berini Vader en zoon van Wilson met ontvoering bedreigd Praag door verdrag vast aan Moskou gebonden helpt tegen verkoudheid Een jaar Ierse ministers betrokken bij wapensmokkel Heinemann: „dank van voor grijpen uitgestoken hand Over de grenzen ONENIGHEID IN REGERING-NIXON Koeznetsof terug in Peking in»»i8l:e moeder dag i^idesiu imïii l'risiu» liorlojie PRISMA Brandt stelt o Stoph gerust Joodse Rus in Israël Bomontploffing in Grenoble Onderscheiding voor Life Comecon-leiders 12 mei bijeen irwentum maakt u het koffiezetten gemakkelijk! Boetvaardige moordenaar overleden ZEVEN ONEENS NIET GERUST VAN GAZELLE 99 Mevrouw Niarchos overleden INVENTUM VRIJDAG 8 MEI 1970 VIET-CONG-CENTRUM IN CAMBODJA ONTDEKT SAIGON Amerikaanse troepen hebben gisteren grote hoeveelheden wapens en ander militair materieel aangetroffen in een enorm bunkercomplex in het Cambodjaanse oerwoud, op enkele kilometers van de Zuidvietnamese grens. Volgens de commandant van een Amerikaanse eenheid is hier het hoofdkwar tier van de Viet-Cong gevestigd, waartegen de Amerikaanse invasie in Cam bodja was gericht. Deze kadetten van de ROTC (Reserve Officer Training Corps) salueren niet voor het meisje ook al doet de foto anders lijken. Tijdens demonstraties tegen de oorlog aan de universiteit van Ohio raakten kadetten en demonstran ten door elkaar heen. De militairen op de foto groeten voor militaire en uni versitaire autoriteiten op het erepodium tijdens een plechtigheid. Het meisje behoort tot de demonstranten. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, #ok zo uit de koelkast. Tijdens werk aan de nieuwe kade muur van de Sloehaven in Vlissingen is de 36-jarige G. Huygens uit Ossen- drecht om het leven gekomen. De man heilp bij het transporteren van zes ton zware palen. Een paal viel uit de strop op de rug van het slachtoffer. MACERATA De Italiaan Allessan- dro Serenalli die in 1902 de later heilig verklaarde Maria Goretti vermoordde, is woensdag op 88-jarige leeftijd in een klooster te Macerata overleden. Maria Goretti was elf jaar, toen zij werd doodgestolen door de toen 20-jari ge Serenelli die haar wilde aanranden. In 1950 werd zij, in tegenwoordigheid van haar moordenaar, heilig verklaard. Na het uizitting van een gevangenis straf van 30 jaar ging, Serenelli als tuinman werken in het klooster van Macerata. Volgens de overlevering had Maria haar moordenaar vergiffenis ge schonken, voordat zij de laatste adem uitblies. PEKING De Russische ondermi nister van Buitenlandse Zaken Vassili Koeznetsof is dindsdag naar Peking te ruggekeerd, om de leiding op zich te nemen van de Sovjet-delegatie bij het overleg met China. Hij was op .18 april naar Moskou gereisd voor de herden king van het feit, dat Lenin 100 jaar geleden werd geboren. Het complex bestaat uit tussen de driehonderd en vijfhonderd bunkers. In de daaromheen liggende hutten en ge bouwen, bedekt met palmbladeren, troffen de Amerikanen meer dan een miljoen kleine wapens aan en voorts duizenden geweren, machinegeweren, mortieren, talrijke medicamenten en andere voorraden. Duizenden Amerikaanse militairen zijn woensdag op drie nieuwe plaatsen de grens met Cambodja overgetrokken. Sinds het begin van de actie op 1 mei zijn Amerikaanse en Zuitvietna- mese troepen nu op zeven plaatsen Cambodja binnengerukt. Bij al deze ac ties zijn tot dusver 440 Viet-Congstrij- ders en Noordvietnamese militairen ge sneuveld en 544 gevangen genomen. De Amerikaanse verliezen bedragen 24 do den en 68 gewonden, de Zuidvietname- zen verloren 173 man, aldus het Ameri kaanse hoofdkwartier in Saigon. President Nixon heeft aan de leden van de oommissie van buitenlandse be