Veenendaals dagblad Gesprek in Parijs in gevaar Ja, het heeft zint f Buiten Oppositie reageert fel op instemming van Ned. regering met Nixon Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei OVERPEINZING OP DE VIERDE MEI Morg en mooi en warm Vrij Dwarsgebakken lekker! ALM-toestel moest op zee landen: 22 doden of vermisten Starakis naar Parijs Politieman zat gelukkig niet op zijn plaats springende dolfijnen... zonnig Ac Vleermuizen op 't Loo WASHINGTON - Amerikaanse vliegtuigen hebben de grootste luchtaanval op Noord-Vietnam gedaan, sinds de officiële beëindiging van de luchtaanvallen op dat land, om onbewapende verkenningsvliegtuigen te beschermen tegen geïntensiveerd luchtafweervuur, zo is in Washing ton vernomen. Regeringswoordvoerders deelden mee, dal ongeveer 120 toestellen hebben deelgenomen in de operatie tegen luchtdoelbatterijen en raketbases in het zuidelijk deel van Noord-Vietnam. Tot nu toe zijn bij dit soort aanvallen nooit meer dan vijftig Amerikaanse toestellen ingezet. EENENVEERTIG OVERLEVENDEN GEEN BRANDSTOF HL REAU BESCHOTEN Twee gezinnen door brand dakloos DOLFINARIUM VTB N.V. i •Sur. voor radactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4.40 p.m.. 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 4 MEI I970 - 44e JAARGANG no. I03 Zware luchtaanvallen op Noord-Vietnam Gewonde Cambodjaanse soldaten wachten op vervoer naar een eerste- hulppost. Zij werden gewond bij de recente gevechten, waaraan ook Ame rikaanse troepen deelnamen. Heeft het zin? Heeft het zin om vanavond die zwijgen de gang te gaan naar de graven der gesneuvelden, om de rouw-omfloerste woorden te spreken, de tranen weg te slikken als de ijle klanken van de trompet verwaaien naar de avond hemel? Heeft het zin om morgen de klokken te horen beieren, de vlaggen te zien wapperen, de kinderen met de feest- muts te tooien? Om woorden te be luisteren over bevrijding en vrijheid, over dankbaarheid en vredeswil, over dat-nooit-meer en over toekomst? Heeft het zin om oude wonden open te ADVERTENTIE MORGEN BEVRIJDINGSDAG zal ons blad niet verschijnen en zullen onze kantoren gesloten zijn. DE DIRECTIE I aatst heeft de staf-afd. „Natuur- bescherming Staatsbosbeheer" melding gemaakt van een merk waardig verblijf, dat door de ros se vleermuis betrokken was, nl. het Oude Loo, alwaar bij de restauratie vijf exemplaren wer den aangetroffen, tezamen mei et telijke andere soorten totaal 82). Dat er rosse vleermuizen in dit ge zelschap overwinteren was zeer merkwaardig, ivant cieze dieren zijn uitsluitend boombewoners en als zodanig zelfs vrij algemeen. Soms werden bij nestkastcomroles wel meer dan 30 van die fladde- raars in holle stammen en oude spechtholen aangetroffen, eens za ten er in een blijkbaar bijzonder geschikte beukveteraan liefst 91 en vóór de oorlog huisden er honder den in de toen nog niet geamoveer- de Haarlemmerhout. Daarom was het merkwaardig, dat de dieren op het Loo een kasteel tot winterher- berg hadden betrokken. De vorige winter bezat P. Veenhuizen te Apel doorn een doos vol vleermuizen, die bij de restauratie in hun dom mel waren opgeschrikt en tiaar bleken ook rosse tussen te zitten, w.o. groot-oren en vele dwergvleer muisjes. L'utie-met-mutje werd overgebracht naar de ijskelder al daar, die vanouds bekend staat als winteronderkomen. Zij werd reeds herhaaldelijk geïnventariseerd door het Rivon en het Staatsbosbe heer. Overigens waren er door me vrouw Van La wiek v. Pabst-Doude van Troostwijk en Veenhuizen in de loop van jl. januari al 'n 25 vleermuisjes aan de veiligheid van de ijskelder toevertrouwd. Een aardige bijzonderheid is, dat het vijftaI rosse soortgenoten in een z.g. spreeuwepot onderdak had ge vonden. Bij de restauratie kwamen de indertijd met stuc onzichtbaar gemaakte entrees aan de binnen zijde bloot en ontdekte men de overwinteraars. 