Veenendaals dagblad Vermoedelijk werk van groep jonge Spaanse anarchisten Vier doden na frontale botsing Buiten In Arnhem massaal hartonderzoek Premier prees Feyenoord NIEUWE WAPENVONDST in CAMBODJA DOOR V.S. MAOÏSTEN SPEELDEN SINTERKLAAS MET GEROOFDE DELICATESSEN Utrecht wil invoering „parkeer- zeg els Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Op Schiphol koffer in vertrekhal ontploft BOER STEEKT JONGEN MET MESTVORK Brand in Franse sujjermarkt ZeVen aanslagen in IV2 jaar Brand 111 archief Rijverbod voor Griekse priesters Ultimatum aan El Salvador Walther Reuther verongelukt Waarschuwing aan Libanon SCHIPHOL Op vier Europese luchthavens zijn gisteren aanslagen gepleegd op Spaanse verkeersvliegtuigen. Op één ski van Mount Everest Beuk in blad STEEKVLAM ANONIEME TIP Canadese „invasie in de V.S. 99 Weinig verandering 'f*** Demhardlasn 28, Veenendaot. j,7W. 08385.10550 (adm). 107S7 an •HD085 (rad.). Giro 132160a lome nummer» f 0,25; Abonnement t.08 p.w., 4,40 p.m.» f 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG II MEI I970 - 44a JAARGANG no. 107 Vier bomaanslagen op „Iberia"-toestellen Zowel op Schiphol als op de vliegvelden van Genève, Londen en Frankfort waren bommetjes verborgen in koffers, die vervoerd moesten worden door vliegtuigen van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia. In drie gevallen kwam het tot een explosie. De schade was gering en er werd niemand gewond. De organisatie van de Eerste Mei, een jeugdafdeling van de Spaanse anarchis ten, wordt door de Nederlandse instanties van de aanslagen verdacht. Deze organisatie zou destijds ook verantwoordelijk zijn geweest voor de bomaan slagen op de Spaanse ambassade in Den Haag en op de Spaanse bank en de ambassade in Londen. KATMANDOE (Nepal) Een 38- jarige Japanner heeft vorige week woensdag op ski's een afdaling van drie km gemaakt van de Mount Eve rest, ondanks het feit dat hij een ski kwijtraakte en zijn heup bezeerde. Jichiro Mioera bereikte af en toe snelheden van 150 km per uur en legde de afstand af in twee minuten en 20 seconden. Hij raakte even in moeilijkheden toen hij bijna tegen rotsen opbotste, terwijl hij tegelij kertijd heen en weer werd geslin gerd door zeer krachtige windvlagen hij viel, maar ging meteen daarna door. I EIDSCHENDAM Vier mensen zijn omgekomen bij een aanrijding op de rijksweg tussen Leiden en Leid- ichendam. Twee auto's botsten door nog onbekende oorzaak frontaal op elkaar. De 23-jarige aannemer A. P. Erades uit Leiden, bestuurder van de ene wa gen, werd op slag gedood. In de andere wagen zat het uit vijf mensen bestaande gezin van de 48-jari- ge chef-tekenaar H. van Rijt uit Pur- merend. Het echtpaar en de negenjarige dochter Pauline overleden kort na het ongeluk. De andere twee kinderen, bei den meisjes, drie en elf jaar oud, wer den ernstig gewond. GROESBEEK De politie in Groes- heek heeft de landbouwer B. L. (50) uit Groesbeek aangehouden wegens mis handeling. De man had vrijdag zijn neefje, de twaalfjarige Cornelis de K. uit Wijchen met een mestvork in de rug gestoken, terwijl deze de tractor van een broer van de verdachte bestuurde. De jongen moest met steekwonden in de rug naar een ziekenhuis in Nijmegen worden vervoerd. De boer was in hevi ge woede ontstoken toen hij het kind op de tractor zag rijden. In Genève verlieten de 56 inzittenden in grote haast een DC-9, die op het punt van vertrek stond. Bij het tellen van de koffers was gebleken dat er één te veel in het toestel was geladen. Luttele minuten later kreeg de politie een anoniem telefoontje met de mede deling, dat er een bom aan boord was. Voor de politie kon ingrijpen, volgde in het bagageruim een explosie. De schade aan het vliegtuig was gering en werd voornamelijk veroorzaakt door het brandje dat op de ontploffing volgde. Op de luchthaven van Frankfort ex plodeerde een bom in een koffer die op een bagagewagentje naar het toestel van de Iberia werd gereden. Vrijwel gelijktijdig ontplofte met een harde knal, een steekvlam en hevige rookontwikkeling een koffertje in de vertrekhal van Schiphol. Hoewel et- veel passagiers in de buurt waren, werd niemand gewond. Een half uur later kwam bij de KLM een verward telefoontje binnen, waar bij in slechts Engels en Duits iets werd gezegd over een pakje voor het toestel van de Iberia. 