Bevrijding .gevierd metkrakersdag PONTIAC l Eusqvarna Dieren bracht sgt. Meijer postuum grootse hulde Schmelzer begrijpt snelle verklaring van regering niet Auto in brand gestoken tijdens dodenherdenking Geldzaken ook na 3 uur Bevrijdingsdag Eerherstel voor geëxecuteerde deserteur met hoogte punt op drie plaatsen Harberts is zelf nooit verder dan de Donderberg gekomen Tribune ingestort bij taptoe: vele gewonden ROERIGE TONELEN IN AMSTERDAM de cftcling Rector AMamse Universiteit: „Stop arbeid in bezette ♦^ebouwen,'' blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f900,- PONTIAC TIJD JUISTE TIJD I 't wordt tijd, dat u er óók een draagt im1 grasmaaimadhines uk zwed» Nog ettelijke soortgelijke gevallen? Trein hotste op voorganger tijdens twee- mi nu ten-stil te Taxichauffeur neergestoken PTT ELDERS HAARLEM IA ROTTERDAM. WAGEAIAGEA EN SCHEVE Al A GE A DÉFILÉ ESTAFETTELOPERS Optreden van I ..8. in Cambodja WAAROM NU? ORDONNANS ZEGT: ACTIECOMITÉ Er zijn nog altijd mensen die denken dat zij na drie uur geen geld meer kunnen halen of brengen. Maar dat is al lang verleden tijd. We doen in onze postkantoren, alle zaken tot we sluiten. (En in veel postkantoren is dat pas om 7 uur 's avonds!) Vraag het postkantoor even welke kantoren ook 's avonds open zijn. WOENSDAG 6 Mei AMSTERDAM De nationale krakersdag, die in Amsterdam de her denking van de bevrijding beheerste, leverde dertig bezette panden op. Na het politieoptreden tegen het be zetten van 'n gebouw aan de Heren gracht, het was toen nog steeds vry rus tig in de stad. deed de politie een inval ook weer met groot materieel in het actiecentrum van de BBK aan de Nieuwe Herengracht. Hier werden aldus de politie-woordvoerder vele pamfletten, rookbommen en sommige ADVERTENTIE attracties in kaatsheuvel Ga d'er weer eens heen is de 32-jarige uit Dussel- Dinsdagmiddag chef-monteur H. Lipgens dorp om het leven gekomen. De man viel van een in aanbouw zijnde kraan op het bouwterrein van het ertsover slagbedrijf Europoort aan de Marktweg in Rotterdam, waarna hij in het Ca- land-kanaal terecht kwam. ADVERTENTIE AMSTERDAM De rector-magni ficus van de Amsterdamse universiteit, mr. Belinfante, heeft alle medewerkers van de universiteit laten weten dat alle werk moet worden stopgezet in een ge bouw of instituut van de universiteit dat door studenten wordt bezet. De Se naat heeft daartoe besloten. chemische stoffen waarvan het doel nog niet was vastgesteld, in beslag genomen. De negen op dat moment in het actie centrum aanwezige BBK-ers werden ge arresteerd. Van toen af is het onrustig geweest in het centrum van Amsterdam. De po litie voerde herhaaldelijk charges uit. Rokin, Damrak en Dam werden herme tisch afgesloten. Zo nu en dan werd er hevig gevochten, waardoor er op enkele plaatsen gewonden vielen. Ook enkele buitenlanders zijn met verwondingen naar ziekenhuizen overgebracht. Van de 140 arrestanten wordt een groot deel op speciale last van de offi cier van Justitie 2 x 24 uur vastgehou den. Tot laat in de avond was het zeer onrustig in het centrum van Amster dam. De bczettingskoorts in Amsterdam is ook overgeslagen naar andere steden. In Den Haag kraakten kabouters drie panden. Daar was het overigens toch al onrustig. In het Gemeentemuseum wer den tijdens een bevrijdingsmanifestatie zes mensen gearresteerd wegens versto ring van dc openbare orde en lokaal vredebreuk. Op de Hoefkade moest de politie en kele charges uitvoeren op een menigte van