Waar precies mode? VaniïvarÈm inde „Eeinvan Schuppen iouümies' aUejonge wtenW elkaar gehangen. Do^eïriaten, jörujelijnen, ^chpppen de nieuwe aföehnqwMi Schuppen, inde Hoofdstraat makkelijk® plezierig en wmidikUüi te maliën. Slag om Grebbeberg in Streekmuseum TERZAKE Rijk springt bij Niet ieder huis telt mee voor doorstroming Lijsttrekker P.H. '70 blijft praten als echte socialist Inspraak voor jongeren over bestemming lege school ïiangtm Yeenendaal dejonoe Daarheeft Hein van Schuppennu ioiKfeMeuren, apórtinde Hein van ömhetu Paradepaardje der progressie ven hein ^nSchuppeo C.P.B. woensdag in vergadering Bejaarden voor 25ste maal samen op reis Programma van PvdA en D'66 Burgemeester bij 60-plussers HLURVERSCH1L PROGNOSE EER EIGEiN HUIS VAST BEDRAG VEENENDAAIIn het NVV- gebouw aan de Tuinstraat worden donderdagavond alle Veenendaalse jongeren tussen 16 en 25 jaar verwacht om zich uit te spreken over de be stemming van de al enkele jaren leeg staande voormalige r.-k. St. Willlbror- dusschool aan de Nieuweweg. In verband met de excentrische lig ging ervan is een definitieve bestem ming van het gebouw als school niet meer te verwachten. Het gemeentebe stuur is van oordeel, dat het 't best ter beschikking van de jeugd kan komen. Een raadscommissie is een jaar lang bezig geweest om zo'n bestemming te bedenken, maar wil nu de jeugd telf inschakelen. Men gaat er vanuit dat onder de Veenendaalse jongeren goede Ideeën leven. De jeugd wordt donderdag om acht uur verwacht om haar wensen te uiten. De ruimte waarover in de school kan worden beschikt is: drie lokalen van respectievelijk 57, 57 en 54 vierkante meter. VEENENfJAAL De Christelijke Plattelandsvrouwen Bond afdeling Vee- nendaal houdt woensdag in De Koren beurs een vergadering waar ds. J. J. v. d. Krift als spreker zal optreden. Hij houdt een lezing over het Hospitaal- kerkschip De Hoop. Het programma vermeldt voorts een nabespreking van dit onderwerp. DINSDAG 12 MEI 1970 ADVERTENTIE fj I, RHENEN Het is een uitstekend idee geweest om in het streekmuseum aan de Molenstraat in Rhenen tqdens deze meidagen van 1970 een tentoonstelling in te richten die herinneringen opwekt aan de ongelijke strijd in de meidagen van 1940, nu dertig jaar geleden. Aanvankelijk was de tentoonstelling bedoeld voor de honderden oud-strijders die Rhenen op 5 mei bezochten, maar achteraf blijkt dat ook veel Rhenenaren er een bezoek brengen, vooral zij die de Tweede Wereld oorlog bewust hebben meegemaakt in de Grebbestad en ook de daaraan vooraf gaande mobilisatietijd vanaf augustus 1939. Bij binnenkomst valt het oog direct op een enorme plattegrond, waarop in kleuren de belangrijkste verdedigings werken van Grebbeberg en Grebbelinie staan aangegeven, vergroot overgeno men van een originele stafkaart uit de meidagen 1940. In twee vitrines zijn Nederlandse en Duitse uitmonsteringen tentoongesteld, waaronder doodskoppen-embleimen van de zo gevreesde SS-regimenten, die op de Grebbestellingen werden „losgela ten". Uitgebresd is ook de verzameling gro- KESTEREN Gisteren is het café „Het Ambtshuis" te Kesteren heropend. De heer J. v. Gesink, de nieuwe eige naar, zal het hedrijf op de oude voet voortzetten. Wel heeft hij het plan een biljartclub en een klaverjasvereniging op te rich ten. De heer Gesink woont reeds sinds zes weken in Kesteren, maar door moeilijk heden met de vergunning ingevolge de nieuwe drankwet, kon aan een eerdere opening nog niet worden gedacht. Het „Ambtshuis" zal het vooral van de stamgasten moeten hebben, daar de lig ging voor de toeristen wat. onopvallend is. Het ligt dan ook in de bedoeling om boven op het gebouw een opvallende neonreclame aan te brengen. te foto's van talrijke vernielde objec ten, zoals spoorbrug, viaduct, dieren park, particuliere woningen, loopgra ven, kazematten, stellingen, Cunerakerk en tofeal platgebrande binnenstad van Rhenen, kortom te veel om op te noe men. Interessant zijn ook de legerberichten van de Duitse generaal Von Küchler over de strijd aan de Grebbeberg, waarin hij er o.a. melding van maakt dat het dappere Hollandse leger zich na vijf dagen strijd heeft overgegeven. Van deze legerberichten