NETTOWINST AKZO nanciele notities STEEG 25 PROCENT Technisch Film Centrum geeft voorlichting Vertrouwen in voortzetting groeiproces Resultaten bij Braat NV bleven achter Aandeel AKZO te goedkoop Hoogenbosch minder winst OBF maakte hoge winst Vijfde Nebato Snel herstel vertrouwen is vereiste aaa Ruim 100.000 man personeel Business Week over C. en A. Brenninkmever BERICHTEN ROND I.O.S. Waterhoogten DIVIDENDEN Pil voor AKZO zeer belangrijk Order voor R.D. PILOOT STORM TEKKO TAKS E3HI9 FLEXIBILITEIT Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel STREVEN Helpende handen voor IOS UIT DE KERKEN Pagina 2 fcïïïfe. 166 Hij was hondsmoe; het leek of hij uren had doorgebracht met het kopen van het ene nodeloze lor na het ande re. En wat was er geworden van de pure, rozige morgen, die hem een vol kamen nieuw en heerlijk leven had voorgespiegeld? Die veerlichte wolk jes. waarvan het ontwerpen eeuwen had gekost? En het duikende maan- schip? Die ochtend was zijn ziel nog onge rept geweest. Waar had hij hem kapot gemaakt? In het warenhuis? Nee, al eerder, hij had hem weggespoeld met de wijn. Of misschien zelfs nóg eer der: hij had hem weggegeten bij de •hashlik. Wat hij had moeten doen, was een lange blik op de bloeiende abrikoze- boom werpen en daarna regelrecht naar Vega stormen... Oleg begon zich ellendig te voelen, niet alleen door het staren naar de etalages en reclames, maar ook omdat hij moest dringen om zich een weg te banen door het steeds dichter worden de gekrioel van somber of opgewekt kijkende mensen. Hij zou graag er gens in de schaduw zijn gekropen, bij een rivier, en daar gewoon zijn blij ven liggen om zijn zuiverheid te her winnen. De enige plek in de stad daarvoor was de dierentuin, waar Dyoma hem had gevraagd heen te gaan. Oleg had trouwens het gevoel, dat de dierenwereld voor hem toch begrij pelijker was, meer op zijn eigen vlak lag. Dat hij zich gedrukt voelde kwam ook doordat hij het in zijn zware overjas zo vreselijk warm had. Maar hij had niet veel zin het ding over zijn arm mee te slepen. Hij vroeg de weg naar de dierentuin en werd erheen geleid langs een hele reeks mooi aan gelegde lanen, breed en rustig, met een stenen plaveisel en wijdvertakte bomen. Geen' winkels, geen foto's, geen theaters, geen wijnzaken niets van dat alles. Zelfs de trams hoorde je alleen ergens in de verte voorbij- rammelen. Hier was de dag plezierig, vredig en zonnig, zelfs onder de bo men drong de warmte in hem door. Kleine meisjes speelden hinkebaantje om hem heen op de trottoirs. Huisva ders waren in him voortuinen aan het spitten, of zetten staken in de grond voor de klimplanten. Bij de hekken van de dierentuin was het je reinste kinderwereld. De scholen hadden een vrije dag, en wat voor een dag! Het eerste wat Oleg zag toen hij het hek binnenstapte, was de markhor met zijn spiraalvormige horens. Er stond een torenhoge rotspartij op zijn terrein, die steil afliep in een soort ravijn. Daar, met zijn voorpoten op de rand van de afgrond, stond de trotse geit, roerloos op sterke, slanke poten. Zijn fantastische horens lang en gebogen zagen eruit, alsof de spi ralen een voor een uit benen lint wa ren gewonden. Een sik had hij niet, maar wel dikke manen, die aan weerszijden van zijn kop tot halver wege zijn poten neerhingen, als de haren van een zeemeermin. Maar het dier bezat zo'n waardigheid, dat die haren geen verwijfde of komische in druk maakten. Wie soms bij het hek bleef staan kijken in de hoop, die zekere hoefjes op de gladde rots