Schorsing De Noorlander per 1 juni opgeheven World Cup- rally Popeyus op derde plaats Rindt won Grand Prix van Monaco Halschool voor derde maal in successie triomfator Oosterbosbad in Barneveld open Musketiers bevocht met 2 debutanten draw G. S. Meurs doelpunten' fabrikant Looys coach Selectie wedstrijden turnen W— -Xe ZSSLE OX Hol winnaar marathon Teleurstelling voor Sparta Schoolvoetbal Rhenen Speldjes uit de ruimte Sparta-veteranen naar Rhenen Kring winnaar in Vesoul Nederlandse zwemsuccessen Burgemeester nam eerste duik Ordonnans-leden verloren duiven DVSA-Bcmrn onvriendelijk NSVS winnaar streekderby DESKUNDIGEN GEEN BEROEP DRIELANDEN- TOERNOOI Detaillisten tegen eventuele nieuwe B.B.B.-kredieten MAANDAG II MEI 1970 DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (K.N.A.U.) heeft van de council van de Internationale Amateur Atletiek Fe deratie (I.A.A.F.) een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat de schorsing, die in oktober 1969 aan de atleet Edward de Noorlander werd op- gelegd met betrekking tot het deelnemen aan wedstrijden in internationaal verband, met ingang van 1 juni 1970 is opgeheven. Met de per 1 juni op te heffen schor sing van De Noorlander komt een einde aan een periode van acht maanden, waarin de KNAU zich heeft ingespan nen de onjuistheid aan te tonen van de beslissing van de JAAF, De Noorlander vorig jaar tijdens de Europese kam pioenschappen in Athene zijn zesde plaats op de tienkamp ontnam wegens vermeend dopinggebruik. De heer J. Oskam, secretaris van de KNAU, zet de gebeurtenissen nog eens op een rij: „We hebben vorig jaar bericht gekregen van JAAF, dat De Noorlander was geschorst op grond van artikel 144 van het J AAF-reglement over dopinggebruik. Daarbij hebben we de JAAF gevraagd om stukken, waarin de federatie het gebruik van stimulerende middelen hiervan hebben we de JAAF alsnog ge vraagd om de stukken van Athene. Die hebben we nooit gekregen. Ook hebben we aangedrongen op een snelle beslis sing, omdat de indooratletiek dusdanige vormen begint aan te nemen, dat een atleet erdoor wordt geschaad als er niet op korte termijn een uitspraak wordt gedaan. Toen al deze pogingen geen succes bleken te hebben, dienden we bij de JAAF twee voorstellen het aanpas sen van het dopingreglement aan de huidige omstandigheden en de herzie ning van de strafrechtpleging waardoor de atleet wordt beschermd tegen de willekeurige duur van schorsingen in. Deze beide voorstellen zijn overge nomen door de JAAF en worden eind door De Noorlander kon bewijzen. Deze augustus in Stockholm behandeld. Tien stukken hadden we nodig om te kunnen beoordelen of we de schorsing moesten overnemen. Die stukken hebben we nooit gekregen, zodat De Noorlander voor wedstrijden in Nederland nooit ge schorst is geweest. „We zijn toen", vervolgt Oskam, „in contact getreden met deskundigen op het gebied van stimulerende middelen. Naast advies van drs. Vree uit Nijme- dagen geleden hebben we weer een te legram gestuurd aan de JAAF, dat vrij dag resulteerde in het antwoord van de Internationale Amateur Atletiek Fede ratie, dat de schorsing per 1 juni is op geheven". De heer F. Jutte, voorzitter van de KNAU, was blij dat aan de schorsing een ednde is gekomen. „Helemaal bevre digend is de uitslag natuurlijk niet", meent hij. „We hadden gehoopt dat door middel van het dossier, dat we aan de JAAF hebben gestuurd, de twijfel dermate groot zou zijn geworden over gen hebben we informatie ingewonnen het gebruik van stimulerende middelen bij een onafhankelijke expert in Zwit serland. Het