Vrijspraak na twijfel over bekentenis dodelijke messteek Tien maanden voor gebruik van opium Alles in de kluis IN MAART WONINGEN ZIJN 8391 VOLTOOID NKV BEROEPT ZICH OP PERSVRIJHEID Spoedige berechting relschoppers in Amsterdam IOS ONTSLAAT HONDERDEN EMPLOYÉS IN ZWITSERLAND SUS woninS^™Sngen. Strijd om lot Soebandrio Mag ons gevoel misschien eens luid worden.... Vrouw zou getracht hebben haar man te sparen Dr. IC rui sin ga onderscheiden door Rode Kruis Pidblikatie in Ruim Zicht onzorgvuldig genoemd ONZORGVULDIG door TH. BOOY, laatste particulier secretaris van Koningin Wilhelmina ZATERDAG 2 MEI 1970 DEN HAAG Het hoofdbestuur van *t Nederlandsche Roode Kuris heeft het ..Kruis van Verdienste", de hoogste on derscheiding van de vereniging, toege kend aan dr. R. J. H. Kruisinga staats secretaris van sociale zaken en volksge zondheid, voor zijn grote verdiensten op het gebied van de volksgezondheid. Deze onderscheiding is hem vrijdag middag uitgereikt door jhr. G. Kraijen- hoff en de heer A. van Emden, respec tievelijk voorzitter en directeur-gene raal van het Nederlandsche Roode Kruis. DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag bij ver vroegd arrest de 53-jarige Paula R. uit Den Haag vrijgesproken van de haar ten laste gelegde zware mishan deling de dood ten gevolge hebben de. Paula werd ervan verdacht vo rig jaar op 18 oktober in het portiek van haar woning haar bovenbuur vrouw, de 57-jarige prostituée Annie Bloemers, die „Bloemetje" werd ge noemd, een dodelijke messteek in de hartstreek te hebben toegebracht. De rechtbank in Den Haag veroordeel de Paula wegens zware mishande ling met dodelijke afloop tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek. De officier van justitie, die vijf jaar had gevorderd wegens doodslag, ging in hoger beroep. Het hof is tot vrjjspraak gekomen omdat tijdens de behandeling van de zaak zo n twijfel over de bekentenis van Paula R. was gerezen, dat het hof niet tot de overtuiging heeft kunnen komen dat de vrouw het haar ten las te gelegde inderdaad begaan heeft. ij' de behandeling voor het hof was de mogelijkheid ter sprake gekomen, dat niet Paula R., maar haar echtgenoot, de 42-jarige uit Marokko afkomstige autowasser L. F. de dodelijke mes steek zou hebben toegebracht. Deze mogelijkheid, genoemd door advo caat-generaal mr, G. J. de Lint, die overigens bevestiging van het vonnis van de rechtbank vorderde, werd la ter door Paula's raadsman, mr. M. H. Huygens van zoveel aanwijzingen voorzien, dat mr. Huygens op grond Van twijfel concludeerde tot vrij spraak voor zijn cliënte. De raadsman had o.m. geopperd dat Paula R. wel licht een bekentenis had afgelegd om „een ander" te sparen en te behoeden voor eventuele uitwijzing. ROTTERDAM De rechtbank te Rotterdam heeft vrijdag de 20-jarige havencontroleur J. K. uit Rotterdam conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voor waardelijk en toezicht van het consul tatiebureau voor alcoholisme, wegens het gebruik van opium en coqaïne. De jongen was nog maar nauwelijks uit de gevahgenis ontslagen, toen hij weer aan de justitie werd overgeleverd wegens het gebruik van deze verdoven de middelen. De cocaïne had zo'n fatale uitwerking, dat hij met moeite door de Rotterdamse GGD kon worden bijge bracht. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket mr. J. F. Hartsuiker, heeft vrij dag meegedeeld dat het zijn bedoeling is de donderdag aangehouden relschop pers die in arrest blijven, zo spoedig mogelijk te doen berechten. De politie heeft tijdens de rellen to taal 22 jongelui gearresteerd, variërend in. de leeftijd van 15 tot plusminus 28 jaar. Drie zijn inmiddels naar huis ge stuurd. Tien zullen zaterdag voor de officier van justitie worden geleid. Het parket is normaal op zaterdag gesloten. De overige arrestanten, onder wie vier buitenlanders, zullen maandag worden voorgeleid. Bij de arrestanten is ook een meisje, de 17-jarige K. H. zon der beroep, uit de