allebei natuur lijk! Da jan biedt Egypte bestand aan Tsjech met vliegtuig naar Oostenrijk gevlucht ABN Spaarbiljet 197076 Algemene Bank Nederland Stoph eist ontvangst als regeringshoofd „Fotograferen in het weekend? In het donker zeker!" wat neemt u? f100.- groeit naar f155.- in vijf jaaren acht maanden het gezondste moederdag geschenk: een nieuwe fiets! Onenigheid over schietbevel Starfighter 120 Moeilijkheden in Iers kabinet Winterweer in Oost-Europa Universiteiten staken in gehele V.S. Duitsland mist nog 1.180.00(1 soldaten Brits minister bedreigd SALVO dat Is een samengestelde Interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1870/76 U bent welkom bij de Mevrouw Molotof overleden Grote winst Labour in Schotland Maak inl weekend géén fo(o%. U mocht er eens plezier in krijgen. WOENSDAG 6 MEI 1970 Protestmars Witte Huis na dood 4 studenten BONN Nabij Fritzlahr in Cen- traal-Duitsland is gisteren de 120ste starfighter van de Westduitse lucht macht neergestort. De vlieger is bij het ongeluk om het leven gekomen, zo heeft het Westduitse ministerie van Defensie meegedeeld. De piloot was de 58ste Westduitse Starfighterpiloot die in de negen jaar dat het Amerikaanse toestel bij de Duitse luchtmacht in gebruik is, bij een ongeluk om het leven is gekomen. ADVERTENTIE Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruitl Lekker! BONN Het Westduitse Rode Kruis zoekt 25 jaar na het eipde van de Tweede Wereldoorlog, nog steeds naar ongeveer 1.180.000 .militairen van het voormalige Duitse leger, 175.000 burger- gevangenen en 6.700 kinderen. De president van de organisatie, Wal ter Bargatzky, deelde maandag mee, dat de opsporingsdienst van het Rode Kruis sinds 1945 ten aanzien van 550.000 ver misten opheldering heeft weten te brengen. In de meeste gevallen moest worden vastgesteld dat de gezochte overleden is. DUBLIN In de Ierse republiek is hedenmorgen vroeg een politieke crisis ontstaan, doordat premier Jack Lynch twee ministers ontsloeg. Een derde minister nam daarop on middellijk zelf ontslag, terwijl de mi nister van Justitie gisteren ontslag ge nomen had. Vandaag zal een buitengewone bij eenkomst worden gehouden van de re geringspartij Fianna Fail om de toe stand te bespreken. Het heengaan van 4 van de 14 kabinetsleden in 24 uur bete kent dat de Fianna Fail wordt gecon fronteerd met de ernstigste interne moeilijkheden uit haar 44-jarige ge schiedenis. Bevoegde waarnemers ver wachten, dat de parlementaire oppositie onmiddellijk algemene verkiezingen zal eisen. Verwacht wordt echter, dat Lynch het vertrouwen van de gewone Fianna Fail kiezers en van 't partij-ap paraat volledig heeft behouden. WOLVERHAMPTON Een in de Engelse stad Wolverhampton verschij nende krant heeft een anoniem tele foontje gekregen met de mededeling dat er plannen bestaan om de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Mi chael Stewart, te ontvoeren. De ont voerders willen Stewart, als zij hem te pakken kunnen krijgen, uitwisselen te gen de treinrover Bruce Reynolds, die een gevangenisstraf van 25 jaar uitzit. bij schietpartij NEW YORK Verontwaardigd over de schietpartij op het terrein van de universiteit van Kent State (Ohio), waarbij vier studenten werden gedood, zijn studenten van universiteiten in de gehele Verenigde Staten nieuwe protesten, stakingen en demonstraties begonnen tegen het Amerikaanse optreden in Indo- China. Maandag werden vier mensen gedood en twaalf anderen gewond, toen leden van de nationale garde, die bevel hadden gekregen om het terrein van de uni versiteit van Kent State te ontruimen, het vuur openden op demonstranten, die protesteerden tegen de uitbreiding van de oorlog tot het gebied van Cambodja. Inmiddels hebben anti-oorlogsgroeperingen plannen bekendgemaakt voor een massabijeenkomst die zaterdag bij het