Cambodja-betogingen buiten V.S. waren het felst AGENTEN ERNSTIG GEWOND BIJ RUZIE IN CAFÉ Gezinnen bezetten lege pastorie DIRECTEUREN GAAN HEEN I.O.S. Spion kreeg van Russen groots uitgeleide Duidelijkheid D'66 blijft zoek Waarom méér betalen? Praktica nova I f360, A Gevechten in Londen en Berlijn Nixon sprak zelf inet betogers Twee mannen bekennen kraken van brandkast niet 2 ton Stemmen bij raads verkiezingen van weinig invloed Flinke groei «eref. kerken in Gelderland Beslag op blad van Sartre Twee inbrekers mishandelden nachtwaker Pater Stokman overleden LONDEN BERLIJN PARIJS AUSTRALIË Beleggingsmaatschappij heeft het zeer moeilijk Sabotage in Britse kerncentrales Lijkje van vermist kind gevonden Esterel reikte in Loosdrecht modeprijs qit aan Finse CONGRES HAARLEM WIL INHAKEN OP BUITENPARLEMENTAIRE ACTIES Nederland enige NAVO-land dat VS-in terven tie in Cambodja goedkeurt MAANDAG I I MEI I A President Nixon heeft zich za terdag temidden van de demon stranten bij het Witte Huis bege ven om zo persoonlijk contact met ze te hebben. Rechts een lid van de veiligheidsdiens t WASHINGTON Een kleine honderdduizend Amerikanen hebben zaterdag in Washington gedenionsteerd tegen de militaire interventie in Canibodjo. Elders in Amerika en in 't buitenland werd eveneens gedemonstreerd. Terwijl de belangrijkste betoging, in Washington, vrij rustig verliep, kwam het in ver scheidene andere plaatsen tot gevechten tussen de betogers en de politie. De politie in Washongton arresteerde In totaal 140 mensen wegens wanorde lijk gedrag bij verscheidene incidenten. Onder hen was een groepje jongelui, dat wegens de hitte naakt verkoeling socht in een vfjver. President Nixon bracht zaterdag voor het aanbreken van de dag een verras send bezoek aan het monument voor Lincoln in Washington, waar de beto- VENLO Twee politieagenten zijn het afgelopen weekeinde tijdens een vechtpartij in een Venlose bar ernstig mishandeld. Zij voelden zich op een gegeven mo ment zo bedreigd dat zij hun pistolen trokken en enkele waarschuwingsscho ten losten. Pas daarna konden zij het café verlaten. De agenten waren te hulp geroepen omdat een zeventienjarige jongen in de bar was mishandeld door de 23-jarige A. S. uit Venlo. Toen zij deze wilden arresteren, keerden talrijke cafébezoe kers zich tegen hen. De twee agenten moesten zich onder doktersbehandeling stellen. WIJK BIJ DUURSTEDE Zondag avond hebben twee fabrieksarbeiders. A. van O. en H. J. H. uit Wijk bij Duurstede bekend dat zij op 26 decem ber hebben ingebroken bij de familie Van de Werke aldaar. Bij deze inbraak werd een brandkast met een door de politie gescshatte inhoud van een kleine 200.000 gulden meegenomen. De politie verdacht het tweetal al lange tijd van de inbraakt. Vrijdag werden beide mannen aangehouden. Na huiszoeking werd bij H. 62.000 gulden in een tas gevonden, terwijl van O. 8.500 gulden in huis bleek te hebben. Zondag ochtend vond de recherche nog eens 60.000 gulden onder de vloer in de wo ning van Van O. Het ontbrekende bedrag van de totale buit is niet terug gevonden. De verdachten verklaarden dit geld te hebbenuitgegeven aan onder meer auto's en wasmachines. H. is thans ingesloten in het politie bureau van Wijk bij Duurstede en Van O. in dat van Doorn. Zondagmiddag ging het tweetal door de knieën tijdens het verhoor, dat onder leiding stond van de officier van justitie in het ar rondissement Utrecht, mr J. C. van de Berg. alsmede van de districts-com mandant van de rijkspolitie in Utrecht, overste De Beaufort. Mr. Van de Berg sprak zijn grote waardering uit voor de plaatselijke politie, met name de wachtmeesters De Bruin en Homburg, die een grondig vooronderzoek