Veenendaals dagblad Buiten Goodyear kreeg Vredestein toch toegespeeld Incidenten in Spanje op 1 mei Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei OVER HELE WERELD GEMENGDE GEVOELENS V. DE AMERIKAANSE INTER VENTIE IN CAMBODJA Op matje geroepen bij senaatscommissie Vliegtuig gedwongen naar Cuba regering Ned. heeft bejjrip Twee flats bezet in Bijlmermeer Invasie van toeristen POLITIEMAN MET AUTO ONDER TREIN Jongeman in cafetaria doodgestoken INBRAAK BIJ LERAAR OM EXAMENWERK TE RUILEN BESCHERMING TEC EIS KOP EIS AAN l)E DEUR Solo-roeitocht over oceaan OOK DEINING IN BERLIJN Lenteweekeind WASHINGTON - De Amerikaanse militaire interventie in Cambodja is in vrijwel de gehele wereld met gemengde ge mengde gevoelens ontvangen, en zeker in de V.S. zelf. Alleen de Aziatische bondgenoten van de Verenigde Staten stelden zich zonder voorbehoud achter het besluit van pre sident Nixon. ..MET GEGRIEFD" ...KIST BESLUIT" Mei: Vogelmaand j ..GROTE RISICO'S" ONGEREGELDHEDEN GUNSTIG VERLOOP MEERDERHEID PRAAG MOSKOU Swr. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 2 MEI I970 - 44e JAARGANG no. 102 In de V.S. slaan golven van kritiek over Nixon heen Officiële Franse kringen waren bezorgd over de uitbreiding van het conflict in Zuidoost-Azië. „Dc ervaring van de afgelopen jaren heeft aangetoond, dat militaire actie een onvermijdelijke keten van gebeurtenissen in beweging zet, die niet meer onder controle te brengen is", zo werd gezegd. Frankrijk heeft vrijdag overleg ge pleegd met vertegenwoordigers van China en het Zuid Vietnamese bevrg- dingsfronl. Minister van Buitenlandse Zaken Schumann sprak een uur lang met mevrouw Ngoejen Thi Binh. die de delegatie van het bevrgdingsfronl op de vredesbesprekingen in Parijs leidt, alsmede met de ambassadeur van China in Parijs. Iioeang Sjen. Men acht het waarschijnlijk, dat Schumann opnieuw het Franse voorstel voor onderhandelin gen over een neutrale zone in Indo china heeft verdedigd. De Sovjet-Unie gewaagde van een „grove schending van de onafhankelijk heid, soevereiniteit en territoriale on schendbaarheid van Cambodja." ..De be slissing van president Nixon heeft aan getoond, dat de Verenigde Staten nog altijd rekenen op een militaire overwin ning in Vietnam, ondanks hun bewerin gen, dat zij vredesbesprekingen willen." aldus Moskou. In de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh zei premier Lon Nol. dat zgn re gering niet op de hoogte was gebracht van de Amerikaanse invasie in Cam bodja. Hij maakte echter duidelijk, dat hij niet gegriefd was door het Ameri kaanse optreden. De Laotiaanse premier, prins Souvan- na Phouma. noemde de beslissing van Nixon een daad van „politieke moed". Ook de Zuidvietnamese president Van Thieu prees Nixons besluit. Hij noemde de operatie een onvermijdelijke en doel treffende stap om levens te redden." President Nixon bracht gisteren On verwacht een bezoek aan het ministerie van Defensie, waar de chefs-van-staven hem een overzicht gaven van het Ame rikaanse offensief in Cambodja. Na af- Tn tuin en park raakt in de loop S van bloeimaand al heel wat op de achtergrond, Ttat ons in april verrukte; de bolgewassen stierven S af, alsook de naaktbloeiende jas- J mijn, de toverhazelaarde ribes en de forsythia; ze verwisselden hun tooi voor een niet-opvallend groen i kleed. We zien allengs de dahlia's uitplanten, men maakt zich gereed rijshout bij de lathyrus te zetten. verplant de afrikaantjes en poot de knolbegonia's. Al dit werk en nog veel meer voor vakman en amateur wordt op plezierige wij ze begeleid