Veenendaals dagblad Europese Commissie van veertien op negen leden Buiten W eldra opheffing Democratisch Appèl in P.v.d.A. D'66: brief LHV publiceren Finse super-stewardessen Senaat beraamt plannen tegen actie in Cambodja Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gezin van Theodorakis m Parijs aangekomen Prinses Irene vertrokken Actie Israël tegen Libanon Overwegend droog Rumoer rond artsenrekeningen WEEK MINDER WERKLOZEN Rassenonlusten in de V.S. Vrachtauto rijdt in oj» kinderen Iets frisser AAN KOLONELS ONTKOMEN Onder de struiken BRUSSEL De ministers van Buitenlandse Zaken van de Euromarkt-landen zijn het er in beginsel over eens ge worden op 30 juni te Luxemburg te gaan praten met ver tegenwoordigers van Engeland en andere kandidaat-leden van de EEG. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken nir. Luns heeft dit in Brussel meegedeeld. Behalve Engeland, dingen Ierland, Denemarken en Noor wegen naar het EEG-lidmaatschap. KAMERFRACTIE VOORSTEL Prtna Bernhardt aan 28, Vaenandaal. Talef. 08385-10550 (adm.). 10757 an 10955 (red.), Giro 1321600. Loase nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4.40 p.m.. 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAS 12 MEI 1970 - 44. JAARGANG no. 108 Overleg van EEG met Engeland op PARIJS De echtgenote van de Griekse componist en oppositieleider Mikis Theodorakis hun twee kinderen ztyn maandagavond in Partyg aangeko men. Zty hadden heimeltyk Griekenland verlaten, na wekenlange vergeefse po gingen toestemming van de autoritei ten in Athene te krtygen om zich bty Mikis Theodorakis te voegen, die vo rige maand Griekenland mocht verla ten en door de Franse politicus Jean- .1 acques Servan-Schreiber naar Parijs werd gebracht. Het nieuws, dat het mevrouw Theo dorakis en haar kinderen gelukt was te ontsnappen werd maandagavond door een van de drie leden van het Franse comité voor menselijkheid, professor Paul Milliez, bekendgemaakt op een bijeenkomst in Parijs ter herdenking van de slachtoffers van de dictatuur in Griekenland. Het gezin van Theodorakis die op de bijeenkomst was en zijn tranen de vrije loop liet toen hij hét nieuws hoorde, is eerst op een 20 uur durende tocht over ruwe zee in een bootje naar Siciclië ge bracht. Vandaar werd de reis per vlieg tuig naar Parijs gemaakt Zij zijn uit Griekenland gesmokkeld door drie jonge Fransen, twee mannen en een vrouw. De ontsnapping was georganiseerd door Servan-Schreiber, die maandagavond ook bij de herden king aanwezig was. De politiek links georiënteeerde Theodorakis is twintig maanden door het kolonelsbewind in Griekenland vastgehouden, totdat hij op 13 april toe stemming kreeg naar Frankrijk te ver trekken. Zijn 43-jarige vrouw Myrto moest echter niet haar kinderen Mar- gharita en George, resp. elf en negen jaar oud, in Athene achterblijven. Vermoedelijk is het drietal, in «en privé-machine, ergens op een klein vliegveld geland. Op de twee grote Pa- rijse vliegvelden Orly en Le Bourget, kon men niets meedelen. Indertijd vonden we het vroege lentebloeisel aan de voet der g heuvels, die 's winters bereikt wer den door het kleiige water der overstroomde uiterwaarden. Deze vruchtbare grond leverde welige opslag van goudglanzend speen kruidvriendelijke bosanemoontjes, ereprijs, klaverzuringsalomonsze gel, en zilverschoon, om er voor de vuist wat te noemen. De meeste heesters en bomen droegen dan nog geen lover óf dit was nog zo doorzichtig, dat de gewassen zich onder die luchtige etage prima wis ten te roeren; ook de helmbloem, de corydalis, stond er mannetje aan mannetje. Toen echter de Rijn bedwongen werd en de berghelling teveel belopen, ging er heel wat van dit moois verloren en helaas verdwenen ook de meeste anemo nen van de plekjes op Nergena waar we hen nadien in menigte vonden. Wegaanleg en