Veenendaals dagblad L_ Buiten Familiefeestje. Feijenoord- supporters in Milanees ziekenhuis Van stadsbuschauffeurs heeft op de vier maagklachten een OLIEBORING IN DE NOORDZEE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Op zoek naar bet wapen DUIZENDEN STUDENTEN OP WEG NAAR WASHINGTON Protestmars in A'dam tegen V.S.-poIitiek Leraren door „bezetters" getrakteerd „Pil" wordt veel minder gebruikt Sovjet-protest tegen dubbele uitwijzing Rapport zet in Utrecht grieven op een rijtje Breznjef steunt Husak Bankoverval in Huizen: buit tien mille Tientj es zijn te laat klaar WARM MET KANS OP ONWEER Nachtegaal slinkt WASHINGTON - President Nixon heeft verklaard dat zifn besluit Amerikaanse troepen in Cambodja in te zetten, tot gevolg; zal hebben dat „het doel van de vredesdemon- stranten" wordt bereikt. ^Zij proberen te zeggen dat zij vrede willen, zij probe ren le zeggen dat aan het doden een einde moet komen, zij proberen te zeggen dat wij ons uit Vietnam moeten terugtrekken", aldus Nixon. „Ik ben het eens met alles wat zij proberen te bereiken" vervolgde de president op een persconferentie, op het Witte Huis, terwijl demonstranten tegen de oorlog buiten een protestmars hielden. „Ik vertegenwoordig alles wat zij willen. Ik hoop dat zij zullen begrijpen iets van wat ik wil". ACTIE Haagse jongen zwierf een week rond MASSA BRITSE KUST Öembardlaen 28, Voenondaai 08305-10600 (adm.), 10787 en (mdj, Giro 1321600. e nummers 0,25; Abonnement <408 p.w* 4.40 jxnu 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG MEI N70 44e JAARGANG no. 106 'm Nixon: actie Cambodja zal vrede verhaasten Ê- m Duikers van de Amsterdamse brandweer hebben vrijdag ge probeerd het wapen te vinden, waarmee de Marokkaan Ahmed Ben Alaoui deze week is vermoord. Woensdag werd het stoffelijk over schot gevonden in de Guldehand- steeg. De politie ging van de ver onderstelling uit, dat de dader het wapen in het water in de buurt van de steeg zou kunnen hebben ge gooid. f\ngetwijfeld bezaten wij vroeger veel meer nachtegalen dan te- genwoordig. Dertig of veertig jaar geleden zongen ze alom in de villa- tuinen langs het binnenduin om maar eens wat te noemen en wanneer we daar in mei bij goede vrienden logeerden, werd je er 's nachts tureluurs van, zodat we de ramen van de slaapkamer dicht gooiden. Maar ook in 't Gelderse, op buitenplaatsen, in loofhout op vochtige grond, in achter af hoekjes met brandnetels en fluitekruid, in parkachtig gebied en welige plan- ien-etage kenden we menige bio toop; zo'n milieu viel tot mid-juni gemakkelijk te lokaliseren door de krachtige slagen en crescendo's, 's nachts en overdag. Een vogel werkje van twaalf jaar geleden r noemt de nachtegaal nog een ,,vrij j algemene, plaatselijk in aantal wis- 4 selende soort", maar ik zou eerder 8 willen zeggen, dat hij vrijwel overal 8 schaars is geworden en dan druk ik mij nog optimistisch uit. Daarin 4 heb ik G. Bosch, de bekende orni- j tholoog uit Leeuwarden aan mijn zijde, die in het 11. no. van ,,Vanel- lus" een klaagzang wijdt aan het merkbaar slinken van het aantal dezer bij iedereen in hoog aanzien staande zangers. Honderd jaar ge leden merkte men de terugloop reeds op en weet deze terecht aan toenmende bebouwing, veranderin gen in hun broedgebied en vooral aan het bedrijf der vogelvangers. De laatsten doen hedendaags wei- nig kwaad meer, doch tegen de voortdurende aanslagen op de nest- 0 gelegenheid, de onrust, de bevol- 4 kingstoeneming met haar tientallen 8 bedreigingen en ongunstige bein- vloeding van levensgemeenschap- f pen kan de nachtegaal 't niet bol- 4 werken. De moderne welvaarts- 4 staat blijkt herhaaldelijk nauwelijks 8 in staat figuren van standing en aanzien te behouden; ik behoef u 0 slechts te herinneren aan vriend 4 ooievaar, de klapekster en het dwerg sterntje, alsook aan de kerk- 8 uil pas in deze rubriek gememo- reerd de ijsvogel, de grote zee- zwaluw, de kiekendieven en de ho- lenduif. Helaas kan dit lijstje met ettelijke andere soorten worden aangevuld. 