Te Breda in mei 1940 zonder proces twee „deserteurs" gedood Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. dan scheert u zich elke dag bliksemsnel schoon. Mensen vochten voor hun leven in zee vol haaien Duits astroloog verdacht van minstens 4 moorden Vloerbedekking kopen volgens het boekje. Balamundi vloerbedekkingen Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! Nooit meer iets van gehoord... 42 Bo.sing kost 4 personen liet leven Uw volgende shaver (weer) een Philishave Zaak-sgt. Meijer staat niet alleen ONDERZOEK BEGONNEN Man die voor vrouw opkwam neergestoken m Bevrijding Dachau herdacht AR-radicalen voelen voor nieuwe partij NAAR ZIEKENHUIS DOOFPOT MERKWAARDIG deefleling Praktica super TL V De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat bliksemsnel schoon scheren pas kan met ronddraaiende mesjes. De Philishave 3 heeft liefst 3x6=18 vlijmscherpe mesjes van bikkelhard edelstaal. Genadeloos voor elk haartje, dun, dik, kort, lang. Met een vaart van 5000 toeren gaan ze onder het mes. De man die van scheren weet, scheert zich dus met een Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. NA NOODLANDING VLIEGTUIG Denemarken herdenkt bevrijding ONDERZOEK NAAR GEBRUIK DREGS IN GRONINGEN SCHATRIJK MAANDAG 4 M€l 1470 ADVERITEiWiM BREDA De krijgsgeschiedkundige afdeling van het ministerie van Defensie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar een tweede executie van Nederland se militairen tijdens de meidagen van 1940. Naar het Noord bra bantse dagblad De Stem zaterdagmorgen meldde, zijn op 12 mei 1940 in Breda twee Nederlandse militairen door of in opdracht van een Nederlandse beroepssergeant neergeschoten op verdenking van desertie. de heer Cruysen, die een grote laam had als verzetsman, de zaak bij de Ne derlandse autoriteiten. Er kwam een on derzoek van de Nederlandse mare chaussee, maar de betrokkenen hoorden daarvan nooit de uitslag. Wel heeft de marechaussee de wedu we Steenbeek gepolst of zij een actie overwoog. De vrouw, bevreesd dat het kleine militaire pensioen waarvan zij en haar twee kinderen moesten leven, zou worden ingehouden, verklaarde de zaak te zullen laten rusten. In de Bredase kring die bekend was met de wilde executie, bleef de kwestie echter leven. Toen enkele weken gele den het doodvonnis tegen sergeant Chr. Meijer weer in de openbaarheid kwam besloot de ambtenaar Govaerts niet langer te zwijgen: hij meldde de zaak opnieuw. Bij de duizenden militairen, die in de iwee eerste oorlogsdagen uit eigen be weging of in opdracht terugtrokken uit d'e Peelstelling bevonden zich de 31-ja rige soldaat H. Steenbeek uit Gouda en de twintigjarige soldaat D. van Winger den uit Zwijndrecht. Met tientallen an dere op drift geraakte Nederlandse mi litairen overnachtten de beide mannen in een schuur bij het politiebureau van Breda, waar zij in de vroege morgen van zondag 12 mei werden ontdekt door een nog onbekende beroepssergeant van de militaire politie. Deze maakte zich zo kwaad dat de bei de militairen burgerkleding droegen dat hij hen zonder vorm van enig onder zoek of proces op de binnenplaats van het politiebureau zelf neerschoot of door een soldaat liet neerschieten „ten einde een afschrikwekkend voorbeeld te stellen". De twintigjarige Van Wingerden was onmiddellijk dood; de 31-jarige Steen beek. een gehuwde timmerman, vader van twee kinderen, leefde na de fusil lade nog; de opgewonden politieser- geant wilde de ernstig gewonde soldaat een genadeschot geven, maar een poli tieman, gealarmeerd door de schoten, wist dat te voorkomen. De stervende soldaat werd naar een ziekenhuis ge bracht, waar hij ondanks operatief in grijpen korte tijd later overleed. De wilde schietpartij was na korte tijd in Breda bij een vrij groot aantal autoriteiten bekend: burgemeester B. W. Th. van Slobbe sprak openlijk van moord; de politieman P. J. Greve, die het afvuren van het genadeschot had weten te voorkomen en enkele burger ambtenaren onder