In Düsseldorf begint proces tegen beul van Treblinka Franz Stang! honderdduizenden de dood in De Nederlander en het ziek- zijn Carol van Herwijnen vindt televisie „enorm belangrijk" Expert in massamoorden Leraar in vernietigingen Onderzoek zeventig in gemeenten GAZELLE FIETSEN Heer Bommel en de Blijd- scbapper Weggezonden Rustdagen Gestapo man Sobibor Commandant Ombudsman vanavond over reclassering programmaos Samenvatting Kamerdebatten over Cambodja TELEVISIE MARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE RADIO WOENSDAG 13 MEI 1970 4 r^ÜSSELDORF In het Westduitse Diisseldort' begint vandaag het proces tegen een van de zwaarste oorlogsmisdadigers van het Hitlerrijk, de nu 62- jarige Franz Stangt. Deze oud-SS-officier wel de tweede Eichmann genoemd was in de oorlogsjaren achtereenvolgens commandant van de moordenaars- school Hartheim bij het Oostenrijkse Linz en commandant van de vernieti gingskampen Sobidor en Treblinka. In de vele pagina's tellende tenlastelegging wordt Stangl moord op vierhonderdduizend Joodse gevangenen in Treblinka en moord op duizenden Duitse en Oostenrijkse bejaarden, ongeneeslijk zieken en geestelijk gestoorden in Hartheim verweten. Opmerkelijk is dat Franz Stangl in feite niet terecht zal hoeven te staan voor hetgeen hij in de oorlogsjaren als commandant van Sobidor na Auschwitz wel licht het gruwelijkste en meest effectieve vernietigingskamp van de nazi's heeft misdaan. In Sobidor vonden 1,6 miljoen Joden de gasdood. zee in gruwelijkheid nog overtroffen. Hoeveel- Nederlanders in Treblinka werden gedood is niet bekend. Tussen 2 maart en 20 juli 1943 reden naar deze 80 kilometer ten oosten van het Poolse Lublin liggende vernieti gingskamp negentien treinen uit Neder land met in totaal 34.000 Nederlandse gevangenen. Nog geen twintig keerden uit Sobibor terug. Tijdens het proces tegen Franz Stangl, dat tot eind september van dit jaar zal duren, zullen wel enkele getui gen worden gehoord die Stangl als commandant van Sobibor hebben mee gemaakt. Deze verklaringen worden be schouwd als aanvullend bewijs voor de stelling van de openbare aanklager, dat Franz Stangl zich in Treblinka en op het kasteel Hartheim schuldig heeft ge maakt aan massamoord. Het processchema voorziet in twee zittingsdagen per week: iedere woens dag en iedere vrijdag. Het Landsgericht heeft bewust een groot aantal rustda gen vastgesteld om de betrokkenen niet bij voortduring te confronteren met de afschuwelijke misdrijven van het Na zi-regime in het algemeen en die van verdachte Franz Stangl in het bijzon der. Bovendien zijn ruime marges nodig op de president en de griffier de gele genheid te geven enkele getuigen, die in verband met ziekte of ouderdom niet in staat zijn naar Düsseldorf te komen, in hun woonplaatsen te bezoeken. In to taal zijn veertig getuigen gedagvaard. Zij wonen in Duitsland, Israël en de Verenigde Staten. Stangl kan voor zijn gruwelijke Na zi-misdrijven in West-Duitsland als maximum levenslange tuchthuisstraf opgelegd krijgen. Dit maximum werd twee jaar geleden door de regering van Brazilië aangegeven, het land waar Stangl werd gearresteerd en uitgele verd. Bij deze uitlevering eiste de Brazi liaanse regering dat Stangl in West- Duitsland niet de doodstraf opgelegd zou krijgen, omdat Brazilië de dood straf niet meer kent. Juridisch was deze Braziliaanse eds voor de Westduit se autoriteiten geen probleem. Ook West-Duitsland kent de doodstraf al lang niet meer. Nazibeu 1 Franz Stangl werd twee jaar geleden door Israëlische agenten in het Braziliaanse Sao Paulo gearres teerd, waar hij jaren als monteur in de Volkswagenfabriek werkte. Die arres tatie was het gevolg van jarenlang speurwerk van nazi-jager Simon Wie- senthal. SIMON WIESENTHAL voor 7000 dollar zeker vele tienduizenden geweest. Franz Stangl werd in augustus 1942 naar Treblinka