dossier, dat hieruit is ont staan, hebben we in zijn geheel naar de JAAF gestuurd. Ook na de opzending door De Noorlander, dat volledige reha bilitatie het gevolg zou zijn geweest". De kans voor de tienkamper volledig in ere hersteld te worden is nihil. In de JAAF bestaat geen instantie voor be roep. De council is het hoogste orgaan. Bovendien bestaat de moeilijkheid dat de JAAF nooit met bewijzen is geko men, waardoor deze ook niet weerlegd kunnen worden. „De internationale fe deratie", aldus Jutte, „heeft niet kun nen aantonen dat er voor honderd pro cent zeker stimulerende middelen wa ren gebruikt. Er bestond slechts twijfel. En die hebben we zodanig kunnen ver groten dat de JAAF het bij een schor- ED DE NOORLANDER schorsing opgeheven sing van negen maanden heeft gelaten. Hiermee heeft de JAAF ook een prak tische oplossing gevonden, want het in ternationale seizoen begint pas na 1 juni". Slechts bij volledige rehabilitatie zou De Noorlander aanspraak kunnen ma ken op de hem door de JAAF ontnomen zesde plaats op het onderdeel tienkamp bij de Europese kampioenschappen. MO DE JANEIRO Zeventig wa gens zijn vrijdag in Rio de Janeiro g«- I start voor de laatste etappe, 19.000 kilo- meter, van de World Cup-rally. Opmerkelijk feit bij de start was de I absentie van drie mexicanen. De enige equipe die „op thuisreis" was, arriveer de te laat bij de controlepost, zodat Jose Perez Vega, Gabriel Hinojosa en Jose Antonio Bercena nu waarschijnlijk eer der in Mexico Stad zullen arriveren dan de overgebleven teams, die op 27 mei in de Mexicaanse hoofdstad aankomen. Rene Trautmann, die de Europese ROTTERDAM De Zwfjndreehter •tappe als eerste afsloot, ging zeer on- Herman Popeyus, vtffmalig Nederlands gelukkig van start. Kort voor het ver treksein bemerkte de Fransman een de fect aan de ophanging van zijn Citroën. Trautmann vertrok evenwel, maar moet de reparatie onderweg verrichten. Tot de eerste uitvallers op het Zuid- «merikaanse traject behoorde prins Mi chael van Kent. Zijn Austin Maxi raak te van de weg in de omgeving van Sao Joaquim. Een gebroken drijfas maakte het voor het lid van de Britse konink lijke familie onmogelijk de rit voort te ïetten kampioen driebanden, heeft de derde plaats veroverd in het internationale toernooi, dat in Rotterdam gespeeld werd ter opluistering van het commu- nicatiefeest C '70. Hf) versloeg de Bre- d an aar Henny de Ruyter in 73 beurten. Voor de bezetting van de vijfde tot en met achtste plaats speelden zondag tegen elkaar: Doggen en Teegelaar (winst voor Doggen) en Brosens en Dielis (winst voor Brosens). De strijd om de negende en tiende plaats ging tussen Van Aart en De Jong. Van Aart bleek de beste van de twee STEENSLAG al was het dan met een miniem moyenneverschil, De rijders klaagden bij de controle- Uitslag finalepoule (le tlm 4e plaats): posten over steenslag van de bergen, Popeyus 55 7J waardoor de wegen op sommige tra jee- De Ruyter 60 73 u.öz ten zeer moeilijk te berijden waren. Eindstand finalepoule: Steeds duidelijker wordt dat het Boulanger (Belg.) 3 6 180 156 1.153 tweede gedeelte van heet parcours in- Ceulemans (Belg.) 3 4 177 146 ï.zi derdaad zeer zwaar is. Daarbij kwam Popeyus (Ned.) 3 2 144 169 0.85z nog dat de oi^anisatie allerminst vlek- De Ruyter (Ned.) 3 0 153 189 0.809 keloos bleek. Op een van de ravitaille- Uitslagen 5e t/m 8e plaats: ringspunten bleek niet voor alle combi- Doggen naties benzine aanwezig. Daardoor Tegelaar kwamen drie equipes in moeilijkheden. Brosens Een van de deelnemers moest zelfs een Dielis (Belg.) fiets lenen om daarmee op zoek te gaan Eindstand: naar een benzinestation. 