Feest met veel hoogtepunten Carolan-familie bij 10-jarig bestaan royaal bedacht Vallei bad - heksenketel Televisie defect Wij komen direct! M.T.S TELEF. 08370-2838 ARROW SHIRTS CHEVROLET Nachtelijk vreugdevuur in Ederveen HORLOGERIE VAN MANEN K\ P brengt jonge moeders bloemenhulde 0 P E L MARKTEN Gekozen Naam voor wijkcentrum Zendingsavond Enquête Ander gezicht Vrouw in ambt Huisliezoek Beheer scol leges Jeugdwerk Studie JeiiffdaDnel Schuld belijdenis Actiegroep X Bejaardentocht Zitten of opstaan VAN WOUT BLAUWKOUS SYMBOLEN NAAR DE BOLLEN FINALE V.A.B. KIRPESTEIN GEEN BEKER Vu 10 MEI MOEDERDAG - BLOEMENDAG A bijzondere plant mooie plantenbak leuk bloemstukje V verse snijbloemen y VRIJDAG 8 MEI 1970 ADVERTENTIE Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 uur Binnen onze toch arbeidzame ge meenschap merk je hoegenaamd niets van de viering van de eerste mei. Misschien hebben we nooit de tijd ge had om op de dag van de arbeid in diverse staten van uitbundigheid te geraken. De produktie is tenminste altijd gewoon doorgegaan. Ook ben ik hier ter plaatse in m'n hele leven nog nooit iemand met een rode tulp in het knoopsgat tegengekomen. Mogelijk dat er hier en daar een bos je op de salontafel staat. Dat weet ik niet. Ik heb me nog nooit de vrijheid durven veroorloven om op de adres sen die voor zo'n boeketje in aanmer king komen, naar binnen te gluren. Mochten de tulpen ergens een woonver trek opgevrolijkt hebben, dan is het daar toch wel bij gebleven. Andere jaren las je nog wel eens een aankon diging of éen verslagje van de vie ring binnen de kring van de geheide jongens in het zaaltje van de vakver eniging. Ook daarvan heb ik dit jaar niks gezien, of het moest zijn dat ik er overheen gelezen heb. De eerste mei is voor ons gewoon de dag na Koninginnedag. We ontwaken dan uit de roes van de dag daarvoor, waarop we weer voor een heel jaar vaderlandsliefde hebben gestoken in toeters, vlaggetjes, kermisattracties, oliebollen, gerookte paling en wat er al niet bij zo'n nationale feestdag hoort. Ik heb hier nog nooit een rood vaandel over het openbare wegennet zien dra gen. Laat staan dat er noeste werkers achterliepen, die onafgebroken het morgenrood aanhieven. Wie hier lid is van een niet op confessionele grondslag gevestigd vakgenootschap en dat zijn er toch meer dan u en ik zouden denken beleeft dat lid maatschap uiterlijk toch anders dan in d,e meer rood-getinte plaatsen. Mijn ome Willem bijvoorbeeld liet er een hele snipperdag voor afboeken. Al zou het zijn laatste geweest zijn. En toch stamde ome Willem op gelij ke wijze af van het echtpaar, dat mijn vader en nog een tiental kinde ren op de wereld had gezet. Maar hij was het buitenbeentje, dat men meestal op een nest van een stuk of tien aantreft. Reeds op jeugdige leef tijd ontsnapte hij aan de beschutting van het degelijke gezin. In grootmoe ders tranen verdronk zijn voornemen om als koloniaal scheep te gaan naar de, oost. Hij geraakte aan het spoor, liet de provinciale maatschappij ach ter zich om voor de rest van z'n leven in diverse steden spoorbomen open en dicht te draaien. Ome Willem was de rode dissonant in ons familieleven, waarin het behou dende zwart de boventoon voerde. Nadat hij was uitgevlogen had hij de heilige gebouwen nog slechts van de buitenkant gezien, een voorbeeld waarin hij door zijn vrouw, tante Klaar, trouw werd gevolgd. Hij had er in de familie nooit een ge heim van gemaakt dat hij op 1 mei het boordeknoopje op het nachtkastje liet liggen om met het hemd los in de optocht mee te marcheren. Dat was voor de familie het ergste niet. Wat het Veenendaalse