overgeplaats, een con centratiekamp op 120 km ten noordoos ten van Warschau. Na de oorlog is be rekend dat in Treblinka het kamp werd eind 1943 door de Nazi's vernietigd in totaal 700.000 gevangenen werden gedood. In Düsseldorf wordt Stangl moord op 400.000 Treblinka-gevangenen verwe ten. In Ondergang, de vervolging en verdelging van het. Nederlandse Joden dom, schrijft de onlangs overleden Ne derlandse historicus prof. dr. J. Presser, o.a. „Treblinka was een kamp dat tot 25.000 lijken per dag haalde, een hoogst nuttig destructiebedrijf. Het heette toen echter een rustoord en gold zelfs als een sanatorium. In werkelijkheid was Treblinka onder meer de eind halte voor de uit het getto van War schau gehaalde Joden. Volgens prof. Presser heeft Treblinka het kamp Bei- Na zijn werk in Hartheim, Sobidor en Treblinka, behoorde Franz Stangl tot de enkele honderden hoge Nazi-officieren die tot in alle details op de hoogte wa ren met de omvang en het systeem van de massamoorden. De Nazi-top be sloot in 1944 dat deze belangrijke getui gen voorgoed zouden moeten verdwij nen. Stangl werd door zijn bazen naar Zuid-Slavië gestuurd om daar de parti zanen te bevechten, een karwei dat Stangl, zo dachten de bazen, zeker met de dood zou moeten bekopen. Na de oorlog bleek dat Stangl als een van de weinige Duitsers het front in Joego-Slavië had overleefd. Aan het eind van de oorlog is Stangl naar Oos tenrijk, zijn geboorteland, teruggekeerd en daar werd hij door de Amerikanen gearresteerd als voormalig SS-Ober- sturmführer. Niemand wist dat de arrestant com mandant was geweest van Hartheim, Treblinka, en Sobibor. Stangl zat twee jaar gevangen in het Oostenrijkse Gla- senbach bij Salzburg. Daarna werd hij overgebracht naar de gevangenis in Linz. Simon Wiesenthal reconstrueerde la ter dat Stangl op 30 mei 1948 uit deze gevangenis ontsnapte. De organisatie „Odessa", een „vereniging" voor hulp aan gevangen genomen nazi's heeft Stangl naar Damascus gebracht. Toen in 1950 bekend werd dat Stangl behoorde tot de ergste van de vermiste oorlogsmisdadigers zat deze voormalige commandant van Hartheim, Sobidor en Treblinka al in Zuid-Amerika. Hij heeft daar achttien jaar vrijwel ongestoord geleefd totdat een oud-Ge stapoman voor 7000 dollar Simon Wie senthal op het spoor van Stangl zette dat tot diens arrestatie leidde. FRANZSTANGL oorlogsmisdadiger was dat deze mensen kostbaar voedsel opaten, zonder iets te produceren. Daarom moesten deze mensen sterven. Nazi-artsen stuurden de nutteloze opeters zonder pardon naar het dichtst bijzijnde „sanatorium". Daar volgde een snelle dood door een injectie. Hartheim was een van deze sanatoria. In de eerste jaren van de oorlog werden daar meer dan 30.000 nutteloze opeters vermoord. Jaren na de oorlog bleek pas dat Hart heim meer was dan een euthanasie-in- stituut. Hartheim was in de jaren van de Tweede Wereldoorlog ook een school voor massamoordenaars, waar nazi's werden geselecteerd en getraind om in staat te zijn „onder grote psychische spanningen" massamoorden op mensen uit te voeren. Volgens Wiesenthal was Hartheim een medische school, waar studenten niet werd geleerd mensenle vens te redden, maar deze zo efficiënt mogelijk te vernietigen. De dood van de slachtoffers de nutteloze opeters werd klinisch be studeerd, nauwkeurig gefotografeerd en wetenschappelijk vervolmaakt. Er werden proeven genomen met gasmen- gels om te ontdekken welke het meeste effectief waren. Doktoren met stop watches observeerden door kijkgaatjes stervende patiënten in de kelders van Hartheim. Van deze opleidingsschool, die talloze geharde afgestudeerden in massamoord afleverde, was Franz Stangl geruime tijd commandant. In 1966 was Wiesenthal te Wenen in contact gekomen met een ex-Gestapo man, die op de hoogte was van Stangls verblijfplaats. Simon Wiesenthal be schrijft in zijn boek „Moordenaars