laborato- riumbouw verdreven hen zonder pardon van de echte stille hoekjes en slechts hier en daar wisten ze zich langs de slootkant te hand haven. Veel gaat er „mir nichts dir nichts" verloren en tegenwoordig ben ik al tevreden met overge brachte exemplaren naar de veili ge beslotenheid van de tuin, al kun nen we met Florentijn niet pron ken: ,,Daar staat hij, de jonge zomer In zijn anemonengaard Het gesternte van de gele speen- kruidbloemen piept uit het oude blad van vaak vreemde heesters, wat verderop is ook de bosane- moon present en in het gras on danks alle maaien kijken de dappere ereprijsjes met hun blau we ogen omhoog. Een overal kruipt er de hondsdraf, als echt aardveil, tussendoor. De tuinlui noemen het onkruid", maar we kunnen 't mogilijk missen. 12 mei '70 30 juni a.s. Het besluit werd genomen op een lunch van de ministers, voordat zij met de Euromarkteommissie zouden gaan overleggen over een gemeenschappelijke onderhandelingspisitie tegenover de kandidaat-leden. Verwacht wordt dat hier over in juni een standpunt zal zijn geformuleerd. Van groot belang voor de komende onderhandelingen kan ook het, eveneens op de lunch genomen, besluit worden om het aantal leden yan de Europese Com missie van 14 op negen te brengen. Waarnemers vermoeden, dat dit besluit zal leiden tot het ontslag van de huidige commissie-voorzitter Jean Rey uit Bel gië, en diens opvolging door een Ita liaan. De commissie zal een vooraanstaande rol in de onderhandelingen spelen. Nederland wordt in de Europese Commissie vertegenwoordigd door de socialist dr. Mansholt en de katholiek mr. Sassen. De laatste raakt zijn zetel kwijt aan Mansholt, als geen nieuwe kandidaten naar voren komen. De Nederlandse kandidaten voor de Europese Commissie zijn: dr. S. L. Mansholt, een van de vi- ce-voorzitters van de Europese Com missie en de grote landbouwkundige in- het gezelschap; mr. B. W. Biesheuvel, oud-minister van landbouw en fractieleider van de AR in de Tweede Kamer; dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minis ter van Sociale Zaken; drs. W. K. N. Schmelzer, fractie voorzitter van de KVP in de Tweede Kamer. In België, dat ook van twee naar één zetel terug moet, wordt een felle strijd tussen Vlamingen en Walen verwacht. Het besluit om de Europese Commis sie te verkleinen komt voort uit in 1965 gemaakte afspraken. Deze staan niet LUBBOCK. (TEXAS) De wervel storm, die maandagavond de stad Lub bock in do Amerikaanse staat Texas heeft getroffen, heeft volgens de laat ste berichten 19 mensen het leven ge kost. Volgens de politie zijn er honder den gewonden, misschien wel duizend. De schade wordt voorlopig op miljoe nen dollars geschat. Velen zijn door glasscherven gewond. toe, dat het aantal van veertien leden wordt gehandhaafd. Het steedvs omvangrijker wordende werk en de komende onderhandelingen over de toetreding van Engeland en enige andere landen tot de EEG waren de motieven om veertien leden in de Europese Commissie te houden. De po litieke onenigheid deed deze praktische wensen de das om. De Italianen hebben al veie namen genoemd voor het voorzitterschap. Daarbij zijn onder meer die van de bei de Christendemocraten Carlo Russo (oud-minister van Handel) en Franco Malfati minister van Posterijen) als mede de diplomaat Finoultea en de hui dige Europese commissaris Levi Sandri. „NIEVW-L1ISKS TE VER OPGEDROKGETS" AMSTERDAM Nog deze'maand kan de opheffing van het in het najaar van 1968 opgerichte comité Democratisch Appel in de Partij van de Arbeid verwacht worden. Na een interne discussie van enkele maanden is het nu niet meer verrassende besluit genomen met de activiteiten van Democra tisch Appel, min of meer dc rechter vleugel van de P.v.d.A., te stoppen. Aan genomen wordt dat een groot deel van de honderden ad hes iebetu igers