5. Brosens De Fransman Rene Trautmann, met 6. Doggen zijn Citroën DS 21 eerste na het Euro- 7. Dielis (Belg.) 60 27 60 57 43 43 72 72 1.395 0.628 0.833 0.791 pese traject, zakte in de algemene rang- 8. Teegelaar schikking naar de tweede plaats. De Uitslagen negende en tiende plaats. Aart 60 84 0.714 3 6 180 214 5 0.803 5 3 4 179 188 6 0.905 6 3 2 173 225 5 0.707 5 3 0 117 193 6 0.601 6 Fins-Zweedse combinatie Hannu Mik- I Van Aart kola-Gunnar Palm, rijdend met een De Jong Ford Escort, nam de leidende positie De Jong over. Zondag was de algemene rang- Van Aart schikking: 1. Mikkola (Finl) met Ford Eindstand: Escort; 2. Trautmann (Fr) met Citroën 9. Van Aart DS 21; 3. Verrier (Fr) met Citroën DS 21:4. Makinen (Finl) met Ford Escort. De Engelse top-voetballer Jimmy Greaves, die een equipe vormt met de geroutineerde rallyrijder Tony Fall, be zet met een Ford Escort de tiende plaats. 10. De Jong 60 55 60 56 2 2 84 84 87 87 116 115 171 171 0.654 0.643 0.689 0.678 0.672 LEIDEN De samenwerkende orga nisaties van detaillisten in gasapparaten (stichting Sogas) en de Vereniging van handelaren in verwarming» -en huishou delijke apparaten (VHVH) *i)n van me- ning, dat eventuele nieuwe regerings kredieten voor betere doeleinden ge bruikt kunnen worden dan voor het uit ^d^renlS herenigd gehouden er seen «k.rheld ~n T—e voor het Nederlands kampioenschap I ^^'d van de end^atnwiwe pStoP 31 mel Eindh0Ven prijzen te komen en die prijzen te be- CmSmSS. "PT1 2^ h" Gunnerrfan N< I)e™besturen van beide organisaties SSn lORsn 1 p Karreeat (StMauri- hebben dit de minister van Economische STvéSSÜ Zaken Mauritius Volendam) 100.85 5. A. Kip memng l«nbwr gema^ ;S'mr/«Tjo°pleHdeü™, G. dufhV^nhML™ ten Bos (Hercules Hebe Enschede') 95.15; cerwarmingsappsraten dle^het prindpe a tm Omit fSt Mauritius Volend.) 94.80. van handhaving van de door hen gestel Dez^acht hirnersgaan du Sver naar de brutoprflsen verwaarlozen, de gunst de^dnale tn EütdhoVCTi. I van da detailhandel verspe.en. Door on- He renieugd tlGBu tter (Volo Haar- derverkoop verkregen dez. fabrikanten lem) 100 35; 2. A. van der Zeeuw (PSV) een overcapaciteit waardoor zij zich 96.75; 3. A. Rottier (PSV) 95.55. laten verleiden tot e'^™e";'btJzon Ook deze drie turners gaan naar de dere aanbiedingen beneden de finale. 1 HUSUM De Nederlandse atleet Wim Hol heeft zaterdag in de West- duitse plaats Husum een internationale marathon gewonnen. De Sliedrechtenaar legde de 42 km en 195 meter af in 2 uur 28 min. 11,8 sec. De Zwitser Alfred Bérger had als tweede een achterstand van 2 min. 26,6 sec. NIJMEGEN Resteren Is zaterdag opgeklommen naar de vierde plaats van de rangljjst van 4a-Oost door in Nij megen een 17 overwinning te behalen op VVS'65, een prestatie die de topvorm van Resteren nog eens duidelijk be wijst. VVS, onderaan staand in deze afde ling, kon het ongeveer 20 minuten vol houden. In deze periode werd er goed partij gegeven, terwijl Kesteren zijn draai niet kon vinden. Maar deze moei lijke 20 minuten hebben Kesteren wel goed gedaan, vooral ook G. S. Meurs, died eze middag niet minder dan 6 doel punten scoorde. Hij was ongrijpbaar voor de achterhoede xan WS. Voor rust maakte Meurs al 4 doel punten en bezorgde Kesteren daardoor een 04 voorsprong. Na de rust domi neerde Kesteren volledig. Het deed het nu wat kalmer aan en weer was het G. S. Meurs die twee doelpunten maakte en de stand opvoerde tot 06. Even kon WS loskomen en via De Groot de eer redden (16), maar uit een straf schop bepaalde T. v. Ingen