on der ons" dat de Gestapo-man tijdens dat gesprek in 1966 niet bereid was zijn be langrijk informaties zonder materiële tegenprestatie prijs te geven. Voor mededelingen over Stangls ver blijfplaats had l^j aanvankelijk vijf entwintigduizend dollar gevraagd. Later stelde de Gestapo-man deze eis: één dollarcent voor ieder lijk. In Treblinka werden 700.000 mensen uitgeroeid. Voor 7.000 dollar kreeg Wiesenthal de gegevens, die later leid den tot de arrestatie van Franz Stangl. Wiesenthal beschouwt van de nog niet gearresteerde nazi-misdadigers al leen Martin Bormann Hitiers eerste man als crimineel superieur aan Stangl. Naast tal van andere onderscheidin gen kreeg SS'er Franz Stangl in de Tweede Wereldoorlog van zijn Nazi-su perieuren op zijn conduite-staat „zeer eervolle" vermeldingen wegens het doorstaan van „psychische spanningen", hetgeen vertaald in de Nazi-terminolo gie betekende: „wegens speciale ver diensten inzake -de techniek van de massamoord". Stangls misdadige carrière begon toen hij in 1941 commandant werd van kas teel Hartheim. Dit fraaie Oostenrijkse renaissance-slot was in de beginfase een euthanasie-instituut, waar de Nazi's experimenteerden om de meest effec tieve methode van massamoord op mensen te vinden. Wiesenthal in „Moordenaars onder ons" over Hartheim: in de aanvangspe- riode van het Nazi-euthanasdeprogram- ma werden geestelijk gestoorden, onge neeslijk zieken en zeer ouden geclassi ficeerd als nutteloze opeters. De theorie Na in Hartheim carrière te hebben gemaakt werd Stangl overgeplaats naar Sobibor, een van de beruchtste vernie tigingskampen van de Nazi's. Hoeveel Joden tijdens het korte bewind van Stangl in Sobidor werden vermoord, is niet precies bekend, maar het zijn er GRONINGEN Het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen hoopt binnenkort in onge veer 70 Nederlandse gemeenten te be- binnen met een uitgebreid onderzoek onder ongeveer 1900 personen, waarin men tracht inzicht te krijgen in de vraag hoe „de gemiddelde Nederlan der" reageert in geval van ziekte of onwel-bevinden. Wanneer roept men hulp in van een arts, wanneer gaat men over tot het ge bruik van medicijnen, hoe denkt men over homeopathie, magnetiseurs, over onze gezondheidszorg en dergelijke. Dit onderzoek, dat onder leiding staat van dr. J. L. Jessen, medisch socioloog, wordt verricht met medewerking van zes stafleden en een kleine honderd studenten die ook gegevens zullen ver zamelen. Voor september hoopt men het mate riaal binnen te hebben. Van medische kant is medewerking toegezegd van prof. dr. K. J. van Deen (sociale en huisartsgeneeskunde), terwijl ook steun verkregen is van de medische en far macologische deskundigen van de zie kenfondsraad. Het instituut stelt met nadruk dat het geen onderzoek verricht naar drugmis bruik. Wel zijn er vragen in dit onder zoek opgenomen omtrent dehouding van de Nederlandse bevolking ten op zichte van verdovende middelen. ADVERTENTIE I Kijk bij de Gazelle dealer naar 1 I de schitterende modellen. Wat I I een keus! Wót een fiets! Een I stuk uitgekiend vakmanschap. I I Een brok kwaliteit voor jaren I fietsplezier. een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! Wie op kwaliteit staat,gaat op 6azelle zitten! „Bij het toneel heerst een typisch Nederlandse mentaliteitje mag je mond pas open doen, als je de vijftig gepasseerd bent". Deze niet mis te verstane uitlating is afkomstig van de 27- jarige acteur Carol van Herwijnen. Hij was dezer dagen te zien in het televisiespel „Barst in het ijs" dat de NCRV uitzond en op zondag 24 mei verschijnt hij weer op de buis als de KRO Nel Bakkers „Ik ken hem niet, maaruitzendt. Carol van Her wijnen woont in Amsterdam. Hij begon zijn loopbaan als illustrator, maar het to neel trok hem en vijf jaar geleden deed hij eind examen aan de toneelschool. Daarna won hij het