Veenendaals dagblad Weer succes voor Labour Buiten Q Rotterdam op z'n kop door Europa Cup Dit is ml Feij enoor d-team ingehaald door juichende massa In Utrecht conflict om medisch hoogleraar I Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Schietpartij in Zwolle: twee gewonden Ook een warm weekeinde springende dolfijnen... NIXON POOGT TE SUSSEN Nieuwe landing op Cuba Ook doden in Venezuela Grote drukte op de wegen Enkele buien DOLFINARIUM VTBN.V. Man niet brandende sigaret huis binnen: explosie WASHINGTON - Terwijl Amerikaanse troepen steeds meer Cambodja binnenrukken, stapelen zich voor presi dent Nixon in eigen land de moeilijkheden op. Co Tuinstrip VERBODEN PROTEST VERKLARING Egyptische landing mislukte HARTOPERATIES wonder batterijen doen hun naam eer aan. VERDIEND voor redactie en admtatetrafo: Bernhardiaan 28, Veenendaal, fetef* 06385-10550 (adm.), 10757 en 10055 (red.). Giro 1321600. Isoese nummers f 0,25; Abonnement f 1*03 p.w.. 4,40 p.nu 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De VaHei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 8 MEI I970 - 44e JAARGANG no. 105 jaar door twee ploegen in de Europa- Cup-strijd vertegenwoordigd zijn. Want naast Feijenoord, dat als bekerhouder zonder meer het recht van deelneming heeft, zal landskampioen Ajax mee doen. De landstitel kan de Amsterdam mers niet meer ontgaan. Men leze voor vele bijzonderheden over deze enerverende finale onze sportpagina's. ADVERTENTIE i van origineel halfedelsteen S grote keuze in luxecadeauz lage prijzen door rechtstreekse import uit d» Oriënt landen, Zuid-Amerika enz. Jn het centrum van ARNHEMj BAKKERSTRAAT 66 (Van onze weerkundige medewerker) Tie temperatuur zal ook het ko- mende weekeinde boven nor maal blijven. In Gelderland zal het kwik een middagwaarde van 21 tot 23 graden C. bereiken in een oostelijke luchtstroming. Deze is echter niet stabiel, waar door er na zonnige perioden in de ochtend en vroege middag enkele buien, sommige met onweer, tot ontwikkeling komen. Ze veroorza ken geen blijvende verstoring van het gunstige en groeizame mei- weer. De luchtdrukverdeling is typisch voorzomers met een hogedrukge- bied van 1040 mb boven Scandina vië en een lagedrukgebied van 1000 mb boven Frankrijk. Deze hoofd systemen veranderen weinig van plaats. Op Hemelvaartsdag is de tempe ratuur maximaal 22 tot 23 graden geworden. Over de laatste dertig jaar is 27 mei 1954 met 28 tot 30 graden nog altijd de warmste He melvaartsdag. Weersverwachting van het K.N.M.I. van vrijdagavond tot zaterdagavond: Zonnige perioden, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Matige, in het waddengebied tijdelijk krachtige ooste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. Morgen: Zon op: 04.57, onder: 20.17 uur. Maan op: 06.51, onder 00.21 uur. Dol van vreugde hieven de spe lers van Feijenoord woensdag avond in het San Siro-stadion te Milaan de pas veroverde Europa Cup na de schitterende 2-1 overwin ning op liet Schotse Celtic. Zo mogelijk nog enthousiaster rea geerden de tienduizenden voor het stadhuis samengestroomde Rotter dammers, toen hun gistermiddag vanaf het balkon de Cup werd ge toond door het glunderende Feijen- oord-team. ADVERTENTIE in loet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410-2569. APP1NGEDAM In de afgelopen nacht is in Tjamsweer, gemeente Ap- pingedam, de woning van de familie L. Riensema geheel uitgebrand. De schade, die op veertigduizend gulden wordt ge schat, wordt door verzekering gedekt. Toen het echtpaar tegen middernacht thuiskwam en de heer Riensema met een brandende sigaret de woning wilde binnengaan, deed zich een zware ont ploffing voor, waardoor het huis in korte tijd in lichterlaaie stond. Vermoedelijk is de explosie veroor zaakt door