vlak voor het verstrijken van de officiële speel tijd de stand op 17. Kesteren kan met nog twee wedstrijden te spelen een fraaie 3e plaats bereiken, een goede prestatie van deze debutant in de 4e klasse. REN RUM Het Opheusdensc Spar ta, dat met uiterst optimistische ge dachten naar Renkum toog voor de wedstrijd tegen Redichem, is zaterdag diep teleurgesteld. Het werd een zware nederlaagvoor een ongeïnspireerd spe lend Sparta (50). Reeds na 15 minuten keek Sparta te gen een 20 achterstand aan. Eerst maakte Van Dijk er 0I van en even later voerde Van Veenendaal de stand op tot 20; laatstgenoemde had enkele minuten later opnieuw succes: 30. Pas toen leek Sparta wakker te worden, want de aanvallen liepen veel beter. J. Huibers kreeg tot twee maal toe alleen voor doelman Hulzhuizen een goede kans, maar beide malen faalde hij vol komen. Hierna zakte Sparta weer ineen. Ook na de rust een fel spelend Redi chem dat belust was op winst, en een wederom teleurstellend Sparta. In de 60-ste minuut wist Van Dijk de stand op te voeren tot 4—0 en als laatste schoot Van Reemst langs de Sparta- keeper (50). Sparta had gedacht op te rukken naar een fraaie 4e plaats, maar het zakt nu steeds vérder RHENEN De jongens van de openbare Halschool aan de Acacialaan hebben voor de derde achtereenvolgende maal het schoolvoetbaltoernooi gewonnen dat vrijdag op het gemeentelijk sportcomplex „Candia" werd gehouden. De coach van de ploeg, de heer W. Remerie, heeft in deze overwinning een groot aandeel gehad, waarvoor hem vele complimenten werden gemaakt. AMSTERDAM Het organisa tiecomité voor de Olympische Win terspelen 1976 van Denver heeft IOC-president Avery Brundage twee speldjes een van de (mo gelijk aanstaande) Olympische Winterspelen in Denver en een van het Amerikaanse Olympische Co mité aangeboden, die in de ruim te zijn geweest. De astronaut John Swigert, die in Denver woont, droeg deze twee speldjes op zijn ruimte- pak tijdens de kortgeleden gehou den dramatische vlucht van de Apollo 13. De speldjes, die zijn aangebracht op een houten paneel tje met inscriptie, zijn bestemd voor het Olympisch museum in Lausanne. OPHEUSDEN Het veteranen-elf tal van Sparta, kampioen in zijn klasse, dat nog net aan de kampioenscompetitie kan deelnemen, is uitgenodigd om za terdag deel te nemen aan het Candia- toemooi voor veteranen. Er wordt in twee poules gespeeld. Sparta komt uit in Poule A met het Wagenings WAW, VRC (Veenendaal) en GVW (Veenen daal). In poule B komen uit ONA en SKV uit Wageningen, Jonathan (Zeist) en de organiserende vereniging. Als eerste wedstrijd speelt Sparta om 10.00 uur tegen WAW, de 2e wedstrijd is gepland om 11.30 tegen GVW, en om 13.45 uur speelt Sparta zijn laatste wed strijd tegen VRC. De winnaars van de poules komen om 15.30 uur tegen elkaar uit. MONTE CARLO Jochen Rindt bracht de tienduizenden rond het ver raderlijke stratencircuit van Monte Carlo in extase. Niet voor korte tijd, doch tien ronden lang. Toen de cou reurs voor de 70e maal de Boulevard Albert Premier van het kleine prins dom passeerden leek oud-wereldkam pioen Jack Brabham een zekere win naar van de 28e Grote Prijs van Mona co geldend voor de wereldtitel der cou reurs. Daarna begon de Duitse Oostenrijker met zijn Lotus renwagen aan een gran dioze opmars. Hij leek voor een hopelo ze opgave te staan. Brabham had een voorsprong van 14 sec. Zes volle ronden had Rindt nodig om de marge tot negen seconden terug te brengen. Rindt be wees echter niet alleen een favoriet op een nat circuit te zijn. Bij stralende zonneschijn zorgde hij voor