door het gezoem van bijen en hommels op bloemen en sprekelenhout; de oplettende imker J geeft acht op de eerste vóórzwerm J van zijn korfbijen, die bij mooi J weer kan komen. Zo heeft de bui- j tenman altoos wat omhanden. On- i der de bedrijven hoort hij automa- tisch de vogels en die zijn in mei- maand allemaal present; vele zit- ten te broeden of hebben reeds een J gezin groot gebracht en beginnen i onvervaard voor de tweede keer. i De laatste trekkers uit het verre winterkwartier arriveren, zoals de tortel, die omtrent de z.g. ,.Oude mei" (10-V) heet aan te komen, de wielewaal, geitemelker en de gier zwaluw. Waarom volgens het over bekende antieke versje de kwartel en de griet (kwartelkoning) niet in meimaand zouden leggen, weet ik niet, maar stellig is het onjuist. In bomen en heesters, riet en biezen, wei- en hooiland, boerenbosjes en achter afboeken horen wij de zang lok-, waar schuwing s- en aanmoedi- gingskreten, overzomeraars en vrij gezellen bevolken slik en kreek in groot aantal, doch veel mensen to nen vanouds meer belangstelling voor de poëtische nachtegaal, al is dit eenzijdig en bekrompen. Het zwartkopje zingt niet minder mooi en het avondlied van de roodborst zou ik even ongaarne missen als het blije gesjilp van de zwaluwtjes. Zeg maar: alles op zijn tijd 2 mei '70 A. B. WIGMAK. loop zei Nixon, dat hg geloofde de juiste beslissing te hebben genomen. Voor het eerst sinds een halve eeuw heeft de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen een spoed onderhoud met de president aan gevraagd. De Amerikaanse senaatscommissie, waarin zowel leden van Nixons repu blikeinse partij als van de democrati sche oppositie zitten, nam met algemene stemmen het besluit om met de presi dent te gaan praten over de gevolgen van zijn bevel. Voordat het besluit van de Senaats commissie bekend werd, had een aantal democratische en republikeinse senato ren eendrachtig de presidentiële beslis sing veroordeeld. De voormalige Amerikaanse vice- president Hubert Humphrey heeft vrij dag gezegd, dat de inval in Cambodja een schending is van de reeds lang be staande Amerikaanse politiek van eer biediging der Cambodjaanse neutrali teit. ..Het is een strikt militair besluit, dat grote risico's met onzekere afloop in houdt. Het zal een regeling via diplo matieke onderhandelingen des te moei lijker maken", aldus Humphrey, die van een „droeve dag voor Amerika" sprak. Senator Edward Kennedy zei over Nixon's besluit: „Dit is krankzinnig". Hij noemde het vernederend voor een groot land om te proberen zich uit naam van vaderlandsliefde, eer en glorie te rechtvaardigen. „We hebben vandaag een stap gezet, die niet eenvoudig onge daan zal kunnen worden gemaakt", zei Kennedy. Meer dan vijftig voorzitters van stu dentenorganisaties uit het gehele land hebben geëist, dat Nixon in staat van beschuldiging zal worden gesteld, een methode volgens welke het congres een ambtenaar wegens onwettige handelin gen uit zijn functie kan laten zetten. Senator Barry Goldwater uit Arizo na, die in 1964 als republikeins kan didaat voor het presidentschap werd verslagen, zei dat hij het nog krach tiger zou hebben aangepakt. „Ik zou ze (de communisten) vijftien dagen hebben gegeven om vrede te sluiten of anders van de haven van Haiphong (Noord-Vietnam) een modderpoel heb ben gemaakt", aldus Goldwater. President Nixon heeft de komende zondag geproclameerd tot een nationale dag van gebed voor alle Amerikaanse krijgsgevangenen en vermisten in Zuid* oost-Azië. Hij hekelde de weigering van de tegenstander namen van krijgsgevan