Buitenlandse kranten vol hulde voor Feijenoord Ernst Happel: Celtic viel me tegen Feijenoord-charter moest uitwijken naar „Schiphol Na de feestdagen zal een prijs inde SJajott -hotcr u wel goed doen! Extra-treinen kwamen met muziek binnen Chaos op Malpensa Handelaren in zwarte' kaartjes ZESTIENHOVEN" DOOR SUPPORTERS BEZET Hij had er begrip voor GOEDE FINALE DUITSE LOF EIS GELS COMMENTAAR Telegram van minister Klompè NUCHTER MOED KWIJT OPPEPPERTJE VRIJDAG 8 MfUJfltl MILAAN De weinige kranten, di« donderdag in Italië verschenen He melvaartsdag waren het er in hun sportcommentaren volkomen over eens, dat Feijenoord's zege op Celtic verdiend was. Alle kranten prijzen het uitgeba lanceerde en taktisch zeer effectvolle optreden van de Feijenoord-equipe en men baseert de zege van de Rotterdam se ploeg op een perfecte spelopvatting, waardoor Celtic zelden of nooit tot de van deze ploeg bekende aanvalslawines kon komen. Het gezaghebbende sportblad „La Gazetta Dello Sport" schrijft onder meer: „Celtic kreeg niet de kans de pressie op de tegenstanders uit te oefe nen, die deze ploeg dikwijls zo gevaar lijk maakt". Onder de kop „De over winnaars van Milaan lieten het niet op een tweede wedstrijd aankomen", schrijft redacteur Aldo Bardelli, dat Feijenoord goed, snel en agressief voet bal speelde en Celtic bij tijd en wijle overtroefde. „Bovendien", zo schrijft Bardelli verder, „Feijenoord toonde meer talent en spelorganisatie dan het Nederlandse Ajax vorig jaar in d eEuro- pa Cup-finale tegen AC Milan." La Gazette Dello Sport" vond Van Hane- gem, Kindvall, Hasil en Israël de grote uitblinkers. Het dagblad „La Notte" schrijft op de sportpagina, dat de robuuste en technisch knappe Feijenoordploeg ver diend van Celtic won. „De Feijenoor- ders verstoorden keer op keer het ritme van Celtic, waardoor de Schotten niet wisten hoe ze het hadden", aldus „La Notte". Deze krant noemde Van Hane- gem „een pure machine", de grote uit blinker en komt tot de conclusie, dat de Rotterdamse club veel dank verschul digd is aan het Feijenoordlegioen in Ban Siro. De „Corriera Delia Sera" schreef donderdagmorgen onder de achtkoloms- kop „Feijenoord kampioen van Europa, Celtic haalde zelfs een tweede wed strijd niet", dat er woensdagavond in San Siro sprake was van een drama tisch gevecht, dat op het nippertje een beslissing kreeg. Het blad interviewt Celtic-baak Jock Stein, die tegenover de verslaggever van de Corriera Delia Sera zegt: „Het was wel degelijk een goede finale. Dat kwam door het spel van Feijenoord en het publiek, maar niet door ons". Het blad wees Kindvall als de grote uitblinker aan en voorspel de via trainer Nerieo Rocco van AC Mi lan, dat veel nationale ploegen tijdens de strijd om het wereldkampioenschap in Mexico de kwaliteiten van deze Zweed zullen ondervinden. Alle kranten besteedden donderdag bijna evenveel aandacht aan de wed strijd als aan de belevenissen van het duizendkoppige Celtic- en Feijenoordle gioen. Talloze foto's van voetbalsup porters in het centrum van de stad illufe treren lange verhalen over de ,,fa$IÊ uit Noord-Europa". De „Corriera Delia Sera" laat de belevenissen van de .Ne derlandse en Schotse supporters zich afspelen in „een walm van whiskey en bier" en heeft uitgerekend, dat de le gioenen de afgelopen dagen meer dan 100 miljoen lire (600.000 gulden) in Mi laan aan drank hebben omgezet. „La Notte" schrijft honend: „Wel veel alcohol, maar geen cup voor Cel tic-fans" en vertelt de lezers nauwge zet, wat