Gemeenten meer betrokken bij woningbouwbeleid Omzien was tevens bezinning op onzekere toekomst De rails die naar de dood leidden Beschuit met aardbeien. 3 Meer debielen in Maastricht dan in rest van land Officiële herdenking was zeer veelzeggend Gemeentebesturen moeten meer gaan samenwerken Rolling Stones naar ons land SPAAR- PLANNEN A Nieuw congres van D "66 nu in Haarlem 0 Velen namen aan stille tochten deel Venkcuh koek NEDERLAND HERDACHT Dodelijk schot op Duitser 25 JAAR BEVRIJDING MINISTER SCHUT PROBEERT HET EENS ANDERS voor 120 winnaars mals en geurig met boter... mmm! gewone ZZZ gemengde verzekering Boeiend boek over geruchtmakende zaak-Meijer samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max 10 woorden). naam:., straat:, plaats:. Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! AGGLOMERATIES HUURSUBSIDIES GESTOOFDE GEPANEERDE WIJTINGROLLETJES AANKLACHT KLEMMENDE VRAAG WESTERBORK PLECHTIGHEDEN WOENSDAG 6 MEI 1970 ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) is bezig zijn woningbouwbeleid op een belangrijk punt duidelijk om te buigen hij wil zo spoedig mogelijk af van het systeem, dat op zijn ministerie in Den Haag vrij willekeurig per provincie uitgemaakt wordt hoeveel woningen de gemeenten in het jaar na de toewijzing in aanbouw kunnen nemen. De mi nister is van mening, dat de gemeenten dit nu in veel sterkere mate zélf moeten gaan uitmaken, bij voorkeur in overleg met naburige gemeenten. Zij moeten er uiteraard geen slag naar slaan, maar hun woningbouwprogramma baseren op de uitkomsten van onderzoekingen naar de woningbehoeften. Ir. Schut is erg benieuwd in hoeverre de gemeentebesturen van deze mogelijkheid waar om ze jarenlang geroepen hebben gebruik zullen maken. LONDEN De beroemde Engelse popgroep Rolling Stones komt naar Ne derland. De Stones beginnen op 30 augustus in het Zweedse Malmö aan een tournee, die hen langs 18 Europese steden zal voeren, ao heeft een woordvoerder voor de groep bekendgemaakt. Op hun rondreis, die is georganiseerd door theater agenten in Denemarken en in New York, zullen de Stones optreden in Scandinavië, West-Duitsland, Frank rijk, Oostenrijk, Italië en Nederland. ADVERTENTIE BIJ Da Waordye aft* rentebaten phie koert winsten aan de verzekerden, minue Vi*h voor onze bemoeiingen. BI) Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven eveneen». Bij een gemiddelde marktrente ven 8*/», of een gemiddeld dividend plua koersstijging ven op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bt) Stad Rot terdam Leven als bq de Weerdye, een afgesloten spaarplan In een onge ëvenaarde mogelijkheid van f80.000.- na 30 Jaar tot ff 115.000.-: stijging ISOVt. Verkoop uitsluitend vla aeeurantte- Assurantieconcem Stad Rotterdam anno1720 Een duidelijk voorbeeld van de nieu we aanpak van het ministerie biedt de Haagse agglomeratie. Vorig najaar heeft ir. Schut de gemeentebesturen in deze agglomeratie laten weten, dat zij er het beste aan doen samen met een uitgewerkt meerjarenplan voor de wo ningbouw bij hem te komen. „Ik verze ker u, dat ik zoveel mogelijk aan uw wensen tegemoet zal komen," zei de mi nister. In de afgelopen maanden zijn de ge meentebesturen van deze agglomeratie inderdaad met elkaar aan tafel gaan zitten; zij hebben mét hun ambtenaren een gemeenschappelijk woningbouw plan voor de jaren 1970 tot en met 1972 opgesteld en dit naar het ministerie ge zonden; in een minimum van tijd gaf de bewindsman zijn fiat: maximaal 10.000 woningwetwoningen, 13.000 ge subsidieerde particuliere (premie-) wo ningen en 4.500 of meer vrije-sectorwo- ningen. De woningbehoefte in de Haagse ag glomeratie is uitzonderlijk groot (alleen Den Haag zelf heeft al 16.000 woning zoekenden) maar dat houdt niet in, dat de minister voor Den Haag een uitzon dering gemaakt heeft; hij wil dit sy steem voor het héle land gaan doorvoe ren, zó zou de procedure kunnen wor den: besturen van centrum-gemeenten gaan met die van omliggende, kleinere