NVV valt artsen aan over hun nota's Geen controle op prijzen besch ikking goed verstaan Betuwe in bloei Wajang in-t-kuipje. 58ct NAVO gaat praten over troepenmacht BRANDT PLEIT WEER VOOR SAMENWERKING OOST EN WEST Geallieerde piloten houden wedvlucht PAUS NAAR SPANJE FEESTEN VOOR 2000 JONGEREN Bemiddeling Bovag-bureau Uw salaris via de Boerenleenbank Boerenleenbank Winst Svrnes 3 maal hoger Over de grenzen Smokkelaars Plannen voor haven Le Havre Badgasten als spuitgasten o% ANTWOORD Op Terschelling Van vliegveld Deelen NIVON organiseert Klachten automobilisten l.een maand salaris extra 2. een Persoonlijke Lening 3. een Dtheek en bovendien EX-LEIDER VAN BIAFRA TOCH GEARRESTEERD ZATERDAG 9 MEI 1970 UTRECHT Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen beschuldigt het bestuur van de Landelijke Huisartsenvereniging ervan, de/elfde praktijken te hanteren als „de eerste de beste sjacheraar", om de prijzenbeschikking te ont duiken en om processen-verbadl van de economische controledienst te voor komen. P" - J" .X-.-.„J W Het bestuur van de Landelijke Huis artsenvereniging heeft de leden volgens het NVV geadviseerd, de tarieven stie kem op te schroeven. In een persoonlij ke en vertrouwelijke brief aan alle le den zou dringend zijn verzocht, in reke ningen aan particuliere patiënten geen data van behandeling meer te noemen en geen splitsing te geven in consulten en visites, maar te volstaan met „globa le omschrijvingen". Daardoor zou het onmogelijk worden te controleren of is afgeweken van de tarieven die vorig jaar bij het uitvaar digen van de tweède prijzenbeschikking golden. Het NVV hoopt, dat particuliere pa- tienten of ze nu tegen de kosten van huisartsenhulp verzekerd zijn of niet „versluierde" rekeningen niet zullen accepteren. De woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging, C. Z. Salomé, verklaarde desgevraagd, dat hij nog geen kennis had genomen van de NW-publikatie. Verontwaardigd toon de hij zich over de aanduiding „Sjache- TF7 F"! raar". Het LHV-bestuur zal zich nader UT. W 0V€r de publikatie in het NW-orgaan De Vakbeweging beraden. Als voorlopig commentaar verklaarde - 1 dokter Salomé, dat het juist de vakbe- rlpf" |Z* 111 weging is die bezig is de relatie tussen JLFVy l/V/lVVy E J.J.C5 patient en arts te ondermijnen. De prij zenbeschikking van vorig jaar kwam 1 t°t stand door pressie vanuit de vakbe- nLH7fil "1 1 Ml LV weging. Dokter Salome noemde dat een x I 11 I I I politieke manoeuvre: een methode om J de vakl>eweging een macht te geven over een andere groep. - 1 - 1 Overigens heeft het LHV-bestuur JU O Tl 1 r| geen advies aan zijn leden gegeven. In DELFT „Het is beschamend, dat we de bevrijding van ons land niet kunnen vieren op het nationale cen trum: de Dam in Amsterdam, Het is bedroevend, da ^rérwjjl na de capitu latie van Duitsland doden en gewon den op de Dam vielen door geweer schoten van Duitse militairen, het nu, 25 jaar later, mensen uit ons eigen volk zijn, die met relletjes dreigen en een viering onmogelijk maken". Dit zei de minister van Staat, de 84- jarige dr. W. Drees, in zijn herdenkings toespraak in de aula van de Techni sche Hogeschool in Delft, waar vrijdag de jubileumbijeenkomst werd gehouden van de Stichting 40-45 Zuid-Holland. Honderden oud-illegalen en nabestaan den waren voor deze herdenkingsbij eenkomst naar Delft gekomen. Dr. Drees noemde in zijn toespraak de periode 1940-1945 een „levend verle den", omdat ze zich voortzet in het werk van de stichting. De betekenis van de bevrijding, die helaas door sommigen onder ons zo slecht wordt verstaan, ligt vooral in het feit, dat ze de afsluiting was van een tijd waarin de kern van ons volk zich krachtig te weer stelde tegen een bezet tende macht, die uit was op dwingelan dij, gelijkschakeling en, rassenvervol- ging. Over het werk van de stichting zei hij: Er is door vrijwilligers in de loop der jaren voortreffelijk werk gedaan, maar ik hoop, dat ons volk nog eens al gemener dan tot op heden zal begrij pen, wat verzet en bevrijding beteke nen. Zij die op relletjes belust zijn, staan wel ver af van het manifest van het voormalig verzet, dat het