er allemaal in Milaan voor en na de wedstrijd is geschied. Alle kranten brengen tenslotte de volgende cijfers: aantal bezoekers in San Siro: 60.000, recette 137 miljoen lire (ruim 800.000 gulden). Dit bedrag wordt verdeeld tussen de organisatoren (10 procent), de UEFA (5 procent) en de fi nalisten (beide 42,5 procent), aldus een berekening van een functionaris van de Italiaanse voetbalbond. Eenstemmig prezen de 22 spelers, die West-Duitsland zullen vertegenwoordi gen bij de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal in Mexico, don derdag in sportschool „Malente" (Slees- wijk-Holstein) het spel van Feijenoord In de finale om de Europese beker voor landskampioenen. Karl Heinz Schnellinger, die met be kerhouder AC Milan in de tweede ron de tegen Feijenoord tenonder ging, be toogde: „De Nederlanders - speelden voetbal volgens de modernste opvattin gen. Het was een dolle belevenis. In ze ker opzicht zijn wij van AC Milan nu gerehabiliteerd. Wij zijn tenslotte door de Europa Cup-winnaar uitgeschakeld Franz Beckenbauer verklaarde: „Het was een van de beste eindspelen, die ik ooit gezien heb. Zulk voetbal maakt miljoenen voetballiefhebbers enthou siast". Beckenbauers clubgenoot Sepp Maier van Bayern München zei: „In minstens tien jaar is het spelpeil van een Europa Cup-finale niet zo hoog geweest. De Nederlanders waren op elk onderdeel beter en lieten zich door de Schotse profs niet afschrikken. Onze overwin ning in de bekerfinale van* 1967 tegen Glasgow Rangers van 1-0 was lang niet zo overtuigend". Het vliegveld „Zestienhoven" was onbruikbaar geworden door de ge weldige mensenmassa, die de lan dingsbanen betrad. Uwe Seeler, de onverwoestbare „stür- mer", die zaterdag in Berlijn tegen de Ierse Vrijstaat zijn 64e landenwedstrijd speelt, zei: „Ik had niet verwacht, dat Feijenoord tot een dergelijke prestatie in staat zou zijn. Het was een demon stratie van snelheid en kracht". De nationale doelverdediger Manfred Manglitz (FC Köln) was ook geïmpo neerd: „Beter spel kan men eigenlijk niet van een voetballer verlangen. Er werd alles geboden wat het moderne voetbal verlangt". Ook bondstrainer Helmut Schön sprak zijn bewondering voor Feijenoord uit: „De wedstrijd in Milaan was een en al propaganda voor de voetbalsport. De Nederlanders speelden tactisch zeer knap tegen een Schotse ploeg, die we liswaar verbeten streed, maar ditmaal het tempo niet kon bijbenen". Overigens hadden de geselecteerden zich in het sportcentrum bij voortdu ring zitten ergeren aan het commentaar van de Duitse televisiereporter, die de wedstrijd tot „Den van de zwakste duels van de laatste tijd" bestempeld had. „Nederlanders vernederen Celtic en veroveren Cup", schreef sportverslag gever Geoffrey Green donderdag in „The Times". Hij gaat verder: „Het leek wel, alsof de Feijenoordspelers over het veld zweefden en dansten. Dit maakte de bewegingen van de Schotten des te logger en ongecontroleerder. Feijenoord domineerde gedurende de gehele wed strijd". ,De doorgaans zo trotse ploeg van Celtic, arrogante stropers van Europa, leed nu aan een minderwaardigheids complex", aldus Derek Wallis in „The Daily Mirror". „Feijenoords overwin ning was tegen alle verwachtingen in, maar het was een volkomen verdiende beloning voor zijn goede spel". Volgens „The Guardian" kan er geen twijfel bestaan over de juistheid van de uitslag. „Het metodische voetbal en het beheersen van het tempo van de wedstrijd frustreerde de Schotse ploeg, zodat Celtic niet in de