ICC-concours, en zat hij bijna een jaar in Ame rika. Twee jaar speelde hij vervolgens bij de to neelgroep Studio en nu is hij free-lance acteur. „Als je vast aan een gezelschap verbonden bent, zit je ontzettend opgesloten en doen ze met je wat ze willen. Verder is het salaris voor jonge mensen verschrikkelijk slecht". Carol had daar geen zin meer in. Hij ging op de vrije toer en tot nu toe bevalt het hem best. „Ik neem aan wat ik interessant vind, want ik voel bij geen enkel gezelschap affiniteit met het re pertoire. Het lijkt allemaal op elkaar. Er is nu wel een verandering ten gunste en misschien wordt het wel iets", zegt hij. Carol van Herwijnen is regelmatig op de televisie te zien. Hij heeft onder meer een rol gekregen in de grote serie „De klop op de deur", die de KRO het komende winterseizoen op het scherm gaat brengen. Carol: „Het is onzin om te zeggen: televisie, dat doe ik er wel even bij. Nee, miljoenen mensen zitten ernaar te kijken en je moet het dus helemaal goed doen of helemaal niet Televisie is een enorm belangrijk medium en het wordt nog steeds belangrijker". Het theater in Nederland zit Carol van Herwijnen niet zo lekker. „Het publiek moet enorme faciliteiten krij gen", vindt hij. „De kwaliteit van de voorstellingen zal veel hoger moeten worden en vooral ook organisato risch zal er het een en ander moeten veranderen. Ik geef de jeugd groot gelijk als ze niet naar de schouwburg wil. Het is vaak ontzettend vervelend in je goeie plunje te midden van een grijze massa te moeten zitten". En tenslotte nog over het vak: „Of ik teleurgesteld ben? Nee, maar ik kan ook niet zeggen dat ik echt ge lukkig ben in dit vak. Het is voor mij wel het beste, maar gelukkig? Ik vind, dat er veel te slordig gewerkt wordt. Daardoor wordt een stuk vaak om zeep gebracht. Ondeskundige re gie en oncapabele acteurs. Dat werkt enorm frustrerend. Maar de jongere acteurs hebben een veel grotere per soonlijke inbreng dan de ouderen. En dat geeft je wel moed". bij de foto: Carol van Herwijnen: „Bij ken gezelschap zit je ontzettend op gesloten". NEDERLAND I 18.15 NOS: Samenvatting Kamerde batten over Cambodja. 18.45 De Fabeltjeskrant. 18.55 (K): Journaal. 19.04 VARA: (K) De groene tent, TV-film over het circus in de Sovjet Unie. 19.30 IKOR/CVK/RKK: Kenmerk: De wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 Uitzending Stichting Socutera. 20.25 Politieke Partijen: Uitzending van de Politieke Partij Radikalen. 20.35 VARA: Het leven van Hendrik VIII (The private life of Henry VIII), film van Alexander Korda uit 1933. 22.05: Ombudsman. 22.45 NOS: (K) Journaal. 22.50-22.55 Samenvatting van de vandaag verreden etappe Olym piad Tour door Nederland. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) De Fabeltjeskrant. 18.55 (K): Journaal. 19.04 NCRV: Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.13 (K): Eddy Ready Go: licht mu ziekprogramma voor iedereen. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV: De grote dag van Berta Laube, TV-film. 22.00 Gewijde muziek en zang. 22.05 NOS: (K) Journaal. 22.10 TELEAC:: Spaanse les - les 15 Marcel van Dam, VARA's om budsman, stelt in zijn programma van vanavond het vraagstuk van de reclassering aan de orde. Hij heeft daartoe een gesprek met een gewe zen souteneur die, na zijn straf te hebben uitgezeten, met de vrouw die voor hem werkte een nieuw leven wilde beginnen. De man en de vrouw en ook de reclassering hebben alles in het werk gesteld om aan dat nieuwe leven enige vorm te geven, doch overal in de geregelde maat schappij vingen zij bot. Bovendien bleek het onmogelijk om aan een betaalbare woning te komen. Uitein delijk kon het paar alleen uit de moeilijkheden komen als de vrouw haar oude beroep weer ging uitoefe nen. Naar aanleiding van dit geval van mislukte reclassering heeft Marcel van Dam vanavond gesprekken met mensen die in de reclassering werk zaam zijn en die zich net zo machte loos voelen als de ex-gevangenen zelf (22.05-22.45 uur Nederland 1). 