genen bekend te maken en correspon dentie met hun verwanten toe te staen. In vele plaatsen in de Verenigde Sta ten. met name in de staat New York, hebben studenten vrijdag heftig gepro testeerd tegen het besluit van Nixon. In sommige steden 'werden militaire opleidingscentra bestormd en bescha digd en eenmaal werd een portret van DEN HAAG Twee Haagse jongens van het Maerlantlyceum hebben bij hun leraar wiskunde ingebroken om hun op nieuw gemaakte examenopgave analy tische meetkunde in te wisselen voor bun op school ingeleverd werk. De jongens de achttienjarige E.B. en de negentienjarige Ch. D. hebben bekend. Hun ouders hebben hen van school genomen. De twee hadden woensdag 22 april na afloop van het examen h.b.s.-b hun werk nog eens overgemaakt op papier, dat zij van het examen hadden mee genomen. 's Avonds braken zij in bij hun leraar drs. K. H. Mattheus in Was senaar, vonden de tas met de examen stukken en Verwisselden hun oude met het nieuwe werk. De leraar, die op de avond van de in braak niet thuis was, kreeg bij het na kijken argwaan door het uitstekende werk van de twee leerlingen, die over het algemeen niet uitblonken. De twee werkstukken waren bovendien praktisch gelijkluidend. O DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft begrip voor het standpunt van president Nixon van de Verenigde Staten, dat het binnentrekken van Ame rikaanse en Zuidvietnamese troepen in Cambodja, niet was te voorkomen. De kwestie is gisteren uitvoerig in de ministerraad besprokene Het kabinet stelde, dat de resultaten van de mili taire actie nog niet zijn te overzien. Het kabinet wilde voorlopig vertrou wen op de verzekering van de Ameri kaanse president, dat de grensover schrijding geen uitbreiding van de oor log in Zuidoost-Azië als gevolg zal hebben en dat zij de vermindering vaa het aantal Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam bevordert. Nixon publiekelijk verbrand. Aan dc universiteit van Stanford in Californië vielen bij ongeregeldheden veertien ge wonden. onder wie twee politiemannen. De gouverneur van Maryland heeft 300 man van de Nationale Garde naar College Park, een van de voorsteden van Washington, gestuurd om een einde te maken aan de acties van ongeveer 750 studenten, die protesteerden tegen de Amerikaanse interventie in Cam bodja. De studenten waren binnenge drongen in het administratiecentrum van een kazerne in de stad, waar zij de ruiten insloegen, uniformen verbrand den, een deel van het archief vernietig den en de Amerikaanse vlag naar bene den haalden. Over de militaire sitüatie in Cam bodja circuleren geruchten, dat enkele duizenden Amerikaanse militairen in re serve worden gehouden voor het geval dat de gecombineerde Amerikaans- Zuidvietnamese aanval op de geheime bases van de communisten op sterkere tegenstand zou stuiten dan verwacht wordt. Volgens militaire kringen in Washington verloopt de operatie, die gericht is op het communistische „ze nuwcentrum" in de zogeheten vishaak- sector, uitstekend. Zij wordt gesteund door hefschroefvliegtuigen, tanks, jacht bommenwerpers en vliegende forten. Naast de Amerikaans-Zuidvietnamese vishaakoperatie voerden Zuidvietna mese troepen, waarbij zich ongeveer honderd Amerikaanse adviseurs bevin den, nog een aanval uit in de zogeheten papagaaibek-sector in Cambodja, ten westen van Saigon. Beide sectoren vor men uitstulpingen in Zuid-Vietnam. De verliezen worden licht genoemd (zes gewonden) en tot dusver is er slechts sporadisch contact met de tegen stander geweest. Daarbij zouden Noord- vietnamezen