of grotere, gemeenten samen aan tafel zitten, ramen de woningbehoefte in de komende twee a drie jaar én de bouwo- gelijkheden, laten een gemeenschappe lijk bouwprogramma uitwerken en zen den dit naar het provinciaal bestuur en het ministerie van volkshuisvesting. Het ministerie krijgt zo meer een in dien nodig corrigerende functie (als de zaak uit de hand zou lopen). Deze nieuwe aanpak heeft tal van gunstige effecten: De gemeenten hoeven zich op dit gebied niet meer zo door „Den Haag" betutteld te voelen, omdat de minister graag in de eerste plaats op hun bouw programma afgaat als hij zijn toewij zingen doet; De besturen van gemeenten wor den zo genoodzaakt om mét die van buurgemeenten een meerjarenprogram ma op te stellen, wat de duidelijkheid van het gemeentelijk bouwbeleid ten goede komt én een eind maakt aan de in vele gemeentehuizen nog bestaande illusie, dat elke gemeente op eigen houtje een program kan opstellen zon der er rekening mee te houden, dat het de woningzoekenden in de meeste ge vallen om het even is of zy in de cen trumgemeente dan wel in een randge meente huisvesting kunnen krijgen; De minister kan zijn bouwpro gramma opstellen aan de hand van meerjarenprogramma's van agglomera ties (bouwdistricten) De minister kan in het jaarlijkse begrotingsdebat in de ministerraad (ju ni-juli) veel duidelijker en stringenter zijn desiderata naar voren brengen en, als hij dat nodig vindt, een groter part van de rijksbegroting vragen; hij be schikt nu immers over een uitgewerkt meerjarenprogram van de bouwdistric ten, waardoor hij ook politiek veel ster ker staat; Alle betrokkenen (o.a. de bouwnij verheid - woningfabrieken bijv. krijgen een goed overzicht van behoef ten een mogelijkheden voor de komen de jaren. Minister Schut is van mening, dat er per agglomeratie (evt. per provincie) goede woningbehoefte-onderzoeken moeten plaatsvinden zodat men goed Indrukwekkend waren de rouwstoeten en realistisch de toespraken, waarmee Nederland maandag zijn oorlogsdoden herdacht. Maar het was niet alleen een herdenking, ook een bezinning op een even nabije als ongewisse toekomst. Zeer realistisch, was prins Bernhard tijdens de nationale herdenking in de Haagse Ridderzaal. „Wij keren tot ons zelf in. Uit die inkeer moge dan over blijven de bereidheid tot dragen en ver dragen, tot geven en vergeven, die het mogelyk maakt om samen te leven en om samen te leven zei de Prins ondermeer. En hij besloot: „Wij herdenken hier vandaag de bevrijding, die het einde betekende van een verschrikkelijke strijd, die gestreden werd voor het be houd van de democratie en die ver schrikkelijke offers heeft gekost. God geve dat ons volk, oud en jong de de mocratische idealen, waarvoor toen ge vochten werd, altijd trouw zal blijven". De Prins sprak over de „ongeborenen van toen", die de oorlog niet hebben meegemaakt, die constateren dat het vandaag in zoveel delen van de wereld net zo gebeurt, en die zich afvragen of de ouderen „op de puinhopen meer ge bouwd hebben dan bankpaleizen en luchtkastelen". „Het is maar een klein gedeelte van deze generaties, dat onzekerheid, pro test en verzet onder woorden weet te brengen. En van klachten en beschuldi gingen is een deel ongerechtvaardigd. Het is een nog kleiner deel dat tot on democratische en onaanvaardbare ac ties komt. Wie naar jonge mensen dur ven te luisteren, ontmoeten bewogen heid, werkelijkheidszin, vastberaden heid en ongeduld. Wij zouden ons te genover onze doden schuldig maken aan een onherstelbare fou'- als wij ons door de levenden verongelijkt zouden voelen. Want wij moeten samen verder: „for better of for worse" (in voorspoed en in nood)", aldus de Prins. Na afloop van deze plechtigheid de fileerden de Koningin, prins Bernhard, prins Beatrix, prins Claus, prinses Mar griet en de heer Van Vollenhoven In het Tweede-Kamergebouw langs de ge denktafel met de erelijst van de geval lenen. weet hoeveel én welke woningen er in de