een defect aan de met pe troleum gestookte centrale verwarming. De heer Riensema bleef ongedeerd. De brandweer van Appingedam kon het vuur na een uur bedwingen. ONRUST IN DE VS NEEMT TOE De studenten zjjn bezig met het organiseren van een massale protestdemonstratie tegen de Amerikaanse acties. De minister van Binnenlandse Zaken, Hickel, heeft in een persoonlijke brief aan Nixon geschreven dat de president zich meer om de jeugd dient te bekommeren. Binnen de boezem van het kabinet zijn meer meningsverschillen, zo verluidt in Washington. Minister Rogers (Buitenlandse Zaken) en Laird (Defensie) zijn niet gelukkig met Nixons beslissing. MIAMI Opnieuw is een groep te genstanders van het bewind van pre mier Castro op Cuba geland. Volgens een radiostation in Miami, zouden de infiltranten, die lid zijn van de „Natio nalistische christelijke beweging" onop gemerkt aan land zjjn gekomen. Drie weken geleden had de eerste landing van dit jaar plaats, die werd uitgevoerd door leden van een groep die bekend staat als „Alpha-66". Vol gens Castro waren toen alle guerrilleros gedood of gevangen genomen. Totnog toe is van Cubaanse zijde nog niet ge reageerd op de tweede landing. LONDEN De Britse Labourpartij van premier Wilson heeft bij de ge meenteraadsverkiezing die gisteren in Engeland cn Wales zijn gehouden, aan zienlek winst geboekt. Zij vergrootte baar zetelaantal met 435, terwijl de conservatieven 324 zetels verloren. Voor de liberalen bedroeg het verlies 20 ze tels, terwijl de onafhankelijken 52 ze tels achteruit gingen. Het succes van Labour leidde overi gens slechts in drie gemeenten tot een verkrijgen van de meerderheid. Dit ge beurde in Norwich, Barrow en Dewsbu- ry, waar de conservatieven de leiding moesten afstaan. Op hun beurt namen zij echter de leiding in Stoke-On-Trent van Labour over, die daar bijna veertig jaar de meerderheid had gehad. In on geveer vijftien gemeenten verloren de conservatieven de absolute meerder heid. De conservatieven die bij de gemeen teraadsverkiezingen van 1967 bijna 600 zetels vooruit waren gegaan, blijven echter meer gemeenteraden beheersen dan enige andere partij. TJoe men op allerhande gebied steeds weer wat nieuws en j origineels kan bedenken, bewijst het van een amusante visie getui- gende boek over de stoffering van onze tuin: P I an t- a a r di g h e - dendoor de dames Blase en Hohmann (uitg. Ploegsma te Am sterdam; prijs f 8,90). Ruim een jaar lang verschenen de onderwer pen over de verzorging van bloe men en planten zowel binnens- als buitenshuis als een soort van strip verhaal in een onzer dagbladen on der de naam ,,Totus Floreo", maar omdat ik die krant niet lees, bleef ik er achteraf tot mijn spijt onkundig van. Dit grappige verza- melboek met het vreemde formaat van een kantoor-agenda en de ge heel in handschrift gereproduceer de tekst, wijkt volkomen af van de handleidingen, zoals vaklui als Kromdijk, Muller Idzerda en Her wig voor de tuinliefhebber samen stelden. Het schenkt gelegenheid tot snelle informatie waartoe de uitvoerige inhoud het zijne bij draagt naar honderd-en-een-vra gen omtrent het vele, waarmee men in de hof en op het balkon kan worden geconfronteerd. Alleen reeds de meer dan vijftig volle blad tekeningen, die vaak bijzon der geestig werden geschetst, zijn de prijs waard, doch ook de leven dige, altoos zeer oorspronkelijke tekst van deze genoeglijke strips zal de gebruiker van „Plant-aar- digheden" bekoren. Het voornaam ste is, dat hij erop kan vertrouwen want de beide dames werden door ettelijke deskundigen met raad, daad en literatuur bijgestaan. Noch tans ging het speelse karakter ner gens verlorenzij noemen de in houd pretentieloos, luchtig en onge stileerd, zo in de trant van „een I uitgebloeide paardebloem heeft evenveel charme als een geculti- veerde roos en misschien wint zelfs de eerste het wel". 