9 mei 1970 A. B. Wigman. AMSTERDAM Ongeveer vierdui zend demonstranten hebben gisteravond in Amsterdam geprotesteerd tegen de Amerikaanse aanval in Cambodja. Gedurende de demonstratie was de door handgeklap ondersteunde kreet „Nixon-moordenaar" niet van de lucht. Op het Kwakersplein voerden enkele sprekers het woord en werd besloten een protestbrief aan de Nederlandse re gering te zenden, waarin geëist werd de „misdadige politiek van Nixon" te ver oordelen en elke steun daaraan stop te zetten. Ongeveer 1500 betogers trokken na afloop groepsgewijs naar het Ameri kaanse consulaat, waar zij voor een deel op straat en in een plantsoen zittend liedere nals „We shall overcome" zon gen. Er werden uit het plantsoen narcis sen geplukt, die aan de in een haag ge posteerde agenten werden aangeboden. Enkele groepjes deden zonder enig suc ces wat provocerend. Tegen half twaalf was het aantal betogers geslonken tot een honderd man en toen trok de po litie zich ook langzamerhand terug. ARNHEM Als eindexamenstunt hebben de leerlingen van de hoogste klas van de Heselbergh-Mavo In Arn hem gisteren hun school bezet. Dat ge beurde zonder dat er één kwaad woord viel. De leraren werden enkele uren opge sloten in de lerarenkamer en de deur werd gebarricadeerd. Tot hun verbazing vonden de leerkrachten daar sherry en gebak. Om even voor twaalf uur zijn zij weer vrij gelaten. Onder geleide ging het naar het teken lokaal, waar zij cadeautjes kregen. De bezetting had niettemin een se rieuze achtergrond. De leerlingen wil len meer inspraak. Ze verpakten de be zetting bewust als eindexamenstunt om niemand boos te maken. Directeur W. van Beek sprak van een machtige stunt, waaruit blijkt dat de jeugd niet is inge slapen. ARNHEM De publikaties over mo gelijke gevaren, die verbonden zouden kunnen zün aan het gebruik van de anti-conceptipil voor bepaalde gebruik- sters, hebben de verkopen daarvan sterk gedrukt. De fabrieken van Organon, onderdeel van de AKZO, ondervinden in hun re sultaten de terugslag daarvan. Daartegenover echter is het gebruik van andere voorbehoedmiddelen sterk toegenomen. Over Vietnam zei de president „Onze kant zal de zitting volgende week van de vredesbesprekingen in Parijs bijwonen". Dit zei hij in antwoord op een vraag tijdens de persconferentie over de commu nistische beslissing volgende week de besprekingen te boycotten. Hjj herhaalde dat 150.000 man Amerikaanse troepen uit Vietnam zullen worden teruggetrokken gedurende het komende jaar. „Ik heb deze mannen niet naar Vietnam gestuurd", aldus Nixon. Op de vraag of hy verbaasd was geweest over de felheid van de protesten tegen zijn besluit antwoordde hij „nee". Op de vraag of hij met studenten een waardevolle discussie zou kurmnen voeren, verklaarde de president het wel te willen proberen. „Het is soms niet makkelijk. Zij praten, zoals u weet, zo hard, dat. het soms moeilijk ver staanbaar is". Hij verklaarde wel op individuele basis vertegenwoordigers van verschillende universiteiten te wil len uitnodigen voor een dialoog. Over Cambodja zei hij dat de Ameri kaanse inval in het land waardevol zal zijn om „tijd te kopen" voor de ver dediging van Zuid-Vietnam en de be veiliging van de Amerikaanse strijd krachten aldaar. Verder zei hij dat de Amerikanen zich niet abrupt uit Viet nam kunnen