van plaats te zien veranderen, kwam bedrogen uit. De markhor stond daar al een hele tijd, als een standbeeld, een voortzetting van de rotsen zelf. En als geen briesje de verwarde manen in beweging bracht, kon je onmogelijk uitmaken, of hij leefde, of misschien alleen maar opgezet was. Oleg bleef wel vijf minuten bij het hek staan en liep toen in bewondering verzonken weg. De geit had zioh zelfs niet bewogen. Zo'n karakter moest je hebben, als je je door het leven wou slaan Overstekend naar waar een ander pad begon, zag Oleg een deinende massa, voor het merendeel kinderen, rond een van de hokken drommen. Daarbinnen bewoog iets zich als een dolle in een kringetje rond, aldoor op dezelfde plek. Het bleek een eekhoorn in een tredmolentje te zijn, precies als in het spreekwoord. Maar dat spreek- k woord was intussen al wat uit de tijd geraakt; je kon het je nooit helemaal meer indenken. Waarom een eek hoorn? En waarom in een tredmolen? woord was intussen al wat uit de tijd beeldde het uit. Hij had ook een boomstam in zijn kooi en wat dorre naar boven toe uitwaaierende takken. Maar iemand had heel gemeen dat ding naast de boom gehangen: een Maar daar had je de eekhoorn: hij trommel, die aan de kant van de toe schouwers open was. Langs de bin nenrand waren dwarslatjes gespij kerd, zodat de hele rand eigenlijk een eindeloos doorlopend trapje vormde. En daar, zich niet bekommerend om zijn boom met de slanke takken erbo- «■L awoegdt ót tafchoarn te h«t no. leswfe Geea mens dwong hein daar toe, óf had hem met wat eetbaars erin gelokt, hij werd gewoon aange trokken door de illusie, door de schijn van activiteit, van beweging. Waar schijnlijk was hij eerst alleen uit nieuwsgierigheid even het trapje op gelopen, zonder benul van de wrede, obsederende uitwerking ervan. (Die eerste keer had hij het niet beseft, maar nu, bij de duizendste, deed hij dat wel het maakte alleen geen verschil meer). Het ding draaide in razend tempo, De dwarslatjes van het cirkelvormige trapje repelden rond, tot ze in hun vaart samensmolten. Het roestbruine magere lijfje van de eekhoorn en zijn vuilrode staart, vormden een wildga- lopperende boog. Elk onsje van zijn kracht werd opgebruikt. Zijn hartje barstte haast, maar toch kon hij zijn voorpoten niet hoger krijgen dan de eerste tree. De mensen die er al stonden vóór Oleg aankwam, zagen het dier zich afmartelen. Oleg bleef maar een paar minuten er kwam geen verandering in. Alleen de eekhoorn zelf kon het ding in zijn kooi stopzetten, van bui tenaf was hij door niets of niemand te redden. Geen macht ter wereld kon hem aan het verstand brengen: hou op! 't. Heeft geen enkele zin! Nee, er was kennelijk maar één onontkoom bare uitweg: de dood van het eek hoorntje. Oleg wou er niet bij zijn en liep door. Daar had je nu twee veel zeggende voorbeelden, links en rechts van de ingang: twee even aannemelij ke levensvormen, waarmee de dieren tuin jong en oud verwelkomde. Oleg liep langs de zilverfazant, de goudfazant en de fazant met de rode en blauwe veren. Hij bewonderde de pauw, met zijn onbeschrijflijke, tur kooizen hals, de meterbrede wijdte van zijn waaierstaart en rozig gouden pluim. Na het monochrome ball ingen - bestaan en ziekenhuisleven, deden zijn ogen zich aan al die kleuren te goed. Van de warmte had je hier geen last. De dierentuin was ruim aange legd en de bomen begonnen al scha duw te geven. Slenterend langs een complete pluimveeboerderij, voelde Oleg zich bijkomen. Hij zag Andaku- sische kippen, ganzen uit