trekkingen uit Senaat en Huis van Af gevaardigden de verzekering gegeven, dat de Amerikaanse troepen niet verder dan dertig kilometer Cambodja zouden binnentrekken en dat zij uiterlijk 30 juni geheel zullen zijn teruggetrokken. Volgens de plaatsvervangende voor zitter van de republikeinse fractie in de Senaat Robert Grif fin, heeft Nixon duidelijk gemaakt dat „zijn beslissing om Cambodja binnen te trekken eerder een beperking dan een uitleiding van de oorlog in Zuid-Oost Azië betekent". William Fulbright de demoncratische voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, zei, dat hij zich in het geheel niet gerust voelde. Volgens Fulbright heeft Nixon te ken nen gegeven dat de Amerikaanse troe pen wellicht tegen het einde van de volgende week uit het gebied van de „papagaaienbek" zullen worden terug getrokken. Aan de andere kant liet de president de mogelijkheid open dat er opnieuw troepen naar Cambodja zul len worden gezonden als de communis ten hun schuilplaatsen daar herbouwen. In Washington circuleerden gisteren berichten over grote onenigheid binnen de regering-Nixon over de militaire in terventie in Cambodja. Het plotselinge besluit zou tegen de zin van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers en die van de minister van Defensie, Laird zijn genomen. Nixon zou hebben gehandeld op advies van zijn stafchefs, generaal Creighton Abrams, de Amerikaanse op perbevelhebber in Vietnam en John Mitchell de minister van Justitie. De Amerikaanse pers maakte voorts melding van een persoonlijke brief van de minister van Binnenlandse Zaken Hickel, aan president Nixon, waarin hij Nixon waarschuwt dat hij (Nixon) dreigt te vervreemden van de jeugd. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een poging afgesla gen om de toewijzing van gelden voor ADVERTENTIE gouden dameshorloge, sierlijk- klein model 129,- gouden dameshorloge, klassieke uitvoering 159,- gouden dameshorloge, moderne vormgeving 175,- 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal. BONN Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft geantwoord op de brief, die de Oost- duitse premier, Willy Stoph, hem dins dag had doen toekomen en waarin Stoph eist, dat er niet gediscrimineerd wordt tegen de Oostduiste delegatie tij dens de tweede interduitse topconfe rentie m de Westduitse plaats Kassei, die op 21 mei is vastgesteld. Hoewel er tot dusver niets is bekend gemaakt over de inhoud van het ant woord van Brandt aan Stoph, meent men in welingelichte kringen te weten, dat Brandt de verzekeringen heeft her haald, die hij Stoph mondeling heeft gedaan tijdens de eerste top op 19 maart in de Oostduitse plaats Erfurt. Brandt had toen de Oostduitste leiders de verzekering gegeven, dat zij be schouwd zouden worden als staatslie den op bezoek en dat zij geen enkele discriminerende maatregelen te duchten hebben en evenmin een vervolging van de zijde van de Westduitse justitie. de Amerikaanse troepen in Cambodja te beperken. De desbetreffende voor stellen van enkele democraten werden verworpen met 221 tegen 32 stemmen. DUBLIN De Ierse ministers van Financiën en Landbouw die woensdag ochtend door premier Jack Lynch werden ontslagen, zijn betrokken ge weest bjj 'n poging om illegaal wapens in te voeren uit Wenen. Dit heeft de regeringsleider woensdagavond in het parlement meegedeeld. Hij zei dat de Ierse veiligheidsdienst had ontdekt, dat de twee bewindslieden, resp. Charles Haugney en Neil Balney, bij het kom- plot waren betrokken. Daarop had de premier hun tot tweemaal toe verzocht, hun portefeuille beschikbaar te stellen. Toen zij weigerden zulks te doen, had de eerste-minister zich genoodzaakt