hebben geleid. Van O. heeft een gezin met drie kin deren, H. is vader van acht kinderen in de leeftijden van 4 tot 17 jaar. Beiden woonden op de Steenfabriek Bosser- waarden, waar zij ook werkten. Een bijzonderheid is nog, dat de heer en mevr. Van den Werke een oom en tante zijn van Van O. Mevr. Van de Werke is vorige weeg, mede als gevolg van de emoties na de inbraak, overleden. HELMOND Twee broers uit Hel mond hebben zaterdagavond met hun echtgenotes en twee kinderen een woning bezet, die door de woning bouwvereniging was toegewezen aan de pastoor van de parochie. De broers waren al jaren op zoek naar een leefbare woning. Zij woonden in één van Helmonds krotten. Een actie groep die zich „Welzijn Helmond" noemt heeft zich over de nood van het echtpaar gebogen. Zaterdagavond kwam zij met enkele bestelauto'sen een ponywagen voor de deur van de twee echtparen en binnen een uur waren deze verhuisd naar de al zes maanden leegstaande woning. In overleg met burgemeester J. Geu- kers is besloten de echtparen in de toekomstige pastorie te laten wonen. gers tegen zijn beleid zich verzamelden, In een gesprek met een groepje politie ke tegenstanders vroeg hij om begrip voor de moeilijke situatie, waarin hij verkeert. Medewerkers van de president wisten te vertellen dat de betogers bij het Lin- col»T monument verrast waren door de komst van Nixon. maar dat zij hem Piet eerbied, beleefdheid en ook wel enig ontzag hadden behandeld. Sommigen toonden zich ongerust over de vervuiling van het milieu, met als meest voor de hand liggende voorbeeld de vijver bij het monument, waarin al lerlei afval dreef. Na een gesprek over vervuiling, verzekerde Nixon, dat „wij dat alles gaan schoonmaken". ..Maar je kunt alles schoonmaken en schone steden hebben, maar geen warmte kleur of kwaliteit Het ware probleem is enige zin van het leven te ontdekken." Tenslotte wenste hij de betogers een aangenaam verblijf in Washington toe, en sprak de hoop uit dat zij niet met bitterheid in het hart zouden vertrek ken. In opdracht van Nixon probeerden enkele van zijn naaste medewerkers de betogers te overtuigen van de noodzaak van de interventie in Cambodja. Zo debatteerden o.a. Henry Kissinger, de belangrijkste raadgever van de presi dent inzake de buitenlandse politiek, en de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Ellsworth Bunker, met de demon stranten. De massale betoging, die later op de dag op gang kwam in Washington, werd gehouden op de Ellips, een park ten zuiden van het Witte Huis. Op het ergste voorbereid hadden talrijke beto gers gasmaskers bij zich. Zij hadden ze niet nodig. Ook een .demonstratie van naar schatting tienduizend mensen in Chica go verliep zonder incidenten. Een leger tje politiemannen en leden van de Na tionale garde, dat rondom de stad was samengetrokken, behoefde niet in actie te komen. Zestig politiemannen in Londen lie pen zatecdag verwondingen op tijdens vinnige vechtpartijen, die ontstonden Ujdens een anti-Amerikaanse betoging. Hieraan namen achtduizend mensen deel. Na een kalm begin op Trafalgar Square liep de bijeenkomst na een mars door de stad uit de hand. Met stenen, flessen, knuppels, messen en hamers ging een aantal demonstran ten de politie te lijf: De bekende actri ce Vanessa Redgrave, die een krans legde bij het standbeeld van president Roosevelt, bij de Amerikaanse ambas sade, hekelde de vechters. „Je bereikt niets door hen te raken", zei ze wijzend op de politie. Tot een ware veldslag groeide de anti- Amerikaanse demonstratie in West- Berlijn uit. Vijfduizend politiemannen stonden daar tegenover circa achtdui zend betogers. Er vielen honderden gewonden. Drie demonstranten