terugtrekken, omdat dit „de slachting ven miljoenen burgers" zou betekenen, waardoor ook de Ame rikaanse reputatie als „vriend van Zuid- Oost-Azië" verloren zou gaan. Wel zei hij dat de eerste groep Ame rikaanse militairen in Cambodja tegen het midden van volgende week zal worden teruggetrokken, terwijl de overi gen tegen midden juni zullen worden teruggehaald. Over de kennelijke tegenstrijdigheid van de Amerikaanse inval in Cambodja met de Vietnamesering van de oorlog zei de president, dit in zijn toespraak vorige maand reeds duidelijk te hebben gemaakt. „Toen heb ik gewaarschuwd dat toenemende vijandelijke activiteit in Laos en Cambodja, de Vietname sering in gevaar bracht". Hij zou hebben gehandeld, omdat de commu nistische acties vanuit Cambodja voor de Amerikanen in Zuid-Vietnam ge vaar betekenden. Men vroeg hem naar zijn mening over de toestand in de Verenigde Sta ten zelf. Hij antwoordde: „Dit land stuurt niet aan op een revolutie". Men vroeg hem naar de verklaring van de minister van Defensie, Meivin Laird, van vorige week dat deze her vatting van de bombardementen op DEN HAAG De politie heeft vrij dagavond in Voorburg de tienjarige Dennis Grant uit Den Haag gevonden, die sinds maandagochtend zoek was. Zijn moeder had zijn opsporing ver zocht. De politie vond Dennis na enkele tips te hebben gekregen van mensen, die hem hadden gezien. De jongen is naar Den Haag teruggebracht. Hij zegt sinds maandag in portieken te hebben geslapen en brood te hebben gekregen van jongens, die aan het vissen waren. Noord-Vietnam zal aanbevelen als eer. grote communistische aanval ten zuiden van de gedemilitariseerde zone zou worden gedaan. Nixon verklaarde niet te willen gissen naar de eventuele acties van de Noordvietnamezen. Hij voegde hier echter aan toe, dat als een dergelijke aanval plaats zou hebben, hjj niet zou kunnen toezien terwijl Amerikaanse militairen werden afge slacht en zonder meer van geweld gebruik te maken. Over Hickel zei Nixon: „Hij heeft zeer uitgesproken meningen. Hij zegt wat hij denkt en hij is moedig. Daarom heb ik hem in mijn kabinet opge nomen". Hickel schreef Nixon een brief waarin hij de president aanspoor de meer aandacht te schenken aan de jeugd. De brief was persoonlijk, maar informatie erover kwam bij tfe pers terecht. Nixon zei dat hij het jammer vond dat zijn gebruik van het woord „niets nutten" werd toegepast op alle mensen met afwijkende meningen en niet slechts op enkelen, zoals hij het had bedoeld. Over de situatie in het Midden- Oosten verklaarde Nixon, dat het in zetten van Russische piloten bij de Egyptische luchtmacht „in de situatie in het Midden-Oosten een onaangename wending teweeggebracht". Hij verklaar de dat de Russische piloten niet bij luchtgevechten zijn betrokken, maar de Verenigde Staten zouden de gebeurte nissen nauwlettend volgen. Duizenden Amerikaanse studenten zjjn op weg naar Washington voor de massale protestdemonstratie tegen de strijd in Indo-China, die vandaag om twaalf uur moet beginnen. Verwacht wordt dat er 100.000 mensen aan de manifestatie zullen deelnemen. Over de plaats waar deze wordt gehouden, wordt nog nader onderhandeld. De organisa toren willen vlak voor het Witte Huis demonstreren, ondanks een officieel verbod. Van een aanbod van de autori teiten om bij het monument van presi dent Washington enige blokken achter het Witte Huis bijeen te komen, willen de studenten niet weten. Zenuwachtige functionarissen wilden zich vrijdag niet uitlaten over de maat regelen die zullen worden genomen om de veiligheid van president Nixon te verzekeren. Naar verluidt achten de autoriteiten de in Washington en om geving aanwezige