Veenendaals dagblad Buiten DRQSTE union Politie bestormde bezet pand Amsterdam viert 5 mei met chaos en vernielingen lekker lui bw Treffer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kind verdronk bij poging zijn broertje te redden Twee dodelijke ongelukken bij festiviteiten Moederdagtaarten Maison KRAMER KOSTUUMS wat een makkelijke verf Nixon: duuf zes tot acht weken OE THANT ROEPT OP TOT OVERLEG Auto te water: bestuurder verdronken Fietsende jongen onder trein Grote stakingen in Italië ,ct£b^a£ Klankbord van preekstoel besmeurd T BLÏJET MOOI Lente-vaantjes SAIGON - Amerikaanse troepen zijn vanochtend een nieuwe actie in Cambodja begonnen, zo heeft het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon bekendgemaakt. Aan dit nieuwe front - het vierde sinds Amerika officieel Cambodja is binnengetrokken - rukt een brigade op tegen schuilplaatsen van guerrillastrijders op 30 km ten noord westen van Tav Ninb. Deze Amerikaanse opmars geschiedt ten noorden van de zogenoemde „papagaaienbek'% waar al enige tijd Zuidvietnamese troepen met Amerikaanse „adviseurs" opereren. Deze operatie zou overigens inmiddels zijn Voltooid. De toestand in Cambodja is zeer zorgelijk. De hoofd stad Phnom Penh is door de Viet-Cong ernstig bedreigd. Volgens in Phnom Penh ontvangen berichten zijn aan de Mekong op veertig km ten zuidoosten van deze stad twee bataljons Cambodjaanse regeringstroepen in fel gevecht gewikkeld met een strijdmacht van de Viet-Cong. De strijd speelt zich af op de westoever van de rivier, nabij het veer van Neak Leung, waar de Viet-Cong de-oostelijke oever sinds zondag bezet houdt. SIHANOEK OP MOEDERDAG DANK POLY SELECT matras Koningin bij bevrijdings vuur in Rotterdam Moeder lééft als moeder gééft Van een taart kan zij geven vanaf 110.— Eerste duinbrand van het seizoen Enkele wolkenvelden lakens en slopen voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 26, Veenendaal, Talef. 06385-10550 (adm 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 6 MEI I970 - 44e JAARGANG no. 104 -Vv 1 Vier offensieven van V.S. in Cambodja BREDA De elfjarige Ton Boom uit Breda is maandagmiddag verdronken bij een poging zijn zesjarig broertje Si mon te redden. Het broertje was van het steile talud langs de singel bij de Julianalaan in het water gevallen. Ton, die behoorlijk kon zwemmen, sprong hem meteen na. Si mon werd door drie voorbijgangers uit het water gehaald, maar Ton konden zij in het sterk stromende water niet tijdig vinden. i "Wanneer ons nog slechts weinige 1 dagen van mei scheiden, ga I je denken, dat het nu toch einde- I lijk tijd wordt voor het eerste lover l der b e uk en, want ze hebben zich door het voortdurend koude weer deerlijk verlaat. Ik heb de gewoon- te deze ontluiking elk jaar te note- ren, d.w.z. nu ongeveer 35 keer. Zelden moest ik zulk een late da- turn bijschrijven als in 1970, of schoon ook zijn voorganger en ver der o.m. 1951 en 1958 deze zeer na bij kwamen. Verheugender data zijn die van 9 april (1943 en 1936) of 11 april (1949), maar over het algemeen vertoont de beuk een op vallende kalendervastheid in zijn snelle en gelijkmatige scheut- en bladontplooiing, die in doorsnee omtrent midden april valt. Mijn oude natuurl. historie-leraar dr. H. Bos, die ijverig en wetenschappe- lijk het ontwaken der natuur bestu- deerde (dit heet met een mooi 1 woord „phyto-phaenologie"vond na lange jaren van systematisch I onderzoek als gemiddelde datum der beuk-ontluiking in ons land de 26e april met een dooreengeno- l men afwijking van nauwelijks vijf dagen en deze dagtekening heb I ik altoos aan de late kant gevon- den, zij het, dat toch een zekere 1 regelmaat te bespeuren valt. Hoe 1 gauw de dikke bladknoppen met spitse punten kunnen ontspruiten, blijkt wel duidelijk, als ge een paar i twijgen in de verwarmde kamer op water zet. Ze zijn dan binnen het j etmaal in 't donzig, lichtgroene l waterig loof geschoten en 't was voor ons een genoegen, zodoende 1 de lente een beetje kunstmatig te I vervroegen, want het zacht-behaar- i de nieuwe blad ontplooit zich als J een waaier uit de kaneelbruine schubben en dit is heel mooi. La- l ter wordt het lederhard en glim- I mend; dan is de bekorende frai- I cheur eraf. Als ge dit leest, zullen I overal aan de beuken de lentevaan- I tjes leutig wapperen en zult ge u bij de eerste blik niet behoeven te vergissen met de esdoorns, zoals ik. Dan blijkt de wens de vader der gedachte zozeer gaat het ver- 1 langen uit naar de begroening der I beuken. 