komende jaren gebouwd moeten worden. Op het ministerie aan de Haagse Van Alkemadelaan wordt met spanning afgewacht hoe de gemeentebesturen op deze nieuwe kansen zullen reage ren. Zij zullen duidelijk meer over de gemeentegrenzen heen, per regio, moeten gaan denken als zij met hun AMSTERDAM De 2l-jarige Duit ser K. H. Rosemann is zondagnacht bij een schietpartij op een aan de Lijn baansgracht in Amsterdam liggende woonboot doodgeschoten. De dader, een Tsjech Milan Fast, vluchtte. De verdachte wilde aan boord van het schip slapen, maar dit werd hem door de eigenaar, de 54-jarige M. B. Steran, geweigerd omdat hij dronken was. Tijdens de ruzie die toen ontstond, trok de Tsjech een pistool en begon te schieten. Het eerste schot richtte hij op het plafond, de volgende vermoede lijk vijf schoten op de heer Sterman, die in de linkerbovenarm werd getrof fen. De Duitser, die met nog vier mannen op de boot verbleef, kreeg een kogel in de hartstreek en moet op slag dood zijn geweest. De heer Sterman, die het slachtoffer met zijn auto naar het Wilhelmina Gasthuis overbracht, werd daar aan zijn arm geopereerd. Inmiddels is komen vast te staan, dat de voortvluchtige verdachte de 21-jari ge in Nobibor (Tsjecho-Slowakije) ge boren Milan Fajt is. De jongeman is statenloos en verblijft dikwijls in Ne derland. Hij bezit een Duits vreemde lingenpaspoort. desiderata komen. Zal dit overal luk ken? Een voorbeeld: voor Apeldoorn houdt dit in, dat de colleges van B. en W. van bijv. Apeldoorn, Brummen, Voorst, Epe en Heerde samen aan tafel gaan zitten, de woningbehoeften in fyun gemeenten voor de komende jaren "peilen en een gemeenschappelijk bouwprogramma opstellen. Een niet te verwaarlozen voordeel is dat bouwstromen veel efficiënter in agglomeratieverband gerealiseerd kun nen worden dan binnen één gemeente. Op het ministerie van Volkshuisves ting is onlangs de laatste hand gelegd aan een ontwerp-ministeriële beschik king waarin onder meer de regeling voor het toekennen van aanvullende in dividuele huursubsidies vervat. Nog in de loop van déze maand zal de beschik king gepubliceerd worden; het is de be doeling dat de datum van inwerkingtre ding 1 juli is. In het hele land wordt met grote be langstelling naar de exacte inhoud van de regeling van de individuele huursub sidies uitgekeken; in politieke kringen in Den Haag wordt aangenomen, dat de regeling niet veel zal afwijken van het advies dat de Raad voor de volkshuis vesting de minister op dit punt ver strekt heeft. Dit gezaghebbende li chaam ging er in zijn advies van uit, dat er voornamelijk voor de inkomens klassen tussen 6.000 en 15.000 be hoefte aan zo'n regeling bestaat. Uit een oogpunt van volkshuisvesting vindt de raad het niet onredelijk als een zes de a een bevende deel van het inkomen aan huur uitgegeven wordt. Verder stelt de raad, dat het een eenvoudige rege ling moet worden; uitgangspunt voor de vaststelling van de huurbijdragen zou het bruto-inkomen met vakantietoeslag en zonder kinderbijslag moeten worden. Globale schattingen wijzen erop, dat 50 a 60.000 Nederlanders voor zo'n huur- bijslag in aanmerking zouden kunnen komen; jaarlijks zou hiervoor 20 a 25 miljoen nodig zijn, wat in overeen stemming is met het bedrag dat de minister er op zijn begroting-1970 voor uitgetrokken heeft: voor een half jaar 10 miljoen. Deze nieuwe regeling wordt met spanning door parlement, gemeenten- besturen, woningbouwverenigingen en (natuurlijk allereerst) de betrokken huurders tegemoet gezien. Een al jaren bestaande wens kan in vervulling gaan. Een huurbelastingsregeling, die de minister eveneens per 1 juli had willen doen ingaan, kan dan om primair tech nische redenen nog geen doorgang vin den, maar de minister zal hierop nog in een later stadium zeker terugkomen. Het ministerie werkt ook aan de voorlichting ten behoeve van allen die betrokken zijn bij de komende huur verhoging per 1 juli a.s. Hierop zullen wij tegen die tijd uitvoerig