Toulouse en Kholmogory, en klom de heuvel op, waar de kraanvogels, de haviken en gieren hun verblijf hadden. Hij ein digde bij een rots waarop een kooi, die wel wat van een tent had, boven de hele dierentuin uitstak: de woon plaats van de witkopgieren. Als het niet op het hok had gestaan, zou hij ze voor arenden hebben versleten. Ze waren zo hoog mogelijk gehuisvest, maai; het dak van hun kooi lag vrij dicht op de rots en het was een kwel- icht op d ots en het was een kwe ling voor de grote, sombere vogels, klapwiekend hun vleugels te spreiden, maar nergens echt te kunnen vliegen. (wordt vervolgd) li l ll Ml 4419. Doordat Faldar's robots het inwendige van de controlekamer kort en klein hadden geslagen, schoot de grote sub nu stuurloos rond dodr het stille schemer duister van de oceaan. Grepan die noodgedwongen het veld had moeten ruimen, kon soms niet meer op de been blijven en werd enige malen hard tegen de binnen wanden van de sub geworpen. Toen de robots volgens de registratie van hun automatische breinen voldoende vernielingen hadden aangericht, begonnen zij aan het laatste deel van hun opdracht, namelijk de achtervol ging en gevangenneming van Grepan. Deze prooi zou hun echter ontglippen, want hoewel zwaar gekneusd door al die opstoppers, slaagde de onvermoeibare kerel erin de robots te misleiden en daarna de gereedliggende ont- snappings-capsule te bereiken. 85. „Vlug!" siste Tekko, zodra hij zag dat de dansende krijger, met soepele slangachtige bewegingen, hun kant uitkwam. „Doe je snorkapparaat om en blijf staan waar je staat. Ik zal wel zeggen wanneer wij er van door gaan!" En zelf verborg hij zich gauw achter de totempaal, waartegen zijn vriend nog steeds stond. Terry deed wat hem gezegd werd en maakte zich zon der tegenwerpingen klaar voor „onder water". De eer lijkheid gebiedt echter hieraan te voegen dat vriend Fox veel liever maar meteen weggerend zou zijn dan MAANDAG II MEI 1970 eerst nog dit dansritueel af te wachten. De hoofdman, die een eind aan de plechtigheid wilde maken door Ter ry naar de andere wereld te helpen, merkte evenwel de ongewone bewegingen van zijn slachtoffer op. Zijn danspassen stokten tenminste. De andere wilden had den niets in de gaten. Even bleef de kannibaal roerloos staan, om zich dan plotseling, onder het uiten van een rauwe kreet, met opgeheven speer voorwaarts te stor ten. DEN HAAG Braat Bouwstoffen NV maakt bekend dat, zoals verwacht, de resultaten van de bouwmaterialen- handel over 1969 zijn achtergebleven bij die van het vorige boekjaar, doch dal het bedrag dat ter verdeling be schikbaar is, dank zij de gestegen op brengsten uit deelnemingen, vrijwel ge lijk is aan dat van 1968. De vooruitzichten voor het lopende jaar zijn gunstig, gezien de orderporte feuille per ultimo april 1970 en de be reikte omzet in de eerste 4 maanden, aldus een communiqué. Aan de algemene vergadering van aandeelhouders, die in juni zal worden gehouden, zal worden voorgesteld het dividend over 1969 te bepalen op naar keuze 21 pet in contanten, dan wel 5 pet in contanten en 10 pet in aandelen ten laste van de belastingvrije agioreserve (over 1968 werd 21 pet in contanten uit gekeerd). Daar reeds 5 pet interimdividend is uitgekeerd, z^il het slotdividend 16 pet in contanten resp. 10 pet in aandelen bedragen. ARNHEM AKZO N.V. heeft in 1969 een omzet behaald van f 6.4 miljard wat .o.v. '68 (toen AKU en KZO nog niet woren gefusioneerd) 'n stijging betekent van 21 pet. Het bedrijfsresultaat steeg van 692 min. tot 801 