's Avonds reageerde Scotland Yard bliksemsnel op een anonieme tip en haalde een bom uit een Spaans vlieg tuig dat op London Airport eveneens op punt van vertrek stond. De helse ma chine werd gedemonteerd. De Dienst luchtvaart van de rijkspo litie op Schiphol vermoedt dat iemand onopgemerkt het koffertje met explosie ven bij de bagage heeft gezet voor de vlucht van de Iberia. Het toestel moest om tien over een naar Barcelona en Malaga vertrekken. Het koffertje was van een Schotse Irult met afmetingen van vijftig bij twintig centimeter. De politie zou graag in contact komen met een ongeveer 35-jarige vrouw, die geruime tijd in de vertrekhal heeft ge zeten. Zij droeg een bruine japon en ze had een bruine gladharige teckel bij zich. LYON —Een zware brand in een su permarkt te Venissieux bij Lyon heeft zondagnacht aan twee nachtwakers het leven gekost. Gezien het feit dat men twee vuurhaarden heeft ontdekt, wordt kwaadwilligheid vermoed. Degin mei begonnen de beuken ■*-* zich eindelijk te ontplooien en nu staan ze vrijwel allemaal in blad. Ze zijn „los zoals de ouder wetse bosbaas dit benaamtmet nieuio leven worden de winterse kronen omhangen en wie dit van nabij meemaakt, ontkomt niet aan de bruisende stuwkracht, die de lente weet op te brengen. Ook wordt hij bekoord door de ontlui king van het lover, van de blaad jes stuk voor stuk en in gezamen lijke presentie. Bij de paar twijgen, die we in huis gehaald hadden, konden we genieten van de eerste streepjes zeegroen, die uit de ver schuivende knopschubben versche nen en zich naar buiten wrongen, om vervolgens in korte tijd het als een waaier gevormde jonge loof te vormen. Een oude Engelse bomen- beschrijver, die nogal eens poëtisch uit de hoek komt, spreekt van een regelmatiger waterval van aller liefste, doorzichtig groene blaad jes, omrand door zilveren haar tjes". Deze hebben een praktisch doel, n.l. het gevoelige filigrain te beschutten tegen te veel vocht en te grote hitte. Later valt het haar af en wordt de tanding van de bladrand duidelijker. Op de bodem onder de beuken liggen miljoenen knopschubben, crème en chamois. Het zijn er veel-en-veel te veel voor de boomklever, die graag het nest van dit materiaal maakt. Heeft deze vogel zijn domicilie in naald hout, dan stoffeert hij het huis met dunne sparrenschilfers en stukjes bast van dennen, maar de in het loofbos wonende klever doet het met dorre blaadjes, schubben e.d. droge, losse stoffen. Sinds de nest kasten in zwang kwamen, kon men dit beter nagaan dan vroeger, toen deze vogels zich uitsluitend met natuurlijke holen en gaten moest behelpen, waarvan hij de entree met leem en slik naar believen verkleinde. Vandaar de naam „kle ver". 11 mei 1970 A. B. Wigman. SCHIPHOL Aanslagen op ver keersvliegtuigen (kapingen niet mee gerekend) van de laatste anderhalf jaar: Kerstmis 1968: Athene, Amerikaan se Boeing beschoten, een dode, een gewonde. 18 februari 1969: Zürich, Israëli sche Boeing beschoten, Arabische ter rorist door Israëlische veiligheidsa gent neergeschoten. 29 augustus 1969: Damascus (Syrië), Amerikaanse Boeing opgeblazen na boven Italië te zijn gekaapt. 10 februari 1970: München, vier Arabische terroristen beschieten Is raëlische Boeing, een dode en elf ge wonden. 22 februari 1970: ontploffing in bagageruim Oostenrijkse Boeing bo ven Duitsland. Geslaagde landing. 22 februari 1970: Zwitserse Coro- nado ontploft in de lucht na explosie in bagageruim, stort neer op 25 kilo meter van Zürich. Alle 47 inzittenden gedood. 