m ?P :£:j:£:£:£ lllillil Klassement in Olympiads Ronde door Nederland werd opnieuw stevig door elkaar geschud Ove Kindvall tekende voor een jaar bij MORGENAVOND MILITAIRE INTERLAND NEDERLAND-BELGIË Olympisch Congres Spel voor Spelen Ritzege voor Van Katwijk, Bravenboer in leiderstrui Pijnen nog beste Nederlander in Ronde van Spanje Knappe bokszege van Van Ispelen :ië 11 m Italië gewipt door Tsjechen Okker verdiende fors bedrag Sportkalender Piet Kraak naar Denemarken Fin Mikkola vooraan in World Cup-rally Davis Cup TEKEER GEGAAN BEULSACHTIG UITSLAGEN DINSDAG 12 MEI 1970 sport :%v:5 v.v.;.;.\v.v.v.v.v, OPLOO Ware woorden sprak de bedaarde ploegleider Ton Ketting toen hij gisteren Olympia's Ronde van Ne derland vergeleek met een onbereken baar spelletje kaart. „Elke dag worden de kaarten weer geschud. Je moet maar afwachten welke troef je in handen krygt". Hij zei het in de gewijde stilte van een voormalig Sittards seminarie, waar zijn renners zich voor de start van de vierde etappe ondanks hun machts greep op de vorige dag wat bedrukt voelden, omdat leider Hennie Kuiper in hun midden was. Routinier Henk Nieu- wenkamp, in zijn negende jaar als amateur: „Vermoedelijk hebben wij die leiderstrui te snel veroverd." Vier uren later had Kettings for matie, in een kopgroep van achttien man alleen vertegenwoordigd door de ROTTERDAM Ook volgend sei zoen zal Feijenoord over zijn topschut ter Ove Kindvall kunnen beschikken. De Zweed verlengde zijn contract met de Rotterdamse club met nog een jaar. Ove Kindvall zal van de resterende vier competitiewedstrijden er nog slechts één meemaken. Donderdag speelt hij de inhaalwedstrijd mee tegen Haarlem, waarna hij met zijn gezin naar Zweden afreist. De week daarop vertrekt hij met het nationale team naar Mexico. Feijenoord zal de Zweed in de duels met PSV (uit) en AZ'67 en FC Twente (thuis) dus moeten missen. TURIJN Tsjecho-Slowakije heeft zich maandagavond in Turijn geplaatst voor de tweede ronde (Europese zone, groep B) van het Davis Cuptoernooi door Italië met 32 te verslaan. Na de eerste twee enkelspelen en het dubbel leidde Italië nog met 21. Maandag ze gevierde de Tsjech Jan Kukal met 79, 64, 75, 97 over Massimo di Mome- nico en won Jan Kodes met 64, 62, 62 van Adriano Panatta. APELDOORN Op het terrein van Robur et Velocitas wordt, zoals we reeds eercjer vermeldden, woensdagavond om half acht de militaire interland tussen de ploegen van Nederland en België gespeeld. De opstellingen voor deze ontmoeting, waarvoor grote belangstelling blijkt te bestaan, zien er als volgt uit: NEDERLAND Van Buuren (SC Cambuur) Van Dongen (NAC) Visser Van Londen Bachoffner (DWS) (Sparta) Boskamp (Holland Sp.) Hoekema (Go Ahead) (De Graafschap) Drijver (DFC) H users (Ajax) Mellaart (NEC) Bosman (SC Drente) H. Pijper Garot Nicolaes Van Leeuwen (Verviers) (Turlemont) (Beerschot) Rassaert (Mechelen) Velkeneers Faster (Anderlecht) (Berchem Sp.) Andrin (Mechelen) Van Casperen (KFC (Driest) Roosen (St. Truiden) Boussard (Rottegem) Smets (Mechelen) BELGIË AMSTERDAM Aan de ingang van het Rijksmuseum, waar de 69 deelne mers aan het 69e Olympisch congres tijdens een ontvangst van de regering en de gemeente Amsterdam in staat werden