zijn fotoko pieën op de tentoonstelling aanwezig. Een grote bijzonderheid is tenslotte nog de tentoongestelde originele staf kaart, zoals die door het achtste regi ment infanterie werd gebruikt. Het SCHERPEN ZEE IDe jaarlijkse be- jaardentocht van Scherpenzeel is vast gesteld op dinsdag 26 mei. Bejaarden kunnen zich vanavond tussen 7 en 8 uur opgeven in Holevoetschool. Men be hoeft niet persoonlijk te komen, maar kan zich ook door een ander laten in schrijven. Het doel van de reis op de 26ste blijft nog een verrassing. Het belooft ditmaal wel iets bijzonders te worden, want de tocht wordt nu voor de 25ste maal ge organiseerd. VEENENDAAL Wie na 1 januari van dit jaar binnen de gemeente Yee nendaal is verhuisd of gaat verhuizen kan in bepaalde gevallen in aanmerking komen voor een uitkering. Een dergelijke uitkering wordt gegeven als men met zijn verhuizing de doorstroming bevordert. Men doet dat als men ver trekt naar een duurder huis, een eigen huis, een kleiner huis of naar het be jaardencentrum. Dit is in het algemeen gezegd, want daarnaast moet men nog aan een aantal voorwaarden voldoen. In de eerste plaats wordt geen ver goeding gegeven als men op grond van een andere overheidsregeling een bijdrage in de verhuiskosten en de kosten van inrichting kan krijgen (bijvoorbeeld op grond van de bij standswet of uit het krotontrui- mingsfonds). Verder is niet ieder huis geschikt om in het doorstromingspro ces mee te draaien. Voor de woning waar men uitgaat gel den de volgende voorwaarden: 1) de huur mag niet hoger zijn dan 140 gulden per maand 2) het huis moet redelijk bewoonbaar zijn 3) burgemeester en wethouders moeten vrij zijn in het toewijzen van het. huis (bij woningruil is dat bijvoorbeeld lang niet altijd het geval) 4) de hele woning moet vrij komen 5) het huis mag niet bestemd zijn voor verkoop, afbraak, e_d. 6) de ontruiming mag niet plaatsvinden op last van de rechter. Als het huis waar men uitgaat aan al deze voorwaarden voldoet dan is men er nog niet, want ook de woning waar men in komt moet aan het een en an der voldoen. Bij verhuizing van een goedkooop naar een duur huis moet het verschil in huur minstens 50 procent zijn. Om dit met een voorbeeld te verduidelijken: men verwoonde bijvoorbeeld 90 gul den per maand en dat moet minstens 135 gulden (90 en 50 procent daarvan ofwel 45 gulden) worden. Verder moet de huur van het „nieuwe" huis min stens 110 gulden per maand zijn en mag de huur niet hoger zijn dan 250 gulden per maand. Wie kleiner gaat wonen moet in het „nieuwe" huis twee vertrekken min der hebben dan in het „oude". In dit stempel van dit voormalig regiment, waarvan zovelen sneuvelden, is nog op de kaart aanwezig. Het is een bijdrage van de Rhenenaar P. Onink, Juliana- straat 26, die trouwens talrijke voor werpen uit zijn particuliere verzame ling welwillend heeft uitgeleend voor deze tentoonstelling, die is getiteld „Slag om de Grebbeberg" en die nog tot en met vrijdag 15 mei is te bezichtigen. SCHERPENZEEL De Partij van de Arbeid en D'66, die in Scherpenzeel tot samenwerking hebben besloten, hebben nu ook hun gezamenlijke verkiezings programma gepubliceerd. Enkele van de belangrijkste punten daaruit: Meer inspraak voor de burgers, bijvoorbeeld door middel van hearings; een beleid dat gericht is op het beschik baar krijgen van een woning voor iede re inwoner, aangepast aan het inkomen, en geen verkoop van gemeentelijke huurwoningen zodat voor de minst draagkrachtigen een zo groot mogelijk aantal huurwoningen tegen betaalbare prijzen beschikbaar blijft; Goede sportaccommodatie en sport op zondag; inspraak voor de ouders bij beheer en bestuur van scholen; oprich ting van een openbare leeszaal, of een rijdende bibliotheek als noodoplossing; Uitbreiding van de medische staf in Scherpenzeel. Een ambulance-auto en de apparatuur voor eerste hulp aan hartpatiënten zijn noodzaak. Een en an der kan in samenwerking met Rens- woude en Woudenberg tot stand ko men; Meer aandacht voor de groentebe- plantinig in de gemeente; veilige speel plaatsen voor de kinderen. SCHERPENZEEL - Burgemeester J. Heij van Scherpenzeel komt woens dagmiddag op bezoek bij