Bakker handhaaft standpunt over brug bij Zutphen Aangeboden: drie minuten bellen voorde prijs van twee. Verpleegsters uitten grieven caballero. de sigaret. bij VN of BB Onderzoek namens bestuur toont aan: Inkomsten belasting vanaf f 7500 Volgende week groot congres gemeenten te Arnhem Alternatieve dienstplicht OOK TEGENOVER SENAAT Uitstel sluiting Circustheater Den Haagwel geen begrip, steun voor VS-invasie Rooivink: lawaai van machines beperken Vechtpartij bij protestactie homofielen M OTIE'POS THUMUS Over natuurlijk milieu Spoedig Kamerdebat Afkoop kerkelijke rechten zaak van volgend kabinet Interlokaal bellen? Profiteer van de goedkope uren: elke werkdag van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens - plus de hele zaterdag en zondag, i Dat scheelt u ruim 30% in de kosten. Dus als het niet al te dringend is, wacht dan met bellen tot de avond. U kunt dan langer praten voor hetzelfde geld. MOEILIJK Groot verlies op appelen anders dan andere. Adviescommissie P.v.d.A.-commissie t DINSDAG 12 MEI 1970 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ook in de Eerste Kamer wil minister Bakker (Verkeer en Water staat) geen concessies doen ten aanzien van de bouw van de nieuwe brug over de IJssel by Zutphen. In zyfin memorie van antwoord (b|j de schriftelijke behandeling van z|jn begroting-1970) erkent de minister dat de beslaande gemeentelijke brug t»U hoge waterstanden vaak geopend moet worden voor de scheepvaart, wat stagnaties voor het verkeer kan veroorzaken. De bewindsman blijft verwachten dat o.m. de in aanbouw zijn de E8-brug het verkeer op de route over Zutphen en daarmee de brug zal ontlasten. „In verband hiermee en gelet op de vele urgente projecten elders in het land kan deze brug niet in het uitvoerings schema worden opgenomen. Verwacht mag echter worden dat de brug in het schema 1971-1975 of het schema 1972- 1976 kan worden opgenomen," aldus de minister. Hij rekent erop dat de in rijksweg 1 (E8) gelegen brug over de IJssel bij De venter eind 1971, gelijk met het deel van de E8 tussen Hoevelaken en Holten voor het verkeer wordt opengesteld. Ook het deel van rijksweg 50 bij Apel doorn zal eind 1971 gereed zijn. De Eerste Kamer behandelt minister Bakkers begroting vandaag en morgen plenair. Een curieuze zaak is dat de in de reeds geruime tijd geleden in de Twee de-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat ingediende motie-Posthumus over de brug bij Zutphen nog steeds niet in de plenaire Tweede-Kamerver- Van een onzer redacteuren ARNHEM Honderden gemeentebe stuurders komen volgende week woens dag en donderdag naar Musis Sacrum in Arnhem om algemene vergade ring én congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten b|j te wonen. Het congresonderwerp is erg actueel: „De gemeente en het natuurlijk milieu". Woensdag wordt begonnen met ope nings- en welkomsttoespraken door de voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, burgemeester J. C. Lindeboom en de burgemeester van Arnhem, drs. J. A. F. Roeien. Onmid dellijk hierna wordt met het congreson derwerp begonnen waarover achtereen volgens refereren: prof. dr. D. J. Kue- nen, algemeen directeur van het rijks instituut voor natuurbehoud te Arn hem („De mens en het natuurlijk mi lieu"), wethouder drs. R. J. de Wit van Amsterdam („De stad en het natuurlijk milieu"), jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten, burgemeester van Zelhem („Het natuurlijk milieu en de niet-stedelijke gemeente") en prof. dr. ir. F. M. Maas, hoogleraar te Delft („De betekenis van de open ruimte in een verstedelijkend Nederland"). Op 20 mei 's avonds is er in het Rem- brandttheater op het Velperplein een bijzonder programma met medewerking van o.m. Pierre Janssen en het Kamer- kabaret „De Foekepot". Het cdngres wordt besloten met een afscheidsrecep- gadering is behandeld; nog altijd moet de stemming erover gehouden worden. Het presidium van de Kamer buigt zich nu over het probleem dat moties die in gediend zijn in openbare commissiever gaderingen die na de plenaire begro tingsbehandeling gehouden zijn, weer terug moeten komen in de Kamer wat tot gevolg heeft dat de discussie hero pend kan worden, wat bepaald niet de bedoeling geweest is van het