Witte Huis in Washington gehouden zal worden. Het nieuwe „mobilisatiecomité voor stopzetting van de oorlog in Vietnam" liet weten, dat de bijeenkomst zo dicht mogelijk bij het Witte Huis gehouden zal worden. Inmiddels neemt het studentenverzet tegen de uitbreiding ven de oorlog in Indo- China en de „moord" op de vier studenten toe. Aan vele universiteiten, waaronder de universiteit van Columbia in New York en de universiteit van Chicago, hebben de studenten dinsdag gestaakt. In verschil lende universiteitsgebouwen, onder andere in St. Louis en Evanston, werden ver nielingen aangericht. De doden zijn de 20-jarige Jeffrey Miller uit Plainview (New York), de 19-jarige Allison Krause uit Pittsburgh (Pennsylvania), de 20-jarige Sandy Lee Scheuer uit Youngstown (Ohio) en Wil liam Scheinder, wiens leeftijd en woonplaats onbekend waren. Getuigen onder de studenten ver klaarden dat de gardisten de menigte met traangas uiteen hadden gedreven, maar dat de betogers de troepen met stenen hadden bestookt en met traan gasbussen, die zij terugwierpen. De leiding van de universiteit deelde mee dat het schieten plaatshad nadat de betogers waren verspreid. Sommige betogers waren om de universiteitsge bouwen getrokken en vonden daar gar disten en politie tegenover zich. Leiders van de nationale garde had den verklaard, dat een politiehelikopter de aanwezigheid van een sluipschutter op een dak van een der universiteitsge bouwen had gemeld, maar dit is door de politie ontkend. De commandant van de Nationale Garde, generaal Del Corso, die verklaarde dat geen der officieren opdracht tot het vuren op de betogers had gegeven, schatte dat tussen de 32 en 36 schoten waren gelost, voordat be vel tot staken van het schieten was ge geven. „Het is te betreuren, maar het was onvermijdelijk, dat enige personen gedood en een aantal anderen gewond werden", zo verklaarde hij. „Het was pure moord", zo zei een van de studenten, doelend op de 19-jarige Allison Krause die neergeschoten werd toen zij met een katje in haar armen bij een vredesbetoging van de studen ten stond te kijken. Volgens de studenten kwamen eerste schoten uit de richting van de Nationale Gardisten nadat dezen met traangas de stenen en flessen gooiende studenten niet terug hadden I.unnen drijven. Na een aantal salvo's „draaiden zij zich om en marcheerden weg". Volgens een generaal van de Nationa le Garde echter reageerden zijn man nen met slechts enkele salvo's, toen een sluipschutter een kogel op hen afvuur de. Het FBI, het ministerie van Justitie en het leger, onderzoeken nu waarom de Gardisten hun kogels in zulk een wijde cirkel afvuurden, als zij inder daad het vuur van slechts één sluip schutter beantwoordden. Onmiddellijk na dit incident, waarbij ook nog t waalf studenten gewond wer den, betuigde president Nixon zijn leed wezen met het gebeurde. In een door zijn perschef voorgelezen verklaring zei Nixon: „Dit behoort ons allen er eens te meer aan te herinneren dat als meningsverschil overgaat in geweld, dit om tragedie vraagt." Studentenleiders hebben voor deze week door het hele land rouwbetuigin gen voor de vier gedode studenten af gekondigd terwijl ook een aantal sta kingen en betogingen Is uitgeschreven. Bij de vaak ernstige rellen gisteren in heel Amerika, zijn alleen gewonden ge vallen. Generaal Cantenbury, opperbevelheb ber van de Nationale Garde in Ohio, zei gisteravond dat volgens hem de Natio nale Gardisten niet op de demonstran ten hadden mogen schieten. Volgens de generaal hadden zestien van de honderd Gardisten in totaal 35 kogels op de stu denten afgevuurd. BOEKAREST Tot in Roemenië stijgt het waterpeil in de rivieren en zijn tal van wegen onder water komen te staan als gevolg van zware regen- en sneeuwval. Het slechte weer kwam na een perio de van mild voorjaarsweer. Volgens