de 60-plussers van de Gereformeerde Kerk. Hij spreekt dan over zijn vroegere werkzaamheden (o.a. als wethouder van Arnhem) en over zijn huidige ambt. De bijeenkomst begint om drie uur. De Gereformeerde Kerk in Scherpen zeel kampt overigens met ernstige fi nanciële tekorten. Er is een commissie van beheer ingesteld, die moet bewerk stelligen dat de vrijwillige bijdragen met veertig procent worden verhoogd. LEERSUM „lk ben mijn hele leven al socialist, en dat blijf ik ook. Ik vind het persoonlijk dan ook wel een beetje jammer dat we als socia listen een stukje van ons eigen ge zicht kwijtraken in deze nieuwe par tij". Leersunis P.v.d.A.-raadslid A. Takken zegt het vol overtuiging. „Maar ja, de meerderheid van de ledenvergadering was vóór de com binatie, dus dan ga je mee, niet waar?" Het zijn de woorden van een lijst trekker, nu niet van de Partij van de Arbeid, maar van de piepjonge Progressieve Concentratie 1970 die in Leersum aan de gemeenteraads verkiezingen gaat meedoen. Het is niet overdreven om hem te be schouwen als het paradepaardje van de politieke groepering, en dat vindt hij zelf ook; „Je kunt wel met allerlei nieuwe dingen begin nen, maar de mensen moeten ook iemand op de lijst zien staan die ze kennen", vindt hij. „en mij kennen ze, en de mensen mogen me...". De heer Takken is er niet tégen dat zijn partij als zodanig niet meer aan de verkiezingsstrijd deelneemt. Hij vindt het best dat de PvdA., D'66 en de PPR elkaar de hand hebben gereikt, maar hij zegt.: „Ik houd van politiek, van kleur. Als je een socia list en een SGP'er tegenover elkaar zet, dan weten ze wat ze aan elkaar hebben". Niettemin ziet hij ook voordelen van de combinatie, en als een der voornaamste noemt hij een ruimer potentieel aan deskundigheid, en een mogelijk zwaarder tellende stem, straks in de nieuwe gemeenteraad. P.H.'70 rekent namelijk op vier ze tels, waarvan er een voor een wet houder zal zijn gereserveerd, en daarmee zal de huidige samenstel ling van het bestuurscollege flink uit z'n evenwicht worden gehaald. Een voorlopige prognose van de lijsttrekker: CHU-ARP samen drie zetels, VVD twee, Leersums Belang twee, SGP één en... PH'70 drie ze tels. Daarmee toont de heer Takken zich wat pessimistischer dan de par tijleden op de avond van de kandi daatstelling, enkele weken geleden. In 't kort gezegd komt dus de klap voor Leersums Belang volgens deze voorspelling, al hoeft dat niet eens de verdienste van PH'70 te zijn, als de interne moeilijkheden van die partij van enkele maanden geleden nog eens in herinnering wordt ge roepen, toen wethouder v.d. Bogert zich ervan distantieerde. De 54-jarige lijstaanvoerder van de progressieven blijft voorzichtig, maar voor alle zekerheid toont hij nog even zijn politieke identiteit: „Ik blijf praten als echte PvdA-man, dat kan niemand je afleren". Hij schroomt niet met enige spijt te constateren dat „de PvdA zeker een aantal stemmen zal verliezen", maar even zeker weet hij dat de stemmen er van andere kant weer bijkomen, en wel via D'66. „Kijk", zegt hij, „vier zetels vindt ik te opti mistisch. Ik zal blij zijn met drie, en als het er twee worden is het een fiasco. Dan hadden we net zo goed niet samen kunnen gaan". PH '70 gaat straks van start, als iet» geheel nieuws, en boordevol ideeën, zoals alle overige partijen. Hoe moeilijk het is om de tradities over boord te zetten, zoals dat in zo'n geval noodzakelijk is, illustreer de een PvdA-lid op de avond dat de kandidatenlijst voor de nieuwe par tij moest worden vastgesteld. Vol emotie riep deze uit hij reageerde op een strijdkreet uit de zaal dat de PvdA zéker het recht had om de lijsttrekker te leveren, in de persoon van de heer Takken. Daarop werd gezegd dat men nu maar eens moest breken met de idee dat de PvdA als zodanig aan de verkiezingen zou meedoen, maar het viel allemaal nogal mee, toen de vergadering be sloot de heer Takken inderdaad al£ nummer één op de lijst te zetten. „De mensen mogen me graag, dat durf ik gerust te zeggen", verklaart de heer Takken, „als ik wil kom ik ook in mijn eentje in de raad. In een serie van vier artikelen zal deze week aan de hand van door de ge meente