herstel van de rechtsorde wenste. Die democratische rechtsorde houdt namelijk niet het recht in, dat men de onbeperkte vrij heid van een ónder aan kan tasten, al dus dr. Drees. TIKL Dank zU het fraaie weer van de afgelopen dagen staan reeds ver schillende vruchtbomen in het gebied tussen de rivieren in bloei. Het zijn vooral de pruimen en de vroege kersen soort. Het ziet ernaar uit, dat diverse fruit bomen, zoals vroege appel, peren en kersen, gelijktijdig zullen bloeien het geen nog niet vaak is voorgekomen. Hoewel er 40 oude boomgaarden in verband met de sanering zijn gerooid is er het komend weekinde in de Be tuwe nog veel moois te zien. (Van onze fin.-econ. redactie) De Franse regering heeft plannen om de haven van Le Havre toegankelijk te maken voor olietankers van 500.000 tot 1.000.000 ton. Hierover is overleg ge pleegd met de Belgische regering. Wan neer zulke mamoettankers Le Havre binnenlopen kan vanuit deze Franse haven een groot deel van West-Europa en zeker België door middel van pijp leidingen of met kleine tankers van olie worden voorzien. Dit zou belang rijk kostenverlagend zijn. MIDSLAND Een felle brand, aan gewakkerd door een straffe oostenwind, heeft vrjjdag op Terschelling een groot stuk natuur verwoest. De brand c%t- stond by Midsland en woekerde 4 kilo meter door tót paal 8. Men slaagde erin hef vuur, tussen de zomerhuisjes die hier staan, te bedwin gen dank zij de medewerking van hon derden badgasten. De vakantiegangers behoedden de zomerhuisjes voor het vuur door brandgangen te graven en de brandblusapparaten leeg te spuiten. De brandweren van West-Terschelling en Midsland bestreden het vuur. Om kwart voor twaalf was men het vuur meester. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Evenmin is bekend hoeveel hectaren precies verlo ren zijn gegaan. de brief werden alleen enkele overwe gingen genoemd om de economische controledienst pressiemogelijkheden te onthouden. Gebleken is namelijk, dat deze dienst sommige patiënten onder bedreiging bepaalde verklaringen laat afleggen op grond van de door de arts ingediende declaraties, waarmee tegen de wil van de patient de vertrouwensrelatie met de arts wordt verknoeid. Daarom werd in de brief in overweging gegeven de de claraties zodanig te formuleren, dat de patiënten niet in moeilijkheden kunnen komen in hun contact met functiona rissen van de economische controle dienst, aldus dokter Salomé. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. BRUSSEL Op 26 en 27 mei komen te Rome de ministers van Buitenlandse Zaken der 15 Navo-landen bijeen. Waarschijnlijk ral dan worden nage gaan hoe groot de sterkte moet bedra gen van de troepen die nodig zijn ter verdediging van West-Europa in 1970. Als de Amerikanen of andere bond genoten besluiten om de sterkte van hun strijdkrachten te verminderen zal dit zijn aan de hand van het resultaat van deze bijeenkomst te Rome en niet afhangen van de beslissing over de troepen van de landen van het verdrag van Warschau. Canada had reeds aangekondigd zijn troepen in Europa met de helft te zul len verminderen. De Verenigde Staten willen de huidige sterkte van 300.000 man in ieder geval handhaven tot 1 juli 1971. West-Duitsland gaat zijn militaire uitgaven besnoeien. Denemarken wil zijn leger van 13.000 man gaan terug brengen tot 7.000 en ook de luchtmacht gaan inkrimpen. BONN Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren in een rede tot de Westduitse Bondsdag ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de capi tulatie van Duitsland, veel aandacht besteed aan de vastberadenheid van zijn regering om de samenwerking tus sen Oost en West in Europa zoveel mo gelijk te bevorderen. De regering zal alles doen om de aaneensluiting van Europa steeds ver der te verdiepen en indien mogelijk ook uit te breiden allereerst door inte gratie in het Westen, en hopelijk door toenemende samenwerking tussen Oost en West", aldus Brandt. Hij achtte een verzoening met de volken van het Oos ten in het belang van de vrede even be langrijk als met het Westen. Het is voor het eerst dat het West duitse parlement een herdenkingszitting wijdt aan de verjaardag