werden getroffen door pistoolschoten van een agent, die zich bedreigd voelde. Met waterkanonnen en traangas pro beerde de politie de menigte uiteen te drijven. Agenten te paard voerden hardhandige charges uit. Twee politie- paarden werden zo zwaar gewond, dat ze op straat moesten worden afge maakt. Tot slot verschansten honderden be togers zich in gebouwen van de Techni sche universiteit en bestookten vandaar de politie met brandslangen. Bij een betoging in München werden voor honderdduizend mark vensters in gegooid. In Kopënhagen namen ruim 5.000 personen deel aan een protestbetoging tegen de Amerikaanse inval in Cam bodja en het doodschieten van vier stu denten in Ohio. Na afloop leverden enige honderden betogers slag met de politie. Er werden geen gegevens verstrekt over het aantal arrestaties en gewon den. Eveneens zonder incidenten verliep een anti-Amerikaanse protestbijeen komst van vijftigduizend voornamelijk jonge Fransen in het bos van Vincen- nes, aan de oostelijke rand van Parijs. Opgestelde politiedetachementen be hoefden niet op te treden. Zestien Australische militairen, onder wie oudstrijders uit de oorlog in Viet nam, zijn zondag veroordeeld wegens aanvallen op deelnemers aan een beto ging in Adelaide tegen de oorlog in In- do-China. De Australische militairen, die de maximum-boete kregen opgelegd van 40 dollar, stonden terecht voor een mili taire rechtbank. De soldaten maakten deel uit van een groep van drie korporaals en 18 solda ten. die de demonstranten hadderi aan gevallen en Viet Cong-vlaggen in brand hadden gestoken. Vier soldaten werden vrijgesproken en de zaak tegen een vijfde werd uitgesteld. ADVERTENTIE GENèVE De hoogvlieger van de beleggerswereld, Bernard Cornfeld (42), is gevallen. Gegadigden voor zijn rijk. de zeven miljard gulden beherende IOS (Inves tors Overseas Services) hebben zich ge meld. Cornfeld trad zaterdag met zijn president-directeur Edward Cowett, af als president van de raad van beheer van de bedreigde beleggingsorganisatie. Hun opvolger, Sir Eric Wyndham White en Richard M. Hammerman heb ben nu al met drie mogelijkheden te maken: Kamerlid Schakel UTRECHT De Nederlandse burger heeft bij de gemeentelijke stembus een heel beperkte keuze. Het doet er bijna weinig toe welke partij hij kiest en dat zal wel zo tot het jaar 2000 blijven. Toch blijft het de moeite waard je stem uit te brengen voor de gemeenteraad, want de invloed van de burger is niet nihil. Dit voor de kiezer sombere beeld schets te zaterdag het a.r. Tweede-Kamer lid Schakel, burgemeester van Noor- deloos, op een conferentie van de Wiardi Beekman stichting, het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. De conferentie was gewijd aan het rapport van de WBS over de Gemeentelijke democratie. De heer Schakel zei dat de geringe be langstelling voor de- gemeentelijke politiek niet veroorzaakt wordt door verkeerde spelregels. Men moet er domweg rekening mee houden dat een gewone burger in zijn vrije tijd meer belangstelling heeft voor zijn duiven of zijn voetbalclub. LONDEN Saboteurs hebben ernsti ge schade aangericht in de atoomcen trale van Wylfa. die in aanbouw is op het eiland Anlesey bij de kust van Wa les. De centrale zal vermoedelijk eind 1970 worden opgeleverd, en zal dan de grootste ter wereld zijn. Verscheidene installaties van wezen lijk belang voor het functioneren van de centrale zijn volledig vernield en een aantal elektrische leidingen is losge rukt. De directeur van de centrale, Richard Elliot, meent dat de sabotage niet het werk is geweest van nationalisten uit Wales. Maar volgens hem zouden, on danks de scherpe veiligheidsmaatrege len bepaalde personeelsleden installa