oog niet zag, kon immers de familie hier niet deren, ware het niet, dat de festiviteiten zich beperken tot de morgenuren en ome Willem en tante Klaar de gehele dag vrij van alle slaafse verplichtin gen wilden vieren. En wat konden zij dan beter doen dan na de lokale ma nifestaties de trein te nemen naar Veenendaal om hier alle familiepos- ten even aan te doen? Het werknemerschap bij de spoorwegen leverde naast het loon een aantal ki lometers gratis reizen op, anders had den misschien de kosten hen van de jaarlijkse familietrip doen afzien. De familie had er een lief ding voor over gehad als er een beletsel ge weest was. Het bezoek van ome Wil lem en tante Klaar werd altijd erva ren als een smet op de reputatie die de familie in de dorpsgemeenschap had op te houden. Hoewel er voor het oog geen enkel verband tussen de 1- mei-viering en het bezoek behoefde te bestaan werd het toch wel zo erva ren. Sinds ome Willem en tante Klaar uit de tijd zijn, heb ik nooit meer de dag van de arbeid bewust ondergaan. Al thans de tegenstelling niet. En er doet niemand een poging om die leegte op te vullen. Wout Blauwkous. VEENENDAAL „Een betere we reld moet door iedereen nagestreefd worden op de plaats die men in gezin of maatschappij inneemt". Deze woor den sprak woensdagmorgen de presi dent-commissaris van Carolan (Hol land) N.V„ prof. dr. A. H. M. Al- bregts, in de kantine van het bedrijf aan de Industrielaan, waar de ouver ture plaats vond van een feestdag ter gelegenheid van het 10-jari^ bestaan. Bij die ene bijeenkomst bleef het niet. Het gehele personeel trok er later op de dag per touringcar op uit voor een bezoek aan de bollenstreek, met als sluitstuk een diner in Treslong in Hil- legom. Daar had ook de huldiging van 28 jubilarissen plaats, die vanaf 1960 bij Carolan in dienst zijn. Hoogtepunt van de morgenbijeenkomst was onge twijfeld het aanbieden van 't geschenk van het personeel aan de directieeen door de Veenendaalse kunstenaar Hed- da Buys vervaardigde wandmozaïek. Prof. Albregts prees de goede sfeer en de uitstekende verhoudingen in het bedrijf. De onstuimige groei die de on derneming in de afgelopen tien jaar heeft beleefd, schreef hij voor een be langrijk deel daaraan toe. Tevoren was het cadeau van het per soneel overgedragen door de nestor van de Ondernemingsraad, de heer M. van Beek. De drie directeuren van Carolan, de heren W. J. Breedveld, J. Mulder en N. Brouwer, doorbraken in de receptie een papieren barrière en kwamen daar na oog in oog te staan met het wand- mozaïek van Iiedda Buys, die in een symbolische weergave van de bedrijfs naam in leisteen en gekleurd glas het leven en werken van de gehele Caro lan-familie plastisch heeft weergege ven. President-directeur de heer P. L. A. M. de Marsano dankte het personeel mede namens zijn collega-directieleden voor het jubileumcadeau. Dit mozaïek bevat vele symbolen, aldus de heer De Marsano. „Het symboliseert de belang stelling die er bij het personeel bestaat voor het wel en wee van Carolan, het legt ook verband tussen onze bedrijfs activiteit en de mensen die er in wer ken". De heer De Marsano sloeg de menselijke factor in het bedrijf hoog aan. „De ontwikkeling van een bedrijf is een rekensom, waarbij het resultaat in feite de som is van alle krachten die zich inzetten voor een bedrijf. Afgeme ten aan de groei die Carolan Holland in de afgelopen tien jaar heeft doorge maakt, ontbreekt het niet aan inzet bij de Carolan-werknemers." Als grondslag voor de grote vlucht van Carolan zag de heer De Marsano de openhartigheid en de bereidheid tot praten tussen personeel en directie