ingaan. In het voormalige concentratie kamp te Westerbork is maan dagavond, in aanwezigheid van H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard het monument onthuld, dat de herinnering levend houdt aan de duizenden landgenoten, die vandaaruit naar Duitsland zijn ge transporteerd. We zien Koningin en Prins hier bij de spoorstaven een klein deel van het spoor, dat indertijd naar de dood voerde. ADVERTENTIE SiSi Sinas ADVERTENTIE bekertjes of driekantjes voor 99 Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Zaterdag houd! D'66 opnieuw een landelijk congres, nu in Haarlem, waar het prioriteitensche ma en de kandidaatstelling voor de Tweede-Kamerverkiezingen ter sprake zullen komen. Het is de bedoeling, dat dit Haarlem se congres de duidelijkheid brengt, die op het vorige congres (van 4 april) node gemist werd. Zoals gemeld, werd toen door mevrouw Wassen een motie inge diend, waarin vóór de raadsverkiezin gen een prioriteitenschema gevraagd werd. Naar aanleiding hiervan is een soort „tweede appèl" opgesteld, waarin een en ander vervat is (in het „eerste appèl" werd indertijd de oprichting van D'66 aangekondigd). Verwacht wordt, dat er weer hevig gediscussieerd zal worden omdat het, inmiddels opgestelde, tweede appèl in erg algemene termen gesteld is en ei genlijk g^en nieuwe elementen bevat. Het congres spreekt in dit verband ook over de interne democratie in de partij, waardoor allerlei organisatori sche zaken naar voren kunnen komen. Bestuur en leden willen het congres van zaterdag gebruiken „om eens flink te brainstormen" MAASTRICHT „Het aantal debiel functionerende kinderen in Maastricht bedraagt naar schatting ineer dan zes procent van 't aantal in de lagere school leeftijd. Dit is drie keer zo groot als het landelijk gemiddelde". Aldus in een zo juist verschenen rapport over de onderwijsvernieuwing en democratisering van het onderwijs in Maastricht, samengesteld door de werkgroep onderwijs van de KVP in Maastricht. Volgens gegevens van de schoolad viesdienst in Maastricht zijn er in Maastricht diverse scholen voor gewoon lager onderwijs in de arbeiderswijken, waar twintig procent van de leerlingen een i q behaalden, dat binnen de debili teit viel. Op deze scholen is het aantal zwak begaafde kinderen bijzonder groot. Het psychologisch instituut te Lim burg bevestigde deze cijfers, die in ver band staan met de historiche industriële ontwikkeling van Maastricht, een stad die in verhouding tot andere steden een ADVERTENTIE Wrijf 800 gram wljttngfllets zuinig met zout In. Rol ze met de velkant naar buiten op en schik ze in een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen. Bestrooi de rollen met paneermeel en stoof ze vervolgens gaar. Geef er aardappelpuree, sperziebonen of doperwtjes bijl Vraag recepten bij uw vishandelaar of bq het Prodoktectiep voor Vis en Visprodukten, Wassenearseweg 20, Oen Haag zeer groot aantal ongeschoolde arbei ders heeft. Ook in deze tijd zijn er in Maastricht veel te weinig hogere be roepsmogelijkheden, aldus het rapport. Het ontbreken van middelbaar en technisch beroepsonerwijs hangt hier mee samen. Van de historische situatie uit vindt een reeds generaties durende niveauverschraling plaats bij een groot deel van de Maastrichtse bevolking. Geschat wordt, aldus het rapport, dat 80 procent van het aantal debielen in feite niet in aanleg debiel zijn, malar schijn; debiel wegens opgroei in een laag sociaal milieu, wat met name geldt voor Maastricht, waar deze kinderen in het arbeidsproces niet mislukken we gens verminderde verstandelijke pres taties, maar wegens sociaal gebrekkig functioneren. Ook het aantal kinderen dat in de eerste klas van de lagere school dou bleert, ligt in Maastricht zeer hoog. Het bedraagt meer dan zeventien procent van het totaal aantal kinderen in de eerste klassen. Het landelijk ge middelde is vijftien procent. De school adviesdienst en het psychologisch insti tuut Limburg schatten het