8mei 1970 A. B. Wigman. Enige duizenden studenten zijn giste ren opgemarcheerd naar het gebouw van het Amerikaanse Congres in Wash ington, het Capitool, om bij hun par lementaire vertegenwoordigers te pro testeren tegen de uitbreiding van de oorlog in Indochina door president Nixon. In de Amerikaanse hoofdstad stroomden gisteren ook al duizenden jongelui binnen die morgen deelnemen aan de grote vredesbetoging voor de ambtswoning van president Nixon die is uitgeschreven nadat de Nationale Garde vier studenten van de universi teit van Kent, in de staat Ohio, neer schoot tijdens een vredesbetoging. De Amerikaanse regering heeft de actie waaraan naar schatting tenminste 35.000 mensen zullen deelnemen, verbo den omdat de vergunning ervoor slechte een week in plaats van de vereiste veertien dagen van te voren is aange vraagd. De organisatoren hebben al la ten weten zich daar niets van aan te zullen trekken. Een woordvoerder van het militante Mobilisatie- comité ter beëindiging van de Oorlog in Vietnam zei: „Zaterdag middag om twaalf uur arriveren wij bij het Witte Huis, op de drempel van president Nixons huis". Hij zei dat wanneer er geweld uitbreekt, dit de fout van Nixon zal zijn. De regering heeft al laten doorschemeren het Witte Huis met troepen te zullen omringen. Uit protest tegen de uitlating van president Nixon over protesterende „schooiers" („bums") en diens poging om de vier doden aan de universiteit van Kent een gevolg van gewelddadig heid te noemen, is Anthony Moffett afgetreden. Moffett was directeur van het Amerikaanse bureau voor studen ten en jeugd en zodoende de man die verantwoordelijk was voor de betrek kingen tussen de regering en de jeugd. Inmiddels is het op veel universitei ten nog onrustig. Gouverneur Ogilvy van de staat Illinois heeft 5.000 Natio nale Gardisten opgeroepen i.v.m. rellen. Ook de gouverneur van Kentucky, Nunn, heeft Nationale Gardisten naar de universiteiten gestuurd. Gouverneur Reagan van Californië heeft alle 28 universiteiten en hogescholen in zijn staat tot maandag laten sluiten. In to taal zijn in de Verenigde Staten tachtig universiteiten en hogescholen gesloten. President Nixon zal vanavond een persconferentie houden waarin het voornaamste onderwerp ®al zijn de heftige anti-oorlogsdemonstraties in Amerika, die loskwamen nadat Nixon had besloten troepen naar Cambodja te zenden. De persconferentie zal worden uitgezonden via radio en televisie Maandag aanstaande heeft Nixon op het Witte Huis een conferentie met de gouverneurs van alle 50 Amerikaanse staten. Op deze bijeenkomst, zullen bin nen- zowel als buitenlandse problemen worden besproken. Een aantal Ameri kaanse politieke leiders heeft in de af gelopen dagen getracht olie te gooien op de golven van de onrust. De burgemeeser van New York, John Lindsay, moedigde een nieuwe „niet zo rustige meerderheid" der Amerikanen aan om zich tegenover de presidentiële politiek in Zuid-Oost Azië op te stellen met behulp van wettige maatregelen. De gouverneur van Californië, Ro nald Reagan, raadde de studenten aan ,naar huis te gaan en te zien of er geen betere manier is dan met de fakkel en de knots te werken". TEL AVIV Dc Israëlische chef van de generale staf lt.