hoofdstad. GENèVE Enige honderden em ployés van de ..Investors Overseas Ser vices" (IOS) in Zwitserland hebben gis teravond hun ontslagbrief ontvangen. Een soortgelijke golf van ontslagen wordt ook voor de IOS-kantoren in München en Londen verwacht. Deze mededelingen heeft de topman van IOS. Jean de Muralt. gedaan in een ge sprek met het blad „La Suisse". De golf van ontslagen betreft slechts de beheerssector. Over het. ontslaan van IOS-vertegenwoordigers, die op provi sie-basis werken, zal in ander verband een besluit worden genomen. De opzeg termijn voor employés met minder dan één jaar dienstverband bedraagt één maand, voor de andere twee maanden. De Muralt wijt de scherpe koersda ling voor de ÏOS-aandelen ten dele hieraan, dat de algemene kosten van de IOS geleidelijk veel te hoog waren ge worden. Uit een kostenanalyse welke drie weken geleden werd gehouden, is gebleken dat op het gebied van de kos ten grote bezuinigingen noodzakelijk zijn. Diverse voor de activiteiten van de IOS niet van belang zijnde afdelingen zijn opgeheven. Afgezien van de verlaging der be heerskosten door personeelsontslag op grote schaal zal ook een einde worden gemaakt aan de luxe. waarmee de acti viteiten van de IOS tot dusverre waren omgeven. PARIJS De Franse regering heeft vrijdag de regering in Peking gelukge wenst met de geslaagde lancering van de eerste Chinese kunstmaan. De minis ter van Wetenschappen, Ortoli, ver telaarde in zijn boodschap, dat door dit succes „de Chinese wetenschappelijke gemeenschap en het gehele Chinese volk wordt geëerd". DEN HAAG In maart 1970 werd volgens definitieve gegevens van het centraal bureau voor de statistiek met de bouw van 11.952 woningen begonnen en zijn 8391 Woningen voltooid. In maart 1969 waren deze aantallen re spectievelijk 9986 en 9237. Gerekend over het eerste kwartaal van 1970 bedroeg het aantal begonnen woningen 27993 (27723 in het eerste kwartaal van 1969) en het aantal vol tooide woningen 20987 (24643). Het aan tal intrekkingen van in voorgaande maanden als begonnen opgegeven wo ningen bedroeg in maart 104 (januari- maart 337). Deze intrekkingen zijn in mindering gebracht op het aantal wo ningen in aanbouw. Eind maart 1970 waren er 152.433 wo ningen in aanbouw, tegen 151.732 ulti mo maart 1969. In het gedurende het eerste kwartaal van 1970 begonnen aantal woningen zijn begrepen 2617 (3426) bijzondere wooneenheden (voornamelijk bejaar denwoningen) en in het aantal voltooide woningen 1925 (1781). Verdeeld naar financiering stond het aantal begonnen het eerste kwartaal 197sVC In de twaalf-maandsperiode april 1969 - maart 1970 werden 121.498 woningen in aanbouw genomen en 119.461 wonin gen voltooid. •it -.if "X5 HAMBji/RG Slecht nieuws voor inbrekers. Een grote bank in Hamburg heeft bekend gemaakt dat voortaan ook grote voorwerpen zoals tapijten en schilderijen tijdens afwezigheid van de bewoners in de kluis opgeborgen kun- MM worden. Op de foto komt een echtpaar een kostbaar tapijt ..inleveren ongesubsidie; zien van waren be- oningen in uit 10546 12508 4939 (4197) de woningen. Ten aan- aantal voltooide woningen cijfers respectievelijk 8008 9345 (9810) en 3534 (4163). (12464) P"mlew*1ningen en 49 ongesubsidiee rr h?7t a ci DJAKARTA Onder de Indonesi sche leiders is een strijd gaande over het lot van de gevangen oud-minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio, zo is in Djakarta vernomen. De 55-jarige dr. Soebandrio was mi nister onder Soekarno. Hij werd in 1966 op beschuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van 1965 ter dood veroordeeld. Hij zit nu in Thi- masi in West-Ja va gevangen. Een aantal leiders, gesteund door ver scheidene rechtsgeoriënteerde gene raals, wenst dat president Soeharto het verzoek om clementie van Soebandrio afwijst, terwijl andere leiders willen dat het staatshoofd het verzoek op hu manitaire gronden aanvaardt. Onlangs was al bekend gemaakt, dat Soeharto het doodvonnis had gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Dit be sluit zou echter met het oog op de ver deelde meningen voorshands niet offi cieel bekend worden gemaakt. UJXtECHT „Wanneer in Neder- jjJMB slechts datgene mag worden ge publiceerd en becommentarieerd wat wetenschappelijk en statistisch is be wezen en wetenschappelijk is vastge steld. dan wordt het grondwettelijk recht van de persvrijheid aangetast. Dan zou bijvoorbeeld elke publikatie over mogelijke, niet wetenschappelijk bewezen griezelige gevolgen van ge bruik van sigaretten en tabak kunnen worden verboden wegens het financieel nadeel dat de sigarettenfabrikanten van dit soort publikaties zouden kun nen lijden". Dit stelde mr. dr. Th. E. E. van Schaik vrijdag namens het Nederlands Katholiek Vakverbond in het tegen deze vakcentrale als uitgeefster van ..Ruim Zicht" door de Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven bij de presi dent van de Utrechtse rechtbank aan gespannen kort geding. Daarin wordt een rectificatie in het NKV-blad geëist naar aanleiding van een recente publikatie over de zoge naamde TON-onderzoeken naar het leesbereik van tijdschriften. Het NKV-blad signaleerde verschillen in de onderzoekresultaten van het Tijd schriftenlezerskring Onderzoek Neder land 1967 en een proefonderzoek van Makrotest. Het proefonderzoek van Makrotest gaf voor de dagbladen hoge re percentages aan voor leesbereik dan TON en voor de damesbladen lagere percentages. In een beschouwing werd onder meer gesteld, dat het vreemd aandoet, dat van de damesbladen (naar verluidt) juist die bladen geflatteerde cijfers op leveren, die door de VNU worden uitge geven. Deze passage vatte de VNU op als een verdachtmaking. Een kort geding werd aangespannen, dat 20 april in Utrecht diende, maar nu een nieuwe behandeling kreeg, omdat 20 april twee dagvaardingen op tafel lagen en de VNU had verzuimd de eerste dagvaar ding in te trekken. Het NKV concludeerde tot niet ont- vankelijkverklaring of afwijzing van de eisen van de VNU, dat wil zeggen primair het afdrukken van een in de dagvaarding opgenomen rectificatie tekst en subsidair een rectificatie in door de redactie te kiezen bewoordin gen, waaruit zou moeten blijken dat de meetcijfers niet discriminerend voor de dagbladen en/of geflatteerd voor de damesbladen zijn. Mr. H. J. F. M. Hüffer uit Amster dam betoogde namens de VNU, dat de NKV-publikatie onzorgvuldig was en groot financieel nadeel voor zijn cliënt kan opleveren, omdat het slecht om voorlopige resultaten ging. In vakkrin gen is slechts gesteld, dat afwijkingen in de onderzoekresultaten mogelijk zijn, maar het NKV verbindt daaraan nu conclusies die veel verder gaan. Het NKV had er beter aan gedaan eerst af te wachten of de getrokken conclusies wetenschappelijk en statis tisch wel verantwoord zijn. Mr. Hüffer nam het Ruim Zicht vooral kwalijk, dat dit blad de publika tie veel te positief heeft gebracht en bovendien een uittreksel via het ANP heeft laten circuleren, zonder daarbij het commentaar van Cebuco-directeur W. Altink te vermelden. Zijn conclusie luidde: de echtheid in de verschillen moet wetenschappelijk nog worden aangetoond. Mr. Van Schaik stelde onder meer, dat het NKV geen conclusies heeft getrokken, maar volgens goed journalistiek gebruik en eigen nieuws garing alleen feiten heeft gesignaleerd en daarbij met termen als „doet ver moeden", „waarschijnlijk", vele keren „zouden" en „met alle reserves" de no dige slagen om de arm heeft genomen. Voorzover de goede naam van de VNU zou zijn aangetast, heeft Ruim Zicht dit gerectificeerd veertien dagen geleden. Een nieuwe rectificatie achtte de heer Van Schaik overbodig. Hij noemde het een „schimmige zaak", dat de VNU zich eerst in eer en goede naam voelde aangetast en daarop de eerste dagvaarding baseerde, terwijl in de tweede dagvaarding de materiële belangen van de VNU op de voorgrond komen. Het nieuwe TON-onderzoek kost namelijk anderhalf miljoen gul