presidium toen het déze wijze van begrotingsbe handeling voorstelde; in de afgelopen jaren was de volgorde omgekeerd: eerst een aantal begrotingen in openbare commissievergaderingen, daarna ple- (Van een oneer redacteuren) DEN HAAG De regering hand haaft ten volle haar voorstel de rechten van de kerken in het kader van de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de kerken af te kopen. Minister Witte- veen (financiën) heeft dit in een verga dering van de voor deze zaak ingestelde bijzondere Kamercommissie meege deeld. Het is de bedoeling van de rege ring een nieuwe commissie in te stellen die de details van de afkoopregeling moet uitwerken. Tevoren zal een open baar debat in de Tweede Kamer over het regeringsstandpunt (dat. zoals men weet sterk afwijkt van dat van de Staatscommissie-Van Walsum) gehou den worden; dit Kamerdebat zal op korte termijn plaatsvinden. „De oplossing die de regering voor ogen staat is niet zonder grondwetswij ziging mogelijk," vertelde minister Wit- teveen. Als de nieuwe in te stellen com missie haar advies heeft uitgebracht zal de regering een wetsontwerp gereed maken, maar dat is een aangelegenheid die het volgende kabinet zal moeten be handelen," aldus de minister. Do afkoopsom van de rechten is door de regering geraamd op totaal 60 mil joen. ADVERTENTIE tie door stadhuis. het gemeentebestuur in het DEN HAAG De N.V. Exploitatie maatschappij Scheveningen heeft de sluiting van het Circustheater uitge steld. Na een serie voorstellingen in het kader van het Holland Festival komt de nieuwe Snip en Snaprevue „Van toen tot thans" van 17 juli tot 16 augustus in het gebouw aan het Scheveningse Ge vers Deynootplein. Drie VPRO-topfiguren ten onrechte ontslagen HILVERSUM Het bestuur van de VPRO heeft een onder/.oek doen instel len naar de beëindiging van het dienstverband bij de VPRO van S. P. A. Jel- snia, B. Poelstra en drs. I. J. van Houte. Uit het onderzoek is gebleken, dat geen van de betrokkenen dusdanige fouten heeft gemaakt, dat beëindiging van het dienstverband gewenst of noodzakelijk was. De voornaamste oorzaak van de moeilijkheden, die geleid hebben tot de ontslagen van de drie betrokkenen, heeft volgens het bestuur gelegen in het gebrek aan een duidelijke structuur in de verhouding tussen het toenmalige bestuur, bedrijf en directie. „Er was" zo stelt het bestuur, „geen afbakening van taken tussen bestuur en directie. In de jaren 1963-1968 is de VPRO in een snel tempo veranderd van een overzichtelijke radiovereniging tot een ingewikkeld radio- en televisiebe drijf. De troika-structuur van de direc tie is bijzonder onwerkbaar gebleken. Er moest een leiderschapsprobleem ont staan en in conflicten tussen bestuur, programmamakers en directie ten op zichte van elkaar en onderling moesten wel communicatiestoornissen optreden, die dan zelf weer oorzaak van nieuwe moeilijkheden werden," aldus het be stuur. Tegen deze achtergrond zijn de ont slagen onderzocht. Het bestuur is daar bij onder meer tot de conclusie geko men, dat het ontslag van de heer Jels- ma (enkele maanden voor zijn ontslag aangesteld als chef van de afdeling in formatieve programa's, jeugduitzendin gen en kunstprogramma's van de tele visiesectie) „een niet vrijwillig ontslag is geweest". De VPRO zal er daarom volgens het bestuür voor moeten zor gen, dat hij alsnog in aanmerking komt voor w.w.-uitkeringen voor de pe riode van de door het ontslag bij de VPRO veroorzaakte werkeloosheid (ruim vier maanden). Ofschoon het bestuur de juistheid van het ontslag van B. Poelstra (wegens het niet op zijn werk verschijnen in het kader van een actie ter verbetering van de werkstructuur) niet bestrijdt, wordt wel gesteld, „dat de oorzaak van de conflictsituatie niet alleen bij de heer Poelstra heeft gelegen en dat er ook moeilijkheden zouden zijn geweest, in dien er geeh Poelstra was. De diepste oorzaken lagen in de onwerkbare orga nisatiestructuur". Drs. I. J. van Houte heeft zelf ont slag bij de VPRO genomen als direc- ADVERTENTIE teur. In de periode, dat de heer Van Houte directeur was, voelde het bestuur zich verregaand verantwoordelijk voor zowel het programma- als het perso neelsbeleid. „Dit heeft ertoe geleid, dat Van Houte's positie tussen bestuur en staf steeds moeilijker werd. In aanmer king genomen, dat er in de meerhoof- dige directie ook geen eenheid was, is het 't huidige bestuur duidelijk gewor den, hoe moeilijk de positie van Van Houte was". Het bestuur is ten aanzien van het ontslag dat de heer Van Houte als ge- DEN HAAG In een gisteren ver schenen nota aan de Tweede Kamer zegt de Nederlandse regering opnieuw „begrip" te kunnen opbrengen voor de Amerikaanse invasie in Cambodja. Van een officiële boodschap aan president Nixon, waarin diens politiek werd goed gekeurd. is echter geen sprake. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Elliot, Richardson, had in een interview beweerd dat ons land als enige NAVO-land het Ameri kaanse optreden steunt. Volgens Den Haag moet dit op een misverstand be rusten. Minister Luns heeft president Nixon naar aanleiding van het debat in de Kamer van vorige week wel bericht dat hervattting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam in Nederland „diepe verontrusting" te weeg zou brengen. Volgens de regerings nota hebben sinds vorige week geen bombardementen plaatsgehad. Volgens de regering blijkt uit de mi litaire situatie in Cambodja dat „de communistische dreiging in dat land zeer reëel is". Tegenover 35.000 man Cambodjaanse regeringstroepen bevon den zich in april 45.000 tot 60.000 man Noordvietnamese en Vietcongtroepen. GRONINGEN Minister B. Rooivink (volksgezondheid), opende gistermorgen in de Martinihal in Groningen het zes de internationale congres over geluids hinder. De minister achtte nieuwe wet telijke bepalingen nodig die zich meer zouden richten tot de bron van het meeste lawaai: de fabrikanten van la waaimakende machines. Twee artsen, prof. dr. W. Klosterköt- ter uit Essen (Duitsland) en dr. Chris tian Rohrer uit het Zwitserse Oberg- latt wezen met de nodige wetenschap pelijke voorzichtigheid op het verband tussen lawaai en o.m. hart- en vaat ziekten. Dr. Rohrer, die over gegevens beschikt die zouden aantonen dat de zwanger schap van sommige vrouwen door he vige knallen werd onderbroken, meen de dat lawaai collectief bestreden moet worden op wereldniveau, „door mannen en vrouwen die in staat zijn twee ge neraties vooruit te denken." volg van de vele communicatiestoornis sen heeft genomen, van mening, dat de betrokkenen zeker niet uitsluitend aan sprakelijk kunnen worden gesteld voor de gang van zaken. „Het gebrek aan beleid en aan bedrijfsorganisatorisch inzicht, met name bij het bestuur, met daarbij de vele communicatiemoeilijk heden, moeten daarbij overwogen wor den", aldus het bestuur. De bevindingen van het bestuur zullen op zaterdag 23 mei in Utrecht op de ledenraadvergade ring worden besproken. DEN HAAG Het Produktschap voor Groenten en Fruit schat het ver lies, dat de Nederlandse produktie van appelen (475.000 ton) in het seizoen 1969/ 1970 aan de telers heeft opgeleverd, op f66 miljoen. De veilingprijzen kwa men dit seizoen gemiddeld op 26 cent per kilo bij een kostprijs van 40 cent. In 1968/1969 was de gemiddelde vei- lingprijs 33 cent en het verlies f 24 mil joen. In 1967/1968 was de gemiddelde prijs 26 cent en het verlies f 68 miljoen. DEN HAAG Leden van de onlangs in Den Haag opgerichte actiegroep „De Kuische Ovevaer" hebben een inval in de Haagse nachtclub 192 gedaan waar door een vechtpartij ontstond, die onge veer veertig gewonden opleverde. De actiegroep protesteerde tegen de gemeentelijke beknotting van de vrij heid van homoseksuelen, lp de nacht club wilde zij mannen met elkaar laten dansen hoewel dat niet mag van de po litie. Een geweldige vechtpartij volgde waarbij ruiten sneuvelden en tal van gewonden in het ziekenhuis Westeinde moesten worden behandeld. De politie heeft een twintigjarige monteur aangehouden, die een negen tienjarige jongen mishandelde. Het slachtoffer wilde echter geert aangifte doen. AMSTERDAM In een (RAI)zaal vol verpleegsters vonden gisteren pro vocerende klanken en protest met suc ces een uitweg. Mejuffrouw M. E. M. Sohreurs, voorzitster van de Federatie van ver enigingen die verpleging en andere on derdelen vam de gezondheidszorg bevor deren, zei o.m.: „Ik ben blij met alle onrust, protest en actie onder de verpleegkundigen. Verplichte aansluiting bij een