4 mei '70 .4. B. WIGMAN. Dit werd onthuld, nadat Noord-Vietnam de beschuldiging had geuit dat Ameri kaanse vliegtuigen zware aanvallen hadden gedaan waarby veel burgers waren omgekomen. Het officiële Noordvietnamese persbureau meldde in een radio-uit zending, dat de luchtaanvallen „een schending zyn van de Amerikaanse belofte de bombardementen op Noord-Vietnam te staken". Het Taryse vredesgesprek (dat overigens al maanden op dood spoor staat) wordt er door in gevaar gebracht, aldus dit bericht. rijten bij hen die al Zoveel leed ge dragen hebben? Om nog weer eens stil te staan bij het bestiale van het nazisme zodat na vijfentwintig jaar nog eens opnieuw de haat ons aan grijpt en de machteloze woede zich weer in ons opkropt? Moeten we dat vanavond tonen aan onze kinderen, dit aan hen meegeven in hun verdere leven? i'eeft liet zin een nieuwe generatie te betrekken bij een verleden dat voor baar afgesloten is? Kunnen wij aan jongeren" duidelijk maken dat de do den van de Grebbeberg en van de Woeste Hoeve andere doden zijn dan de Vietnam- en Cambodja-gesneuvel- den en dat de slachtoffers van de hongerwinter anders bezien moeten worden dan de hongerdoden van Biafra? Heeft het zin te trachten die vonk van hoop op hen te doen over slaan de hoop op een andere en betere wereld, die wij toen koester den op die vijfde mei 1945? Kunnen wij dat nu, na vijfentwintig jaar? Nee, dat kunnen wij niet niet althans als we die vyfde mei 1945 als hét hoogtepunt van de geschiedenis wil len blijven beschouwen. Want die vijfde mei was géén keerpunt tussen goed en kwaad er was alleen maar een stukje kwaad ingedamd. Waarbij alweer de kiem was gelegd voor een volgend kwaad, voor nieuw wantrou wen tussen mensen en volkeren, voor een ijzeren gordijn en een Berlijnse muur. Toen zagen we- dat niet zo, vervuld als we waren van de goede wil en van hoop maar na vijfen twintig jaar moeten onze ogen toch wel zijn opengegaan! Heeft het dan geen zin? Die dodenher denking niet en die bevrijdingsdag niet? Natuurlijk heeft het zin mits het op de juiste wyze gebeurt! Die vyfde mei 1945 vond ons bloedend uit duizend wonden maar bezield met de wil om het beter te gaan doen. We waren door de bezetter uiteenge slagen, verdeeld in een hongerend noorden en een al bevrijd zuiden, in concentratiekainpgangers die nog er gens in Duitsland zwierven en Enge landvaarders die nog overal ter we reld hun plicht deden maar we voelden ons wél één. Eén in het vaste voornemen om het nu beter te gaan doen. Laat de vijfde mei 1970 ons zo ook weer bijeen brengen. Niet als feest vierders om een stuk verleden wél als de dragers van de erfenis van dat verleden. Even vastbesloten om er sa men de schouders onder te zetten. Oud en jong vooral ook jong. Daar zal de wereld niet op stel en sprong beter van worden. Maar de wereld zal nooit beter worden als we niet samen de vaste wil hebben er voor te vechten. Ieder op zijn manier met jeugdig elan én met bezonken wijsheid maar met respect voor el kaar en met de wil elkaar te begrij pen. Als de vijfde mei zo gevierd kan worden, dan is er voor ons alle reden om dat elk jaar te herhalen. ADVERTENTIE 3 De regeringswoordvoerders deelden mee, dat de bombardementen strikt be perkt zijn tot dun bevolkte gebieden om te voorkomen dat er slachtoffers val len onder de burgerbevolking. Maar de Amerikaanse