den. Als beweegreden voor de publikatie in Ruim Zicht noemde mr. Van Schaik onder meer de verschraling van de se rieuze pers als nieuwsbrengend en opi nievormend medium. In Ruim Zicht zijn uitsluitend de ver schillen in meetmethodieken gesigna leerd, evenals het onbehagen dat daar over in vakkringen is ontstaan. Zolang het omgekeerde niet is aangetocfid. heeft het NKV het recht de feiten te signaleren zoals ze bekend zijn gewor den. De rectificatietekst noemde mr. Van Schaik onaanvaardbaar. In de eerste plaats omdat er niets te rectificeren valt, maar ook omdat de rechter zich niet kan gaan bemoeien met de redac tionele inhoud van een krant op tijd schrift. Ook de subsidiaire eis (rectifi catie in door de redactie te kiezen be woordingen) wees mr. Van Schaik van de hand, omdat immers nog niet vast staat dat de TON-metingen wel juist zijn geweest. De twijfel is groter. De president van de rechtbank '.al 12 mei vonnis wijzen. n Er moet een grote zomer komen met een grote oogst Ze hield niet van poëzie, koningin Wil- helmina, Jammer voor al die dichters die zij onder scheiden heeft. Ik herinner me de morgen, dat er bij de post enkele sonnetten zaten, aan haar opgedragen. „Ik moet er wel kennis van nemen. Leest u maar voor". Ze keek toen zo lusteloos, naar me, dat ik op de lippen had om te zeggen: zal ik maar ophouden? Ze heeft alles uitgezeten, echt uitgezeten en zei toen: „Wilt u bedanken? zet u dan niet hartelijk bedankt, maar vriendelijk bedankt, dat is iets anders. Ik loop liever in een stoijn". Uitgerekend deze vrouw heeft in de zwaarste storm van haar leven voor de radio een uitgebreid vers op gezegd. nee gedeclameerd. Dat was op 24 februari 1945, voor radio Oranje. Het luidde: Maar als ik leven mag tot de bevrijding En juichen op het overwinningsfeest, God, doe mij dan dit weten: wat voorbijging Aan nood en leed is niet vergeefs geweest. Laat hier een volk herrijzen, wijzer, schoner Dan toen het neerdaald' in het doodsgebied. Dat van Uw aardopnieuw een vrij bewoner Staag naar de kim van Uw voleinding ziet! Omdat dan van dit land de horizonnen Rijp werden, doorJJw licht, van eeuwigheid, Omdat Uw martelaars hier overwonnen En met hun bloed de bodem is gewijd Laat hun dit land zolang Uw zon zal schijnen, Goddoe het ons ontvangen uit hun hand Laat ons slechts wat zij wonnen met hun pijnen Herboren worden tot een Vaderland' Ik herinner me haar stem toen Tk weet er geen ander woord voor dan: bezwerend. Van over de zee stond iemand te róépen, er sprak niet een staatshoofd, maar een profetes. Koningin Wilhelmina heeft deze rede opgenomen in haar mémoires, inclusief het hele gedicht. Tk raak ^og geëmotioneerd, wanneer ik mii te binnen breng, dat zij die rede mij nog eens heeft voorgelezen. Zij wilde zien'of die echt in het boek paste. We zaten met z'n tweeën in haar eetkamertje. maar gaandeweg werd naar haar stem te oordelen het toehoorderschap groter en bij de laatste Strofe hadden z'fch zo'n negen nijioen Nederlanders verzameld voor Het Loo. Toen ze klaar was, zei ze: „Alles kan en mag niet ergeefs ziin geweest. We moeten moed houden, moed houden. De Vader des Vaderlands heeft het >:et anders gezegd en gedacht". Dat was de enige keer. dat zij in een gesprek met mij Willem van Oranje de Vader des Vaderlands noemde. Zij is dan de geschiedenis ingegaan als de Moeder des Vaderlands en die titel der titels zal ook de pin- nigste, vinnigste, vernisruimende historicus haar niet kunnen ontnemen. Men heeft mij eens gevraagd wat 'k nu wel dacht bij zo'n predicaat: Moeder des Va derlands. Tk heb toen teruggezegd: zij was Willem van Oranje in mantelpak. We vieren nu het zilveren feest van de be vrijding. De koningin die het symbool van die bevrij ding was woont niet meer op Het Loo. Tussen twee haeen van fakkels, sedert eeuwen zinnebeeld van de vrijheid en gegroet door een Last Post waarbij de bla zer zich biina een longaandoening blies hebben we haar lijkauto weg zien