wie de heren P. J. Cruysen en G. Govaerts, besloten op advies van de burgemeester de zaak tot na de oorlog te laten rusten. Onmiddellijk na de bevrijding meldde ADVERTENTIE AMSTERDAM Bij een steekpartij In de Amsterdamse binnenstad is de twintigjarige aannemer J. van der Kamp ernstig gewond. Hij liep met zijn vrouw te wandelen toen een groepje mannen passeerde. Een van hen gaf de vrouw een duw. Haar echtgenoot maakte zich daarover zo boos, dat een vechtpartij ontstond. Daarbij stak een van de mannen Van der K. met een mes in de borststreek Hij is een ziekenhuis opgenomen. Het groepje mannen ging er vandoor. Thans stelt het ministerie van defen sie een onderzoek in naar de rapporten, die van het naoorlogse onderzoek moe ten zijn opgemaakt. Merkwaardig is, dat deze rapporten ook onbekend zijn aan prof. dr. L. de Jong die in opdracht van de Nederlandse regering de ge schiedenis van Nederland in de Tweede Wereldoorlog schrijft en die daartoe van regeringswege toegang heeft tot alle archieven en documenten, die op deze periode betrekking hebben. ADVERTENTIE attracties in kaatsheuvel Ga d'er weer eens heen CUYK Vier mensen zijn gister nacht omgekomen bij een frontale bot sing tussen twee auto's op de weg van Grave naar Cuyk, onder Beers. Vier anderen werden ernstig gewond. Voor het leven van twee van lien wordt ge vreesd. De botsing ontstond toen een van de wagens bij een plotselinge uitwijkma noeuvre op de andere rijbaan kwam. De 32-jarige H. Ingenbleek uit Cuyk was op slag dood, evenals de heer (24) en mevrouw (23) Maas uit Zevenaar, die bij hem in de auto zaten. Mevrouw In- genbleek-Schrijver (28) werd levensge vaarlijk gewond. Van de vier inzittenden van de ande re auto (twee broers, die met twee zus ters zijn getrouwd) was de 34-jarige M. Verhagen uit Berghem, bij Oss, onmid dellijk dood. De drie anderen werden ernstig gewond. Een van hen is in le vensgevaar. HALFWEG Een auto met vier mensen is gisternacht onder Halfweg over de kop geslagen. Een van hen, de twintigjarige F. Thüring, uit Amster dam, is gistermiddag overleden. De auto reed vermoedelijk te hard. GELEEN De 34-jarige bouwvakar beider M. Kusters uit Geleen is in het Limburgse Schinnen verongelukt. Hij reed vermoedelijk te hard. Hij kwam met zijn auto tegen een boom terecht. RIDDERKERK De 36-jarige pomp bediende J. de Ruiter uit Ridderkerk is zaterdagavond verongelukt. Door onbe kende oorzaak was hij met de auto van zijn zaak over de kop geslagen. Hij overleed in een ziekenhuis. NEDERWEERT De 32-jarige kok F. Klep uit Nederweert is zaterdagnacht tussen Nederweert en Leveroij met zijn bromfiets gegrepen door een hem tege moetkomende personenauto die op de linker weghelft reed. Hij overleed ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. ADVERTENTIE Metaus Jena T 2,8/50 mm 3*^3 Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 Hilversum BREDA De thans 62-jarige ge pensioneerde brigadier van politie de heer J. A. M. van Alebeek uit Breda heeft het hele drama als 32-jarige agent van politie meegemaakt. Htf vertelt: „Het was een ongeveer 40- jarige sergeant-majoor, kort dik en enorm opgewonden. Hij liep op die zondagmorgen dreigend met een re volver te zwaaien en hij zette de twee soldaten tegen de muur. Hij gaf opdracht aan een sergeant om met een geweer de soldaten neer te schieten. Die sergeant wilde niet, maar de woedende sergeant-majoor dreigde hem met zijn revolver". „De twee soldaten waren versuft, maar toen na het eerste schot Steen- beek uit Gouda gewond op de grond viel, begon die jongen uit Zwijn drecht te huilen. Steenbeek riep om zijn vrouw. Ik ben toen weggegaan, want ik kon het niet langer aan zien." „Een maand later heb ik er pro cesverbaal van moeten opmaken, maar daarvan heb ik nooit meer iets gehoord". „Die sergeant-majoor kwam. geloof ik, uit Tilburg, maar ik heb hem daarna nooit meer ontmoet. Hij brulde vlak voor de schietpartij, dat hij militair recht toepaste en dat hij een doodvonnis had uitgesproken, maar iedereen begreep dat hij dat natuurlijk niet kon doen. Hoofdin specteur Greve heeft toen nog we ten te voorkomen, dat hij Steenbeek het genadeschot gaf: was de hoofd inspecteur er maar eerder bjjge- weest. dan zou het beslist niet zo ver zijn gekomen". 