-gen. Haim Bar Lev, heeft donderdagavond in een tele visie-interview meegedeeld, dat de Egyptenaren in juni van verleden jaar een bruggehoofd over het Suez-kanaal hadden willen slaan. Dit was mislukt door de aanvallen van de Israëlische luchtmacht. Toen het bleek, dat de Egyptenaren niet verder kwamen en de oorlog niet konden voortzetten hebben zij de hulp van de Sovjet-Unie ingeroepen, aldus de generaaL Hij was van oordeel dat de „balans der krachten" in het Midden Oosten sinds de oorlog van 1967 nagenoeg niet was veranderd, maar dat het Israëlische arsenaal sindsdien „beter was' gewor den". Door vuur afgegeven door Arabische guerrilla-strijders in Zuid-Libanon, zijn vandaag vier Israëlische militairen in de buurt van de grens, ten noorden van Metoella, gewond. De Israëli's die werden aangevallen behoorden tot een militaire patrouille. CARACAS (VENEZUELA) In een gevecht tussen politiemannen en stu denten, die protesteerden tegen de Amerikaanse invasie in Cambodja, zijn donderdag drie studenten gedood. Bij een ander incident werden een ci neast en een koopman in het gebou wencomplex van de centrale universi teit van Venezuela door sluipschutters gewond. De politie heeft de arrestatie van een aantal demonstratenten gemeld. Een politieman is bij de ongeregeldheden gewond. ROTTERDAM De overweldigende ontvangst in Rotterdam 100.000 mensen bij het stadhuis, vele tienduizenden langs de route in de stad heeft gisteren op het met de Europa Cup thuiskomende Feijenoord-team een gewel dige indruk gemaakt. Tien minuten duurde de ovatie voor de Feijenoord-elf. die met hun vrouwen op het balkon van het Rotterdamse stadhuis verschenen. Burgemeester Thomassen zei„Dit heeft Rotterdam nog nooit meegemaakt en zal het ook nooit meer meejpaken". UTRECHT Tussen de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en prof. dr. J. Wieberdink, hoogleraar in de hart- en vaatchirurgie, zijn „verschillen van inzicht" ontstaan. Zij betreffen „de wetenschappelijke en medisch-technische kanten van de uit oefening van diens functie". Deze week wordt een commissie van enkele personen van buiten de univer siteit gevormd. Zij zal de curatoren van de universiteit en het bestuur van de Stichting Academisch Ziekenhuis over enkele weken adviseren hoe de moei lijkheden moeten worden opgelost. Dan zal ook opening van zaken wor den gegeven. Mr. J. Donner, oud-presi dent van de Hoge Raad, is voorzitter van de commissie. Intussen hebben curatoren en bestuur prof. Wieberdink verzocht twee typen open hartoperaties niet meer te ver richten. De hoogleraar heeft zich hier aan gehouden. Zijn andere werk en operaties kan hij normaal voortzetten. Volgens mr. J. H. des Tombe, curator en lid van het bestuur van de stichting, gaat het verschil1 van mening over de vraag, wanneer, hoe en of een hartpa tiënt moet worden geopereerd. Daarbij is van belang, wanneer een chirurg een patiënt krijgt „aangeboden". Is dat te laat, dan kan ook de knapste chirurg niets meer bereiken. „Ik kan niet ontkennen", zei de heer ZWOLLE Een Turk heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Zwolle met een pistool twee mensen verwond. De 38-jarige R. Weinreder uit Almelo werd in de rug getroffen en moest in een ziekenhuis worden opge nomen, de 20-jarige H. de Weert uit 't Harde werd aan een arm gewond. De 27-jarige Turk, die al jaren in Zwolle woont, was uit een bar in de binnenstad gezet omdat hij lastig was geworden. Hij keerde later terug en loste een aantal schoten door de Rode- Leeuwsteeg, waaraan de bar gevestigd is. De dader kon kort na de schietpartij in de omgeving worden aangehouden. Des Tombe, „dat het aantal hartopera ties met dodelijke afloop in het Acade misch ziekenhuis hoger ligt dan bij voorbeeld in Leiden of in het Anto- niusziekenhuis in Utrecht. De vraag is alleen: Hoe komt dat?" „Ik pleit niemand vrij, maar ik be schuldig ook niemand. Ik vind het on juist om één partij de schuld te geven. Het staat volgens mij niet vast, dat prof. Wieberdink heeft gefaald. De commissie van deskundigen zal dat uit moeten zoeken. De waarheid zal wel in het midden liggen". DRIEBERGEN „Het was ver schrikkelijk", zeiden geharde Rijkspoli tiemensen over de gigantische stroom