bekende directe stijl kon komen. Het spel van Celtic stelde danig teleur". Volgens John Mackenzie, medewerker van de „Daily Express" zou deze wed strijd niet lang in de herinnering blij ven voortleven. „Helaas moet ik daar aan toevoegen, dat dat de schul van Celtic is. De Schotten waren slechts schaduwen van de spelers, die Leeds United in de halve finales uitschakel den". Hij beschreef Feijenoord als „goed, maar niet groots". In „The Daily Mail" schreef John Fairgrieve: „Feijenoord speelde dapper, fel en bekwaam. De Rotterdammers waren zowel individueel als in ploeg- verband technisch superieur". De Schotse pers betreurt unaniem de Dolle vreugde wekte de overwin ning langs de lijn bij Kerkum, traitier Happel en manager Brokx. nederlaag van Celtic. Er worden ver scheidene redenen voor dit echec naar- voren gebracht. Volgens de „Daily Scottish Express" speelde niet Celtic in Milaan, maar een spookploeg. De krant vervolgt: „Celtic stond niet tegenover een groots team. Feijenoord was goed, zonder meer". De „Scotsman" voegde eraan toe, dat Celtic geen reden tot klagen mag heb ben, want er werden verscheidene goe de kansen verspeeld". De „Glasgow Herald" was danig te leurgesteld over het spel van Celtic. „Het team heeft zich door Feijenoord laten overbluffen. De Nederlandse ploeg speelde gespierd voetbal, maar domineerde ook door een grote beweeg lijkheid". DEN HAAG Minister M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft woensdag avond direct na afloop van de Europa Cup-finale het volgende telegram naar de Feijenoordspelers in Milaan ge stuurd: „Een onverwoestbaar Feijen oord voegde vandaag daad bij het woord. Stop. Grandioos. Stop. Proficiat, minister Klompé". MILAAN De handelaren in „zwar te" toegangskaarten hebben woensdag een strop gehad. Het stadion was niet uitverkocht, zodat de handelaren al blij waren, als ze de tevoren opgekochte kaarten voor de normale prijs aan de man konden brengen. Vele belangstel lenden kochten wel een kaart van de opkopers, omdat ze dan niet in de rij voor de kassa behoefden te wachten. Maar winst kon er niet op worden ge maakt. v MILAAN Hans Stadelmanns creatie stond verloren in een hoek. In de over volle kleedkamer van Feijenoord schonk eigenlijk niemand enige aandacht aan het werkstuk van de edelsmid uit Bern, toch de inzet van het belangrijkste voetbaltoernooi, dat Europa kent. Niet die grote zilveren bokaal, waarin bij afwezigheid van Franse champagne maar Asti Spumanti was gegoten, stond na de triomf van het San Siro-stadion in het middelpunt van de belangstelling. Bij tientallen dromden officials, journalisten en zelfs supporters, die het cordon van niets ontziende carabinieri heimelijk en met lichtelijk valse voorwendsels hadden weten te passeren, rond de man, die donderdagavond centraal stond Ernst Happel. Rustig, bedachtzaam, bijna fluiste- rènd gaf de succesvolle coach van Feij enoord zijn commentaar. „Het is het succes van het elftal", zei hij steeds weer, „de teamgeest moet honderd pro cent zijn, dan kan je grote successen behalen. Onze opzet is volkomen ge slaagd. We hebben Celtic uit zijn ritme gehaald en dat Is de basis van onze overwinning geworden". Ook de Oos tenrijkse oud-international heeft don derdagavond zijn moeilijke momenten gehad. „De eerste twintig minuten wa ren niet gemakkelijk. Maar dat wisten we eigenlijk al bij voorbaat. De centra le figuur was Van Hanegem, hij was de „spielmacher". Ik weet, dat een klasse speler niet ervan houdt met een