ties kunnen beschadigen als zij dat wil len. Hij voegt er aan toe. dat al twee of drie jaar lang zich gevallen van vanda lisme hebben voorgedaan. Hierdoor moest het tijdstip van inwerkingtreding van de centrale al achttien maanden worden uitgesteld. Het blad „Sunday Telegraph" meent dat, als de sabotage is gepleegd door personeel, hiervoor de volgende motie ven kunnen bestaan: de employes kun nen hebben gehandeld uit wraak, maar ook uit eigenbelang. Door de bouw werkzaamheden te vertragen, zouden zij langer hun hoge inkomen blijven genieten. Niet alleen de centrale van Wylfa is het object geweest van saboteurs. Ver leden maand heeft een parlementaire commissie na een onderzoek meege deeld dat zich bij verschillende Britse atoomcentrales „vreemde dingen" heb ben voorgedaan, die „niet alleen uit on achtzaamheid kunnen worden ver klaard". Een Amerikaanse combinatie, met grote kapitalen achter zich, wil samen werken of overnemen. Een internationale groep, met o.a. Nederlandse deelneming, onder leiding van de Parijse Banque Rothschild wil helpen. De Amerikaanse International In vestors Group onder leiding van de ex-burgemeester van New York, Robert Wagner, heeft een bod uitgebracht op de aandelen IOS van 2.25 dollar (7.12 gulden). Deze groep die niet erg indruk wekkend is, wil volledige zeggenschap. De twee topmannen van IOS moesten het veld ruimen na een week van zware koersval van de aandelen pp de effec tenbeurzen. Ontwrichting' allerwegen dreigde bij voortduren van verkoop op grote schaal door wantrouwige beleg gers. Cornfeld en Cowett blijven in de raad van beheer, die meer dan een week onafgebroken vergadert in een oude villa bij Genève. De nieuwe lei ding zal moeten proberen het vertrou wen van de 800.000 beleggers van IOS over de gehele wereld, van wie 10.000 in Nederland, terug te winnen. Sir Eric Wyndham White (oud-voor zitter van de Wereldhandelsorganisatie GATT) en Richard Hammerman (top man van IOS in Londen en leider van de verzekeringsactiviteiten), weten zich gesteund door de financiële wereld. Een der grote Nederlandse bankiers zei: „Hoezeer men ook de methoden van IOS afwijst, er zijn te veel mensen en te veel belangen mee gemoeid om de IOS te laten ineenstorten". EINDHOVEN Enkele arbeiders, die aan het werk waren in het Eindhovense sportpark, hebben zaterdagmiddag in het riviertje de Tongelreep het lijkje gevonden van de driejarige Julia Deve- ny uit Aalst-Waalre. Het meisje werd sinds 22 april ver mist. Hoewel direct na de vermissing een grootscheepse opsporingsactie op touw werd gezet met duikers die het ri viertje afzochten, werd het kind toen niet gevonden. HOEK VAN HOLLAND Een reusachtig boeket rode tulpen torste mevrouw La- vrov, de echtgenote van de Russische ambassadeur, toen z(j gisteravond met haar man b(j het station van Hoek van Holland aankwam. In de gereedstaande trein voor Warschau en Moskon drukte ztj de bloemen in de handen van de heer en mevrouw Netrebski. De wegens spionage uitgewezen persattaché kreeg van de Russische ambassade 'n groots en hartelijk uitgeleide. Met negen dtplomatenauto's kwam een groep van ongeveer dertig mensen naar Hoek van Holland. Ambassadeur Lavrov en zijn vrouw gingen aan het hoofd van de stoet. De voorheen zo praatgrage pers-atta ché zelf voelde niet veel meer voor een laatste contact met de Nederlandse pers. „In Moskou zal ik wel eens schrij ven wat Ik van de Nederlandse journa listen denk", zei hij. Een Haagse collega die lange tijd vriendschappelijk met de heer Netrebski was omgegaan, kreeg een uitbrander. „Nee, ik geef je geen PARIJS De Franse politie heeft zaterdag het, jongste nummer van „La Cause du Peuple", orgaan van de