ge zien de twee ministers te ontslaan. Volgens premier Lynch, ging het om wapens ter waarde van ongeveer 650.000 gulden, die zogenaamd als be stelling van het ministerie van Defen sie hadden moeten worden ingevoerd. Een geval kwam aan het licht toen een piloot ontdekte dat een lading „ma chine onderdelen" die van Wenen naar Ierland zou gaan in feite bestond uit tien ton lichte vuurwapens. Hij weiger de de lading te vliegen en meldde de zaak bij de autoriteiten in Londen. Lynch is via de diplomatieke kanalen van deze zaak op de hoogte gesteld. Volgens de woordvoerders bij de poli tie, proberen Britse en Europese wa penhandelaren mitrailleurs, geweren, pistolen, handgranaten en munitie te leveren. Er zijn wapens in Ierland aan gekomen waar ze in pakhuizen zijn op geslagen. Aangenomen wordt dat de katholieke militanten in Ulster wapens van 't IRA hebben gekregen en bij de organisatie, die in Ierland en Engeland verboden is, getraind zijn in het gebruik van deze wapens. TEL AVIV Julius Telesin, een van de veertig Joodse Russen die in een pe titie de Russische autoriteiten hadden gevraagd, de Joden die zulke wensen een uitreisvergunning te geven, is don derdag in Tel Aviv aangekomen. De 39-jarige wiskundige had onver wachts toestemming gekregen, de Sov jet-Unie te verlaten, evenals de 23-jari- ge Michail Boslajef uit Riga. Het Russische regeringsorgaan Izves- tia had Telesin naar aanleiding van ge-* noemde petitie „een renegaat, bekend om zijn zionistische denkbeelden", ge noemd. ADVERTENTIE BROMMEN OP O BEST! Mensen van nu op brommers van nu! De Berinivan Gazelle is verrassend goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Model VE 600, in liefst 4 kleuren lever baar groen, blauw, fris rood en hip geel. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer. BONN De Westduitse president Gustav Heinemann heeft in een rede ter herdenking van de Duitse nederlaag 25 jaar geleden „allen dank gezegd die in de afgelopen de- eennia onze uitgestrekte hand heb ben gegrepen". Hij sprak tot het diplomatieke corps in het gastenhuis van de rege ring. Hij meende, dat de Duitsers nu een positieve belans kunnen opstel len, een kwart eeuw nadat zij ge dwongen waren een pijnlijk en moeilijk nieuw begin te maken. Hij zei: „onderzoekers hebben een kwart eeuw gehad om de loop na te gaan van onze eigen geschiedenis tussen 1933 toen Hitier de macht greep) en 1945 en het voorspel tot die jaren. De historische verbanden zijn grotendeels onderkend en zo doende ook de onmenselijkheden van het Hitler-bewind, dat zovelen in ons volk verblindde met duivelse demagogie. Wij bewaren de herin nering aan de dappere mensen, die met een tragisch uitblijven van suc ces, tijdens al die jaren van het na- tionaal-socialistische regiem, verzet boden tegen een staat die gebouwd was op onrecht. Zij zijn een waarde vol en blijvend legaat uit die donke re periode". Heinemann zei dat in tegenstelling tot wat na de eerste wereldoorlog gebeurde, de Duitsers zich sinds 1945 niet hebben overgegeven aan een „nieuw kortzichtig nationalisme", maar zich gewijd hebben aan Europe se solidariteit en internationale sa menwerking. Dit is thans de basis van het politieke denken van een volk, dat geleerd heeft zijn eigen lotsbestemming te bezien met welo verwogen nuchterheid". Hij wilde allen danken die de uit gestoken Duitse hand hebben gegre pen en ondanks de oorlog vrienden en bondgenoten zijn geworden van onze democratische staat. Heinemann zei het te betreuren dat de Bondsrepubliek en de DDR geworden zijn tot elementen van een militair „weegschaal-systeem" waar bij een de mensheid bedreigende atomaire vernietigingskracht