specia le opdracht het veld in te gaan. Door zijn vertragende spel heeft Van Hane gem eigenlijk de basis gelegd voor het succes. Overigens is, om eerlijk te zijn, Celtic me vanavond wel wat tegenge vallen." De vervanging van de teleur stellende Piet Romeijn bij het ingaan van de tweede verlenging motiveerde Happel met de woorden: „Romeijn was geen honderd procent meer, daarom heb ik Haak laten spelen". Was het een wonder, dat in het uur van de triomf Happel ten aanzien van de minder posi tieve waarderingen van spelers maar liever vage bewoordingen gebruikte? „Zeker, voor Pieters Graafland zou het moeilijk kunnen worden zo ineens in een dergelijk belangrijke wedstrijd. Een mens is nu eenmaal geen robot. Maar Eddy heeft zo lang topvoetbal gespeeld, dat hij zich voortreffelijk kan concen treren. Daarom had ik vertrouwen in hem. Als enige heb ik hem succes toe gewenst." Wim van Hanegem zelf reageerde na afloop van het titanengevecht met de nuchterheid, die ook zo kenmerkend is voor zijn speelwijze. „Ach ja, die eerste minuten ben ik wel even wat bang ge weest", zei „de kromme", „die lange trappen, die gaven je een onrustig ge voel. Maar verder, ze waren heel wat sneller vermoeid, die Schotten, dan wij. Johnstone was het geloof ik, die liep met de tong uit de mond te hijgen als een postpaard. En zo waren er nog wel een paar. Ze voetbalden echt niet zo. Het tempo, daarvoor had Happel ons gewaarschuwd. Maar dat lag zeker niet hoog. Hughes en die Johnstone deden vaak knap vervelend. Ook die invaller". SCHIPHOL Geheel onverwacht is het succesrijke elftal van Feijenoord donderdagmiddag in een Dc-9 van de KLM teruggekeerd op „Schiphol" in plaats van, zoals in de bedoeling lang, op het vliegveld „Zestienhoven". Op de Rotterdamse luchthaven was niet voor voldoende afzetting gezorgd, zodat het enthousiaste publiek met tienduizenden het middenterrein opstroomde en het landen te gevaarlijk zou worden. In overleg met de verkeersleiding be sloot de gezagvoerder van het vliegtuig daarop naar „Schiphol" uit te wijken. In allerijl moesten vervolgens maatre gelen worden getroffen, om aldaar de Rotterdamse voetballers te beschermen. Op de Amsterdamse luchthaven had het nieuwtje, dat Feijenoord naar „Schip hol" terugkeerde, zich als een lopend ADVERTENTIE vuurtje verspreid. Binnen een kwartier tijd standen de pierenzwart van de mensen. De zware Europa-Cup hoog boven het hoofd torsend kwamen Rinus Israël en Franz Hasil tussende andere spelers en officials na de landing de aviobrug uit en de pier in. Daar bevond zich slechts „Schiphol"- en KLM-personeel. Een grote groep toeristen, die zich toevallig bij een andere uitgang bevond en op vertrek naar Praag wachtte, kreeg de primeur. De spelers werden toegejuicht en met applaus ingehaald. Beneden, in het ontvangstcentrum van de luchtha ven, duurde het oponthoud voort. De extase van een deel van het jonge publiek nam op deze Feijenoorddag soms vreemde vormen aan. Op het vliegveld „Zestienhoven" ontlaadde de spanning zich om twaalf uu^ precies toen een machine van de British Air Services landde, dat geheel rood-en-wit was geschilderd. De tienduizenden, die tot dat moment nog keurig achter een geïmproviseerde afzetting hadden ge staan, meenden dat dit het vliegtuig was, dat de Feijenoord-elf uit Milaan bracht. Niets was minder waar: een groep Engelse toeristen kwam de Hol landse toeristische attracties bekijken. Voor de supporters was de aankomst van dit vliegtuig alle aanleiding het platform te