren twee ongeval- lentreinen van de Spoorwegen naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd. De brandweer bleef paraat om moge lijke vlammen onmiddellijk met een ADVERTENTIE HELMOND Dolle Mina's ztfn glit teren in verschillende plaatsen actief geweest. In Helmond brachten zij het bestuur van de kunstmarkt in grote moeilijkheden. Bij de opening van de kunstmarkt verschenen z(j met etsen, li tho's, foto's, collages, tekeningen en duizend stencils van het manneltyk naakt. Zij protesteerden hiermee tegen de commerciële uitbuiting van het vrouwelijk naakt. Nog voor de kunstmarkt officieel was geopend, werden de Dolle Mina's door de politie verwijderd. Met span doeken en plakkaten demonstreerden zij toen voor de ingang. Zij kregen echter bijval van de deel nemende kunstenaars, die het bestuur van de markt lieten weten, dat zij zich zouden terugtrekken als de Dolle Mi na's niet werden toegelaten. De Dolle Mina's kregen daarop een eigen stand, die de rest van de middag veel belang stelling trok. In Valkenburg protesteerden Dolle Mina's en Zwarte Kabouters bij de ope- IVa een ziekte van enkele weken is gistermorgen in het Noordholland- se Bergen overleden prof. dr. Jacob Presser. Op 24 februari was hij 71 jaar geworden. Voor heel Nederland en velen in het buitenland zal prof. Presser voortleven als de schrijver van „Ondergang", het document over de Jodenvervolging in Nederland, dat in 1965 verscheen en in vele talen werd vertaald. Voor een kleinere groep zal hij de be wogen historicus blijven, die zich altijd zo bij zijn onderwerpen betrokken voelde, dat de dorre taal der weten schap hem vreemd was. Hij schreef bekroonde boeken over Napoleon, Amerika en de Tachtigjarige Oorlog: wetenschappelijk geprezen en tevens doortrokken van grote belangstelling voor het menselijk element in zijn on derwerp. Zijn speelse geest uitte zich ook in enkele romans en gedichten. Een nog kleinere groep zal zich Jacob Presser blijven herinneren als een goed mens. wiens gesprekken de toebehoor- der rijker maakten. Ook toen hij grote internationale bekendheid had verwor ven, bleef hij de eenvoudige man, gast vrij en hartelijk voor wie met hem wil de praten. Toen een verslaggever hem vorig jaar februari, vlak nadat hij als hoogleraar was gepensioneerd, in zijn flat in Bergen bezocht, zei hij: „Mis schien is het menselijk bestaan wel zin loos, maar ik kan zo'n uitspraak niet voor mijn rekening nemen". Hij was ervan overtuigd, dat het de mens niet is gegeven het wezenlijke van het leven te doorgronden; dit heeft hem wellicht in zijn soms zeer zware leven voor wanhoop behoed. Op 24 februari 1899 werd Jacob Pres ser in een orthodox-joods gezin in Am sterdam geboren. Hij volgde een klas sieke opleiding en werd leraar op het Vossiusgymnasium. Toen de bezetter in 1940 zijn anti-joodse maatregelen nam, werd hij leraar op het Joodse Lyceum, totdat er in Amsterdam geen joodse kinderen meer waren om les te geven. Tweemaal ontsnapten hij en de vrouw, met wie hij in 1936 was ge trouwd, op het allerlaatste moment aan de graaiende Duitse hand. De derde keer werd zijn vrouw, terwijl hijzelf afwezig was, gepakt. Jacob Presser dook onder; na de oorlog bleek zijn vrouw door Duitse beulen te zijn ver moord. Kort na de oorlog werd hij in Am sterdam tot hoogleraar benoemd en in 1950 kreeg hij de regeringsopdracht een boek te schrijven over de jodenvervol ging in Nederland. Halverwege dit werk, in 1957, meende hij dat de opdracht zijn kracht te boven ging, maar in 1965 verscheen het boek: ..Ondergang", een rauwe onthulling, die klonk als de kreet van een radeloos mens. Enkele dagen voordat Nederland gaat herdenken, dat de nazi's een kwart eeuw geleden werden verslagen, ging Jacob Presser heen, Nederland een ont roerende en tevens wetenschappelijke erfenis nalatend. ADVERTENTIE OUD OLIFANTEN VERHAAL. Een oud verhaal wil, dat een olifant^ 9 jaar draagt. Lariekoek! 