een sensa tie. In de 77e ronde bleek Rindt vier sec. sneller dan de 43-jarige veteraan. Toen de grote rivalen voor de voorlaat ste keer langs de tribunes kwamen, was het verschil nog meer dan drie secon den. In de slotronde brak Rindt het ronderecord om in de haarspeldbocht bij de gasfabriek zijn tegenstander in het zicht van de finish te passeren. Brabham raakte even de controle over zijn wagen kwijt, kwam vast te zitten aan de vangrails en had kostbare tijd nodig om zijn wagen weer op de weg te krijgen. Nog juist voor de Fransman Henri Pescarolo stuurde hij zijn wagen als tweede over de eindstreep, die 200 meter verder lag. Wereldkampioen Jackie Stewart nam direct na de start met zijn March de leiding. Hij kreeg moeilijkheden met zijn wagen en moest de leiding aan Brabham af staan. In de 61e ronde VESOUL De Zweed Ame Kring heeft zondag met een Husqvarna de Grote Prijs van Frankrijk motocross, tellend voor het wereldkampioenschap in de 500 cc-klasse, gewonnen. In de wedstrijd op het circuit van Vesoul, die werd bijgewoond door 20.000 toeschou wers, zegevierde Kring in beide man ches. De Westduitser Adolf Weil werd tweede in de algemene rangschikking. LUIK De Haagse vereniging ZIAN heeft dit weekeinde een aantal over winningen behaald bij de internationale zwemwedstrijden in Luik. Voornaamste uitslagen: 100 m rugslag: 1. Josien Elzerman (Zian) 1.12.1; 100 m rugslag: 1. John Nunnelly (Zian) 1.06.1, 2. Gerdie van Lint (PSV) 1.06.4; 100 m sschoolslag dames: 1. Tineke Hofland (Zian) 1.21.6; 100 m schoolslag heren: 1. Bert Elzerman (Zian) 1.12.5; 2. Van Kruysdijk (PSV) 1.13.3; 100 m vrije slag heren: 1. Henk Mulder (Zian) 57.4; 4 x 100 m vrije slag heren: 1. Zian 3.56.1; 4 x 100 m wisselslag dames: 1. Zian 4.55.4. Eindstand om de J. J. Merlot-wissel- beker; 1. Zian 88 pnt.; 2. Standard Luik 62 pnt kwam voor de Schot het einde van de race. Uitslag; 1. Jochen Rindt (Oost) met Lotus de 80 ronden (251,6 km) in 1 uur 54 min 36,6 sec (gem. 131,71 km per uur); 2. Jack Brabham (Austr) met Brabham 1.54.59,7; 3. Henri Pescarolo (Fr) met Matra-Simca 1.55.02,8; 4. Denis Hulme (Nw-Zeel) met McLaren 1.56.04,9; op één ronde: 5. Graham Hill (GB) met Lotus; op twee ronden: 6. Pe dro Rodriguez (Mex) met BRM. Snelste ronde: Rindt (80e), 1.23,2, ge middeld 136.08 km per uur, nieuw re cord. Stand in de competitie om het we reldkampioenschap na de Grote Prijzen van Zuid-Afrika, Spanje en Monaco: 1. Brabham 15 pnt; 2. Stewart (GB) 13 pnt; 3. Hulme en Rindt, beiden 9 pnt; 5. McLaren (Nw-Zeeland) 6 pnt. BARNEVELD Door een forse sprong in het water opende burgemees ter K. van Diepeningen zaterdagmiddag het nieuwe Oosterbad in Barneveld. Hij deed dit niet alleen want met hem sprongen weer afgevaardigde jongens en meisjes van bijna alle scholen in Barneveld en uit de verschillende ande re plaatsen in de gemeente in het bad. Vooraf was er een bijeenkomst in de aula van de MAVO-school, die in de onmiddellijke omgeving van het nieuwe ZEIST Musketiers heeft zaterdag, ondanks dat het met drie invallers moest aantreden, toch nog een gelijk spel weten te behalen bij Jonathan in Zeist. Bij Musketiers ontbraken deze mid dag Jaap Kroesbergen, Gerard Slot boom en Adrie van Dalem. Hierdoor maakten twee junioren hun debuut in het eerste elftal, Henk Drost en Henk Klomp. Henk Drost kan terugzien op een goed debuut, doch Henk Klomp kon het op het middenveld nog niet bolwer ken, aangezien hij geen tempo kan spe len. De strijd, die zich voornamelijk op het middenveld afspeelde, droeg over het algemeen een fors karakter. Na ruim