honderd mensen, die verkeersbor den vernielde. In dè Schilderswijk wer den agenten, die een vuurtje wilden blussen, met stenen bekogeld. Ongeveer vijftig krakers, leden van BBK en kabouters, kraakten gisteren in het centrum van Rotterdam een nieuw flatgebouw. Zij willen protesteren te gen het bouwen van dure huizen. In Den Briel bezette eei. jeugdorgani satie een leegstaand militair gebouw, in Grortingen kraakten jongelui twee pan den. De politie liet de krakers onge moeid. In Utrecht werden een groot leeg staand bejaardentehuis en twaalf wo ningen gekraakt. Tussen krakers en be stuur van het bejaardentehuis werd la ter afgesproken, dat over eei. eventuele tijdelijke bewoning gesproken kan wor den, totdat een koper voor het pand is gevonden. De bezetting van een nieuw kantoor pand op de Neude in Utrecht leidde gis teravond tot een omvangrijke oploop. Een grote menigte juichte de bezetters, leden van de Socialistische Jeugd, toe met slogans en handgeklap. De politie vond de toegang gebarricadeerd, waar na een raam werd geforceerd. De be zetters werden bekeurd. Enkele af braakpanden werden door de jeugd be stormd en gekraakt. Under leiding van de Aksiegroep 70 in Haarlem, die de strijd wil aanbinden legen de woningnood, hebbei. hele ge zinnen onderdak gevonden in lege hul zen, die werden bezet. Acht Baarnse kabouters hebben uit protest tegen de hoge huren een ge bouw van Philips bezet. De politie zette hen met zachte drang op straat. Het ge meentehuis van Broek op Waterland werd gistermorgen bezet door een groep van vijftien jongelui die zich de „ka bouters van de holle zwam" noemen. Op aandrang van enkele burgers verlie ten de kabouters enkele uren later het gemeentehuis. De politie in Naarden kraakte gister morgen zelf een leegstaand pand ten behoeve van tientallen jongeren die in het politiebureau hadden willen slapen. ADVERTENTIE Het pand Herengracht 529 werd op de middag van Bevrijdings dag gekraakt. Na de bezetting hin gen de krakers een spandoek uit de ramen. DEN HAAG/WAGENINGEN Met knetterende vuurwerken Is gisteravond een bevrijdingsdag vol kleurrijke op tochten. sportevenementen en jeugd- amusement uitgeluid. Drie hoogtepunten kende de officiële viering gisteren: de bijeenkomst in de Laurenskerk in Rotterdam, het bevrij- dingsdefilé in Scheven ingen en de plechtigheid bij het Wageningse hotel De Wereld, waar in 1943 de capitulatie van de Duitse troepen in Nederland werd ondertekend. Het défilé in Scheveningen werd af genomen door prins Bernhard. Enge landvaarders. verzetsstrijders, man schappen van de voormalige Binnen landse Strijdkrachten, vissers, marine mensen uit de tweede wereldoorlog en een groep koopvaarders behoorden tot de* deelnemers aan het défilé. Na af loop vloog de jeugd af op het vroegere oorlogsmaterieel dat rijkelijk aanwezig was. Wagen ingen stond gisteren in het te ken van de estafettelopers die bevrij dingsvuur uit Maastricht hadden mee gebracht. De Canadese minister Dube ontstak daarmee een bevrijdingsvlam. Van Wageningen uit werd het vuur naar tal van andere plaatsen overge bracht. De jeugd gedroeg zich ondrin- gerig met spandoeken waarop anti- Amerikaanse leuzen waren te lezen. In Soest symboliseerden Utrechtse Dolle Mina's op een kunstmarkt de po sitie van de hedendaagse vrouw met een slavinnenmarkt. In een bij «en commune in gebruik zijnde woning aan de Oudezijds Voor burgwal in Amsterdam is zondagnacht de zes weken oude baby Iryanka Giling door haar