't Is maar 18 maanden. Toch nog een hoop moeite als je weet aat iedereen zomaar Olifant uit een fles kan schenken. Prille jonge en degelijk belegen oude! ning van de lentebeurs „Alles voor Eva". Zij protesteerden tegen het indus triële karakter van de beurs en eisten meer crèches, betere speelplaatsen en betere woonwijken. De directie van de Eurohal, waarin de beurs werd gehouden, wilde geen enke le demonstrante in de hal toelaten. Het kwam tot lichte ongeregeldheden met de politie. In het centrum van Rotterdam ont hulde Dolle Mina gisteravond een pa pieren beeld „De geketende vrouw". De bejaarden onder de onge veer 120 mensen, die uit hun huizen aan de Pelikaanstraat wer den geëvacueerd, werden geholpen door de broeders van de GGD. laag schuim te verstikken. Zij moest in actie komen toen de wagon met alcohol was gaan lekken. De brandweer ver mengde de alcohol met water waardoor het gevaar werd bezworen. De wagon heeft men leeg laten lopen in een riool. De wagon met terpentine werd leeg gepompt. De andere wagons werden op de rails getild. Bij het opruimingswerk deden zich verder geen moeilijkheden voor. Uit voorzorg bleef ook een hulpcolonne van het Rode Kruis gisteren bij de spoorlijn. De oorzaak van de ontsporing is. vol gens de Spoorwegen, niet te wijten aan menselijk falen. Men denkt eerder aan een fout in het onderstel van oen der wagons. De schade wordt geschat op tweehonderdduizend gulden. Over 150 meter zijn de rails in beide richtingen ontzet. Onder het viaduct is een stuk geasfalteerd wegdek van vijftien meter lengte weggevreten door de alcohol. Al het treinverkeer, dat over Utrecht loopt, moest gisteren worden omgeleid. Dat had flinke vertragingen tot gevolg. Ook moesten bussen worden ingezet. Vanmorgen was het treinverkeer weer normaal. De trein met zijn gevaarlijke lading Jrad gisternacht een andere route kun nen volgen. Utrecht had vermeden kun nen worden, maar dan had de trein en kele malen gerangeerd moeten worden. De Spoorwegen vinden dat dat meer gevaar zou hebben opgeleverd dan de route door Utrecht. „Op dit punt is ver voer per trein gelijk aan dat over de weg en soms over het water", aldus de Spoorwegen. Een ongeluk als dit heeft zich nog niet eerder voorgedaan. De Spoorwegen wijzen erop dat het materieel zich pri ma heeft gehouden. De verongelukte trein was technisch geschikt voor de la ding en voor de maximumsnelheid waarmee hij zou moeten rijden. LONDEN Mannelijke studenten in Engeland, die samenleven met vrien dinnetjes, die ook studeren, krijgen daar geen toelage voor. Het Hogerhuis heeft een plan daartoe van de Britse regering verworpen. Een der felste tegenstanders ervan, barones Summerskill, sprak veront waardigd van een sex-subsidie. ADVERTENTIE d chroom dameshorloge 63,- (in verschillende uitvoeringen verkrijgbaar) C doublé dameshorloge, sportief, waterwerend 105,- (andere modellen ka. 89,-) 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal. Yfen vogel heeft gistermorgen tussen tien minuten voor elf en half twaalf voor een unieke stroomstoring gezorgd in Friesland. Tijdens de tv-uitzending van het défilé in Soestdijk viel plotseling de stroom uit. Hoe men ook zocht, het euvel bleef onvindbaar. Omdat men een knal had gehoord bij de centrale, werd daar naarstig naar de storing gezocht. Het onderzoek wees tenslotte uit, dat een nestelende vogel ergens een stuk verlichtingsdraad van plastic had gevonden ter lengte van een halve meter. Dit bouwmateriaal liet de vogel uitgerekend boven het openluchtstation van de centrale vallen. De draad raakte de meest vitale verbinding van de centrale, met het gevolg dat de stroom uitviel.

De Vallei | 1970 | | pagina 7