min en de nettowinst van f 247 min. tot f 308 min, een stijging van 24,7 pet. Dit blijkt uit het jaarver slag. Zoals bekend wordt een dividend voorgesteld van f 4 per aandeel van f 20. Per 31 december 1969 waren 100.300 personeelsleden bij de AKZO in dienst, van wie 34.600 in Nederland. Europa's rijkste familie NEW YORK Zij hebben plannen voor aeker zes nieuwe zaken in Nederland, 30 in Duits land en verscheidene in Califor- nië. En zij hebben de „rustige re putatie de rijkste familie van Europa te zijn", welke er op uit is hetv geld binnen de familie te houden. Het weekblad Business Week brengt dit saluut aan de familie Brenninkmeyer, waaraan de voorspelling gekoppeld wordt dat de groei van het concern zal voortduren maar dat het geen open nv zal worden. Met een jaaromzet van een miljard dollar komt C en A in Nederland op de vierde plaats na Shell, Unilever en Philips. „De Brennikmeyers hebben nooit een jaarverslag gepubliceerd, geen balansen bekendgemaakt of ver klaringen over winst, dividend of belastingen... hun geheimhouding is in het concern verweven... Elk jaar komen een vijftig leden van Nederlandse familie bij elkaar om over de familiezaken te spre ken. Voor de vergadering in Am sterdam wórdt een mis opgedra gen door pat eis Franciscanen." Business Week schrijft da' hardwerkende jonge mannen van de familie snelle promotie kun nen maken. Maar het laat mevr A. E. Servias, een Brenninkmeyes die nu met een Belgische journa list is getrouwd zeggen: „In de familie tellen de meisjes niet erg mee." Het totale researchbudget van de AKZO-groep benadert de 200 miljoen, 5300 personen zijn in de research werk zaam. De raad van bestuur acht dit een voldoende basis voor toekomstige pro cesverbetering en vernieuwing van het produktenpakket. De groep is werk zaam op een aantal terreinen die inte ressante groeiperspectieven bieden. De geschatte jaarlijkse groei van de we reldmarkt in de jaren 1970 t'm 1979 be draagt voor kunststoffen 15 pet., voor cosmetica 13 pet., voor synthetische ve zels 10 pet. en voor farmaceutische produkten eveneens 10 pet. In het verleden heeft de groep bewe zen tenminste even snel en in de meeste gevallen sneller dan de totale markt te kunnen groeien en er is vol gens de raad van bestuur geen reden om aan te nemen dat dit in de toekomst anders zal gaan. Een hoge mate van flexibiliteit en een sterke gerichtheid op nieuwigheden zullen bijdragen tot een regelmatige groei. MÜNCHEN IOS in Deutschland GmbH in München heeft gisteren in München bevestigd, dat de raad van bestuur van de moedermaatschappij, IOS Ltd. al vanaf het begin van deze week aanbiedingen voor een mogelijke samenwerking met andere firma's be studeert. Een beslissing is mogelijk vandaag te verwachten. Genoemd wordt in dit ver band de Amerikaanse firma King Re sources Co in Denver (Colorado). Voor de berichten, volgens welke ook met een Europees consortium van ban ken onder leiding van Rothschild in Pa rijs zou worden onderhandeld, is vol gens het Westduitse persbureau VWD van de centrale in München officieel geen bevestiging te krijgen, ook niet voor de versie, dat de Duitse IOS zou worden losgemaakt uit de internationa le groep. Konstanz 398 +5; Rheinfelden 373 26; Straatsburg 408 6; Plittersdorf 564 6; Maxau 646 3; Plochingen 294 123; Mannheim 522 8; Steinbach 195 I —3; Mainz 453 —10; Bingen 348 —6; Kaub 409 —11; Trier 408 +41; Koblenz 403 13; Keulen 425 8; Ruhrort 628 12; Lobith 1253 14; Nijmegen 1037 12; Arnhem 999 11; Eefde IJssel 600 8; Deventer 480 8; Monsin 5468 14; Borgharen 4039 21; Belfeld 1221 +7 Grave beneden de Sluis 540 +31. 