vader dood in de kinderwa gen aangetroffen. ADVERTENTIE Zend deze advertentie in een ongefrankeerde enveloppe aan: Husqvarna, Antwoordnummer 1846, Amsterdam en U ontvangt 0 gratis fraaie brochures. C7 DIEREN War aanvankelijk be doeld was als een piëteitvolle herden king van de. naar pas onlangs is. geble ken door eigen troepen gefusilleerde volgens geruchten op de Greb be berg in de meidagen van 1940 gesneuvelde sergeant Chris Meijer, die op de alge mene begraafplaats van Dieren ter aar de is besteld, is maandagavond uitge groeid tot een grootse postume huldi ging waaraan duizenden inwoners van Dieren hebben deelgenomen. Een hul diging die het karakter kreeg van een vlammend protest tegen de gang van zaken die indertijd heeft geleid tot een veroordeling wegens desertie van de sergeant, gevolgd door diens doodvon nis dat voltrokken werd kort voordat de verdediging van de Grebbeberg in een stortte. Hoewel elders in het dorp Dieren een officiële dodenherdenking plaats had ter gelegenheid van de vooravond van de viering van dc bevrijding, hebben vele inwoners van Dieren deze herden king gelaten voor wat zij was en zijn naar het graf van Chris Meijer getrok ken, dat vijfentwintig jaar lang vrij onopgemerkt onder een nu al vrij hoge treurwilg aan de zuidzijde van de be graafplaats is gelegen. Opgeschrokken uit de rust, die er DEN HAAG Op de Gouverneurlaan in Den Haag is maandagavond de auto in brand gestoken van n man, die met zijn wagen tijdens de twee minuten stilte voor acht uur stilstond. Drie jongens hurkten bij de wagen, waar even later een steek vlam uitschoot. Twee voorbijgangers blusten het vuur met een poederapparaal, met later assistentie van de brandweer. Het motorcompartiment van de wagen brandde uit. De bestuurder liep geen letsel op. De politie hield een van de dria jongens aan, die ervan verdacht worden de auto in brand te hebben gestoken. Het was de 13-jarige bijrijder J. L. uit Den Haag. Bij zijn aanhouding maakte de politie gebruik \an de wapenstok. De jongen ontkent, dat hij de auto in brand heeft gestoken. Hij is opgesloten. DEN HAAG De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer. drs. Schmelzer, begrijpt niet waarom de Ne derlandse regering al zo snel een voor lopig oordeel over de Amerikaanse actie in Cambodja heeft gegeven. Hij zegt dat in een (ook voorlopige) persoonlijke verklaring. - Zoals bekend, liet premier De Jong vrijdagavond na de ministerraad weten, dat de Nederlandse regering „begrip heeft voor het Amerikaanse optreden in Cambodja, hoewel zij de zaak niet op haar militaire mérites kan beoordelen". Drs. Schmelzer heeft de tekst van de toespraak van president Nixon, waarin UTRECHT Tijdens de twee minu ten stilte, die de Nederlandse Spoorwe gen maandagavond, zoals gebruikelijk, in het hele land in acht hebben geno men, is bij Barendrecht de sneltrein Brussel-Amsterdam achterop een stil staande trein gereden. De machinist heeft, volgens de Spoorwegen, het rode sein niet gezien, maar d'e stilstaande trein wel, waardoor hij de remmen nog in werking kon stellen. De botsing had met matige snelheid plaats. Er was één gewonde, de 40-jari- ge mevrouw J. Speelpenning-Malie- paard uit Pijnacker, die in de „bots- trein zat. Ze liep een hoofdwond op en werd naar het ziekenhuis Dijkzigt tn Rotterdam overgebracht. Omtrent de oorzaak van de botsing tasten de Spoorwegen nog in het. duis ter. De trein uit Brussel was iets te laat. Normaal moet hij vóór de trein