OLANDESICHAMPIONI" Rotterdammers legden Celtic met tactisch zeer sterk spel aan banden De .Vlo' kon niet steken Ajax vol bewondering Door onze sportredacteur AAT DE BOER f TEKEN AAN DE WAND VERLENGING MEEST REJUREEDE in HIHII.I. I I MM II IBIll MILAAN Het ongelooflijke, mogelijk niet door iedereen verwachte, maar toch zeker gehoopte, is gebeurd. Feijenoord heeft de Europa Cup voor lands kampioenen als eerste Nederlandse ploeg veroverd. En dat betekent, dat na tuurlijk ook voor het eerst, in het volgende toernooi twee Nederlandse ploegen aan de strijd zullen deelnemen. Toen na precies twee uur voetbal de strijd was beslist leek het. alsof in het San Siro-stadion de wereld op zijn kop stond. Er vloeiden tranen van geluk, bij de spelers van Feijenoord zowel als bij de supporters. Terwijl de spelers van Celtic teleurgesteld, maar na sportief de tegenstander te hebben gelukgewenst, het veld verlieten maakten de spelers van Feijenoord een ereronde met de beker. Trainer Ernst Happel stond het met een gelukzalige lach aan te zien, terwijl Coen Moulijn, als een dartel konijn, pogingen deed hem in de ereronde te betrekken. De spanning ontlaadde zich na twee uur voetbal op hoog niveau als een vulkanische uitbarsting. En daarna leek het centrum van Mi laan wel een stuk Nederland, een stuk Rotterdam, waar zich wilde vreugdeto nelen afspeelden en waar het verkeer nog ver na het middernachtelijk uur volkomen vast zat. Rond de Piazza del Duoma en in de Via Dante was in de automassa geen beweging meer te krijgen. Het lawaai was er oorverdovend, want de Milane- zen toonden veel, overvloedig veel, me deleven met de Nederlanders. De claxons van hun auto's loeiden onop houdelijk en in die kakefonie keken de politiemannen hulpeloos en werkeloos toe. Er was geen beginnen aan om te pogen deze enorme chaos te ontwarren en ze begonnen er dan ook maar niet aan. Opnieuw was het centrum van Mi laan het toneel, waar de Rotterdamse supporters hun aanwezigheid op niet mis te verstane wijze kenbaar maakten. 's Morgens al, in alle vroegte, be klommen fans van Feijenoord en Celtic het enorme ruiterstandbeeld van koning Victor Emanuel II, dat midden op de Piazza del Duomo staat. Maar middenin de nacht, toen de strijd gestreden was, was dit het domein van alléén de Ne derlanders. De straatvegers konden op nieuw aan de gang. Toen de wedstrijd in het San Siro-stadion een aanvang nam, hadden zij handen vol werk met het opruimen van de vele honderden lege biertinnetjes en de enorme hoe veelheid flessen en glassplinters, waar mee de straten waren bedekt. Toch werd even de vreugde van de Rotterdammers getemd en dachten de Celtic-supporters niet aan de teleurstel ling van de nederlaag. Want in het ge hos en gedrang raakte een Schotse sup porter onder de tram. waarbij hij zo ernstig werd gewond, dat voor zijn le ven moet worden gevreesd. Even te voren maakte een Rotterdammer een buiteling vanuit de top van het stand beeld op de Piazza del Duomo, waarbij AMSTERDAM ..Het is in één woord geweldig wat Feijenoord heeft gepresteerd", zei Ajax-voorzitter Jaap van Praag bewonderend. „Dit is een grootse dag geworden, niet alleen voor Feijenoord, maar voor het hele Neder landse voetbal. Door onze finaleplaats van het porigc jaar en het winnen van de cup van Feijenoord is nu bewezen, welk een geweldige sprong vooruit het Nederlandse voetbal de afgelopen paar jaar heeft gemaakt". De Ajax-praeses had vorige week in een radio-programma tegen Feijen- oord-manager Guus Brox gezegd, dat hij op het vliegveld zou zijn als Feijen oord erin mocht slagen de cup te win nen. Maar hij had zijn woorden niet waar kunnen maken. Dat zat hem dwars, want Van Praag had zijn best gedaan. Maar toen hij donderdagoch tend tegen half twaalf met de auto Rotterdam naderde was het onmogelijk geweest om de afbuiging naar „Zes tienhoven" te maken. Evenals zovelen had Van