regering wil haar verken ningsvliegtuigen tegen aanvallen be schermen. Het Pentagon heert geweigerd in te gaan op de Noordvietnamese beschuldi ging en alleen gezegd dat de Amerika nen als dat nodig is. hun onbewapende vliegtuigen tegen aanvallen bescher men. Het ministerie van Defensie deelde mee, dat de actie in geen enkel verband staat met een waarschuwing van minis ter van Defensie Laird die gisteren zei, dat Noord-Vietnam een hervatting van de bombardementen riskeert, als het represailles neemt tegen een nieuwe Amerikaans-Zuidvietnamese campagne tegen vijandelijke basis in Cambodja door op grote schaal via de gedemilita riseerde /.one tropen in Zuid-Viëtnam te infiltreren. Van andere zijde in de regering is vernomen dat de Amerikaanse com mandanten in Vietnam onlangs machti ging hebben gekregen om beschermen de aanvallen te doen om verkermings- toestellen te beschermen. Er zijn sterke aanwijzingen voor dat de goedkeuring voor dit nieuwe beleid van president Nixon zelf afkomstig is. De reden is volgens de zegslieden, dat de Noord vietnamezen maar luchtaf weergeschut naar het zuiden van 'het land hebben vervoerd. Ook nemen hun operaties met luchtdoelraketten in de gedemilitariseerde zone toe. Er zijn geen aanwijzingen dat de Noordvietnamezen aanzienlijk meer Mig-straaljagers hebben gekregen, om tegen Amerikaanse verkenningsvliegtui gen te gebruiken. Inmiddels hebben de Amerikaanse troepen zaterdag bij hun offensief in Cambodja versterkte bunkers ontdekt, maar niet het hoofdkwartier van de Viet-Cong gevonden dat president Nixon wil laten vernietigen. DRUK De Amerikaanse minister van Defen sie, Laird, is van oordeel dat de geal lieerde militaire aptie tegen Noord- Vietnam en de Viet-Cong in Cambodja bedoeld was om de druk uitgeoefend op het „belegerde" bewind van generaal Lon Nol te Phom Penh te verminderen. Maar het voornaamste doelwit van de inzet der Amerikanen in Cambodja is de bedreiging waaraan deze in Zuid- Vietnam, alsook het „Vietnamiserings- programma" bloot staan, weg te nemen. Deze bedreiging werd en wordt gele verd door de communistische aanwezig heid in Cambodja. Toen men hem vroeg of hij van oor deel was dat Cambodja op het punt staat in elkaar te zakken zei de minis ter, dat hij hierover geen voorspellin gen wilde doen, maar dat hij wel ge loofde dat de Noordvietnamese strijd krachten, vooropgesteld als zij al hun kracht konden richten tegen Cambodja, er vermoedelijk wel in zouden slagen het Cambodjaanse leger te verslaan. De minister wilde niet zeggen of de Amerikaanse bevelhebbers van tevoren verlof van president Nixon hebben ge kregen om het offensief in Cambodja uit te breiden als zij dit in verband met de militaire toestand nodig achten. Hij wilde ook niet ingaan op de vraag of hij voorstander is van een hervatting van bombardementen op Noord-Viet nam op grote schaal of van luchtaan vallen op de infiltratieroutes vlak ten noorden van de gedemilitariseerde zone. iCTIE Vier Amerikaanse senatoren hebben zaterdag op een persconferentie in Was hington bekendgemaakt dat zij bin nenkort een stemming in de Senaat zul len forceren met het doel alle gelden voor de oorlog in Vietnam te blokkeren. Het comité voor de mobilisatie van studenten om een eind te maken aan de oorlog in Vietnam 'heeft in Washington aangekond'gd, dat in alle Amerikaanse staten eet serie betogingen zal worden georg;)ii^\;rd. Het' Comité voorspelt dat alle umversiteiteri zullen worden ge sloten". De internationaal vermaarde Ame rikaanse kinderarts dr. Benjamin Spock, een militante pacifist van het eerste uur. is zondag vóór