van de capitu latie. Brandt verklaarde dat het lijden als gevolg van de tweede wereldoorlog de Duitsers moet waarschuwen de les sen van het verleden niet te vergeten. Hoewel de Bondsrepubliek een geres pecteerd lid van de internationale ge meenschap is geworden moeten we niet vergeten dat de littekens die de oorlog heeft achtergelaten nog niet verdwe nen, maar kan in veel gevallen door een geringe aanleiding weer te voor schijn komen", verklaarde de Bonds kanselier. Jl t ±M' ',..B a v. l> «i v In zijn terugblik op de ontwikkeling sinds 1945 besteedde Brandt ook aan dacht aan de wederopbouw in de DDR. „Het Oostduitse volk heeft onder moei lijker omstandigheden dan in het wes telijk deel van Duitsland en onder maatschappelijke voorwaarden, die het niet zelf gekozen heeft, resultaten be reikt, waarop het trots is en waarvoor men waardering moet hebben. Zonder meer op grond van de waardering voor deze prestatie zouden betrekkingen op voet van gelijkheid tussen de beide sta ten in Duitsland aangeknoopt kunnen worden", aldus Brandt. (Van een onzer redacteuren) DEELEN De luchtmachtbasis Dee len is vanaf vrijdag tot eind volgende week de „thuishaven" voor een groot aantal vliegtuigen van de luchtmachten van België. Canada, Engeland. Duits land, Amerika, Frankrijk en Nederland om vandaaruit deel te nemen aan de jaarlijkse grote foto-verkenningsoefe ning „Royal Flush". Het is voor het eerst sinds 1964 dat deze oefening, die onder auspiciën staat van het hoofdkwartier van de geal lieerde strijdkrachten in centraal Euro pa, Afcent. weer in ons land wordt ge houden. Alle opdrachten voor deze oe fening, waarbij verschillende vluchten boven vele doelen in heel Europa ver spreid gemoeid zijn, worden overdag uitgevoerd. Dat betekent, dat komende week vrij druk luchtverkeer heerst bo ven ons land, maar met name boven de Veluwe. Van ieder deelnemend land worden drie vliegtuigen in de strijd geworpen terwijl daarnaast ieder land over een reserve-toestel beschikt. Doel van de oefening is de verkenningsvliegeniers te trainen en vooraf bekend gemaakte opdrachten, het fotograferen van doe len, snel uit te voeren. De piloten, die voor Hemelvaartsdag in ons land zijn garriveerd met hun verzorgende eenheden, in totaal zijn bij deze wedstrijd zo'n kleine duizend man betrokken, hebben vrijdag al reeds een aantal proefvluchten gemaakt die za terdagmorgen worden voortgezet. Maandag gaat de wedstrijd officieel van start. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft de berichten bevestigd dat de paus een bezoek zal brengen aan Avila in Spanje. Wanneer is nog niet bekend. De reis zou worden gemaakt in ver band met de plechtige proclamatie van St. Teresa van Avila tot „doctor" van de kerk, op 27 september. Tot nu toe werd de titel alleen gege ven aan mannen. Een ..„doctor" van de kerk is iemand die zich heeft onder scheiden wegens het heilige leven dat hij of zij heeft geleid en de diep gaande studie waarmee dat leven was vervuld. EERBEEK Het landelijk bestuur van het Nivon, het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur vrienden-werk, gaat in en rond het ABK-huis aan de Halleweg in Eerbeek een groot Pinksterfestival houden waarop zo'n 1200 tot 2000 jongeren uit heel het land worden verwacht. Hoewel daarbij de ontmoeting tussen jongeren groepen wel centraal staat, is er veel ruimte en tijd gepland voor eigen crea tief werk en voor het bijwonen van sportieve en culturele manifestaties. De jongeren, die niet direct een poli tieke richting volgen, willen met hun vrije tijd iets gaan doen en daarbij hun mening over verschillende problemen op positieve wijze vormen. Het festival, een experiment dat financieel door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk wordt gesteund, heeft dan ook een uitgebreid program waarin zowel mogelijkheden liggen tot het beluisteren van verschillende soor ten muziek en het beleven van een to neelvoorstelling in hedendaags kader gevat als het zelf beoefenen van ver schillende kunsten en ambachten. Hoogtepunt van het festival zal onge twijfeld zijn de opvoering van de eer ste Nederlandse pop-opera, geschreven door de oud-Apeldoorner Rob Mulder, eertijds leerling van de Kon. HBS, thans student aan de pedagogische aca demie in Den Haag. Vrijdagavond 15 mei worden de deel nemers, die op het terrein van het ABK-huis kunnen kamperen, in Eer beek verwacht. Hun wacht dan een dia-projectie en een filmvertoning waarna een kampvuurspel wordt opge voerd. Zaterdag worden er radio-opnamen gemaakt voor 't Vara programma „Dit is het begin" en treedt het „Bosko-tejater" van Wim Boskamp op. 