02041 Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. DACHAU Gisteren zijn in het voormalige concentratiekamp van Da chau 4000 mensen bijeengekomen om, in de stromende regen, het feit te her denken dat het kamp, een van Duits- lands ergste, 25 jaar geleden was be vrijd. Onder de aanwezigen bevonden zich veel voormalige gevangenen. Op 29 april 1945 bereikten de Ameri kanen Dachau. De SS, die er de scepter zwaaide, was toen reeds gevlucht. Het duurde enige tijd voordat men de ge vangenen kon gaan afvoeren. Zij wa ren te zwak om meteen te worden ver voerd. Bij de herdenking is het woord ge voerd door Egon Franke, de Westduitse minister voor Duits-binnenlandse be trekkingen. „De misdaden te Dachau en elders begaan kunnen nooit meer uit onze herinnering worden weggevaagd", zei hij. „Wettelijk gesproken lag de schuld misschien bij weinigen, maar niemand kan die schuld van een van ons wegnemen. De schande zal altijd aan ons blijven kleven". Na de toespraak van minister Franke defileerde de menigte zwijgend langs het buiten staande monument DEN HAAG Een werkgroep van de anti-revolutionaire radicalen spreekt zich uit voor de vorming van een radi cale partij, mits deze partij uitgaat van een duidelijk program. Deze partij mag zich niet baseren op bestaande structu ren. De AR-radicalen hechten grote waar de aan een denkgemeenschap van christenen, waartoe een confessionele partij de mogelijkheid biedt. Zij menen, dat voor een dergelijke partij wereld vrede en ontwikkelingshulp de belang rijkste vraagstukken moeten zijn. Volgens de radicalen doet de ARP veel te weinig aan politiek op langere termijn en ligt het accent ten onrechte op de actuele politiek. Dit laatste zou meer aan de Kamerfracties moeten worden overgelaten, aldus het rapport van de werkgroep. stt F n ?n *.tfnv i i (Vervolg van pagina 1) De voor de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij vliegende DC-9 brak in stukken, toen zij zaterdagmiddag omstreeks vier uur in de Caraïbische Zee neerkwam op circa dertig kilometer ten noordoosten van het eiland St. Kruis. ADVERTENTIE Een in de buurt vliegend toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Pan American hoorde de noodseinen van de gezagvoerder. Nadat het de DC-9 had zien landen, vloog het er overheen en gaf de juiste positie door aan de kustwacht. Een vliegtuig en vijf helikopters van kustwacht en marine werden voor het reddingswerk ingezet. Een van de heli kopters wierp drie reddingsvlotten in zee en meldde, dat het dertig tot veertig mensen had gezien. De geredden werden door helikopters naar St. Kruis gebracht. De bevolking van het eiland gaf direct gehoor aan het verzoek om bloed en kleding voor de overlevenden. De invallende duisternis bemoeilijkte daarna de voortzetting van het red dingswerk. Men vreesde toen voor het behoud van de nog vermiste passagiers, ook omdat in dit deel van de Caraïbische Zee veel haaien voorkomen. Er zaten 53 Amerikanen, twee Canadese en twee Zwitserse passagiers in het toestel. Ook drie koopvaardijschepen, die op afstan den van ruim 150 km voeren, haastten zich naar de opgegeven positie. De gezagvoerder van de DC-9 had de noodlanding zo goed mogelijk voorbe reid. Hij had, volgens een verklaring van de 52-jarige Amerikaanse passagier Roger Schmidt, „vier maal om St. Maarten gecirkeld, maar kon er door het slechte zicht niet landen". Toen het duidelijk werd, dat de uit- wijkpoging naar St. Kruis zou misluk ken, kreeg ieder opdracht een zwemvest aan te doen. Met een Friendship van de A.L.M. is een Antilliaanse voorlopige commissie van onderzoek naar St. Kruis gegaan. Zij bestaat uit overste Pauli van de Marineluchtvaartdienst, de