twintig minuten scoorde Jonathan de openingstreffer toen de middenvoor de traag opererende Musketiers-defensie handig passeerde en doelman Van Kra nenburg kansloos sloeg (1-0). De voorsprong van Jonathan bleef echter niet lang gehandhaafd, want binnen vijf minuten was de stand weer gelijk. Middenvoor Heikamp passeerde enige tegenstanders en schoot prachtig in (1-1). Toch kon Jonathan met een 2-1 voor sprong aan de pauze beginnen, daar vier minuten voor rust zijn middenvoor weer profiteerde van een misverstand in de Musketiers-defensie en de Elster goalie het nakijken gaf. J OPHEUSDEN De bekende oud- Wageningenspeler Henk Looys zal per 1 augustus 1970 bij het Opheusdense Sparta in dienst komen als coach-ver- zorger. Gezien zijn ervaring moet de nieuwe technische man in het komende seizoen van Sparta een sterke eenheid kunnen maken. Materiaal is er wel, maar tot op heden is dat er niet hele maal uitgekomen. Voorheen heeft Looys Dodewaard en later Ostrabeke onder zijn hoede had. Vooral Dodewaard heeft hier jaren van geprofiteerd. Na rust heeft Musketiers fel gepro beerd de achterstand weg te werken, maar dit lukte pas vijftien minuten voor tijd. Weliswaar scoorde Wim Zit- tersteijn na tien minuten al een doel punt, maar dit werd door de scheids rechter afgekeurd, omdat linksbuiten Henzen een tegenstander zou hebben gehinderd. Een kwartier voor tijd werd linksbui ten Henzen zeer actief. Hij begon aan één van zijn befaamde rushes en dit betekende 2-2. Tien minuten voor tijd moest rechts back T. v. Kranenburg met een gapende hoofdwond het veld verlaten, als ge volg van ruw spel van een tegenstan der. Hij werd vervangen door junior Bert Gijsberts. Tijdens dit incident liep aanvoerder v. d. Klift nog een officiële waarschuwing op, omdat hij zich met de leiding bemoeide. OPHEUSDEN De eerste de beste vlucht van p.v. „De Ordonnans", vanaf Venlo, is voor verschillende leden on gelukkig verlopen, want men raakte meteen al duiven kwijt. Voor deze vlucht hadden de leden 280 duiven meegegeven, die werden gelost om 10.30 uur met zzw wind. De eerst- aankomende duif was van D. Lindner in de tijd van 11.26.13 uur (snelheid 1286 m per minuut). Ook de 3 volgende dieren waren van Lindner. In Rayon 3 afd. Oost werd Lindner ook eerste. De uitslag van de vereniging was als volgt: 1, 2, 3, 4, 6, 23, 32, 36, 56 D. Lindner; 5. D. Verwoert; 7, 15, 25, 38, 52; C. Ver- 8, 37; H. Verwoert 9, 39, 43, 48; W. Ver woert; 10, 55 H.v. IJmeren; 11, 18 H. J. Comelissen; 13, 19, 26, 28, 31, 33, 41, 42, 45, 49, 53, 54 Combinatie Roodbeen- Huibers; 14, 22, 30 G. de Wit; 16, 17 T. Verwoert; 20, 29, 34, 35 A. v. d. Kolk; 2±, 24, 44 M. v. d. Pol; 27 A. Aalbers; 40, 46. 51 O. de Wit en 47, 50 J. v. Neer bosch. bad staat. Hierbij waren aanwezig het voltallige college van B. en W„ vele raadsleden met hun echtgenotes en ver tegenwoordigen uit de zwemwereld. Burgemeester Van Diepeningen ver telde dat het bad rond 1 1/2 miljoen gulden gekost heeft en dat het naast de sportterreinen in de gemeente een goe de vrijetijdsbesteding is. Namens de Kon. Ned. Heide Mij. sprak ir. R. Maris, die er op wees, dat het bad zonder sub sidie tot stand is gekomen. Hij prees de samenwerking tussen zijn Mij, de aan nemers en de gemeente. Voorzitter van het zwembad, de heer R. Nieuwland, wees erop dat het oude Bad in 1935 tot stand is gekomen uit particulier initia tief. Na ampele overwegingen bleek dit bad niet uit te breiden. Er werd beslo ten tot de bouw van een geheel nieuw bad, waarin de burgemeester en wet houder D. Rebel een zeer groot aandeel hebben