203. De vermomde Lothar bekeek de twee ijverige dieven eens even goed en zei toen met holle stem: „Sta rackers! Wat waeght ghij uw vuyle handen uyt te steecken naer myn gout!?" Alsof ze door een wesp gestoken waren, zo snel draaiden professor Nosco en Asmar zich om, want die holle stem..., dal was wel het laatste, waar ze op gerekend hadden. Ontsteld keek Amsar de vreemd geklede indringer aan en hij steunde: „K..kijk. baas! Hij heeft g..g...een duikerpak aan, en k..kan toch pr..pr...praten en asemen onder w..water." „Ja... antwoordde de professor fluisterend. „En hij draagt ook een zeventiende eeuws kostuum. W..wie kan dat zijn...?" Toen hief Lothar zijn sabel omhoog en bij bulderde bars: „lek ben Simon Duynkerck! De zeerover van het gesonken galjoen! De eygenaer van de grote goutschat! De eenooghige piraat van het zwarte lapje!" „Hèèèlpü Een spóóókü" gil de Asmar toen. Maar professor Nosco was niet zo gauw te overtuigen. „Spoken bestaan niet!" gromde hij koppig. „En als het wél zo is, laat die spookmans dan maar eens tonen dat-ie tegen een stroomstootje kan!" Tegelijk deed de geleerde schurk een snelU uitval naar zijn elektrisch geweer. Hij greep he beet, mikte bijna in den blinde op de spookachtig lachende gestalte en gaf vuur. Een knetterend! bliksemschicht van misschien wel duizend volt spat- e het „spook" midden in zijn gezicht... Maar er ge beurde niets. Het spook bleef lachen en lachen, gil lend lachen en de holle klanken van dat gelach de den de toehoorders het bloed in de aderen stollen, zó griezelig klonk het... Blijkbaar kon het „spóók zo'n stroomstoot dus goed verdragen.. ARNHEM Over de sterke koersval van de aandelen AKZO op de Amster damse effectenbeurs is op een perscon ferentie gezegd, dat er waarschijnlijk op het ogenblik geen grote pakketten aandelen boven de beurs hangen. „De daling is waarschijnlijk te wijten aan indigestieverschijnselen, na de omvang rijke fusie AKU-KZO. Op het ogenblik moet het aandeel beslist goedkoop wor den geacht". De omzetten in aandelen AKZO op de buitenlandse beurzen worden „behoor lijk groot" genoemd. 80 pet. van de aan delen bevindt zich in Nederlandse han den. Op dit moment zijn geen note- ringsaanvragen voor buitenlandse beur zen in behandeling. AMSTERDAM „De restitutie van 8 pet. oude omzetbelasting dekte lang niet het bedrag dat aan BTW moest worden afgedragen en heeft het resultaat een malig sterk nadelig beïnvloed", aldus zegt de directie van Hoogenbosch' Schoenen NV in haar heden verschenen jaarverslag over 1969-1970. De parenomzet bleef 1,5 pet achter op die van 1968-1969. De geldomzet be reikte niettemin een stijging van 6 pet. Dit is een gunstiger beeld dan het tot nu toe bekende algemene landelijke omzetresultaat in de schoendetailhan del. De totale baten bedroegen ƒ4,3 min (v.j. 4,9 min.). De algemene vennoot- schapskosten beliepen ƒ2,6 min tegen ƒ2,4 min in 1968. Na aftrek van af schrijvingen voorziening voor onder houd en uitbreiding, en vennootschaps belasting resteert een winst van ƒ690.000 (v.j. ƒ972.000). Voorgesteld wordt een dividend van 13 pet. (v.j. 15 pet). Het aantal vestigingen van de moe dermaatschappij bedraagt thans 81 (v.j. 78). Het aantal filialen van de dochter maatschappij NV Anton Huf jr. steeg van 16 tot 17. Nuttig voor bedrijfsleven Van onze fin-econ. redactie Het Technisch Film Centrum (TFC), gevestigd aan de Arnhem sestraatweg 17. te Velp, is een voor