enerzijds en het personeel onderling. Met een continuering van deze situatie zag spreker voor de volgende tien jaar nog voldoende perspectieven voor het bedrijf. Namens het bedrijf van Pharr Inter national overhandigde de heer Dudink een humoristisch getint hippisch schil derij. De secretaris van de Ondernemings raad, de heer C. Spiit, die de leiding had van de morgenbijeenkomst inx de kantine dankte iedere spreker afzon derlijk en hoopte dat de leiding van het bedrijf bij haar beleid dezelfde ge dragslijn zou bewandelen als in de voorbije tien jaar. 's Middags werd in dertien touring cars koers gezet naar de bollenstreek waar ook een bezoek werd gebracht aan de Keukenhof. In „Treslong" te Hillegom wachtte het gezelschap ver volgens een uitstekend verzorgd diner. Tussen de gangen door stond prof. Al bregts nog even stil bij de groei die Carolan (Holland) NV en Pharr Inter national, dat een onlosmakelijk geheel vormt met Carolan, in de afgelopen tien jaar heeft doorgemaakt. Vergeleken met het begin jaar steeg het totaal aan investeringen van 2,4 miljoen tot 25 miljoen, het personeel van 57 tot 470 man, de bebouwde op pervlakte van 3000 vierkante meter tot 23.600 vierkante meter en de hoeveel heid verwerkte grondstoffen van 650 tot 11.000 ton. „We zijn tevreden met wat in tien jaar is bereikt en we mogen dankbaar vaststellen, dat er zegen op ons werk rust", aldus prof. Albregts. Daarna werden wegehs tien jaar trouwe dienst de volgende personen in gelijfd in de „Carolan-Pharr 10 jaarere- club: prof. dr. A. H. M. Albreghts, H. A. Bakker, R. van Barneveld, D. Bart, A. van Beek, G. J. Bouwmeester, A. van Braak, W. Brouwer, T. Budding, E! Davelaar, E. W. Doyer, C. Drost, P. J. Ebben, T. van Hal, P. Hartog, C. W. de Jong, W. Klumpenaar, P. Lucas, W. E. Lutz, P. de Marsano, G. Methorst, G. J. Meurs, H. de Roos, P. de Roos, Slootmaker, Ph. Theytaz, H. Veenen- De Carolan-directie was enthousiast over het jubileumgeschenk van het personeel. President-directeur De Marsano wordt door prof. dr. Albregts ingelijfd in de Carolan-Pharr 10 jaar ere-club", daal en G. J. Wagtho. Allen ontvingen een oorkonde met bijbehorende Carolan-speld en een polshorloge met inscriptie. Een tweede hoogtepunt vormde onge twijfeld de voetbalwedstrijd Feijenoord - Celtic, die door alle feestgangers kon worden gevolgd dank zij twintig tv-toe- stellen. Een optreden van Ted de Braak en een dansje vormden de finale van deze Carolan-feestdag. ADVERTENTIE SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL VEENENDAAL Als onderdeel van de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen op 3 juni gaat de KVP (Katholieke Veenendaalse Partij) spe ciale aandacht schenken aan Moeder dag. Zaterdag krijgen alle jonge moe ders op de kraamafdeling in het Julia- naziekenhuis een bloemenhulde, evenals elders in Veenendaal een bejaarde, een zieke, en een actieve huismoeder. De KVP vindt de moederfiguur een zeer belangrijke schakel in de samenleving, aldus de motivering van deze actie. Veenendaalse inwoners kunnen bin nenkort een manifest van de KVP te gemoet zien waarin een overzicht wordt gegeven van hetgeen de partij in de af gelopen vier jaar voor de gemeenschap heeft gedaan in de gemeenteraad, en wat men nog doen wil in de toekomst. De verkiezingscampagne zal verder met enkele speelse activiteiten worden gelardeerd. De activiteiten van de partij zijn mede een gevolg van de weinig roos kleurige resultaten van de verkiezingen van Provinciale Staten. De strijdlust van de KVP'ers is aangewakkerd, voor al door de commentaren daarop van en kele andere plaatselijke partijen, aldus een