bestormen. Men zwermde uit tot aan de start- en landingsbanen. De enkele politiemannen te paard, die aanwezig waren, konden deze stormloop niet weerhouden. Voor de vluchtleiding op „Zestienhoven" was dit reden vol doende, om met de piloot van het char tervliegtuig waarin het rood-witte team Rotterdam naderde, overleg te plegen. Het advies luidde: uitwijken naar „Schiphol". Nadat de lucthhavenautoriteiten dit bericht vele malen hadden omgeroepen verspreidde de menigte zich langzaam. Het luchtverkeer op „Zestienhoven" kon weer zijn normale verloop nemen. Het advies aan het publiek naar de Coolsingel te trekken veroorzaakte een gigantische verkeerschaos. Ook in het stadscentrum gebeurden vreemde dingen. Jongelui klommen in de 20 meter hoge torens, die in verband met het feest „Communicatie '70" voor het stadhuis staan opgesteld. Op een in gewikkelde, meer dan tien meter hoge, elektrische generator stonden jongelui langs de rand van de afgrond te zwaaien en te roepen, tot angst van de vele toeschouwers, die ieder moment een dramatische onwikkeling verwacht ten. Het is allemaal goed afgelopen en het feest ging door, 's avonds in Rotter dam-Zuid onder meer in en om het sta dion, waar donderdagmiddag al tiendui zenden op de komst van hun helden za ten te wachten. Zelfs de honden waren blij met de prestaties van Feijenoord. Op „Zes- tienhoden" demonstreerde deze vier voeter dat overduidelijk. UTRECHT De vier extra treinen, die de Nederlandse Spoorwegen als „Feijenoord-expres" naar Milaan heeft laten rijden, zijn gisternacht met slechts een uur vertraging uit Milaan vertrokken. De treinen vertrokken vol, maar het wordt niet uitgesloten geacht, dat enkele Feijenoord-supporters in hun feestvreugde de vertrektijd van de trein zijn vergeten en in Milaan zijn achtergebleven. De Spoorwegen waren op alles voorbereid. In de dienstregeling was reeds reke ning gehouden met een mogelijke ver enging van de wedstrijd. Maar ook deze alternatieve dienstregeling kon niet worden gehandhaafd, omdat de supporters veel te laat op het station in Milaan aankwamen. Vandaar, dat de vier treinen uiteindelijk met een uur vertraging naar Nederland terugkeer den. Twee treinen met Feijenoord-suppor ters reden via Utrecht naar Rotterdam. De beide andere treinen, die omstreek seven uur in de Maasstad aankwamen reden via Venlo-Eindhoven. In Rotter j dam werden uiteraard de meeste passa giers afgeleverd, maar ook eindigden enkel tientallen supporters hun reis in Den Haag, waar alle extra treinen eindbestemming hadden. Op het Centraal Station in Rotterdam kregen de trein-supporters opnieuw het Feijenoord-clublied via de stationsluid sprekers te horen. Het enthousiasme op het station was zelfs zó groot, dat het clublied al werd gedraaid "voordat de eerste trein was gearriveerd.... MILAAN Op het klein Milanese vliegveld Malpensa ontstond na afloop van de Europa Cup-finale een complete chaos. Het vervoer van Schotse zowel als Nederlandse luchtreizigers had ge heel via deze kleine luchthaven plaats, terwijl het belangrijkste vliegveld, Li- nate, niet werd ingeschakeld. Het ge volg was, dat het gehele vertrekschema in de war liep. Gistermiddag om drie uur zatep nog reizigers, die 's nachts om één uur hadden moeten vertrekken, te wachten. Met moeite torste Coen Moulijn de enorme beker voor „de dronk van zijn leven". Veel positiefs had Van Hanegem ook verder niet te melden, getuige zijn woorden „en die scheidsrechter zat me ook niet zo lekker. Een paar keer