het bedrijfsleven zeer be langrijk instituut, dat grotere be kendheid verdient. De TFC heeft als doelstelling het bevorderen van het gebruik van moderne media ten behoeve van het be drijfsleven, overheid en onder wijs, voor efficiënte kennisover dracht, informatie en communi catie. In het boekjaar 1968/1969 wa ren de onderwerpen „bedrijfsor ganisatie", „leiding geven en com municatie" en „veiligheid, ge wondheid, hygiëne" het meest in 'rek bij de bedrijfsafnemers van liet TFC. Er bestaat 'n hechte sa menwerking met letterlijk alle jelangrijke buitenlandse infor matie-filmorganisaties. Dat bete cent, dat geen enkele interessante film op het gebied van organisa tie of arbeidskunde, verkoop techniek of personeelsbeleid on opgemerkt blijft. De distributie van films (er zijn er 700 beschikbaar) op bedrijfs organisatorisch, sociaal, weten schappelijk, algemeen educatiel en technisch gebied is een dei hoofdactiviteiten van deze uiter mate nuttige instelling. Er is bi het bedrijfsleven een groeiend* belangstelling te bespeuren vooi de „eigen diatheek". Dat zijn sys tematisch opgebouwde diaseries over alle facetten van een be paalde onderneming of organisa tie, waarbij iedere functionaris voor illustratiemateriaal bij le zingen, cursussen, bijeenkomsten e.d. een voor het doel passende keuze kan maken. Tot de winststijging in 1969 hebben in het bijzonder bijgedragen de activitei ten op het gebied van chemische vezels, zoutwinning en de fabricage van che mische en farmaceutische produkten. In de sector consumentenprodukten stond de winst onder druk ten gevolge van de gestegen grondstof prijzen en van overheidsingrijpen gericht op prijs- beheersing. De zoutproduktie in Nederland, te Hengelo en Delfzijl, is in 1969 toegeno men tot 2,71 miljoen ton. Deze stijging houdt verband met de sterke toeneming van het zoutverbruik in de chemische industrie en voor gladheidsbestrijding. De coatingsdivisie heeft zich in 1969 tot een van de belangrijkste verf- en lak- producenten in Europa ontwikkeld. De afzet van verven en lakken is in be langrijke mate gestegen. Als producente van chemische vezels neemt de AKZO-groep met een jaarca paciteit van 740.000 ton in de wereld de tweede plaats in. Met capaciteitsuitbreidingen wordt ernaar gestreefd deze belangrijke posi tie op de wereldmarkt te versterken. De activiteiten op het gebied der „nonwo- vens" komen op gang. In 1970 verwacht AKZO een synthe tisch spinvlies voor getufte tapijten op de markt te kunnen brengen. In 1969 vertoonden de afzet en resultaten in de sector chemische vezels voor industriële toepassingen, met name in West-Euro pa. een krachtige groei. De groeij is de enige in de wereld die het volledige as sortiment der thans van belang zijnde zes typen garens voor autobanden pro duceert. AMSTERDAM De directie der NV Industriële Maatschappij Palembang deelt mede, dat aan aandeelhouders zal worden voorgesteld om over 1969 een dividend uit te keren van zes pet (onv.). MAXWELL Onze maatschappij is tot de slotsom gekomen, dat het geen zin heeft een agiodividend uit te keren, vooral ook omdat de Dordtse Petroleum Indus trie Maatschappij geen agio heeft. In dien deze maatschappij echter in de toekomst een agio zou creëren, zouden wij wel overwegen om ook iets te doen. Dit zei in Amsterdam de voorzitter van de raad van commissarissen van de Maxwell Petroleum Holding NV. de heer W. J. R. Dreesmann op de aan deelhoudersvergadering van deze beleg gingsmaatschappij. Wat de invloed op de beurskoers betreft, zei