6 mei 1970 A. B. Wigman. ïimiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMMiniiiiinmiHHiimiiniMnMMiinii By het tweede offensief, in de zg. Vishaak, 320 km zuidelyker, zyn zware gevech ten in en bij de stad Snoei. Na zware bombardementen o.a. met napalm, staat de geëvacueerde stad in brand. President Nixon heeft in een bijeenkomst met leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden nogmaals verzekerd, dat de actie in Cambodja, slechts zes tot acht weken zal duren. Indien dit langer zou duren, zou de president de toe stemming van het Huis en het Congres vragen. De troepen zouden niet verder ko men dan 30-35 km op Cambodjaans gebied. Verdere ontwikkelingen in de kwes- tie-Cambodja waren: .en verklaring van Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., waarin hij opriep tot een internationale confe rentie over de situatie in Zuidoost-Azië; O de vorming van een nieuwe Cam bodjaanse regering in ballingschap door het afgezette staatshoofd, prins Noro dom Sihanoek en het verbreken van de diplomatieke betrekkingen door China met de huidige Cambodjaanse regering; een persconferentie van de LEEUWARDEN De zestienjarige Klaas van der Meer uit het Friese dorp St. Jacobi Parochie is gisteren tijdens een bevrijdingsoptocht in zijn woon plaats verongelukt. De jongen sprong enkele malen van een open wagen, waarop meer jongelui meereden. Bij dit spel sloeg hij op een gegeven moment achterover en kwam onder de wielen van de wagen terecht. Hij overleed ter plaatse. Alle festivitei ten werden afgelast. Bij de bevrijdingsfeesten in Lexmond is bij een der volksspelen de 30-jarige garagehouder H. Verhoef van een be trekkelijk geringe hoogte zodanig ge vallen, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. In verband met dit ongeluk werden de feestelijkheden ook daar ge heel afgelast. GIESSENBURG De 21-jarige A. Vermeulen uit Gorinchem is dinsdag morgen in Giessenburg met z'n auto by de brug over de Giesse uit de bocht ge vlogen en te water geraakt. De bestuur der verdronk. De mede-inzittende, de 15-jarige Roosje de Vos uit Goudriaan, kon worden gered. Zij werd in een zie kenhuis in Gorinchem opgenomen. MAASTRICHT In Maastricht is bij een verkeersongeluk de 26-jarige bediende P. J. Paulissen om het leven gekomen. Hij reed in een personenauto en kwam op een kruispunt in botsing met een Duitse vrachtauto met aan hangwagen, die hem nog probeerde te ontwijken en daarbij een aantal licht masten kraakte. Noord v ie t n am ese onderh andel ings dele gatie in Parijs, waarin scherp werd ge protesteerd tegen de „hervatting" van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Secretaris-generaal Oe Thant noemde jjisteren een nieuwe internationale con ferentie over Indo-China een „onmis bare stap" ter voorkoming van een zich nog verder uitbreidende strijd. Volgens Oe Thant moeten alle landen die strij den voor vrede en rechtvaardigheid een dergelijke conferentie steunen. Hij zei verder dat de berichten over hervatting van de bombardementen op Noord- Vietnam nog meer reden tot bezorgd heid gaven. Het afgezette Cambodjaanse staats hoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft gisteren in Peking de vorming van een regering „van nationale eenheid" be kendgemaakt, onder leiding van het Nationale Bevrijdingsfront van Cam- ADVERTENTIE Eén Koninklijke kwaliteit in de ene verrassend-mooie doos na de andere I bodja. Een oude strijdmakker van Siha noek, Tenn Noeth, is premier. De Chinese regering heeft de nieuwe regering van prins Sihanoek onmiddel lijk erkend en terzelfdertijd alle diplo matieke betrekkingen met de regering van generaal Lon Nol verbroken. De gehele staf van de Chinese ambassade in Phom Penh is teruggeroepen. Volgens berichten -uit de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh zijn Noord Vietnamese troepen to» op dertig kilometer van de stad opgerukt. De re gering heeft de veiligheidsmaatregelen verscherpt. Het particuliere telefoon- en lelegraafverkeer is verboden. Alle persberichten worden gecensureerd. Voorts is de avondklok voor Vietname se burgers verscherpt. Van elf uur 's a- vonds tot zeven uur 's morgens mogen zij zich niet op straat vertonen. Amerikaanse tanks hebben het Cam bodjaanse plantagecentrum Snoeol he denmorgen bezet nadat de stad voor 90 pet. door Amerikaanse luchtaanvallen was vernietigd. De Amerikaanse solda ten vierden de overwinning door het neerhalen van de Cambodjaanse vlag die boven de districtshoofdstad woei. Verder plunderden zij de weinige winkels, die het luchtbombardementen onbeschadigd hadden doorstaan. Om 09.00 uur hedenmorgen rolden 25 Ame rikaanse Shermantarvks en gepantserde personeelswagens door de verwoeste stad. Zij stuitten niet op tegenstand. Twaalf uur tevoren had een gedeelte van de strijdmacht van 2800 man Noord- vietnamese troepen in de rubberplan tage dezelfde tankstrijdmacht gedwon gen zich terug te trekken nadat zij zich een weg had gebaand naar het centrum van de stad. Het luchtwapen heeft methodisch de twee verdiepingen hoge betonnen ge bouwen in het cerVmm van de stad aan •siukken gereten'' '."f; gebied Van twee grote huizen blok^v,' werd volkomen met de grond gelijk gemaakt. Heden morgen vroeg stond nog slechts een rij winkels overeind. Premier generaal Lon Nol van Cam bodja heeft dinsdag zijn dank aan pre sident Nixon betuigd voor de Ameri kaanse hulp aan Cambodja en andere landen aangespoord Cambodja eveneens te hulp te komen. Lon Nol zegt in een verklaring dat de regering in Phnom Penh de gevoelens eerbiedigt die president Nixon in zijn rede van 30 april heeft uitgedrukt. In die rede maakte Nixon bekend dat Amerikaanse troepen een offensief in Cambodja waren begonnen en dat aan Cambodja lichte wapenen zouden wor den geleverd. De Russische premier Alexei Kosygin heeft de Verenigde Staten van agressie in Zuidoost-Azië beschuldigd. Hij ver klaarde dat de Russische regering „de passende conclusies zal trekken ten aanzien van haar politiek". ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste gunt Voor de Rotterdamse Sint Laurenskerk ontstak koningin Juliana gisteren een bevrij- dingsvlam. Het vuur was afkomstig uit Maastricht waar eefi estafetteloop naar Amsterdam was begonnen. De route leidde via Venïo, Nij- m,egen, Wage- ningen en Den Haag. De Koningin was in Rotterdam in verband met een officiële her denkingsbijeen komst van de 25-jarige bevrij ding in de Sint Laurenskerk. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Hel centrum van Amsterdam bood op de 25e verjaardag van onze bevrijding weer de aanblik van een belegerde stad. Gehelmde, met schilden en lange wapenstokken uitgeruste politie-agenten en marechaussee, die de toegangen tot de Munt. het Rokin. de Dam en het Damrak hermetisch afsloten, af- en aanrijdende arrestantenwagens, zo nu en dan de hoorn van een ambulanceauto, rennende mensen, met stenen gooiende opgeschoten jeugd, het beeld van de laatste jaren was weer compleet. Tenminste 14 gewonden, waaronder- drie politiemannen. 137 arrestanten- meer dan 30 bezette panden en een nog niet te schatten materiële schade, vor men de balans van dit Amsterdamse bevrijdingsfeest. Evenals in Haariem, Utrecht, Rotter- ADVERTENTIE Wij hebben speciale in alle prijzen HERVELD De bijna twaalfjarige G. A. Dirksen uit Eist is dinsdagochtend op een niet-beveiligde overweg in de Onderstalstraat te Herveld, gemeente Valburg (Gld.), door een trein, die on derweg was naar Arnhem, gegrepen. Het jongetje, dat op zijn fiets reed en nog snel de overweg wilde oversteken om zijn vriendjes, die hem vóór waren, in te halen, was op slag dood. ROME Door een staking van rond 700.000 beambten en ambtenaren lag dinsdag liet gehele staatsapparaat in Italië stil. Maandag hadden al 350.000 ambtenaren het werk neergelegd. Dins dag volgden 220.000 onderwijzers en 130.000 PTT-beambten hun voorbeeld. In Rome begon dinsdag ook het per soneel van de warenhuizen een staking