communiqué. In het kader van de campagne hebben inmiddels alle zes honderd katholieke gezinnen van Vee nendaal een open brief ontvangen, die gevolgd werd door huisbezoek. ADVERTENTIE •••••••••••••••••••A Hoofdstraat 75 - Veenendaal VEENENDAAL crrr-MOTOM EDE Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.284.930 stuks, stemming ma tig. Prijzen in f per 100 stuks. Eieren van 52/53 gram 7,15-7,16; 56/57 gram 7,62-8,04; 60/61 gram 8,07-8,36; 64/65 gram 8,54-8,84. Eierveiling Barneveld Aanvoer 470.970 stuks, stemming matig. Prijzen in f per 100 st. Eieren van 51/52 gram 6,99-7,41; 56/57 gram 7,98-8,41; 61/62 gram 8,25-8,84; 66/67 gram 9.09- 9,40. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.050.000 stuks, handel ma tig. Eieren van 50/58 gram 7,65-8,55 per 100. Kg-prijs 1,53-1,47. Eieren van 59/65 gram 8,70-9,75 per 100 stuks. Kg-prijs 1,47-1,50. Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. Varkensmarkt Barneveld Aanvoer 40 stuks, handel traag. Prijzen in f per stuk; biggen 96-104. VEENENDAAL Voor de school- zwemwedstrijden die woensdag in hel Valleibad werden gehouden bestond een zo grote belangstelling dat de overdekte accommodatie bij vlagen was herscha pen in een ware heksenketel. Vijftien lagere scholen namen deel aan deze grootse krachtmeting die be stond uit individuele en estafettenum mers. Na een spannende slotfase ver overde de schooljeugd van de CNS 3 tenslotte de wisselbeker. beschikbaar- gesteld door de Veenendaalse Sport stichting. 's Morgens werden de individuele nummers afgewerkt terwijl de estafet- tes, met de sterkste zwemsters en zwemmers van de diverse scholen, 's middags werden gehouden. De scholen ontvingen zowel op de persoonlijke als op de estafettenum mers 15 punten voor een eerste plaats. Elke volgende klassering leverde een punt minder op. Behalve de wisselbeker waren voor de prijswinnaars in de zes categorieën medailles te winnen, die VZC beschik baar had gesteld.. Deze werden als volgt verdeeld: 4e klas meisjes CNS 3; 4e klas jon gens CNS 2 (na overzwemmen); 5e klas meisjes Patrimoniumschool (na over zwemmen); 5e klas jongens CNS 2; 6e klas meisjes CNS 2; 6e klas jongens Wilhelminaschool. Ondanks het feit dat CNS 2 driemaal zegevierde, kon het toch geen beslag leggen op de beker, daar CNS 3 in het totaal-klassement vijf Dunten meer vergaarde. Deze school verzamelde 160 punten tegen CNS 2 155 en de Julianaschool (derde) 154. De wedstrijdleiding was in handen van het badpersoneel, bijge staan door leden van VZC en het Edese Polar Bears. Aan deze geslaagde schoolzwemwed- strijden namen de volgende scholen deel: Beatrixschool, - Calvijnschool, CNS 1, CNS 2, CNS 3, Engelenburgschool, Groen van Prinstererschool, Hekster- school, Julianaschool, Juliana v. Stol- bergschool, Patrimoniumschool, Reho- bothschool, Rijk van Gaasbeekschool, Salvatorschool en WilhelminaschooL EDERVEEN De festiviteiten in Ederveen ter gelegenheid van de 25- jarige herdenking van de bevrijding hebben in de nacht van woensdag op donderdag een onverwacht vervolg ge kregen, toen de aan de Schras opgerich te ereboog in vlammen opging. Veel Ederveners kwamen er voor hun bed uit, nadat het evenement door een luidloeiende brandweer-sirene was aan gekondigd. Aangenomen wordt, dat in feest- en dronkemansroes verkerende jongelui de boog in brand hebben ge stoken. Bij de resten werden tenminste twee lege bierflessen aangetroffen, die sterk naar petroleum roken. De brand weer was paraat, omdat de ereboog in de buurt stond van een huis met een rieten dak. De politie stelt 'n onderzoek in naar de identiteit van de dader(s). De jeugd