aantal kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden op een vierde deel van het aantal lagere schoolkinderen in Maastricht. Milieufactoren bleken de voornaamste oorzaak. Beide diensten wijzen op de sterk matriarchale opvoeding van het gemid delde arbeiderskind in Maastricht. De man als schakel met de buitenwereld speelt in de opvoeding een zeer geringe rol door zijn onzelfstandigheid als on geschoold arbeider. ROTTERDAM Het had een zéér vormelijke, zeer traditionele en weinig-zeg gende bijeenkomst kunnen worden, gistermorgen in de Sint Laurcnskerk van Rot terdam. Het Nationale Comité 25 Jaar Bevrijding had daar de officiële herden king georganiseerd en deze had gevuld kunnen worden met woorden uit „het gul den boek der historie". Dat was de weg van de minste weerstand geweest, want de regering en heel „officieel Nederland" waren aanwezig, zodat geoliede diplo matie gewenst leek. Dat is gisteren in de Sint Laurens- kerk niet gebeurd. Zowel de woorden van koningin Juliana, als de postume rede van de vorige week overleden prof. J. Presser en het indringende be toog van drs. Maria de Groot werden tot een belijdenis van eigen falen, van eigen onvermogen en van harde maat schappij-kritiek. Koningin Juliana zei: „Hoe moeten onze kinderen, ons nageslacht, leven in dit overvolle land, al gauw in deze overvolle wereld"? Maria de Groot zei: „Een zonnige dag is een goede aanvalsdag voor de strate gen en in vele gebieden van onze we reld schijnt vandaag de zon. Onderbroken door zeer strakke en korte zang, werd er door drie mensen gesproken over een wereld, die geen enkele zelfgenoegzaamheid oproept, ook al herdacht Nederland gisteren dat het een kwart eeruw geleden werd be vrijd. De stiefzoon van de overleden prof. Presser, dr. J. Bijlsma, las als eerste spreker de nagelaten woorden van prof. Presser op: „De schaduwen van vandaag doen denken aan een dal der schaduwen des doods." Aan het slot van zijn rede had prof. Presser een bemoe diging geplaatst: „Op welk kompas ons ook voortbewegend, wij moeten ons in het donkere dal pogen vrij te houden van ontmoediging, van ongeloof in de noodzaak, verder te gaan". De eerste zin van Maria de Groot was al meteen een aanklacht: „Voor mij is de bevrijding een weg. Dat was zo in 1945, toen de Canadese tanks door onze weg ploegden en dat is nog zo in 1970, nu de lijken gelost worden in de Me kong". En: „Als ijzeren krokodillentranen glippen overal de tanks, bommenwer pers en raketten uit ons gezichtsveld in de richting van de anderen. De regerin gen zijn diep geschokt over de moorden in Indonesië. Vietnam, Angola, Cam bodja en Griekenland, maar hun clichés zijn overeind gebleven". De toespraak van de Koningin begon T^ort voor de grootse herdenking van de, naar men tot voor kort aan nam, enige Nederlandse militair die in de oorlogsdagen van mei 1940 wegens vermeende desertie is gefusilleerd, ver scheen bij de N.V. Het Parool in Am sterdam van de hand van de inmiddels overleden schrijver J. F. A. Boer, een driehonderd pagina's dikke pocket „De zaak van sergeant Meijer". In dit boeiende werk is zeer gedetail leerd beschreven wie eigenlijk precies deze Johan Christiaan Meijer uit Die ren was. Zijn karakter een durfal met veel bravoure zijn omgeving, de sfeer waarin hij leefde, maar ook de mensen met wie hij te maken heeft ge had. Een knappe ontleding van mense lijke figuren, hun handelen, hun den ken. Het boek rekent af met de vele fa bels, die er sinds die noodlottige meida gen van 1940 in omloop zijn geweest en geeft, aan de hand van ontelbare ge sprekken met tijdgenoten van de ser geant, een helder beeld van een situa tie. waarin achteraf niet V verklaren en te rechtvaardigen beslissingen wer den genomen. „De zaak van sergeant Meijer" is een verdediging en een aanklacht tegelijk. Verdediging van een man, die door zijn impulsiviteit verleid wen iets te doen dat niet gerechtvaardigd kon worden in de ogen van zijn hoogste