22.50-23.30 Kosmovisie - les 4 (herh.) DUITSLAND I 17.55-18.00 (K) Nieuws. (Regionaal programma: NDR: 18.00 Noordduitse cultuurspiegel. 18.30 (K) Actualitei ten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 (K) Me ine Schwiegersöhne und ich, TV-serie. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 8.20- 8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Reisedienst Schwalbe, TV-film. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heu- te met nieuws. 19.25 (K) Mein Freund Ben, TV-serie.). 20.20 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 Ein Land, 25 Jahre spater, filmreporta ge. 21.00 (K) SPD-Partijdag te Saar- brücken. 21.20 TV-rechtbank. 22.40 (K) Journaal, commentaar en weer bericht. 23.10 Synode EKD, filmre portage. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Schicken Sie Foster!, TV-film. 19.10 Kein Falie für FBI, TV-film. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbericht. 20.15 (K) Informaties en meningen over actualiteiten. Aansl.: Nieuws. 21.00 Durch die Wolken, to neelstuk van Francois Billetdoux. 22.30 (K) Nieuws en weerbericht. 6895 Na het gelduitdelen was de heer Zwadder zich wat gaan vertreden. Het zware werk had hem goed gedaan; hij voelde zich minder gedrukt dan gewoon lijk en toen hij de natuur instapte begon het ook niet zachtjes te regenen. „Wie vreugde verspreid, zal vreugde ontvangen", sprak hij tot zichzelf. „Ach, ik moet oppassen, dat ik niet opgeblazen word, want winderigheid komt voor de val. Maar dit is haast te mooi Op dat moment werd hij de heer Groot- grut gewaar, die bezig was zijn bestelau- to'tje op de weg uit te laden. De brave kruidenier maakte een over spannen indruk; een blos kleurde zijn wangen en met nerveuze bewegingen scheurde hij zijn kisten en dozen open. „Wat schort er aan, goede vriend?" vroeg Cornelis Zwadder met milde stem „Kan ik u soms helpen?" „Helpen?" riep de winkelier smartelijk uit. „Mijn geld is ineens verdwenen! Spoorloos! De hele omzet van een dag! Ik kan het nergens meer vinden!" „Dat is heel verdrietig", hernam de blijdschapper meelevend. „Maar ik kan u helpen. Het is mijn taak om iedereen blij te maken en daarom deel ik graag wat van mijn overvloed uit". Met deze woorden stak hij de hand in zijn binnenzak om enige bankbiljetten aan het daglicht te brengen. Tot zijn schrik was de zak echter ledig en ook toen hij zijn jasje had uitgetrokken om koortsachtig de voering na te zoeken vond hij niets dan wat stofpluisjes. „Doet u toch geen moeite", zei de heer Grootgrut gebroken. „Het is aardig van u, dat u mij wilt bijstaan. Maar het heeft geen zin. Altijd is het de middenstand die getroffen wordt. Het geld was al be zig te ontwaarden, maar dat men het plotseling laat verdwijnen schreit ten hemel!" NEDERLAND I 10.45-11.35 en 14.00-14.50 NOS/NOT: Schooltelevisie. DUITSLAND 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Der Kommissar, de tective-serie. 11.30 Informaties en meningen over actualiteiten. 12.20 Ein Sommer mit Nicole, TV-film 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Nieuws. 16.40 Voor de kinderen. 16.55 Fern- fahrer, TV-serie. 17.55-18.00 (K) Nieuws. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Skaat en muziek. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30- 8.33 De Groenteman). 8.50 Morgen wijding. 9.00 Stereo: Radio Kamer orkest: klassieke en moderne mu ziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-1102 Nieuws). 11.30 Rondom 12: program ma voor de vrouw. (11.55 Beursbe richten). 12.30 Modern platteland. 12.35 Sportrevue. 12.54 Verslag Olympia's Ronde van Nederland. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: I. Bas-bariton met piano: moderne lie deren; II. Radio Slagwerk-ensemble: moderne muziek; III. Armati-kwar- tet'; moderne muziek. 