hij dat de verhouding Maxwell - Dordtsche ge middeld 92 procent van de koers is. Er kan echter niet worden gesproken van een onderwaardering van Maxwell, al dus de heer Dreesmann. Extra uitkering 15.1% De Onderlinge Levensverzekering maatschappij OBF te Leeuwarden zal op grond van de resultaten over 1969 een winstuitkering van 15,1 pet. aan de verzekerde leden ten goede laten ko men. Hiertoe werd besloten in de druk bezochte ledenraadsvergadering van de maatschappij die te Zwolle werd ge houden. De vaststelling van dit winst percentage betekent, dat uit de winst over 1969 een bedrag van rond 3,5 miljoen wordt bijgeschreven op de re kening „winstaandelen leden". Deze bijschrijving maakt het moge lijk aan de in 1970 tot uitkering komen de verzekeringen een extra uitkering toe te voegen van 15,1 pet. In 1968 was dit percentage 14 pet. Op grond van reeds in het verleden gedane kapitaalbijschrijvingen kan voor de oudere verzekeringen de winst uitkering tot ruim 25 pet. oplopen. Het totaal verzekerd bedrag steeg in het verslagjaar van 583 miljoen naar ruim 636 miljoen per 31 december 1969. De bruto-pfoduktie was 76,9 mil joen en bewoog zich daarmee op het zelfde niveau als in het voorgaande boekjaar. Als gevolg van overlijden, expiratie, wijziging van verzekeringen en andere oorzaken vorminderde het verzekerde bedrag met 23,6 miljoen. De netto-vermeerdering bedroeg der halve 53,3 miljoen (v.j. 51,6 mil joen). Voor publiek toegankelijk Van 1 t/m 5 juni a.s. wordt in de RAI te Amsterdam de vijfde internationale bakkerijtentoonstelling NEBATO ge houden. De vijfde NEBATO wordt de grootste internationale bakkerijtentoon stelling, die ooit in Nederland is geor ganiseerd. Ruim 200 deelnemers uit binnen- en buitenland zullen een volledig beeld ge ven van de huidige stand van zaken op het gebied van de techniek in de brood- en banketbakkerij. Tegelijkertijd wor den in de RAI internationale bakwed- strijden gehouden met daarnaast een bijzondere expositie de cultuurhistori sche betekenis van het brood in de loop der eeuwen, en de plaats van dit popu laire voedingsmiddel in het dagelijkse leven. De tentoonstelling is voor een ie der toegankelijk. De opening van de tentoonstelling zal verricht worden door de voorzitter van het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, dr. Ch. J. van Beukering. Openingstijden, dagelijks van ,10.00 - 22.00 uur - vrijdag van 10.00 - 18.00 uur. (Van onze fin.-econ. redactie) Het gebeuren rond de IOS heeft de gehele financiële wereld in beroering gebracht. Begrijpelijk, want de grot» kapitaalkrachtige lichamen zijn duide lijk bevreesd, dat vooral kleine beleg gers in de toekomst zullen worden af geschrikt voor hun spaargeld aandelen te kopen of deel te nemen in de zo snel populair geworden funds. De algemene indruk van financiële deskundigen, waaronder enkele bank- presidenten in Nederland, is, dat da problemen die bij de IOS gerezen zijn, zeker niet onoverkomelijk zijn. Het ia, ondaniks de grote koersval, bepaald niet zo dat voor een débacle moet worden gevreesd. De financiële wereld is onder de huidige omstandigheden graag be reid om de helpende hand te reiken. De beleggingsmaatschappijen die de IOS beheert hebben enorme bedragen in kas. Daarmee kunnen de verkopen door particulieren van beleggingsprogram ma's gemakkelijk worden opgevangen. Dat is een hele geruststelling. De nieuwe top van de IOS heeft op de eerste plaats tot taak het geschokte vertrouwen te herstellen. De grootste moeilijkheden komen