Agerpress is sneeuw gevallen in de heuvels en bergen en in de zuide lijke en oostelijke delen van het Tran- sylvaanse plateau. Op de Omulktop ligt op het ogenblik zelfs een meter sneeuw. De Donau heeft zijn hoogste punt sinds 1840 bereikt ADVERTENTIE Wilt u eon fiets winnen Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsenhandelaar een deelname-biljet. HAIFA Mosje Dajan, de Israëli sche minister van Defensie, heeft Egypte „een onvoorwaardelijk en onbe perkt staakt-het-vuren" aangeboden. Dit aanbod kwam als een verrassing omdat de Israëlische regering herhaal delijk heeft verklaard, dat een bestand zinloos is. Dajan, die sprak op een bijeenkomst van studenten in Haifa, zei, dat zijn re gering bereid is het risico te nemen, dat Egypte zijn verdediging langs het Suez- kanaal reorganiseert en dat het nieuwe raketbases aanlegt. Bij geloofde naar hij zei, dat de Egyptenaren aan het Suez-Kanaal steeds agressiever zullen worden, nu Russische piloten de luchtverdediging in het Egyptische binnenland hebben overgenomen. Over de mogelijkheid, dat Israëliërs betrokken raken in luchtgevechten met Russische piloten zei Dajan: „Wij zul len een beleid uitwerken, dat ons in staat zal stellen contact met de Russen zoveel mogelijk te vermijden". De Russische premier, Kosygin, gaf maandag in een persconferentie in Moskou geen rechtstreeks antwoord op een vraag over de Russische piloten in Egypte. Gevraagd of hij de aanwezig heid van de piloten kon bevestigen of A Een studente grijpt naar haar hoofd bij het zien van het stoffelijk over schot van een medestudent, die tijdens een rel op de Universiteit van Kent door de Nationale Garde werd gedood. In totaal verloren vier studenten tij dens de rellen het leven. WENEN Een tweemotorig vliegtuig van de Tsjechoslowaakse uraniumfa- briek in Pribam bij Praag, is door een werknemer van de fabriek gedwon gen naar Oostenrijk te vliegen. De kaper is de 32-jarige inkoopleider Pa vel Verner. Naast de 30-jarige piloot Pavel Bidermann zat ook de chef van de kaper, de 47-jarige Miroslaf Roc- nak in het toestel. Volgens de kaper zelf was hij oorspronkelijk van plan naar West-Duitsland te gaan. Hij laat in Tsjecho-Slowakije zijn vrouw en twee dochters achter. Het toestel, van het type Morava-200, was tijdens een dienstvlucht op weg van Praag naar Oost-Slowakije. Volgens de laatste gegevens heeft de kaping zich als volgt voltrokken. Een kwartier na de start had Verner eerst zijn chef, die naast de piloot zat, een paar klappen met zijn schoen op het hoofd gegeven, om hem buiten ge vecht te stellen. Toen dat echter niet gelukte kwam het tot een handge meen. Verner dwong de piloot vervolgens met een mes in de aanslag om van koers te veranderen. Deze weigerde echter, waarop Verner toestak en de piloot in de onderarm trof. Deze koos toen eieren voor zijn geld en zette koers naar Oostenrijk. Om zeven uur land de het toestel op het vliegveld Hör- sching bij Linz. De piloot heeft veel bloed verloren en is met diepe steekwonden in het zie kenhuis van Linz opgertomen. De kaper zei tegenover verslaggevers, dat hij Oostenrijk als vluchtdoel had gekozen, omdat de grens naar West- Duitsland te streng wordt bewaakt. Zijn chef Rocknak zei dat hij naar zijn land wil terugkeren. tegenspreken, zei hij: „Wij hebben een overeenkomst met Egypte, volgens wel ke onze militaire adviseurs zich temid den van de Egyptische troepen bevin den, omdat deze vechten tegen de Is raëlische agressie". Tijdens een vuurgevecht in de Jor- daanvallei heeft een Israëlische pa trouille 21 Arabische guerrillastrijders gedood, aldus een Israëlische officier in Tel Aviv. De Israëliërs hadden de Arabieren achterhaald toen zij met sa- botagemateriaal in de buurt van de se- mi-militaire nederzetting Nachal Me- chola in de noordelijke