parachutisten en andere militairen voldoende om de orde te kunnen handhaven. Aangeno men wordt dat men deze militairen buiten het gezicht van de demonstran ten zal houden om deze niet te prik kelen. MILAAN In de „nacht van Ml- inan", volgend op de voor Feijenoord zo glorieus verlopen Europa Cup-finale tegen Celtic, zijn twaalf Nederlandse en zeventig Schotse voetbalsupporters in een ziekenhuis terechtgekomen. Zonder lichamelijk gewond te raken, ondervon den veel enthousiastelingen toch de nadelen van het zich ongeremd storten in een kolkende feestmassa. In totaal verloren achttien fans hun paspoort, 51 hun portefeuille en raakten 28 personen hun biljet voor de thuisreis kwjjt. Zowel het Nederlandse als het Britse consulaat reikte de benodigde documen ten alsmede geld uit. Drie Nederlander» konden in de drukte hun auto niet te rugvinden. Een grote menigte Schotten is vrijdag in Glasgow aangekomen. De stemming was gedrukt, niet eens zozeer wegens de voor de meesten schokkende uitslag, al» wel wegens de chaotische toestanden op het Italiaanse vliegveld „Malpensa". De beambten op de luchthaven gingen onmiddellijk na de wedstrijd weer in staking, zodat er grote vertragingen ontstonden. Voorts raakte de voorraad frisdranken uitgeput, waardoor de ver hitte Schotten hun toevlucht moesten nemen tot stromen bier. Het gevolg was, dat velen dronken werden, in slaap vielen en hun vliegtuig misten. Tijdens de huldiging van Fejjenoord op de Coolsingel in Rotterdam zjjn don derdagmiddag driehonderd masten met C '70-vlaggen gesneuveld. De organisator van Communicatie-W, de heer A. J. Fibbe, heeft "ïtan ^Feijen oord gevraagd of hij. -daarvoor driehon derd Feijenoord^yhïggen kon krijgen. De 28-jarig«™. A. F. Brand, die woens dagavond in de feestroes rond Feijen oord werd aangereden, is In een zieken huis aan zijn verwondingen overleden. 5 De zusjes Janny en Annemarie de Groot uit Hoogezand zorgden 5 voor een familiefeestje in het 2 5 Schotse Gretna Green. Zij lieten 2 E zich schaken" door hun vrienden 5 E en trouwden daar. U ziet v.l.n.r. S E Lammert en Janny Meuken en i 2 Annemarie met haar kersverse 5 2 echtgenoot, de heer Pronk. De bei- s 2 de bruidegoms zijn afkomstig uit 2 Muntendam. DEN HAAG De Russische ambas sadeur V. S. Lavrof heeft gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag formeel geprotesteerd tegen de uitwijzing van ambassade secretaris Boris Netrebski (36) en am bassadebode V. S. Sjarovatof (44). De afdeling protocol van het ministe rie heeft het mondeling protest voor kennisgeving aangenomen. De heer Boris Netrebski zal Neder land, naar verluidt, zondagavond verla ten. Hij zal met vrouw en kind per trein uit Hoek van Holland naar Moskou rei zen. Het ministerievan Buitenlandse Za ken gaf de heer Netrebski toestemming later te vertrekken dan de in gevallen van uitwijzing gebruikelijke maximum vertrektermijn van twee maal 24 uur. Alsof er overigens helemaal niets ge beurd was, bezochten minister Luns (Buitenlandse Zaken) en zijn vrouw gisteravond een receptie in de Russische ambassade. De ontvangst werd gegeven „ter gelegenheid van de 25ste verjaar dag van het Sovjetvolk in de grote va derlandse oorlog" (tegen nazi-Duits- land). De 12-jarige Mariska J. Lugtigheid uit Heiloo is vrijdagochtend op een niet beveiligde overweg bij Heiloo tegen een trein gebotst en korte tijd later over leden. Het meisje passeerde met haar fiets de overweg, die is voorzien van zig-zaghekken. UTRECHT Ongeveer een kwart van de chauffeurs van de Utrechtse stadsautobusdienst (GEVU) heeft maagklach ten. Velen zjjn ontevreden over het feit, dat bjj de eind haltestop in dc bus geen boterham