auto's, die gisteren de Nederlandse we gen overspoelde. Dat was overigens al leen gistermorgen, want 's middags en 's avonds bleef het, merkwaardig ge noeg, vrij rustig. Bollenvelden, strand en bossen waren de grote trekpleisters en de gevolgen van deze massale tocht naar buiten ble ven niet uit. De politie telde op de rijkswegen enkele kettingbotsingen voornamelijk kop-staart waarbij 25 auto's betrokken waren. Een aantal mensen werd daarbij gewond. Er ontstonden verschillende files: tussen Eemnes en Hoevelaken, bij de brug over het Haringvliet, op de pro vinciale weg Hilversum-Heemstede, op de weg Bodegraven-Alphen aan den Rijn-Leiden, bij de brug van Zaltbom- mel en op de weg Rotterdam-Den Haag-Utrecht (voornamelijk bij Gouda en bij de brug over het Amsterdam- Rijnkanaal). Daar kwamen files van zestien kilometer lengte voor. Gistermiddag ontstonden opstoppin gen op de weg Amsterdam-Den Haag (bij Sassenheim en Wassenaar) door het verkeer dat terugkeerde uit de bollen streek. DYMOfi ADVERTENTIE Toen kwam voor de Feijenoordman- nen een ontroerend moment. Het orgel in de Burgerzaal in het stadhuis liet „Geen woorden maar daden" horen. Theo Laseroms stond erbij te huilen. „Geweldig!", „Ontroerend"' waren de reacties van de spelers. Ove Kindvall, die tijdens de eind strijd tegen Celtic te Milaan woensdag avond het winnende doelpunt maakte en extra werd toegejuicht zei: „Ik ben enorm blij, dat ik dit heb mogen mee maken. Dit kan in Zweden niet, zo spontaan. Dit is een herinnering voor je leven'". Het nieuws dat hun vliegtuig door de enorme toeloop daar niet op Zestienho ven kon landen, was al het begin ge weest van de spannende ontvangst in Rotterdam. „Hoe zal het dan verder in de stad zijn", zo zeiden de Feijenoor- ders tegen elkaar. De aankomst op de luchthaven Rot terdam, na een wachttijd op Schiphol, bracht nog grote moeilijkheden mee. De wegen naar het vliegveld waren ver sperd door auto's. Langzaam tussen enthousiaste men sen door, naderden de spelers van Feij enoord het stadscentrum. De rit duurde langer dan een uur en men week af van de aangekondigde route. „Er was geen doorkomen aan", aldus de politie. Letterlijk via een achterdeur, moes ten de Feijenoorders het stadhuis in. De feestrit door de stad eindigde bij het politiebureau aan het Haagse Veer, dat me+ een luchtbrug verbonden is met het stadhuis. Niemand in Rotterdam heeft deze enorme reactie van het publiek ver wacht. Het was het grootste feest sinds de bevrijding, daar was men het alge meen over eens. De nacht tevoren, on middellijk na het succes in Milaan, was het trouwens in de Maasstad ook al een heksenketel geweest. De feestvreugde over het behalen van de Europa Cup voor landskampioe nen was algemeen in Nederland. Het gemeentebestuur van Rotterdam en de voetbalclub Feijenoord kregen honder den telegrammen. Wat in de strijd om de Europa Cup nog nooit een Nederlandse ploeg gelukt was, gelukte woensdagavond wel de Rotterdamse formatie, die het Schotse Celtic naar een 2-1 nederlaag speelde. Hoewel de beslissing pas in de verlen ging viel, moet de zege van de Rotter dammers meer dan verdiend worden genoemd. Feijenoord gaf het door zijn aanvalskracht beruchte Celtic geen en kele mogelijkheid om zijn normale tac tiek te volgen en speelde tactisch zo sterk, dat de Schotten volkomen uit hun normale doen geraakten. Tienduizenden supporters uit Neder land en Schotland hebben deze boeien de strijd meegemaakt, nadat ze tevoren Milaan op zijn grondvesten hadden doen schudden. De Nederlanders zetten na afloop de happening met nog meer kracht voort, zodat het leek of er een stukje Nederland lag in deze Italiaanse stad. Door het veroveren van de beker door Feijenoord zal Nederland volgend

De Vallei | 1970 | | pagina 1