van Venlo naar Rotterdam rijden, die nu stilstond. Evenmin is duidelijk waarom de machinist van de trein uit Brussel om acht uur gedurende de ge bruikelijke twee minuten stilte niet heeft stilgestaan. De trein Venlo-Rotterdam kon de reis normaal voortzetten, hij liep slechts lichte schade op. De trein uit Brussel versperde één spoor tot ongeveer half- tien 's avonds. AMSTERDAM Een nog onbekende man heeft gisternacht dc 31-jarige taxichauffeur L. Mulders tijdens ccn ruzie in de Moieiisteeg in Amsterdam drie messteken in dc rug toegebracht. De chauffeur is ernstig gewond naar het Binnengasthuis overgebracht en daar opgenomen. Hij kon nog niet wor den gehoord. deze de overschrijding van de Cambod jaanse grens bekendmaakte, nauwkeu rig bestudeerd. Hij geeft toe dat het bijzonder moeilijk is om voldoend in zicht te krijgen in de gehele militaire situatie. Volgens drs. Schmelzer, heeft president Nixon wel enkele bruikbare argumen ten aangevoerd, waarop de nieuwe stap de vrede zou kunnen dienen, „maar zijn gehele motivering is voorshands niet voldoende overtuigend". Men wist reeds langer dat de hoofd kwartieren van Noord-Vietnam en de Vietcong, uiteraard ten onrechte, op Cambodjaans gebied lagen. Waarom dan juist nu deze ingreep? Waarom niet gewacht op de Aziatische conferentie, deze maand in Djakarta, aldus de ka tholieke fractieleider. Hij vreest dat dc houding van Noord-Vietnam en de Vietcong door de nieuwe Amerikaanse stap eerder wordt verhard dan versoepeld. at Chris Meijer gedaan heeft, heb in nooit als desertie be schouwd", aldus de voormalige or donnans van het tweede Nederland se legerkorps, H. Sigmans. Hij zei dit op een persconferentie, na afloop van de stille tocht langs het graf van de gefusilleerde sergeant. „Ge neraal Harberts was mijn baas, een opgeschroefde soldaat, zoals we dat toen noemden", zei de heer Sigman, verder. „Hij heeft voor de tv gezegd, dat het leger destijds uit een paar goede figuren bestond, maar hij vergat erbij te zeggen, dat hij eigen lijk ook bij de slappelingen hoorde. „Hij is nooit in Rhenen ge weest." ging hij verder. „Hij had wel een grote mond in die dagen, dat hij zelf een kijkje zou gaan nemen, maar verder dan de Donderberg (bij Leersum) is hij nooit gekomen. Ik heb dat later gevraagd aan zijn chauffeur, de heer Wolta. „Op de laatste dag van de oorlog hebben we hem naar Den Haag, naar huis gebracht. Een paar uur voor de capitulatie. Zijn vrouw zei toen nog „Wat komt mijn man doen?" Wij, twee motorrijders-ma rechaussees en een schutter stonden daar in een verlaten straat te wach ten. Op een gegeven moment ben ik naar binnen gegaan en heb me netjes aangemeld. Hij zei toen „Van nuaf- aan ben ik niet meer in dienst. Doe maar gewoon. Hier is tien gul den voor jullie en koop daar maar eten voor," aldus de heer Sigmans." Toen pas zag ik dat al zijn ordete kens verdwenen waren. Later hoor den we dat hij inderdaad van zijn functie ontheven was omdat hij op eigen initiatief was teruggetrokken." rond dat graf en rond de dood van de omstreden figuur Meijer heeft ge heerst, door publikaties van de laatste weken in pers. radio en televisie en aangemoedigd door de activiteiten van een comité, dat zich ten doel heeft ge steld de nagedachtenis van de veroor deelde sergeant in ere te herstellen, hebben zich duizenden op die maandag avond in Dieren opgemaakt om van hun medeleven te getuigen, hetgeen in de meeste .gevallen gebeurde door het leggen van bloemen