het Witte Huis gearresteerd, terwijl hij deelnam aan een godsdienstige plechtigheid in de open lucht, georganiseerd bij wijze van protest tegen de interventie van de V.S. in Cambodja. Met dr. Spock werden een honderd tal andere betogers onder wie voor aanstaande Amerikaanse geestelijken gearresteerd op de beschuldigingdat zij geweigerd hadden gehoor te ge ven aan het bevel van politieagenten, door te lopen. Deze agenten hadden tot taak het Witte Huis te bewaken. Na betaling van een boete van 25 dollar werd dr. Spock vrijgelaten. De andere betogers gaven er de voorkeur aan, de nacht op het politiebureau door te brengen. Zij zullen vandaag voor een rechtbank in Washington verschijnen. iiaiiiiiiiiiiiiiiiiitaiiiiiiiaiiaMiiiiMiiaiaiiiiiiHanaiiiMiiiiHMiiHHiiimBiiiiiHiaaiMiiaiiiHMiiBiiiiiiiHiiaRiiiBiiiaiNaiHiiiaaNiHaiiitaMiiaaiiiiiMBMtNMi WILLEMSTAD Van de 63 inzit tenden van een DC-9 worden 21 pas sagiers vermist, nadat het toestel zater dagmiddag in de Caiaïbische Zee een noodlanding had gemaakt. Naar het eiland St. Kruis werden de 41 overlevenden gebracht. De meesten zijn Amerikanen, die voor vakantie op weg waren naar St. Maarten. De passa- gicre Myrtcl Been heeft een Neder lands paspoort. Het ongeluk gebeurde met een ge huurd vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Overseas Na tional Airways (ONA) dat gehuurd was door de Antilliaanse Luchtvaart Maat schappij (ALM). Het uit drie leden bestaande cabine personeel van de ALM had Nederlandse paspoorten: Wilfred Spencer. Tobias Coreiro en Margaret Abraham. De laat ste verloor het leven. De drie Ameri kaanse leden van de cockpitbemanning van ONA werden g^red. De DC-9 was in New York opgeste gen. Het toestel kon wegens slecht weel niet landen op St. Maarten. Toen de ge zagvoerder naar St. Kruis wilde uitwij ken, bleek hij voor deze vlucht niet voldoende brandstof te hebben. Er bleef toen geen andere mogelijk heid over dan een wanhopige poging tot landen op de woeste zee. Men zie verder elders in deze edi tie. HOOGEVEEN In de nacht van za terdag op zondag is, kort na midder nacht. uit een rijdende auto met een jachtgeweer een schot gelost op het bu reau van de wachtcommandant in het politiebureau aan de Hoofdstraat in Hoogeveen. De wachtcommandant, hoofdagent J. Duinkerken, had juist zijn bureau verlaten om te assisteren bij het verhoren van een gearresteerde automobilist, die onder invloed was en bij wie de bloedproef zou worden ge nomen. Had de wachtcommandant op zijn plaats gezeten, dan zou hij waarschijn lijk dodelijk getroffen zijn. Men hoor de plotseling een harde knal, een ruit was gesneuveld en de hagelkorrels rol den over de vloer, terwijl men een auto snel hoorde wegrijden. De< dader is nog niet opgespoord. De politie legt geen verband tussen dit schot en de aanwezige arrestant. DEN HAAG De verklaring van premier De Jong, dat de Nederlandse regering „begrip" heeft voor de Ameri kaanse interventie in Cambodja, heeft scherpe reacties uitgelokt van PvdA, D'66, de Politieke Partij Radicalen (PPR) en de PSP Drs. Den Uyl. fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, heeft in middels de regering schriftelijke vra gen gesteld over haar "standpunt ten op zichte van de verklaring van Nixon. Drs. Den Uyl veroordeelde op een 1- mei viering in Den Haag de Ameri kaanse invasie in Cambodja heftig. Volgens hem, zou Nederland onmiddel lijk verontrusting kenbaar hebben moe ten maken. „Het middel dat de Ameri kanen in Zuidoost-Azië toepassen, is er ger dan de dreiging van het communis me", meende drs. Den Uyl. Het hoofdbestuur van D'66 is van oordeel, dat