22 april 1970: Philippijnse Hawker Siddeley stort neer bij Manilla na ex plosie door sabotage. Alle 35 inzitten den gedood. A Zwitserse rechercheurs onderzoe ken de geblakerde koffers, die na de explosie in het bagageruim van de DC-9 achtergrondwerden uitgela den op de luchthaven van Genève. PARIJS Een brand in de archief ruimte van de Sacré-Coeur, de bekende basiliek op Montmartre in Parijs, heeft zondagochtend vroeg aanzienlijke scha de veroorzaakt. Talrijke documenten zijn verloren gegaan. De politie ver moedt kwaadwilligheid. ATHENE De bisschop van Saloni- ki, mgr. Leonidas, heeft alle priesters in zijn bisdom verboden een auto te be sturen. Het bisschoppelijk schrijven wijst op de zeer strenge sancties die de kerkelijke wet oplegt aan tot de kerk behorende chauffeurs, die, ook per on geluk, voetgangers doodrijden. In Griekenland wordt iedere automo bilist, die een dodelijk ongeluk veroor zaakt, %in voorarrest gehouden tot zijn proces. ARNHEM. Bijna duizend Arnhemse mannen van veertig jaar zullen over enkele maanden een oproep krijgen voor een hartonderzoek. Het Algemeen Ziekenfonds Arnhem en Omstreken heeft voor dit experiment honderdduizend gulden uitgetrokken. Dit geld is vrijgekomen uit het aanvullings fonds. De resultaten van het onderzoek worden doorgegeven aan de huisartsen, die de patiënten voor wie een hartinfarct gevreesd wordt dan verder zullen be geleiden. Na een jaar volgt een nieuw hartonderzoek. DEN HAAG „U hebt terecht ge wonnen. De simpelheid en vanzelf sprekendheid zijn het kenmerk van een goede ploeg. Heel Nederland is trots op u Met deze woorden gaf minister-president O. J. S. de Jong uitting aan zijn dankbaarheid jegens de Feijenoordspelers, die zaterdag middag met echtgenotes en officials voor een ontvangst naar het Catshuis te Den Haag waren gekomen. Ook burgemeester Thomassen van Rotter dam en het hoofdbestuur van de KNVB waren aanwezig. De premier, die tot zijn spijt door ande re verplichtingen de wedstrijd op de televisie slechts gedeeltelijk had kun nen volgen, voegde er aan toe: „Wat me het meest opvalt is dat u in staat bent dit alles te volbrengen onder een grote psychische druk. In een derge lijke wedstrijd rust toch een grote belasting op u. Dat u desondanks tot zo'n grote prestatie komt, vind ik een geweldig iets". GEWELDIG Ministervan cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé zei: „We staan naast onze schoenen van trots. Vooral de wijze waarop de overwinning tot stand is gekomen is van geweldige betekenis. De teamgeest heeft tot successen ge leid. Ik wens het bestuur de ploeg en de trainer van harte geluk met deze triomf". Als beloning kregen de spe lers, die in Milaan het veld betraden alsmede doelman Eddy Treytel, trai ner Happel en manager Brokx de Bronner medaille van het ministerie van CRM. Aanvoerder Rinus Israel nam het kleinood nog zonder in scriptie symbolisch in ontvangst. Premier De Jong en minister Klompé vergewisten zich op het gazon naast het Catshuis van de echtheid van de omvangrijke Cup en de in Milaan veroverde Celtic-mascotte. SAIGON De Amerikaanse troepen in Cambodja hebben in het gebied van de „vishaak" weer een groot wapende pot gevonden, zo heeft het Amerikaan se opperbevel is Saigon bekendgemaakt. Het zou gaan om een voorraad van 36 ton met o.a. verscheidene miljoenen ge weerpatronen en andere munitie. De opslagplaats bevond zich acht km over de Cambodjaanse grens, in dezelfde streek als waar vorige week 250 ton wapens en munitie was gevonden. Volgens een Amerikaanse bekendma king, hebben de Amerikaanse troepen bij hun gezamenlijke actie met Zuid- vietnamese strijdkrachten op Cambod- jaans gebied tot dusver 1.686 tegenstan ders gedood. Een Zuidvietnamese troepenmacht heeft gisteren het strategisch zeer be langrijke veer bij de Cambodjaanse stad Neak Leoeng veroverd op de Viet-Copg. Het veer igt aan de hoofdweg van Phnom Penh naar Saigon, op slechts 45 km van de Cambodjaanse