pro- Maoïstische beweging „la gauche prole- tarienne", in beslag genomen, omdat het aanslagen met explosieven en brandbommen zou rechtvaardigen. De filosoof Jean-Paul Sartre heeft onlangs de uitgave van het blad over genomen, na de arrestatie van twee voorgangers. Deze zullen in mei terecht staan omdat zij zouden hebben aangezet tot misdaden tegen de staatsveiligheid, tot brandstichting, moord, diefstal en plundering. De beweging zou ongeveer 2.000 leden tellen. De oplage van het blad wordt geschat op 15.000 tot 20.000 exemplaren. LEEUWARDEN Langs wegen in Friesland zijn boeren begonnen borden te plaatsen waarop de noodtoestand op hun bedrijven wordt uiteengezet. Deze grootscheepse actie is op touw gezet door het actiecomité van de Frie se maatschappij van landbouw. Alle afdelingen hiervan hebben brieven ge had, waarin ook teksten voor de borden aan de hand worden gedaan. hand meer", zei Boris Netrebski. „Je bent geen eerzaam journalist. Je bent altijd vriendelijk met me omgegaan en nu heb je zo'n slecht stuk over mij ge schreven". Omdat de boot uit Harwich een uur te laat aankwam kreeg de trein waar mee de uitgewezen pers-attaché zou vertrekken bijna drie kwartier vertra ging. Hij vertoefde al die tijd met zijn vrouw en zoontje Pjotr in het voor hem gereserveerde compartiment. Ambassa deur Lavrov en zijn vrouw wachtten niet op het vertrek van de trein, de eer ste secretaris van de amabassade en de rest van het Russische gezelschap deden dat wel. Op het moment van vertrek, kwam Boris Netrebski aan het open raam. Er werd over en weer veel en wat opge wonden gelachen. Netrebski was zicht baar nerveus. Hij wenste de achterblij vers alle goeds. Tot de samengedrongen journalisten zei hij„Mijn regering heeft tegen mijn uitwijzing geprotesteerd. Ik heb er niet* meer aan toe te voegen", AMSTERDAM Twee betrapte In brekers hebben zaterdagochtend in het gebouw van uitgeverij Time-Life in Amsterdam de vijftigjarige nachtwaker J. Kroese mishandeld en gekneveld. De nachtwaker trof de jeugdige in brekers bij een controle op de derde verdieping aan. Er ontstond een vecht partij, waarbij de nachtwaker gewond raakte aan het hoofd. Hij werd vastge bonden. waarna de inbrekers op de vlucht sloegen. De heer Kroese slaagde er later in alarm te slaan, maar toen was het duo al verdwenen. LOOSDRECHT - Zaterdagavond vond in Oud Loosdrecht het Eurofashion Festi val 1970 plaats. De prijsuitreiking werd verricht door Jacques Esterel, die wij hier zien met de winnares, de Finse Tarja Vuok- ko en het model, waarop de Finse ontwerpen werden getoond. HAARLEM De nieuwe oproep tot de kiezers van het hoofdbestuur van D'66 bedoeld om het gezicht van de partij duidelijker te maken dreigt ernstig in gevaar te komen. Wel komt het bestuur voor de raads verkiezingen met een soort appèl, maar dat zal voornamelijk gaan oyer de pro blemen waar gemeenteraden mee wor stelen. Van een prioriteitenschema waarin D'66 „een voor iedereen herken baar gezicht" krijgt, het Rotterdamse congres had hier in april om gevraagd, lijkt weinig terecht te komen. Deze conclusies kunnen worden ge- trokkken uit de debatten die zaterdag in Haarlem werden gehouden op een discussiecongres van de partij. Daar veegden de congresdeelnemers met groot gemak een ontwerp van de be stuursleden Moerkerk en Mertens van tafel. Er werd niet eens over gediscus sieerd. Uiteindelijk concentreerde de aan dacht zich op twee stukken: een van mevrouw Wassen en een van de Utrech ter dr. Terlouw. Mevrouw Wassen, in Rotterdam indienster van de met zestig tegen veertig procent van de stemmen aanvaarde „prioriteitenmotie", had wei nig succes met de door haarzelf en acht tien anderen