van de Nederlandse reg<^ ring op zijn minst verwacht had kun nen worden da*, zij van haar kritische bezorgdheid had blijk gegeven. Volgens D'66, heeft president Nixon door zijn beslissing een gevaarlijke uitbreiding aan het conflict in Indo-China gegeven. Het hoofdbestuur van de PPR zegt in een verklaring, dat weer is gebleken, dat de Nederlandse regering liever de slippendrager is van de Amerikaanse politiek, dan dat zij uit een eigen visie en een eigen beleid de Amerikaanse po litiek beoordeelt en zonodig veroordeelt. Het partijbestuur van de PSP noemt het een schande, dat de regering zich opnieuw genoodzaakt ziel de Ameri kaanse politiek in Zuidoost-Azië in een speciale verklaring te verdedigen. ..Een volk dat voor tirannen zwicht zal meer dan lijf en goed verliezen. dan dooft het lichtDeze woorden sieren de muur aan het Wetering- j circuit in Amsterdam, die de nagedachtenis aan de in 1966 overleden j Hendrik Mattheus van Randwijk, de oprichter van het illegale blad ,,Vrij j Nederland"levendig moeten houden. Sinds zaterdag heet het oostelijk gedeelte van het Weteringcircuit officieel H. M. van Randwijk-plantsoen iiliHaiiiiiiiBHiiiHiHimfiiiiiiiiiiHiiiaiiiiiiiaifaifiMiiiiiiitiaHHiiaiiiiaiiiiaiaMHimiHiiiiimiiiiiiMMi1 Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben gisteren namens de Koningin en prins Bern- hard een krans gelegd aan de voet van het witte herdenkingskruis op de Canadese erebegraafplaats in Groesbeek. Ruim twaalfduizend mensen waren van deze plechtig heid getuige. In totaal werden er vijftien kransen gelegd. Acht laag- vliegende Canadese vliegtuigen brachten een eregroet. VEGHEL Een plotseling uitslaande brand heeft vannacht in de Oostbra bantse gemeente Veghel twee gezinnen dakloos gemaakt. De brand ontstond omstreeks kwart over één in een van twee, onder een kap gebouwde, oude huisjes aan de Blauwe Kei. De woning van het gezin Oerlemans, dat zichzelf ternauwernood kon redden, brandde geheel uit. ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke showvan zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 2569. ATHENE De Franse journalist Jean Starakis is maandagochtend aan Franse diplomatieke autoriteiten over gedragen, zo deelde een Griekse rege ringswoordvoerder in Athene mee. De 29-jarige Stakaris werd op 12 april in Athene tot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld. Stakaris vertrok in de loop van de ochtend met een toestel van Air France laiiaaaaHaiiiiBiaaiBaiaiMHiaai laaBaaoaaaaaaaaaaaeaaat (Van onze weerkundige medewerker) De vooruitzichten voor bevrij dingsdag zijn goed. Tijdens zonni ge perioden zal de temperatuur in Gelderland nog iets hoger kunnen komen dan vandaag, namelijk tot een niveau van 20 tot 22 graden C. Hoewel een oceaanfront met be wolking en regen vorderingen maakt in de richting van het con tinent, verwachten we niet voor woensdag enig nadeel hiervan. De luchtdrukverdeling met hoge- drukgebieden van Rusland over Scandinavië tot Italië blijft ver trouwen inboezemen, terwijl een nieuw oceaanminimum ten z.w. van Ierland een zuidoostelijke koers inslaat. De huidige luchtdrukverdeling met blokkering van de oceaande pressies geeft bovendien hoop op gunstig zomerweer, op voorwaarde dat zij zich, evenals in 1947, over zes d zeven v:eken opnieuw voor doet. Weersverwachting van het K.N.M.I. van maandagavond tot dinsdagavond. Vry zonnig en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige zuidoosteiyke wind. Zacht weer. Morgen: Zon op: 05.04, onder 20.11 uur. Maan op: 04.28, onder 20.42 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1