van 24 uur. Het stakende overheidspersoneel neemt aan dat de beloofde salarisver hoging en de herindeling niet voor 1 juli kunnen worden verwezenlijkt, zoals is toegezegd. Het is voorzover bekend van geen in vloed op de voor hedenavond aange kondigde radio- en tv-uitzendingen naar Nederland van de finale van de Europa-cup voetbal, Celtic-Feyenoord in Milaan. dam en enkele andere plaatsen werden ook in Amsterdam door verschillende actie-groepen leegstaande huizen „ge kraakt". Alleen echter in Amsterdam, waar 30 grote, reeds lang leegstaande panden in gebruik werden genomen, trad de politie op. Zo verzamelde een grote politiemacht zich gistermorgen voor een groot herenhuis op de Keizers gracht, naast het Bevolkingsregister, schuin tegenover de ambtswoning van burgemeester Samkalden. De bezetters bekogelden de politiemensen met rook bommen, zakjes gips en talkpoeder, ste nen en planken. Via een raam kwamen de agenten naar binnen, waarop na ongeveer 15 minuten de bezetters naar buiten wer den gebracht. Een van hen, een 18j'jarig meisje, kreeg een zenuw, moest luid gillend worclerf afgevoerd. De politie scheen bifrnen met harde hand te zijn opgetreden, gezien het feit dat verschillende van de krakers hevig bloedend in de arrestantenwagens wer den gezet. Een van hen wist nog te ver tellen, dat zij, toen de politie eenmaal binnen was, allemaal waren opgestaan om zich te laten arresteren, maar dat de in de woning aanwezige agenten er zonder enige aanleiding op los waren gaan slaan. Men zie ook elders in deze editie. ADVERTENTIE ••••••••••••••ft Hoofdstraat 75 - Veenendaal LICHTGEWICHT ADVERTENTIE fieXa BUSSUM Het houten klankbord van de preekstoel van de rooms-katho- lieke Heilig Hartkerk in Bussum is tij dens de herdenkingsavond uit de kerk gehaald en besmeurd op het Bussumse marktplein (Wilhelmina-plantsoen) ach tergelaten: ongeveer anderhalve kilo meter van de kerk. Men vermoedt, dat de daders de sleu tel van de kerk hebben kunnen be machtigen en de tijd hebben gehad de stalen kabels, waarmee het bord was bevestigd, te vernielen. Aan het grote houten klankbord werd ernstige schade toegebracht. Men be smeurde 't met menie en bracht er een tekst op aan: „Dit is het symbool van het geklets der kerk. Als men dit au reool verwijdert, blijft de waarheid over". De politie, die het bord dinsdagmor gen op het marktplein vond, heeft het naar de kerk teruggebracht. Amsterdamse politiemannen. volledig uitgerust om rellen het hoofd te kunnen bieden, bestorm den op de middag van de. bevrij dingsdag het door jongeren ,,gc kraakte" leegstaande pand Heren gracht. 529. Na een felle actie binnen hel gebouw, leidde de politie korte tijd later de bezetters naar buiten. Sommigen van hen hadden pijnlijke herinneringen aan de ontmoeting met de politie. RENESSE Dinsdagmiddag heeft op Schouwen-Duiveland een duinbrand gewoed in de omgeving van Renesse, bij „het Watergat". Drie hectaren duin werden een prooi der vlammen. De brandweerkorpsen van Haamstede en Renesse hebben het vuur bestreden. Zij werden geholpen door de vele toeristen, die op dat moment in de omgeving wa ren .Dank zij de gunstige windrichting kon uitbreiding van de brand worden voorkomen. l (Van onze weerkundige medewerker) De vooruitzichten sblijven uitste- kend. Ook op Hemelvaartsdag mag overal droog en overwegend zonnig weer worden verwacht bij lucht- aanvoer uit oostelijke richtingen. Middagtemperaturen in Gelder- land bereiken waarden tussen 20 en 23 graden. Gisteren is voor de eerste maal E de grens van 20 graden C. ovcr- schreden, onder meer in Deelen (21 s graden). Vorig jaar gebeurde dit l al op 7 of 8 april. I Het fraaie weer is een cadeautje van een hogedrukgebied boven Zuid-Scandinavië (1030 mb), dat met succes een depressie ten noord- s westen van Ierland (988 mb) in de houdgreep heeft. Weersverwachting van het K.N.M.I. van woensdagavond lot donderdag avond: Overwegend droog weer met wolken velden, maar ook zonnige perioden. Matige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 05.00, onder 20.14 uur. Maan op: 05.18, onder 23.20 uur. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 1