rijden, naar Den Haag. naar Delft. Daar. in de nabijheid van Willem van Oranje, verwacht zij de jongste dag. Maar haar boodschap is nog bij ons. ..Wat voorbijging aan nood en leed zij niet vergeefs geweest". En dan die felle woorden, die zij onmiddellijk op dit gedicht liet volgen: „Het is niet alleen dure plicht, doch er is brandend in ons een heilig vuur om dit Vaderland te doen herrijzen waar om de dichter bidt". De dure plicht staat nog over eind. brandt het vuur nog? De jonge generatie heeft deze vorstin', ik moet zeg gen: deze koning, niet gekend. Mag ik die een andere uitspraak van haar overbrengen, indertijd gedaan te genover kinderen, ook bij een bevrijdingsherdenking: „Jullie moeten later proberen de wereld zo mooi te maken als de gevallenen die voor jullie hadden willen maken". Ik behoor tot een oudere generatie, maar ik zou me kunnen voorstellen, dat ook de kabouters, de Oranje-Vrijstaters. de dolle Mina's aangesproken worden door zo'n woord. Koningin Wilhelmina heeft in haar late jaren hartstochtelijk gehunkerd naar en gevochten voor een gaver maatschappij, en niemand heeft mij zo vaak gezegd als zij: „de jeugd moet het doen. de ouderen moeten om ze heen gaan staan". Zij is er dan niet meer bij, als dit volk het zilveren vriiheidsfeest viert. Ik hoon wel. dat er op deze vierde mei een winkelier uit Dokkum of een tuinder uit het Westland bij de Nieuwe Kerk in Delft verschijnt om wat tulpen op haar grafkelder te leggen. Of een bur ner van Apeldoorn. Zij had sympathie voor Den Haag, liefde voor Amsterdam 'en was verliefd op Het Loo en dat staat in Apeldoorn. Dat zij op dit feest ontbreekt, is niet tragisch. Zij had 89 moeten worden om deze mei te halen en zij was op haar twintigste al veertig. Tragisch was het lot van die iongen. die naast mij op de lagere school zat en die in een concentratiekamp stierf voor hij meerderja rig was. De meester vond het een veelbelovende leer ling. Al die beloften liggen in Neuengamme. Op deze vierde mei denk ik. ja toch ook met erbarmen, aan die drie jongens uit ons kleine eindexamenklasje, die er niet meer waren toen de bevrijding kwam: bloed- jong werden er twee van gefusilleerd en de derde is in een kanip kapotgemaakt. Eén van de drie had net een meisje, ook van onze school. Ze is nooit met een an der getrouwd: dit was haar grote liefde. Als iemand zegt: dit is een sentimenteel verhaal, dan antwoord ik: mag ons gevoel misschien eens luid worden op dit zilveren feest? Ik had in de herfst van 1943 een illegale vergadering in de achter zaal van het Leidse station. We waren met z'n negen tienen. Ik ben de enige die er op 5 mei 1945 nog was en toen ze voor het peloton stonden waren ze alle maal in de twintig. Misschien op Lex na. De dag voor zijn executie heb ik hem nog gezien. Bij het luchten. We konden elkaar niet groeten, de Sicherheitsdienst was er niet achter dat wij elkaar kenden. We keken el kaar alleen even heel doordringend aan. Na zesen twintig jaar zie ik die ogen van hem nog. Stralender dan ik ooit gekeken heb. Als ik mij hem herinner, moet ik altijd denken aan die regels van Muus Jacob- se: Ja, jij die de taak zo wist En ogen had voor de verte. Moest wel sterven als terrorist Mag ik, ik smijt er toch dat grote woord tegen aan, al die jongens bewenen nu dit land het zilveren feest viert? Ze hadden zo graag ook nog geleefd. Ze droomden van carrières, van een vrouw, van een wieg. Ik vraag me af of ze wel een doodkist hebben gekregen. Ach het zal wel, de Duitsers deden hun za ken niet slordig. De televisie heeft me zeer onlangs opgeroepen, dat is zo langzamerhand genuanceerd moet denken over Mussert. Over nog eens tien jaar zal ik het over Hit- Ier ook wel moeten doen. Dat wordt dan misschien een Duitse Napoleon, met fouten en deugden. Een Berlijn- se zei me indertijd: Tenslotte danken we aan hem de Autobahnen. Tk heb haar toen verteld, dat ik in 1946 in Auschwitz duizenden kinderschoentjes heb zien lig gen. Liggen