de wacht houdt. „De grote taak waarvoor wij ons aan het einde van de tweede wereld oorlog gesteld zagen, is daardoor slechts voor de helft gerealiseerd. Niemand kan daar meer om treuren dan het Duitse volk in zijn geheel. Bij een terugblik over de laatste 25 jaar moet men proberen te erken nen wat het betekend heeft, uit een gedemoraliseerde bevolking in ver woeste steden en met miljoenen dak loze arme vluchtelingen een vrij heidslievende en democratische maatschappij op te bouwen. Die maatschappij in ondanks de vele of fers die zij zich moest getroosten en de verscheurde nationale eenheid immuun gebleven voor gevoelens van wraak en haat." LONDEN Behalve premier Wilson, waarbij het routine is, worden nu nog twee andere leden van zijn familie zwaar bewaakt door de politie: zijn va der Herbert van 88 en zijn 21-jarige zoon Giles. Allebei zijn de laatste dagen bedreigd met ontvoeringen. De oude heer Wilson is woensdag avond in allerijl van Cornwall, waar hij woont, overgebracht naar Londen, na dat een onbekende jongeman zijn huis was binnengedrongen. Dit gebeurde on danks de politiebewaking voor de deur. Herbert Wilson werd in de nacht van dinsdag op woensag met schrik wakker, toen de insluiper hem in het gezicht sloeg en hem toefluisterde geen alarm te slaan. Toch kreeg de politie in de ga ten dat er iets aan de hand was, maar de man ontkwam door een raam. Giles Wilson, die in Brighton aan een kweekschool de lessen volgt zou door het Ierse republikeinse leger worden ontvoerd, uit protest tegen het gevan gen houden van enkele leden ervan in Engeland. Herbert Wilson moest als losprijs die nen voor een bekende Engelse misdadi ger die in de gevangenis zat. GRENOBLE In de Franse stad Grenoble is donderdagnacht een dyna- mietaanslag gepleegd op een bijgebouw van het paleis van justitie. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel werden enige honderden ruiten in de omgeving vernield. De autoriteiten schrijven de aanslag toe aan een revolutionaire groep, die ook verantwoordelijk wordt geacht voor zeven eerder gepleegde aanslagen, onder andere tegen een kazerne. Van de daders heeft men tot dusver niemand kunnen aanhouden. ATHENE De 42-jarige mevrouw Eugenie Niarchos, de vrouw van de Griekse scheepsmagnaat Stavros Niar chos, is plotseling overleden. Naar ver luidt heeft de Atheense lijkschouwer 'n onderzoek gelast, waarvan het resultaat niet is bekendgemaakt. Niettemin staat in de begrafenisver gunning, dat mevrouw Niarchos is ge storven, doordat zij teveel slaaptablet ten heeft ingenomen. Aanvankelijk was gemeld, dat zij in haar slaap een hart aanval had gehad. PRAAG In het nieuwe, tussen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije te Praag gesloten vriendschapsverdrag heeft Tsjecho-Slowakije beloofd, om 20 jaar lang een buitenlandse politiek te bedrijven die gebonden is aan die van de Sovjet-Unie, en de Sovjet-Unie mili taire steun te verlenen ingeval dit land mocht worden aangevallen. Dit zou dus kunnen betekenen dat, als de SU in een oorlog met China wordt verwikkeld, men daar Tsjechoslowaak- se soldaten heenzendt, tenminste als China de aanvaller is. Het nieuwe verdrag komt in de plaats van een in 1943 gesloten pact waarin slechts wordt gesproken aan wederzijd se militaire steun in de strijd tegen Duitsland en de daarmee verbonden landen. Het gaat verder dan het thans 15 jaar oude pact van Warschau, omdat dit alleen voorziet in militaire bijstand in Europa. Na de ondertekening van het verdrag zei Breznjef in een rede van het balkon van de burcht van Praag, dat in het pact „de wil van beide landen tot uit drukking komt „om alle maatregelen te