mag worden gegeten en dat geen insigne mag worden gedragen. Ontevredenheid is er ook over het feit, dat de Utrechtse buschauffeurs bij warm weer een pet moeten dragen als zij naast de bus een sigaretje roken. Bij koud herfstachtig weer mag die sigaret niet in de bus worden gerookt. De grootste ontevredenheid bestaat evenwel over diensten, verlof en vakantie. Bijna 90 procent van de Utrechtse bus chauffeurs vindt dat verlofdagen te vaak worden geweigerd en 92 procent vindt dat ze te laat horen of het verlof wordt verleend. Dit blijkt uit een lijvig rapport over de arbeidsverhoudin gen bij de vervoersdienst in Utrecht, dat de Nederlandse Stichting voor Psychotechniek op verzoek heeft opgesteld nagr aanleiding van de vorig jaar bij de Utrechtse GEVU- chauffeurs ontstane grote onrust. Er was felle kritiek op de beloning, waarop het aanvanke lijke onderzoek zich richtte, maar tijdens het onderzoek wer den verschillende aspecten van het arbeidsklimaat onder de loep genomen. De rapporteurs komen dan ook tot de conclu sie. dat het onbehagen is ontstaan door een complex van factoren. Onzekerheid wordt de hoofdoorzaak van de onrust genoemd. Over de leiding van het GEVU oordeelden de chauffeurs, dat zij dirigistisch en autocratisch is, niet met mensen re kening houdt en alleen op het bedrijfsbelang gericht. In het rapport wordt gepleit voor een betere communicatie met „stadhuis" met betrekking tot 't personeelsbeleid. Aan bevolen wordt een personeelscontactman aan te stellen, de directie van het vervoersbedrijf uit te breiden met een ad junct-directeur, een bedrijfsleider en een bedrijfsbureau, in overleg met de vakbonden een dienstenstatuut op te stel len en maatregelen te nemen, waardoor aan het onbehagen over vakantie en verlof een einde kan worden gemaakt. De Utrechtse wethouders Vergeer (bedrijven) en Van der Vlist (personeelszaken) verklaarden vrijdagavond op een persconferentie, dat het college van B. en W. nog geen standpunt heeft over het rapport en de daarin opgenomen adviezen. Vaststaat al wel, dat de gewenste adjunct-direc teur er zal komen en dat B. en W. in hun beoordeling mede /.uilen betrekken de vraag of de combinatie energie- en ver voerbedrijf nog wel wenselijk is. Als alle aanbevelingen worden uitgevoerd, zal het tekort van het Utrechtse vervoerbedrijf een half miljoen gulden hoger worden. Voorop bij de standpuntbepaling van B. en IV. zal staan, dat redelijke arbeidsvoorwaarden voor het perso neel niet ten koste van het dienstbetoon aan het publiek mo gen worden gerealiseerd. BRUSSEL In de Noordzee is voor honderden miljoenen tonnen olie aange boord. Het is de eerste grote olievondst in dit gebied die de moeite waard is om naar boven te halen. Zeer waarschijnlijk wordt de ontdek king gevolgd door andere, waardoor een groot deel van de Europese behoefte aan olie zou kunnen worden gedekt. Grote waarde wordt gehecht aan de ligging van de bron binnen het politiek rustige Europa; het Midden-Oosten en Afrika zijn nu nog onze voornaamste leveranciers. De verrassende ontdekking werd gis termiddag bekendgemaakt in de aan deelhoudersvergadering van de olie maatschappij Petrofina in Brussel. De directie deelde mee dat de laag is aan geboord in de Noorse zone van de Noordzee op de zogenaamde lokatie Ekofisk. In de groep die daar proefbo ringen heeft verricht neemt Petrofina voor dertig procent deel. Deze groep be staat uit de Amerikaanse Phillips Petro leum, de Italiaanse Agip en de Noorse Petronord. De situatie in Europa, dat nu jaarlijks PRAAG De Russische partijleider Brezjnef heeft tijdens zijn driedaagse bezoek aan Praag geweigerd klachten van ultra-conservatieven