vakorga nisatie vinden wij niet acceptabel. Wij willen zelf meebeslissen en zelf orga nisatievorm kiezen". De journaliste Benita Isphording deed in haar (voorgelezen) inleiding uit de doeken wat er nog hapert aan „het goed-geoliede systeem". Leerlingen worden zowel betutteld als te zwaar net verantwaardelijkheid" belast. De heilige koe van het systeem gaat vóór de zieke mens en de verplegende. Zij eiste werkelijke zorg. aandacht en respect voor de mens. Mej. A. K. M. Bronswijk, directrice van de verpleegstersschool Vronestein in Voorburg, vergeleek de opleiding met „een oud gebouw dat nooit is gerestau reerd". „We zijn nu toe aan volkomen nieuwbouw. De verpleegster zal een volwaardig lid van het medisch team moeten worden". Zij constateerde dat de leerlingen worden opgeleid en moeten werken vol gens de wegwerpmethode. Het gevolg is dat de patiënt in sociaal-psychologische zin in zijn hemd blijft staat. „Zij voe ren taken uit waarvoor zij niet hebben geleerd, maar zij moeten ook werk doen waarvoor zij niet hadden hoeven leren". De uitnodiging „We zitten in een vi- ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel. Ed. LAURENS cieuze cirkel: wie durft die te doorbra ken" was niet aan dovemansoren ge zegd tegen de honderden verpleegster». DEN HAAG Een commissie van belastinginspecteurs heeft aanbevolen alleen Inkomens die hoger zijn dan 7500 gulden per jaar, te belasten voor de loon. en inkomstenbelasting. Dat staat in een rapport „Vereenvoudiging in komstenbelasting". dat de commissie heeft uitgebracht. De commissie is voorstander van een combinatie van kinderaftrek en kin derbijslag in de vorm van een nieuwe belastingvrije kinderbijslag. Die zou aan iedereen moeten worden verstrekt, van het eerste kind af. Het naast elkaar bestaan van premie heffing aow. aww en akw en de loon- en inkomstenbelasting geeft aanleiding tot veel complicaties. De commissie be toogt dat premieheffing en belasting kunnen worden samengesmolten, zodat geen aparte aanslagen meer behoeven te worden opgelegd. Ten aanzien van het eigen huis wordt gepleit voor vaste bedragen voor in komsten (de z.g. economische huur waarde) en de aftrekbare kosten (af schrijving en onderhoudskosten). Vast stelling van de werkelijke bedragen zou dan niet meer nodig zijn wat veel werk zou besparen. Ook meent de commissie dat de be lastingaftrek voor de werkende gehuw de vrouw gebaseerd moet worden op de meerdere kosten voor het gezin nu de vrouw werkt. Redelijkerwijs kan die aftrek worden gesteld op 25 procent van de arbeidsinkomsten van de vrouw met een maximum van 2500 gulden per jaar. DEN HAAG Een commissie uit de PvdA ziet soeiaal werk en dienst in een ontwikkelingsland niet als geschikte vormen voor een „alternatieve dienst plicht". Die ziet zij wel in een politiemacht voor de Verenigde Naties en in een BB die tot rampendienst is gereorganiseerd. De commissie vindt het ontoelaatbaar omde NAVO en de VN over één kam te scheren. De NAVO is zegt zij gegrond op het beginsel dat men eigen machtig geweld kan gebruiken als men zich aangevallen voelt. De Verenigde Naties daarentegen moeten streven naar een wereldomvattend veiligheidssys teem waarin geschillen vreedzaam wor den opgelost. De commissie noemt de tegenwoordige dienstplicht zeer onbevredigend. De vraag naar dienstplichtigen blijft steeds sterker achter bij het aanbod. De jon gens die wel moeten opkomen, ervaren dat als hoogst discriminerend, zo menen de commissieleden. De meerderheid beschouwt deze pro blemen als een aflopende zaak omdat een nieuwe opbouw van het leger toch noodzakelijk zal zijn. Daarbij kan ter vervanging van de dienstplicht worden gedacht aan normaal betaalde kortver- band vrijwilligers. De commissie vindt ook dat jongeren- vrijwilligers voor dienst in ontwikke lingslanden vrijstelling van militaire dienst moeten krijgen. Dat geldt dan ook voor jongelui die werken in de so ciale dienstverlening en in beroepen waar noodlottige tekorten dreigen te ontstaan. De commissie pleit verder voor het uitbreiden van de mogelijkheden voor militaire dienstweigeraars. Slechts in uiterste noodzaak zou de invoering van een meisjesdienstplicht mogen worden overwogen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7