's Avonds wordt dan de pop-opera „Alleen" opgevoerd die de eenzaamheid van de mens in deze technische wereld uitbeeldt. De rest van de tijd wordt gevuld met muzikale evenementen en het houden van discussies. Deze betreffen de de mocratisering van het maatschappelijk leven, onderwijsvernieuwing, oorlog en vrede en meer van die zaken die de jongeren vandaag de dag beroeren. Van onze fin-econ. redactie Met ingang van 1 mei j.l. is het zoge naamde BOVAG-bemiddelingsbureau in werking getreden. Door middel van dit bureau wil men een bijdrage leveren tot een hetere verstandhouding tussen autobedrijven en klanten. Wanneer cr verschil van mening ontstaat tussen bij de BOVAG aangesloten bedrijven en au tomobilisten inzake onderhoud en repa ratiewerkzaamheden, kan een beroep worden gedaan op het bemiddelingsbu reau. De ANWB en het Nederlands In stituut van Automobiel- en Verkeers- deskundigen verlenen medewerking. Problemen tussen automobilisten en het autobedrijf omtrent lonen en prijzen vallen niet onder de bemiddeling. Iede re bemiddelingsaanvrage kost 10.-. Krijgt de klant gelijk dan wordt het be drag terugbetaald. ADVERTENTIE Daar is alles voor te zeggen. Want als het eenmaal zover is, dat ook Uw salaris via een bank betaald gaat worden, zit U goed met een Privérekening bij de Boerenleenbank. Omdat daar 'n aantal extra voordelen aan vastzitten, die U een hele hoop zorg kunnen besparen. Als U regelmatig Uw salaris ontvangt via een Privérekening bij de Boerenleenbank, hebt U de mogelijkheid een maand salaris extra op te nemen. Onverwachte grote uitgaven kunnen 't U niet meer moeilijk maken. Omdat U een Privérekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening sluiten vanaf 500,- tot 5.000,-. Een eigen huis is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privérekening kunnen een hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatiewaarde van het te kopen huis. Alle voordelen van salaris ontvangen via de bank. 3Y2°/o rente. Gemakkelijke, veilige betaalcheques. Uw betalingen volkomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenleenbank. De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer, dicht bij U in de buurt. Met alle bankzaken „onder één dak". De hele dag open (meestal ook nog op een avond in de week). de bank voor iedereen 1150 vestigingen ROTTERDAM 1969 heeft zich \oor Synres gekenmerkt door een bedui dende toeneming van de omzet en een belangrijke verbetering van de winst in vergelijking met 1968. Deze bevredigen de ontwikkeling hangt samen met de bedrijvigheid in de takken van indus trie waartoe onze afnemers behoren aldus zegt de directie in het jaarverslag. De omzet aan derden steeg van 99,8 min. tot 118,6 min. Het exploitatiere sultaat bedroeg 7,3 min. (v.j. 3,8 min.). Na aftrek van interest, belastin gen, bijzondere lasten, en aandeel van derden in de resultaten van geconsoli deerde maatschappijen, resteert een netto winst van 1,9 min. tegen f 481.000 in 1968. Voorgesteld wordt een dividend van negen pet. Voor het laatèt werd over 1966 dividend uitgekeerd (acht pet.). Dit jaar bleef het verlies in Italië be neden het bedrag van de afschrijvingen waardoor een positieve cash-flow werd behaald. Het aantal personeelsleden nam toe met 6,3 pet. hij een omzetstij ging van 18,9 pet. Dit was mogelijk dankzij toegepaste automatiseringen. Het aantal medewerkers steeg van 11.116 tot 12.826. In het Ucht van de koersvorming en de daarmee gepaard gaande omzetten aandelen van dc Verenigde Touwfa- brieken wordt in beurskringen gedacht aan een nieuwe ontwikkeling in de geest zoals is geschied met Vredestein Rubber. Hier en daar wordt de naam van Barwick gefluisterd. ÏAe Ierse