en Viet-Congstrijders zijn gedood en 108 krijgsgevangen gemaakt. In kringen van het Witte Huis schatte men het aantal Noordvietnamezen en Viet-Congmilitairen, dat zich in Cam bodja schuil houdt, op veertigduizend tot vijftigduizend. Men verwacht, dat het merendeel zich dieper in Cambodja zal terugtrekken of in noordelijke richting naar Laos zal uitwijken. Zij zouden daarbij echter onmogelijk al hun zware materieel kunnen meenemen en de ver nietiging daarvan zou, aldus militaire deskundigen, voor de communistische operaties in Zuid-Vietnam een tijdsver- lies van zeker acht maanden betekenen. DEN HAAG De minsterraad is gisteren akkoord gegaan met een ont- werpwetsvoorstel van minister Polak (Justitie) en staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) om de consument beter te beschermen tegen onoirbare verkoopmethoden van colporteurs. Volgens het ontwerp zullen alle col porteurs voortaan moeten zijn geregis treerd. De kopers van goederen van een colporteur zullen tien dagen de tijd krijgen om de koop alsnog ongedaan te maken. Het ontwerp-voorstel wil ook boeken (encyclopedieën) abonnementen op tijd schriften. lidmaatschappen van boeken- en grammofoonplatenclubs en schrifte lijke cursussen onder de voorwaarde brengen, dat daarvan binnen tien dagen nog kan worden afgezien. AMSTERDAM In de Bijlmermeer hebben zeventien leden van de Socialis tische Jeugd gisteravond twee bijna op geleverde flats bezet, uit protest tegen de hoge huren (240 tot 350 gulden) daar. De S.J. heeft aangekondigd de flats niet vrijwillig te zullen verlaten. Bevrijdingsdag is door krakers van S.J. en Kabouters uitgeroepen tot na tionale krakersdag. Gisteren is op verschillende plaatsen in ons land grote schade aangericht door branden. De foto hiernaast geeft 'n beeld van de enor me vlammenzee, die gistermiddag in de Utrechtse binnenstad twee panden volledig in de as legde. Daarover leest u elders in deze edi tie meer. De schade van de brand, die gis termorgen in de noordelijke uit breiding van Al phen aan de Rijn de tien vestigin gen in het houten winkelcomplex Ridderveld ver woestte, wordt nu officieel geschat op drie a vier miljoen gulden. Er was een dode te betreuren en er vielen drie ernstig gewonden. De brand heeft zo'n catastrofale omvang kunnen aannemen door dat er kennelijl. de avondr tevoren gas uit een lei ding was ge stroomd. In de su per markt van he winkelcomplex was donderdat avond de gastoc voer afgesloten nadat de omgeko men eigenaar, dt heer F. Zwetsloot een gaslucht hat geconstateerd- Toen gistermov gen de brand uit brak in een cafe taria aan het uit einde van de rij voorlopige win kels, stonden na een hevige explo sie alle tien de panden in een oogwenk in lich terlaaie. De brandweer kon slechts nablussen. DEN HAAG Hei bestuur vari Vredestein heelt via een kunstgreep de zeg genschap over de onderneming in handen gespeeld van \s werelds grootste rub berconcern. de Amerikaanse Goodyear. Daarmee heeft Vredestein zijn partner in de auto bandenfabriek, de Amerikaanse Goodrich, als mogelijke gegadigde uitgeschakeld. Goodrich laat liet er niet bij zitten en heeft Vredestein gedagvaard, omdat Goodrich de belangrijke aiitobaiidenta- briek van Vredestein, aan de oprichting waarvan zij zelf in 1946 heeft meege werkt, naar zijn felste concurrent ziet overgaan. Vorige week bracht Goodyear een bod uit op Vredestein. Tevergeefs heeft Vredestein getracht Goodrich tot een hoger bod te bewegen. Sindsdien hebben onbekenden via de Amsterdamse effec- Aangelokt door het mooie weer, is de invasie van