gehad. Namens de zwem- en polovereniging „De Waterkip" sprak de heer G. J. Broekhuis. Deze wees er op, dat het oude bad niet meer aan de eisen voldeed. Zijn vereniging, die eveneens een groot deel aan de totstandkoming had, kan nu in een modem bad oefe nen. De afmetingen zijn zodanig, dat zelfs internationale wedstrijden kunnen worden gespeeld. Hierna begonnen de zwemwedstrij den. Allereerst een afvalwedstrijd, die voor de jongens werd gewonnen door Auke Krist en voor de meisjes door Joke Kuizinga, beide van de School met de Bijbel te Barneveld. Hierna volgde een demonstratie schoonspringen en la ter een demonstratie komisch springen. Voor beide demonstraties was zeer veel belangstelling, die de gehele middag voortduurde. Enkele duizenden woon den de opening bij, nadat vrijdag reeds gelegenheid was gegeven om gratis te zwemmen, waar druk gebruik van werd gemaakt. Datzelfde geldt voor het aan tal abonnementen, dat in voorverkoop is verkocht. Dat is de 2000 reeds gepas seerd. In de middaguren werd een nationale zwem-driekamp gehouden tussen drie Nederlandse topgroepen van AZPC uit Amersfoort, Zian uit 's-Gravenhage en Zwemlust uit Utrecht met bekende fi guren als Coby Buter, Anneke Rijnders, Franquita Smits en Els Drenth. Na een spannende wedstrijd werd Zwemlust 1 met 118 punten, 2. Zian met 98 en 3. AZPC met 75 punten. Het slot van de middag was een polo wedstrijd tussen het Ned. zevental „De Kikvorsen" en het Ned. Jeugdzevental, welke door „De Kikvorsen" werd ge wonnen met 71. Ten slotte zij nog vermeld dat de naam Oosterbosbad de naam was, die raadslid H. v. d. Günd in een raadsver gadering had geopperd en door het be stuur werd overgenomen. Niet alleen Bamevelds muziekkoprs „De Harmo nie", maar ook de korpsen uit Garde ren, Terschuur en Voorthuizen werkten aan deze feestelijke opening mee. Verrassend was de nederlaag van de openbare Rijnschool-Elst tegen de openbare Valleischool-Achterberg, waardoor eerstgenoemde een duel met de Halschool om de finaleplaats miste. Eveneens verrassend was de neder laag van de openbare Julianaschool- Leersum tegen de openbare Prinses Marijkeschool-Kesteren. De finale werd gespeeld tussen de openbare Ban- tuinschool en de openbare Halschool, welke laatste met 10 won. Wethouder mr. J. Deen, ook reeds 's morgens aanwezig, reikte de prijzen uit. De eerste prijs, een wisselbeker van drukkerij „Cunera", ging naar de Hal school, die de bokaal nu mag houden. De kampioenen kregen ook nog een vaantje van de afdeling Utrecht van de KNVB. De tweede prijs, een wisselbe ker van de vereniging voor openbaar onderwijs, ging naar de Bantuinschool, eveneens met een vaantje van de KNVB. Alle deelnemers kregen als her innering aan dit toernooi een speldje, dat de gemeente Rhenen schonk. Orga nisator G. B. Runge dankte aan het slot van de wedstrijdenserie de gemeente Rhenen voor het beschikbaar stellen van het terrein, de sportvereniging „Candia '66" voor het materiaal, de scheidsrechters, de heren Evers, Van Laar, Menge en Spies, de familie Spies voor de bediening, terreinknecht Van Poelgeest voor de verzorging van het terrein en bovenal de jeugd voor de sportieve inzet. AMERONGEN Het reeds gedegra deerde DVSA heeft het nog niet veilig staande Baarn zaterdag in Amerongen een 21 nederlaag toegebracht. Het werd een ietwat onvriendelijke wed strijd, die gelukkig echter strak werd geleid door arbiter P. Schoeman. Direct drong DVSA Baarn in de verdediging. Hierdoor ging Baarn erg paniekerig spelen en er ontstonden ver schillende kansen voor DVSA. Reeds na 5 minuten was het