Praag ver volgens te laat vernomen, dat Feijen oord niet op „Zestienhoven" maar op „Schiphol" was geland. Hij deed nu ij verige pogingen om te weten te komen, of Feijenoord soms van plan was in de avonduren van deze voor de Rotter dammers zo vermoeide Hemelvaartsdag nog een receptie te houden. „Want ie dereen mag daar ontbreken, behalve Ajax". Hij was al gelukkig, dat hij woensdagavond felicitatietelegrammen naar Milaan en Rotterdam had ge stuurd namens bestuur, trainers en spe lers van Ajax. „Direct toen dat tweede doelpunt viel ben ik naar de telefoon gerend om de tekst op te geven: Be stuur, trainers, spelers en alles wat Ajax heet, wenst jullie van harte geluk met deze geweldige prestatie". Intussen waren donderdagmorgen na mens Ajax in de Maasstad ook bloemen afgegeven. Voor het eerste fluitsignaal van Ajax-DWS sprak Van Praag zijn bewondering nogmaals in het openbaar via de geluidsinstallatie uit, vroeg en kreeg een dertig seconden durend ap plaus van de 12.000 toeschouwers voor Feijenoord. Trainer Rinus Michels zei verrast te zijn geweest door het uitstekende spel van Feijenoord. „Celtic werd op alle onderdelen gedegradeerd en dat wil wat zeggen". Ook hij sprak van een histori sche dag voor het Nederlandse voetbal, dat nu volgend seizoen met twee ploe gen in de Europa-Cup vertegenwoor digd zal zijn: Feijenoord als bekerhou der en Ajax als kampioen van Neder land. Want» aan dat laatste wordt door niemand meer getwijfeld. Dat dubbele optreden van Nederland in de cupcompetitie van 1970-1971 werd ook door Johan Cruyff genoemd. Hij zei genoten te hebben van de wedstrijd. „Het was enorm mooi wat Feijenoord deed". Cruyff's ogen begonnen te schitteren: „Ik heb er eentje gezien, die verschrikkelijk goed was". Hij wachtte even en zei toen „Hasil". „Hij is tech nisch zeer begaafd en draaide geweldig goed. Dat was een lust om te zien". Cruyff, die van mening was, dat de Italiaanse scheidsrechter zeer goed had gefloten, had voorts grote bewondering, voor de beheersing van de Schotten. „Want het wil wat zeggen als ze de bal tussen je benen door spelen. Dan kom je in de verleiding om grof te worden". Over de tactiek van Feijenoord zei hij tenslotte: „Dat kan alleen tegen een aanvallende ploeg. Had Feijenoord zo gespeeld tegen een club, die niet komt, tegen Italianen bijvoorbeeld, dan was het heel anders gelopen". hij zulk ernstig letsel aan het hoofd opliep, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Maar het feest ging spoedig weer door en vele Celtic-supporters mengden zich, aanvankelijk wat schuchter, onder de feestvierende Rotterdammers. De meesten accepteerden sportief de ne derlaag. Dat sport tot botsingen en ver dwazing aanleiding geeft, is in het ver leden te vaak op meer dan pijnlijke wijze aan het licht gekomen. Maar dat er toch ook nog wel iets zit in het alou de gezegde, dat sport verbroedert bleek in alle vroegte van Hemelvaartsdag, toen bij het ochtendgloren in een win kelportiek een Celtic- en een Feijen- oordfan broederlijk onder één regenjas lagen te slapen... Maar ook hier kwamen natuurlijk de slechte uitzonderingen weer voor met als gevolg knokpartijen tussen dronken supporters uit Rotterdam en Glasgow en politieauto's met gillende sirene's, die bij bosjes onder invloed verkerende supporters naar rustiger oorden over brachten. De al meer dan anderhalve eeuw oude Galleria Vittorio Emanuele II, die de verbinding vormt tussen de Piazza del Duomo en de Piazza della Scale, vormde opnieuw het toneel voor eer. enorme happening, waarbij de Milanese politiemannen velen met ontblote sa bels, toekeken. Werkelijk ingrijpen was niet nodig, maar een gekkenhuis was het wel. Doelman Williams is kansloos op het door Kindvall uit een moeilijke hoek afgevuurde schot. Hoog zeilde de bal in het nylon en dat betekende, dat de Europa Cup voor de eerste maal in zijn geschiedenis naar