14.30 't Is his torisch: programma over geschiede nis. 15.00 Voor de zieken. 16.00 De NOS-televisie zal vanavond van 18.15 tot 18.45 uur een samenvatting uitzenden van de debatten over Cam bodja, die vandaag in de Tweede Kamer werden gehouden. Ook aan het einde van het avondprogramma, om ongeveer 23.00 uur, zal hierop nog worden teruggekomen. De uitzendingen hebben plaats via Nederland 1. Verslaggever in het parlement is Joop van Zijl. De pro gramma's worden gepresenteerd door Joop van Os. Woensdag brengt de NOS-radio van 19.20 tot 19.35 uur via Hilversum 2 een reportage van een onlangs ge houden psychometrische avond in Haarlem, georganiseerd door d© plaatselijke afdeling van de Neder landse Vereniging voor Spiritisme „Harmonia" Op deze avond gaf een medium berichten door ©ver gestor venen. Nieuws. 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Sans Rancune: platenprogramma. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.1 Radiojournaal. Politieke Partijen: 18.20 Uitzending van de Communistische Partij van Neder land. orkestmuziek. (Tussen 18.50- 19.30 Verslag zevende etappe Olym pia's Ronde van Nederland). 19.00 Stereo: Amateurs musiceren: Stede lijk Orkest Kampen. 19.25 Gespro ken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Men en Bijbel, radiocatechese. 19.50 Tweestemmig, religieus gesprek. AVRO: 20.05 Stereo: Radio Filhar monisch Orkest, Groot Oroepkoor en solisten: klassieke en moderne mu ziek. 21.25 Besmeurd monument, hoorspel. 22.30 Nieuws. 238 Medede lingen. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Avondje uit: Roemeens orkest 23.20 Stereo: Pleyel Kwartet: klas sieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: Badi- nerie: klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.32 Nieuws; 7.32 Actualitei ten 7.5 Overwegingz; 8.00-8.10 Nieuws) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor e huisvrouw.) NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn.). 11.00 Nieuws. KRO: 11.03 Voor de zieken. 11.45 Bericht SUS- Aktie. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Los-Vast gevarieerd program ma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Hier en nu: actualiteiten). 14.00 Ste reo: The Kilima Hawaiiens Show. 14.30 Schoolradio. 14.50 Stereo: Lich te grammofoonmuziek. 15.00 Leven naar Pinksteren, godsdienstige uit zending. NOS: 15.30 Stereo: Skiva- toon: informatie over nieuwe lang speelplaten. (16.00-16.02 Nieuws.) 16.15 Meer over minder: informatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. NCRV: 17.45 Hier en nu: sportactualiteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Stereo: Zuidhollands operakoor uit Den Haag; B. Christelijk Fanfare Orkest Oranje uit Bolsward: con- coursmuziek 1970. 18.30 Nieuws. 18.41 Hier en nu: actualiteiten. 19.00 Spek trum: maatschappelijke vraagstuk ken nader belicht. 19.15 Stereo: Le ger des Heilskwartier. 19.30 Kerkor gelconcert: oude en klassieke mu ziek. 20.00 Stereo: Residente orkest Klassieke muziek. 20.15 25 Jaar Ma rinierskapel der Koninklijke Marine: feestconcert. 22.15 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 22.20 On voor zien: gevarieerd programma. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Terug van weggeweest: muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoef lichte instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffi©. (11.00 Nieuws). NOS: 12.00 Nieuw». 12.03 opslick: licht platenprogram ma. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Waar om niet: ontspannen lunchprogram- ma. 14.00 Nieuws. 14.03 Holster: pop en countrymuziek. (15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrrr: pop magazine. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Draaijijofdraaiikverzoekplatenpro- gramma.

De Vallei | 1970 | | pagina 11