in actie bij het estafettenummer. ADVERTENTIE Wij adviseren U graag voor een J kunt Moeder er echt blij mee maken (Potterie - Glas - Kristal - Koper - Tin) BLOEMSIERKUNST - FLORA Kerkewijk 27 - VEENENDAAL U kunt altijd parkeren op ons eigen parkeerterrein, Ingang Tuinstraat. Tot ouderling van de hervormde wijkgemeente noord te Veenendaal werd gekozen de heer J. J. van Dol- deren. Het in aanbouw zijnde wijkcen trum van de hervormde gemeente te Veenendaal in de woonwijk „De En gelenburg" heeft nog geen naam. De wijkkerkeraad heeft de hulp van de gemeenteleden ingeroepen. Wie sug gesties heeft kan ze inzenden bij de scriba van de kerkeraad, de heer Ph. Verheij, De Brinken 32. Mogelijk ko men ook niet-gemeenteleden in aan merking om mee te denken. m Voor de medewerkers van de zen dingscommissie van de hervormde gemeente te Rhenen zal op donder dag 14 mei een avond worden geor ganiseerd. Ds. Bot zal het onderwerp .,Zending-nu" in woord en beeld toe lichten. Ook het zangkoor Eben Haë- zer verleent medewerking. De parochie-adviesraad van de rk-kerk te Veenendaal heeft een en- suête gehouden onder de parochia nen. De vragen hielden voor het me rendeel verband met het functione ren van het kerkelijke leven tijdens de diensten in het weekend en op andere manier door de week. De meeste vragen kwamen erop neer of men zich voor een functie of iets van dien aard beschikbaar zou willen stellen of dat men zulks al deed. Verder werd geïnformeerd of men het redelijk vindt dat de bij dragen steeds worden aangepast aan de stijgende kosten van het kerke- werk. Ook werd reeds vooruitgelo pen op het komende seizoen door te vragen of men mee wil werken aar nieuwe gespreksgroepen, o.a. eer. groep die zich alleen op de bijbel bezint. De uitslag van de enquête is nog niet verwerkt tot een eindrapport. Over de deelneming heeft de paro chie-adviesraad geen reden tot kla gen. „Rond de Cunerakerk", het con tactblad van hervormd Rhenen, heeft een ander gezicht gekregen. In het vervolg staat op de frontpagina een illustratie, namelijk een lucht foto van de Cunerakerk en omge ving daterend uit 1924. Dit heeft men te danken aan een gemeentelid dat na veel speurwerk deze unieke prent heeft opgediept en op eigen kosten er een cliché van heeft laten maken. De redactie steekt die dank dan ook niet onder stoelen en banken. Een meerderheid van de kerke raad van de hervormde wijkgemeen te 2 te Rhenen is voor de vrouw in het ambt. Toch zal de kerkeraad op dat besluit maar niet zo tot invoe ring over gaan. Men wil zich nog be raden over de vraag hoe het nu ver der moet gaan met dit in ver schillende kerkelijke gemeenten nog altijd zeer kwestieuze punt. Omdat er in de praktijk niets van terecht komt is de kerkeraad van de hervormde wijkgemeente 2 te Rhe nen afgestapt van het nog slechts in theorie bestaande systeem van één huisbezoek per gezin per jaar. In het vervolg krijgt men alleen huis bezoek van ouderlingen of van de predikant als men daarom vraagt. Daarnaast zal elk gezin één keer per jaar een uitnodiging ontvangen vooi een contact-, een gespreks- avond of 'n groothuisbezoek. Nieuw .ngekomen gemeenteleden worden zonder dat zij erom hoeven te vra gen bezocht. Het bezoeken van de nieuwe gemeenteleden, het organise ren van contactavonden, de doopbe- zoeken en de bezoeken op aanvraag behoren tot het terrein van de wijk kerkeraad. De predikant neemt de gesprekken voor zijn rekening als er met name om hem wordt gevraagd, hij verzorgt het ziekenbezoek, schrijft de wijk- brief, leidt de contactavonden en brengt de doopkaarten aan huis. heerscolleges. Tot kerkvoogden Van de