geadvi seerd zal worden naar dc nieuwe partij Democratisch Socialisten '70 over te stappen Democratisch Appèl werd in 1968 op gericht nadat Nieuw Links de linker vleugel van de PvdA aanzienlijk aan invloed in dc partty-organen had ge wonnen. Initiatiefnemers waren o.a. de toenmalige voorzitter van de Eerste Kamer prof. ir. J. P. Mazure, het Tweede-Kamerlid F. J. Goedhart, de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. A. Heertje en de heren P. Kors te H.I. Ambacht en H. Pors te Capelle aan den IJssel. De heer Pors is inmiddels al naar DS'70 overgegaan. In politieke kringen in Den Haag wordt verwacht dat prof. Mazure en de heer Goedhart het lidmaatschap van de partij zullen opzeggen. Ook een bedan ken van het Tweede-Kamerlid W. J. Schuitemaker uit Apeldoorn wordt min of meer verwacht. Als deze verwach tingen uitkomen kan nog vóór het begin van het nieuwe parlementaire jaar een DS'70-Tweede-Kamerfractie van drie leden samengesteld worden want me vrouw S. van Veenendaal uit Eindho ven die dr. J. "ans op het Binnenhof gaat opvolgen doet binnen enkele maanden haar intrede in de Kamer; mevr. Van Veenendaal is al lid van DS'70. Het besluit om Democratisch SCHIPHOL Prinses Irene heeft gis teren weer ons land verlaten. Zij werd bij haar vertrek van Schiphol uitge leide gedaan door de heer Teengs Ger ritsen (r.). Op de achtergrond de reiswieg met prins Carlos. AMSTERDAM Bij het Amerikaan se computeri-curjfft Honeywell in Am sterdam is vermoedelijk gisternacht een molötóv-cocktafl naar binnen gegooid. Het explosief kwam terecht in een kantoorruimte en richtte weinig schade aan. De daders zijn spoorloos. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid De Goede (D'66) wil dat de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) de brief aan haar leden openbaar maakt, waarin zij zou adviseren de rekeningen aan pa tiënten niet meer te specificeren. In vragen aan minister Nelissen (Eco nomische Zaken) stelt het Kamerlid dat dit advies niet sterk genoeg kan worden gekritiseerd, omdat vooral particuliere patiënten in staat moeten zijn de reke ningen te beoordelen. De handelwijze van de LHV is volgens de heer De Goe de in strijd met het prijsbeleid van de regering. De „persoonlijke en vertrouwelijke" brief van de LHV aan de huisartsen was eind vorige week ook al het mik punt van een aanval van De Vakbewe ging, een blad van het NW. In de brief werd aangeraden rekeningen niet meer uit te splitsen in consulten en visites en ook de data achterwege te laten. De Vakbeweging vond dit een handelwijze als van „sjacheraars". De heer C. Z. Salomé, woordvoerder van de LHV, gaf als commentaar hier op dat de brief van de LHV was ge schreven omdat de Economische Con troledienst „onder bedreiging patiënten bepaalde verklaringen over artsenreke ningen" zou hebben ontlokt. Op Schiphol arriveerden gisteren 23 Finse, in lamsleren maxi-rokken gesto ken super-stewardessen. Zij zullen op de transatlantische vluchten van Finn- iair verwende zakenlieden nog eens extra verwennen. De stewardessen beschikken over ten minste vijf jaar vlieg ervaring. Daarnaast hebben zij een speciale opleiding genoten, waar bij zij onder meer op de hoogte wer den gesteld van de politieke toestan den en toeristische aspecten van de landen en plaatsen die hun luchtvaarU maatschappij aandoet. WASHINGTON De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat heeft maandag met negen stemmen tegen vier besloten bty de Senaat een amendement in te dienen, dat een verbod van nieuwe militaire acties ln Cam bodja behelst. Het amendement zou, als het wordt goedgekeurd, van toepassing ztyn op een wetsvoorstel dat de intrekking beoogt van de regeringsbevoegdheid om wapens te leveren aan bevriende landen en internationale organisaties. Het debat begint donderdag. Men