gesteld met een glas in de hand de nachtwacht te bekijken, eiste een vertegenwoordiger van „Kabouterstad" maandagavond voor de vrouwen het recht op ook zitting te mogen nemen in het parlement van de Olympische be weging. De congresgangers keken vreemd op, want ze zjjn de laatste dagen ontwend, dat hun eisen worden gesteld. In de competitiestrijd om de verwer ving van de nominatie voor de zomer en winterspelen van 1976 zijn ze ge wend geraakt aan strijkages en ver gaande beloftes. Want zo groot is de behoefte om de Spelen in huis te krij gen, dat het succes van de voordracht wordt afgemeten naar het aantal vra gen, dat wordt gesteld en naar de leng te van het applaus, dat de presentatie begeleidt. Maandag was het de beurt aan de kandidaten voor de Winterspe len: Denver, Sion, Tampere en Van- rouver/Garabaldi om het congres in de gesloten blauwe zaal van de kracht van hun argumenten te overtuigen. Het pro ces was hetzelfde als een dag tevoren: een team van vier, vijf man, vergezeld van enkele aardig uitziende assistentes las redevoeringen voor, die tevoren al aan de pers waren uitgereikt. Er werd een filmpje gedraaid, waarna tijdens de persconferentie ieder van de betrok kenen volkomen overtuigd bleek van de volmaakte presentatie van de mogelijk heden. Voor Denver voerde onder meer Minister dr. Marga Klompé ontving gisteravond de leden van het Inter nationaal Olympisch Comité in het Rijksmuseum. Op de foto v.l.n.r. ko ningin Annemarie en koning Constan- tijn van Griekenland alsmede de voor zitter van het Nederlands Olympisch Comité, jonkheer H. A. van Karne- beek. astronaut Walter Schira het woord, die zei er trots op te zijn een Amerikaanse stad met zo'n rijke wintersporttraditie te mogen vertegenwoordigen (hijzelf heeft zich hoofdzakelijk beziggehouden met het Amerikaanse voetbal). Elk van de vertegenwoordigers werd door Ave ry Brundage gevraagd of men zich er van bewust was, dat in 1976 het Olym pisch programma er anders zou kunnen uitzien dan het huidige. De Amerikaan doelde daarbij kennelijk op zijn voor nemen, om ijshockey en de alpinenum mers van het ski-programma af te voe ren. Het antwoord van Denver was, dat men een dergelijk besluit zou betreue- ren, maar desalniettemin zou accepte ren. Na deze presentatie zal het congres uitspraak doen. Vandaag wordt de keu ze van de organisatiestad van de Zo merspelen van 1976 bekend gemaakt. Het gaat tussen Moskou, Montreal en Los Angeles. Als geen van de steden bij eerste stemming de absolute meerder heid behaalt, valt de stad met het min ste aantal stemmen af en hebben de le den van het IOC nog slechts de keuze uit twee mogelijkheden. Het is nog niet geheel zeker, of het Congres vandaag ook reeds uitspraak zal doen inzake de kandidatuur voor de Winterspelen. ATLANTA Tom Okker heeft 't ten nistoernooi om het kampioenschap van Atlanta in de Amerikaanse staat Geor gië gewonnen. In drie sets (6-4, 10-8, 6- 2) versloeg hij de Amerikaan Dennis Ralston, hetgeen de Nederlander bijna twintigduizend gulden opleverde. Door samen met de Amerikaan Marty Riessen het dubbelspel te winnen van de combinatie Emerson/Segura, ver diende Okker nog eens 3800 gulden. 14-5: Wielrennen, Ronde van Almen. 