Jordaanvallei, Israëlisch grondgebied wilden binnen dringen. Volgens de woordvoerder was het de grootste guerrillagroep, die ooit bij een dergelijke infiltratiepoging is gepakt. Aan Israëlische zijde zouden geen verliezen zijn geleden. De woord voerder herinnerde eraan dat ook in vorige jaren de Arabische infiltratiepo gingen toenamen in de perioden voor 11 mei, de nationale feestdag van Israël. ADVERTENT! BONN De Oostduits* premier Willi Stoph heeft in een brief die hij heeft gezonden aan de Westduitse kanselier Willy Brandt, de verzekering geëist, dat hij zal worden ontvangen als premier van een soeveseine staat, als de twee regeringsleiders op 21 mei in Kassei bijeenkomen. De eis kwam in een in scherpe be woordingen gestelde brief van Stoph aan Brandt, die in Bonn werd afgege ven door een Oostduitse diplomatieke koerier. Volgens een Westduitse verklaring, maakte Stoph ernstige bezwaren tegen een aanklacht, die tegen hem was inge diend en tegen het feit, dat die aan klacht door de Westduitse gerechtelijke autoriteiten in behandeling was geno men. Dit sloeg op de aanklacht tegen Stoph, die werd ingediend door Ger hard Frey, de hoofdiredacteur van het extreem rechtse weekblad „Deutsche National Zeitung". Frey heeft Stoph er van beschuldigd, verantwoordelijk te zijn voor de dood van Oostduitse vluchtelingen die tijdens hun pogingen om naar het westen te vluchten in de afgelopen jaren zijn neergeschoten. Frey wil dat Stoph hier voor terecht staat als hij in West-Duits land komt. (De Westduitse regering heeft verklaard, dat het onderzoek niet voortgezet zal worden, omdat het de in- terduitse topbeeprekingen in gevaar zou brengen). Stoph verwijt West-Duitsland ook, MOSKOU Polina Zjemtsjoegina Mo lotof, de vrouw van een van de sterkste aanhangers van Stalin, is op 82-jarige leeftijd in Moskou gestorven. Zij leed al geruime tijd aan kanker. dat het Oost-Duitsland heeft belet, vol waardig lid te worden van de Europese Economische Commissie van de VN en van de wereldgezondheidsorganisatie. In de Westduitse regeringsverklaring wordt gezegd, dat Brandt de brief van Stoph zal beantwoorden. Opgemerkt wordt, dat Brandt in Erfurt er geen twijfel over heeft laten bestaan, dat alles gedaan zal worden om ervoor t* zorgen, dat de besprekingen te Kastel voor Oost -Du ttsl and niets discrimine rend zijn. LONDEN De Labour Party heeft dinsdag grote stemmenwinsten geboekt bij plaatselijke verkiezingen. In Schot land herkreeg Labour de meerderheid in Glasgow, de tweede stad van Groot- Brittannië. In geheel Schotland ver overde Labour 33 nieuwe zetels in ge meenteraden. De conservatieven kregen maar zeven nieuwe zetels. In Engeland en Wales won Labour 40 zetels. ADVERTENTIE Bent u ook zo iemand die alleen in de vakantie foto's maakt? En dan nog alleen vóór zonsondergang. Zo is dat, roept u enthousiast, kijk maar. En daar zijn ze weer. De zonover goten vakantiekiekjes. Aardig hoor. Maar als uw kinderen later naar „vroeger" informeren, krijgen ze wel 'n erg eenzijdig beeld van hun verleden. Altijd vakantie. En altijd overdag. Zo'n moeite is het toch niet om ook in uw mini-vakantietje uw camera paraat te houden. Of wilde u soms tegenwerpen dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Zorg het hele jaar voor een schietklare camera. Kompleet met filmpje. Kompleet met flits. Trekt u nu niet meteen een afwijzend gezicht. Uw gezin heeft recht op een fotografisch nachtleven. Waarbij nog komt: flitsen is heus geen heksentoer. Ieder fototoestel kan het. Te inspannend? Kom kom, er staat heel wat tegenover. Want voortaan legt u alle mooie en malle gebeurtenissen van het hele jaar voor eeuwig vast. Overdag en 's avonds. Buiten en thuis. Zorg dus het hele weekend voor 'n geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken.

De Vallei | 1970 | | pagina 15