hoofdstad. Een gecombineerd Amerikaans-Zuid- vietnamese vloot van ongeveer zestig schepen is over de Mekong onderweg naar Neak Leoeng. De schepen zullen zoveel mogelijk Vietnamese vluchtelingen mee. terug nemen naar Zuid-Vietnam. Tot dusver hebben de Amerikanen en Zuidvietnamezen in Cambodja vele dui zenden wapens, miljoenen patronen en ruim een miljoen kilo rijst op de vluch tende Viet-Cong en Noordvietnamezen buitgemaakt. Volgens officiële opgave van Washington zijn tot heden 3.740 tegenstanders gedood tegen ongeveer zestig Amerikanen en 184 Zuklvietna- mezen. Hoewel het gezochte hoofdkwartier van de Viet-Cong nog niet is gevonden, verloopt de actie van de Amerikanen hoopgevend. Nixon liet uitkomen dat het buitma ken van de grote voorraden wapens en rijst door de Amerikanen en Zuidviet namezen de tegenstanders voor een lan ge tijd zou verhinderen een nieuw of fensief in het zuiden van Zuid-Viet nam te beginnen. De president zei dat de grote meer derheid van de Amerikaanse troepen reeds voor half juni uit Cambodja zal zijn teruggetrokken. De eerste troepen verlaten Cambodja al deze week, aldus Nixon. PARIJS De zwervers en verpau perde Afrikaanse gastarbeiders in een leegstaande fabriek in een der Parijse voorsteden konden zondag hun ogen niet geloven. Een groep jonge activisten allen met een Mao-knoop in het knoopsgat verscheen in de fabriek en deelde etenswaren uit die de droom van een fijnproever uit zouden kunnen ma ken zeer oude wijn en champagne, paté de foie gras met truffels, ge braden kip en gevogelte, slagroomge bak en exotische vruchten. Deze jonge „filantropen" hadden het voedsel waarvan de waarde op een paar tienduizenden guldens werd ge schat vrijdag buitgemaakt bij een overval op een dure delicatessewinkel op de Place de la Madeleine. De bliksemoverval stelde tot zondag morgen de politie voor een raadsel en werd afgedaan als een anarchistisch protest tegen de „establishment". Maar het feit dat het voedsel nu werd uitgedeeld in een van de armste wij ken van Parijs toonde aan dat de overval niet alleen een protest was. „Wij zijn geen dieven, maar de militan te voorhoede van het volksverzet," verklaarde een student tegenover een verslaggever. „Door een luxe-winkel aan te vallen, die alleen maar levert aan de rijken, wilden wij de uitbuiters een slag toe brengen ten bate van hen die worden uitgebuit." De ontvangers van de goede gaven le ken zich niet druk te maken over de politieke motieven van hun weldoe ners. De jonge Maoïsten werden luid toegejuicht door de arme gezinnen in de krottenwijken en de Afrikaanse arbeiders die in in geïmproviseerde slaapzalen samenwonen. De Maoïsten letten erop dat de moslims onder Afrikanen geen varkensvlees of alcohol kregen. In krottenwijken aan de rand van Pa rijs hebben andere groepen Maoïsten zondag soortgelijke „Robin-Hood ac tiviteiten" ten uitvoer gelegd hier werden duizenden metrokaartjes uit gedeeld aan arbeiders. Onlangs is het métro-station van Passy een van de duurste woonwijken van Parijs overvallen waarbij 30.000 métro kaartjes werden buitgemaakt. Een kaartje voor de Metro kostmomenteel 0,75. De politie is zondag niet tegen de Maoïsten opgetreden. Niemand werd gearresteerd. Bij de overval op de delicatessenwinkel zijn vrijdag twee jongde studenten een meisje en een jongen ge arresteerd. De student Bernard Marcade is bij de overval ernstig gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. 