Veenendaal moest op 5 mei nog vier dagen wachten op komst van bevrijdingsleger MAANDAG 4 Mti 19/0 BEVRIJDING VIJFENTWINTIG JAAR GELEDEN Na vijl' jaar onderdrukking niet hon ger en verdriet als voornaamste expo nenten ging 5 mei 1945 de geschiede nis in als datum met een magische klank. 25 jaar geleden. Kinderen van toen zijn de vrouwen en mannen van nu. Een nieuwe generatie kwam op, al leen bekend met wat er zich tussen 1940 en 1945 afspeelde uit overleve ring, geschiedenisboekjes, films en lec tuur. Veenendaal moest de feestvreugde op 5 mei 1945 na het bekend worden van de Duitse capitulatie echter nog wat in tomen. De Hollandse SS'ers hielden hun vingers nog aan de trekker van hun wapens, bang voor het eventuele lot dat hen wachtte. De ervaringen in de voor gaande vijf jaren hadden de bevolking geleerd, dat er weinig voor nodig was om ze van hun stuk te brengen. Op ver schillende plaatsen werd de door en thousiaste bewoners .uitgestoken drie kleur letterlijk van het huis geschoten. Toen het laatste verzet van de fana tieke SS'ers gebroken was en de geal lieerden met hun voor die dagen mo dern oorlogsmateriaal de bevrijding pas goed gestalte gaven barstte ook in Vee nendaal de feestvreugde in dubbele he vigheid los. Inmiddels was het echter 9 mei ge worden. De verbinding tussen Veenen- daal-Noord en Veenendaal-Zuid was weggevallen omdat de Duitsers het nog nodig vonden de Vaartbrug in de lucht te laten vliegen op het moment dat een aantal collega's op de brug de wacht hielden. Ze gingen tegelijk met de brug de lucht in. Vooral de jeugd liep weg met de be vrijders. Engelsen en Canadezen droe gen namelijk in hun ransels lekkernijen mee waarvan de jeugd in die dagen het bestaan niet of nauwelijks meer kende. Op „Prattenburg" waar verschillende legeronderdelen hun tenten hadden op geslagen en waar de militairen luierend onder de voorjaarszon de vermoeiende dagen van de gevechtshandelingen te boven kwamen, viel er altijd wel wat af, echt wittebrood, biscuit, chocolade of sigaretten voor pa of oudere broers. De ouderen waren dol enthousiast met de levensmiddelenpakketten, die vanuit de Scheepjeswolfabrieken wer den gedistribueerd in het kader van de in het zuiden des lands ontketende hul pactie „Zuid helpt Noord". In de eerste dagen na de bevrijding viel er altijd wel wat te beleven op straat. Op de Markt werden NSB-vlag- gen en foto's van Hitier verbrand. Ge regeld trokken de in overalls geklede leden van de Binnenlandse Strijdkrach ten door de straten om bewakingsdien sten te verrichten of om NSB'ers, land- wachters en SS'ers op te halen. Vooral deze taak sprak erg aan bij de BS'ers en de bevolking, die er in grote drom men achteraan trok als er weer een vangst werd binnengebracht. Waarnemend burgemeester de heer J. H. van Schuppen stelde samen met wij len de heer Wout van Schuppen de plaatselijke militaire commandant voor aan de samengestroomde bevolking.

De Vallei | 1970 | | pagina 4