Duitse toeristen gisteren begonnen. Tussen negen en twaalf uur gisterochtend passeerden ongeveer acht tienhonderd auto's en vgftig bussen per uur de grenspost Bergh. Aan de Duitse kant stond het verkeer in zes files voor deze grensovergang opgesteld. Het toeristenverkeer heeft op de Ne derlandse wegen geen moeilijkheden veroorzaakt. De hotels in de Randstad zijn vol. In Amsterdam was hier en daar bij parti culieren nog een plaatsje Behalve Duit sers zijn er ook feel Fransen en Belgen (in Zeeland) in ons land. tenbeurs grote pakketten aandelen Vredestein opgekocht. Aangezien Goodrich bleef zwijgen en Vredestein bang was dat onbekenden het bedrijf in handen zouden krijgen, die geen waarborgen hebben gegeven voor handhaving van de werkgelegen heid, heeft Vredestein tot een unieke stap besloten. Vredestein creëerde 18,3 miljoen gul den aan nieuwe aandelen en verkocht, die tegen een prijs van 450 procent aan Goodyear. Daarmee heeft Goodyear juist de meerderheid van het kapitaal van Vredestein in handen gekregen. Op de nu bij het publiek uitstaande aandelen Vredestein zal een dochteronderneming van Vredestein, Conoreum, volgende week een bod uitbrengen van 450 pro cent. ONAGAWA Dc vroegere Engelse parachutist Arthur Hornby (27) begon gisteren aan een roeitocht over de stille Oceaan. Hij verliet met zijn zes meter lange boot de vissershaven Onagawa in het noorden van Japan en hoopt over onge veer vier maanden in Brits Columbia aan de Amerikaanse westkust aan te komen. l TRECHT De 47-jarige wacht meester van de rijkspolitie G. H. ter Avest uit Scherpenzeel is vrijdagmor gen met zijn auto onder een trein ge komen en daarbij gedood. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over elf op een met automati sche knipperlichten beveiligde overweg in de lijn Arnhem-Utrecht, tussen Vee- nendaal-De Klomp en Maarsbergen. De wachtmeester zou, volgens een getuige die voor de overweg stond te wachten met zeer hoge snelheid om hem heen zijn gereden. Hij zat alleen in de auto. De trein, die in de richting Utrecht reed, raakte defect en moest worden weg gesleept. TETERINGEN Een verkeersonge luk op de Oosterhoutseweg te Teterin- gen waarbij een auto met vier Bredase jongelui tegen een boom opreed, heeft gisteravond twee doden geëist. De 20-jarige Chr. J. M. van Tilburg overleed kort na het ongeluk tijdens de overbrenging naar het Laurenszieken- huis in Breda; vrijdagmiddag overleed daar de 19-jarige A. J. CemDregts. De beide omgekomenen waren met twee 15- jarige meisjes in een eigen auto op weg naar huis, nadat zij in Oosterhout wa ren afgezet door de bus, waarmee zij met de personeelsvereniging van een emballagebedrijf in Oosterhout naar een feest in Amsterdam waren geweest. Bei de meisjes werden bij de botsing ern stig gewond. NEDERWEERT Vrijdagmiddag is een personenauto met vier inzittenden in Neder weert van de Venloseweg in de Noordervaart terechtgekomen. Een van de inzittenden, de 22-jarige mej. L. H. M. Wans uit Wysmaal (België) is ver dronken. 0 In de omgeving van Marseille en Toulon zijn vrijdag meer dan tien bos branden ontstaan, die werden aange wakkerd door een felle mistral. De grootste brand bij Marseille had vrijdag avond al 60 ha in de as gelegd. Vier branden in de buurt van Toulon verniel den 100 ha. MADRID In de Spaanse stad Pamplona zijn vrijdag arbeiders en studenten slaags geweest met politie bij een 1-meibetoging. Meer dan tien agenten werden gewond. Er zijn ver scheidene aanhoudingen verricht. De orde is door cavaleristen hersteld. In Barcelona liepen enige politiemannen