14 t/m 20-5: Volleybal vierkamp Polen, Hongarije, Italië, Nederl. (d) te Leeu warden (14), Groningen (15), Dedems- vaart (16), Roozendaal (18), Middel burg (19) en Nijmegen (20). 15 - 5: Schaken, laatste zitting open kamp. van Arnhem '70. 15, 16 en 17-5: Tennis, jeugdkamp distr. Papendal. 16-5: Honkbal, int. toernooi C 70 Rot terdam; wielrennen, Ronde N.O Pol der en jeugdronde te Arnhem; atle tiek. N. en Z.-Holland tegen Rest van Nederland, Den Haag. 16 en 17-5: Zwemmen, int. wedstr. Blackpool. 16 t/m 18-5: Schoonspr/ int. wedstr. Rostock; autosport, nat. Pinksterraces Zandvoort, kanosport int. Pinkster- rally, Asselt (L.) 16 t/m 25-5: Voetbal, eindronde UEFA- toernooi; Glasgow. 16 t/m 6-6: Wielrennen Ronde van Italië (pr). 17-5: Voetbal, Columbia-Brazilië; at letiek, Ned.-Eng. (d.) Den Haag; idem, Coupe de l'Ametié (jun.) distr. Zuid; hockey, C.-landentoernooi Ned., Duitsl., Frankr., Zweden, Eng., te Rotterdam; motorsport, nat. cross Dwingelo; honkbal, Ned. A.-Berlin Bears, Leiden. 17 en 18 - 5: Hockey, int. toernooi Up ward, Arnhem. 18 - 5: Voetbal, Sp. Jülich-WOG, atle tiek, open Rott. Kamp.; motorsport, wegraces Tubbergen, int. cross Zalt- bommel, grasbaanraces Stadskanaal, nat. cross Gouda en Schaesberg; ta feltennis, open Brab, kamp. Breda; worstelen, toernooi Sandow Arnhem; honkbal, Ned. B-Berlin Bears Wasse naar; paardesport, conc. hipp. Zei- hem; voetbal, UEFA-toernooi, Ned.- Wales. 20-5: Voetbal, Columbia-Engeland; idem UEFA-toernooi Ned.-W.-Duits- land. 21-5: Voetbal, Noorwegen - Tsjecho- Slowakije, Oslo. 21 t/m 24-5: Biljarten, kamp. v. Ned. Neo-Anker-kader 47-2 ereklasse, Waalwijk. KOPENHAGEN Oud-international Piet Kraak gaat naar Denemarken. De vroegere doelman van het Nederlands elftal tekende een contract als trainer bij het sterke Aalborg BK, een van de meest vooraanstaande verenigingen in Scandinavië. Kraak volgt de Oosten rijker Strittich op, die wordt belast met het trainen van het Deense nationale elftal. sterke Frits Schür en stayer Cees Stam, een klap geïncasseerd en was Wim Bra venboer tweede achter ritwinnaar Piet van Katwijk intussen gehuldigd als de nieuwe leider. Zij hadden in deze dolle ronde, waar in alles mogelijk schijnt, met zestien vluchtmakers gebouwd aan een formi dabele voorsprong van bijna zeven mi nuten tijdens een 165 kilometer lange rit. De grote verliezers waren Hennie Kuiper onttroond als leider, doordat hij de slag miste Louis Westrus, de Noor Thor Andresen en nog een hand vol coureurs van wie veel meer werd verwacht: Popke Oosterhof, Mathijs de Koning, Adri Duyker, Tino Tabak, Jan Aling. Opmerkelijk was de wedergeboorte van Amstel, dat drie renners (Nanno Bakker, Den Hertog en Van Katwijk) in de frontlinie telde. Opvallend was eveneens het lang uitgebleven offen sief van Trico-Noble/Acifit, dat toe stemming kreeg met twee equipes van start te gaan. De kans op combine was derhalve volop aanwezig, hoewel ploeg leider Piet Liebregts alle suggesties in die richting lachend van de hand wees. Niettemin: vijf man wist hij in de fabelachtige snelle kopgroep. Dat wa ren Bravenboer, Van der Vleuten, Van der Kruys, Van den Donk en Bruessing. Oorzaak van de machtige tegenstoten der geteisterde formaties was