gelooft dat dit amendement in de Senaat meer kans maakt dan dat van senator George Mc. Govern en ne gentien andere senatoren. Daarin wordt voorgesteld alle toewijzingen voor de financiering van de militaire operaties in Vietnam, Laos en Cam bodja in te trekken. Het amende- ment-Mc. Govern komt volgende maand in behandeling, wanneer de se naat zich zal uitspreken over het vorige week door het huis van Afgevaardigden goedgekeurde plafond voor de militaire uitgaven. De commissie keurde voorts een amendement goed dat ten doel heeft een maas te sluiten in de Amerikaanse wet, waarvan ontvangers van Ameri kaanse wapenoverschotten kunnen pro fiteren om deze door te verkopen aan derde landen. Daarmee zou de voorge nomen overdracht van Amerikaanse tanks door Turkije aan Pakistan voor komen kunnen worden. De verenigde Staten stelden een em bargo in op de levering van wapens aan Pakistan na de oorlog om Kasjmier, die dit land in 1965 met India voerde. Een deel van de Zuidvietnamese vloot op de Mekong is maandag in de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh aan gekomen, zo is uit zeer betrouwbare bron in Saigon vernomen. Het gaat om 15 patrouilleboten en 14 transportvaar tuigen, waarop plaats is voor 4600 per sonen. De schepen zullen met Vietna mese vluchtelingen naar Zuid-Vietnam terugvaren. Het Zuidvietnamese eskader, dat 110 schepen telt, is versterkt met dertig Amerikaanse oorlogsschepen, die steun hebben verleend bij de herovering van het belangrijke veer van Neak Leoeng, dat in handen van de Vietcong was ge vallen. Volgens een Zuidvietnamese officier zullen de schepen voedsel en andere goederen uitladen en zoveel mogelijk Vietnamese vluchtelingen mee terug nemen naar Zuid-Vietnam. Minister Luns heeft gisteren in Brus sel voorgesteld om een uitgebreide con ferentie over Zuidoost Azië te organi seren, waaraan met name de Benelux en de Scandinavische landen zouden deelnemen. De minister deed zijn voor stel tijdens een lunch met zijn collega's uit West-Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Luxemburg. De kans op slagen leek minister Luns overigens niet groot. In het algemeen, zo zei hij, zal men liever de uitwerking van het initiatief an de Fransen willen afwachten. Dezen hebben aangedron gen op een vergrote Parijse conferen tie. Een Cambodjaanse huurlingenleger dat in Zuid-Vietnam is opgeleid door de Amerikaanse groene baret ten. blijkt de leküng te hebben bij de grootste militaire operatie in Cambodja. De commandant van de huurlingen, lui tenant kolonel Thach Thang, werkt zo genaamd onder leiding van een Cam bodjaanse officier. Zondag bleek ech ter dat Thach in werkelijkheid zelf de leiding heeft. Hij onderhield direct contact met het Zuidvietnamese leger, dat zaterdag onder de neus van het Cambodjaanse leger Neak Leoeng een strategische oversteekplaats aan de ri vier de Mekong 59 km ten zuidoosten van Phnom Penh heroverde. TEL AVIV Israëlische gepantserde eenheden zijn vanochtend in Libanon doorgedrongen. De actie had plaats in de sector Hatsbani. Dit maakte een Is raëlische militaire woordvoerder be kend. De operatie volgt op recente aanval len van El-Fatah-commando's op Israë lische nederzettingen. Het doel ervan is het gebied van waaruit deze aanvallen ztyn gedaan, te zuiveren. De woordvoerder zei niet wat de om vang van de Israëlische strijdmacht is. Deze kamt een gebied uit dat ten oosten van de Hasbanrivier op de zuidweste lijke helling van de berg Hermon ligt, waar de commando's hun schuilplaatsen hebben. Sinds donderdag is in Noord-Galilea de stad Kyriat Sjoma drie maal met ra ketten beschoten waarbij drie burgers werden gedood. De stad van 17.000 in woners werd na de beschietingen be zocht door premier Golda Meir en mi nister van Defensie Mosje Dajan. Za terdag heeft Dajan Libanon gewaar