verwondingen op door stenen, die door jongelui naar hun voertuig werden ge worpen. Vijf jongens zijn gearresteerd. Ook elders is de I -mei-viering soms onrustig verlopen. Drieduizend jonge ren verstoorden in West-Berlgn redevoe ringen van burgemeester Klaus Schiits en de Westduitse minister van Verkeer, George Leber. Er waren spandoeken die aandrongen op erkenning van Oost- Dnitsland. Drie Amerikaanse diplomaten verlie ten in Warschau de 1-mei-bijeenkomst toen de Poolse partijleider Gomoelka de „nieuwe, brute gewapende interventie van het Amerikaanse imperialisme in Cambodja" veroordeelde. Een sneeuwstorm gooide roet in het eten tn Praag. De storm stak op kort nadat de Tsjechoslowaakse leider Husak zijn herdenkingsrede was begonnen. De meeste inwoners van Praag bleven thuis om de eerste massale viering van 1 mei sinds de Russische invasie te boy cotten. Walter Ulbricht, de Oostduitse staats- en partijleider, woonde in Oost-Berlijn een parade bjj, waaraan o.a. eenheden van het volksleger deelnamen. De politiek verdeelde Italiaanse vak bonden gaven op 1 mei voor het eerst in 22 jaar een verenigd front te zien. Ze kondigden een golf van stakingen af om hun looneisen kracht bij te zetten. Leonid Breznef, de Russische partij leider, betuigde de steun van zijn land aan de „heldhaftige patriotten in Viet nam en de volkeren van de Arabische lanflen". Hij deed dat in een korte rede op bot Rode Plein in Moskou, Zijn toe spraak bevatte geen rechtstreekse aan vallen op Amerika. Hij ging ook niet in op de gebeurtenissen in Cambodja. Evenmin als vorig jaar werd de dag van de arbeid in Moskou met militair vertoon gevierd. Wel trok een grote parade van arbeiders en boeren langs het podium, waarop naast Brezjnef, pre sident Potgorny en andere partijfunctio narissen stonden. ROTTERDAM In een cafetaria aan het Noordplein in Rotterdam is van ochtend vroeg, om drie uur, een jonge man van tussen dc twintig en dertig jaar met een mes doodgestoken. De recherche hield vier mannen aan, die van dit misdrijf worden verdacht. Onder hen bevindt zich vrijwel zeker de man, die het mes hanteerde. Over de toedracht viel vanmorgen nog weinig met zekerheid te zeggen. Vast staat, dat in de cafetaria vooral in de vroege morgenuren een drukbe zocht etablissement een ruzie is ont staan, die leidde tot de steekpartij. De jongeman wiens identiteit nog niet bekend was, moet onmiddellijk dood zijn geweest door een steek in de hart streek. Op het hoofdbureau van politie worden door de recherche enkele cafe tariabezoekers gehoord, die van de steekpartij getuige zijn geweest. NEW VORK Een Boeing-727 van de British West Indian Airways met 68 inzittenden is vrijdagavond tussen Ja maica en Miami overmeesterd. Het toe stel is inmiddels in Cuba geland^ De toe dracht was vanmorgen vroeg nog niet bekend. (Van onze weerkundige medewerker) De vooruitzichten voor zaterdag en zondag zijn heel goed. We mo- gen verwachten dat er overal in Nederland vrij zonnig weer zal zijn j en dat er tot zondagavond geen j j neerslag van betekenis zal vallen. De temperatuur ondergaat een verdere stijging, waarbij de moge- lijkheid bestaat, dat het kwik zon- dag en maandag aan de twintig graden C. tipt. De circulatie wordt j nu geheel beheerst door een uitlo- j per van hoge druk over onze omge- ving tot Scandinavië, die oceaan- j storingen verzwakt en slechts lang- zaam naderbij laat komen. Vrij- dagmiddag is het in Zuid-Engeland al 18 a 19 graden C. geworden, de hoogste temperatuur daar sinds ok- rober verleden jaar.

De Vallei | 1970 | | pagina 1