heren J Claassen, waarnemend directeur van het departement van Luchtvaart en V. Mans, vliegtechnisch inspecteur van dit departement, en gezagvoerder S. van der Werf van de ALM. KOPENHAGEN Vandaag 4 mei fa bevrijdingsdag in Denemarken. Deze avond zullen er in het hele land miljoenen kaarsen worden ontstoken ter herinnering aan de mensen dia Denemarken als gevolg van de Duitse bezetting heeft verloren, maar ook ter herinnering aan de glorieuze dag van de vrijheid, nu 25 jaar geleden. Denemarken is door de Britten, de Amerikanen en de Sovjets bevrijd. De Britse generaal die toen de groe pen aanvoerde welke het eerst Ko penhagen binnentrokken generaal- majoor Richard Henry Dewing, b.d. zal maandag op het koninklijk paleis Amaliënborg door koning Frederik IX worden ontvangen. Dezelfde eer ondergaat generaal K. Ja- koesef van het Rode Leger, wiens troepen het eiland Bornholm hadden bevrijd. ADVERTENTIE BONN Arwed lmiela (40) „de Blauwbaard van Fehmarn", heeft op zijn minst vier vrouwen vermoord. Tien dagen geleden werden op het jachtter rein van de Hamburgse astroloog twee vrouwenlijken ontdekt. Intussen heeft de politie kleren, sieraden en brieven van nog twee verdwenen vrouwen ge vonden. De recherche speurt bovendien naar DEN HAAG Het Sociologisch In stituut van Groningen is steekproefge- wijs begonnen met een onderzoek naar het gebruik van drugs onder de bevol king. Staatssecretaris Kruisinga (sociale za ken en volksgezondheid) heeft hiervoor opdracht gegeven. Men wil nagaan of het gebruik of misbruik varieert afhankelijk van spe cifieke bevolkingsgroepen als leeftijds groepen, stad of platteland, mannen of vrouwen of dat er misschien verschil len zijn in de beroepsgroepen of in de verschillende godsdienstige richtingen de lotgevallen van nog zes andere ver miste vrouwen, die misschien met lmie la in contact hebben gestaan. Vandaag zal de officier van Justitie lmiela of ficieel onder verdenking van viervou dige moord stellen. De politie kreeg argwaan toen bleek dat lmiela had geprobeerd met behulp van valse handtekeningen honderdvijf tigduizend mark van een intussen ver dwenen vriendin, Ilse Evels, op zijn ei gen bankrekening te krijgen. Zij groef later in een kuil twee vrou wenlijken op. Vermoedelijk zijn het de schatrijke weduwe Evels (47) haar dochter Urte (19). De 24-jarige Ulrike Roland, met wie lmiela samenwoonde, bleek bij haar verhoor een japon en sieraden te dra gen, die afkomstig zijn van een vrou welijke antiquair uit Frankfort, Anne- liese Schroder (49). Deze vrouw en haar moeder Annemarie Kieferle (68) bei den waren schatrijk verdwenen ver leden jaar, niet lang na een vakantie verblijf in Imiela's bungalow op Fehm arn. In Niedermarsberg (Sauerland) spitte de politie de tuin om van een villa waarin de astroloog tot voor kort had gewoond. Uit de grond kwamen kleren, brieven en notitieboekjes van vrouwen te voorschijn. lmiela gaf zich uit voor „psycholo gisch adviseur" en astroloog en klopte goedgelovige vrouwen veel geld uit de zak. Hij heeft twee echtscheidingen achter de rug en de knappe, intellec tueel uitziende jongeman stond overal bekend als een Don Juan. ADVERTENTIE Ja, waarom zou u 't uzelf moeilijk maken door winkel-inwinkel-ud te rennen als je thuis op je gemak de juiste vloerbedekking kunt uitkiezen met de gratis Balamundi Omnibus. In dat handige boek vindt u alles wat er zo'n beetje aan woonplezier te koop is.Van stoei-proof Balatred vinyl tot lepfgraag Mundiana tapijt. Uitgekiend gerangschikt, kleur bij kleur. En reuze schappelijk geprijsd. Weet u tenminste waarover u praat als u straks voor de Grote Beslissing staat. Dus handel één keertje gewoon volgens het boekje en vul even de bon in. Voor't gemak. Stuur ons maar zo'n gratis kijkboekJe weet nooit waar het goed voor is Naam; Adres; - Plaats: Uitknippen Opsturen, (maar alsjeblieft geen postzegel plakken) naar: Balamundi Nederland N.V.Huizen Nh. Antwoordnummer 21

De Vallei | 1970 | | pagina 7