op het eertijds aan df publieke belangstelling onttrokken graf. Bij dat graf hadden vier oud-strij ders. van wie er twee in het Vooroorlog se kapiteinsuniform waren gestoken, een het uniform van adjudant van de Kon. Luchtmacht droeg en een in bur ger was, de erewacht betrokken. Een onvoorstelbare berg bloemen dekte omstreeks negen uur, een uur na dat de grote stoet vanuit het centrum van Dieren naar de begraafplaats was getrokken, het graf van de nog steeds door zijn familie betreurde en geëerde sergeant, die diende als stukscomman dant van het 19de Regiment Infanterie, toen Nederland werd overvallen door de legers van Duitsland. De overweldigende belangstelling tij dens de herdenking op de algemene be graafplaats in Dieren is voor het „Grebbeberg-actiecomité Chris Meijer", onder voorzitterschap van de oud- Grebbestrijder G. Voortman uit Deven ter, mede een stimulans om op korte termijn stappen te gaan ondernemen tot rehabilitatie van de, volgens velen ten onrechte, veroordeelde en gevonniste Nederlandse militair, van wie tot voor enige dagen werd aangenomen, dat hij de enige ter dood veroordeelde Neder landse militair Is geweest. De zaak-Meijer heeft echter een na sleep gekregen. Zo is dezer dagen be kend geworden, dat in Breda in de woelige meidagen van 1940 nog twee Nederlanders hetzelfde lot hebben on dergaan, terwijl geruchten gaan, dat ook in Dordrecht zich destijds een der gelijk geval heeft afgespeeld. En daar bij zal het vermoedelijk niet blijven, Familieleden van sergeant Chrit Meijer legden een krans bij zijn graf. terwijl twee oud-Grebbeberg- strijders, in vooroorlogs kapiteins- unijorm de erewacht vormden. want vele families en vrienden van in die dagen als gesneuveld opgegeven mi litairen schijnen ontdekt te hebben dat er zich meer rond de dood van de hun nen heeft afgespeeld dan de autoritei ten toen bekend hebben gemaakt. Naar schatting zal binnenkort worden geyverd voor eerherstel van enige tien tallen ten onrechte veroordeelde en geëxecuteerde Nederlanders. Het actie- comité-Meijer houdt daar nu al reke ning mee en is in principe bereid zich ook voor die eventuele andere gevallen in te zetten. ADVERTENT! F: ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast SCHIEDAM Tijdens de taptoe op de Broersvest in Schiedam, waarvoor een grote publieke belangstelling bestond, zakte omstreeks tien uur dinsdagavond een tribune, waarop ongeveer 200 genodigden hadden plaatsgenomen, in elkaar. Tus sen de lawine van planken en golfplaten weerklonk een angstig gegil van per sonen. die bekneld waren geraakt. Ook enkele kinderen bleken onder het mate riaal bedolven te zjjn, maar ztf konden vrU snel uit hun benarde positie worden verlost. Toen de grootste ravage was opgeruimd, bleek dat tal van personen verwondingen hadden opgelopen. Zes toeschouwers werden door de geneeskundige dienst naar een ziekenhuis overgebracht. Omtrent de oorzaak van het gebeurde wordt door de politie een onderzoek inge steld. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat kwaadwilligheid in het spel is. Kort voordat het ongeluk gebeurde, had de burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema. almede de burgemeester van het Engelse stadje Wandsworth, miss G. A. Morgan, de tribune met enkele andere autoriteiten verlaten, omdat deze Engelse gasten 's avonds om twaalf uur vanaf Zestienhoven zouden vertrekken na een officieel driedaags bezoek. ADVERTENTIE ^307

De Vallei | 1970 | | pagina 7