99 SEATTLE Ongeveer 500 jonge Ca nadezen hebben in het weekeinde een „inval" gedaan op Amerikaans gebied om de Amerikanen een indruk te ge ven, hoe het de Cambodjanen te moe de moet zijn geweest, toen de Ameri kaanse strijdkrachten hun land bin nentrokken. De jongelui, wier actie samenviel met de grote protestbetoging in Washing ton op zaterdagmiddag, kwamen op 160 km ten noorden van Seattle over de grens. In Blaine, op een km over de grens, gooiden zijn o.a. ruiten In en bekogelden een trein met 107 in Ca nada gebouwde Amerikaanse auto's. De schade wordt geschat op 175.000 gulden. De demonstranten verklaarden, dat het hun bedoeling was geweest, hoogstens 35 km op Amerikaans gebied door te dringen even ver als de Ameri kaanse troepen, volgens zeggen van president Nixon, in Cambodja zullen oprukken. UTRECHT De gemeente Utrecht wil voor de bewoners van de binnen stad het systeem van „zegelparkeren" invoeren. Dat dit systeem een wetswij ziging noodzakelijk maakt zal het colle ge van B. en W. deze kwestie aanhangig maken bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Het „zegelparkeren" houdt in dat de bewoners van de binnenstad een maan delijkse gratis vergunning krijgen. Daarop staat een kalenderindeling. Wil men een van de dagen zijn auto kwijt dan dient men op de betreffende dag een zegeltje niet gratis) te plakken. De parkeerkaart is dan de hele dag geldig. Het systeem is afgekeken van Londen. GUATEMALA-Stad Guatemala. Nicaragua en Costa Rica hebben El Salvador laten weten, dat zij hun gren zen voor produkten uit dat land zullen sluiten, als El Salvador niet onverwijld een brug herstelt, die onmisbaar is voor de doorvoerhandel in Midden-Amerika. De brug, „La Boveda". werd enige weken geleden bij een dynamiet-aan- slag vernield. PELLSTON Walter Reuther. d« leider van de invloedrijke Amerikaanse bond van arbeiders in de auto-indus trie, is zaterdagavond met zijn vrouw bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Ook de andere vier inzitten den vonden de dood. Het toestel, een gehuurd tweemotorig straalvliegtuig, was op weg van Detroit naar Pellston in de staat Michigan. TEL AVIV De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan heeft zon dag Beiroet opnieuw gewaarschuwd, te gen de activiteiten van Arabische guer rilla's die Israël vanuit Libanon aanval len. Dajan liet zijn waarschuwing, de tweede in vier dagen, horen nadat er zaterdagavond een raketaanval was ge daan op de grensstad Kiryat Shmona waarbij een achttienjarige jongen om kwam en twee van zijn broertjes ge wond raakten. De beschieting was de derde op de immigrantenstad met 15.000 inwoners binnen drie dagen. Donderdag kwamen in Kiryat Shmona een vader en zijn dochter om. Dajan, vergezeld door de Israëlische chef-staf Chaim Bar-Lev, heeft de stad in opper-Galilea in de nacht van zaterdag op zondag bezocht. Hij waar schuwde Libanon, dat dit land de volle dige verantwoordelijkheid draagt goor de aanvallen die vanaf zijn grondge bied worden gedaan. Verder naar het zuiden langs de Li banese grens werden zondagochtend vroeg twee Arabische saboteurs gedood in een gevecht met een legerpatrouille bij de nederzetting Baram. Bij dit ge vecht leden de Israëliërs geen verliezen, zo heeft het opperbevel in Tel Aviv meegedeeld. Gemeld werd, dat behalve op Kiryat Shmona guerrilla's ook ra ketten hebbenafg evuurd op de neder zettingen Kfar Yuval en Bet Hillel in noordelijk Galilea. Daar werden echter geen slachtoffers gemeld. Israëlische straaljagers hebben zater dagochtend guerilla-posities in zuid oostelijk Libanon onder vuur genomen. De Israëlische premier Golda Meir heeft zondag, aan de vooravond van de 22ste verjaardag van Israëls onafhan kelijkheid, de Arabische landen opge roepen tot vrede en vriendschap. Zij zei ift een boodschap tot het wereld joden dom, dat er in het Midden-Oosten plaats is voor Arabieren en Israëliërs, maar verklaarde ook onomwonden dat de Israëliërs vastbesloten zijn tot elke prijsin het land van hun voorvade ren te blijven. Voorp. mach Q l kolom Weinig veran dering Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond: Zonnige perioden, maar voornamelijk in het zuiden van het land ook plaat selijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur en een matige, in de kuststreek krachtige noordoostelijke wind. Morgen: Zon op: 04.52 Maan op: 10.23 onder: 20.22 onder: 01.59

De Vallei | 1970 | | pagina 1