bevelhebber; een aanklacht tegen de houding en de figuur van een legerkorpscommandant, de generaal-majoor J. Harberts, die zo nodig wat mensen achter de hand moest hebben om „een afschrikwek kend voorbeeld te stellen", teneinde zijn eigen falen te kunnen camoufle ren. Afgezien van een zekere emotionele sfeer, die het overigens zeer objectief geschreven boek oproept, is het een werk, dat tot de beste oorlogsliteratuur kan worden gerekend en dat vermoede lijk nog een bestseller wordt. traditioneler. Als symbolisch hoofd van de staat sprak zij over wat in de afge lopen kwart eeuw was bereikt. Maar al spoedig werden ook haar woorden kri tisch: „De jongere generaties verwijten de oudere, dat zij weinig terecht hebben gebracht van de verwachtingen van hen, die wij gisteren herdachten en van die van de overlevenden. Minder dan ooit weten we waar we heengaan. Wei nigen zullen de zeventiger-jaren hebben verwelkomd als een periode van belof te". De Koningin verdiepte zich in het be grip vrijheid: „Hot is zo gemakkelijk iemand te volgen die sterker lijkt dan jezelf, je achter hem te verbergen. Vraagt dat er soms niet om zich door anderen te laten overheersen?" En: „Wie een ander zijn vrijheid af neemt, om zelf alle vrijheid te bezitten, is eigenlijk een rover. Laten we nooit vergeten dat 't tiranniseren ons mensen in het bloed zit en dat dit gebeurt ten koste van andermans bloed. Zonder jlraagzaamheid kunnen de twee be- Jpen vrijheid en vrede niet samen bestaan". Sprekend over de toekomst, vroeg de Koningin zich af: „Wat zullen onze kinderen gaan doen met de natuur, die te veel geweld is aangedaan, die ver vuild en beschadigd is? Zullen wij mensen meesters zijn van de techniek, of slaven ervan, of slachtoffers"? Met aan het slot de klemmende vraag: „Wij allen mogen ons weieens afvragen waar wij voor zouden willen leven en sterven". Talrijk en indrukwekkend waren maandag de zwijgende rouwstoeten naar fusilladeplaatsen, erebegraaf plaatsen en herdenkingsmonumenten. In Den Haag trokken zo'n achtduizend mensen (veel meer dan vorige jaren) naar de Waaldsdorpervlakte, de fusil ladeplaats aan de Parallelweg en naar de begraafplaats Westduin. Opvallend groot was de deelneming aan de tocht naar de Parallelweg, waar in het voorjaar van 1945 twaalf Hage naars door de nazi's werden doodge schoten. In het perscentrum Nieuws poort in Den Haag werden zij herdacht, die tijdens de bezetting het leven lieten voor de persvrijheid. Ongekend groot was ook de belang stelling voor de herdenking op de Greb- beberg, waar bijna 450 Nederlandse go- sneuvelden begraven liggen. Een van de kransen, die daar werden gelegd, was van de koningin en prins Bernhard. In het voormalige kamp Westerbork legden de Koningin en cl- Prins een boeket witte seringen bij het herinne ringsteken in het vroegere doorgangs kamp voor joden. Vierduizend voorma lige kampbewoners beleefder de gru wel in gedachten opnieuw. „Zij belaag den ons bij elke schrede, zodat wij over onze pleinen niet gaan konden. Ons ein de was nabij. Onze dagen waren ver vuld, ja, ons einde was gekomen" staat er op een van de sokkels. Op Texel werden de gesneuvelde Georgiërs herdacht, in Utrecht onder meer de gevallenen van de Spoorwegen, in Amersfoort de omgekomen Russi sche en geallieerde militairen, op de vliegbasis Soesterberg de gevallenen van de Koninklijke Luchtmacht, in Overveen honderden gesneuvelde ver zetslieden, in Bergen op Zoom de gedo de Canadezen en geallieerden. Er waren plechtigheden in Loenen, Overveen, Emmeloord, Apeldoorn (met een krans van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven). In Doorn zei ir. S. Wiesenthal: „Wij hebben voor de doden monumenten opgericht, maar in onszelf moet een gedenkteken een vlam voort brengen die overgeplant moet worden op de jeugd. Pas dan is de toekomst verzekerd". In Baarn lefeden prinses Beatrix en prins Claus in aanwezigheid v»n prinses Irene een krans.

De Vallei | 1970 | | pagina 11