schuwd, dat als de aanvallen niet wer den gestaakt Zuid-Libanon het lot zou ondergaan van de steden langs het Suez-kanaal in Egypte. DEN HAAG De werkloosheid is in april verder teruggelopen. Eind april waren 32.100 mannen zonder werk, te gen 41.300 eind maart. Het aantal werk loze vrouwen is verminderd met vijf honderd tot 5.800. Daartegenover waren eind april bij de arbeidsbureaus 84.300 vacatures voor mannen geregistreerd 5.200 meer dan een maand .tevoren en 20.800 meer dan een jaar geleden. Het aantal vacatures voor vrouwen steeg 1,200 tot 34.500, Appèl op te heffen is niet zonder moeite tot stand gekomen; de leden er van zijn vaak jarenlang lid van de PvdA geweest; DS was voor hen in vele gevallen de laatste hoop om de PvdA t# „redden". Dit is echter niet gelukt; de invloed van Nieuw Links in de PvdA is aanzienlijk toegenomen en partijvoor zitter Vondeling is er volgens DS niet in geslaagd Nieuw Links af te remmen. Velen leggen er de nadruk op dat ook DS '70 een „tijdelijk tehuis" is, „tot de PvdA weer gezond is". Vier doden AUGUSTA De politie van Augusta in de staat Georgia heeft bekend ge maakt dat vier negers zijn doodgescho ten en ongeveer 20 personen gewond bij rassenonlusten die maandagavond plaats hadden. Een muitende menigte van enkele honderden negers vernielde etalagerui ten en plunderde verscheidene winkels. Twee winkels werden in brand gesto ken. Gouverneur Maddox van Georgia, die tweehonderd man van de nationale gar de naar Augusta heeft gestuurd, ver klaarde „ze gaan met scherpe munitie. Wij zijn niet van plan in deze staat anarchie toe te laten". De brandweer stond voor de taak on geveer vijftien branden op diverse plaatsen in de stad te bestrijden. Zes ervan werden ernstig genoemd. De brandweerlieden werden door de me nigte met stenen en flessen bekogeld. Er schijnen ook sluipschutters aan het werk te zijn, want het personeel van de stadsambulances weigerde nog langer gewonden te hulp te komen omdat zij worden beschoten. Ook politiewagens zouden door sluipschutters onder vuur zijn genomen. De onlusten braken uit nadat 's mid dags een betoging was gehouden voor de gevangenis van Augusta, waar on langs een 16-jarige neger die daar op beschuldiging van moord in voorarrest zat, door twee celgenoten werd doodge ranseld. Zeven doden UDINE Een militaire vrachtauto is maandag bij de Italiaansplaats Udine op een groep kinderen ingereden. Zes van hen en een leidster werden op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen een auto dè vrachtwagen inhaalde en deze daar bij van de weg drukte. De chauffeur verloor de macht over het stuur an het gevaarte boorde zich in een gToepje kinderen van een instituut voor geestelijk gebrekkigen, dat onder leiding van een onderwijzeres langs de weg wandelde. De slachtoffertjes wa ren twaalf en dertien jaar oud. (Van onze weerkundige medewerker) De vooruitzichten blijven gunstig. Het weer zal ook morgen op de meeste plaatsen droog blijven en er is kans op zonnige perioden. Dit is te danken aan het in oostelijke richting wegtrekken van een slecht- weer gebied boven Duitsland en Polen. In het Saargebied en het Zwarte Woud viel in 24 uur tijd 50 tot 70 mm neerslag; dat is meer dan de normale hoeveelheid van de maand mei in onze omgeving. De temperatuurmaxima zullen bij noordelijke wind wat lager zijn dan maandag, n.m. 18 a 20 C. j Het huidige weertype is vooral ook door de relatief hoge nacht- temperaturen zeer gunstig voor de landbouw; een sterke grasgroei. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Overwegend droog weer met zonnige perioden. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Matige, in de kustgebieden ttydeltyk krachtige, noordeltyke wind. Morgen: Zon op: 04.50; onder: 20.24. Maan op: 11.36; onder: 02.15.

De Vallei | 1970 | | pagina 1