de woede der ploegleiders. Liebregts „Ik heb van nacht tot vijf uur wakker gelegen, na- dat ik mijn renners heel stevig had ÜH aangepakt. Van der Kruys praat zelfs niet meer met me. Het is wel eens goed f als je de zweep er over haalt." En Herman Krott: „Ik ben enorm te gen die knapen te keer gegaan." Fedor den Hertog, het raadsel op wielen, bevestigde het voor de start, diep geschokt: „Krott zei tegen me, dat ik beter m'n koffers kon pakken. Als je dat een tactische aanpak noemt..." Die woede moet de coureurs in deze verbijsterend snelle ronde hebben ge prikkeld tot het uiterste. Fedor den Hertog was erbij toen er na zestig kilo meter al achttien man wegsprongen. Daar lag de kans voor sterke Wim Bra venboer (23), die achteraf vaststelde: „Ik zag meteen dat Kuiper en Andresen de enigen, die boven mij stonden in het algemeen klassement er niet bij waren." De ritwinnaar van een dag tevoren kon het beulsachtige tempo volgen in een stug samenwerkende kopgroep, waarin alleen om begrijpelijke redenen de Ketting-rijders geen kopwerk ver richtten. De vluchters zagen hun voor sprong stijgen tot een kloof, die de laatste acht jaren niet meer is gesigna leerd in Nederlandse enige etappewed strijd. Ton Ketting, voor louter plezier met 24 renners grasduinend in de wieler sport, was niet ernstig teleurgesteld na de forse nederlaag van zijn equipe, „Schür staat nu hoog genoteerd. Hij heeft de vorm om nog iets groots te doen." Piet van Katwijk flitste in zijn woon plaats Oploo als eerste over de finish lijn. Trots en verheugd beklom Braven boer in de leiderstrui het erepodium. MONTEVIDEO De Fin Hanuu Mik kola heeft zondagnacht de leiding in de World Cup behouden. Op de tweede plaats staat zijn landgenoot Makinen, die evenals Mikkola in een Escort rijdt. De karavaan bereikte zondag Monte video. Het klassement zag er als volgt uit: 1. Mikkola (Fin), Ford Escort; 2. Ma kinen (Fin), Ford Escort; 3. Verrier (Fra), Citroën; 4. Cucheth (G.Br.), Triumph; 5. Aaltonen (Fin), Ford Es cort; 6. Greaves (G.Br), Ford Escort; 7. Hopkirk (Gbr.), Triumph; Noyret (Fra), Citroen; 9. Vanson (G.Br.), Citroën; 10. Cowan (G.Br.), Triumph. De Finse rally rijder Rauno Aaltonen verplichtte de politie van Montevideo zeer aan zich. Met een agent naast zich achtervolgde de man, die vijfde staat in de algemene rangschikking van de World Cup-rally in de straten van de hoofdstraat van Uruguay iemand, die door de politie op heterdaad betrapt was. Luttele minuten had Aaltonen maar nodig om de voor hem geheel on bekende vluchteling klem te rijden. Volgens de organisatoren zijn er op het Zuidamerikaanse traject reeds twintig van de 70 in Rio de Janeiro ge starte wagens uitgevallen. René Trautmann, al eerder in moei lijkheden, heeft zondagavond kort na de start in Tacuarembo (Uruguay) de strijd moeten staken. Bij een smalle brug zette de Fransman zijn Citroën te gen de betonnen brugleuning. De scha de aan de wagen was zodanig, dat Trautmann niet kon verder rijden. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Van Katwijk (Amstel bier) 3.41.54 (met bonificatie 3.41.39); 2. Bravenboer (Acifit Trico/Noble) zelfde tijd (met bon 3.41.44); 3. De Koning (Mil) zt (met bon 3.41.49); 4. Keileners (Mars Fl); 5. Hee- ringa (Bat/Vred); 6. Brüssing (Tr. No ble/ Acifit); 7. N. Bakker (Amstel); 8. Schür (Ketting); 9. Diepeveen (Caballe- ro); 10. Van der Donk (Tr. Noble/Ac); 11. Edward (Eng); 12. van der Vleuten (Ac. Tr./Noble); 13. Stam (Ketting); 14. Van Pol (Mars Fl); 15. Van Dam (Bata- bus Vredestein); 16. Priem (Tr. Nobl/Ac); 17. Koot (Mil); 18. Den Hertog (Amstel) allen in 3.41.54; 19. Ger Ha- rings (Felix Bonzo) 3.48.46; 20. Jan- broers (Peugeot) zelfde tijd. MEXICO CITY De Mexicaanse po litie is vastbesloten zeer streng op te treden tegen zwarthandelaars in toe gangsbewijzen. Speciale agenten zullen ervoor zorgen, dat de kaartjes van (eventuele) zwarthandelaren in beslag worden genomen en verdeeld onder minder draagkrachtige Mexicanen. Algemeen klassement na de vierde dag: 1. Bravenboer; 2. Van Katwijk 14.26.55; 3. Schür (Ketting) 14.27.12; 4. Van der Kruys (Tr Nob/Ac) 14.27.27; 5. Stam (Ketting) 14.28.25; 6. N. Bakker (Amstel); 7. Van Pol (Mars Fl); 8. Van der Donk (Tr Nob/Ac) allen 14.28.25; 9. Edwards (GB) 14.28.45; 10. Diepeveen (Cab) 14.28.49; 11. De Koning 14.29.04; 12 T. Andresen 14.31.24; 13. Den Hertog 14.31.38; 14. Kuiper 14.31.53; 15. Westrus 14.32.26; 16. Van der Loo 14.32.35; 17. Brüssing zelfde tijd; 18. Aling 14.33.27; 19. Vlot 14.33.34; 20. Duyker zt. Ploegenklassement van de vierde etappe: 1. Amstel 11.05.42; 2. Tricot Noble zt; 3. Mars Fl 11.12.34; 4. Militairen zt; 5. Acifit 11.12.49. Algemeen ploegenklassement: 1. Amstel 43.53.52; 2. Tricot Noble 43.58.39; 3. Ketting 44.00.00; 4. Müitairen 44.04.19; 5. Acifit 44.04.22. Puntenklassement na de vierde etap pe: 1. Van Katwijk 50 pnt; 2. Bravenboer (Acifit Tr/Noble) 48 pnt; 3. Kuiper (Ketting 41 pnt; 4. T. Andresen (Noorw) 40 pnt; 5. Westrus (Peugeot) 37 pnt. SAN SEBASTIAN De Spanjaard José Maria Errandonea heeft maandag de achttiende en vóór-laatste etappe van de ronde van Spanje gewonnen van Vitoria naar San Sebastian (156 km). De Nederlander Frits Hoogerheide werd tweede. De Spanjaard Agustin Tamames behield der leiderstrui. De uitslag van de 18e etappe is: 1. Errandonea (Sp.) 3.49.00; 2. Hooger heide (Ned.) 3.51.23; 3. Saez (Sp.) 3.51.30; 4. Lasa (Sp.) zelfde tijd; 5. Ronsmans (Belg.) zelfde tijd; 6. Schleck (Lux.); 7. Jimenez (Sp.); 8. Cuevas (Sp.); 9. Sohet (Belg.); 10. L. Rodriguez (Sp.)15. Van der Vleuten (Ned.); 33. Hiddinga (Ned.); 52. Pynen (Ned.); 54. Serpenti (Ned.) allen in 3,51.30. Het algemeen klassement luidt: 1. Tamanes (Sp.) 86.34.48; 2. Ocana (Sp.) 86.34.57; 3. Willy in 't Ven (Belg.) 86.35.00; 4. Van Springel (Belg.) 86.35.05; 5. Manzaneque (Sp.) 86.35.15; 6. Galera (Sp.) 86.35.27; 7. Galdos (Sp.) 86.35.38; 8. Castello (Sp.) 86.35.39; 9. Gonzalez (Sp.) 86.35.47; 10. Lasa (Sp.) 86.35.49; 21. Pijnen (Ned.) 86.38.25; 41. Van der Vleu ten (Ned.) 86.56.21; 43. Hiddinga (Ned.) 86.56.45; 52. Serpenti (Ned.) 87.23.27; 57. Hoogerheide (Ned.) 88.05.03. AMSTERDAM Een broeierige Oude RAI in Amsterdam heeft maan dagavond het laatste profboksgala van het seizoen beleefd. In de beste partij van de avond behaalde Jan van Ispelen als profbokser voor de zesde achtereen volgende keer een overwinning. Dit maal was Nico Aloserij het slachtoffer van de