verstrekte gegevens een aantal vergoedingsregelingen uit de doeken worden gedaan. Onderwerpen zftn achtereenvolgens de doorstroming, krot- i; ontruiming/opruiming, woningverbetering en premieregeling eigen woning- bezit. geval gelden niet het huurverschil van 50 procent en een minimum-huur van 110 gulden en een maximum- huur van 250 gulden per maand. In alle gevallen wordt onder huur ver staan de „kale" huur. dus zonder glasverzekering, tuinonderhoud, c.v., containerrecht, enz. Een weekhuur kan men gemakkelijk omrekenen in een maand-huur door de weekhuur te vermenigvuldigen met 13 en de uit komst van de vermenigvuldiging te delen door 3. Als men naar een eigen huis gaat is er vanzelfsprekend geen sprake van huur. In de plaats van huur komen dan de maandelijkse lasten, te weten 1/12 van 10 procent van de bouw- of de koopkosten. Van het op deze ma nier berekende bedrag moet worden afgetrokken de premie voor het eer ste jaar, die eventueel door de minis ter wordt verleend op grond van de „Beschikking geldelijke steun eigen woningen". Voorbeelden: Men koop een bestaand huis van 24.000 gulden. De maandelijkse lasten zijn 1/12 van 2400 gulden (10 procent van de koopprijs) ofwel 200 gulden. Mep heeft een huis laten bouwen van 40.000 gulden. 10 procent daarvan is 4000 gulden. De minster verleent het eerste jaar laten we stellen een premie van 1000 gulden. De lasten komen dan op 1/12 van 3000 gulden (4000 gulden min 1000 gulden rijks premie) ofwel 250 gulden per maand. Tot zover dan de verschillende moge lijkheden die er zijn oni voor een uit kering in aanmerking te komen en de voorwaarden waaraan men in elk ge val moet voldoen. De belangrijkste vraag is natuurlijk: wat krijgt men in handen? De verhuizing van goedkoop naar duur (waaronder begrepen van een goed koop huurhuis naar een duur eigen huis) kan opleveren: 1) een bijdrage van hoogstens 500 gul den in de verhuiskosten en de kosten van inrichting van het nieuwe huis. Logisch is, dat de gemeente niet meer dan de werkelijke kosten vergoedt. Als men daarmee beneden de 500 gul den blijft krijgt men niet meer dan het werkelijk bestede bedrag. 2) 15 x het verschil tussen de „oude" en de „nieuwe" huur tot een maximum van 500 gulden. In totaal kan de bijdrage dus tot 1000 gulden oplopen. Hierboven op komt nog 250 gulden als men verhuist van een eengezinswoning naar een flat. Bij verhuizing van groot naar klein wordt een vast bedrag van 1000 gul den uitgekeerd, ook weer verhoogd met 250 gulden als men van een een gezinswoning naar een flat gaat. Ver huizing naar het bejaardencentrum geeft recht op 750 gulden „doorstro- mingsgeld". Formulieren voor het aanvragen van „doorstromingsgeld" zijn te krijgen in het raadhuis van Veenendaal, waar ook alle gewenste inlichtingen wor den verstrekt. Ondanks dat verdient het toch aanbeve ling dat men zich er goed van over tuigt of men voor een uitkering in aanmerking komt. Niet om het beetje onnodig werk dat de gemeentesecre tarie heeft met aanvragen die ten on rechte zjn gedaan, maar eerder om teleurstellingen te voorkomen. Om in het kort nog eens te herhalen waf men eerst moet doen als men vermoedt voor een uitkering in aan merking te komen: Een groot aantal bejaarden profiteer de van de nieuwe doorstromingsveror dening bij het betrekken van de SJB- flats. 1) nagaan of- men niet op grond van een andere regeling voor een uitke ring in aanmerking komt (in één van onze volgende artikelen zal aan deze regelingen aandacht worden besteed) 2) bekijken of de woning waar men uitgaat voldoet aan alle gestelde voorwaarden. 3) en tenslotte nog nagaan of de wo ning die men gaat betrekken aan alle eisen voldoet. De aanvraag moet binnen 3 maanden na de verhuizing worden ingediend. 80-20 Tot slot nog iets over de financiering van de doorstroming. Voor degene, die voor een uitkering in aanmerking komt zal het er weinig toe doen uit welke overheidspot het geld wordt betaald. Toch is het misschien wel in teressant om te weten dat het rijk 80 procent van de uitgekeerde bedragen aan de gemeente vergoedt.. De ge meente moet dus 20 procent bijpas* sen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3