treffen, die noodzakelijk zijn voor de verdediging van de socialistische ver worvenheden van het Russische en het Tsjechoslowaakse volk". Breznjef en de Tsjechoslowaakse partijleider Gustav Husak tekenden te gelijkertijd de twee verschillende exemplaren van het pact. Daarna te kenden Kosygin en de Tsjechoslowaak se federale premier, Lubomir Strougal. De plechtigheid had plaats, in de Wla- dislaf-zaal van de burcht. Na de onder tekening verschenen de Russische en Tsjechoslowaakse leiders op het balkon voor een menigte van meer dan 10.000 juichende mensen. Husak zei over de door de Russen ge leide invasie van 1968 het volgende: „vandaag begrijpt de overweldigde meerderheid van ons volk de interna tionale bijstand van de Sovjet-Unie en de andere socialistische landen in au gustus 1968 als ware internationale hulp aan ons gehele volk, onze partij, onze staat". De menigte mensen, van wie een groot deel met bussen van elders was aangevoerd, liet daarop luid de leuzen horen: de Sovjet-Unie kwam op tijd, de Sovjet-Unie kwam op tijd". Husak zei dat „de traditionele banden van vriendschap tussen onze volkeren op alle gebieden zijn hersteld. Wij kunnen zeggen dat na de zware beproe vingen van de laatste jaren de vriend schap tussen de Russische en Tsjecho slowaakse volken veel dieper, sterker en standvastiger is..." ADVERTENTIE LEVE OLIFANT! De man die op Safari gaat roept het. De circusdirekteur en z'n gasten roepen het. De mensen in de dierentuin en de maharadja in India roepen het. Envooral... de liefhebbers van een puike oude of jonge jenever juichen het: Leve Olifant! NEW YORK Het Amerikaanse weekblad „Life" heeft de nationale tijdschriftprijs gekregen voor het aan het licht brengen van een financiële manipulatie, die raadsheer Abe Fortas vorig jaar zijn zetel in het opperste ge rechtshof kostte. „Life" had onthuld dat Fortas een honorarium van 20.000 dollar had aanvaard in een situatie die niet met de waardigheid van zijn ambt strookte. De opperrechter moest daarop aftreden. De prijs was beschikbaar gesteld door de school voor de journalistiek van de Columbia-universiteit. De andere prijzen voor onthullende berichtgeving gingen naar de Philadel phia Magazine, Look, de Redbook Ma gazine en de New Yorker. ADVERTENTIE verpakking: 14 en 40 tabletten MOSKOU De regeringsleiders van de Sovjet-Unie en de met dit land in de raad voor wederzijdse economische bij stand (Comecon) verenigde Oosteurope- se landen, zullen in Warschau een top conferentie houden die op 12 mei be gint, zo is donderdag in Moskou be kendgemaakt. De Pravda publiceerde de korte aan kondiging over de bijeenkomst die de 24ste vergadering zal worden van de Oosteuropese economische organisatie. De laatste topconferentie van de Co mecon is van 23 tot 26 april vorig jaar in Moskou gehouden waar de door de Russen overheerste organisatie haar hoofdkwartier heeft. Op die bijeen komst zijn geen belangrijke vernieu wingen tot stand gebracht ter oplossing van de economische problemen waar het oostblok mee worstelt. l^en jaar nadat generaal Charles De Gaulle abrupt aftrad als presi dent, omdat de Fransen zijn plan voor bestuurshervorming hadden ver worpen, is er een duidelijke meerder heid onder de Fransen, die toegeeft dat zij met zijn bewind' tevreden wa ren. De Gaulle trok zich 28 april 1969 terug, 12 uur nadat de uitslag van een refe rendum had aangetoond dat 50.98 procent van de kiezers zijn voorstel voor decentralisatie van het bestuur hadden verworpen. Hij maakte zijn besluit bekend in een communiqué van twee regels vanuit zijn landhuis in Colombey-Deux-Eglises waar hij de uitslagen volgde. Sinds dat ogenblik heeft hij