premier Jack Lynch heeft bekendgemaakt, dat h(j twee ministers uit zijn kabinet heeft onslagen, omdat zij medeplichtig waren aan het smokkelen van wa pens. Gebleken is nu dat er guerril la-organisaties in Ierland zijn, die de komende zomer in Noord-Ierland een opstand kunnen ontketenen. De Ierse Labour parlementariër dr. Conor Cruise O'Brien zei in Noord-Ierland „een sfeer van pro testants fanatisme aan de ene kant en een in kracht groeiend Iers repu blikeins leger (IRA) aan de andere kant te hebben opgemerkt". Men bereidt zich' daar voor op „een periode van verwoesting en moord in juli of augustus", aldus de voormalige VN-vertegenwoordiger in Katanga. „Dit is het vuur waar de mensen mee spelen. Het vuur dat zij niet be grijpen". Tn Londen is gemeld dat er wa- pens en munitie van Europa naar Ierland worden vervoerd. De wapens, bestemd voor de fanatici onder de katholieke minderheid in Ulster, worden per schip en per vliegtuig vervoerd. Een aantal wapenhandelaren is kopschuw geworden nadat Scotland Yard onlangs in Londen en de Mid lands, vier Ieren arresteerde wegens wapensmokkel. De mannen zijn ge vangengezet. De Britse troepen in die graaf schappen van Ulster hebben onlangs JACK LYNCH een grote speurtocht naar wapens gehouden. De actie, waaraan 2500 militairen hebben meegedaan, had den plaats aan de grens met de Ierse republiek. Het leger heeft niets wil len zeggen over de resultaten. L~kp het politieke vlak schijnt Lynch, gesteund door zijn po pulariteit onder het kiezersvolk, de crisis aardig de baas te zijn gewor den, althans voorlopig. Sommigen menen echter dat hij binnen niet al te lange tijd algemene verkiezingen zal moeten uitschrijven. Het feit dat een aanzienlijk deel van de regering voorstander bljjkt te zijn geweest van een harde politiek jegens het noorden, zou sommigen in de Ierse republiek voor het stand punt van grotere strijdbaarheid kunnen overhalen. De crisis in Dublin valt samen met de voorbereidingen op het „optoch tenseizoen" in Noord-Ierland. Pro testanten van de extremistische oranje-orde repeteren met muziek korpsen en drumbands voor de pa rades in juli en augustus die vorig jaar de directe aanleiding zijn ge worden voor de gevechten. jVadat b(jna eenderde van z(jn uit veertien man bestaande kabinet was verdwenen, kreeg Lynch woens dagavond een vertrouwensvotum voor zijn regerende Fianna Fail par tij. Daarna bracht hij in het parle ment verslag uit over de wapen smokkel waarbij twee van de vier door hem ontslagen ministers be trokken zijn geweest. Minister van Financiën Charles Haughey en minister van Landbouw Neil Blaney, aldus Lynch, waren be trokken bij plannen om wapens van Europa naar Ierland te vervoeren. Oppositieleider Liam Cosgrave zei dat dc wapens een waarde hadden van 80.000 pond sterling. Lynch legde cr de nadruk op dat minister van Justitie Michael Mo- rain en minister voor het Lokale Be stuur Keith Bol and, die beiden af traden, niets met het complot te ma ken hebben gehad. Ook Paudge Brennan, de parlementair secretaris van Boiand, trad af. Maar de ontslagen ministers en zij die zijn afgetreden staan bekend' als voorstanders van militante actie als dat nodig is om de katholieke min derheid in Ulster te helpen, mochten in Ulster weer onlusten uitbreken zoals in de herfst van het vorig jaar. Het geheel laat zien dat het mili tante nationalisme in Ierland nog lang niet dood is en dat de Berna- dette Devlins en Ian Paisleys meer en hoger steun genieten dan men daeht. Ierland wacht een lange hete zo mer. LAGOS Generaal Philip Effiong, die na het vertrek van de Biafraanse leider Ojoekwoe de onderhandelingen over de capitulatie van Biafra voerde, is door de militaire autoriteiten van Port Harcourt gearresteerd. Na de overgave werd door de Nige- riaanse regering medegedeeld, dat Ef fiong vrij man was en dat de regering hem niets in de weg zou leggen. Op 21 april werd Effiong naar Port Harcourt ontboden om zoals men zei te worden overgeplaatst. Sindsdien heeft men hem niet meer gezien. Hij zou onmiddellijk zijn gearresteerd en thans opgesloten zitten in een militair huis van bewaring.

De Vallei | 1970 | | pagina 5