Nederland ging. MILAAN De overwinning van Feijenoord, de eerste Nederlandse ploeg, die in de vijftien jaar geleden ingestelde strijd om de Europa Cup de beker heeft veroverd, was een overwinning om trots op te zijn. Zonder meer moet namelijk worden geconstateerd, dat de Rotterdamse formatie de zege volkomen verdien de. Enkele Schotse en Engelse collega's verklaarden na afloop, „dat er geen speld tussen was te krijgen. Dit Feijenoord heeft Celtic een lesje gegeven in mo dern voetbal, dat de ploeg uit Glasgow nog lang zal heugen. In alle onderdelen van het spel, technisch zowel als tactisch, waren de Rotterdammers hun tegen standers volkomen de baas en Celtic mag bijzonder blij zijn, dat de nederlaag tot 2—1 beperkt is gebleven. Met wat minder geluk zou het de verlenging zeker niet hebben gehaald". Schotten eigenlijk nog nooit hadden meegemaakt, hun tactische opzet van op de aanval te spelen mislukte volkomen, waardoor en ook dat kenden ze niet Al uren voor het begin van de strijd begon het San Sirostadion vol te lopen en naarmate het aantal toeschouwers groter werd en de tijd voor de aanvang korter steeg de spanning in de kuip. Er hing een wat nerveuze en angstige sfeer rond de Nederlandse supporters, toen de beide elftallen een half uur voor de aanvang van de wedstrijd het veld betraden om zich wat los te lopen en te trappen, want bij Feijenoord ver dween Moulijn al na enkele minuten weer in de catacomben van het stadion. Zou de snelle linksbuiten tengevolge van een bij de training opgelopen bles sure niet kunnen spelen? De angst ver anderde in opluchting, toen hij er toch bij bleek te zijn. Om klokslag negen uur gaf de Ita liaanse arbiter Lobello het aanvangssig- naal en daarmee was een duel begon nen, dat zou uitgroeien tot een der bes te finales, ooit voor de Europa-Cup ge speeld. De verwachting, dat Celtic zou pogen Feijenoord met een enorm of fensief te overdonderen, werd volledig bewaarheid. Want terwijl het groen en wit van Celtic en het rood en wit van Feijen oord op de tribunes wapperde en dein de, terwijl vuurpijlen de lucht ingingen en toeters, bellen, ratels en wat al niet meer een orkaan van lawaai deden los barsten, trok rechtsverdediger Hay van Celtic al bij de eerste de beste aanval mee naar voren. De door Celtic gehoop te overrompeling van de Rotterdamse defensie bleef echtei uit, want de ach terste linie van de Rotterdammers - Ro- meijn, Laseroms, Israël en Van Duiven- bode ving dat eei - j aanvalsgeweld met een opmerkelijke koelbloedigheidk op. Dat Eddy Pieters Graafland zich wat onzeker teonde deerde die achter ste vier niet. Een al vanaf dat moment bleek, met hoeveel tactisch inzicht de Feijenoor- ders dit furieus beginnende Celtic op vingen. Terwijl Jansen op het midden veld als een enorm werkpaard zwoegde en werkte, vertraagden Hasil en, voor al, Van Hanegem op bijzonder knappe wijze het spel op het middenveld om daarna plotseling, met haarzuivere pas ses, de aanvals-drie Moulijn, Kindvall en Wery te lanceren. Celtic moest al heel snel terug, ver terug zelfs, maar het bleef met onver wachte uitvallen niettemin gevaarlijk. Al heel snel bleek echter, dat deze Schotse formatie voor een zeer be langrijk deel steunt op de acties van „de vlo" Johnstone, die ook nu trachtte met razend snelle wendingen en drib bles verwarring in de Rotterdamse de fensie te stichten, maar toch meestal weinig gelegenheid daartoe kreeg, om dat zowel Jansen als Van Hanegem hem stevig, om niet te zeggen hardhan dig, in de greep hadden. Hij kon om zo te zeggen niet steken. De Rotterdam mers demonstreerden een ware Cup mentaliteit te hebben en weigerden pertinent zich door de snelle Schotse uicvallen uit hun evenwicht te laten brengen. Zo diep en zo ernstig hadden ze zich dat blijkbaar voorgenomen, dat de laconieke acties van een Van Hane gem en een Van Du ivenbode nu en dan gewoon angstig aandeden. En