ingediende schaduwno- ta. In het stuk-Wassen stonden vier poli tieke hoofdpunten centraal: onderwijs, woningbouw, milieubeheersing en ont wikkelingshulp. De congresmeerderheid vond het onjuist om vooruit te lopen op het beleidsplan voor de volgende kabi netsperiode. dat in december vastge steld wordt. Op voorstel van het Kamerlid mej. Goudsmit besloot het congres tenslotte het stuk-Wassen te laten liggen voor het beleidsplan en de nota-Terlouw als uitgangspunt te kiezen voor de oproep. Dr. Terlouw, die zijn stuk voor de Utrechtse raadsverkiezingen had ge schreven en tot zijn verrassing bemerkte dat het op de congresagenda stond, wees op het belang van milieuhygiëne en „gelijke kansen voor iedereen". Het congres sprak als zijn mening uit dat binnen D'66 actiegroepen moeten worden gevormd en dat meer moet worden ingehaakt op buitenparlemen taire acties, zoals die van Dolle Mina en de huizenkrakers. Wanneer in raden of staten beslissingen onvoldoende demo cratisch tot stand komen dienen de ver tegenwoordigers van D'66 het overleg te boycotten. WASHINGTON Nederland, is het ertfge land in de Navo, dat de Ameri kaanse interventie in Cambodja heeft goedgekeurd. Dit heeft de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, Elliot Richardson, gisteren meegedeeld. In een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie zei hij dat de Neder landse regering president Nixon een boodschap had gestuurd, waarin ze in het bijzonder diens houding goed keurde. ADVERTENTIE Kijk maar eens wat er allemaal op en aan zit, dan zoekt u niet verder! éénogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelraster, en sI li i tersignaal, quick returnspiegel, verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van f tot 1/500 sek. B synchronisatie voor elektronenflitsers en lampjes. Pcntacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 Hilversum UTRECHT In vergelijking met de groei van de Nederlandse bevolking bleven de gereformeerde kerken in 1969 achter in ontwikkeling. De toena me van de bevolking was vorig jaar I,23 procent, van de gereformeerde kerken 0,89 procent. De teruggang, die zich ook al in 1968 manifesteerde, heeft zich over 1969 in sterkere mate doorgezet. De groei van de Nederlandse bevolking vertoont na een daling in de periode van 1965-1968 weer een opwaartse beweging. De gere formeerde kerken geven daarentegen een tegengestelde ontwikkeling te zien. In de periode 1960 tot en met 1965 be droeg de jaarlijkse toename gemiddeld II.998 leden ofwel 1,54 procent per jaar. Gedurende de jaren 1966 tot en met 1969 kwamen er per jaar gemiddeld 9.073 leden bij ofwel 1,08 procent. De cijfers lopen per provincie nogal uiteen. In Friesland groeide de kerk sterker.dan de bevolking, namelijk resp met 1,19 procent en 1 procent. In Gel derland groeide de kerk zelfs met 2,80 procent en de bevolking met 1,86 pro cent. In alle andere provincies bleven de kerken evenwel achter op de bevol kingsgroei. VLEUTEN Zondagmiddag is op 67-jarige leeftijd pater Siegfried Stok man in zijn woonplaats Vleuten na een langdurige ziekte overleden. Hij was oud-directeur van het (R.-K.) Werkliedenverbond. Tevens had hij zit ting in het college van vertrouwens mannen van de Nederlandse regering en de nationale adviescommissie. In 1946 werd pater Stokman lid van de Tweede Kamer. Hij is ook curator ge weest van de Rijksuniversiteit in Gro ningen. Pater Stokman, die ook enkele Jaren zitting had in het KVP-partijbestuur, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de heroprichting van die partij na de Tweede Wereldoorlog. Donderdag zal pater Stokman in Vleuten ter aarde worden besteld.

De Vallei | 1970 | | pagina 5