was het eigenlijk niet. Ze waren meer dan keurig opgestapeld. Zoals ze bij Emmen turfjes sta pelden. Ornung musz sein. Ik heb het postscriptum van één der eerste af scheidsbrieven van terdoodveroordeelden die in circu latie kwam gqed tot me door laten dringen: „Heb geen haat. Ik sterf zonder haat" en ben meegegaan met de -orste Nederlandse delegatie die op verzoening met d< Duitsers uit was. Maar die avond toen ik werd uitge nodigd tot dat genuanceerde denken over Mussert, heb ik zo'n heeT stapeltje van die afscheidsbrieven herlezen, van jongens die ongenuanceerd denkend over de zaak des vaderlands vermoord werden, in naam van die Hitler en met verlof van die knappe in genieur die alles zo goed bedoelde. Ik moet mijzelf overwinnen om uit die brieven niet te citeren, vaak huilende brieven van grote kinderen aan hun moe ders. Maar ik wil wel zeggen: als Mussert straks zo'n beetje gerehabiliteerd wordt, kon ik wel eens voor het eerst aan een demonstratie meedoen. Net zo'n idealist als hij heeft mij als jongen gearresteerd en twee keer hebben die idealisten op mij geschoten. Ja, Nederlan ders. Wij worden almaar opgeroepen nu objec tief te gaan oordelen. Best, ik weet dat de kampen met NSB-ers geen Leger des Heils-kampen zijn ge weest, ik weet ook dat daar ploertigheden zijn begaan en ik neem aan. dat Mussert nee had gezegd, als zijn baas hem had opgedragen: deze nacht martel jij drie van die terroristen. Maar toen dat „Land vol rood, wit en blauw" er dan eindelijk, eindelijk 5 mei 1945 was. was mijn bankgenoot van de lagere school vermoord, was het hoofd van die school ook vermoord, was onze dierbaarste leraar van de middelbare school ook al vermoord en had ik bijna alleen nog familie en kennis sen. Vrijwel alle vrienden waren dood. En dat waren edele mensen. Ze hadden geen bankroof gepleegd, ze waren alleen opgekomen voor de vrijheid. Ook voor de vrijheid van de Damslapers en de vrijheid van hen die rookbommen smeten naar de trouwkoets van de erfprinses van het Huis van Oranje. „Men moet leven met de levenden", zei koningin Wilhelmina mij eens. Dat moet men. Wij moeten universiteiten herstructu reren, wij moeten het inkomenspatroon herzien, wij moeten de inflatie beteugelen. De doden zijn dood. Maar. met Martinus Nijhoff: „de vermoorden leven voort". Mogen ze voortleven in onze daden. Ik heb zelf in een nacht in de gevangeniscel de afscheidsbrief aan mijn vader en moeder geschreven. Gelukkig weet ik de inhoud niet meer. Maar soms vraag ik me af: als het toch de Waalsdorpervlakte was geworden, was het dan een vruchtbaar offer geweest? Eén van mijn klasgenoten werd uit de cel gehaald om doodgeschoten te worden, toen ik vlak bij hem zat. Ik zal wel nooit dat lawaai 's morgens om vijf uur vergeten. Anders dan zijn koningin hield Piet wel van poëzie. Nog zie ik hem zijn lievelingsvers voordragen. Dat was van Adriaan Roland Holst. ..Ik zal de halmen niet meer zien Noch binden ooit de volle schoven. Maar laat me in de oogst geloven Waarvoor ik dien'. Het is zijn testament geworden. Een testament aan ons allen. Die jongen mag niet vergeefs zijn gestor ven. Het mag niet vergeefs zijn, dat voor de heldin van Apeldoorn Meynarda van Terwisga de oorlog nu al dertig jaar duurt. Putten mag niet vergeefs een we- duwendorp zijn geworden. Er moet een oogst komen. Er moet een grote zomer komen. Wij moeten een maatschappij krijgen met een nobel gelaat. Misschien zal mijn generatie niet heel ver komen. Maar weet de volgende, dat de gong voor haar al is gegaan? Zo nee, dan krijgt die gong van mij nog een forse dreun. Dat gedicht dat koningin Wilhelmina voorlas moet werke lijkheid worden. Kort voor haar sterven zei ze mij: ..Ik weet niet wanneer, maar dat werkelijk nieuwe Nederland komt er". Ze wees de weg door voor te schrijven, dat op haar baar niet de kroon en de scep ter mochten liggen, maar een open bijbel. Open bij: ..dat zij allen cén zijn".

De Vallei | 1970 | | pagina 5