wat de de verdedigers vaak op hun eigen doelman moesten terugspelen. Toch kreeg Celtic enkele redelijke kansen tot gevaarlijke aanvallen, maar die ontstonden vooral door enkele ma len slecht plaatsen door Jansen en Ha sil, die overigens een bijzonder goede wedstrijd speelde. Toen Lennox na ongeveer twintig mi nuten spelen scoorde gaf dat de Schot ten de overtuiging, dat er toch moge lijkheden waren. Het doelpunt werd, volkomen terecht, door de zeer goed leidende arbiter Lobello wegens buiten spel afgekeurd, maar het was een te ken aan de wand. Maar toch, de beste kansen waren voor Feijenoord, dat echter voorlopig niet aan een treffer toe kwam omdat Hasil te lang wachtte met het aanleg gen voor een schot en Moulijn de Schotse doelman Williams de bal hoog in de handen speelde in plaats van Wery een kans te bieden. Een daverend schot van Hasil werd door Williams prachtig gestopt en dat vormde de in leiding tot de openingstreffer. Want Johnstqne, de Schotse „vlo", kreeg geen kans om gevaarlijke steken uit te delen. Hij kreeg nauwelijks ruimte, zoals deze foto aantoont, waarop hij vinnig wordt belaagd door Van Hanegem (links) en Jansen. met een verre trap bereikte de Schotse doelman de snelle Lennox, die vlak buiten het Rotterdamse strafschopge bied door v. Hanegem werd afgestopt. Te hardhandig, meende arbiter Lobello en hij kende de Schotten een vrije trap toe op de rand van het strafschopge bied. Hughes tikte de bal handig terug naar de naar voren gekomen meester- schutter Gemmell, die hem met dave rend geweld langs het Rotterdamse muurtje joeg, onbereikbaar voor Eddy Pieters Graafland, die pas dook toen de bal al stil was gevallen onder het nylon. Het rood en wit zakte op de tribunes ogenblikkelijk weg en maakte plaats voor een zee van groen-witte vlaggen en een daverend Schots vuurwerk Maar Feijenoord kwam terug en wel zó vlug en overrompelend, dat de Schotten niet wisten hoe ze het hadden. Nauwelijks twee minuten na dat Schot se doelpunt plaatste Romeijn uit een vrije trap de bal op het hoofd van Wery, die het ronde ding doorkopte naar Van Hanegem, van diens hoofd stuiterde de bal richting Israël en voor doelman Williams besefte wat er ge beurde had de Rotterdamse aanvoerder via de binnenkant van de paal raak ge kopt. Intussen voerde de politie een dronken Rotterdamse supporter af, die uit woede over de Schotse goal een bierfles in diggelen smeet. Opnieuw was het de beurt van de Schotten, maar intussen groeide de ze kerheid in de Rotterdamse formatie. Behalve voorlopig bij Eddy Pieters Graafland, die radikaal mis stompte bij een hoge voorzet van Hughes, even la ter de bal bij een inswinger van Walla ce liet gaan gelukkig langs de ver keerde kant van de paal en vervol gens de bal uit zijn handen liet stuiten bij een inzet van Mc. Neill. Het hart klopte te Rotterdamse supporters in de keel, maar ook de supporters van Celtic maakten bange ogenblikken door bij geraffineerde combinaties van Feijen oord, d\p keer op keer vanuit het mid denveld werden opgezet. Steeds weer lokten Van Hanegem en Hasil met ver tragende acties, die soms minuten lang duurden, de tegenstanders naar zich toe, om dan onverwacht de aanvalsspit- sen met een scherpe pass te lanceren. Die tactiek had direct na het begin van de tweede helft bijna succes. Lase roms, die in schietpositie was gekomen na een slalom vanuit de eigen verdedi ging, wachtte even te lang en speelde daarom de bal terug op Van Hanegem, die hem meteen doorschoof naar Hasil. Er volgde een gloeiende kogel, maar de paal brak met een dreun het schot van de Feijenoorder. Die kogel vormde de inleiding tot een groot Rotterdams overwicht, maar de kansen, die daaruit ontstonden werden niet benut. Kindvall moet zich wel de ongelukkigste man van de gehele ploeg hebben gevoeld toen hij enkele mooie kansen niet be nutte. Steeds weer had de Rotterdamse Zweed te