Haarlemmer, die echter in de zesde en laatste ronde nog onverwacht veel moest incasseren. Ronald Riede- wald nam de nationale titel in het zwaarweltergewicht weer over van Joop Verbon, die na de zesde ronde zwaar getekende stryd moest staken. Joop Kruis wist een puntenzege te be halen op de geroutineerde Marokkaan Ben Lachemi en Bas van Duivenbode versloeg opnieuw de in Frankrijk wo nende Afrikaan Okee Emile Griffits, maar ditmaal op punten. De laatste partijen waren overigens van bedui dend minder gehalte. Jan van Ispelen heeft van Nico Alo serij gewonnen, maar de Haarlemse middengewicht, die twee maanden ge leden (eveneens in de Oude RAI) Alese- rij in de tweede ronde op medisch ad vies de strijd zag staken, had nu meer moeite met zijn tegenstander. Halverwege het op zes ronden afgeslo ten gevecht had de zeer gevarieerd boksende Van Ispelen reeds een enorme püntenvoorsprong opgebouwd. De Haarlemmer scoorde voortdurend met flitsende linkse directen, die afge wisseld werden met links-rechtse com binaties. De gedrongen Aloserij bleef alleen op zijn wilskracht overeind. Van Ispelen, die een goed gebruik maakte van zijn veel langere reach, maar ver zuimde door te stoten, raakte in een sensationele laatste ronde zelfs nog in moeilijkheden. De enorm veel incasse rende Aloserij, die zijn rechter oog steeds meer voelde opzwellen, zette al les op alles en wist zowaar Van Ispelen nog aangeslagen te krijgen. De Haar lemmer moest acht tellen rust nemen en haalde wankelend de laatste gong slag. Met een ondubbelzinnige juryscore van 30 ging de overwinning (de ze vende in successie) uiteindelijk toch verdiend naar Van Ispelen. De partij tussen JoopKruis en de Marokkaan Ben Lachemi was van min der gehalte. De Amsterdamse markt koopman liet zich verleiden tot veel lijf-aan-lijf-werk en dat was juist het sterkste punt van de Marokkaan. Aan het slot van de vierde ronde kwam de atletische Lachemi even in moeilijkhe den na enkele felle rechtse hoeken van Kruis, maar hij herstelde zich goed. Het resultaat was een kleine, maar verdien de puntenoverwinning voor de Neder landse kampioen. Ronald Riedewald heeft de nationale titel in het zwaarweltergewicht op Joop Verbon heroverd. De 28-jarige Verbon, die onlangs twee zware nederlagen leed (k.o. tegen de Marokkaan Ben Lache mi en puntenverlies tegen de Brit Frank. Young), moest na de zesde ronde de strijd op medisch advies staken. Hij had naast een open wond aan de lin kerwenkbrauw een blessure aan zijn linkerhand. Na een afwachtend begin nam de kleine Verbon het initiatief, maar de rusteloze Riedewald herstelde zich snel. Door twee goede rechtse hoeken raakte Verbon aan het eind van de tweede ronde aangeslagen. In de derde ronde deed Riedewald met Verbon wat hij wilde. Vertwijfeld riep trainer Theo Huizenaar telkens: „Bewegen Joop, be wegen". Een zware wenkbrauwblessure en een gekneusde hand betekenden voor hem het einde in de zesde ronde. De partij tussen Bas van Duivenbode en Okee Emile Griffits stond op laag peil. Het duel ontaardde vaak in gooi- en smijtwerk en werd dan ook door het talrijke publiek op een fluitconcert onthaald. Van Duivenbode behaalde een geringe puntenzege.

De Vallei | 1970 | | pagina 15