uit West-Duits- land, waar velen hun beleggingspro gramma's hebben geliquideerd. Een van de oplossingen voor het gehele concern zou zijn een afscheiding van de Wrest- duitse activiteiten van het concern, waardoor een algehele sanering gemak kelijker kan plaatsvinden. In Nederland hebben ongeveer tien duizend personen beleggingscontracten afgesloten met de Fund of Funds en IIT (International Investment Trust). Ongeveer 85 procent van de activiteiten van de IOS in Nederland heeft betrek king op de verzekeringsmaatschappij, de Internationale Verzekering Maat schappij (IVM). Deze staat onder toe zicht van de Verzekeringskamer. De IVM verkoopt verzekeringspolissen op basis van belegging in aandelen van haar eigen beleggingsmaatschappij IVM Invest. Deze heeft een vermogen van 20 miljoen, dat op het ogenblik voor tachtig procent liquide of belegd is in rentedragende leningen. De rest is gro tendeels belegd in Nederlandse aande len. De presidenten van centrale banken in Noord-Amerika, West-Europa en Ja pan menen dat de vertrouwenscrisis waarin de IOS is komen te verkeren een sensationeel en verontrustend symptoom is van de huidige koersval op de effectenbeurzen in de wereld. De groepep waarmee de IOS praat over steun 'of eventuele overname zijn de Amerikaanse King Resources, een groep met op de achtergrond de Continental and Illinois Bank and Trust Company of Chicago, en een internationale groep financiers met aan het hoofd de Parij- se Banque Rothschild. ARNHEM De orale anti-conceptiva hebben het meest tot de omzetgroei van de farmaceutische divisie der AKZO- groep bijgedragen. 12 pet. van de omzet tran deze divisie betreft „de pil". „Het in opspraak raken van de pil heeft wel enig effect gehad. Er is een zekere aarzeling onder het publiek merkbaar, die ons ook treft. Maar in de loop van dit jaar hopen wij met een nieuwe ont wikkeling op dit gebied te komen". ROTTERDAM De Rotterdamsche Droogdokmaatschappij N.V. heeft op dracht gekregen voor reparatie van de 28.776 brt. metende Amerikaanse bulk carrier Leonidas D. Het heeft aan bak boordzijde een gapend gat. Aangenomen: naar Veldhoven: H. Stoot te Akkrum; naar Vlaardingen: W. W. Verhoef te Hoenderloo. Bedankt: voor Lathum en Giesbeek: T. Tijsma te Sexbieruiti; voor Tholen: J. H. Vlijm te Krimpen aan den IJssel. Geref. Kerken Beroepen: te Almelo: J. van Loo te Ma- rum. Aangenomen: de benoeming tot hulp prediker te Leek: Th. Boersma, eme ritus-predikant te Grootegast; de be noeming tot hulpprediker te Rotter- dam-Overschie: dr. L. Batelaan, a.s. emeritus-predikant te Twijzelerhei- de; de benoeming tot hulpprediker te Voorst: D. Middelkoop, emeritus-pre dikant te Workum; de benoeming tot theol. medewerker in de staf van Evangelisch Herstel en Opbouw te Baarn: J. Kuiper, legerpredikant t Doorn; naar IJmuiden: P. C. Kostei te Manster. Bedankt: voor Voorburg: W. Bos te Rotterdam-Schiebroek; voor Boskoop H. Pol te Lopik. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Hoogeveen: H. D. van Herksen te Heemse. Bedankt: voor Murmerwoude: E. J. Oos- terhuis te Lemele-Lemelerveld. Geref. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband). Bedankt: voor Wormer: J. D. Janse te Marknesse. Chr. Geref. Kerken B dankt: voor Rotterdam-West: G. Bouw te Scheveningen; voor Mur merwoude: J. van der Vlies, kandi daat te Apeldoorn; voor Gorinchem J. van Amstel te Middelburg. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Terneuzen-Axel: J. C van Ravenswaay te Arnhem.

De Vallei | 1970 | | pagina 2