hervorm de gemeente Rhenen werden door het college van notabelen gekozen de heren ir. A. A. Bonnema en J. C. Sanderson. Tot notabelen werden gekozen, c.q. herkozen de heren H. Moret, ir. C. Bijkerk en J. van Don- sqjaar. Op een gezamenlijke vergadering hebben de kerkeraden van de her vormde gemeente en de gerefor meerde kerk te Amerongen besloten in het vervolg samen jeugdwerk te gaan bedrijven. Men deed dit al op het gebied van het evangelisatie en hot recreatiewerk. Voldoende leiding ontbreekt nog. Daarom hebben de kerkeraden de gemeenteleden opge roepen om zich beschikbaar te stel len. Voor het studiejaar 1969-'70 zijn er 555 theologische studenten. Dat is 50 meer dan twee jaar geleden. „Kerknieuws" tekent bij deze cijfers verder nog aan dat het vorige jaar 625 studenten zich hebben laten in schrijven. De meesten studeren in Utrecht (261) en verder in Groningen (114) Leiden (96) cn Amsterdam (84). Zondagmiddag /.al in de Geref. Petra kerk weer een jeugdappèl ge houden worden. Hierin zal voorgaan ds. Th. Ferwerda, sinds januari ver bonden aan de Geref. Kerk alhier. Ds. Ferwerda zal spreken naar aan leiding van het onderwerp: „De uit daging van de vrijheid" en als zoda nig kan deze dienst als een afslui ting van de bevrijdingsweek worden gezien. De jonge trompettist Wim var# Schaik. die dinsdagavond zo voor treffelijk debuteerde in de Pnië' kerk tijdens een herdenkingsdiens' 'al ook aan dit jeugdappèl zijn me lewerking verlenen. De organist Ja> Hessels Mulder, die de samen/ar egeleidt. heeft speciaal voor de" dienst een compositie opc^-r - voor trompet, orgel, predikant en ge meente over psalm 150. De diens begint om vijf uur doch vanaf kwart voor vijf is er al samenzang van feestelijke liederen, geheel af gestemd op het karakter van deze bijeenkomst. De Veenendaalse predikanten ds. Th. Ferwerda en ds. J. tsmt beho ren tot de ondertekenaars van de brief die 350 gereformeerde predi kanten hebben gezonden aan de sy node van de gereformeerde kerken In deze brief wordt erop aangedron gen, dat de gereformeerde kerk als nog schuld erkent over haar leeruit- spraken van de jaren veertig, waar door een aantal predikanten buiten het verband van de gereformeerde kerken werd geplaatst. De oorzaak van één en ander was een nieuw kerkgenootschap: de vrijgemaakt gereformeerde kerken. De zich noemende actiegroep X ii* nog steeds actief. Deze groep, be staande uit jongeren van de gere formeerde, chr. gereformeerde, room-katholieke kerk en de her vormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal maakt nog steeds haar vrije tijd produktief met werken op Heimerstein in Rhenen en de chr BLO-school te Veenendaal. De jeugdraad van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal besloot om de medewerkers aan hel jeugdwerk dit jaar niet de gebruike lijke attentie te geven, maar 300 gul den té besteden aan het werk van dc actiegroep X. Zaterdag 9 mei maken de gerefor meerde bejaarden te Veenendaal hun jaarlijkse autotocht. De rh wordt gemaakt met particuliere au to's die gemeenteleden hiervoor be schikbaar stellen. Waar de reis heeri zal gaan is nog niet bekend. Blijven zitten of opstaan tijdens de gebeden in de eredienst (althans voor de mannelijke kerkgangers) is oen punt van bespreking geweest in de kerkeraad van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal. Geconsta- 'eerd werd, dat de kerkeraad mei ^en zeer klein aantal andere ge- neen teleden een aparte positie in neemt, m.a.w. het merendeel van d< mannen blijft zitten. Voor de rus en de orde leek het de kerkeraac ook beter om te blijven zitten.

De Vallei | 1970 | | pagina 3