deed ik niets en toch floot hij." „Natuurlijk", zei Ove Kindval, moe maar nagenietend van de prachtige triomf, „je wordt er wel wanhopig van als al die ballen maar juist naast ga*n of tegen de paal. Maar je moet blijven waken. We hebben veel meer kansen gehad, maar het lukte gewoon niet. Het was goed, dat die scheidsrechter liet doorspelen. „Ik had wel angst toen ik schoot, want ik stond schuin voor de keeper, maar die wachtte even mei naar voren komen." Coen Moulijn, die vooral in de eerste fase van de wedstrijd duidelijk last had van zijn verwonding aan de rech tervoet, was het volkomen met de Zweedse Mexicoganger eens. „Je raakt de moed natuurlijk langzamerhand wel kwijt. Met wat meer overleg had het 4-1 of 5-1 geworden. Vooral zo tegen het einde vraag je je wel af, of het nog zal gebeuren. Ik rekende al zo'n beetje op een tweede wedstrijd. „Er zijn natuurlijk weer mensen", zei Theo Laseroms een beetje bitter, „die zeggen, dat Celtic ook geen beste ploeg is. Maar vergeet niet, dat ze door ons niet in hun. spel hebben kunnen ko men." Eddy Pieters Graafland, na een klein jaar weer terug in de top, straalde, al deed hij zijn best zo neutraal mogelijk te kijken. „Toen ik Happel zo'n twee weken geleden mijn jawoord heb gege ven ben ik me helemaal gaan concen treren op deze finale. Door mijn routi ne vond ik de overgang niet zo groot. Ik heb er de hele week naar toe geleefd." „Na dat doelpunt hadden we een op- peppertje nodig", zei aanvoerder Israël quasi nuchter, „daarom ben ik naar vo ren gegaan. Er moest gauw iets gebeu ren en in de lucht ben ik sterker dan Hasil. Ik probeerde met mijn kopbal de verste hoek te zoeken. Maar het is niet alleen mijn goal. Ik had het aan Van Hanegem te danken. Die kopte de bal naar mij door". Tegenover de grote winnaar Ernst Happel stond de tenminste even grote verliezer Jock Stein, de manager van wie heel Schotland verwachtte, dat hij even voor de tweede maal de Europa Cup naar Galsgow zou brengen. „Ik had niet gedacht, dat Feijenoord zijn tactiek zo tot in de perfectie zou kunnen uit voeren. Ik kan niet anders zeggen: de beste ploeg won. Wij speelden lang geen goede wedstrijd. Daardoor beheers te Feijenoord de match". Om dan met een sombere blik en een hoofdbewe ging naar een groepje spelers, dat zich in de catacomben gereed maakte om de bus op te zoeken te zeggen: „We hadden teveel slechte spelers in de ploeg. Dan kan je niet winnen". MILAAN Het hoogste lied zingend in een door te veel alco hol gebruik meer dan opgewekte stemming kwamen gisteren twee leden van het Groningse Be Quick in de richting van hun Mi lanese hotel gestapt. Ze behoor den tot de winnaars van de tele visiequiz „Kopduel" en waren daarvoor op kosten van de KRO naar Milaan greisd. Vlak bij het hotel haalde hun een auto in, met achter het stuur een donkere Italiaan. Lallend en zingend gaf een der Groningers met de vlakke hand een harde klap op het dak van de auto. De Italiaan remde af en sprong uit de auto, terwijl zijn ega en twee knapRe dochters .wat angstig toe keken. Rad en driftig begon de auto mobilist tegen de beide opgewek te Groningers te foeteren, die luidkeels antwoordden met de kreet „Feijenoord.... Feijenoord". Het galmde door de Via Cimaro- sa, maar het hielp. Plotseling ver scheen er een brede lach op het gezicht van de Italiaan, die daar mee veel begrip toonde voor de situatie, de Groningse Rotterdam mers met een handgebaar groette en weer in zijn auto stapte....

De Vallei | 1970 | | pagina 15