raak. Een goed ge lanceerde W. Haandrikman, net niet buitenspel staande, liep goed door en gaf de keeper van de gasten geen schijn van kans (10). DVSA bleef ko men, doch het duurde toch nog ruim een half uur voordat de stand opge voerd kon worden. G. v. d. Berg kreeg toen een vrije trap te nemen en G. Blankestijn kopte keurig in (2—0). Baam kwam onder de druk van DVSA uit en toog ten aanval. Een voorzet van rechts werd door de DVSA-goalie ver keerd beoordeeld. Hij trapte finaal over de bal heen en het was 21. Baam rook nu winst en bleef komen.. Net voor rust viel er weer een doelpunt maar de grensrechter van DVSA had buitenspel geconstateerd. Na rust een wat minder sterk spelend DVSA. Baam probeerde alles om de stand in evenwicht te trekken en hier door ontstonden er nogal eens onvrien delijkheden. DVSA kwam enkele malen gevaarlijk voor het doel van Baarn. Een half uur voor tijd mocht G. de Kroon een strafschop nemen wegens hands, doch zijn harde schot werd uitstekend door de doelman gestopt. Door deze uit slag blijft Baam in de gevarenzone verkeren. DVSA is echter gedoemd reeds na 1 Jaar te degraderen. Het heeft deze competitie echter bepaald' niet meegeze ten. Vooral In het begin van de compe titie kreeg DVSA alleen uitwedstrijden te spelen, waarin geen punten werden vergaard. Men raakte daardoor direct achterop bij de clubs die om beurten uit en thuis speelden en de achterstand was al gauw niet meer in te lopen. VEENENDAAL De streekderby tussen het Veenendaalse NSVS en Ad- vendo is geëindigd in een wat geflat teerde 21 overwinning van NSVS. Een gelijk spel zou een betere uitslag zijn geweest, gezien de krachtverhoudingen. Advendo trad met invallers aan voor de gebr. Veer en H. Donkelaar. Advendo speelde het eerste kwartier met 10 man en keek na 2 minuten al te gen een 1—0 achterstand aan toen J. v. Manen met een kopbal uit een corner NSVS de leiding gaf. De thuisclub pro beerde meteen door te drukken maar dat lukte niet. Het offensief was van korte duur want Advendo was niet aangeslagen door de snelle openings treffer van de thuisclub. De Ederve- ners waren technisch iets beter en kwa men na een half uur verdiend aan de gelijkmaker via Frederiks, die uit een voorzet van J. Nab fraai inkopte (1—1. Dezelfde speler kreeg enkele minuten later een unieke kans om Advendo de leiding te geven maar hij schoot in vrijstaande positie van dichtbij over. Aan de andere kant voorkwam keeper v.d. Meent door tijdig uit te lopen een NSVS-doelpunt. Frederiks scoorde in deze periode een fraai doelpunt maar de scheidsrechter keurde de goal af wegens buitenspel. In de 38ste minuut nam de thuisclub opnieuw de leiding door H.v. Kesteren die na een fraaie solo keeper v.d. Meent met een onhoud baar schot passeerde (21). Na de her- vatting werd het spel er niet beter op. De defensies beheersten de wedstrijd volkomen. Advendo was kort na de rust dicht bij de gelijkmaker toen J. v. Don kelaar een prachtig schot loste, maar keeper Veenhuis wist het leer tot cor ner te verwerken. J. v. Donkelaar schoot wel veel maar miste deze mid dag de juiste richting. Aan de andere kant was keeper v.d. Meent bij een goede NVSV-aanval al verslagen maar G. Vink redde op de doellijn. In de slot fase zette Advendo alles op alles om nog een gelijk spel uit het vuur te sle pen maar de verdediging van de gast heren, die de gehele wedstrijd afbraak voetbal speelde, bleef overeind. De ver dere uitslagen van Advendo waren: junioren: Advendo ACandia B 00. pupillen: AdvendoRenswoude 00; DOVOAdvendo 31.

De Vallei | 1970 | | pagina 15