aan te horen over de leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Gustav Husak. Dit hebben welingelichte kringen in Praag vrjjdag meegedeeld. Volgens hen vormde de weigering een nieuwe aan wijzing voor de stevigheid van Husaks positie. De bewuste conservatieven, leden van de zgn. „Chechie"-groep, waren van plan geweest Brezjnef persoonlijk te benaderen vermoedelijk om erover te klagen dat Husak de zuivering van het staats- en partij-apparaat van voorma lige medestanders van Dubcek te zacht aanpakte. Sinds de invasie der War- schau-Pact-strijdkrachten van 1968 heb ben overigens naar schatting 600.000 mensen de partij, die eens meer dan 1,6 miljoen leden telde, verlaten. HUIZEN Een ongeveer 45-jarige man heeft gisteravond een gewapende overval gepleegd op een bijkantoor van de Bondsspaarbank in Huizen hjj Bus- sum. Hjj verdween met ongeveer tien duizend gulden. De man, enigszins grijzend haar en ongeveer 1.75 meter lang, kwam om half negen het bankgebouwtje binnen met in zijn hand een klein model pis tool. Hij eiste van de kassier geld, die hem daarop een stapeltje bankbiljetten gaf. De overvaller verdween in een Ci troen DS in de richting Blaricum. De auto bleek donderdagmorgen te zijn ge sloten in Utrecht. De kassier heeft slechts één man (de overvaller) gezien maar volgens de po litie moet het niet uitgesloten worden geacht, dat er meer personen bij de overval betrokken waren. ruim 500 miljoen ton olie verbruikt, ka» een flinke verandering ondergaan, vond de president van de raad van beheer, de heer L. B. Wolters. „De ontdekking doet een nieuwe tijd aanbreken voor onze groep". De vondst maakt in één klap een ein de aan de tot nu toe weinig hoopgeven de resultaten van de proefboringen die maatschappijen van verschillende na tionaliteiten in het Noordzee-gebied on dernemen. Alleen voor de Engelse kust werden kleine succesjes geboekt. Een woordvoerder van de Shell gaf te kennen: „Op het Nederlandse plateau is erg teleurstellend geboord. Van de twintig tot 25 boringen waren er vier tot vijf licht hoopgevend. Als deze grote vondst dc genoemde omvang heeft, zal dit inderdaad grote consequenties met zich brengen." DEN HAAG Er is vertraging ont staan bij de aanmaak van de zilveren tientjes, die op 5 mei moesten worden verspreid ter gelegenheid van de 25ste bevrijdingsdag. Mensen, die een dergelijk muntstuk hebben besteld in een plastic hoesje, hebben de buit al binnen. Zij, die een onverpakt tientje opgaven hebbep hun bestelling bij een bank of postkantoor kunnen ophalen. Vooraf de bevoorrading van de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft een ach terstand. Men hoopt deze in de loop van de komende week te hebben inge haald. Technische moeilijkheden waren de oorzaak van het oponthoud. Men is met het transport begonnen naar de verst verwijderde plaatsen, zodat het westen achter het net vist. Eind mei zal worden bekeken hoeveel zilveren tientjes nog bjj zullen worden gemaakt voor hen, die niet hebben be steld. Tot nu toe zijn 4,3 miljoen tien tjes besteld. (Van onze weerkundige medewerker) TJet weer zal het komende week- einde aan de warme kant blij ven. Gelderland mag rekenen op middagtemperaturen van 20 gra den of nog iets hoger. Een daling van temperatuur zal plaats hebben in gebieden waar een regen- of onweersbui overtrekt. Dat zal vooral in de namiddag of avond het geval zijn. Het niet geheel bestendige weer type doet zich voor tussen een ho- gedrukgebied boven Scandinavië (1035 mb) en een lagedrukgebied, dat van Zuid-Duitsland naar onze omgeving trekt. Morgen: Zon op: 04.55; onder: 20.19. Maan op: 07.57; onder; 01.05.

De Vallei | 1970 | | pagina 1