lang werk, waardoor hij zich vastliep in de voor hun doel te hoop ge lopen Schotten. De Schotse muur wan kelde keer op keer, maar stortte niet in. Ook Coen Moulijn en Wery kregen kansen, maar ook zij wachtten te lang met. een schot of richtten ver naast het doel van Williams. En zo was scheidsrechter Lobello dus wel gedwongen de strijd met tweemaal een kwartier te verlengen. En opnieuw probeerden de Schotten Feijenoord vanaf de aftrap te overrompelen. Het scheelde maar een haar, of die opzet was gelukt. Terwijl Israël en Van Dui- Het doelpunt van Kindvall, dat Feijenoord de Europa Cup bracht, werd met stormachtig lenthousiasme begroet. Israel en Van Duivenbode vielen elkaar van vreugde in de ar men, Kindvall werd door Wery op de schouders genomen en Haak, Moulijn en Jansen stormen toe om aan het feest deel te nemen. venbode nog met elkaar stonden te pra ten, waardoor laatstgenoemde te laat reageerde op een slechte pass van Jan sen, rushte Hughes door de Rotterdam se verdediging heen. Eddy Pieters Graafland maakte alles goed, toen hij met een uitgestoken been redding bracht en zich vervolgens languit op de door Israël naar hem terug gespeelde bal wierp. En opnieuw waren daarna de beste kansen voor Feijenoord, maar opnieuw ook waren de schoten van Wery, Hasil en Kindvall niet zuiver genoeg gericht. Het spelbeeld veranderde niet veel. Celtic bleef zich bepalen tot onver wachte uitvallen, terwijl Feijenoord het spel knap en handig vertraagde om dan onverwachts de aanvalsspitsen te lan ceren. Het was verstandig van Emst Happel, dat hij in de tweede helft van de ver lenging Romeijn als rechtsverdediger door Haak verving. Romeijn kon duide lijk het tempo niet meer bijbenen en dat was een gevaarlijke situatie. De Schotten zetten hun aanvallen namelijk steeds meer over links, omdat de klei ne Johnstone geen meter ruimte kreeg. Precies drie minuten was die tweede helft van de verlenging oud, toen het De Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, heeft Feijenoord een tele gram gezonden met de volgende inhoud. „De cup in de kuip, hartelijk geluk ge wenst, CDK". Feijenoordlegioen als één man overeind kwam. Kindvall switchte handig langs enkele tegenstanders, maar zijn inzet werd door Williams met het been ge stopt. De bal stuitte echter voor de voe ten van Wery, die onmiddellijk en zeer hard schoot. Maar met een fantastische reactie voorkwam doelman Wjlliams een doelpunt. Op de tribunes begonnen de Rotter damse supporters al met elkaar te over leggen, hoe dat nu zou moeten wanneer de wedstrijd vrijdag overgespeeld moest worden. Ze zagen in tussen Kind vall eerst weer meters naast schieten en vervolgens bij een fraaie kans de bal juist langs de verkeerde kant van de paal prikken. Maar die ongelukkige Kindvall zou plotseling toch nog de meest bejubelde man in het Milanese stadion worden. Terwijl vele toeschou wers reeds de uitgangen zochten kwam plotseling vanuit het middenveld een hoge pass van Israël richting Mc Neill. In een wanhoopsgebaar stopte de Schot de bal, die hij met het hoofd net niet bereiken kon, met de hand. Vandaar sprong het ronde ding naar Kindvall, die een signaal van arbiter Lobello voor strafschop niet afwachtte en vanuit een nog vrij moeilijke hoek raak schoot. Scheidsrechter Lobello paste prachtig de voordeelregel toe en dat be tekende 2-1. Celtic was aangeslagen en ontsnapte nauwelijks een minuut later aan wéér een treffer toen Kindvall de mee opgekomen Hasil vrij speelde en de bal na diens harde schot via de on derkant van de deklat in het veld te rugsprong. Er restte Celtic daarna geen tijd meer om opnieuw te pogen de Rotterdamse verdediging open te breken. Trouwens Feijenoord gaf daarvoor ook geen kan sen meer weg, want het verdedigde zijn voorsprong rustig en beheerst, een Eu- ropa-Cup-winnaar waardig. CUP DER CUPS VOOR FEIJENOORD

De Vallei | 1970 | | pagina 13