zich volle dig buiten het politieke leven gehou den, geen voet meer in Parijs gezet en geen enkele officiële verklaring afgelegd. Uit een onderzoek door het Franse in stituut voor de openbare mening dat door France Soir is gepubliceerd bleek dat 57 procent van de Fransen hebben gezegd dat zij „tevreden" zijn over zijn optreden tijdens de 11 jaar als president. Slechts 40 procent ver klaarde dat zij blij waren dat hij was afgetreden. In november vorig jaar toonde de uit slag van een soortgelijk onderzoek, dat 53 procent tevreden was over De Gaulle. Merkwaardig is dat velen hunner die tegen de bestuurshervor ming stemden, nu toegeven dat zij het daarop gevolgde vertrek van De Gaulle betreuren. Het lijkt een ironische speling van de geschiedenis dat precies een jaar na het aftreden van De Gaulle, de rege ring opnieuw de bestuurshervorming ter hand neemt, die tot zijn val leid de. TJoewel het referendum van 1969 geen verband hield' met zijn ei gen zevenjarige ambtstermijn als president, had De Gaulle tevoren dui delijk verklaard, dat hij een negatief resultaat als een persoonlijke afwij zing zou beschouwen en dan zou af treden. In zijn laatste rede zei hij, dat nog nooit een beslissing van elke Fransman of Franpaise zulke zware gevolgen zou hebben voor het lot van Frankrijk. Het resultaat van het referendum liet blijken dat vele Franse kiezers de ge legenheid hadden gebruikt om hun twijfel te uiten over de raadzaam heid van het aanblqven van De Gaul le, zonder dat zij zich noodzakelijker wijs tegen de decentralisatie verzet ten. De Gaulle was toen 78. SindS de stu denten- en arbeidersopstand van mei 1968 was hü zwaar gekritiseerd en een groeiend aantal burgers betwij felde op dat ogenblik of hij het ver trouwen en de stabiliteit kon herstel len. Het advies van zijn topadviseurs naast zich neerleggend, weigerde hij de bestuurshervorming de normale parlementaire procedure te laten be wandelen en besloot er een persoon lijke test van te maken voor zijn po pulariteit. Maar reeds op 25 april twee dagen voor de stemming was hij zich bewust van de nederlaag die hem wachtte. „We hebben verloren" zei hij tot zijn assistenten na het uit spreken van zijn laatste rede. JT^e Gaulle keerde niet terug naar het Elysée. Zijn kleren en persoon lijke dossiers werden voor hem inge pakt in kisten die naar Colombey- Les-Deux-Eglises werden vervoerd, waar de oude man zweeg. Tijdens de verkiezingscampagne voor zijn opvol ging ging hy met vakantie naar Ier land. Alvorens weer thuis te komen stuurde hij een gelukwensboodschap van 13 woorden aan de tot president gekozen Georges Pompidou. In Colombey-Les-Deux-Eglises waar duizenden Gaullisten tevergeefs trachtten uiting te geven aan hun sympathie, bleven de poorten van zijn verblijf gesloten. Behalve vier minis ters uit zijn vroegere regeringen die thans geen deel uitmaken van de re- gering-Pompidou heeft hij geen Franse politieke figuren gezien. Ex-premier Maurice Couve d"e Murville, die een van de weinige gelukkigen was die De Gaulle na zijn aftreden ontmoetten zei, dat de generaal alleen politici wilde ontmoeten die geen of ficiële post bekleedden, om aldus te bewijzen dat hij zich niet met de ac tieve politiek wilde bemoeien. i Gaulle brengt thans het grootste deel van zijn dagen door met het schrijven van zijn memoires. Hij schrijft drie delen over de periode 1946-'49, een vervolg van de drie de len over de oorlog en zijn optreden na de bevrijding. ADVERTENTIE Deze koffiefilter is het hélemaal! Vol-automatisch één, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht héérlijke koppen! ƒ105, u kunt er op rekenen!

De Vallei | 1970 | | pagina 11